Sada je: sub apr 27, 2024 7:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Juliet Gellatley - Kako postati, biti i ostati vegetarijanac
PostPostano: pet jan 25, 2013 9:00 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jan 08, 2013 4:22 pm
Postovi: 2
slika

Ova jedinstvena knjiga autoričin je odraz petnaestogodišnjih istraživanja o uzgajanju životinja za hranu kao i proučavanja vegetarijanske prehrane. Iako obiluje činjenicama i savjetima, ovo zadivljujuće štivo jednostavno je za čitanje i pristupačno mladima te je osnovni ‘priručnik’ za sve one koje imalo zanimaju životinje, ekologija i vegetarijanstvo.

Imate li pitanja na koja ne znate odgovor, želite li saznati u kakvim uvjetima žive životinje na farmama, koliko mesna industrija utječe na potrošnju prirodnih resursa i zagađenje okoliša, koliko meso šteti ljudskom zdravlju … potražite informacije, pročitajte ovu knjigu!

Ova knjiga će vas korak po korak provesti kroz promjene od mesojeda do vegetarijanaca. Na svako pitanje je odgovoreno, svaka dilema je srušena i sve je razvrstano.

Ako već jesi vegi, ova knjiga pružit će ti vjeru i znanje za dokazivanje tvojih uvjerenja. Ako su tvoji roditelji zabrinuti, ova knjiga će ih umiriti. Ako tražiš podatke, ovdje ćeš naći.

„Mnogi smatraju da je čudno prestati jesti meso i ribu, no danas to podržavaju i znanstvenici diljem svijeta. Postati, biti i ostati vegetarijanac znači imati hrabrosti ustrajati u onome u što vjeruješ. Ja sam to i sama prošla! Postala sam vegetarijanka s 15 godina. Najvažnija stvar koju sam naučila jest da jedna osoba ipak može mijenjati svijet, mijenjajući najprije samoga sebe,“ Juliet Gellatley.

pdf 860 kb, hr.

Kod:
http://depositfiles.com/files/ylczezbqj


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Juliet Gellatley - Kako postati, biti i ostati vegetarij
PostPostano: čet feb 07, 2013 12:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Hvala na ovom prilogu, knjiga je vrlo lijepo i informativno napisana.
Nisam čitao, nego sam samo malo pregledao i vidio mnoge informacije koje već prije znam.
Ipak treba spomenuti da se knjiga zove The Livewire Guide to Going, Being and Staying Veggie!, čime ne sumnjam u dobre namjere prevoditeljske, jer je hrv. prijevod naslova Kako postati, biti i ostati vegetarijanac ili vegan.
Vegetarijanstvo i veganstvo su nebo i zemlja, pogotovo ako se prihvati radikalno veganstvo, jer i veganizam ima nekoliko stupnjeva: od onoga najblažega do najzahtjevnijega.
U knjizi se spominje čuveni sprinter Carl Lewis kao uspješan vegan, ali se ne kaže da je konzumirao: steroide, hormone, energetski napitke, dijetalno-visokoenergetsku hranu, koji sadrže ne samo vegetarijanske, nego i animalne komponentne.
Možda se dotični nakon svoga sportskoga umirovljenja okrenuo zaista veganizmu, ali čisto sumnjam, jer da bi ostao i u trenerskoj formi mora uzimati neku količinu legalnoga dopinga, koji je konzumirao i ranije, a o održavanju nekadašnje prehrambeno-sportske navike da ne govorimo.
Veganstvo snažno iscrpljuje organizam, i može dovesti do nagloga pada imunoloških komponentni, pogotovo ako se radikalno, u kombinaciji sa sirovom ili polusirovom prehranom, kombinira.
Veganizam, za razliku od vegetarijanstva, potpuno isključuje morske plodove, čak i one koji nemaju animalnih sastojaka, a u prehranu su uključene i neke sirove komponente.
Kad su kolonizatori pitali Indijance zašto ubijaju bizone, a njima brane da ih ubijaju, odgovorili su im da oni to rade tačno u onom broju koliko je potrebno da se održi prirodni ciklus, a ne da ih potpuno istrijebe.
To je otprilike odgovor šta bi se desilo sa prirodom kada bi čovjek apstinirao potpuno svoju ulogu u njenom ciklusu: priroda bi svakako opstala, ali bi recimo došlo do eksplozivnoga porasta kukaca, insekata, raznih štetočina, jer njih unosimo, čak i ako se hranimo sirovom ili veganskom prehranom, a prijespomenuti spadaju u visokokalorične životinjske vrste.
\:D/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 156 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz