Heh... idem tražiti taj članak i nađem jedan zanimljiv:
Citat:
Datum objave 09.02.2006 17:34
MUP nezakonito potrošio 22, a MORH 28,5 milijuna kn
ZAGREB - Ministarstvo unutarnjih poslova, iako je po zakonu bilo dužno raspisati javne natječaje, u 2004. godini naručilo je bez njegova raspisivanja izradu registarskih pločica, sklapalo ugovore s privatnim osiguravateljima, obavljalo građevinske radove i održavalo fotokopirne strojeve.
Sve te usluge MUP je platio vrtoglavih 22,015.282 kuna, stoji u izvješću Državne revizije nakon obavljene revizije financijskih izvještaja i poslovanja MUP-a za 2004. godinu. Prema istom izvješću, bez javnog natječaja MUP je za registarske pločice platio 15,842.362 kuna, privatnim osiguravajućim društvima uplaćeno je 5,254.665 kuna, za građevinske radove plaćeno je 668.287, a održavanje fotokopirnih aparata 249.968 kuna.
Kako doznajemo, MUP nekoliko posljednjih godina izradu registarskih pločica povjerava “svom” poduzeću AKD, a osim korištenja usluga Croatia osiguranja, policija svoja vozila osigurava i u Eurohercu.
MUP se ogriješio o Zakon o javnoj nabavi i pri nabavi sportske opreme i u posredovanju u prodaji rabljenih vozila. Iako je svaka od tih stavki vrednija od 200.000 kuna, MUP-ovi su stručnjaci ocijenili da nabavu te robe i usluga mogu obaviti prema uredbi koja uređuje nabavu robe i usluga male vrijednosti, a ne u skladu s odredbama Zakona o javnoj nabavi.
Za nabavu trenirki, tenisica i dresova sklopljen je ugovor u vrijednosti od 272.633 kuna, a za posredovanje u prodaji rashodovanih policijskih automobila ugovor jevrijedan 269.937 kuna. To bi značilo da je MUP u 2004. protivno zakonu isplatio 22,5 milijuna kuna.
Prema nalazu Državne revizije, ni u Ministarstvu obrane tijekom 2004. godine nisu u potpunosti ispoštovali Zakon o javnoj nabavi. Revizori su utvrdili da se MORH samo djelomično držao zakona.
Najteži prekršaj koji su prema mišljenju revizora djelatnici MORH-a počinili je nepoštovanje rješenja Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave. Naime, dva su se ponuđača žalila na provedbu postupka nabave donjeg rublja pa je Državna komisija poništila odluku o odabiru najpovoljnije ponude.
No, MORH nije postupio prema tom rješenju, već je istog dana, kada je stiglo rješenje, zaključen ugovor s izabranim ponuđačem, dok je s drugim ponuđačem ugovor potpisan i prije nego što je komisija donijela rješenje. U ovom slučaju, u Ministarstvu nisu poštovali da se u slučaju ulaganja prigovora o žalbi ugovor ne zaključuje do okončanja postupka.
Revizori su uočili i da je više natječaja ukupne vrijednosti oko 28,5 milijuna kuna Ministarstvo sklopilo bez primjene propisa koji reguliraju postupke javne nabave. Tako se navodi da je za održavanje računalne i uredske opreme plaćeno 6,3 milijuna kuna. Zahtjev za obavljanje postupka nabave upućen je Službi za ugovaranje i nabavu, ali postupak nabave nije proveden.
Za održavanje prijevoznih sredstava plaćeno je 19,4 milijuna kuna, a usluga je obavljena na temelju ugovora iz 2002. godine ili su kod pojedinačnih nabava prikupljene ponude jednog ili više dobavljača. Dakle, riječ je o pozivnim natječajima.
Revizori administraciji MORH-a prigovaraju i da su loše planirali financijska sredstva za nabavu materijala i dijelova za održavanje građevinskog objekata. Naime, prema planu provođenja nabave predviđalo se da će se potrošiti 280.000 kuna, da bi se nakon provedenog natječaja i izbora više dobavljača ukupna vrijednost nabave povećala na 15,5 milijuna kuna.
U nalazu se spominje i nabava 39 terenskih kamiona, zbog čega je početkom 2005. izbila velika kriza u odnosima između vrhovnog zapovjednika i ministra obrane. Državni revizori u cjelokupnom postupku ugovaranja uočili su jedino da u potpunosti nije primijenjen naputak o načinu primjene i uvjetima primjene offset programa.
Tijekom rasprave o nalazu Državne revizije za 2004. godinu oporba je danas u Saboru optužila Vladu da je na netransparentan način u 2004. godini utrošila 6,6 milijardi kuna te da Ministarstvo financija namjerno nije izradilo konsolidirani financijski izvještaj za opću državu u 2004. kako se ne bi znalo koliki je deficit i dug države.
Pozivajući se na revizorski izvještaj, zastupnici SDP-a upozorili su da je Vlada za nabave bez javnog natječaja utrošila 3,4 milijarde kuna, a da je bez znanja Sabora preraspodijelila 3,2 milijarde iz državnog proračuna.
- Na međunarodnoj ljestvici korumpiranosti Hrvatska je skočila za 20 mjesta - pokušao je oslikati problem Josip Leko (SDP). - A Janica Kostelić osvojila je prvo mjesto - prekinuo je Leku predsjednik Sabora Vladimir Šeks te ga upozorio da se drži teme.
Ministar Ivan Šuker i državni tajnik Ante Žigman naveli su da Državna revizija u preraspodjeli nije pronašla nepravilnosti te da je bivša vlada također bez znanja Sabora preraspodijelila 3,1 milijardu kuna. Što se tiče 3,4 milijarde kuna potrošenih bez natječaja, Šuker je ustvrdio da je od toga 3,2 milijarde potrošeno za lijekove sukladno Zakonu te da se državna tijela nisu pridržavala Zakona o javnoj nabavi “možda samo za 80 milijuna kuna”. (S. B., N. Božić, T. L., V. R.)
Komentare na članak neću ovdje sad copy-paste, jer bi trebali još mjesta na serveru... ima ih... hehe...
