boki je napisao/la:
Da li je moguce u kucnoj radinosti napraviti destiliranu vodu? Sa loncima, serpama i ostalim?
Ne samo da je moguće nego je i poželjno.
boki je napisao/la:
Mislim da je to bolje i jeftinije nego kupovati tko zna kakvu voda koja na kraju i nije destilirana.
Slažem se u potpunosti.
Za izradu kvalitetne srebrne vode neophodna je bidestilovana voda sa provodljivošću koja nije viša od 5 mikrosimensa (µS) ili, još bolje, sa znatno nižom! Poređenja radi, voda iz gradske česme ima provodljivost koja se meri stotinama µS. Iz moje slavine teče voda od oko 400 µS, mereno laboratorijskim konduktometrom. Komercijalna destilovana voda za svakodnevnu upotrebu (ona za akumulatore, pegle i sl.) ima provodljivost od oko 20 mikrosimensa (µS) ili veću, što je potpuno nezadovoljavajući nivo ako ti je cilj izrada kvalitetne srebrne vode.
Laboratorijski demineralizator može dati vodu provodljivosti 5.3 µS što bi bilo na granici prihvatljivog, ali takav rezultat može da postigne jedino neposredno posle obnavljanja smola - dok će sa svakom kasnijom demineralizacijom kvalitet opadati, odnosno rašće provodljivost vode dobijene iz demineralizatora sve dok se ne približi česmovači.
Supruga i ja za izradu srebrne vode koristimo bi/dvostruko/destilovanu vodu iz "kućne radinosti", sa provodljivošću u rasponu od 0,8 do 1,3 µS. Takva voda na srebrnim elektrodama ostavlja malo traga/nečistoća čak i posle višesatne upotrebe. Za spravljanje jednog litra takve destilovane vode potrebno je oko 6 sati, ali garantujem da se takva ili bolja od nje nigde ne može naći u masovnoj prodaji.
Da bi dobili destilovanu vodu od ~1µS uzimamo običnu demineralizovanu ili destilovanu vodu, zagrevamo je uz pomoć rešoa u vatrostalnoj staklenoj posudi i propuštamo je kroz najobičniju laboratorijsku aparaturu za destilaciju, otprilike onakvu kakvu bi trebala imati ili je nekada imala svaka školska hemijska laboratorija. Kondenzator hladimo neprekidnim tokom male količine vode iz česme. I, najvažnije, takva se aparatura relativno lako može napraviti u kućnoj radinosti. Kućni sistem za destilaciju bi pre početka rada morao biti idealno ispran i čist, sa eventualnim dodavanjem nekoliko zrnaca hipermangana zbog uklanjanja organskin nečistoća.
BTW. Potrošim između 12 i 24 sata za 1,5 litar srebrnog koloida sa 10-20 ppm srebra (mereno posle 36 sati stabilizacije) i upadljivim Tindalovim efektom, zavisno od toga šta tačno želim da dobijem.
Opaska u vezi treće komponente (prve dve, ali ne po važnosti, jesu destilovana voda i vreme) potrebne za izradu srebrne vode: par najkvalitetnijih srebrnih elektroda (dužine oko 20 cm) u USA staje svega dvadeset dolara i dovoljan je za približno dve stotine litara srebrne vode. Za celo bure i još nekoliko kanistera!
Što se tiče struje kao četvrte komponente, ne preporučujem home-made elektroniku ako ti je cilj kvalitetna srebrna voda - ali verujem da bi komercijalna aparatura sa prethodne strane mogla dobro obavilti ulogu. Sa dodatkom magnetnog mešača i uređaja za automatsku regulaciju nivoa struje, kao i za automatsko isključenje - ta bi aparatura mogla biti skoro savršena. Takav uređaj u USA staje oko $200.
Napominjem da ni na koji način nisam povezan sa proizvođačem tog aparata niti se u bilo kom smislu komercijalno bavim srebrnom vodom.