Što se tiče samog ferrofluida... radio sam sa zvučnicima i u mnogim novijim modleima se nalazi ovo "ulje" koje sadrži mikro-čestice željeza koje su u tekućini.
Cijela stvar sa tim ferrofluidom u zvučnicima je vrlo jednostavna - tekućina se "drži", odnosno levitira između 2 pola magneta koji su vrlo blizu, te titrajna zavojnica uronjena u to se lakše hladi, uz istovremeno bolje hlađenje, jer kroz ferrofluid se tolona iz zavojnice brže prenosi na magnet nego samo ako je između zrak. Time se dobije nešto sitno na snazi zvučnika, moguće ga je malo više opteretiti, a da ne pregori. Negativna strana primjene ferrofluida kod zvučnika je ta što se ne primjenjuje na basevima, jer su kod njih preveliki pomaci zavojnice, te izbace ferrofluid relativno brzo iz magnetskog gap-a. Dakle, pune se više-manje samo srednjotonci i visokotonci. I zvučnici tada postaju manje osjetljivi, imaju veću titrajnu masu zavojnice... dakle, mutniji zvuk i treba više snage za pokretanje... što i nije cilj. A i nakon nekoliko godina se počinje sušiti, pa obično zablokira zavojnicu ili čak i pregori zvučnik ako se potpuno stvrdne. Odlična fora proizvođača da te prisile da nakon nekoliko godina ideš kupiti nove... klasična spika današnje industrije.
Općenito, ta tekućina je magnetno provodljiva, pa kad ju stavimo u neko magnetsko polje - ona prati izgled tog polja ( kao tekući magnet, takoreći ). Ako ju stavimo u promjenjivo magnetsko polje, možemo dobiti raznorazne oblike, baš kao na onom filmiću što je gore postavio villy.
Pogledajte samo sve te mogućnosti i oblike:
http://www.google.hr/images?hl=hr&sourc ... ferrofluid
