Deseta planeta je dobila privremeno ime Xena (zvanično je 2003 UB313), a otkrila ju je grupa astronoma na čelu sa doktorom Majklom Braunom u Kaliforniji i na Havajima. Nalazi se na samom rubu Sunčevog sistema i trenutno je 14,5 milijardi kilometara udaljena od Sunca, što je 97 puta dalje nego Zemlja, a dva puta dalje nego Pluton, koji je najudaljenija planeta od Sunca. Xena je fotografisana još u oktobru 2003. na Kalifornijskom institutu tehnologije, ali njeno kretanje zbog daljine nije detektovano sve do januara ove godine. Ime je - potrebno je još da ga verifikuje Međunarodni astronomski savez - dobila po glavnom liku televizijskog serijala o Grčkoj princezi ratnici.
Iako naučnici i dalje nisi sigurni oko njene veličine, za šta će im trebati bar još šest meseci, nema sumnje da je ovo najveće nebesko telo otkriveno Sunčevom sistemu od 1846, kada je pronađen Neptun i njegov mesec Triton. Utvrđeno je još da jedna njena revolucija oko sunca traje 560 naših godina. Majkl Braun je tek 29. jula upoznao javnost sa njihovim otkrićem, pošto je dobio pretnje da će, za sada nepoznati haker, koji je ukrao neke od podataka sa njegovog kompjutera, sve to objaviti.
Zbog slabih instrumenata koji su postajali u to vreme Klajd Tombo, čovek koji je otkrio Pluton, smatrao je da je ovo nebesko telo veliko kao Zemlja i da zaslužuje status planete. Isostavilo se da je Pluton dosta manji, pa je tako njegova veličina jednaka veličini jedne petine naše planete, a manji je čak i od sedam satelita. Njegova putanja je veoma izdužena sa velikim nagibom. Problem je nastao zbog toga što su astronomi našli nekoliko udaljenih objekata u Sunčevoj orbiti koji su, otprilike, veličine Plutona, a za 2003 UB313 se smatra čak da je duplo veći. Pa tako, ako Pluton ima status planete, onda sigurno i 2003 UB313 to mora da dobije. Ali, tu nije kraj, jer postoje još stotine ovakvih nebeskih tela, pa se čini da bi bilo mnogo bolje da Pluton nije ni dobio status planete.
Sve do ovog otkrića astronomi su se, ipak, slagali oko odrednica koje definišu planetu, kao što su: (1) da je to telo koje direktno obleće zvezdu, za razliku od satelita koji oko zvezde idu kružeći istovremeno oko drugog tela, (2) da je gravitacijom formirana u sferni oblik i (3) da je najmanje veličine Plutona. Sada, kada se pretpostavlja da postoji na stotine nebeskih tela koje zadovoljavaju ove uslove, ostaje nejasno da li će zbog nedostatka prave definicije ovog termina sve one dobiti status planete.
Zanimljivo je i to da je prošle godine isti tim na čelu Majklom Braunom pronašao objekat Sedna koji je nešto manji od Plutona. Svoje otkriće Braun tada nije nazvao planetom, već je predložio da se i Pluton izbaci sa liste planeta, pošto, kako je tvrdio, nema dobrih naučnih razloga da se nađe u društvu osam velikih planeta. Sada, kada je Braun pronašao nešto veće i još udaljenije od Plutona, promenio je svoje mišljenje, pa se zalaže da Pluton ostane na listi. Takođe je predložio da 2003 UB313 dobije status desete planete, kao i ime Xena, na koje ima pravo kao vođa tima koji ju je otkrio. Naravno, ako se Međunarodni astronomski savez složi i odobri status planete, Braun će ući u istoriju, pa zato i ne čudi njegova upornost da reč "planeta" nije naučna, nego kulturološka i da bi besmisleno bilo obrisati Pluton sa liste.
Koliko god pokušavali, naučnici ne mogu da dođu do definicije pojma "planeta" koji će uključiti Pluton, a u isto vreme ostaviti novo otkriće van liste. Tako se postavlja pitanje koliko će planeta činiti naš Sunčev sistem: 8, 9, 10, 25 ili više?
|