Sada je: čet mar 28, 2024 3:19 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri feb 24, 2010 12:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
daco je napisao/la:
Ako misliš na onaj tekst što sam postao,to nije od Gurdjieff-a djelo već je više kao komplet određenih tema o kojima je govorio+gnostika,ali on itekako govori o zakonu broja tri.


O.K.

Ne slažem se u potpunosti s tim tekstom. :D

daco je napisao/la:
zbog toga što tamo nema čovjeka koji je stvarno došao iz neke škole,pa da može prenijeti znanje ostalima i druge navoditi na put.


Teške riječi.
Jesi li upoznao nekoga ko vodi fourth way grupu ali da je ovlašten od nekog od fourth way instituta?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet feb 25, 2010 6:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Teške riječi.
Jesi li upoznao nekoga ko vodi fourth way grupu ali da je ovlašten od nekog od fourth way instituta?


Nisam,kod nas koliko znam nema grupa,možda i postoji neka ozbiljna koja radi,ali samo kažem možda.
Inače ono nisu uopće teške riječi već više realnost situacije.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet feb 25, 2010 7:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
daco je napisao/la:

Inače ono nisu uopće teške riječi već više realnost situacije.

Realnost je da mi nismo spremni za ozbiljan rad na sebi jer da jesmo sve ostalo bi leglo na svoje mjesto kako treba.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet feb 26, 2010 1:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
mrslon je napisao/la:
Realnost je da mi nismo spremni za ozbiljan rad na sebi jer da jesmo sve ostalo bi leglo na svoje mjesto kako treba.



Amin. :notworthy:

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub feb 27, 2010 7:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
daco je napisao/la:
Ljubav je treća neutralizirajuća sila prema Gurdjieff-u koja održava odnose između jednog i drugog.

Što se itekako razlikuje od ljubavi za koju većina ljudi misli da je.
Jel svi misle da je ljubav pozitivna,a ona je u biti neutralna sila.




Iz svog iskustva bih rekao da je ljubav Objektivno znanje ili Objektivna svest kojoj teži celokupno učenje i rad Gurđijeva, kojom se aktuelizuje Čovekova suština - a ne 'treća neutralizirajuća sila' u Zakonu broja tri.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jun 18, 2010 5:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 18, 2009 1:39 pm
Postovi: 127
čitao sam malo Gurdjieff-a, i uglavnom što je on govorio još 1930-tih su prije par godina potvrdili David Icke(Matrix) i Michael Talbot(Holografski svemir),u suštini svo troje govori isto ako ih se pažljivije pročita i prouči..."čovjek je stroj koji hoda u snu" rekao je Gurdjieff,slično su potvrdili Icke koji govori da živimo u iluzijskom svijetu kojim upravljaju gmazovi(iluminati) iz drugih dimenzija a stvara ga neka vrsta stroja, na njega se nadovezuje Talbot koji sa znanstvene strane pokušava objasniti holografski svemir...

_________________
holografski svemir - svemir u kojem je vrijeme iluzija,a stvarnost ništa više od umom stvorene slike...

http://s3.ba.battle-knight.org/index.ph ... f=MTAyNTQw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jun 22, 2010 7:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Basarab Nicolescu-Science & Gurdjieff
http://uploaded.to/file/afr6nf

Malo i o samom autoru
http://en.wikipedia.org/wiki/Basarab_Nicolescu

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 11:03 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
mrslon je napisao/la:
daco je napisao/la:

Inače ono nisu uopće teške riječi već više realnost situacije.

Realnost je da mi nismo spremni za ozbiljan rad na sebi jer da jesmo sve ostalo bi leglo na svoje mjesto kako treba.



Inače ono nisu uopće teške riječi već više realnost situacije.[/quote]
Realnost je da mi nismo spremni za ozbiljan rad na sebi jer da jesmo sve ostalo bi leglo na svoje mjesto kako treba.[/quote]

ovo ću komentirati kasnije


Dobar dan gospodo draga.
Ja sam odavno registriran na ovom forumu,no dugu sam izbivao pa nisam ništa pisao.Jučer sam se registrirao na forum Budnost i iznio svoje mišljenje da taj koji je pisao cijelu tu stranicu ustvari prepisuje već rečeno pokušavajući ostaviti dojam da je to znanje njegovo,da on to iz iskustva.Htio sam mu reći da je teoretsko znanje opasno jer lako zabriješ da nešto imaš,dobiješ lažni osjećaj veličine i ako to ne vidiš sebe zakidaš za daljnji napredak.U tu sam svrhu ispričao što se meni dogodilo kada sam došao na seminar među ljude koji rade ozbiljno godinama,i kada sam počeo pričati o stvarima koje ne znam npr.kada me je pitao učitelj što ja mislim zašto je bitan dah,a ja mu odgovorim da je dah most između duha i tijela...itd.nastavio citirati Bennetta.
Brzo sam shvatio da to što citiram majstore je ustvari pokušaj mog ega da se drugima dopadne,da ostavim dojam,no ipak na kraju jedino je razvitak bitan i tada ono što uistinu posjeduješ,iskustveno,iskristalizirano ili na putu ka tome je jedino važno i svrsi shodno.
Kakogod nazvali me na forumu Budnost idiotom i isključili me,a vjerovatno će i ovdje jer primjetio sam kako kada se ne slažeš sa gazdom,ostali članovi čopora poput hijena ne preispitivajući uopće istinitost tvrdnji brane vođu.Puno toga ljudi moji mi se gadi.
Na primjer postoji na you tubeu kanal sa zanimljivim materijalom o duhovnosti,NWO i slično i primjetio sam da je gazda chanala maknuo jedan od komentara u kojem piše da je chanal sranje.Odmah sam i ja napisao komentar da nije lijepo da to radi i da ustvari razlika između njega i ljudi protiv kojih govori je samo u tome što oni imaju moć,a sistem je isti makni,sakrij i zataškaj ono što ti ne odgovara.Da je ostavio taj komentar pokazao bi svoju veličinu,svoj mir i neopterečenost,no nikada moj komentar nije vidio svjetlost dana.Poslije ovo sa forumom Budnost,čim takneš u nečiji ego pušiona,a na stranici se prosipa stvarima da bi čovjek rekao da je malte ne prosvijetljen.Da nije lažnjak,da je stvarno to što propagira vjerovatno bi sa puno samilosti i učtivosti dao mi do znanja da mu je krivo što tako mislim jer time spriječavam sebe da od njega nešto dobijem.No,kakogod evo me sada ovdje,pa kada me i vi izbacite prestajem sa pokušajima da nešto kažem.
U radu na sebi po sistemu četvrtog puta i Vipassani imam debelo praktičnog iskustva i želim vam reći da sam nekad i ja bio u fazi kada sam pročitao tonu materijala i imao osjećaj da nešto radim,no kada sam počeo sa pravom praksom shvatio sam da sve to skupa drugačije izgleda i da ako čovjek ostane samo na čitanju bez pomoći nekog sa znanjem neće napraviti ništa osim što će dobiti lažnu sliku o sebi i radu.Moj cilj u životu je pronaći ljude koji smatraju da je osobni napredak i napredak ljudi kao društva cilj i svrha našeg postojanja,odnosno želim pronaći takve ljude na prostoru bivše juge,jer u inozemstvu imam grupu kojoj pripadam.

Inače ono nisu uopće teške riječi već više realnost situacije.[/quote]
Realnost je da mi nismo spremni za ozbiljan rad na sebi jer da jesmo sve ostalo bi leglo na svoje mjesto kako treba

Ova tvrdnja je u potpunosti točna i zato se u mojoj grupi nikada ne govori kako to što mi radimo je četvrti put.Kažemo da radimo po Gurdjieff-Bennett tradiciji,a četvrti put je nešto čemu težimo.Kaže moj učitelj da mi na seminaru živimo onako kako bi trebali živjeti stalno i vjerujte mi to je jako teško.Većina ljudi koji za sebe smatraju da su zreli duhovni radnici nisu sposobni ne pokazivati negativne emocije,prestati negativno misliti,ne lagati,ne davati unutarnji značaj,uložiti napor tipa prestati pušiti,a što je najvažnije prestati pričati o stvarima koje nemaš pojma.Npr.možeš reći taj i taj smatra da je buđenje to i to,a ne da ti smatraš jer time inpliciraš da si budan.Možeš reći da je čovjek mašina ako si to primjetio,ali ne i da znaš kako to prestati biti.Eventualno makar ja tako, možeš reći da se trudiš raznim sredstvima i da vjeruješ da će te to nekamo dovesti.Sve ovo što sam prije spomenuo,ne pokazivanje negativnih emocija,ne laganje itd.spada u pripremu.Prvih neko vrijeme ja uopće nisam imao puno posla sa učiteljem u grupi nego sa asistentom.Rekao mi je da nema vremena lječiti moje dječje bolesti jer mora raditi sa cijelom grupom.Tek kada sam savladao neke stvari prešao sam na stepenicu više.Tada sam doznao o grupi stvari koje nisam imao pojma da se događaju.
Vjerujem da ste primijetili kako je verbalno izražavanje,kruto,ne precizno i uopće ne dovoljno kada je duhovnost u pitanju.Savršeno je za izvrtanje istine,no kada je sama istina u pitanju tada riječi nisu dovoljne.Uvijek je moguće riječima pobiti nešto,izvrnuti,naći skriveni značaj koji obezvrijeđuje nešto što je rečeno.To je lako,ali nije lako shvatiti bit i ono što se stvarno htjelo reći.Dosta sam vremena proveo sa centru Vipassana.Centar se zove Damma Atala imate na internetu.Tamo su me učili da je takmičenje u sportu ili bilo koje vrste ustvari sofisticiran oblik ratovanja.I raspravljanje sa ciljem ko je upravu a ko je ukrivu je ratovanje.Stari grci su to zvali Eristička dijalektika,vještina svađanja.U belzebubu su dobro opisani stari grci.Treba prestati gledati na stvari tipa bolje-lošije,ljepo-ružno,jednostavno drugačije,ovo nije ljepše ovo je drugačije,ljepše je subjektivno i vodi u vezanost.

Ako smatram da netko npr. od vas priča o stvarima o kojima nema pojma,a to ću uvijek pomisliti kada vidim da netko poput onoga sa foruma Budnost priča o prosvijetljenju,ja ću to i reći i čemu onda kada sam očito u pravu trebam očekivati protu napad u hiljadu riječi i priglupih analiza.Siguran sam da većina od vas zajedno sa mnom nije kadra ništa analizirati.Jedino možemo promatrati.Analiza je činjenje a činiti može čovjek br5.Zar je netko od vas čovjek br.5?Ako je ja bih se rado družio sa njim,ustvari inzistiram na druženju.

Sve u svemu gospodin koji je rekao da večina ljudi nije spremna za ozbiljan rad je izrekao istinu koja je veća i korisnija npr. od cijele stranice Budnost zato što taj čovjek sa tom spoznajom shvaća svoju poziciju,a to je neophodno da bi mogao dalje naprijed.On je do te spoznaje došao ispravnim promatranjem sebe i okoline i kao takav sobzirom da zna ispravno promatrati ima oruđe ne procijenjive vrijednosti,za razliku od spomenute stranice koja nakinđurena velikm riječima nudi samo jedan novi oblik sna.

Znam da je ovaj post sav nekako zbrda zdola,ali već će netko nešto komentirati pa ću se dalje više potruditi.Htio bi da konstruktivno bradimo nešto što bi svima bilo korisno.
Post koji sam ja komentirao ide u pravom smjeru i obradom te teme mogli bi utvrditi točku sa koje je moguće dalje ići dalje
pozdrav

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 11:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Svaka čast,tko god pređe iz teorije u praksu vrijedan je divljenja.

Gurđijev je jedan od najvećih Majstora danih zapadnjacima,ali zbog niza okolnosti je jako,jako loše shvaćen.
Sve što je on radio i pričao,bilo isključivo u svrsi tog trenutka i tih ljudi,namjerno je bio kontradiktoran,razdraživao je ljude-sve sa svrhom buđenja.
Što je to buđenje?
informiranost?
ljutitost na NWO?
"POZNAVANJE SEBE"?

Tko sam ja?
nesvjesni dio99%,svjesni dio1%.

I što se uopće može napraviti u ovih 1% svjesnog dijela?
Da li se iz svjesnog može mjenjati nesvjesno?

Najlakše je spavat i čitat sam sebi bajke.....

proučavat templare,zavjere,vanzemljake,2012.,pa onda 2015.,icke-a,itd,itd... :read:


Tko god radi praksu na sebi-živio!! =D>

pozdrav!

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 12:27 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Ovo što kažeš da je Gurdjieff namjerno izazivao ljude,vrlo često ih napadao i izbacivao iz takta,izazivao prijezir kod drugih ima svoje ime.Bennett kaže da su on,ali i Isus i mnogi drugi išli putem Malamata.To je put u kojem činiš navedeno a jedan od razloga je da spriječiš masu da od tebe naprave ikonu,živog boga,a što su ljudi uglavnom spremni činiti.Plus toga on je radio drugimo ono što je za njih korisno i gotovo uvijek je to jako neugodno.Rad na sebi podrazumijeva borbu sa osobnim demonima što jamči nelagodu.Uglavnom treba raditi ono o čemu nam se neda niti misliti.Stoga je i potreban neko da nas vodi jer ako radimo sami nikada nećemo izabrati ono što ne možemo smisliti u sebi,već ćemo si zadati nešto što nam se sviđa.
Jednog sam prijatelja koji je po zanimanju slikar htio podučiti nekim praktičnim stvarima i kako znam da je on hipersenzibilan tip sa velikim emocionalnim problemom naučio sam ga zikr.Teško mu je išlo jer je imao problem sa usklađivanjem disanja i ritmom istog,što ustvari potvrđuje njegov emocionalni problem.Kada sam slijedeći put došao kod njega upitao sam ga dali je radio koji put zikr na što je on odgovorio da nije nego vizualizaciju jer kako kaže on osjeća da mu je to potrebnije,dok ustvari je izabrao vizualizaciju jer mu dobro ide,što nije čudno jer je slikar.Znači čim je sam donio odluku,postupio je onako kako mu se sviđa,a ne onako kako bi ustvari bilo potrebno već je to stalno odgađao za neki drugi put.Rad na sebi je prepun nelagode,ali isto tako dođe trenutak kada naučimo uživati u toj patnji.Bennett je rekao da je prvih nekoliko godina mrzio sve vježbe koje je radio,no unatoč tome nastavio je i nakon nekog vremena osjećaj patnje je zamjenio sasvim drugi osjećaj.Osjećaj koji više nije bio tako odbojan da bi na kraju došlo do toga da je uživao..Ja isto sam prvih nekoliko seminara jedva čekao da završe dok sada je sasvim druga priča.Mada moram priznati neki movementsi u meni izazivaju stid,a kada pitam učitelja zašto je to tako,on odgovori da se sramim pokazati javno svoju žensku stranu.
Kakogod radim ga kada je na repertoaru mada mislim da izgleda smiješno da čovjek od preko sto kila,čelav i grubih crta lica izvodi takav movement,no hoću reči da više koristi imam dok skakućem poput labuda izvodeći pray of guss,nego trembling dervish koji mi sjajno ide,a koji si vjerovatno vidio na filmu od Gurdjieffa-onaj u kojem su posloženi u slovo v i gdje jedan ide u krug i baca se ko luđak.

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 12:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 16, 2009 6:37 pm
Postovi: 104
Citat:
trembling dervish koji mi sjajno ide,a koji si vjerovatno vidio na filmu od Gurdjieffa-onaj u kojem su posloženi u slovo v i gdje jedan ide u krug i baca se ko luđak.

da li bi mogao malo vise da kazes o ovom plesu?
zasto se, na primjer, taj jedan "baca kao ludak"?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 1:26 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Žao mi je ali ne znam.

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 1:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 16, 2009 6:37 pm
Postovi: 104
hasnamus je napisao/la:
Žao mi je ali ne znam.

pa pitaj tog svog ucitelja pa nam javi.
on sigurno zna.
cudno mi je da nesto vjezbas, a ne znas koja je svrha vjezbe, i sta ona predstavlja.
jer gurdjijev nije bio bas obicni koreograf.
njegove koreografije imaju duhovno znacenje posto su i predvidjene za rad na sebi.
bas bi bilo dobro kad bi neko sa iskustvom mogao da nam objasni pojedine plesove.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 3:08 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Trembling derwish je movement koji vrlo rijetko radimo u grupi.Movementsa ima preko pet stotina,a na seminaru od deset dana radi ih se dvadesetak,a kako je naš učitelj više orijentiran na movementse koji da tako kažem su grupni,a ne na individualni(ovo baš i nije prava riječ,ali mislim da razumiješ)tako da ovaj je rijetko na repertoaru.Ja sam ga uvježbao zato što ga možeš raditi doma sam.Mogu objasniti one koje sigurno znam,no trebam razmisliti kako jer svaki pokret ima značenje i trebao bih ti ga pokazivati i objašnjavati.Dobro kažeš,Svaki movement ima svoju priču,čak Four prophets ima i svoju meditaciju.

Svrha movementsa je harmonični razvoj centara,čime želim reči da tek kada su nam centri izbalansirani možemo pravilno raditi movement.Mnoge od njih prati i unutarnja vježba,mješanje energije,a neki zahtjevaju brojanje.Na primjer baš ovaj kojeg sam spomenuo Four prophets je takav.Ima četiri elementa i izvodi se 1,2,3,4-2,3,4,1-3,4,1,2-4,1,2,3-4,3,2,1-3,2,1,4 itd.Isti taj movement,dok ruke nam stoje ispružene naprijed paralelno jedna sa drugom,vizualiziraš energiju koja negdje iz kozmosa biva upijena tvojim trećim okom.Kada desna ruka ide u stranu vizualiziraš energiju koju si sakupio u trećem oku kako je šalješ u lijevu ruku,a kasnije obrnuto.U tom se movementu izgovaraju i riječi odnosno imena četiri proroka.Mohamed,Budha,Lama,Krist-Kada se radi element koji predstavlja Muhameda moraš biti koncentriran na misao I can-ja mogu,kada je element Buddhe na misao I understand-ja razumijem,element Lame I know-ja znam i element Krista I love-ja volim.Kako sam rekao postoji meditacija koja prati ovaj movement a ide ovako.

FOUR PROPHETS

Sjediš u polulotosu i koncentriraš se na treće oko jednim dijelom pažnje.Drugim dijelom vizualiziraš kabu-kocku u Meki oko koje kruže vjernici,znači vizualiziraš Kabu i vjernike koje kruže okolo u molitvi idu suprotno od kazaljke na satu i pritom proizvode iznad njihovih glava oblak koji je energija njihovih molitvi.Usišeš tu energiju,taj oblak svojim trećim okom,pošalješ energiju u srce,a odmah zatim u desnu ruku.Udahneš i izdahneš impuls relaksacije.Ponovo se koncentriraš na treće oko jednim dijelom svoje pažnje,a drugim vizualiziraš livadu gdje je budino drvo pod kojim se prosvijetlio,a na kojoj je gomila meditanata koja svojom meditacijom proizvodi oblak energije.Usišeš ga trećim okom,pošalješ u srce i odmah zatim u desnu nogu.Ponovo udah izdah relaksacije i pažnja na treće oko.Drugim dijelom pažnje vizualiziraš lassu i lame kako meditiraju,te na kraju jeruzalem i ondašnju crkvu.Kad radiš element lame energiju iz srca šalješ u lijevu nogu,a element Krista u lijevu ruku.

Ovo bi bio moj pokušaj da objasni značenje movementa Four prophets i ono što ide uz njega.
pozdrav

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 4:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 16, 2009 6:37 pm
Postovi: 104
hasnamus je napisao/la:

Svrha movementsa je harmonični razvoj centara,čime želim reči da tek kada su nam centri izbalansirani možemo pravilno raditi movement.Mnoge od njih prati i unutarnja vježba,mješanje energije,a neki zahtjevaju brojanje.Na primjer baš ovaj kojeg sam spomenuo Four prophets je takav.Ima četiri elementa i izvodi se 1,2,3,4-2,3,4,1-3,4,1,2-4,1,2,3-4,3,2,1-3,2,1,4 itd.Isti taj movement,dok ruke nam stoje ispružene naprijed paralelno jedna sa drugom,vizualiziraš energiju koja negdje iz kozmosa biva upijena tvojim trećim okom.Kada desna ruka ide u stranu vizualiziraš energiju koju si sakupio u trećem oku kako je šalješ u lijevu ruku,a kasnije obrnuto.U tom se movementu izgovaraju i riječi odnosno imena četiri proroka.Mohamed,Budha,Lama,Krist-Kada se radi element koji predstavlja Muhameda moraš biti koncentriran na misao I can-ja mogu,kada je element Buddhe na misao I understand-ja razumijem,element Lame I know-ja znam i element Krista I love-ja volim.

hvala,
da docaramo to i sa slikom


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 4:35 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Hvala Cocco bill

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 24, 2010 7:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Hasnamus,

što bi predložio nekome da radi ovako za početak? Je li smatraš onaj kvartet od Ouspenskog dobrim početkom? (Kvartet dakle nelaganje, neizražavanje negativnih emocija, nefantaziranje i nepričanje.) Ja se igram s mišlju da si za sljedećih mjesec-dva zadam to i opuštanje svih mišića stalno. Jasno da shvaćam da je to rad za više godina.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jun 25, 2010 11:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
@ hasnamus

Budući da si bio na seminarima pretpostavljam da su ti pokazali kako pamtiti sebe pa te molim da ako možeš ti svojim riječima onako kako ti shvataš pamćenje sebe i neke "tehnike" pamćenja sebe.

Pored toga potreban mi je jedan savjet od tebe ili nekog drugog tko ima iskustva:

Prilikom posmatranja sebe svjestan sam posmatrača i posmatranog ali nekada mi se desi da nisam siguran ko koga posmatra i tada prestaje posmatranje jer me povuku misli na pogrešnu stranu. Emocije i tijelo nije problem posmatrati ali posmatranje misli zna ponekada stvoriti tu dilemu.
Kako da prevaziđem taj trenutak?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 28, 2010 4:58 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
Samo tako je napisao/la:
Hasnamus,

što bi predložio nekome da radi ovako za početak? Je li smatraš onaj kvartet od Ouspenskog dobrim početkom? (Kvartet dakle nelaganje, neizražavanje negativnih emocija, nefantaziranje i nepričanje.) Ja se igram s mišlju da si za sljedećih mjesec-dva zadam to i opuštanje svih mišića stalno. Jasno da shvaćam da je to rad za više godina.



Ovo što si naveo,kvartet od Ouspenskog je za nekog ko je debelo ugazio u rad na sebi.Uzmimo primjerice nelaganje.Što ustvari znači ne lagati?Gledano kroz prizmu rada laganje je namjerno govorenje neistina,ali što je daleko važnije i pričanje o stvarima o kojima nemamo pojma.Probaj slušati sebe dok pričaš i vidi koliko je toga što si rekao objektivno istina.Ti vjerovatno kao i svatko imaš mišljenje o svemu i svačemu,a ono je oblikovano tvojim shvaćanjem,naobrazbom,trenutnim emocionalnim stanjem,strahom i mnogim drugim čimbenicima,no koliko ima istine u njemu? Puno je osobina koje si pripisao sebi,a koje nisu ništa drugo do li tvoje uvažavanje samog sebe.Promatraj sebe,to je početak.Počni primjećivati u sebi stvari koje nisi znao da imaš,bez procjenjivanja,bez prosuđivanja,jednostavno promatraj.U toku dana ćeš stotinu puta zaboraviti,ali kad se sjetiš onda se promatraj i održavaj svoju pažnju što je dulje moguće.Upornim,dugotrajnim i nepokolebljivim promatranjem polako ćeš početi vidjeti.Kad jednom krene,sve češće ćeš biti u situaciji da vidiš i ubrzo nećeš moči a da ne vidiš.Shvatiti ćeš u kakvoj si laži živio,mada si bio spreman staviti ruku u vatru za svoju istinu.Možda se budeš osjećao lošije nego ikad prije dok budeš raskrinkavao samog sebe,no nedaj se pokolebati, jer to će objektivno biti veliki korak u naprijed.Promatraj svaki svoj pokret,svaku svoju misao,svaki,osjećaj i osjet.Neka napor bude konstantan,a što god opazio budi prema tome indiferentan.Ne vezuj se za uočeno
ni požudom ni odbojnošću.Jako je bitno biti indiferentan,nepristran i ne suditi jer navedeno vodi u vezivanje,a vezivanje vodi u laž.Laž nije čin,laž je stanje,a put ka promjeni tog stanja počinje promatranjem.

Ne pokazivanje negativnih emocija iziskuje veliki trud i svakako je to stvar kojom se moraš baviti.Za neke negativne emocije će biti dovoljna promjena stava da bi nestale dok neke će trebati daleko više energije a svoju probrazbu.Na tebi je da se trudiš.

Što se fantaziranja i uzaludnog pričanja tiče mislim da je dobro znati to da dok nam je zaposlen motorički centar mogućnost za njih se smanjuje.

Svakako je opuštanje mišića dobro i bitno,no opet je u igri promatranje.Promatranjem svojih pokreta spaziti ćeš puno puta da su ti napeti neki mišići koji ne bi trebali biti.Na primjer dok šećemo ulicom ,a prohladno je često podižemo ramena,mada za to nema objektivnog razloga.Primjeti to i opusti ih i tako dalje i tako redom.
Budeš li se dovoljno dugo promatrao na svim razinama,doći ćeš do zaključaka vezanih za sebe koji ti nikada ne bi samim razmišljanjem bili dati.

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 28, 2010 6:58 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto sep 08, 2009 7:56 am
Postovi: 16
Lokacija: zagreb
mrslon je napisao/la:
@ hasnamus

Budući da si bio na seminarima pretpostavljam da su ti pokazali kako pamtiti sebe pa te molim da ako možeš ti svojim riječima onako kako ti shvataš pamćenje sebe i neke "tehnike" pamćenja sebe.

Pored toga potreban mi je jedan savjet od tebe ili nekog drugog tko ima iskustva:

Prilikom posmatranja sebe svjestan sam posmatrača i posmatranog ali nekada mi se desi da nisam siguran ko koga posmatra i tada prestaje posmatranje jer me povuku misli na pogrešnu stranu. Emocije i tijelo nije problem posmatrati ali posmatranje misli zna ponekada stvoriti tu dilemu.
Kako da prevaziđem taj trenutak?




Nikada mi nitko nije pokazao kako pamtiti sebe zato što je to nemoguće.Pamćenje sebe je nus pojava napora podjele pažnje,a učestali napor te vrste rezultira pamćenjem sebe,no to je jako daleko iskustvo zato na seminarima ne koristimo taj termin.Korištenje tog termina vodi u fantaziju i laganje tipa pričanja o stvarima o kojima nemamo pojma.Ono o čemu možemo govoriti je o naporu koji je potreban,a koji bi eventualno proizveo stanje u kojem pamtimo sebe.
Svakog trenutka pažnja treba biti podijeljena na pola unutar nas i na pola izvan nas.Ova prva polovica bi trebala biti ravnomjerno podijeljena na tri dijela,um,emocije i tijelo.Način na koji ćeš to postići je da stalno budeš svjestan jednog dijela svog tijela.U okviru moje grupe postoji izraz- biti u tijelu-.Kada si u tijelu ne možeš vršiti unutarnji dialog ili monolog čime si se riješio beskorisnog lupetanja uma,a možeš vizualizirati(vizualizacija je način na koji um treba koristiti).Osjećaji se manifestirane emocije na tijelu i time kada si u tijelu sav si na okupu.Kakogod budi u tijelu non-stop tokom dana,prestani mislit(bez unutarnjih dialoga) i to će to dovesti do boljeg razumijevanja.Movementsi najbolje dovode do stanja pamćenja sebe.
Upornim upražnjavanjem toga svakim danom sve više će ti biti bliža spoznaja kojim naporom se trebaš služiti da bi bio u tijelu i nakon toga uopće što to znači biti u tijelu.


Kada ti se desi da ne znaš ko koga promatra to znači da se um poigrava sa tobom jer kada si svjestan promatrača onda nema zabune,on zrači stvarnošću.

_________________
The highest that a man can attain is to be able to do.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz