Sada je: sub apr 27, 2024 11:38 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet jul 22, 2011 12:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
bajs je napisao/la:
Toner je napisao/la:
Evo,

Kako se borite/neborite s mislima koje naviru sa svih strana, vrlo mi je tesko odrzati prazninu...
Jucer sam uspijeo lezeci opteretiti um naredbama opustanja svakog djela tijela, nakon cega sam bio povremeno prazan i u finim vibracijama koje prolaze kroz mene :love3: :love3:

:hello2:

Fokus na posmatranje i uočavanje tih misli je poenta.
Ne treba pokušavati održavati prazninu.

Ima tu svakakvih misli kao što si i sam primjetio.
Misli iz svakodnevnog života, filmovi sjećanja, intuitivne misli, tuđe misli...; zaista treba biti jako pribran da bi se moglo razabrati šta je šta.


Nisam se potpuno izrazio.. Tesko ostajem u stanju posmatranja, i posmatrac se gubi nakon 15-20 sekundi kad me opet preplave zamisljanja i misli.. To preplavljanje je ucestalije ako sam taj dan slusao radio dok se vozim pa mi neke pjesme i glasovi ostaju u podsvjesti ili sam se previse zadrzavao dugo u stanju zamisljanja..
Nekad mi podje za rukom tek nakon duzeg sjedenja (nekih 45min-1h) da uplivam u tisinu..
Vjerojatno mi je potrebno sto vise prakse i sto mirniji dan.. :blob:


Hvala Bajs..

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet jul 22, 2011 1:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Dobar si već. Daj si vremena.

Inače u budizmu postoji savjet za bolju meditaciju - suzdržavanje od situacija u kojima će osjetila biti preplavljena. Sad znaš i zašto. 8)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 25, 2011 8:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
@ Toner

Naravno, ima dana kada nešto polazi za rukom, a i onih kada ne.
Trenutak kada prihvatiš tu činjenicu je oslobađajući zaista.
Sigurno da će uzdržavanje od spoljašnjih uticaja donijeti veći mir, ali to je na svakom da skonta za sebe.
Praktikujući vipassanu aktivno kroz nekoliko dana primjetio sam koliko se stvari odvija oko mene kojih se ili ne sjećam ili ne primjećujem, oštrina se pojačala ali to je zaista drugačiji đir od svakodnevnog života koji ajmo reći većina ljudi vodi.
U meditaciji (sjedenju) nije bilo prekida u posmatranju, to mi je govorilo sve, napravio sam trodnevni progres koji se čekao godinu dana, ali nisam uspio izbalansirati.
Ostala je želja u meni da uspijem i štaviše povećala se, a nisam se mogao nigdje povući da to dovedem do tačke pregiba (uslovno rečeno) već sam bio prisiljen da oladim malo.
E onda stanem na loptu, usporim malo i..., pogađaš..., tek onda izbalansiram jer zaista u mom slučaju tok stvari je išao tih dana malo prebrzo, čak sam i samo želio sjediti i meditirati, a to je ona želja koja je kontraproduktivna.
Ipak treba odvojiti vrijeme za meditaciju od vremena svakodnevnih obaveza i ne mješati to grubo već dozirati lagano, biti svjestan u svakom trenutku ali ne i opsjednut sopstvenom svjesnošću pa se sve lijepo posloži jer niko napredovati neće prije nego je njegovo došlo, prije negoli je spreman.
Ono što si spomenuo u vezi pjesme koja se vrti u glavi me je zaista izluđivalo, ali opet velim, ako skladam pa mi se ideja javlja i ponavlja isto je kao i kod tebe koji si negdje čuo pa ti se džubox u glavi zaglavio samo sa razlikom porijekla melodije.
Bi kul end dont tejk it so sirijosli!

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 25, 2011 2:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
bajs je napisao/la:
@ Toner

Naravno, ima dana kada nešto polazi za rukom, a i onih kada ne.
Trenutak kada prihvatiš tu činjenicu je oslobađajući zaista.
Sigurno da će uzdržavanje od spoljašnjih uticaja donijeti veći mir, ali to je na svakom da skonta za sebe.
Praktikujući vipassanu aktivno kroz nekoliko dana primjetio sam koliko se stvari odvija oko mene kojih se ili ne sjećam ili ne primjećujem, oštrina se pojačala ali to je zaista drugačiji đir od svakodnevnog života koji ajmo reći većina ljudi vodi.
U meditaciji (sjedenju) nije bilo prekida u posmatranju, to mi je govorilo sve, napravio sam trodnevni progres koji se čekao godinu dana, ali nisam uspio izbalansirati.
Ostala je želja u meni da uspijem i štaviše povećala se, a nisam se mogao nigdje povući da to dovedem do tačke pregiba (uslovno rečeno) već sam bio prisiljen da oladim malo.
E onda stanem na loptu, usporim malo i..., pogađaš..., tek onda izbalansiram jer zaista u mom slučaju tok stvari je išao tih dana malo prebrzo, čak sam i samo želio sjediti i meditirati, a to je ona želja koja je kontraproduktivna.
Ipak treba odvojiti vrijeme za meditaciju od vremena svakodnevnih obaveza i ne mješati to grubo već dozirati lagano, biti svjestan u svakom trenutku ali ne i opsjednut sopstvenom svjesnošću pa se sve lijepo posloži jer niko napredovati neće prije nego je njegovo došlo, prije negoli je spreman.
Ono što si spomenuo u vezi pjesme koja se vrti u glavi me je zaista izluđivalo, ali opet velim, ako skladam pa mi se ideja javlja i ponavlja isto je kao i kod tebe koji si negdje čuo pa ti se džubox u glavi zaglavio samo sa razlikom porijekla melodije.
Bi kul end dont tejk it so sirijosli!


:thumbup: =D>

viewtopic.php?p=47386#p47386


:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 25, 2011 6:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
nat je napisao/la:
bajs je napisao/la:
@ Toner

Naravno, ima dana kada nešto polazi za rukom, a i onih kada ne.
Trenutak kada prihvatiš tu činjenicu je oslobađajući zaista.
Sigurno da će uzdržavanje od spoljašnjih uticaja donijeti veći mir, ali to je na svakom da skonta za sebe.
Praktikujući vipassanu aktivno kroz nekoliko dana primjetio sam koliko se stvari odvija oko mene kojih se ili ne sjećam ili ne primjećujem, oštrina se pojačala ali to je zaista drugačiji đir od svakodnevnog života koji ajmo reći većina ljudi vodi.
U meditaciji (sjedenju) nije bilo prekida u posmatranju, to mi je govorilo sve, napravio sam trodnevni progres koji se čekao godinu dana, ali nisam uspio izbalansirati.
Ostala je želja u meni da uspijem i štaviše povećala se, a nisam se mogao nigdje povući da to dovedem do tačke pregiba (uslovno rečeno) već sam bio prisiljen da oladim malo.
E onda stanem na loptu, usporim malo i..., pogađaš..., tek onda izbalansiram jer zaista u mom slučaju tok stvari je išao tih dana malo prebrzo, čak sam i samo želio sjediti i meditirati, a to je ona želja koja je kontraproduktivna.
Ipak treba odvojiti vrijeme za meditaciju od vremena svakodnevnih obaveza i ne mješati to grubo već dozirati lagano, biti svjestan u svakom trenutku ali ne i opsjednut sopstvenom svjesnošću pa se sve lijepo posloži jer niko napredovati neće prije nego je njegovo došlo, prije negoli je spreman.
Ono što si spomenuo u vezi pjesme koja se vrti u glavi me je zaista izluđivalo, ali opet velim, ako skladam pa mi se ideja javlja i ponavlja isto je kao i kod tebe koji si negdje čuo pa ti se džubox u glavi zaglavio samo sa razlikom porijekla melodije.
Bi kul end dont tejk it so sirijosli!


:thumbup: =D>

http://www.galaksija.info/forum/viewtop ... 386#p47386


:love3: :love5: :love3:


@ Bajs

Ma mislim da i jesam kul, ne dira me previse al eto samo primjecujem kako masina melje sve vanjske sadrzaje...
I da treba paziti da se ne forsira nista a opet ni da ostanem pre pasivan sto me dovede do toga da s vremenom neradim nista :mrgreen:

@ Nat

Cak i ovo za priljepak/entitet ne iskljucujem, dosta sam o tome razmisljao u zadnje vrijeme..
Mislis li onda da je adekvatna pristup tome, podizanje vibracije koju postizemo ulaskom u meditaciju??? Ako se ispraznimo od svega vanjskog sto meljemo iznutra, onda nista kroz nas nemoze da manipulira..

Nenam dali je vec postano nesto o Vipasani pa ako ima stogod pliz proslijedite :occasion5:

Hvala vam obojici :love3: :love3:

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 25, 2011 9:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Samo tako je napisao/la:
Dobar si već. Daj si vremena.

Inače u budizmu postoji savjet za bolju meditaciju - suzdržavanje od situacija u kojima će osjetila biti preplavljena. Sad znaš i zašto. 8)


:thumbup: :love3:

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 25, 2011 9:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Na koju vipassanu misliš? :mrgreen: Ne želim pametovat ali neki ljudi riječ krivo koriste (npr. Goenka i Osho) pa me zanima na što ti točno misliš. Nakon toga slijedi dovoljno materijala, ne boj se. :)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 25, 2011 11:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
http://www.pangoseditore.com/SER/Stvarn ... uzija.html
:evil3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 26, 2011 12:16 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 06, 2006 10:33 pm
Postovi: 127
Lokacija: Beograd
:love5: Novosadska škola

_________________
*Isus*Buda*Tesla


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 26, 2011 6:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Samo tako je napisao/la:
Na koju vipassanu misliš? :mrgreen: Ne želim pametovat ali neki ljudi riječ krivo koriste (npr. Goenka i Osho) pa me zanima na što ti točno misliš. Nakon toga slijedi dovoljno materijala, ne boj se. :)



Znaci ima vise vrsta Vipassan?? :mrgreen:
Nisam jos stigao prosrvljat nesto konkretnije o njoj pa neznam... ali ako je to alat koji pomaze u utisavanju unutarnjeg dialoga i podjeli paznje onda mislim da je to trenutno dobra stvar za mene... Bilo je dosta govora da se i u toku meditacije dosta otvaramo, Arja je jos davno pisala da je to kao kad ulazimo na autoput kao novi vozaci, a ulaza na njega ima na sve strane...
Svejedno bi bilo dobro razmisliti o tome pa vidjeti...

:love3: :love9: :love3: :love9:

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 26, 2011 8:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
OBAVEZNO DA ZNAŠ RAZLIKU:
http://amaravati.org/abmtrial/documents ... 3invt.html

Citat:
Most of these instructions can be carried out whether sitting, standing or walking. However, the technique of mindfulness of breathing (anapanasati) mentioned in the first few chapters is generally used with a sitting posture as it is improved by a still and settled physical state. For this state the emphasis is on sitting in such a way that the spine is erect, but not stressed, with the neck in line with the spine and the head balanced so that it does not droop forward. Many people find the cross-legged 'lotus' posture (sitting on a cushion or mat with one or both feet placed sole upward on the opposite thigh) an ideal balance of effort and stability -- after a few months of practice. It is good to train oneself towards this, gently, a little at a time. A straight-backed chair can be used if this posture is too difficult. Having attained some physical balance and stability, the arms and face should be relaxed, with the hands resting, one in the palm of the other, in the lap. Allow the eyelids to close, relax the mind ... take up the meditation object.

Citat:
How do you practise Mindfulness of Breathing?

You would follow this easy steps: the four Ps: place, posture, practice and problems.

First, find a suitable place, perhaps a room that is not too noisy and where you are not likely to be disturbed.

Second, sit in a comfortable posture. A good posture is to sit with your legs folded, a pillow under your buttocks, your back straight, the hands nestled in the lap and the eyes closed. Alternatively, you can sit in a chair as long as you keep your back straight.

Next comes the actual practice itself. As you sit quietly with your eyes closed you focus your attention on the in and out movement of the breath. This can be done by counting the breaths or watching the rise and fall of the abdomen.

When this is done, certain problems and difficulties will arise. You might experience irritating itches on the body or discomfort in the knees. If this happens, try to keep the body relaxed without moving and keep focusing on the breath. You will probably have many intruding thoughts coming into your mind and distracting your attention from the breath. The only way you can deal with this problem is to patiently keep returning your attention to the breath. If you keep doing this, eventually thoughts will weaken, your concentration will become stronger and you will have moments of deep mental calm and inner peace.

How long should I meditate for?

It is good to do meditation for 15 minutes every day for a week and then extend the time by 5 minutes each week until you are meditating for 45 minutes. After a few weeks of regular daily meditation you will start to notice that your concentration gets better, there are less thoughts, and you have moments of real peace and stillness.

Citat:
RIGHT CONCENTRATION (samma samadhi) is the eighth step on the Buddha’s Noble Eightfold Path and is an essential component of successful meditation. It is defined in the scriptures as ‘any unification of the mind’ (M.I,301) and is sometimes also called ‘one-pointedness of mind’ (ekodibhava). The advantages of concentration are many. The attention is fixed on an object for a sustained period allowing us to come to know it better and thus it has a role to play in wisdom. When we have developed concentration, we can turn our attention to whatever we like, rather than having it constantly flitting from one thing to another as is usually the case. The ability to do this can minimize useless daydreaming, worry and unwanted intrusive thoughts thus giving us a degree of peace and calm. In Buddhist meditation, concentration is usually developed by practicing mindfulness of breathing (M.III,82). According to the Buddha there are several things we can do which will assist in the development of concentration. The first is following the Precepts.Doing this simplifies our life and minimizes the possibilities of remorse, embarrassment and conflicts with others, all of which keep the mind churned up. Another thing is what the Buddha called guarding the sense doors (indriya sa?vara), which means not seeking out situations that will over-stimulate the mind (D.I,70). Also, there is a direct connection between physical ease, psychological well-being and concentration. While actually practising meditation, maintaining a relaxed, comfortable posture will allow the body to become still without being forced. Likewise, having a light, joyful attitude will make concentration easier. The Buddha said that ‘... from gladness comes joy, being joyful the body is tranquil, with a tranquil body one is happy, and the mind that is happy becomes concentrated’ (D.I,74).

Citat:
MINDFULNESS OF BREATHING (anapanasati) is the most basic and also the most popular form of Buddhist meditation. The Buddha said: ‘When mindfulness of breathing is developed and cultivated, it is of great fruit and benefit.’ (M.III,82). Those doing this meditation will sit in a comfortable posture, usually cross-legged and with a straight back, and try to gently focus their attention on the in-and-out movement of the breath. As they gradually proceed, they will more quickly notice when their attention strays and be able to return it to the breath. Thus they will develop enhanced concentration, mental disciplineand physical and psychological relaxation. As the practice matures, concentration should be allowed to give way to mindfulness, i.e. rather than trying to control the attention, one simply becomes aware of what is happening from moment to moment. This physical comfort and mental alertness is the first step in controlling the mind so that it can be understood and eventually freed. The Buddha said: ‘Just as in the last month of the hot season when dust and grit blow about and an unexpected shower of rain immediately settles it, so too, mindfulness of breathing, when developed and cultivated, is peaceful and sublime, a pleasant way of living and it dispels and settles evil unskilful thoughts immediately.’ (S.V,321). The famous psychologist William James made a similar point only in modern language: ‘The faculty of voluntarily bringing back a wandering attention over and over again is the very root of judgment, character and will. No one is compos sui (master of himself) if he has it not. An education which would improve this facility would be the education par excellence.’




Dalje možeš sam. ;)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 26, 2011 10:44 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Samo tako je napisao/la:


Obavezni su samo izvorni Buddhini govori o meditaciji na koje se verno oslanjaju Goenka i Osho.

Ova internet tumačenja "meditacije" zadrži za sebe, nemoj drugima da poturaš kao "obavezno".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 26, 2011 11:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Ne bi bilo loše da saznaš od koga su ova "internet tumačenja". Od nekoga ko o budizmu zna malo više od Goenke i Osha zajedno.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet jul 28, 2011 1:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Citat:
Meditacija nije puka kontrola tijela i misli, niti je to sustav udisanja i izdisanja.
Tijelo mora biti mirno, zdravo i bez naprezanja;
osjetljivost osjećaja mora biti izoštrena i postojana;
i cijeli um sa svim svojim brbljanjem, smetnjama, traženjima mora doći kraju.
:notworthy:

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet jul 29, 2011 2:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri okt 12, 2011 2:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Imam pitanje - da li tokom meditacije disanja treba obraćati pažnju samo na dah (maksimalna pažnja, zaboravljanje sebe) ili treba i održavati svest o sebi/okolini/održavati um budnim i aktivnim ? Šta mislite ?
Mišljenja "upućenih" su tu prilično podeljena, a sam nemam pojma koji bi bio ispravniji pristup - kao ni zašto. Imam neka zapažanja, ali nisu dovoljno "kristalizovana", da tako kažem.

Isto, molim za vaše mišljenje o pranajama vežbama - ako neko smatra da ih ne treba raditi, neka i obrazloži zašto - i obrnuto.

Hvala! :love3: :occasion5: :love3:

EDIT: Postavljam pitanje zbog:

Imam par godina iskustva sa određenom vrstom meditacije, koja je u priličnom kratkom roku dala solidne rezultate - ali je ostavila i neke posledice (posle perioda smirenosti unutar uma dolazi period mentalnog haosa, ili kao da imam neku ciglu unutar glave koja mi pritiska mozak, a tada se ponašam ne baš ...sasvim u skladu sa sobom.) Trenutni cilj mi je da se toga potpuno rešim. Može li i uzrok biti neki implant ? U glavnom, odnosi se na privremeno(?) pogrešno zaključivanje, loš rad uma i povećanu količinu mentalne buke, kojoj ne mogu da odredim izvor, slično je i sa emocijama (u manjoj meri) a to me sve u svemu navede na ponašanje u skladu sa nekim negativnim osobinama koje za sebe ne bih rekao da imam(a u prvi plan izbije neki fatalistički mentalitet, generalni osećaj bespomoćnosti - pa kad počnem da kukam još me pride bude i sramota samog sebe :D :oops: ). Najčudnije od svega je to što - te osobine u glavnom nisu prisutne,a tokom tog događaja otprilike budem svestan da ...tu nešto ne štima, međutim - desi se, haha. To je počelo kad sam silom prilika morao prekinuti meditacije, a izgleda da je bilo i pre "pauze", a samo spolja podsećalo na pozitivu. U glavnom - pre "energetskog bildovanja" mi se to nije događalo. Tako da - ne bih da pogrešnom praksom dodatno pogoršam situaciju. Sorry na :offtopic:!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri okt 12, 2011 3:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Valjda? je napisao/la:

EDIT: Postavljam pitanje zbog:

Imam par godina iskustva sa određenom vrstom meditacije, koja je u priličnom kratkom roku dala solidne rezultate - ali je ostavila i neke posledice (posle perioda smirenosti unutar uma dolazi period mentalnog haosa, ili kao da imam neku ciglu unutar glave koja mi pritiska mozak, a tada se ponašam ne baš ...sasvim u skladu sa sobom.) Trenutni cilj mi je da se toga potpuno rešim. Može li i uzrok biti neki implant ? U glavnom, odnosi se na privremeno(?) pogrešno zaključivanje, loš rad uma i povećanu količinu mentalne buke, kojoj ne mogu da odredim izvor, slično je i sa emocijama (u manjoj meri) a to me sve u svemu navede na ponašanje u skladu sa nekim negativnim osobinama koje za sebe ne bih rekao da imam(a u prvi plan izbije neki fatalistički mentalitet, generalni osećaj bespomoćnosti - pa kad počnem da kukam još me pride bude i sramota samog sebe :D :oops: ). Najčudnije od svega je to što - te osobine u glavnom nisu prisutne,a tokom tog događaja otprilike budem svestan da ...tu nešto ne štima, međutim - desi se, haha. To je počelo kad sam silom prilika morao prekinuti meditacije, a izgleda da je bilo i pre "pauze", a samo spolja podsećalo na pozitivu. U glavnom - pre "energetskog bildovanja" mi se to nije događalo. Tako da - ne bih da pogrešnom praksom dodatno pogoršam situaciju. Sorry na :offtopic:!


Nikad nisam prakticirao nikakve službene tehnike ni meditacije no znam jedno. Kad čovjek radi na sebi, neovisno o tome koje učenje slijedi, otkrivajući i potencirajući "pozitivnu" stranu sebe neminovno otkriva i potencira "negativnu". Svemir se bazira na dualnosti i na balansu crnog i bijelog. Mnogi pokušavaju negirati isto i vjeruju da nešto s njim nije u redu kad njihov unutarnji kaos počne izranjati. Onaj tko bježi od svoje tamne strane nikad neće biti potpun. Tamna strana je tu da bi se od nje učilo i da bi se, s vremenom, nadišlo istu. Što više netko napreduje to će se više morati susretati sa samim sobom. Da bi situacija bila još gora postoji cijeli niz kontrolora, programa i čipova koji su ovdje da prepoznaju čovjeka koji se budi i gurnu ga nazad u tor. Tako da čovjek uz to što mora konstantno nadilaziti samog sebe mora se nositi sa vanjskim čimbenicima i uz sve to još "normalno" funkcionirati. Situacija je još gora s obzirom da uskoro dolazi prijelaz, pa su kontrolori očajni i ne prezaju od ičega da bi potkresali one koji žele letjeti. Tako da ne boj se svojeg vlastitog mraka, promatraj ga, nauči što ga aktivira i što mu je gorivo, kad ga upoznaš, upoznat ćeš sebe :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri okt 12, 2011 4:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Sjenko je napisao/la:

Nikad nisam prakticirao nikakve službene tehnike ni meditacije no znam jedno. Kad čovjek radi na sebi, neovisno o tome koje učenje slijedi, otkrivajući i potencirajući "pozitivnu" stranu sebe neminovno otkriva i potencira "negativnu". Svemir se bazira na dualnosti i na balansu crnog i bijelog. Mnogi pokušavaju negirati isto i vjeruju da nešto s njim nije u redu kad njihov unutarnji kaos počne izranjati. Onaj tko bježi od svoje tamne strane nikad neće biti potpun. Tamna strana je tu da bi se od nje učilo i da bi se, s vremenom, nadišlo istu. Što više netko napreduje to će se više morati susretati sa samim sobom. Da bi situacija bila još gora postoji cijeli niz kontrolora, programa i čipova koji su ovdje da prepoznaju čovjeka koji se budi i gurnu ga nazad u tor. Tako da čovjek uz to što mora konstantno nadilaziti samog sebe mora se nositi sa vanjskim čimbenicima i uz sve to još "normalno" funkcionirati. Situacija je još gora s obzirom da uskoro dolazi prijelaz, pa su kontrolori očajni i ne prezaju od ičega da bi potkresali one koji žele letjeti. Tako da ne boj se svojeg vlastitog mraka, promatraj ga, nauči što ga aktivira i što mu je gorivo, kad ga upoznaš, upoznat ćeš sebe :)


@Sjenko, hvala ti na odgovoru. Što se mene tiče, ta čuvena dualnost ima solidno ograničenu primenu jer je reč samo o individualnoj percepciji, no, ne može se primeniti na neke stvari. Znanje nije neznanje, ljubav ne može biti mržnja, te stvari su sa ili bez dualnosti dijametralno suprotne :) Gde je jedno nema drugog, a govora o jedinstvu znanja i neznanja može biti samo kod šizofreničara ahaha. Što bi se reklo 'nako narodski - "il' si trudna ili nisi" :P pa ako mi tu dokažeš jedinstvo dva suprotna stanja, traži od mene šta god ti duša ište :D

Da, definitivno, kao rezultat samoposmatranja i jačanja tzv "energetskog potencijala", meditacija - izranja svakojako smeće iz čoveka, i očigledno - čim je tu, tu je sa razlogom, treba ili "ići sa njim" il' rešiti njegov uzrok i svesno birati pozitivu. no, to se odnosi na ličnost i u određenoj meri na nešto malo iza toga - jasno mi je da je to efekat meditacije i samoposmatranja, stvari izbijaju na površinu, pa tako onda il radiš il ne radiš. Čuveni "shadow" . Treba kroz to proplivati, i to je skroz okay -što se mora nije teško, hehe. Ovo što sam pomenuo je opet nešto drugačije. Ali ok, ipak se u principu ono što si rekao možda može i tu primeniti ...

Sjenko je napisao/la:
Tako da ne boj se svojeg vlastitog mraka, promatraj ga, nauči što ga aktivira i što mu je gorivo, kad ga upoznaš, upoznat ćeš sebe


Fora je u tome što, ako to nije proizvod "shadowa" - tako nećemo upoznati sebe, ali ćemo zato upoznati psihijatra :toothy2:

Kao i uvek, postoje tu razni načini za "rad" - efikasan, manje efikasan, neefikasan, kontraproduktivan ... pa ne bih baš glavom kroz zid ako postoje vrata ( a i tu bi bilo "pacijenata" koji bi išli glavom direktno, kroz zatvorena) :toothy2: Pa se obratih narodnoj umotvorini - ko pita ne skita :angel4:
Ovo što sam opisao je više neka percepciona BLOKADA, ne dešava se spontano kao "shadow" tip negativnosti, niti ima bilo kakav uzrok unutar ličnosti, pogotovo ne taj blokirajući mentalni pritisak.


Hvala, u svakom slučaju!

ovo je već žestok off topic :/ Ima li negde bolja tema za raspravu ovog tipa?

Živeli! :love3: :occasion5: :love5: :occasion5: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri okt 12, 2011 5:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Valjda? je napisao/la:

@Sjenko, hvala ti na odgovoru. Što se mene tiče, ta čuvena dualnost ima solidno ograničenu primenu jer je reč samo o individualnoj percepciji, no, ne može se primeniti na neke stvari. Znanje nije neznanje, ljubav ne može biti mržnja, te stvari su sa ili bez dualnosti dijametralno suprotne :) Gde je jedno nema drugog, a govora o jedinstvu znanja i neznanja može biti samo kod šizofreničara ahaha. Što bi se reklo 'nako narodski - "il' si trudna ili nisi" :P pa ako mi tu dokažeš jedinstvo dva suprotna stanja, traži od mene šta god ti duša ište :D


Kako si rekao, jako ovisi o individualnoj percpeciji. Ja crno i bijelo gledam kao refleksiju, kao cjelinu. Ljubav je osnova i bijelog i crnog, dok je mržnja nešto što pripada materijalnom svijetu i nižim astralima, a materijalni svijet i niži astrali su zapetljana kombinacija bijelog i crnog. Tako da ispadne da je mržnja zapetljana ljubav. Neznanje je isto stavka materijalnog svijeta, a ne crnog i bijelog. Ljudi uz tamu vežu negativnu konotaciju što je po meni pogrešno. Istina je da je za ovakav pogled potrebna izvjesna doza shizofrenije, no tako postavljene stvari miču svaku mogućnost isključivosti i linearnosti, tako da "il si trudna ili nisi" pada u vodu. No to sam samo ja.

Valjda? je napisao/la:

Da, definitivno, kao rezultat samoposmatranja i jačanja tzv "energetskog potencijala", meditacija - izranja svakojako smeće iz čoveka, i očigledno - čim je tu, tu je sa razlogom, treba ili "ići sa njim" il' rešiti njegov uzrok i svesno birati pozitivu. no, to se odnosi na ličnost i u određenoj meri na nešto malo iza toga - jasno mi je da je to efekat meditacije i samoposmatranja, stvari izbijaju na površinu, pa tako onda il radiš il ne radiš. Čuveni "shadow" . Treba kroz to proplivati, i to je skroz okay -što se mora nije teško, hehe. Ovo što sam pomenuo je opet nešto drugačije. Ali ok, ipak se u principu ono što si rekao možda može i tu primeniti ...


Fora je u tome što, ako to nije proizvod "shadowa" - tako nećemo upoznati sebe, ali ćemo zato upoznati psihijatra :toothy2:

Kao i uvek, postoje tu razni načini za "rad" - efikasan, manje efikasan, neefikasan, kontraproduktivan ... pa ne bih baš glavom kroz zid ako postoje vrata ( a i tu bi bilo "pacijenata" koji bi išli glavom direktno, kroz zatvorena) :toothy2: Pa se obratih narodnoj umotvorini - ko pita ne skita :angel4:
Ovo što sam opisao je više neka percepciona BLOKADA, ne dešava se spontano kao "shadow" tip negativnosti, niti ima bilo kakav uzrok unutar ličnosti, pogotovo ne taj blokirajući mentalni pritisak.


Hvala, u svakom slučaju!

ovo je već žestok off topic :/ Ima li negde bolja tema za raspravu ovog tipa?

Živeli! :love3: :occasion5: :love5: :occasion5: :love3:


Pa koliko kužim, ono što ti se događa je prisilno snižavanje vibracije svijesti tehnologijom. Postoji nešto što se zove elf- extremley low frequencies koji je dizajniran baš za to. Snižavanjem frekvencije omogućuje mnogo stvari, a jedna od njih je paljenje programa i alternativnih (programiranih) ličnosti koje preuzimu kontrolu nad primarnom ličnosti. Postoje navodni načini za zaštitu, poput granitnih ploča i koje čega, ali nemožeš provesti život u kugli granita, jer to je tek karta za psihijatriju. Tako da se sve opet svede na rad na sebi Hipotetski gledano na osobu koja je besprijekorna u svakom pogledu elf nebi imao učinka jer se djelovanje elfa nebi imalo za šta primiti.

Ne brini za offtopic, moderatori na galaksiji su revni i već će naći neko mjesto gdje će ovaj razgovor pasati :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet okt 13, 2011 6:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Valjda? je napisao/la:
Imam pitanje - da li tokom meditacije disanja treba obraćati pažnju samo na dah (maksimalna pažnja, zaboravljanje sebe) ili treba i održavati svest o sebi/okolini/održavati um budnim i aktivnim ?

Sabe ne zaboravi.
Meditacija na dah Satipatana se preporučuje na početku sveopšte prakse meditiranja.
Ona je u stvarnosti sastavni dio Vipassane iliti meditacije uvida.
Dakle, održavati pažnju na dah dok ne izroni neki drugi objekat pažnje, recimo zvuk, misao, osjećaj i sl., biti svjestan tog objekta, a na dah se uvijek vratiš kada se u svijesti ne nalazi ništa.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 74 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz