Sada je: pon maj 20, 2024 9:51 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2319 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 116  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet aug 21, 2008 10:04 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned sep 02, 2007 12:06 am
Postovi: 19
..


Zadnja izmjena: Dshadow; uto sep 06, 2011 11:29 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 21, 2008 10:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 10, 2008 8:11 pm
Postovi: 41
Lokacija: places of peaces
aragorn


O Isusu imam samo najbolje misli, neznam tacno sta bi da ti kazem, za mene On predstavlja POMAGATELJA, SPASITELJA koji ce mi pomoci u prijenosu u visi svijet, o dobrocestivom Gospodu Svjetlosti, neznam sta jos da ti kazem!. U tom momentu sam osjetio neki blagi strah od nepoznatog, i ogromna promjena u mom bicu. Dok je sve to tako teklo ja sma u sebi samo kazeo"Isuse neka bude kako mora biti,ako zelis pomozi mi i izbavi od ove napasti", nakon toga vjerovao ili ne ali situacija je drasticno promjenila se i ja sam imao osjecaj kao da cu da poletim (fin ugodjaj ako to tako mogu reci), kao da je nesto izaslo iz mene, bar sam imao takav osjecaj, pozdrav


Zadnja izmjena: Traxx; čet aug 21, 2008 10:53 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 21, 2008 10:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 10, 2008 8:11 pm
Postovi: 41
Lokacija: places of peaces
@Dshadow

:lol: da,da...isto bi moglo i tebi da neko kaze mr D :love11:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 21, 2008 11:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Traxx, ok kapiram sta si tada osecao i kakav stav imas prema Isusu, ali pitao sam te da mi kazes otprilike sta si o Isusu procitao ovde i koje si osecaje imao u tom trenutku, pre "napada". Nekako mi izgleda da je to, za iskustvo koje si opisao, podjednako znacajno kao i tvoj stav prema Isusu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 8:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
Ne znam dal da i ja napišem svoje jedno iskustvo tu ili negdje drugdje. Ako hoćete, prebacite post tamo gdje spada.

Često mi je teta pričala da kada se vozi u autu (dosta putuje) da ponekad osjeti intenzivan miris tamjana i da joj suze počinju teći nekontrolirano. Isto joj se dešavalo sa mirisom ruža i sa suzama. Sad, za miris tamjana je rekla da je to Isus, a za miris ruža je rekla da je do nje došla Marija, ona često ide na misu.

Jednom prilikom smo se vozile u autu i to mi je pričala, i ja sam to poželjela osjetiti. Kad je odjednom u auto ušao INTENZIVAN miris tamjana, užasno jak osjećaj mi je prolazio kroz tijelo, nekontrolirano sam počela plakati i derati se: šta je ovo?? Na tisuće osjećaja je bilo u meni, ja sam se u biti toga prepala. Teta me u isto vrijeme uvjeravala da je to došao Isus. Ja sam joj na neki način povjerovala (tad sam još imala oko 17 - 18 godina), ali sam se malo preplašila tog iskustva jer nisam znala točno što je.

Drugi put sam se vraćala sama doma po mraku, tjedan dana nakon onog prije, i ''zamolila sam Boga'' da me čuva do doma. Oko mene se stvorio opet intenzivan miris tamjana, suze su mi nekontrolirano počele teči, u meni su se stvorili i ljubav i boli i patnja, neka mučnina osjećaja u trbuhu, ali ovoga puta se nisam toliko bojala ko prvi puta.

Nakon toga sam se počela toga bojati, mislila sam da ako je to bilo neko dobro, da će se na mene nakačiti nešto zlo. Često sam imala osjećaj da sotona pokušava ući u mene :D . Onda sam zamolila taj ''entitet'' sa mirisom tamjana da više ne dolazi jer se užasno toga bojim svega, nisam se znala sa time nositi. I prestalo je dolaziti.


Na kraju, uopće ne znam kako da si to sve objasnim.

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 12:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 10, 2008 8:11 pm
Postovi: 41
Lokacija: places of peaces
Aragorn je napisao/la:
Traxx, ok kapiram sta si tada osecao i kakav stav imas prema Isusu, ali pitao sam te da mi kazes otprilike sta si o Isusu procitao ovde i koje si osecaje imao u tom trenutku, pre "napada". Nekako mi izgleda da je to, za iskustvo koje si opisao, podjednako znacajno kao i tvoj stav prema Isusu.


Postovani Aragorn. Opisacu ti ukratko moj stav i moja skromna razmisljanja o Isusu i o ovim kanaliziranim spisima koje sam imao ovde na forumu pratiti (Ra,Kasiopje,itd). Kao sto rekoh ja sebe ne mogu svrstati u nekog intenzivnog vjernika jer bas slabo prakticiram odlazak na Bogosluzenja! Moja duhovna promjena pocela je poprimati drugacije razmjere upravo iz jednog razloga kada mi je vise bilo dosta prihvacati tradicionalne zahtijeve i "moralne" velicine. Zelio sam da se priblizim tom Istinskom Isusu, kojega ja iskreno govoreci dozivljavam kao jedinog Spasitelja koji je svijetu dosao objaviti istinu o dobru i zlu, o nasoj ulozi, o ustroju i poretku Bozanskog domostroja, i mnoge dobre i poucne elemente u vidu buduce uloge roda ljudskoga, dakle zelio sam da predjem sa rijeci na dijela. Citajuci na vise mjesta u Kasiopeji (Plejade) nailazio sam na neke stvari koje su se naravski kosile sa mojim dosadasnjim uvjerenjem, zapravo nisam to mogao a i sad bas ne mogu sazvakati da je rijec o jednom "naprednom" duhu 5 denziteta ako sam dobro protumacio. Citajuci ove tekstove Aragorn, a paralelno uzivajuci u svojoj dosadasnjom molitvi ili meditaciji u vidu trazenja tisine, cvrkuta ptica, pogleda dobronamjernih setaca lijepim sumskim pejsazima, nemogu a da ne kazem da ja licno pokusavam svakoga razumijeti i da ne mogu stavjati ruke u vatru ili tvrditi da je nesto apsolutno tako i da nema drugih varijanti. E sad kad sam napisao o onom slucaju neke vrste neke napasti (iskusenje?) hocu da kazem da sam ja u tom momentu imao branitelja i napadaca (OPS) i cvrsto sam uvjeren da me je OPS pokusao privuci na svoju predatrski agresivnu elementiku. Isus kao milostivo i svesrdno mudro i objektivno "Biće Svjetlosti" nikako ne bi htio da se ja sad bacam na koljena, buduci da On zna da Ga ja istinski volim i postujem upravo kao najveceg prijatelja, i prijatelja covjecanstva! U tom momentu a koji se desio nakon citanja upravo nekih tema vezanih za Isusa, porijeklo, i neke njegove nastupe, ja sam samo zamolio Isusa da me oslobodi svake obmane ili napasti, svake vrste lazi i opasnosti. U tom momentu nastalo je kolebanje i snazno lupanje srca, jaka vibracija u lijevoj nozi i potisak, tako da te ne lazem jel je ovo istinsko zbilo se na stvaran nacin (live). Nakon neke grcevite borbe i mog razmisljanja pa sta sad Boze da uradim da me ovo prodje, ja sam zamolio Isusa da me oslobodi toga i nakon 25-30 sekundi silne vibre ja sam osjetio kao da je nesto izaslo iz mene jel sam se osjetio lagan. Nakon toga a sto je najzanimljivije u ovoj prici ja sam dobio snazan osjecaj prema Isusu, kao da mi je htio (ili kao da je nesto htjelo) da mi dokaze neke stvari. Sada sam postao oprezan u svemu, i kad citam bilo kakvo stivo, i kad radim bilo sta jednostavno ne ispustam Isusa iz svojih skromnih misli. Dakle nisam se ja nigdje vratio nit u crkvu da sam poceo vise ici ali sam dobio dojam da je bez Isusa svaki covijek kao ovca koju vode na klanje! Mozda oo govorim iz razloga da moje iskustvo eventulano pomogne nekome ili da otvori oci nama usnulima u OPS dominaciji i manipulaciji raznim sredstvima. Kako god bilo, uvjeren sam osobno da je ISUS ta jedina karika koja ce uistinu biti bliski pomagatelj za prijlaz u visi nivo, a ne da je covijek to sam u stanju uraditi. Sami znate sta se desava u 5 nivou kad covijek umre?! Dakle ako je dusa kolebljiva nju lako mogu ponovo da zloupotrebe neki drugi za svoje svrhe. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 12:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 19, 2008 3:12 pm
Postovi: 71
Lokacija: volosko
Zanimljivo!!!

_________________
Jacomo the galaxy


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 3:03 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jul 10, 2008 8:11 pm
Postovi: 41
Lokacija: places of peaces
Zamisli je napisao/la:
Mozda je to lupanje srca i vibra bila samo autosigestija ?


Nee, zato i ponavljam da je to bilo stvarno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: 21. 12. 2012. godine - Proročanstvo promjene!
PostPostano: pet aug 22, 2008 8:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 13, 2007 9:33 pm
Postovi: 114
Lokacija: Sarajevo
Mislim da bi bilo dobo da još jednom pogledamo ovaj grafikon.

slika

Kao što se vidi on upoređuje tumačenja različitih kulturnih i civilizacijskih zajednica. Mislim da se ne morama zamarati datumom 21. 12. 2012. godine, već onome ša slijedi, odnosno šta će se događati u toku vala. Zato mislim da bi raspravu trebali pokrenuti u tom smijeru. Smatram da bi bilo neozbiljno prihvatati samo Mayanska tumačenja, iako je njihov kalendar najprecizniji, ne mora značiti da su Mayanski spisi dobro prevedeni. S religijskog aspekta stvarno se nema o čemu raspravljati, jer su izvori Isusovih poruka vjerovatno iskrivljeni od Iluminita. Smatram da je ova tema vrlo zahvalna i da svako od nas u isto vrijeme spoznaje dosta toga i odbacuje zamke, koje su postavili Gospodari znanja. :D

_________________
Duhovno traganje je naša težnja za znanjem i prosvjetljenjem, koje nas vodi ka Izvoru.
http://www.taoom.webs.com


Zadnja izmjena: TaoOm; uto jan 13, 2009 3:51 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: 21. 12. 2012. godine - Proročanstvo promjene!
PostPostano: pet aug 22, 2008 8:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 19, 2008 3:12 pm
Postovi: 71
Lokacija: volosko
Ko su gospodari znanja, ko smo mi uopste, odakle smo i kuda idemo....ima da se srusim u nesvest od ovoliko odgovora :D

_________________
Jacomo the galaxy


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: 2012
PostPostano: pet aug 22, 2008 9:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri aug 20, 2008 2:48 pm
Postovi: 32
Se nadevam deka barem nesto od ova bi mozelo da posluzi vo rasvetluvanjeto na nastanite povrzani so 2012 godina. Se nadevam deka nema da vi preci sto e na makedonski jazik.

slika


Ako mi dozvolite, bi otpocnal so drevnite znaenja na Maite:


Dlaboko vo centarot na Mlecniot Pat postoi crna dupka narecena Sgr.A.

Maite ja narekuvale “The tree of life”- Drvoto na zivotot. Im bilo preneseno deka centarot na galaksijata “Hunab Ku” e mesto kade sto svesta izvira, mesto od koe deluva “Supreme Creator” i deka najgolemiot del od ona sto e rodeno vo ovoj region od vselenata doslo preku nego.

slika

Vo kulturata na Maite, ne postojat sliki za “Hunab Ku – Supreme Creator” bidejki toj bil smetan za Vrvna Si­la na Kreacijata koja vi­stinski ne poseduva vidliva forma i koja vsusnost cik­licno deluva na zivotot vo galaksijata preku galak­ti­c­ko­­to jadro.

Postojat golemi indikacii deka crnata dupka vo centarot na Mlecniot Pat prestavuva i portal vo drug povozvisen Univerzum na postoenje so sosem po­inak­va realnost.

Gledano od vselenski aspekt, crnite dupki koi najcesto se pozicionirani vo centarot na galaksiite, se vsusnost to­cki na punktiranje odvnatre ili odnadvor.

Onie koi im go ostavile znaeweto na Maite, bile de­ci­dni deka “Hunab Ku” e “Consciousness” koja ja orga­ni­zirala i ja organizira celata materija i nematerija.

Hunab Ku e takana­rece­na­ta “Mother Womb“ koja konstatno dava raganje na novi zvezdi i koja dala ra|awe na naseto Sonce i nasata pla­neta koja ja narekuvame Zemja.

Bile decidni i vo toa deka Hunab Ku upravuva so se sto se slucuva vo Ga­la­k­si­jata deluvajki preku pe­riodicni ekstremno snazni eksplozii na “Consciousness Energy“ od centarot na istata.

Denes, astronomite pot­vr­duvaat deka centarot na galaksijata koja ja narekuvame “Milky Way” e “vrt­lozen disk” so “crna dupka” vo sredinata koja golta veke postoecki zvezdi a voedno i dava raganje na novi zvezdi.

No najgolemiot del od “mainstream” naucnici, se­us­te smetaat deka “Time - Vremeto“ e linearno odnosno tece vo edna nasoka. Od druga strana onie koi im go ostavile znaenjeto na Maite, jasno potencirale deka Vre­meto vsusnost tece kruzno.

Tie go nadopolnile nivnoto objasnuvawe so toa deka postoi “beginning and an end” na site nesta, no i obnovuvanje po krajot na sekoj “Time Cycle”.

Ostavenite podatoci indiciraat na stavanje ak­cent na “periodicnosta” na site manifestirani fe­no­me­ni, po koj Mayan Long Count Calendar vsusnost e kreiran. Ovie visoko sofi­sti­cirani uciteli ostavile visoko znaenje za ekstremno precizno merenje na Vre­me­to a gi naucile Maite deka samoto Vreme poteknuva od Hunab Ku a voedno i e kontrolirano od nego.

Vo osnova ako se stavi paralela na site “anciet cultures kako ancient Egipt”, koi na­vod­no go obozuvale Sonceto isplivuva slednata slika:

Tie ne go obozuvale Son­ce­to kako Sonce, tuku inte­li­gentnata kreativna si­la koja se krie pozadi nego i koja dava zivot. Silata koja bila rodena vo centarot na galaksijta preku Hunab Ku – Vrvniot Kreator i koja seuste e kontrolirana preku istiot.

slika

Ahau” e naziv za Sonceto, a “Ajpu” e naziv za svetlinata od koja sto site sme dosle i vo koja site ke se vratime.

I dvata naziva obilno se koristat za da go pretstavat krajot na naseto poznato fizicko postoenje na krajot na 2012 i nov pocetok na svesno postoenje na edna povisoka frekvencija od Univerzumot.

Ona sto e mnogu bitno za nas, koi sme fizicki prisutni tuka na Zemjata i vo ova vreme koe po Gregorian Calendar e Avgust 2008 godina, e toa sto drevnite ni ostavile poraka preku Mayan Long Count Calendar deka na datum vo idninata koj spored Gregorijanskiot Kalendar odgovara na 21 Dekemvri 2012, ke dojde do vselensko poramnuvanje pomegu Zem­ja­ta, Sonceto, zvezdeniot klu­ster na Ple­jadite i centarot na Mlecniot Pat odnosno Hunab Ku.

Na ovoj den, spored drev­ni­te Mayan i podocnite Meso-American civilizacii ke se sluci vrakanje na Kukulcan (Quetzalcoatl). Dali toa ke se sluci seuste ne e poznato.

Znaci, od astronomski as­pekt, vo 2012 naseto Sonce ke se izednaci so galak­ti­ckata centralna tocka.

Ovoj podatok bil mnogu, mnogu vazen za drevnite luge. Os­ven toa, slusame za sk­riena Astrologija i raz­li­cnite aspekti na 12-te zna­ci na Zodijakot, potoa efektot koj se dobiva od izramnuva­nje­to na polot na nasata pla­neta so galaktickiot cen­­­­­tar itn.

Na 21 Dekemvri 2012, vo 11:11 AM Universal Time, Sonceto i nasata planeta ke bidat vo prava linija so Galaktickiot centar. Ova uste se narekuva i planetarno poramnuvanje i is­toto od strana na drevnite e sme­tano za vrhovna vaznost za zivotot na nasata planeta.

Spored Carlos Barrios, Ma­yan Day-Keeper’s tie gle­dale na 21 Dekemvri 2012 kako na preporaganje…pocetok na New Era, koja e rezultat na pominuvanjeto na so­lar­ni­ot meridijan niz galaktic­ki­ot ekvator i poramnu­va­njeto na Zemjata so centarot na Galaksijata.

Ovoj kosmi­cki krst e sme­tan za ote­­lo­tvo­ruvanje na Sacret Tree, The Tree of Life, drvo koe e za­pameteno vo si­te svetski spi­ritualni tra­di­cii a sa­moto poramnuvanje so kosmi­ckoto srce na galaksijata, kako otvaranje na ka­nal na kosmicka energija koj ke pomine niz Zemjata, ci­stejki go celiot zivot koj zivee na planetava, voedno po­di­gnu­vajki go celiot zi­vot kon higher level of vibrational existence.

Mozebi i naj­go­le­mi­te ske­p­tici imaat ogromni pote­s­ko­tii da ja ot­frlat taka­na­recenata “Ma­­yan Cos­mo­logy” bi­dejki tie ednostavno osta­vi­le zad niv takvi “Time keeping” metodologii koi se nepogreslivio precizni.

Nivnite pi­­ramidi ka­ko onaa vo Chi­chen-Itza vo Mexico se sovr­se­­no precizno poramneti so godisnite Solstices (Soncevi presvrtnici) i Equinoxes - (Ramno­dnevici) koi se pre­di­z­vi­ka­ni od precesijata na Zemjata (sporoto klimanje na nasata planeta okolu svo­jata oska) do­deka orbitira okolu nase­to Sonce.

Za da se uvidi kompleksno­sta i sofisticiranosta na Ma­jan­skata Kosmologija, na sekoe razumno covecko bitie mu do­volno samo da go razgleda faktot deka taka­na­recenata Pyramid of Kukulcan vo Chi­chen-Itza e superiorna vi­so­ko precizna sozdadena alatka koja nikogas ne promasila vo ozna­cuvanjeto na “Pre­ce­ssion of the Equinoxes“.

Koga sme veke kaj Chichen-Itza, arheolozite i astro­no­mi­­te koi ja istrazuvale ovaa drevna gradba otkrile deka na 21.12.­2012, datum koj vsusnost se poklopuva so Winter Solstice (zimskata son­ce­va presvrtnica), kako sto Sonceto na meksikanskoto nebo ke po­mine zapadno od Chichen-Itza ke proektira op­ticki pri­kaz na senki i svetlina na Plumed Serpent (zmijata uk­ra­­sena so perja) ili Quetzal­coatl kako se simnuva po ska­lite.

Vakva eks­tremna preciznost ne moze­la da dojde od primitivni luge. Vakva ekstremna preciznost mozela da dojde od opstestvo koe socuvalo zna­e­nja od mnogu ponapredni ci­vi­lizacii od nasata.

Do­ka­zite deka vakvi civilizacii postoele pred nasata se nasekade po svetot. Na pri­mer vo Le­ba­non 44 milji od Beirut postojat vidlivi ru­sevini na Baalbek. Mestoto vo Baalbek, Le­ba­non e spomenato i vo Old Testament Book of Kings.

Kamenjata na Trilithon vo Baalbek vazat za najgo­le­mi­te ot­kri­eni kamenja vo svetot koi bile upotrebeni vo gradezni celi. Iako nekoi naucnici tvrdat deka nekoi od kamenjata tezat nad 800 tona, vistina e deka nikoj so sigurnost ne znae kolku tocno tezat.

Ednostavno tie se tolku golemi sto ne znaeme kolku tezat. Ovie kamenja nekako bile otkinati, isklesani i preneseni poveke od pet milji za da bidat doneseni do Baalbek.

Bile podignati nad 10 metri vo vozduh, perfektno polozeni i spoeni edni so drugi sto ne mozete da protnete nitu zilet nitu list hartija niz tockite na spojuvanje.

slika

Kako tocno toa go izvele tie sto go gradele nikoj od naucniot svet ne moze so sigurnost da potvrdi. Iako se govori za primena na antigravitacija odnosno napredna tehnologija, postoi i edna legenda za mestoto veli deka Baalbek bil podignat od rasa giants vednas po mitskiot Potop.

Vo sekoj slucaj, edno e sigurno - denes nie ne poseduvame kran koj e vo sostojba da podigne tezini ni pribli­zno kolku sto tezat ovie kamenja.

Duri i za nekolku pa­ti pomali tezini od onie vo Trilithon denesnite in­zi­e­njeri koristat kranovi vo kombinacija so helikopteri. Ako nie denes ne mozeme da podigneme tol­kavi tezini - kako togas graditelite na Baalbek us­peale pred ne­kol­ku iljadi godini?

- Zaklucok: I pokraj na­sata impotencija da priznaeme deka ni od daleku ne sme na vrvot na evolucijata na zivotot koj nekogas eg­zi­stiral na nasava planeta, rasfrlanite dokazi na se­ka­de po svetot jasno go potvrduvaat toa.

Zatoa ne treba da bideme ignoratni kon ona sto drevnite ni os­tavile vo nasledstvo. To­k­mu i zatoa ekstremno e vazno da se pro­ucat ovie dre­vni znaenja koi zboruvaat za poce­to­ci i kraevi na ciklusi koi se od sustinska va­z­nost za zi­viot svet na pla­ne­tava.

So samoto toa sto kalendarot na Maite i na drugite drev­ni kulturi e poprecizen od onoj koj sto denes nie na zapadot go koristime, e do­vo­len fakt deka drevnite zapisi krijat znaenja koi denes seuste ne se otkrieni vo modernata nauka. Ili barem vo onoj oficijalen aspekt koj sluzi da se zaveduva javnosta odnosno celata populacija vo pogreni pravci i zaklucoci za istorijata na planetava.

Onoj koj ne ja poznava svojata istorija, izguben e i lesno moze da se manipulira so nego. Dodeka na onie malkuminata vo ta­kanarecenata “Elita” so toa sto tocno znaat sto se slu­cuvalo porano na Zemjata im dava neprocenliva prednost i prostor za lesno vladenje.

Megutoa, drevnite velat se­to ova e ciklus, a ciklusot si ima svoj pocetok i kraj. Ovoj pat ciklusot zavr­su­va na 21.12.2012 (po­sle­dnata skala na pi­ra­mi­data od do­larot) taka da ne­ma da ima­at uste mnogu da uzi­vaat vo svojata nadmok i izobilie na smetka na milijardi drugi gladni, neobrazovani, na­me­r­­no loso usmeruvani pre­ku religiite, mediumite, politickite pa­r­tii, taka­na­re­cenite majstori, uci­teli me­sii i sl.

Vo sekoj slucaj, da pocneme da razgleduvame sto od astronomski aspekt ke se slucuva okolu datumot za koj Maite go oznacile kako posleden vo nivnot Dolg Kalendar. Drevnite Mai mu davale ekstremna vaznost na na 21.12.2012.

slika

Iako do togas ostanuvaat nesto poveke od cetiri godini, nasiot Svet veke iskusuva nepredvideni, eks­tremni i rapidni klimatski promeni.

Brojot i jacinata na ovie “prirodni” katastrofi rapidno raste. Nauc­nicite detektiraa ektremno nevoobicaeno odnesuvanje na naseto Sonce. Detektirani se negovi silni efekti vo atmosferata kako i merlivi efekti na drugite planeti vo nasiot solaren sistem.

Dali cudnite energetski emanacii od centarot na Mlecniot Pat detektirani od Dr. Scott Hyman se pri­cina na tolku ociglednite promeni vo nasiot so­laren sitem?

Dali ovie energetski eks­plo­zii od Hunab Ku ke se zgolemat vo broj i intenzitet kako se nablizuvame kon 2012 godina?

- Maite bi kazale decidno “DA”.

Najverojatno kolosalni emisii na za nas “unknown form of energy” ke pristignat od Galaktickiot centar, koi ke ja promenat sustinata na fizikata na nasiot Svet, nova fizika, novi materijalni i nematerijalni uslovi za zivot koi ke traat do naredniot ciklus.

Na 21.12.2012 Maite tvrdat deka covestvoto ke vleze vo Nova Era povisena Svest. Interesno e toa sto vo momentov site prisutni na planetava poveke ili pomalce iskusuvaat Great Shift in Consciousness.

Veke ogromen broj na covecki edinki poc­nuvaat da se budat, prasu­vajki se koi se tie, sto navistina e zivotot, i ednostavno iskusuvaat nesposobnost veke da ziveat vo ta­kanarecenite old ways of living.

Vo 2012 site nie imame moznost da gi transcedentirame starite nacini i da naucime da ziveme vo mir i harmonicnost so se vo Kosmosot.

Toj proces na celosno pre­aganje vo poluetericki bitija, spored piktogramite vo zito ke zapocne na krajot od 2012 a ke bide kompletiran na 28 Mart 2013 koga vp­ro­cem i e krajot na Sun-Venus calendar ili (start of the Sixth Sun).

Togas i na Zemjata ke pristignat zra­cite od galaktickiot centar i ke donesat finalno reprogramirawe na DNK-ta na zi­viot svet vo ovoj sistem.

slika

Ekstremno e pametno, da se sledat porakite vo zitata koi se pojavuvaat sirum svetot. Ogromna kvota na input ke stigne od tamu, kako i toa sto da se stori vo periodot okolu 2012 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 23, 2008 8:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri aug 20, 2008 2:48 pm
Postovi: 32
ZEMJATA BOMBARDIRANA SO GAMA ZRACI

Vo momentot na poramnuvanjeto nasata planeta ke bide bombardirana so nasmrtonosnite gama zraci nekogas detektirani od centarot na Mlecniot Pat. Zboruvame za vrednost od okolu 3.5 trillion electron volts.

slika

Od ona sto ni e poznato preku porakite vo zito, ke bideme izlo­ze­ni na ovoj gamma ray stream ne­kol­ku meseci i toa od 13 De­kevri 2012 do 28 Mart 2013 godina koga reprogramira­nje­to na DNKta na ziviot svet na nasata planeta ke bi­de kompletiran.

Ostanatite planeti vo na­siot solaren sistem se ocigledno isto taka se zafa­teni od efektot na Global War­ming.

Postoi golema verojatnost deka toa e poradi toa sto nasiot solaren sistem se doblizuva se poveke i poveke kon galaktickiot ekvator kade trilioni ele­k­tron volti se bukvalno isfrleni od takanareceniot dark rift.

Wikipedia: The electron volt is a unit of energy, it is e times V, so it is written eV. It is the amount of energy gained by a single unbound electron when it accelerates through an electrostatic potential difference of one volt.

Denes fizicarite ne znaat sto da zaklucat koga naednas otkrija highest energy photons kako doagaat od ekvatorot na Mlecniot Pat.

New York University i drugi Uni­verziteti koi gi istrazu­vaat ovie astronomski tematiki otkrija signal po ce­liot ekvatorski region, signal koj veke so sigurnost e poznato deka se generiral kako rezultat na pojava na gamma rays so sredisna vre­dnost od 3.5 trillion electron volts ili 3500 pati pogolema masa-energija koja e prisutna vo protonot.

Kolku za sporedba, mina­tite satelitski skeniranja detektiraa emisii na gama zracenje dolz galaktickiot ekvator dostignuvajki ener­gija samo do 30 milijardi elektron-volti.

Sto toa znaci?

- Zamislete deka vo edna cesticka na energija od naseto Sonce postoi 500 iljadi elektron-volti. Ona sto naucnicite pronajdoa deka se emitira direktno od galaktickoto jadro e vsus­nost 7 milioni pati pogo­le­mo od energijata na naseto Sonce.

I se dvizi kon nas so brzina koja mozebi ja nadminuva brzinata na svet­linata. Vau, zboruvame za 7 million times the energy output of our sun!

Ova e edinstvenata logicna pricina zosto temperaturata na sekoja planeta vo nasiot solaren sistem ra­pidno se zgolemuva.

Zaklucok:

Nabrzo ke imame poramnuvanje so galaktickiot ek­vator i za razlika od pret­hodno ke mozeme da pogledneme direktno vo galak­ti­ckoto jadro niz temnata ras­puknatina dolz galakticki­ot ekvator narecena dark rift, koja ke ni se otvori pred pogledot na 21 Dekemvri 2012, tocno kako sto stoi vo drevnite zapisi na Maite.

Ova poramnuvanje navistina ke predizvika poka­cu­va­nje na temperaturata na sekoj objekt vo nasiot solaren sistem, vklucuvajki go tuka i naseto Sonce.

Po site nam poznati zakoni na fizikata, tolku golema radijacija di­rektno vo nasiot solaren sistem ke bide ekstremno opasna i so sila da ja unisti celata organska materija.

slika

Pa taka, neprijatno da se konstatira, no zdraviot ra­zum ne vlecka kon zak­lu­co­kot deka koga tolkava ko­licina na energija ke pristigne do na­sa­ta planeta kon krajot na 2012 i pocetokot na 2013, najverojatno 7/8 od co­veckata populacija ne ke moze ponatamu da ostane na fizickiot plan na posto­e­nje.

Ednostavno, no­vona­sta­na­tite uslovi nema da go doz­voluvaat toa.

Da se nadevame deka ovoj zaklucok e pog­resen no podatocite se pregledani stotina pati i sekogas rezultatot e ist.

Na najgolemiot del od Ga­laksii im e potreben izvor na masivna kompaktna ener­gija so enormna snaga za da gi stabiliziraat orbitite na zvezdite koi se naogaat vo niv.

Motorot” koj gi po­gonuva rotacijata i oblikot na sekoja galaksija se sostoi od nesto sto astro­fizi­carite go narekuvaat masivna crna dupka locirana di­rektno vo centarot.

Crnata Dupka locirana vo centarot na Mlecniot Pat sodrzi presmetana masa od nad 1 trilion zvezdi i se veruva deka e nad 2 triliona milji vo dijametar.

Mnogu vodecki astro i kvantum fi­zicari isto taka veruvaat super masivnite crni dupki se vrtat so neverojatna brzina poradi ogromnata masa. Pri tolku golema brzina na rotacija, proektiranoto gravitacisko pole na ma­sivnite crni dupki ne e veke sfericno tuku poveke se splosnuva nanadvor so cel da oformi masiven no sepak ekstremno tenok rotirarki disk.

Sto se odnesuva strikno do Milky Way’s galactic plane od fotografiite dobieni od Hubble telescope kako i od mnogubrojnite kompjuterski simulacii kreirani poslednive dve godini, mo­ze­me jasno da zabelezime deka celata materija se dvi­zi i se formira okolu ova ten­ko odnosno splosnato gra­vitacisko vlijanie.

Ova isto taka go objasnuva toa zosto skoro site galaksii se plosnati i cirkularni. Ako poglednete vo Milky Way galaksijata, ved­nas ke zabelezite temen svi­jok koj vi pokazuva kade gravitaciskata ramnina e locirana.

Isto taka toj dark bend vi pokazuva kade galaktickata prasina i masa se sobirala od samoto raganje na galaksijata. Ova e tokmu lokacijata koja sto modernata nauka ja narekuva “galactic equinox”.

- No kako seto ova ima vr­ska so idninata na coves­tvoto?

Vo Mlecniot Pat, koj vsu­s­nost e aktivna galaksija, nasiot solaren sistem ci­klicno se dvizi nad i pod galaktickata ramnina. Kako sto zvezdite i planetarnite sistemi, vklucuvajki go tuka i nasiot, se priblizuvaat kon galaktickata ramnina, kon galaktickata ekvatorijalna zona, samoto gravita­cisko vlijanie se zgolemuva, sto ja narusuva stabilnosta na sekoja planeta, vklu­cu­vajki ja tuka i Zemjata.

Pominuvanjeto niz najgustiot del od gravitaciskata ramnina e direktna pricina za razurnuvacki ciklusi i promena na polovite koi ka­ko sto gledame se zabe­leza­ni niz istorijata vo drev­nite zapisi.

Ovaa ciklicna priroda na nasiot solaren sistem kako sto minuvame niz galaktickiot ekvator na Milky Way tokmu ona vrz sto drevnite gi zasnovale svoite kalendarski sistemi.

Kako sto prethodno po­so­civme, samite Mai go nare­kuvale “The Dark Rift” ili “The Galactic Plane”. Maite istaknale deka krajot na sekoe Doba, nosi ogromni svetski razurnuvanja, i e de­finiran so prikaz na svetot kako sedi na samiot Dark Rift.

Tie jasno opisuvaat nastan koga Zemjata minuva niz samiot Galactic equinox, the Dark Rift ili Central plane.

slika

Seto ova ima povrzanost so ciklicnoto destruktivno gravitacisko vlijanie koe doaga od Supermassive Black Hole locirana vo centarot na Milky Way galaksijata.

Vrvnite istrazuvaci i naucnici se slozuvaat so toa deka navistina se priblizuvame do krajot na ona sto drevnite Mai go narekuvale segasno Doba.

I pokraj toa sto mnogu elitni na­ucnici seuste debatiraat za eventualnite posledici koi bi proizlegle po Zemjata i drugite planeti vo nasiot solaren sistem od samoto pominuvanje niz Galak­tic­kata ramnina, kako se priblizuvame kon nea, se poveke i poveke gi zabelezuvame ranite fazi na klimatsko poremetuvanje predizvikano od izlozenosta na zgolemena gravitacija.

Kako sto ke navleguvame vo gravitaciskata ramnina nie ke prodolzime da is­ku­suvame ekstremni vremenski anomalii, geoloski efekti kako zemjotresi, tcunami, uragani, vulkanska aktiv­nost i slicno.

Problemite ke se zgolemat koga ke nav­le­zeme vo najgustiot pojas od galaktikata ramnina i to­gas ke ja iskusime maksimalnata mok koja ke donese nepredvidlivi solarni fla­rinja, neocekuvani meteorski dozdovi i za zal najverojatno geoloska promena na polovite.

Golema e verojatnosta i drugi nebeski tela da pominat niz nasiot so­laren sistem so golema brzina bidejki i tie isto taka ke bidat izlozeni na ekstremno moknata gravitacija od galaktickoto jadro.

slika

Tuka mnogu lesno bi mozela da se podvlece paralela so drev­nite zapisi koi opisuvaat nekolku svetski katastrofi na koi im prethodele ne­besni tela vo pominuvanje, ko­meti ili kako sto od­re­deni istrazuvaci istak­nu­vaat – Planetata X.

Vo sekoj slucaj nesoborliv fakt e toa deka so upotreba na kompjuterski simulacii koi se programirani vrz os­nova na nekolku decenii generirano znaenje od satelitsko nabljuduvanje i analizi, nasiot sistem definitivno ke pocne da minuva niz ga­laktickata ramnina na Mle­c­niot Pat vo mnogu bliska idnina.

Najekstremnite ef­e­­kti koi sto ke predizvi­kaat katastrofi na globalno ni­vo i eventulno kulmi­niranje so Pole Shift bi trebalo da se slucat vo vremenskiot in­ter­val pomegu 2008 i 2015 go­dina.


Zadnja izmjena: Bluelight surfer; ned aug 24, 2008 2:42 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 23, 2008 11:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 10, 2007 7:40 pm
Postovi: 78
Lokacija: Bijeljina
Moze li se ovo iznad prevesti na engleski...hrvatski...srpski...bosnjacki...?

_________________
Dokle vise da trpimo sve ovo...da li da ostanemo normalni po nasim nacelima ili da i dalje budemo ludi po njihovim nacelima....
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 23, 2008 12:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
terranet je napisao/la:
Moze li se ovo iznad prevesti na engleski...hrvatski...srpski...bosnjacki...?

meni je upravo iznenadujuće koliko je zapravo sve razumljivo iako je na Makedonskom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 23, 2008 2:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
metuzalem je napisao/la:
terranet je napisao/la:
Moze li se ovo iznad prevesti na engleski...hrvatski...srpski...bosnjacki...?

meni je upravo iznenadujuće koliko je zapravo sve razumljivo iako je na Makedonskom.


I meni isto, mada ovo sto je napisano u Bluelight surferovom postu je sve vec napisano u ovom topicu i na drugim jezicima. A podseca i na nacin pisanja bivseg clana astralwalkera.

Nadam se da Bluelight surfer nije jos jedno "indigo dete". :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 23, 2008 2:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
The 2012 Enigma by David Wilcock
http://www.youtube.com/profile_videos?user=larryseyer
http://www.youtube.com/results?search_q ... arch_type=

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: david wilcock 2012 Enigma
PostPostano: sub aug 23, 2008 4:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
http://www.youtube.com/results?search_q ... arch_type=
http://www.projectcamelot.org/david_wilcock.html
http://www.projectcamelot.org/
http://www.divinecosmos.com/

http://www.youtube.com/results?search_q ... arch_type=


tko moze pronaci vise o glass tehnology???
prica se u ovom djelu
http://www.youtube.com/watch?v=nV_9BaxL8_A



2012: Tragedy, transcension or just another year? David Wilcock exposes many great secrets: DNA, consciousness science, wormholes, stargate travel, sacred geometry, three-dimensional time, the Mayan Calendar and much, much more!

Part I: CONVERGENCE The Movie, consciousness energy field, Edgar Cayce reincarnation, Da Vinci Code, Inconvenient Truth, galactic alignment, dodecahedron, 2012 / DNA crop circles, sacred geometry as vibration, tetrahedron, 19.5 degrees

Part II: Hans Jenny / Cymatics, space and time inverting, wave-particle duality, Buckyballs / fullerenes, DNA as a wave, Kaznacheyev, psychic healing, Dewey Larson, 3D time, space-time fabric, time-space

Part III: Fairy circles, natural stargates, ESP, nested spheres, channeling, chakras, Pineal gland, Sumerian tablets, Osiris, kundalini, pine cone symbolism, Tammuz, Shiva, Third Eye, Bindi, Bacchus, Dionysus, Jesus, the Vatican

Part IV: Pyramid sarcophagus, cathedral windows, the World Tree, melatonin, DMT, ayahuasca, Dreams, Out of Body Experience, the Silver Cord

Part V: Mark of the Beast, microclusters, synchronicity, shamanism, holographic sound, reverse-engineering the pineal gland, Dan Burisch, Project Looking Glass, CONTACT

Part VI: The Last Mimzy, the Roswell Crash, the Cube / Yellow Disc, Hellraiser, election tampering, pole shift, time-viewing technology, the Iraq War, DCTP / Doctrine of the Convergent Timeline Paradox, human-lineage ETs

Part VII: Tree of Life, Illuminati, Rothschilds, Hitler, New World Order, Lucifer, Luciferian philosophy, Catholic church, Philadelphia Experiment / Rainbow Project

Part VIII: Phoenix III, Montauk chair, time travel, Dec. 21, 2012, 20-year cycle, Stargate SG-1, Outer Band Individuated Teletracer / OBIT, The Outer Limits, Time Vector Generator / TVG, Mars pyramids, underground bases, jumproom, Total Recall, Minority Report, X-Men / Cerebro, Rifts in Time

Part IX: Forbidden Planet, psychic conduit, LSD trips, zero-time, 2012 dimensional shift, Edgar Cayce readings, Chandler's Wobble, pole shift, Library of Atlantis / Hall of Records, California earthquakes

Part X: Create your own reality, 2012 not cataclysmic, Russian physics, Dr. Sergey Smelyakov / Auric Time Scale, Mayan Calendar, spiral imploding into 2012 changing consciousness, Ascended abilities, spiritual growth

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: 2012
PostPostano: sub aug 23, 2008 5:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri aug 20, 2008 2:48 pm
Postovi: 32
Ako je u redu sa svima, da produzimo dalje...

SUPER BRAN

Dr. Paul La­Violette

Mozebi za podobro da go razbereme ona sto nadoaga, da go raz­gle­dame vo kratki crti ist­ra­zuvanjeto na svetskiot nau­cen genij Dr. Paul La­Vio­lette.

slika

Toj e avtor na mnogu kni­gi od koi najpoznati se: “The Talk of the Galaxy”, “Earth Under Fire”, “Genesis of the Cosmos” i “Subquantum Kinetics”, "Decoding the Message of the Pulsars" i mnogu drugi.

Dr. Paul LaViolette poseduva 9 degree in physics od Johns Hopkins, MBA od University of Chicago, i PhD od Portland State University.

Toj isto taka ima izdadeno stotici naucni trudovi vr­zani so fizikata, astro­no­mi­jata, klimatologijata, te­o­rija na sistemot i psiho­lo­gija. Toj sluzel kako sovetnik za solarna energija vo UN, Greek government, potoa Club of Rome Goals za Mankind Project i bil konsultant na Fortune 500 companies za teh­ni­cki inovacii.

Za nego se veli deka e ge­nie, vijuga koja retko se ra­ga. Prepoznaen i od poznatiot Marquis koj go drzi Who’s Who in Science and Engineering, Dr. LaViolette bil prviot covek koj otkril de­ka high intensity volleys of cosmic ray particles patuvaat direktno do nasata planeta od dalecni mesta na Ga­lak­sijata i posiroko, fenomen koj denes e javno priznaen vo naucniot svet.

Toj isto taka bil prviot koj otkril visoki koncetracii na kosmicka prasina vo Ice Age polar ice, sto indicira na toa deka vo drevnite vreminja doslo do pojava na globalna kosmicka katastrofa.

Vrz osnova na ova naucno istrazuvanje toj uspeal da otkrie deka postoi vleguvanje na interstelarna prasina vo nasiot solaren sistem deset godini pred potvrdata vo 1993 od podatocijte dobieni od radarskite nabquduvanja vo Nov Zeland i od Ulysses spacecraft.

slika

Vo momentov toj e pretsedatel na Interdisciplinary Sci­entific Research Institute so ime “Starburst Foundation”. Edna od klucnite oblasti na istrazuvanje na Starburst Foundation e povrzana so pr­o­­ucuvanje na takanarecenite Galactic superwaves (galakticki superbranovi) – koi se sostaveni od intense cosmic ray particle barrages (isipuvanja na kosmicki zra­ci na­bieni so intezivni ce­s­ticki) i koi doa|aat do nas od galaktickiot centar.

slika

Astronomskite i geolos­kite dokazi indiciraat na toa deka posledniot gigan­tski Superwave udril vo na­siot solaren sistem nekade pomegu 12,000 i 16,000 godini i rezultiral so ekstremni klimatski promeni po Zemjata.

Masovnoto istrebuvanje na kopneninte zivotni koe se pojavilo vo tekot na tie klimatski promeni, od ona sto e poznato bilo najlosoto vo nekolku milioni godini.

Ona sto e relevantno za nastanite vo 2012-2013 e toa sto vo Starburst Foundation dosle do zastrasuvacko otkritie deka najmalku ne­kolku superbranovi (najmalku dva) so snaga da predizvikaat novo Ledeno Doba se dvizat kon nas od nivnoto iz­vorno mesto odaleceno oko­lu 26,000 svetlosni godini - Galactic Center of the Milky Way.

Dr. Paul LaViolette zapocna da ja alarmira visokata naucna zaednica za postoenjeto na superwaves uste vo 1983 godina preku izdadeni nau­cni trudovi, preku prezen­tacii na naucni konferencii i slicno.

slika

Toj isto taka ja podigna javnata budnost za superwave fenomenot preku negovata kniga Earth Under Fire koja poveke od solidno bese primena vo visokite na­ucni krugovi. Vo sekoj slucaj, primarna cel na istrazuvanjata na Dr. Paul LaViolette e povrzana so takanarecenite galactic core explosions.

Ovie burni eksp­lozii se pojavuvaat vo centrite na galaksiite.

Ne­go­viot istrazuvacki duh vo ra­ni­te 80-seti, go odvede na ne­kolku ekspedicii vo Green­land i Antarctica cija cel bese ispituvanje na ledenite naslagi so namera da se otkrie dali postoi prisutnost na zgolemeni nivoa na kosmicka prasina vo ledenata naslaga koja odgovara na vremeto na Ice Age.

Osobeno vo Greenland toj pronasol visoki nivoa na cosmic dust vo naslagite na mraz koi odgovaraat na Le­denoto Doba. Toa gi pot­vr­dilo negovite somnezi deka vo toa vreme doslo do penetracija na galakticka pra­si­na vo nasiot solaren sistem predizvikuvajki pri toa ekstremni klimatski pro­meni na site planeti.

Ovie kosmicki zraci od centarot na galaksijata go napolnile ovoj region od vselenata so prasina vklucuvajki go tuka i naseto Sonce sto dovelo radijacijata od istoto da doaga do Zemjata vo drug spectrum.

Od fizicki as­pe­kt, doktorot govori za malku zacrveneto i prasnjavo ne­bo, odredena poteskotija vo percepiranjeto na zvezdite vo nokta, no sepak, najmnogu od se, radijacijata bila vo infracrveniot spektrum i go kreirala ona sto Dr. Paul La­Viole­t­te go narekuva interplanetary hot house effect.

Za ova da se razbere po­dobro da se potsetime nesto okolu heliopauzata.

Kako i samata Zemja, celiot nas so­laren sistem poseduva at­mo­sfe­ra koja e narecena He­liopause. Ovoj “meur” go op­kru­ruva Sonceto i plane­ti­te kako sto tie patuvaat niz galaktickiot prostor.

slika

Kako i magnetosferata na nasata planeta, dvi­zenje­to na heliopauzata kreira izgled na meur so ovalna “glava” i “opaska” kako vodena kapka.

Do neodamna, ast­ro­nomite veruvaa deka na­siot solaren sistem e region relativno cist od ko­smicka prasina. Toa e poradi toa sto kosmickata pra­sina i zamrznatiot vselenski materjal bile odbivani od ovoj zastiten meur.

Ova bese potvrdeno koga vselenskite letala IRAS i Ulysses ni obezbedija snimki od na­siot solaren sistem vo in­fracrveniot spektar na koi jasno se zabelezuva gusto razvleceni oblaci na kosmicka prasina koi dobivaat na intenzitet vednas pozadi Saturn.

Se postavuva prasanjeto ako kosmickata prasina e odbivana od heliopauzata (za­­stitnoto pole na nasiot solaren sistem), togas sto e pricinata taa da uspee da navleze vo nasiot so­la­ren sistem i kako toa ko­in­cedentira so solarnite fla­rinja?

Tragajki po odgovor na toa prasanje Dr. Paul LaViolette dosol do zaklucok deka nesto od nadvor silno ja udira, pritiska i busi za da na krajot i uspee da ja probie i toa potoa rezultira so “istekuvanje” na cosmic dust vnatre vo nasiot plane­ta­ren sistem sto potoa neminovno doveduva do energetiziranje na naseto Son­ce.

Energijata na eden takov “udar” mora da bila ekstremno golema. Najlogicnoto me­sto da se bara izvorot na tol­ku golema energija e Ga­lak­tickoto Jadro.

Najmisteriozno sepak e toa deka i pokraj toa sto nie ne bevme svedoci na bilo kakvi Galactic explosions i “bursts“, izmerenite veli­ci­ni na cosmic dust koi penetriraat vo heliopauzata se nakacija za tri pati od posledniot solar maximum vo 2001 pa do denes.

Za vreme na solarniot maksimum na sekoj 11 godisen ciklus, polaritetot na Sonceto se menuva – Severot stanuva Jug i obratno.

Ovoj kratok period na magnetna nestabilnost doz­vo­luva na odredena mala kolicina kosmicka prasina da penetrira vo heliopauzata poradi reduciraniot od­bramben stit na Sonceto. No vednas stom polovite se promenat odnosno polari­te­tot e vospostaven, Son­ce­to mnogu brzo go blokira natamosnoto navleguvanje na kosmickata prasina. Interesno e toa sto pri posledniot solaren maksimum vo 2001 toa ne se sluci.

I po promenata na polovite na Sonceto i vospostavuvanje na stabilen polaritet, kosmickata prasina od centarot na Mlecniot Pat prodolzi da navleguva vo na­si­ot sistem.

Elitnite naucni krugovi seuste ne mozat da objasnat zosto. Ova e prv pat takvo nesto da se sluci.

>> Paralela: Interesno e da se sporedi toa deka godina ili dve po 2001 postoese drasticna na­malenost vo kvalitetot na astralnata vizija ili dalecinskoto nabljuduvanje, kako da postoese nekoj vid na gust oblak na sitna prasina vo eterickiot sloj na okolnata vselena.

Potoa toa se koregirase postepeno, kako vremeto minuvase prisutnosta na nadvoresnata prasina se reducirase taka da sega pri upotreba na istite psihicki sposobnosti e nesporedlivo podobro.

>> Vo sekoj slucaj, mnogu e verojatno deka nasiot so­laren sistem veke ja iskusuva invazivnata energija od Galaktickiot ekvator kako poleka se dvizime kon to­cka­ta na poramnuvawe vo 2012. Poslednite podatoci pokazuvaat generiranje na dramaticni i potencijalno smrtni efekti od solar flares i coronal mass ejections.

Ponatamosnite dobieni po­datoci sugerirat deka nastan slicen na onoj koj se ocekuva vo 2012, veke se slucil pred 14,950 godini i bil zabelezan od drevnite luge.

Ovoj nastan trael ne­kolku godini i bil pricina za poslednoto Ledeno Doba. Vo sekoj slucaj izne­nadu­vackite otkritija na Dr. Paul LaViolette, potkrepeni i od drugi elitni istrazuvaci, sugeriraat na toa deka eks­tre­men solaren nastan se slucil kako rezultat na ekstremno mokna radijacija ko­ja dosla od centarot na Mlecniot Pat vo forma na ekstremno silni gama zraci i kosmicka prasina.

Poslednite nabquduvanja pokazaa dramaticen porast na energijata na gama zra­ci­te vo Galaktickiot Ekva­tor. Nasiot solaren sistem ke bide najizlozen i naj­ranliv na niv pri poramnuvanjeto na 21.12.2012.

Ako na toa se dodade deka sledniot solaren maskimum pa|a na istiot den, precesijata na Zemjata koja trae 26,000 go­dini zavrsuva povtorno na istiot den, vednas paga vo oci deka se raboti za isk­lu­citelen den.

No da se navratime pak mal­ku na rezultatite od is­tra­zuvanjata dobieni od ek­s­pediciite na Dr. Paul La­Violette.

Veke napomenavme deka primarnata zamisla na ekspediciite bese traganje po dokaz za zgolemeni nivoa na kosmicka prasina vo ledenite naslojki koi odgovaraat na Ledenoto Doba.

Za da se otkrie dali postoi kosmicka prasina vo mrazot, se traga po prisustvo na odredeni elementi kako Iri­dium i Nickel koi se prisutni vo mnogu golemi kolicini vo samata cosmic dust no na Zem­jata kolicinski se nespo­re­dli­vo pomali.

slika

Kosmickata prasina e okolu sto pati poobilna so dragoceniot metal - Iridium ot­kolku so drugi kosmicki materijali. Osven Iridium i Nickel kosmickata prasina vo golemi kolicini go sodr­zi i elementot Gold.

Kako dokaz poveke, Dr. Paul LaViolette pronasol i zgolemeni nivoa na Gold vo naslagata mraz koja odgovara na Ledenoto Doba. Od ona sto e poznato Dr. Paul LaViolette bil prviot covek koj pro­nasol zlato vo Greenland.

Osven prethodno spomenatoto se traga i po prisustvo na Beryllium. Dr. Paul La­Vio­lette ne vrsel takvi ispituvanja bidejki za toa treba da se upotrebi sosem poraz­li­cna tehnika na analiziranje.

Beryllium–ot se bara so taka­nareceni Mass spectrometers dodeka tehnikata na La­Viole­t­te vo potraga po gorenavedenite metali e Neutrino Activation – bombardiranje na primerocite vo reaktor, za da tie stanat radioaktivni i potoa preku toa da mozat da se izmerat gama zracite.

Preku ovoj metod mozete da vidite sto postoi vo mrazot.

slika

Od druga strana, Bery­llium10 e radiaktiven izotop na samiot Beryllium i se kreira vo atmosferata koga istata e izlozena na silno bombardiranje na kosmicki zraci.

Za razlika od metodot koj go koristi Dr. Paul La­Vio­lette, medot koj se koristi za da go izdvoi tokmu (Beryllium10 - radioactive isotope) od ostanatite beriliumovi izotopi upotrebuva accelerator - zab­r­zuvac.

Se raboti za sosem poinakva metoda, no ona sto e bitno za nasata analiza e toa sto od strana na drugi naucnici se pronajdeni visoki koncetracii na Bery­lli­um10 vo ledenata naslaga koja odgovara na Ledenoto Doba.

Toa go dovelo Dr. Paul LaViolette do zaklucokot de­ka Galactic explosions se ima­at sluceno i prethodno i toa vo tocno opredeleni ciklu­si.

Kon krajot na 2012 mozeme da ocekuvame udar od najmalku nekolku superbranovi so snaga da predizvikaat no­vo Ledeno Doba a kako sto prethodno posocivme istite se dvizat kon nas so golema brzina od nivnoto izvorno mesto odaleceno okolu 26,000 svetlosni godini – Crnata Dupka vo centarot na Milky Way galaksijata.

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: 2012
PostPostano: sub aug 23, 2008 6:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri aug 20, 2008 2:48 pm
Postovi: 32
KAKO DR. PAUL USPEAL DA GI POVRZE RABOTITE?


Otkritieto na Dr. Paul LaViolette odekna dlaboko vo naucniot svet. Iako predizvika golemi kontraverzi i neslaganja, toj uspea da gi raz­bie site napadi vrz ne­govite tvrdenja bidejki se oslonuvase samo na cisti naucni fakti pokrepeni so naucni materijalni dokazi.

Da se ima porazlicni gledista od onie vo “mainstream naukata”, a voedno da se os­tane na vrvot na istata i so internacionalen respekt od naucnata elita, moze da se uspee samo vo eden slucaj – ako se raboti za vistinski genie koj ima hrabrost da po­gledne i proanalizira i ona­mu kade klasicnata nauka odamna ili ne bara ili sme­ta deka e prebarano i bezvre­dno.


No genijalnosta na ovoj covek tokmu tamu gi pro­naoga delovite na mozaikot koi nedostasuvaat. Koga bil zaprasan kako mu uspealo toa, toj izjavil deka ednostavno znael kade da bara.

Koga go zaprasale da go objasni toa malku podobro, toj odgovoril deka za vremeto dodeka gi vrsel naucnite testiranja toj isto taka vr­sel detalno proucuvanje i analiza na drevnite mitovi, tradicii, manuskripti, ma­pi, nacrti i kodirani poraki po yidovite na najstarite drevni hramovi.

slika

Od ona sto uspeal da go ekstraktira ka­ko kvalitetni podatoci i smernici, dosol do zaklucok deka postoela mnogu nap­redna nauka na Zemjata mno­gu odamna. Toj zboruval za ne­minovni dokazi za postoenje na space age science ba­rem napredno kolku na­se­to no sepak drzel do stavot deka ocigleno bilo daleku ponapredno.

Samite Vedski zapisi, govorele za tehnologii slicni i ponapredni od onie koi gi koristime denes, taka da ni­sto od ona sto go gledame ne e za prv pat otkrieno tuku se povtorno i povtorno se ra­zotkriva.

Se sto gledame okolu nas, najverojatno nekogas postoelo i mnogu po­ve­ke. Dodeka Dr. Paul LaViolette tragal po nekoja ekstremno bitna smernica vo drevnite zapisi i mitovi, voedno vr­sel i komplicirani istra­zuvanja vo oblasta na Astro­nomijata, rabotel na novi astrofizicki teorii i obja­snuvanja, kako i detalno stu­diranje na tematiki kako Pulsars i Evolution Cosmology i sl.

Vrsejki gi vo paralela ovie dve teski istragi, eden den na Dr. Paul LaViolette mu padnalo vo oci deka vo sa­miot zapaden Zodijak, Sagi­ttarius nisani kon Scorpion i uvidel deka vsusnost tuka se krie nekolku iljadi godini skrena kosmicka poraka.

slika

Toj potoa ja podvlekol poso­cenata traektorija i dosol do tocka koja e mnogu blisku od galaktickiot centar.

Togas vsusnost dosol do soznanie deka strelata na Sagittarius e po­sta­vena tamu da pokazuva di­re­ktno vo centarot na Mle­cni­ot Pat. Site tie zvezdi se pridvizile od toa vreme, pominale nekolku iljadi godini, a toa malku go zbunuvalo Dr. Paul LaViolette bidejki postojat razlicni Zodijaci.

Imame Zodiac koj se ko­ri­sti vo zapadnata astrologija, Me­sopotamcite od druga stra­na imale 18 sozvezdija dodeka Kinezite imaat drug broj na sozvezdija. No onie sozvezdija koi ocigledno se postaveni vo Zodijakot da pretstavuvaat poraka se del od onoj Zodijak koj se ko­ri­sti vo zapadnata astrologija.

slika

Vo sekoj slucaj koi i da go dizajniral, upotrebil odre­deni kriptograski teh­ni­ki. Isto taka vo porakata se vkluceni i nekoi sozvezdija koi se nadvor od ekliptikata kako Sagitta i Aquila. Kolku za sporedba, Aquila e orelot koj ja drzi strelata (Sagitta) i vsusnost pretstavuva jasen Illuminati symbol na samata para od do­larot.

slika

slika

Od drugata strana (na juz­nata hemisfera) vo po­rakata se implementirani i drugi sozvezdija poznati kako Cen­taurus Constellation i Crux.


slika

slika


Vo sekoj slucaj ovie sozvezdija se naogaat na samiot galactic equator na mnogu bitni lo­kacii. Tie se naogaat na rastojanie od 1 radiant point od galaktickiot centar.

So 1 radiant point se misli na slednovo: Ako se zeme radiusot na kruznicata i se polozi po dolzina na istata se dobivaat 57.2957 stepeni. Toa e ednakvo na 1 radiant point.

Da se obideme ova da go objasnime vaka: Ako vo kompjuterska simulacija ja po­stavime nasata planeta vo sredina na edna kruznica i taa tocka ja oznacime kako lokacija na koja stoime i od koja ke go nabljuduvame zvezdenoto nebo.

slika

Ako napravime precizna kopija na severnata hemisfera na noknoto nebo i se zagledame kon ga­laktickiot centar koj ke go oznacime kako tocka na samata kruznica, i od tamu go pridvizime pogledot za 1 radiant point naletuvame di­rektno na Sagitta Conste­lla­tion.

Od druga strana, ako toa istoto go simulirame na juznata hemisfera i go pri­dvizime pogledot za 1 ra­diant point naletuvame di­rektno na Centaurus Con­ste­llation i Southern Cross.

Za sekoj eden so malku po­golemo poznavanje na astro­fizikata i astronomijata, vednas stanuva jasno deka ova ne moze da e samo ednostavna koincidencija.

Ako gi zememe vo predvid i dvete strani doagame do ed­nostaven zaklucok deka vo samiot Western Zodiac postojat (two arrows) dve streli.

Ednata strela e postavena vo severnata hemisfera – Sagitta i e nasocena ili nisani nadvor od Galak­tic­kiot Centar dodeka drugata e postavena vo juznata hemisfera – Sagittarius i ni­sani direktno vo Galak­tickiot Centar.

slika

slika

Koga bi go proanalizirale sto tocno ovaa ilustracija znaci, mnogu brzo bi uvidele deka strelata na Sagittarius go oznacuva denot na eksplozijata dodeka strelata na Sagitta go prestavuva rezultatot na taa eksplozija odnosno kosmickite zraci.

No da se navratime uste ednas na eksploziite na ga­laktickoto jadro. Ako nekoj zaprasa dali primerocite od ledot mozat da posluzat soliden dokaz deka takvi mega eksplozii se slucile od galaktickoto jadro, odgovorot e – DA.

Vo samite Beryllium10 grafi na koi moze da se vidi gustinata na kosmickite zraci koi ja pogoduvaat nasata atmosfera jasno se gledaat periodicni pikovi. Postoi eden ogromen pik pred 37,000 godini koe barem od ona sto nam ni e poznato odgovara so istrebuvanjeto na neandertalcite.

Ako poglednete vo drevnite mitovi na Hopi Indians, Incas, Mayas, Vedas i drugi, mozete da zabelezite deka site govorat za od­re­deni Doba vo koi postoele rasi koi na krajot bile istrebeni. Tuka kako referenca moze da se zeme kako edna rasa na koja nekogas egzistirala na liceto na Zemjata, kako i toa deka drevnite cesto pati zboruvaat za takana­rece­no…cet­vr­to sonce, petto sonce i tn.

I koga potoa ke poglednete vo ice core records mozete da vidite vreminja koi bile pocetoci i kraevi na Ledeni Doba, ne samo predhodnoto Ledeno Doba tuku i ona pred nego se poklopuva so ovie golemi pikovi na kosmicki zraci.

Od podatocite se zak­lucuva deka postoel inner glacial period pomegu poslednite dve Ledeni Doba so traenje od 9000-11000 godini. Taka izgleda deka ovie kosmicki zraci se klimatski prekidaci ili za Ledeno Doba ili za mnogu potoplo Doba.

slika

Dr. Paul LaViolette po­socuva deka toa ima vrska so toa kolku dolgo samiot su­per­bran trae. Vo sekoj slucaj, denes vo naucniot svet opsto e prifateno deka ovie eksplozii na galaktickite jadra se ek­s­tremno silni iako sa­mi­te galakticki jadra ne se direktno vidlivi preku te­leskopite bidejki okolu niv postoi ogromna ko­li­ci­na na gusta interstelarna prasi­na.

Znaeme deka kosmickite zraci se bukvalno isfrleni koga takov galakticki nastan ke se sluci. Nie isto taka go gledame kako se slucuva is­toto vo drugite Galaksii istaknuva Dr. Paul LaViolette.

Na primer, samite Quasars se jasen primer za mnogu in­tezivni eksplozii. Od kolektiranite podatoci, jasno se uocuva deka ova se slucuva vo ciklusi. Vo os­nova ekstremno golemite eksplozii se slucuvaat ne­kade od 13000 - 26000 godini. Od snimkite koi se dobieni od istite nastani vo drugite galaksii, nie mozeme da presmetame deka ovie kosmicki zraci patuvaat so brzini bliksi do brzinata na svetlinata, no ova e diskutabilno bidejki postojat dokazi i za brzini pet do sest pati pobrzi od brzinata na svetlinata.

Toa voopsto ne e nevozmozno koga znaeme deka vo slucajot na Mlecniot Pat se raboti za super masivna crna dupka vo centarot koja so svojata enormno golema gravitacija privlekuva kon sebe ogromno kolicestvo na kosmicka prasina i gasovi a vo momentot na pukanjee, eks­plozijata ispraka taka­na­receni “Jets” sostaveni od ioniziran gas ili plazma.

Patuvajki so tolkavi brzini mozno e glavnata sila na udarot bi dosla iznenaduvacki momentalno sto bi go objasnilo fenomenot na smr­znati mamuti i drugi zivotni so hrana vo nivnite usti kako nesto nepredvidlivo se slucilo na planetarno ni­vo vo del od sekunda.

Da go sumarizirame ova, porakata vo Zodijakot indicira na toa deka on this trajectory date, galactic centre energy creation event becomes visible.

slika

Vo na­siot slucaj toa ke bide ved­nas po pojavuvanjeto na No­vata Mesecina na 13 De­kevri 2012 godina, sto mno­gu verojatno moze da znaci otpocnuvanje na ekstremno silni katastrofalni efekti po nasata planeta.

slika

Naucnicite otkrija deka jadroto na aktivnata galaksija moze da sveti mnogu posjajno od samata galaksija. Toa se dolzi na otkinuvanjeto na elektronite na kos­mi­ckite zraci od samoto galakticko jadro.

Dvizenjeto na istite so brzini bliski na brzinata na svetlinata doveduva do pojava na bleskava sina svetlina, tolku sjajna sto istata ke osvetli se vo okolnata vselena.

Poradi toa sto nasiot solaren sistem se naoga vo vselenskiot region kade sto doaga do spojuvanje pomegu Sagittarius Dwarf galaxy i Milky Way ovie superbranovi sigurno ke doprat do nas.

Ne­kako onie koi sto im go ostavile znaenjeto na Maite i ostanatite drevnite kulturi, precizno znaele za ovie nastani. I toa precizno kolku e vremetraenjeto na sekoj ciklus.

Vo kontekst na ova drevnoto pro­ro­st­vo na Hopi indijancite mo­sne se poklopuva:

“…Ke dojde vreme, koga sina Zvezda ke se pojavi na neboto. Nejzinata svetlina ke ja progolta seta temnina vo nokta. Ovaa sina svetlina ke dovede vetar. Vetar kakov sto ne bil viden na Zemjata veke dolgo dolgo vreme.

slika


Sinata Zvezda ke donese ogin. Ovoj ogin ke bide tolku svetol i vrel sto ke ja promeni prirodata na neboto i zemjata. Ovaa zaslepuvacka sina svetlina od sinata Zvezda ke bide signal deka cetvrtiot svet zavrsuva.

Sinata Zvezda ke predizvika site okeani da se podignat i da go potopat kopnoto. Skoro site zivi susstestva ke bidat zbrisa­ni za vreme na ovaa strasna katastrofa...”

Cudno no ova drevno pro­rosto na izvalkanite preriski luge ne ni izgleda veke smesno. Tuku naprotiv.

Znaci, kako sto veke na­pomnavme, bidejki ne moze­me da go vidime galakticko­to jadro na Mlecniot Pat poradi okolnite oblaci na vselenska prasina, najgo­le­miot del od sinata svetlina od eksplozijata ke dojde od otkinatite elektroni od jadroto vo forma na kosmi­cki zraci.

Vo naseto vidno pole ke se pojavat naednas, za brzo vreme ke pristignat i ke ostanat od nekolku stotina godini do nekolku iljadi godini. Nabrgu po doaganjeto vo naseto vid­no po­le na 13 Dekevri 2013, superwave cosmic rays ke pocnat da prodiraat vo zastitnoto ma­g­netno pole na na­siot solaren sistem.

Ova ke pre­dizvika pojava na gusta mreza na svetlecki prugi po neboto.

Mozebi najstras­niot fenomen vo ovaa rana faza ke bide doaganjeto na elektromagnetniot puls i mnogu verojatno kratko po­toa pristignuvanjeto na giant gravity wave.

slika


Istite ke udrat vo Sonceto i planetite od nasiot sistem, predizvikuvajki pri toa ekstremno ano­malicno vreme, promena na mag­netnite i geoloskite po­lovi sto ponatamu na site ni e jasno kon sto vodi.

No sto tocno toa ke znaci po naseto Sonce, so 100% sigurnost vo momentov nikoj tocno ne znae. No barem od toa sto nie poznato, preneseno preku pikto­gra­mite vo zitata sirum svetot i sl, nasata zvezda ke se zgolemi drasticno.

"Gos­ti­te" ako mozeme taka da gi na­receme, iako golema e ve­ro­jatnosta deka tie se tuka po­ra­no od nasata rasa, jasno nacrtaa na 22 Juli 2008 vo golemo zitno pole vo Ave­bury Manor / UK deka Sonce­to ke pretrpi ekspanzija vo masa i toa do mozno progoltuvanje na Merkur i Ve­nera.

Znam deka zvuci fantas­ti­cno, no mene veke odam­na mno­gu raboti ne mi zvucat taka fantasticno kolku fa­k­tot deka covestvoto seus{te spie pred ona sto na­doga od silnata mediumska i ostanata manipulacija koja se vrsi vrz nego.

Pog­led­ne­te gi linkovite sami pa po­toa sami donesete si sud okolu toa:

http://www.cropcircleconnector.com/2008 ... 2008a.html
http://www.cropcircleconnector.com/2008 ... 2008b.html

Znaeme deka ke ima ekstemno silna solarna bura so nevideni solarni flarinja i znaeme kako seto ova ke kulminira po zivotot na na­sa­ta planeta duri i ako od seto ova gorenavedeno imame sre­ka da naletame na najsuper lesnoto scenario...


Zadnja izmjena: Bluelight surfer; sub aug 23, 2008 8:24 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 23, 2008 7:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
makedonski?


Cini se da je jos 2005 Ian Xel Lungold (www.mayanmajix.com) u svom predavanju predvidio vremenske portale
http://www.youtube.com/results?search_q ... arch_type=
(www.calleman.com) sto se je i obistinilo.
http://www.youtube.com/watch?v=eER-s7Ris5s

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2319 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 116  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz