Sada je: čet mar 28, 2024 3:30 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Okultna simbolika u svjetskoj arhitekturi
PostPostano: ned nov 25, 2007 5:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Od nedavna sam počeo (sukladno mojoj trenutačnoj razini svijesnosti) primjećivati neke tragove ezoterije, okultne simbolike i masonerije u zagrebačkoj oblasti. Bio sam zapanjen količinom subliminalnog simbolizma na mnogim zgradama stare gradske jezgre. Moje čuđenje je utoliko veće što sam prepoznao mnoge simbole korištene od Bratstva. Još sam se više začudio kad sam vidio da je doslovno cijela zemlja infestirana simbolikom masona. Najprije sam tumačenje simbolizma povezivao isključivo sa teorijama zavjere, ali to me nije zadovoljilo.

Simboli su mnogo dublji i višeslojni univerzalni jezik, tako da u neki simbol stane beskonačno mnogo tumačenja, ali 2 moguća tipa interpretacije: egzoterijski i ezoterijski. Egzoterijski je onaj doslovni način tumčenja, kojim većina religioznih ljudi tumači Svete Spise. Ezoterijski, u sebi sadrži ukodiranu univerzalnu poruku nevezanu za religioznu stvarnost. Okultni simboli su u tom smislu dvosjekli mač; netko će križ vidjeti kao simbol kršćanstva, a netko ezoterijske naobrazbe (ovakvi su rijetki) kao prikaz pravilnog usklađenja čakri i dualnost manifestirane stvarnosti.

Neke lokacije na kojima su slike snimljene nisu u potpunosti jasne, ali sigurno su iz Hrvatske.

Da više ne duljim evo nekoliko sličica:



slika



Gračišće, malo mjesto pokraj Pazina. Na nadgrobnom spomeniku... Hm zanimljiv detalj... zmija jede svoj rep i oko u trokutu!



*********************************


slika



Gračišće, crkva, portal... Ponovno...

12 zraka svijetlosti sa okom čini 13, lunarni broj (12 znakova zodijaka, 12 mjeseci, 12 herkulovih zadataka, 12 apostola, 12 židovskih plemena, itd...)



*********************************


slika



Gračišće, crkva, unutrašnjost, templarski križ



*********************************


slika



Gračišće, grob, lubanja i kosti



*********************************


slika



Stari grad Gradina, zmaj:



*********************************


slika



Varaždin, detalj iznad kamenih vrata



*********************************


slika



Varaždin, opet

Prebrojite ruže. 12!!



*********************************


slika



Varaždin, oko u trokutu 2



*********************************


slika



Varaždin - reptili



*********************************


slika



Požega, neka stara crkva. Zumirajte sliku i vidjet ćete oko u trokutu sa 12 zraka. Usput, sumnjivi su mi oni heksagrami...



*********************************


slika



Ista crkva, ali unutrašnjost. Zumirajte do kraja i pogledajte figuru ispod krune. Oko u trokutu!



*********************************


slika



Za lokaciju ove crkve ili kapelice nisam siguran. Ali mislim da je na području Zagreba.



*********************************

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pon mar 24, 2008 9:22 pm; ukupno mijenjano 6 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 6:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Obelisk je falični simbol u čast Suncu. Korišteni su od većine tajnih društva za priziv energije Demiurga.

U parku Maksimir, Zagreb, posveta Mihanoviću

slika


Kumrovec, obelisk u čast maršala Tita

slika


Grobnik Obelisk

slika


Obelisk Maršala Marmonta, lokacija nepoznata

slika


Obelisk, groblje Mirogoj, Zagreb

slika


Obelisk, Hrvatska Kostajnica

slika


Spomenik Nikoli Zrinskom

slika


Spomenik Palim Borcima i Žrtvama Fašizma U Drugom Svjetskom Ratu

slika


Spomenik Pokopanima Na Starom Groblju, Punat

slika


Spomenik Žrtvama Fašizma, Nova Gradiška

slika


Spomenik Cara Franje Josipa I.

slika


Spomenik 1000-toj Godišnjici Hrvatskog Kraljevstva

slika


Skupna Grobnica Žrtava Fašističkog Terora i Spomenik Palim Borcima NOR-a

slika


Granica ilirskih pokrajina

slika


Glavni Ulaz Na Groblje, Čakovec

Primjetite obeliske na vratima.

slika


Miljokaz Karlovac

slika

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; sri feb 13, 2008 4:02 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 6:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Evo vam još simbolike Bratstva:



slika



Piramida u Zagrebu podignuta za 900 obljetnicu grada. Pogledajte "odrezani" vrh. Podsjeća na simbol na novčanici od 1$.

edit: Iako se na slici ne vidi, piramida je u centru velike crvene kružnice.

Kad bi se gledalo odozgo, vidjeli bi ovo:

slika

To je stari masonski simbol koji simbolizira uniju polova, tj. Ozirisa u sredini kruga ili stvaranja, a kružnica kao ženski dio, je Majka Izis. U hermetizmu, masoneriji i alkemiji, ovaj simbol predstavlja Sunce ili Demiurga.



*********************************


slika



Glavni kolodvor Zagreb, fasada. Na desnoj strani osim kaduceja se nalazi 2 biljke kornukopije koje ga okružuju, Cornucopia je sveta biljka masona!

Kaducej (Caduceus) - štap Hermesa/Thotha/Raphaela/Enkija. Dvije zmije se ovijaju oko štapa sa krilatim diskom. Simbolizira DNK, trostruku konstitucija Univerzuma, Trojstvo, Yin-Yang polaritet...



*********************************


slika




Hotel Dubrovnik, Zagreb. Hermes sa svojim kaducejom




*********************************


slika



Trg Maršala Tita, Zagreb. Pogledajte onu gospu kako drži kaducej!




*********************************


slika



Mauzolej Obitelji Grubišić. Opet piramida!

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pon mar 24, 2008 9:26 pm; ukupno mijenjano 4 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 6:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Evo nekih očitih primjera masonske simbolike:



slika



Zgrada HŽ-a, Zagreb. Šestar i trokut. Vrlo prikladno.



*********************************


slika



HŽ, ponovno. Pogledajte, opet šestar i ravnalo. Slučajno se tu našao obelisk.



*********************************


slika



Zgrada masonske lože Sirius u Rijeci od 1903.-1945. godine.!!!
Na podu je vrlo upadljiv simbol.



*********************************


slika



Zgrada masonske lože Sirius u Rijeci od 1903.-1945. godine. 2
Sova ala Bohemian Grove!



*********************************


slika



Zmijski motivi u krugovima. Lavovi-sfinge sa egipatskim nemesom ili "šeširom" ispod prozora.



*********************************


slika



Slučajno se na mjestu nekadašnje lože nalazi Evangelička Crkva!

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; čet nov 29, 2007 10:42 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 7:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Sv. Juraj ubija zmaja! Trg Maršala Tita, Zagreb



*********************************


slika



Jezuitski Trg Zagreb! Morate se šaliti! Zmija!!



*********************************


slika



Reptilski reljef dvorca Sokolac



*********************************


slika



Obredni štap Braće Hrvatskog Zmaja!



*********************************


slika



Dioklecijanova palača, Split.



*********************************


slika



Dioklecijanova palača, Split. Originalna sfinga iz Egipta!



*********************************


slika



Dorski Hram Mir Junaka, Trsatska gradina u Rijeci

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; čet feb 07, 2008 6:00 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 7:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika



Fellerov dom na Tomislavovom trgu 4, Zagreb. Zmije i Demetra? Ruža - simbol inicijata.



*********************************


slika



Opet. Primjetite orlove na vrhu. Na kasnijim slikama ću objasniti simboliku orla.



*********************************


slika



Grb Ureda Za Nacionalnu Sigurnost. Sova sjedi na zemaljskoj kugli!



*********************************


slika



Stari NSB. 4 sove koje nose kuglu!

Izgleda da su sove vrlo bitne kao simboli. Oduvijek su smatrane za simbol Mudrosti, ženski (Yin) atribut, ali i simbolima za MANIPULACIJU, jer vide u mraku ono što ostale životinje ne vide, pa kao takve imaju prednost. Isto tako, nisam siguran, moguće je da sova predstavlja maga, mističara zbog mudrosti i zato što vidi u mraku, vidi i zna nepoznato...

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; čet nov 29, 2007 10:36 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 7:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Imam još puno slika, ali stavit ću ih kasnije.
Nadam se da shvaćate epsku proporciju upotrebe subliminalnog alkemijskog, okultnog i masonskog simbolizma.

Ja sam sam bio u bunilu kad sam počeo primjećivati neke stvari.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 8:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Tehuti fotosi su izvanredni. U njima ne vidim samo okultne i masonske simbole. Oni mogu biti alhemičarski kao što si isam rekao. Međutim ne treba svima pridavati simboliku koju im danas dajemo. Na primjer kukasti krst je isvanredno pozitivan simbol bio milenijumima da bi tek od nacista postao simbol zla. Možda je i ovo učinjeno s nekom namjerom. Oko u trouglu je hrišćanski znak koji se inače javlja i u katoličkim i u pravoslavnim hramovima češće nego što se obično misli, ali on tu nema nikakve veze sa masonima. Radi se o svetom trojstvu i svevidećem oku božijem. I onaj krst među prvim fotosima nije templarski, istina i Templari su ga ponekad koristili ali njihov znak je drugačiji. ovaj krst ima sasvim drugo značenje i predstavlja zapravo čovjekov svijet kojim vlada Hrišćanstvo.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 9:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika



Zgrada HŽ-a. Dvije zmije, po jedna sa svake strane.



*********************************


slika



Dubrovnik, crkva iznutra. Moguća referenca na zodijak. 12 zraka na tamnoj podlozi.



*********************************


slika



Sv. Juraj ponovno. Ali ovaj puta kod Kamenitih Vrata.



*********************************


slika



Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije, Varaždin. Grlica. Semiramis? Ženska figura nasuprot muške ispod grlice (Yin-Yang?).



*********************************


slika



Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije - sunčani sat. Astrologija + kršćanstvo? Nije li astrologija protivna učenjima Crkve?



*********************************


slika



Praška ulica, Zagreb. Semiramis = Isis = Marija = Freya = Dijana = Ištar? Ženski kozmički princip.



*********************************


slika



Još jedna. Starčević dom, Zagreb



*********************************


slika



Pozlaćena Semiramis. Kaptol, Zagreb. Čuvaju ju 4 arkanđela koji vladaju nad 4 elemenata prirode.



*********************************


slika



Zagreb, zgrada vlade. Dva zmaja drže grb Zagreba, koji je čini se alkemijski simbol srednjeg vijeka.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; čet nov 29, 2007 10:30 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 9:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
FORMICE, nisam ni htio ograničavati simboliku nekog simbola. To trojstvo i oko u trokutu su u originalnoj uporabi bili alkemijski i kabalistički simboli korišteni od pamtivijeka od iniciranih pojedinaca. Za neinicirane i slijepe, ti simboli su samo dekoracija.
Naime, riječ je o univerzalnoj nereligijskoj simbolici.
Isto tako ne tvrdim da su svi ubačeni od Bratstva. Možda su neki nastali iz arhitekturalne pomodnosti ili trenda, kao kopije nekih drugih. No NJIHOV IZVOR, kroz skrivenu povijest je okultni.
Kako je kršćanstvo samo paganstvo iza vela, kako su mnogi, ne samo teoretičari zavjere, tvrdili i dokazali, nije čudno da se poganska simbolika prerušila u kršćansko ruho. Tako njezina tajnovitost ostaje neprekinuta.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 25, 2007 10:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika


Zagrebačko groblje Mirogoj. Sprijeda


*********************************


slika


Mirogoj. Kameni reljef razotkriva grčka slova ALPHA (aktivni muški princip) s lijeve strane i OMEGA (ženski, pasivni princip) s desne (ženski, pasivni princip). Slovo ALPHA nalikuje na šestar, a OMEGA na potkovu, to je još jedna potvrda simbolizma dualnosti jer je pomoću šestara ocrtavamo krug, dakle šestar je aktivan element, a potkova je nošena od konja, što znači da je pasivan element. To je vrlo značajno, što se alkemijskim osobina Stvarnosti tiče. I jedan i drugi simbol imaju važno mjesto u slobodnom zidarstvu. Između je Krist, izmiritelj suprotnosti ili Sunce. Ponavljavam ovo, ništa od ovoga nije u originalu kršćansko.



*********************************


slika




Rijeka, toranj. Orao s dvije glave koji drži štap (ženski, ženski pasivni princip) i mač (muški, aktivni princip). Iznad je dvoglava ptica feniks koja se u tajnim društvim smatra simbolom za alkemijsku transformaciju duše i reinkarnaciju Sunca nakon zimskog solsticija. Dvoglava ptica feniks je originalni emblem unije polova i masonski simbol od davnina.



*********************************


slika




Bizantska krstionica Šibenik. Pentagram sa ružom u sredini. Ruža ima 6 latica. Rozenkrojcerski i gnostički simbolizam kaže da je ruža simbol centra Jastva, čiji je broj u Kabali 6. Slučajnost? Pentagram nam kazuje da 4 elemenata prirode bivaju nadvladani Jastvom. Isto tako 6 je broj "guvernera svemira", silama kojima zapovijeda SEDMI guverner ili Sunce . U alkemiji i astrologiji se SEDAM planeta, počevši od Mjeseca (koji se, kao i Sunce ubrajao u planete u staroj astronomiji), Merkura, Venere, Marsa, Jupitera, Saturn smatralo fizičkom manifestacijom sila koje animiraju vidljivi svemir. Zato su se monumenti koji su izgrađeni u prošlosti (a bili su posvećeni Božanskoj SEDMORICI) zvali SEDAM svjetskih čuda.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pon mar 24, 2008 9:50 pm; ukupno mijenjano 4 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 26, 2007 12:20 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon okt 17, 2005 4:15 pm
Postovi: 10
Lokacija: Zagreb
Sve je to lijepo i krasno, ali slike iz Grašišća su uzete s mog bloga, a na dnu bloga jasno i glasno piše ovo:
Citat:
zabranjeno korištenje svih tekstova i fotografija sa ovog bloga bez pristanka autorice
.

To su moje autorske fotke. Nemam ništa protiv širenja znanja, ali bi bar minimalna pristojnost bila da si naveo odakle si uzeo fotke i čije su.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 26, 2007 12:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
ReiNa je napisao/la:
Sve je to lijepo i krasno, ali slike iz Grašišća su uzete s mog bloga, a na dnu bloga jasno i glasno piše ovo:
Citat:
zabranjeno korištenje svih tekstova i fotografija sa ovog bloga bez pristanka autorice
.

To su moje autorske fotke. Nemam ništa protiv širenja znanja, ali bi bar minimalna pristojnost bila da si naveo odakle si uzeo fotke i čije su.


http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=1538

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 26, 2007 8:57 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
tehuti je napisao/la:
FORMICE, nisam ni htio ograničavati simboliku nekog simbola. To trojstvo i oko u trokutu su u originalnoj uporabi bili alkemijski i kabalistički simboli korišteni od pamtivijeka od iniciranih pojedinaca. Za neinicirane i slijepe, ti simboli su samo dekoracija.
Naime, riječ je o univerzalnoj nereligijskoj simbolici.
Isto tako ne tvrdim da su svi ubačeni od Bratstva. Možda su neki nastali iz arhitekturalne pomodnosti ili trenda, kao kopije nekih drugih. No NJIHOV IZVOR, kroz skrivenu povijest je okultni.
Kako je kršćanstvo samo paganstvo iza vela, kako su mnogi, ne samo teoretičari zavjere, tvrdili i dokazali, nije čudno da se poganska simbolika prerušila u kršćansko ruho. Tako njezina tajnovitost ostaje neprekinuta.


Da slažem se. Inače alhemija je sva nauka i ne mora biti suprotstavljena hrišćanstvu. Jezuiti su bili najveći alhemičari. Vidi uzgred zamolio bih za dozvolu da iskoristim neke od fotografija koje se odnose na heraldiku s tim da ću navesti izvor i dati link.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 26, 2007 10:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Reina, tvoje slike (koje su genijalne, najblaže rečeno) sam našao na reiki-hara forumu i nisam bio svjestan da su pod copyrightom. Što da radim? Da ih izbrišem?

Napominjem da niti jedna slika nije slikana mojim fotićem, već su to slike na koje sam naišao surfajući.

Koristite slike koje sam stavio slobodno kako vas volja. Zato sam ih i stavio. Nek nam ništa ne stoji na putu do svjesnosti.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 26, 2007 10:57 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon okt 17, 2005 4:15 pm
Postovi: 10
Lokacija: Zagreb
Ostavi ih, nema veze. Bit će ih u knjizi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 26, 2007 12:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Spominjao sam SEDAM guvernera, ili SEDAM arkanđela koji supredstavnici Božje Volje u Univerzumu.

Nakon fanatičnog čitanja Corpus Hermeticuma (temeljni hermetički tekst, navodno napisan perom Hermesa Trismegistosa) uočio sam da se u njemu spominju SEDAM guvernera na sljedeći način:

Citat iz Corpus Hermeticuma: "Bog-Um (Nous), bivajući muško i žensko, postojeći kao život i svjetlo, stvara drugi Um koji stvarima daje oblik; kao Bog Vatre i Duha, oblikovao je SEDAM Vladara koji zaokružiše osjetilni svijet. Ljudi njihovu vladavinu nazivaju sudbinom."

Kasnije Hermes kaže, da bi se do Boga došlo potrebno je popeti se po SEDAM razina (sfera postojanja). SEDAM denziteta? Da li je Hermes uistinu mislio da SEDAM Vladara (u astrologiji personificirani kao SEDAM Logosa planeta) predstavljaju apstraktne "ljestve" prema Uniji?

U misterioznoj religiji Yezida (arapske sekte Luciferijanaca) tvrdi se da je svijet nastao kada je Melek Taus (Demiurg) stvorio drugih 6 arkanđela koji su stvorili svemir. Heksagram = 6 krakova + 1 točka u sredini. Znači li to vladavinu SEDAM Guvernera ili kozmičkih duhova nad manifestiranim Univerzumom? Da li rozenkrojcerska ruža sa 6 krakova predstavlja istu alegoriju kao i heksagram, simbol makrokozmosa?

Masoni kažu da je u originalnoj formi postojala masonska legenda o ljestvama do Neba (Sunca) sa SEDAM "stepenica". Jakobove ljestve iz Novog Zavjeta? Da li je to Sunce ustvari, SEDMI guverner u ovom Svemiru?

Zašto židovski svjećnjak Menorah ima SEDAM svijeća? Da li time što SEDAM Vladara vladaju Makrokozmosom u ime Jednog, vladaju i našim tijelima (Mikrokozmosom) kroz SEDAM čakri? Zašto su zigurati Mezopotamije građeni kao piramide sa SEDAM stepenica? Zašto se u svakodnevnom govoru kaže kada smo u stanju blaženstva: "Osjećam se kao u SEDMOM nebu? Možda dio naše podsvjesne i nesvjesne psihe ukazuje na univerzalnu kozmologiju?

Pitanja su tu da ih kontempliramo.


Sada ću vam dati neke primjere MOGUĆE (može biti i "slučajnost") uporabe tih simbola u arhitekturi.


slika


Kip kralja Tomislava, Zagreb.

Pogledajte reljef na postolju. 6 figura oko jedne centralne. Poredak figura slijeve strane govori o Yin polovici na kojoj se nalaze svećenici (Mjesec, Merkur, Venera), a desno ratnici (Mars, Jupiter, Saturn) koji su Yang polariteta u astrologiji. Centralna figura bi mogla biti Sunce, inicijat.

*********************************


slika



Zgrada starog NSB-a, Zagreb. Reljef.

Pogledajte. Redom, slijeva imamo Mjesec (ljudsku nižu, materijanu prirodu), zatim Merkur (Hermes, Thoth), znanje i mudrost, jer drži knjigu, zatim Veneru. S desne, muške strane, nalaze se redom: Mars, Jupiter, Saturn. Centralna figura je Sunce (Krist, Horus) koja u jednoj ruci drži štap sa bakljom (simbol mudrosti, Yin), a u drugoj masonski čekić, simbol Yanga.



*********************************


slika



Vrbovec (moj gradić), mauzolej grofa De Piennesa (18. stoljeće). Masonski stil gradnje. Poput egipatskog hrama mastabe u laganoj strmini uzižu se SEDAM stepenica piramide. Pogledajte stupove Jachina i Boaza masonskog hrama pri ulazu u kriptu (hram). Iako se na slici ne vidi, untar mauzoleja nalazi se zlatna kupola sa mozaikom. Zlato = Sunce? De Piennes = mason?


*********************************


slika



Groblje Kozala, Rijeka, Mauzolej. Izbrojite stepenice. SEDAM! Jedna se ne vidi dobro na slici. Iznad donjih vrata između stupova Hrama nalazi se egipatski solarni simbol poput krilatog diska, iako malo "moderniziran". U egipatskim i okultnim hramovima na istok iznad vrata se stavljao disk boga Ra kako bi odbio zle duhove.

*********************************


Ima još dosta referenci na brojku SEDAM i na Balkanu i u ostatku svijeta.
Moguće je da su simboli uključeni u gradnju na nesvjesni način, ali oni svejedno označavaju univerzalne hermetične principe i konstituciju Univerzuma.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pon mar 24, 2008 9:57 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 29, 2007 10:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Na moje iznenađenje, čak i Mimara, muzej u Zagrebu skriva veliku tajnu...


slika




Simbolizam SEDMORICE Veličanstvenih (kao u onom starom vesternu i njegovoj preteči SEDAM samuraja), SEDAM Guvernera, SEDAM denziteta, SEDAM liberalnih znanosti, SEDAM arkanđela, SEDAM stepenica do Boga, SEDAM svijetskih čuda, SEDAM vrlina, SEDAM grijeha, SEDAM planeta, SEDAM Plejadanskih Sestara u masoneriji...

Sve upućuje na zajedničko porijeklo ovakve simbolike u raznim kulturama. To je drevna Gnoza alkemičara i hermetičara. Ovo je također makrokozmička pahuljica kao prikaz Drveta Života.

*********************************


slika



Ovaj logo, također svjesno ili nesvjesno, održava istu arhetipsku filozofiju... 6 stupova, a 7. čini čovjek (biblijski Samson, koji ruši stupove Hrama) Sunce je u ovom slučaju plavi orb ili kugla koja levitira izmeđa Stupova Hrama. Opet 6 guvernera pod vodstvom Krista (Adonisa, Attisa, Baccusa, Dioniza, Zaratustre, Horusa, Buddhe, SolOmOn-a, Chiram Abiffa, Odina,...). Već je očito da centralni likovi iz svjetskih religija predstavljaju Besmrtno Sunce, solarnu energiju, neutralni princip i manifestaciju Božje Volje u Stvorenome. Simbolizam heksagrama ili popularno zvane Davidove Zvijezde ima identično značenje.

*********************************

slika



Ovaj prozor u Zagrebu, za čiju lokaciju nisam siguran, ponovo prikazuje zmijske motive i solarni disk sa glavom Božice (Yin princip). Budući da je zmija u inicijacijskim društvima smatrana za simbol Mudrosti, tako je ženstveni, majčinski princip izjednačen u značenju s Yin polom koji je Mudrost na Drvetu Života. Kobra (Ureus) je nošena u drevnom Egiptu na nemes-šeširu (po)svećenika i faraona kao simbol Mudrosti ili, kako gnostici zovu ženski polaritet - Sophia (grč.=mudrost)...

*********************************

slika


Dubrovnik, crkva. Detalji na prozoru prikazuju 4 apostola, autora Novog Zavjeta kao Kerubine ili jedan od korova anđela. To je oficijalno kršćansko tumačenje. Ono što nećete čuti na vjeronauku ili nedjeljnoj misi, jest činjenica da su to simboli poganskog porijekla. Orao je inače u okultnim vodama simbolizirao kontaktnu točku između individualnog Jastva i Unije. Simbol je uzašašća, reinkarancije, najviše spiritualne Volje, alkemijskog elementa Zraka. Lav je simbol individualnog Jastva, Volje pojedinca, elementa Vatre, i Centra, isto tako on je emblem arhetipa Spasitelja (Krista, Horusa, itd...). Čovjek je simbol poveznice između Jastva i eteričnih energija (od kojih se sastoji svemir), elementa Vode i kreativnosti i umjetnosti. Konačno, bik je simbol fizičke, animalne prirode Jastva, elementa Zemlje i nižih strasti. Vatra, Zrak, Voda, Zemlja. Cijeli Univerzum.

U Kabali, ove 4 figure simboliziraju 4 arhetipska svijeta:
    1. Atziluth, spiritualni svemir
    2. Briah, mentalni svemir
    3. Yetzirah, astralni svemir

    4. Asiyah, fizički svemir


Broj 4 je broj strana svijeta koje su "modelirane" pomoću 4 elemenata. Svastika u originalnoj okultnoj uporabi, ima identično značenje. Dakle, njezina simbolika je daleko od jednostavne...

*********************************


slika


Varaždin, Marčan. Božanska vrata. Ponovno vidimo isti prikaz Kerubina, anđela 4 elemenata. Ovaj puta imamo i 5. figuru, Krista (5. element) koji je unija 4 elemenata prirode i unija Yin-Yang polarnosti.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Zadnja izmjena: tehuti; pon mar 24, 2008 10:04 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 06, 2007 6:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika

Mauzolej obitelji Račić. Ne znam koje groblje točno.

Uočite kako anđeli drže ruke na grudima u egipatskom stilu. Ta poza se u magiji smatra identifikacijom Jastva. Ponovno imamo dva stupa koja su oličenje principa dualnosti. U drevnoj Grčkoj stupovi sa licima bogova su obično bili objekt štovanja tadašnjih ljudi i zvali su se hermae po bogu Hermesu. To je bila standardna praksa poganskog svijeta.


*********************************


slika


Katedrala Zagreb. Reptiliska figura kao čuvar? Slična upotreba kao na gotičkim katedralama Europe, a posebno na katedrali Notre Dame u Parizu.


*********************************


slika


Groblje Mirogoj Zagreb. Pogledajte oblik grobnice.


*********************************


slika


Spomenik hrvatskim braniteljima. Oblik piramide s odrezanim vrhom privlači pozornost.


*********************************


slika

Vrbnik, selo pokraj Knina. Grob.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet dec 06, 2007 6:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
slika



Slunj, Rastoke. Totem...


*********************************


slika



Otok Vis, neki engleski grob.


*********************************


slika



Dubrovnik, reljef na kamenu. Zmaj s lijeva (Yin), lav s desna (Yang). Zmaj je u alkemiji predstavlja uniju 4 elemenata (ljuske kože poput ribljih simbol Vode, plame iz usta simbol Vatre, kanđe simbol Zemlje, krila simbol Zraka), mudrost, eter ili univerzalnu životnu energiju. Lav je okultni simbol za individualno Jastvo kao solarni aspekt. Krila na lavu - spiritualna, uzdižuća priroda Jastva.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 465 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz