Sada je: čet apr 25, 2024 8:39 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: pet dec 17, 2010 5:01 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto nov 23, 2010 11:55 pm
Postovi: 18
Pozdrav svima, kao prvo oprostite shta moj sr/hr nije dobar, jel ne govorim aktivno tim jezicima.

Oni koi su izrasle u bivshu YU sigurno setit che se na ovome:

http://www.youtube.com/results?search_q ... 87%22&aq=f

"I na kraju jedne zlice vegeta"

Godinama nakom ovome sam zapoce razmislati kakva brainwashing je bio to. Svaki sedi pred tv i mozak mu se pere s jedno isto programu. I razume se, to pranje na mozga, je uticao na nash svakodnavni zivot, pa i to kako jedemo. Ja ne znam za kuchu gde vegeta nije bila i nije sada.

Shta vsushnost je vegeta? I shta pravi vegeta tako dobra? Vegeta je to shto je zaradi nista drugo sho ima unutra, a samo zaradi MSG - E621. To je otrov koj predizvikuje uzbudzenja mozga. tako zvani "excitotoxins" - ukus koj ubija.

Sprema mome istrazivanju, to nije nishta drugo a droga, i ako si bio s njom od mali, vrlo je trudan proces da se odviknesh, jel sve gotveno biche ti besvkusno, zaradi to shto tvoj mozak je pod narkoticnom dejstvu na vegeta. Probaj mandzu bez i so vegeta i videchesh razliku. Vidim da na pazaru ima vech i vegeta bez MSG - videchesh razliku, gotveno je isto kao i bez vegeta. T.e. vegeta je MSG, nije zachina koi je unutra. Ako imash MSG (moze da se kupi u chistu formu) nema da imash potrebu od vegeta.

http://video.google.com/videoplay?docid ... 368100582#


Mislim da mnogo od ljudi ovde znaju shta je MSG i zato necu da dam mnogo informacija u tome.

Zelim da ako neko ima komentara i iskustva s otkazivanje na vegeta s MSG neka pishe.

Pozdrav.


Zadnja izmjena: organic; pet dec 17, 2010 11:14 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: pet dec 17, 2010 10:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
Eh, koliko sam se samo, u djetinjstvu, svadjao sa majkom zbog one "žlice vegete".
Kad Stevo lijepo kaže, a Oliver još potvrdi...
I, naravno da nisam poslije mogao da jedem ništa bez vegete.
Ali odvikavanje i nije baš tako teško. Nakon samo par mjeseci, mi više nije nedostajala, a sada ,kad je osjetim u većoj količini, mi dosta neprijatno...A koristio sam je decenijama.
Sa duhanom se ne može porediti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: ned dec 19, 2010 5:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Ja nisam ovisan o vegeti, nego o majonezi,i to samo Zvijezda majoneza ne mogu se izliječiti od nje .
Jel ima kakav otrov u njoj koji izaziva ovisnost?
Osim toga ovisan sam i o bananama, onim vulgaris koje rastu na drvu, ne one čokoladne.
Ima kakaF otrov u njima?
I koje protuotrove da uzmem da se izliječim?

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: ned dec 26, 2010 4:44 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
biljno ulje,modificirani skrob,ocat,senf,secer,sol,zgusnjivac
E412,E415,regulator kiselosti,mlijecna kiselina,vinska kiselinakonzervans
E211 i E202 vitamin E i bojilo beta karoten


Negdje na internetu sam pročitao da je ovo sastav mejoneze... uglavnom... kako bilo... okreni pakiranje na zadnju stranu i pročitaj sastav... a ako ima "E" neki... to ti i nije baš zdrava hrana...

Što se krije iza E - brojeva

:mrgreen: :wink:

A isto vrijedi i kod vegete ili bilo kojeg drugog proizvoda...

Da... dragi ljudi... odavno već jedemo OTROVE!!! To je pravo s(r)tanje stvari.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: ned dec 26, 2010 7:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Nije to bas tako jednostavno. Cak ni ta lista koju je Jack dao ne govori ama bas nista. Samo sta koji aditiv izaziva, pritom ne pise sta je to tacno niti za sta se koristi (samo za poneke, od kojih neki i ne spadaju u "aditive"). Pritom su to odabrani aditivi, a ne svi. Napisano je vrlo proizvoljno i senzacionalisticki.

Ovakve izjave: "E463,474,493,494,495,513 - izbjegavati" ne znace bas nista. Sta je to tacno? Zasto izbegavati? Zasto bih verovao osobi koja je to napisala, a ne osobi koja to nadvodno koristi? Neki argument?

Zanimljivo je i da na toj listi jesu aditivi koji se retko koriste i koji i jesu zabranjeni. Aspartam i glutamat se koriste retko i pritom nikad nije dokazana stetnost aspartama. Umesto njih se koriste visi alkoholi kao sto su sorbitol ili manitol (svako ko je koristio placebo lekove tipa "protiv kaslja, gripa, sumece tablete", koristio je i njih).

Vecina aditiva obelezenih sa "E" su bezopasni i prirodni (vecina, ne svi). E brojevi sluze da bi se tehnolozi lakse snalazili.

Losa stvar je sto je po starim pravilnicima bilo jasno odvojeno koji su prirodni, a koji vestacki, dok po novim to nije jasno razgraniceno.

Postavicu malo kasnije pravilnik pa da mozete da vidite sta je svaki "E" tacno i za sta se koristi.

Istina je da industrijska hrana nije zdrava kao prava, seoska, ali ne radi se samo o E brojevima, ima tu jos puno faktora. To ide cak i do vrste ambalaze (oko koje bih ja brinuo makar koliko i o aditivima). Takodje postoje i "ratovi" konkurenata u toj industriji, bas kao i u medicini ili gradjevini (prevara o stetnosti azbesta naprimer). Ne nasedajmo na njihove igre i podmetanja, kao sto bi bilo npr. ovo:

Citat:
Aspartat i glutamat djeluju kao neurotransmiteri u mozgu omogućavajući prenos informacija od jedne nervne ćelije do druge. Ukoliko se u mozgu nalazi prevelika količina ovih supstanci, to dovodi do smrti određenih nervnih ćelija usljed stvaranja uslova za ulazak povećanih količina kalcijuma u te ćelije. Ulaskom kacijuma u ćelije, u njima dolazi do oslobađanja većih količina slobodnih radikala koji onda prouzrokuju smrt ćelije. Oštećenja nervih ćelija mogu biti izazvana od strane suvišnog aspartata ili glutamata i zbog toga se ove supstance nazivaju – “ekscitoksinima”. Oni “nadražuju” ili stimulišu nervnu ćeliju sve dok ona ne umre.


Moguce, ali kada i gde je to dokazano? Ko to kaze tacno? I pre svega kolika je to tacno "prevelika količina ovih supstanci"? Kolika je ADI vrednost inace? Sta ta prevelika kolicina uopste radi u mozgu? Otkud ona tamo? Sve to je napisano nestrucno i pre svega senzacionalisticki, sa podacima prikupljenim od strane samih velikih igraca u industriji. Sta mislite da li su tacni? Da li treba da verujemo Nestle-u kada kaze da neka druga fabrika ima pacove? Uostalom i od prevelike kolicine polena u plucima na prolece, covek moze da se ugusi. Pitanje je kolika je ta kolicina i otkud ona u plucima?

Inace i tzv. "prevelika kolicina" soli, odnosno natrijum hlorida ubija. Letalna doza je jedna jedina obicna supena kasika soli pojedena odjednom bez vode. (ne morate da verujete, ali nemojte da probate!)

Koliko je meni poznato, a ovde mogu da stavim i "prica se" "smatra se" "neki strucni ljudi misle" da potrosaci u Hrvatskoj jesu ugrozeniji od potrosaca u drugim bivsim jugoslovenskim republikama, zato sto vlasti hrvatske primenjuju propise evropske unije malo previse prposno, tako da gde god je dozvoljeno (dozvoljeno i ucinjeno su dve razlicite stvari, govore da postoji izbor proizvodjaca) upotrebljavaju se vestacki aditivi, zasladjivaci, sve vestacko i znaci jeftinije nego sto mora da bude. Rezultat su u najmanju ruku neukusni proizvodi, npr. industrijski dzemovi iz Hrvatske imaju samo simbolicne kolicine voca. Nekada su Krasovi konditori bili vrhunski, sada kada ih probamo posle vise godina ne probanja vidimo da je to nesto neukusno, vestacko i da to nije ono cega se secamo. Inace su stari pravilnici (iz SFRJ) bili daleko bolji od sadasnjih evropskih. Evropski idu samo na sminku i opasni su.

Evo ovde je moguce naci neke pravilnike i nesto o svemu tome:

http://www.tehnologijahrane.com/

http://www.potrosac.info/

Inace kod tog sajta odakle je to Jack dobio pada u oci: "Projekt provodi Udruga za demokratsko društvo UDD" Nevladina organizacija, u saradnji sa vlascu, mozete misliti koliko su im namere dobre. U Srbiji se to iz iskustva cita kao "CIA".

Naravno i ovo:
Citat:
UPOZORENJE: Informacije, savjeti i stajališta na našim stranica nemaju namjeru zamijeniti stručni savjet ili mišljenje liječnika.


Pretpostavljam da onda imaju nameru da stvore paniku, strah, i da socijalno programiraju. Najobicnija manipulacija (nepotpunim) informacijama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: ned dec 26, 2010 7:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Kad bi covek samo bio sposoban na sve tako gledati, kao sto si ti pogledao na ono sto je jack napisao.

Ovo je jedan post vredan divljenja, a bolesno ih je malo ovde.

Svaka cast AL.

:thumbup: :thumbup: :love3: :love3:

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: pon dec 27, 2010 4:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Nije to Jack napisao, on je samo preneo. I on je u pravu, stvarno jedemo otrove. Samo sto i tu ima mnogo nijansi, a takvo senzacionalisticko pisanje uopste ne doprinosi nekom znanju i ne pomaze.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: pon dec 27, 2010 5:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Nije to Jack napisao, on je samo preneo. I on je u pravu, stvarno jedemo otrove. Samo sto i tu ima mnogo nijansi, a takvo senzacionalisticko pisanje uopste ne doprinosi nekom znanju i ne pomaze.


Znam da je jack samo preneo i da jedemo otrove.

Ja sam se osvrnuo na nacin kako si prokomentarisao kojekakva senzacionalisticka pisanja.

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: sri dec 29, 2010 10:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Evo pravilnika u wordu.

http://www.mediafire.com/?fm64mglkjaw6jak



I ne dao bog da progutate zloglasni E300. (tam taaam, ovde ide dramaticna muzika)
Poznatiji kao vitamin C :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: čet jan 13, 2011 12:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Po mirisu iz mokrace nakon sto konzumirate jako zacinjene stvari s vegetom mogu izvuci zakljucak da se upotreblajva mnogo luga u tom sastojku.

Pitanej je dalje zasto nam daju u receptima da je luk dinstani temelajc jela itd...

Tu nesto ne stima.
Luk ima svojstva da na sebe veze teke masti i tako nam olaksava probavu.... najvise se koristi tje prija pase ide kako kazu uz cevape... znamo koji je glavni sastojak pravog cevapa... hm...
teske masti nisu za cvjeka.
Zakljucak
Trujemo se polako a uz to nam pomaze kapula ili ti ga luk....

Gdej su pravi recepti bez luka?

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: čet jan 13, 2011 8:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
evo gledam popis tih E-ova što je slobodna volja okačio i vidim i ove lopovđije blizu MSG-a :D :

E620**** Glutaminska kiselina****pojačivač arome
E621**** Mononatrijum-glutaminat****pojačivač arome
E622 **** Monokalijum-glutaminat****pojacivac arome
E623 **** Kalcijum-diglutaminat****pojačivač arome
E624 *****Monoamonijum-glutaminat**** pojacivac arome
E625 **** Magnezijum-diglutaminat **** pojačivač arome
E626 **** Guanilna kiselina**** pojačivač arome
E627 **** Dinatrijum-guanilat**** pojačivač arome
E628 *****Dikalijum-guanilat**** pojačivač arome
E629 **** Kalcijum-guanilat**** pojačivač arome
E630 **** Inozinska kiselina**** pojačivač arome
E631 ****Dinatrijum-inozitat**** pojačivač arome
E632 ****Dikalijum-inozitat**** pojacivac arome
E633 ****Kalcijurn-inozitat**** pojačivač arome
E634 ****Kalcijum 5'-ribonukleotidi **** pojačivač arome
E635 **** Dinatrijum 5'-ribonukleotidi **** pojačivač arome
E640 ****Glicin i njegove natrijumove soli **** pojačivač arome

dali netko ko se malo više razumije na neki način u ovu tematiku može nešto reći o ovim ostalim pojačivačima okusa? dali bi se i svi ovi ostali mogli smatrati jednako opasnima, možda i opasnijima po čovjeka od MSG-a?

nebi bilo loše znati... :love9:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: čet jan 13, 2011 9:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Pojacivaci arome, ne ukusa.

A odakle ti ideja da je "MSG" (pretpostavljam da mislis na Mononatrijum-glutaminat, MSG ne znaci nista, nije cak ni "zvanican" trivijalan naziv u nasim drzavama) uopste opasan?

Rekao internet? Pa internet moze da kaze i pametne stvari, ako se samostalno istrazuje i razmislja, i ne veruje svemu sto se reklamira ili antireklamira.

Ako bilo kakva vest dolazi iz Amerike, valjalo bi dooobroooo razmisliti da li je tacna i u kom procentu.

Evo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Monosodium_glutamate

Evo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Glutamic_acid

Pominju se i rizici po zdravlje

Evo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Glutamic_acid_(flavor)#Research_into_health_effects

Mozes da procitas to, da te obuzme stanje beznadja i ocaja od citanja svakakvih gluposti bez razmisljanja. A mozes i da procitas i razmislis o tome sta pise i da probas da saznas vise.

Tako mozes da nadjes i za sve druge pojacivace. A ima i nesto opisa u tim pravilnicima (mada ne znam dal ce sve sto sam rekao da pomogne posto vidim da je taj grrrroooozniiii "MSG" vec izazvao stanje panike :mrgreen: )

Evo ja mogu da ti garantujem da ce ti biti muka ako smazes kilo krofni odjednom. Tako je i za sve ostalo.

I ja bih naprimer vise brinuo o zasladjivacima i placebo lekovima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: čet jan 13, 2011 9:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Prije par godina moja mama je nabavila začinsku biljki koju neki zovu vegeta, ne znam joj pravi naziv ali kad se stavi u jelo ima identičan ukus ko vegeta samo djeluje prirodnije, čak je malo intenzivnijeg ukusa. Biljka opstaje i u zimskim mjesecima.
Dodatak jelima poput vegete može se napraviti i u kućnoj radinosti naravno od prirodnih sastojaka, opet radila moja mama kušao sam i prva liga.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: čet jan 13, 2011 10:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
Citat:
Pojacivaci arome, ne ukusa.


sa tvoga linka na wikipediju:

"Monosodium glutamate, also known as sodium glutamate and MSG, is a sodium salt of glutamic acid, a naturally occurring non-essential amino acid. It is used as a food additive and is commonly marketed as a flavour enhancer."

flavour - aroma, okus, miris :thumbup:

Citat:
A odakle ti ideja da je "MSG" (pretpostavljam da mislis na Mononatrijum-glutaminat, MSG ne znaci nista, nije cak ni "zvanican" trivijalan naziv u nasim drzavama) uopste opasan?


vidim sada da je MSG od engleskog Monosodium glutamate iliti po naški Mononatrijum-glutaminat...

Citat:
A odakle ti ideja da je "MSG" (pretpostavljam da mislis na Mononatrijum-glutaminat, MSG ne znaci nista, nije cak ni "zvanican" trivijalan naziv u nasim drzavama) uopste opasan?

Rekao internet?


aha slika :angel4:

Citat:
Mozes da procitas to, da te obuzme stanje beznadja i ocaja od citanja svakakvih gluposti bez razmisljanja. A mozes i da procitas i razmislis o tome sta pise i da probas da saznas vise.


uh gotovo je, odoh se objesiti na prvu vrbu što prije!!!! PANIKA bre!! :rofl :rofl :angel4:


ma neznam više šta sam sve čitao/gledo o tome, ali uglavnom dođe na to da E621 ne valja... navodno odoše moždane stanice u auwinkl od MNG (da se "korektno" izrazimo :D ), pa ko zna... no ti onda ne misliš da je taj MNG toliko grrroooozan koliko se tvrdi tu i tamo? :D

Citat:
Tako mozes da nadjes i za sve druge pojacivace. A ima i nesto opisa u tim pravilnicima (mada ne znam dal ce sve sto sam rekao da pomogne posto vidim da je taj grrrroooozniiii "MSG" vec izazvao stanje panike :mrgreen: )


:angel4:

ništa, panika već uzela maha hehehe :angel4: :angel4:

Citat:
Evo ja mogu da ti garantujem da ce ti biti muka ako smazes kilo krofni odjednom. Tako je i za sve ostalo.


hmmm.... istina da kaže da se MNG prirodno pojavljuje u prirodi, barem koliko se da iščitati iz prve rečenice, ali opet ti hemičari se igraju bogova zajedno sa onim biologičarima pa nisam toliko siguran baš u to sve što proizlazi iz njihovih kotlova na ko zna kakve načine -- neznam baš koliko tu ima prirode, čini mi se da je totalno in nova/stara moda: ala sintetikus :angel4: ...

Citat:
I ja bih naprimer vise brinuo o zasladjivacima i placebo lekovima.


kao npr. o aspartmanu?

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: pet jan 14, 2011 10:51 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Pa jel uopće na Zemlji možeš proizvesti nešto zdravo?

Zemlja i zrak su puni otrova koje biljke i životinje u sebe upijaju.
Pa ne može neko područje biti toliko izolirano da ne mogu doprijeti i male količine otrova.
Jedino da je zaštićeno staklenom kupolom i vlastitom proizvodnjom kisika.

Ovi su aditivi najmanje zlo, mislim da je otrovinja kupljena naranđa, limun, "neretvanska" mandarina itd tretirani raznim otrovima protiv "bolesti" plus preparati radi kojih mogu izdržati mjesecima na skladištu, a kora nije metalna da to ne može prodrijeti u sredinu voća.

Uopće je glupo raspravljati o zdravoj prehrani, jer ne možeš ama baš nigdje ništa zdravo uzgojiti

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: pet jan 14, 2011 3:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Iz toga sto vidmo, nemare za okeane, rijeke, krajolik, prasume, endemske vrste, za ljudima...
nista im nije sveto sto je zivo na ovoj planeti a ima vode u sebi...

Kao da se cini da te mracne sile ubijaju svjetlosna - duhovna bica... zemlju postepeno pretvaraju nesto nalik marsu....
jeli to moguce?

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: sub jan 15, 2011 6:39 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da se vratimo na :ontopic:

Kako je nastala Vegeta ( izvor )

slika

Bogata povijest Vegete započela je davne 1958. godine u istraživačkom laboratoriju Podravke pod vodstvom profesorice Zlate Bartl. Vegeta 40, kako se Vegeta u svojim počecima zvala, danas prepoznatljiva po svojoj plavoj boji i šarmantnom kuharu s omota, univerzalni je dodatak jelima koji poboljšava i upotpunjuje njihovu aromu.

Već 1959. godine Vegeta je lansirana na tržište i kako će se kasnije pokazati, nezaustavljivo je krenula putem uspjeha.

Osam godina kasnije, 1967. godine Vegeta potpisuje prve prodajne ugovore sa stranim partnerima i kreće u pohod na svjetska tržišta dodataka jelima. Prve inozemne zemlje koje su imale priliku uživati u Vegeti jesu Mađarska i Rusija.

Vegeta 40 tijekom 1971. godine mijenja naziv u Vegetu, a rast potražnje za Vegetom rezultira širenjem njenog tržišta na Austriju, Švedsku, Zapadnu Njemačku i Čehoslovačku. Vegeta putuje i tisućama kilometara daleko od sjedišta poduzeća, osvaja udaljenu Australiju.

Godine 1974. počinje s emitiranjem Vegetina TV uspješnica, serijal "Male tajne velikih majstora kuhinje". Serijal je kulinarskim vještinama i receptima educirao i obilježio prostore bivše Jugoslavije. U to vrijeme posve inovativnim pristupom prezentaciji prehrambenog proizvoda, kroz primjenu u kuhanju i savjete poznatog kuhara, Vegeta se približila korisnicima i učvrstila se na svojoj poziciji svevremenskog i svepopularnog univerzalnog dodatka jelima. "... i jedna žlica Vegete", dobro poznata rečenica iz kulinarskog serijala i danas živi u svijestima Vegetinih vjernih potrošača.

Godine 1994. Vegeta je na iznenađenje vjernih korisnika i onih koji će to tek postati odjenula novu, moderniju ambalažu, u skladu s trendovima. Uveden je novi element na Vegetinu ambalažu - povrće.

Dio Vegetina uspjeha je i u konstantnoj modernizaciji i osluškivanju najnovijih trendova. Godine 2000. Vegeta pokreće novu robotiziranu tvornicu u svom srcu Koprivnici, a otvorena je i tvornica Vegete u Mađarskoj. Tu godinu obilježava i kreacija prva četiri specijalna dodatka Vegete Twist te lansiranje Vegete za posipavanje u bočici.

Godine 2001. otvorena je Tvornica Vegete, juha i praškastih proizvoda u Poljskoj.
Vegeta Twistevi se 2003. g. počinju pakirati u bočice s posipačem.
Dugogodišnji Vegetin uspjeh je 2004. g. na tržištu Poljske popraćen priznanjem "Superbrand".

Godina 2005. je za Vegetu posebno dinamična. Prva polovica godine donosi osvježenje u vizualnom identitetu - redizajn ambalaže Vegete. Krajem godine na domaće i inozemno tržište plasira 2 nova univerzalna dodatka: Vegetu mediteran s mediteranskim začinima i lagani univerzalni dodatak Vegetu light. Prema rezultatima istraživanja agencije Prizma s kraja 2005. g. Vegeta je na vodećoj poziciji među najjačim brandovima regije, a iste je godine proglašena "Superbrandom" na tržištu Mađarske i Rusije.

Inovacije iz Vegetine kuće slijede i novi proizvodi u 2006. g. Vegeta pikant na bazi čilija, crvene začinske paprike, češnjaka, origana, kima i komadića paprike, koji te iste godine bilježi proboj na čak 6 svjetskih tržišta. Vegeta je svoju kvalitetu na tržištu Slovačke pod okriljem marke Podravka potvrdila nagradom "Superbrand" 2006. g.

Danas u 2007. g. Vegeta se prodaje čak u 40 zemalja svijeta i na svih 5 kontinenata. U svoj proizvodni program Vegeta stalno unosi inovacije, a svojom kvalitetom, tradicionalnim recepturama i prepoznatljivošću diferencira se na tržištu dodataka jelima. Vegeta osvaja srca svojih korisnika i osluškujući njihove prehrambene potrebe i preferencije prilagođava se zahtjevima pojedinih nacionalnih kuhinja i prati najnovije nutricionističke trendove.

------------------------------

Eh sad se pitam... možda je u povijesti Vegeta imala relativno prirodne sastojke i bila ok, a u nedavno doba se saznalo da se mogu ubacivati razni aditivi koji izazivaju "ovisnost", tj. ljudi koji je jedu - još je više žele jesti... ne samo pojačivači okusa, već i one supstance koje te tjeraju "na još toga"!? Jasno, radi veće prodaje i - zarade!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: ned jan 16, 2011 5:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Koristila sam vegetu godinama, ali prije nekog vremena moji su se ukućani počeli žaliti na njezin okus. Jednostavno im nije više "pasala". Prvo sam vrijeme bila ljuta, jer sam imala osjećaj da niti jedno jelo koje ću skuhati bez nje - ne valja. No, onda sam shvatila da to i nije baš tako, točnije da je samo stvar u navici....

Moram priznati nisam se ugodno osjećala bez nje, a najgore sam doživljavala ukus juhe! Bez nje juha mi nije bila juha.

Kad sam vidjela ovu temu, morala sam se nasmijati, ali nekako mislim da vegeta zaista nije "čista", ali ako je tako u mojoj sam obitelji samo ja bila na nju ozbiljno navučena.

Sva sreća odvikavanje je bilo bezbolno! :mrgreen:

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: ned jan 16, 2011 6:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
nije baš navika
to je ovisnost

jer je pojačivač okusa neurostimulator, djeluje na direkt na mozak, receptori okusa otupe

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vegeta - MSG - Ukus koji ubija
PostPostano: uto jan 18, 2011 5:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Minime je napisao/la:
nije baš navika
to je ovisnost

jer je pojačivač okusa neurostimulator, djeluje na direkt na mozak, receptori okusa otupe


Neki iole dokaz za to? Neka studija? Ali ne tipa "reko'o Aleks Dzons i ostala new age balavurdija".

I pojacivac arome ne ukusa.

Sve je to da se razumemo vestacki, ali ne pravimo od muve slona. Ima u vezi sa hranom mnogo opasnijih stvari od pojacivaca arome. (mozda se bas zato i potencira ta "opasnost" od strane pojacivaca!?)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz