Sada je: čet mar 28, 2024 5:17 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pon jan 26, 2015 4:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Sjenko je napisao/la:
O samovažnosti- disbalans između Tonala (ovosvjetovnog) i Naguala (onosvjetnosvnog).

Samovažnost je bolest čovjekovog "Tonala". Kad svijest o svojoj ličnosti, preraste okvire potrebne za samodržanje, postaje bolest i kompletno preokupira čovjeku pažnju, te ju fiksira na njega samog i na svijet koji ta pažnja odražava i održava, svijet objekata. Takoreći, ljudi su u konstantnom disbalansu jer su upoznati samo s jednom svojom stranom, Tonalnom, kompletno zanemarujući i zaboravljajući Nagualnu. I sad, mnogi misle da će kompletnim odstranjivanjem svoje samovažnosti i ubijanjem svojeg ega, postići to da onostrano izroni i postane vidljivo, no neće. Ako nekim čudom i uspiju postići viđenje onostranog, izgubit će svu funkcionalnost i mogućnost djelovanja, pa u krajnjoj liniji i svijest o sebi, napravit će samo novi disbalans u korist onostranog. Rezultat takvog djelovanja je pretjerana morbidnost i izgubljenost u ritualima, ceremonijama, bajanjima, mađijanjima i sličnim, bez ikakve mogućnosti povezivanja onog "gore", s onim "dolje", tj. postizanja sklada. Ono što je potrebno je smanjiti samovažnost na onu mjeru na kojoj je ona potrebna da bi se moglo funkcionirati, smanjiti ju na razinu samodržanja. Gledano iz druge perspektive, ne treba izbrisati Tonal, treba ga "suziti" da bi bilo mjesta za prodiranje Naguala.


Evo ja čitam, i poželeo sam na ovaj deo nešto da ti prokomentarišem. :mrgreen:

Nemam jasnu prestavu šta su "Tonal" i "Nagual" ali ljudi za koje misliš da greše, ne greše sa pozicije Gurđijevovih ideja. Pod Egom se tamo podrazumeva konstrukt koji je stvoren nekotrolisanom imaginacijom a u koji se nekritički veruje. U stvari, sistemski naziv za to je "lažne ličnosti", koja je potpuno neutemeljena i kao takva je samo smetnja u svakom smislu čak i u svakodnevnom životu. Jer, kakve koristi i dobra bi moglo biti od gomile čistih laži i predrasuda? Takav Ego treba ubiti u sebi, odnosno prozreti laži kojima sami sebe zavaravamo.

I još nešto, nije im cilj viđenje "onostranog", šta god da podrazumevaš pod tim, nego viđenje sebe - Stvarnog Ja, onog što zbilja u suštini jesmo bez umišljanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pon jan 26, 2015 11:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Kao što i napisao, ja baš i ne poznajem Gurđijeffove ideje najbliže, tako da mi je drago što komentiraš. Ono što mogu je reći zašto ja tako mislim. No hajde prvo da razriješimo Tonal i Nagual, iz čega će nekako izaći moje shvaćanje ega i ličnosti. Tonal je fizički svijet. Osim što je svijet, Tonal je i uobičajna vrsta percepcije koju ima svaki prosječni čovjek i kao takav samo je jedna od mnogih način za percipirati realnost oko sebe. Kod Kastanede se još i naziva prvom pažnjom. Tonal zapravo nastaje koncenzusom; dogovorom ljudske (ili bilo koje druge) rase oko toga kako će nešto percipirati, nadalje kako će to isto zvati i kategorizirati, čisto iz razloga da bi se jedinke unutar te rase mogle međusobno sporazumjevati i zajednički živjeti. Tonal takoreći nastaje konstantnim pričanjem nama samima i drugima oko nas o tome što je to, kako se to nešto zove, što predstavlja i čemu služi. Iz Tonala svakog od nas nadalje proizlazi naš ego, koji gradi našu ličnost, ono što "nas" predstavlja drugim jedinkama, iliti drugima ljudima u našem slučaju. Ta ego je ono što ja često u svojim tekstovima zovem prvi ja, Tonalni ja, osoba sa svojim imenom i prezimenom, karakteristikama i slično. Don Juan je na Tonal gledao kao na otok koji pluta u beskrajnom moru, te svi pojmovi za koje imamo reference, asocijacije, predstave i objašnjenja spadaju u taj otok. Takoreći, sve što nam je poznato spada u Tonal. Reko je da je čak i Bog na otoku Tonala, jer je ljudima poznat kao pojam, ideja. Zapravo ispada da se Tonal gradi na dogovornom sustavu percepcije i interpretacije te percepcije. Nagual bi pak u toj "metafori" bio beskrajno more oko Tonala koji je doslovno sve što nam je nepoznato. Nagual bi također bi i sva moguća percepcija dostupna čovjeku, no on je ne koristi, dapače moderan čovjek ni ne znam da mu je tako nešto dostupno. Moje ja (ego), u Nagualu bi bila ono što ja volim zvati "drugi ja", ja iz sanjanja, no i to iskustvo mene je posredovano mojom interpretacijom, koja je pak bazirana na onome što znam iz Tonala, tako da i nije potpuno vjerodostojna. Tonal bi spram Naguala bio barijera koja, osim što omogućuje čovjeku da funkcionira, služi i tome da zaštiti svijest čovjeka od intenziteta svih mogućih načina percipiranja, a ujedno i načina postojanja koje Nagual nosi. Naša ličnost i konstantno pričanje nama samima o istoj bi onda bila predstava našeg osobnog "čuvara", našeg ličnog Tonala. Problem kod ljudi je što ne znaju da postoji Nagual, jer je takav trenutačni koncezus ljudse rase baziran na racionalnosti (koja nije loše oruđe u osnovi), pa je ličnost, "čuvar" zapravo postao gospodar i sam sebi svrha. Drugima riječima, postao je sam sebi važan, samovažan :) Zato mislim da je potrebno ukloniti nepotrebne viškove s istog, da bi on zauzeo ulogu koja mu je prethodno zamjenjena. Naše pravo ja, bi iz takve perspektive, zapravo bio totalitet Tonala i Naguala, sveukupnost onog što čovjek je i što može biti. Tako da, "onostrano", Nagual (ako bi Tonal bio ovostrano), nije odvojen od tebe :) Zato mislim da ne treba kompletno odstraniti Ego, iliti "lažnu ličnost", jer kako je moderni čovjek odstranio Nagual i ne zna za njega i za druge svjetove koje je moguće opažati, pa čak i u njima "živjeti", onaj tko odstrani svoj Tonal, odstranit će i ovaj zajednički, dogovorni svijet u kojem živimo i izgubit će se u beskrajnom moru nepoznatog. Neki misle da je to "ludost", no nije, to znači kompletno nestati iz dogovorne realnosti. Ono što zapravo zamjeram, valjda svim učenjima s kojima sam se susreo, što na čovjeka gledaju isključivo kao na Tonalno biće, te je neki potencijalni "rad na sebi" kompletno iz perspektive čovjeka kao nečeg fizikalnog, bezdlakog majmuna koji ima ruke, noge, glavu i tijelo. Naravno, rad na nečem što je nepoznato teško može biti definiran, niti mislim da bi ga trebalo definirati, no čak i nenamjerno isključivanje činjenice ili mogućnosti da nam je većina naše "prirode" nepoznata, podosta ograničava ono što možemo sa sobom/na sebi učiniti.

Naravno, ovo je samo tekuća verzija nekog mog shvaćanja stvari, koje se mjenja kako spoznajem kolko ne znadem :D Može li se unutar ovih mojih trabunjanja naći korisnih poveznica?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: uto jan 27, 2015 12:46 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Bezdlaki majmun ! :rofl

Moze, dobar je tekst, i takodje se slazem da je manjkavost mnogih mudrih tekstova i strujanja taj sto nas navede da mislimo da smo svesni a u stvari smo samo svesniji manje poznatih elemenata tonala.
Navede nas da slobodnije razmisljamo u prvoj paznji i inspiracija se zaista i pojaca ali ona je ipak jako daleko od one inspiracije iz druge paznje.

Ima puno tekstova i znanja iz davne proslosti ali su one deformisane jacinom vremena i nisu sveze tako da ne dele rezone danasnje svesti.
Koliko znam jedina cista veza sa starim znanjem, prikazana savremenim recnikom i vrlo direktno su Kastanedine knjige. Sustina svega ostalog je poprilicno izgubljena u prenosu gluvih telefona - negde manje negde vise.

Razmislite samo, koliko se danasnje shvatanje Feng Shuia razlikuje od onog od pre par hiljada godina?

Tu onda imamo Yogu ili Tai Chi, ali ne znam da je bilo sta od toga prikazano i rastumaceno toliko direktno kao Tenzegriti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: uto jan 27, 2015 4:10 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Sjenko je napisao/la:
---
Naravno, ovo je samo tekuća verzija nekog mog shvaćanja stvari, koje se mjenja kako spoznajem kolko ne znadem :D Može li se unutar ovih mojih trabunjanja naći korisnih poveznica?


Sjenko, :D kao prvo, hvala ti na obimnom odgovoru - neću namerno reći iscrpnom, zato što opet imam 100 nekih pitanja. :mrgreen: Ali za početak, postaviću samo jedno:

Citat:
Nagual bi također bi i sva moguća percepcija dostupna čovjeku, no on je ne koristi, dapače moderan čovjek ni ne znam da mu je tako nešto dostupno.


Iz svega što si napisao, ovo mi je ključna rečenica, pa da bih uopšte mogao da ti nešto odgovorim, molim te da mi još samo pojasniš malo podrobnije od čega nivo ili obiim percepcije, po Don Juan-u zavisi?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pet jan 30, 2015 2:03 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Nivo ili obim percepcije koliko razumem, zavisi od toga koliko smo dostupni Voladoresima tj. letacima, i koliko je nasa svest njima ukusna.
Do god smo im ukusni nasa svest je u nivou noznih clanaka.
Po njihovom znanju, svest je kao sjajni omotac i oni svest mogu videti !

Po tradiciji, svest raste u bukvalnom smislu, kao drvo, ali ga letaci stalno podrezuju.
Do god smo im ukusni, nasa svest je mala i ostaje nam jedino takozvana briga ``ja pa JA``.

Medjutim, kada svest pocne da raste, dogadjaju se mnoge stvari.
Na primer, pocinjemo da vidimo strujanja energije, aure ljudi, razne okom nevidljive manifestacije ali isto tako pocinjemo da vidimo i nase gospodare tamnicare, aka. letace!

Sve ovo sam licno iskusio i za mene, bar u blagom obliku to nisu samo ``price o moci``.

E sad, kako doci do tog stanja da nam svest raste?

Najbolji nacin je, kazu, da za pocetak razvijamo unutrasnju tisinu, tacnije da prestanemo sa glasovima u glavi, unutrasnjim monologom koji ljudi inace smatraju sasvim prirodnim iako je bas taj monolog nasa veza sa neorganskim predatorima.
To sto mi mislimo da mislimo zapravo je strana instalacija koja nesto predlozi a zatim se sa tim slozi, ostavljajuci nas u ubedjenju da bas MI to mislimo! Zapanjujuci manevar!
Ovako slicno je i sam Don Huan rekao! Njihova taktika je jako mocna.

Takodje, ljudi od znanja, Tolteci, vrlo bodro preporucuju telesne kretnje pod imenom ''magicni pokreti'' koje je Kastaneda blago modifikovao i nazvao ``tenzegriti``, jer su prethodno oni bili namenjeni samo Kastanedi i njegovoj energetskoj konfiguraciji, a ovako su univerzalni, i pogodni energetskoj konfiguraciji svakog coveka.
Pokreti preraspodeljuju energiju i forsiraju da se centar iznad glave, koji pripada Voladoresima
ponovo vrati u izvorni oblik, a preciznije receno, da promeni nacin na koji funkcionise.

Treci nacin sa kojim svest raste je svesno sanjanje i funkcionisanje u drugoj paznji.
Do druge paznje dolazimo mesavinom prethodno recenih stavki, ali pre svega nameravanjem!

Eto, toliko od mene za sad, kad nema Sjenka da pise !
Mnogo mi je drago sto sam napisao ovaj komentar, dugo nisam,
a bice mi jos draze ako ga sa slascu svaris :)

:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pet jan 30, 2015 3:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Hvala za post snoopy! :D

Pokušaću da povučem neke paralele između tradicija u odgovoru i posredno da pokušam da odgovorim i Sjenku.

Po diagramu hidrogena i inteligencija, "voladerosi" bi iz perspektive ljudskih bića bili Arhanđeli

slika

Čovek je H24, Hrana je za H6, ali je isto tako voladero za nešto što je ugrubo H96 - krave, pilići, puževi, ostrige itd. Da li tim stvorenjima zbog nas zuji u ušima ili čuju neke glasove u glavi, to ne znam, :mrgreen: ali ima tu nešto slično... S' tim da po Gurđijevu, lanac ishrane ne može da se izbegne jer je čitav Kosmos koncipiran "na jedenju". Ali nije nebitho KO te pojede. Što je neko svesniji, postaje primamljiviji zalogaj krupnijoj ribi. :mrgreen: Jer ovde na Zemlji, glavni letač i "glavozborac" ljudima je Mesec a on je vrlo nisko na skali inteligencija. Običan "teg". Hrani se našim negativnim emocijama dok smo "u životu". Raste i razvija se na račun naše uboge patnje i mržnje. Nerazvijene duše koje je za života iscrpljivao tim lepotama, po upokojenju privlači sebi gde im je sudbina slična srednjevekovnim opisima pakla.

E, sad svest ne raste baš kao drvo, nego naša hemijska fabrika, koju nazivamo još i "naše" telo, stalno proizvodi hidrogen koji bi nas mogao dovesti do viših nivoa svesti ali ga traćimo na beskorisna i pogrešna ispoljavanja kao što su navedene negativne emocije i ostale, da ne nabrajam, nepotrebna i štetna ispoljavanja "naše ličnosti" a posebno "ja pa JA" koji je sedište posebno štetne "lažne ličnosti". Štetne, nama koji pokušavamo da upoznamo sebe i saznamo istinu o sebi, ko smo i kakvi smo u stvari. I tu je neka sličnost koliko vidim.

Citat:
Najbolji nacin je, kazu, da za pocetak razvijamo unutrasnju tisinu, tacnije da prestanemo sa glasovima u glavi, unutrasnjim monologom koji ljudi inace smatraju sasvim prirodnim iako je bas taj monolog nasa veza sa neorganskim predatorima.
To sto mi mislimo da mislimo zapravo je strana instalacija koja nesto predlozi a zatim se sa tim slozi, ostavljajuci nas u ubedjenju da bas MI to mislimo! Zapanjujuci manevar!
Ovako slicno je i sam Don Huan rekao! Njihova taktika je jako mocna.


Ovo gore je sto posto isto! :shock: Najveći pričač pri tome je baš ličnost a u njoj, najgrlatija "lažna ličnost i to bi bio i moj odgovor Sjenku na primedbu oko "ubijanja" iste u jednom od prethodnih postova.

Ko ne može i još i ne pokušava da se otisne u ovu unutrašnju tišinu, po blagonaklonom Sv. Pavlu je "samo čovek" a po šok-majstoru Gurđijevu, jedno obično "merde" a ne Čovek bez znakova navoda.

Hvala snoopy, još jednom! :occasion5: :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: uto feb 03, 2015 7:16 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri aug 26, 2009 5:39 am
Postovi: 3
snoopy je napisao/la:
Bezdlaki majmun ! :rofl

Moze, dobar je tekst, i takodje se slazem da je manjkavost mnogih mudrih tekstova i strujanja taj sto nas navede da mislimo da smo svesni a u stvari smo samo svesniji manje poznatih elemenata tonala.
Navede nas da slobodnije razmisljamo u prvoj paznji i inspiracija se zaista i pojaca ali ona je ipak jako daleko od one inspiracije iz druge paznje.

Ima puno tekstova i znanja iz davne proslosti ali su one deformisane jacinom vremena i nisu sveze tako da ne dele rezone danasnje svesti.
Koliko znam jedina cista veza sa starim znanjem, prikazana savremenim recnikom i vrlo direktno su Kastanedine knjige. Sustina svega ostalog je poprilicno izgubljena u prenosu gluvih telefona - negde manje negde vise.

Razmislite samo, koliko se danasnje shvatanje Feng Shuia razlikuje od onog od pre par hiljada godina?

Tu onda imamo Yogu ili Tai Chi, ali ne znam da je bilo sta od toga prikazano i rastumaceno toliko direktno kao Tenzegriti.


Hvala vam što ste aktivni. :thumbup: Danas sam naišao na tekst :

"Zrcalna sfera već je počela dodirivati Zemlju, a kada se potpuno spuste
svi entiteti, niski eteri i slična bića postat će vidljivi.

Kolektivni efekt može svladati zrcalnu sferu i ispuniti zadatak.
Najjači pojedinci više ništa ne mogu sami.

Potrebna je zajednica, velika grupa ljudi čije se zračenja mogu zbrojiti i dati vrlo snažno polje koje može svladati zrcalnu sferu koja se spušta i donosi nasilje, ludilo i sl. "


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: uto feb 03, 2015 9:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Momci, nisam baš nešto posebno aktivan, jer po cijele dane radim, a kad napokon dođem doma ili imam slobodan dan, imam ga potrebu provesti vrlo neaktivno :D No doć će i bolja vremena :)

@Snoopy ne znam za Yogu, no Tai Chi Chuan je veoma razrađen i rastumačen jer počiva na jednoj jednako drevnom i detaljnom učenju kao što je i Toltečko, a to učenje je Taoizam, koje sa Toltečkim sadrži začuđujuće puno podudarnih točaka. Prakticirao sam i Tens i Taiji quan, kako sam ga ja naučio zvati i koliko mi Tens recimo osobno ne paše, toliko mi Taiji quan paše. Koliko shvaćam, Tens kakvim ga mi danas znamo je nešto kao početnica prilagođena svim ljudima, a neki dublji aspekti Tensa ostaju svakome da zasebno nauči, dok Taiji quan, ako savladamo osnovne razine i ako ga imamo kod kog učiti, postaje razgranati i zasebni sustav unutar Taoizma. Taiji quan ima unutar sebe hrpu stilova, hrpu načina za izvođenje, hrpu zasebnih formi koje postanu kao jedan pokret, nakon što se uvježba. Isto kao i Tens, osim fizičke ima i energetsku primjenu, ali uz to ima za razliku od Tensa ima vrlo efikasnu borbenu primjenu. Problem kod modernog Taiji quana je to što ga zapadnjaci ne znaju u dušu, jer im Kinezi većinom ne žele pokazati, pošto zapadnjaci imaju neobični tendenciju da od svega stvore sektu i biznis. Isto tako, na zapadu je uglavnom prevladalo gledanje na Taiji quan kao niz pokreta koji služe za revitalizaciju tijela, dok je to zapravo borilačka vještina nastala upravo s borbenom namjenom.

@Lezileboviću, ovo gledanje koje je Snoopy opisao, s Voladoresima je definitivno jedan način gledanja, potpuno validan. Ono što bi ja nadodao kao preduvjet za obim percepcije definitivno je nedostatak energije, nekakvog potencijala koji bi nam omogućio da dostignemo totalitet percepcije. Ono što troši našu energiju je upravo naša automatičnost. Tu recimo Gurđijeffove metode i tehnike možda najviše pogađaju poantu od svih učenja za koja ja znam. Zanimljivo je da taj "predatorov um", "strana instalacija" je upravo ono što nam nalaže da budemo automatični jer radi na principu nekakvog kompjutera koji sve radi na unaprijed određenim algoritmima i šemama. Ono što je problem, što nam ista ta instalacija pomaže da bez po muke, ilitiga po automatici skupimo ovaj "dogovorni" svijet, kako ga ja zovem. Kad bi kompletno odstranili instalaciju, odstranili bi i ovaj svijet, te bi ostali zarobljeni u onostranom. Ono što možemo je odbiti surađivati s njom, tj. postati svjesni njenog utjecaja i svesti ga na najmanju moguću mjeru koja nam dalje omogućuje neki suživot s ostalim ljudima, pa makar on bio preko svjesno stvorenih reakcija i raspoloženja (s tim da je na taj način puno teže). Ono što bi još teže bilo, je nanovo svjesno skupljati/stvarati dogovorni svijet, natjerati se svaki dan, da uopće ima za tebe dana, noći, obaveza i svijeta. Zanimljiva je ova paralela s vodikom, no nekako ne volim polaziti s fizičkog gledanja, no to sam samo ja :)

@Juliane, zanimljiv tekst. Problem što većina grupa koje nastanu međusobnim dogovorim ljudi, a ne po Duhu, imaju tendenciju zastranjenju od nekog originalnog cilja, ili dekadenciji. Bilo to virtualne zajednice ili napravljene u fizikali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: sri feb 04, 2015 9:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 17, 2013 9:59 am
Postovi: 40
Da se nadovezem na prethodni post.
Ni meni tensegriti osobno ne pase kao odredjene taoisticke vjezbe,iako ga dugo praktikujem.
Cudno je kako se to zbiva,a mozda i nije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: sri feb 04, 2015 11:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
mislim da nije čudno..transegriti tjera zločeste voladerse, podiže energiju koja se spustila pri dno aure, razbija blokade šutiranjem, razgrčka energiju unutar "jajeta"...
a taositičke vježbe pokreću životnu energiju, ne bave se demonima (voladerosima) i njihovim tjeranjem...
Castaneda kaže da imamo istu količinu energije cijeli život koja sad padne sad se diže a tao kaže da stalno dolazi nova iz izvora ako se na njega spojiš...
tao poznaje haru, tan tien, hui jin, meridijane, kanale.....Castaneda to ne spominje...
to su različite ideje, zar ne?
ali..i jedna i druga donose dobrobit ako se prakticiraju. svaka na svojoj razini djelovanja.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: čet feb 05, 2015 7:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Koliko shvaćam, Taiji quan se bazira na tome da razbije blokade unutar čovjekovog tijela, da bi energija mogla kroz njega teći fluidno i slobodno, kako je prirodno i namjenjeno da teče. Koriste samog čovjeka kao izvor energije, Tao je više princip prirode po kojem ta energija teče. Tako da i u Taiji quanu je zapravo princip i poanta ista kao u Tensu. Razlika je primarno u načinu kretanja. Pokreti su u Taijiu fluidni i okrugli, dok su u Tensu ravni i isprekidani. Svaki isprekidani pokret, kakvi su u Tensu česti, po Taijiu upravo prekidaju prirodni tok energije i stvara blokade.

Također, problem je što mi ne znamo kako izgledaju magični pokreti Juanove grupe u originalu, nego imam verziju u obliku Tensa, koja je prilagođena tako da bi ju svi mogli koristiti. Iz nekog vlastitog iskustva smatram da stvari koji su napravljenje za velike grupe, zbog neke vrste pojednostavljivanja gube na svojoj vrijednosti. Toga nema u Taijiu. Tj. ima na zapadu, ali onda je to s razlogom Tai Chi za zapadnje, koji je, u najblažu ruku, nepotpun. Što se tiče tvrdnje da Tensengrity tjera nakačenja, a pogotovo Voladorese, ja se osobno to baš i nebi usudio tvrditi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: čet feb 05, 2015 10:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
tako piše u knjizi....to za tjeranje u transegritiji

dobro si to opisao za tai chi osim što energija nije u čovjeku, prana , kako istok smatra kruži od izvora do bičća, kroz bića, izlazi van...prama ili chi ili ki nije ljudsko vlasništvo ona samo protiče...
tokovi prane kroz tijelo mogu biti slobodni i protični ili ne. tokovi idu po ustaljenim putevima, meridijanima, nadijima, kortoliraju ih akupunkturne točke, čakre uvode u tijelo i izvode iz tijela. Cijeli sustav kretanja energije kroz tijelo je prilično poznat, postoje posteri za na zid s tim mapama...

castaneda govori sa stanovišta onog što je naučio na zapadu. zapad se više bavio duhovima, duhovnim stanovnicima etera, a ne toliko funkcioniranje tijela, meridijanima i tim stvarima.
To što se tai chi ne bavi duhovima i voladersima ne znači da u toj filozofiji ne poznaju duhove i da ne vjeruju da postoje.... samo se ne fokusiraju na njih.

mislim da su obje teorije dobre. Iako možda poovršno gedajući izgleda kao da su oprečne jedna drugoj, one ustvari "energetski rad " obavljaju na različitim razinama, različitim frekvencijama

to što su vježbe namijenjene grupi, to nema veze...mora biti jedan zajednički nazivnik od kojega se kreće. jedna baza. svatko tko se dovoljno dugo bavi dobit će ideju za nešto individualno kad dođe vrijeme za to.
i sustav joge je za grupnu upotrebu pa kad dođeš do nekog nivoa ide individualizacija ..i sustav reikija je takav, u početku ide nešto što je isto za svih, kasnije ide individualizacija....ali početniku o tome nema smisla govoriti jer će njegov "mladi" ego početi zbarijavati da ima neke specijalne zasluge, da može preskakati stepenice i da može nešto dobiti osobnije od drugih, ranije od drugih.... zato se to ne govori dok ne sazrije.
mnogi sustavi su takvi i to je u redu

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pet feb 06, 2015 10:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Čak mislim da to nije nešto što je don Juan rekao a Karlos zapisao u knjigama, nego nešto što je Karlos rekao na kasnijim predavanjima. Kako god, zvuči sve samo ne realno.

Što se Chia tiče, postoji više vrsta Chia, Chi Neba, Chi Zemlje (koji bi bio ekvivalent prane i Chi čovjeka, koji bi bio sličniji Indijskom konceptu kundalinija, koliko moje shvaćanje ide. Ovaj Chi kojim se uglavnom bavi Taiji quan je upravo čovjekov Chi, koji je zapravo čovjeka energija, koje ima u ograničenom obliku i voli se skoriti na mjestima na kojima postoje blokade, tako da u suštini, teorija nije uopće oprečna Kastanedinoj, nego, dapače suštinski istovjetna. Ono što stoji je to što je razrađenija, bar na taj način gledanja energija. Uz Chi, tu postoji i Jing, koji dođe kao zgusnuti Chi u fizikali, u vidu tjelesnih tekućina, upravo ona vrsta koja se voli skoriti. Uz to postoj i Shen, koji se može prevesti kao svjetlost, ili duh, koji bi kvalitativno bio najsuptilnija od čovjekovih supstanca. Čovjek koji ima balansirano sve tri energije se onda može poravnati sa vanjskim Chiem neba i zemlje i biti u skladu s Taom. Nema nikakvog "vučenja energije od izvora", niti se Chi može jednostavno prozvati pranom, to bi bio vanjski Chi zemlje, no situacija tu ne staje.

Što se ovog sa grupama tiče, u potpunosti se slažem s tobom, u tome da će svaki praktičar eventualno, kako mu napreduje individualno razumjevanje sustava kojim se bavi, stvoriti svoj individualni način. Takoreći, kad postane majstor. No problem je što u zapadnom, modernom svijetu, svaka budala misli da je majstor, te mjenja već postojeće i izmišlja nešto svoje, dok paralelno vještina kojom se bavi iz generacije u generaciju propada. Što se samog Tensengritiya tiče, naprednoj verziji tako nečeg nas i nema tko podučiti, jer oni koji su znali kako su pokreti originalno izgledali, više nisu među nama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pet feb 06, 2015 2:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
ja ti sad tu neću niš analizirat ni kotrirat, znaš šta ću ti ja reć na kraju, sjenko?
sve to skupa nije bitno ako ne vježbaš.
ako vježbaš onda nešto napraviš, ako ne vježbaš onda ne napraviš.... hehe..ma 'ko bi reko?

uglavnom , nabolje je vježbat i to je to.
kontinuirano, tijekom godina.
prakticirat.
i onda nešto možda možeš o svemu zaključit'. naglašavam možda
jer, obično biva da što više radiš i napraviš, to te manje briga i na kraju te baš briga

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: sub feb 07, 2015 11:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Ne kontriram ja tebi, jer si to ti, ili jer volim kontrirati, jednostavno imamo drugačije uvide oko stvari, pa ih i govorimo, ne vidim ništa loše u tome :)

Što se tiče vježbanja, slažem se, na kraju krajeva, to je puno bitnije od toga kako gledaš na vježbanje. Ono ostaje ono što je kako god gledali na njega i treba, kako sama kažeš, puno vježbati, tek naknadno iz istog može izroniti shvaćanje. A u krajnjoj liniji, i ovo što kažeš da te sve manje briga stoji. Jednostavno nestane potreba da nešto objašnjavaš i dokazuješ, i sebi i drugima.

Lijepi pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: ned feb 08, 2015 1:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri nov 18, 2009 10:42 am
Postovi: 248
Imaju tako neki pokreti koje ono telo (kako god da se zove) u snovima voli da radi samo od sebe.Ti pokreti su čisto uživanje i opuštencija, a odvijaju se u nekom prostoru koji bi bio „ni na nebu ni na zemlji.“

Mislim da bi, bar što se tensegritija tiče, individualni pokreti bili oni na koje čovek naleti u snu, dakle ne mora biti neki „majstor“, nego eto, jednostavno nešto što sam dobije, ili nauči u snu. E sad, od koga, od čega dobije...misterija! :)

Meni bi bilo glupo (i neizvodljivo) prekopirati ove pokrete na javu, iz prostog razloga što ovde ne znam da levitiram. :) Što se tiče ovog tensa, koji sam imala prilike gledati na youtube, definitivno je ...nekako „preoštar,“ ni nalik na one meke pokrete koje poznajem iz sna.
(Da ne govorim o tome kako svaki put ako gledam snimke, dobijem napade ludačkog smejanja, ali ajd...ne kažem ništa protiv ljudi koji rade te vežbe).

Inače, zaista nemam pojma zašto mi se dešava da „vežbam“ u snu, nikada mi nije palo na pamet da pitam (san?) otkuda to dolazi, da li je na neki način nametnuto (?) od strane šta ja znam čega.
Jednostavno uživam u tome kada se ulovim, a da li ima neki efekat na javi? Šta ja znam,osećam se opuštenije.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: ned feb 08, 2015 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Ja sam u snu znao vježbati određene porkete, koji su uvijek imali nekakav efekt i cilj, nikad nisam ništa vježbao kao vježbu. AKo i sanjam da vježbam, onda vjerujem da je to utjecano vježbama koje radim na budno, pa nemogureći da je mjerodavno. Jednom prilikom sam u sanjanju vidio neka bića nalik na kukce koji su došli iz nekakvog podprostora, na taj način da su iz jedne točke izašli poredani u nekakav oktaedar, simultano radeći nekakve pokrete, nasilne i oštre. Znam da sam u snu mislio da su to izazivači smrti.

Tens se i meni čini preoštar, kao da radi nagle rezove i uzburkuje "energiju" eksplozijama i nekom vrstom agresije, umjesto da radi na konstantnom toku i fluidnosti. Dapače, ja sam uvijek nakon tensa bio agresivan, dok je baš onaj osjećaj lakoće i mekanosti, pokazatelj da tijelo odobrava to što radim.


Ovaj način koji opisuješ, naći individualno pokrete sam za sebe u sanjanju, je mislim i bio način na koji su pokreti prvi put otkriveni, ili je bar tako opisano u knjigama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: ned feb 15, 2015 2:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Sjenko je napisao/la:
Ja sam u snu znao vježbati određene porkete, koji su uvijek imali nekakav efekt i cilj, nikad nisam ništa vježbao kao vježbu. AKo i sanjam da vježbam, onda vjerujem da je to utjecano vježbama koje radim na budno, pa nemogureći da je mjerodavno. Jednom prilikom sam u sanjanju vidio neka bića nalik na kukce koji su došli iz nekakvog podprostora, na taj način da su iz jedne točke izašli poredani u nekakav oktaedar, simultano radeći nekakve pokrete, nasilne i oštre. Znam da sam u snu mislio da su to izazivači smrti.

Tens se i meni čini preoštar, kao da radi nagle rezove i uzburkuje "energiju" eksplozijama i nekom vrstom agresije, umjesto da radi na konstantnom toku i fluidnosti. Dapače, ja sam uvijek nakon tensa bio agresivan, dok je baš onaj osjećaj lakoće i mekanosti, pokazatelj da tijelo odobrava to što radim.


Ovaj način koji opisuješ, naći individualno pokrete sam za sebe u sanjanju, je mislim i bio način na koji su pokreti prvi put otkriveni, ili je bar tako opisano u knjigama.


Kod mene je bas suprotno za efekat:
Kad god vezbam vrlo brzo postanem bolje rasplozen, nekako srecniji budem a psihicki se osecam vrlo smireno i blazeno...

Jel neko zna iz bilo kojih izvora ili iz svog iskustva sta je to Kundalini aktivacija?
Ono sto sam o njoj nasao na internetu je opis blazenog elektricnog strujanja poput orgazma uzduz kicme i ta strujanja idu navise. Jel to tacno?
Znam da su reci za takav opis skakljive...

Kako god, vezbajuci Tens naucio sam da dizem jedan ekstremno prijatan osecaj uzduz ledja.
Bukvalno je kao orgazam ali bolje, zato sto mogu da ga ponavljam koliko hocu.
Pocinje od struka i ide do temena i traje koliko traju i 4 brza udaha.
Na pocetku su bila samo 2 pokreta preko kojih sam to mogao da postignem a sad mogu skoro sa svim pokretima prve grupe iz prve serije.

O cemu se tu radi?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: ned feb 15, 2015 3:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Valjda se riješavaš svih ovih blokada i oslobađaš skorenu energiju, kako se to opisuje u knjigama. Ako tvojem tijelu paše raditi tens, onda ga radi. Mom ne paše, ili barem nije pasalo kad sam ga probao, pa nikad nisam nastavio.

A što se kundalinija tiče, ima mnogo opisa. Opisuje se kao vatrena zmija, eksplozija unutarnje energije kroz čakre sve do tjemena, pa i dalje. Pa čuo sam za opise kundalinija i kao hladne energije, koja tako, struji ugodno kroz tijelo.

Sam sam imao nekoliko vrsta iskustava za koje sam mislio da su kundalini. Od početnih, gdje sam prvi put počeo osjećati "energetski" sebe i stvari "oko sebe", preko nekih intenzivnijih varijanti, koje bi počinjale u nogama eksplozijom, i kretale se duž cijelog tijela i kičme, van kroz tijele, koje su prijetila da će rastaviti tijelo na njegove gradivne elemente, ilitiga doslovno transformirati moje fizičko tijelo u nešto energetsko i nefizičko, pa sve do onih finih, suptilnih strujanja koje bi kroz opuštenost i blagost prenosile moju svijest u nefizičke sfere.

Što je od toga i da li je kundalini, nemam blage veze, kao ni to što mi se zapravo događa, ni što kundalini zapravo jest :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Data
PostPostano: pet feb 20, 2015 8:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Evo malo o osecaju koji najpribliznije opisuje onaj osecaj,
Naslov `` Kundalini `` sa Wikipedije:

...In physical terms, one commonly reports the Kundalini experience to be a feeling of electric current running along the spine...

..One man said he felt an activity at the base of his spine starting to flow so he relaxed and allowed it to happen. A feeling of surging energy began traveling up his back, at each chakra he felt an orgasmic electric feeling like every nerve trunk on his spine beginning to fire...

Physical and psychological effects:
Diminished or conversely extreme sexual desire sometimes leading to a state of constant or whole-body orgasm...


Ima smisla.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz