Sada je: čet mar 28, 2024 1:53 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet nov 18, 2011 12:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb
Za one koje su dodirnuli Ramana Maharshi, Nisargadatta, U.G. Krishnamurti, Osho... i kojima nedualistički svjetonazor (advaita vedanta) nije stran!

Jed McKenna: Trilogija o prosvjetljenju

slika

http://www.wisefoolpress.com/

Svaka je izdana i kao audio-knjiga!

Neki citati i komentari:
http://livingunbound.net/inspiration/je ... na-quotes/
http://www.spiritualteachers.org/jed_mckenna.htm
http://jedmckenna.wordpress.com/

Truth at any Price - Jed McKenna Tribute:
http://www.youtube.com/watch?v=sDQX3MybtVA
I još puno drugih materijala na Youtubeu:
http://www.youtube.com/results?search_q ... Kenna&aq=f



Svakako pogledati i ovo:

Stephen Davis: Leptiri su slobodni da polete - Novi i radikalni pristup duhovnoj evoluciji

slika

http://www.butterfliesfree.com/
(besplatna pdf i audio knjiga)

34. poglavlje - Jed McKenna:
http://www.butterfliesfree.com/Butterfl ... #chapter34

35. poglavlje - U.G. Krishnamurti:
http://www.butterfliesfree.com/Butterfl ... #chapter35


"The point is to wake up, not to earn a Ph.D. in waking up." (Jed McKenna)

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet nov 18, 2011 1:27 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Ne bih da omalovažavam ničiji rad, ali neodoljivo mi se nameće sledeći komentar:

Bogy je napisao/la:
Za one koje su samo dodirnuli Ramana Maharshi, Nisargadatta, U.G. Krishnamurti, Osho... i kojima nedualistički svjetonazor (advaita vedanta) nije stran!

Mekena će bolje da objasni stvar.
Ovde je opravdano pitanje da li iko može bolje da objasni nedualizam od spomenute četvorice - koji su iz sopstvene autentičnosti svedočili o nedualizmu.

Bogy je napisao/la:
Svakako pogledati i ovo:
Stephen Davis: Leptiri su slobodni da polete - Novi i radikalni pristup duhovnoj evoluciji


Nameću se pitanja:
Da li je duhovna evolucija za sve ove hiljade godina bila pogrešna pa joj je potreban "novi i radikalni pristup".
Ako samo izvorno znanje nekome nije dovoljno da ga razume, da li mu savremena tumačenja mogu pomoći?
Da li su sva ova tumačenja izvornog znanja samo način da se ljudi udalje od izvora?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet nov 18, 2011 10:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb
Pantelija je napisao/la:
Ne bih da omalovažavam ničiji rad, ali neodoljivo mi se nameće sledeći komentar:

Bogy je napisao/la:
Za one koje su samo dodirnuli Ramana Maharshi, Nisargadatta, U.G. Krishnamurti, Osho... i kojima nedualistički svjetonazor (advaita vedanta) nije stran!

Mekena će bolje da objasni stvar.
Ovde je opravdano pitanje da li iko može bolje da objasni nedualizam od spomenute četvorice - koji su iz sopstvene autentičnosti svedočili o nedualizmu.

Bogy je napisao/la:
Svakako pogledati i ovo:
Stephen Davis: Leptiri su slobodni da polete - Novi i radikalni pristup duhovnoj evoluciji


Nameću se pitanja:
Da li je duhovna evolucija za sve ove hiljade godina bila pogrešna pa joj je potreban "novi i radikalni pristup".
Ako samo izvorno znanje nekome nije dovoljno da ga razume, da li mu savremena tumačenja mogu pomoći?
Da li su sva ova tumačenja izvornog znanja samo način da se ljudi udalje od izvora?



Pantelija, zašto falsificiraš ono što sam napisao?
Dodao si riječ "samo" i još ju naglasio!
I gdje sam to rekao da će McKenna bolje objasniti stvar od Ramane?
Kako misliš laganjem doći do istine?

A ako spomenuta četvorica imaju monopol na "nedualnost", zašto si ti pisao Sankyu?
I da li si i u njoj falsificirao istinu kao što si ubacio nepostojeću riječ u moj komentar?

Moj post je bio samo "prst koji pokazuje na mjesec", a ti si zagrizao "prst", ali se nadam da to neće omesti druge da primijete "mjesec".

Inače poštujem ono što si napravio i napisao do sada, ali te molim da ne podcjenjuješ druge autore, pogotovo ne one koje nisi niti pročitao!
Oprosti što sam ti morao ovako odgovoriti, ali stvarno mi nije jasno zašto radiš protiv sebe?

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet nov 18, 2011 1:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Bogy je napisao/la:
Pantelija, zašto falsificiraš ono što sam napisao?
Dodao si riječ "samo" i još ju naglasio!
I gdje sam to rekao da će McKenna bolje objasniti stvar od Ramane?
Kako misliš laganjem doći do istine?

A ako spomenuta četvorica imaju monopol na "nedualnost", zašto si ti pisao Sankyu?
I da li si i u njoj falsificirao istinu kao što si ubacio nepostojeću riječ u moj komentar?


Ništa nisam falsifikovao već sam samo dodao reč 'samo' i zato je obojena drečavo zeleno, da se vidi da je ubačena, jer sam time želeo da neglasim da je to za one koji su samo dotakli Ramanu i Nisargadatu, Oshoa.... a nisu ih razumeli, jer im onda ne bi bio potreban nikakav tumač njihovih reči, odnosno tumač prosvetljenja pored njih koji su ga živeli i svedočili.
I rekao sam da je apsurd da će tumač bolje da objasni prosvetljenje od njh samih.

Sankya nije advaita.
Pokušaj sam da nađeš da li je nešto falsifikovano u njoj pa mi javi.

Moj princip je da se držim izvornih učenja, a ne da se palim na sve što nam dolazi od engleza i amera. Stoga smatram da je moj komentar opravdan. Nema ničeg izvornog i autentičnog od duhovnosti što se danas ne falsifikuje, i to pre svega od Engleza i Amera, pa ne bi ni ti trebao ovde da nam poturaš nikakve falsifikate prosvetljenja. Ono je davno objašnjeno do najsitnijeg detalja još od Bude, Patanjđalija i Šankare. Pitanje je samo da li želiš da ih pročitaš i poslušaš. Ako ne želiš, onda su tu Englezi da ti pomognu u tome sa ovakvim tumačenjima, sve lakšim i boljim, dok ne ostane ništa da uradiš sa sobom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet nov 18, 2011 8:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb
Pantelija je napisao/la:
I rekao sam da je apsurd da će tumač bolje da objasni prosvetljenje od njh samih.


Trilogija Jeda McKenne:
- ne tumači Ramanu niti se bavi Ramanom ili njegovim učenjem
- ne tumači niti objašnjava niti jedan postojeći koncept ili uvjerenje
- razjašnjava što prosvjetljenje sigurno nije
- samim čitanjem se nitko neće prosvijetliti, ali će se možda barem prestati samozavaravati da je budan ili prosvijetljen ili čak da je na dobrom putu
- ne spada uopće u obaveznu literaturu, zapravo da bi došlo do buđenja nam ništa ne treba - samo da se napokon probudimo
- a što to zapravo znači probuditi se jest ono čime se trilogija bavi
- i za to ne daje recept
- autor jest autentičan, to postaje jasno već nakon par nasumce pročitanih stranica
- ovo definitivno nije knjiga o kojoj se može suditi prema nacionalnosti autora, naslovu ili izgledu korica
- Jed McKenna je zapravo pseudonim i nitko još nije uspio otkriti tko se krije iza tog imena, a sve kako bi spriječio nastanak kulta ličnosti (ovce su sklone slijediti pastira)
- može se samo pretpostaviti da se radi o Amerikancu, ali iza toga bi pseudonima mogao biti bilo tko




Pantelija je napisao/la:
Moj princip je da se držim izvornih učenja, a ne da se palim na sve što nam dolazi od engleza i amera.


Tvoj princip je izgleda da o nepročitanoj knjizi sudiš po nacionalnosti autora, naslovu i izgledu korica!

Izvorno učenje nije nešto što je netko zapisao tko zna kada u prošlosti. Ono je sadržano u trajnoj sadašnjosti, baš poput izvora svježe vode. I nekad je s tog izvora pio Lao Ce, Buda, Ramana, ... pa možemo i mi. Direktno, ne čitajući što je netko napisao o osjećaju u ustima dok je pio. Ali po našem osjećaju u ustima i opisu Lao Cea možemo naslutiti da smo možda pili iz istog izvora. To je istinsko izvorno učenje, uvijek živo, uvijek teče - a ne ustajala ili zamrznuta voda.


Pantelija je napisao/la:
Nema ničeg izvornog i autentičnog od duhovnosti što se danas ne falsifikuje, i to pre svega od Engleza i Amera...


To stoji ali većina autora koje preporučuješ na svojoj stranici su ipak Englezi i Ameri:
David Icke, Jordan Maxwell, Jeffrey Grupp, Walter Veith, Dean Warwick, Susan Reed, Cathy O'Brien, Mark Philips, Dean Warwick, Ted Gunderson, Stewart Swerdlow, Carl Sanders, William Cooper, Phil Schneider, Karla Turner, Preston Nichols, Duncan Cameron, Al Bielek, Michael J. Topper, Paul Fayerabend, Benjamin H. Freedman, William Engdahl, Joseph E. Stiglitz, Albert Pastore, Billy Meier, Keith Tutt, Lindsey Williams, Bruce Lipton, Jakob Liberman, Dr. Norman W. Walker, Gregg Braden, Jim Humble, Paul Dennis, Carolyn Barry, Ray Moynihan, Alan Cassels, Lynne McTaggart, John Virapen, Kevin Trudeau, Richard Hoagland, Ingo Swann...
... tako da ne vidim što želiš postići selektivnim argumentima?


Napao si ovaj post kao pobješnjeli pas slučajnog, nepoznatog prolaznika i to prečesto radiš svima koji ne vide stvari onako kako ti misliš da ih trebaju vidjeti.
To nije karakteristika nekoga tko za sebe smatra da se je probudio još davne 1981. godine, baš naprotiv.

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: sub nov 19, 2011 6:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Završiću ovu raspravu samo podsećajući na činjenice koje ti iz nekih tvojih ostrašćenih razloga nisi ni želeo da vidiš.

Pre svega na početku sam rekao da ovim "ne želim da omalovažavam ničiji rad i da dajem samo komentar".
To je trebalo da uvažiš a ne da pogaziš, jer to podrazumeva da ta dela nisam pročitao već samo komentarišem po drugom osnovu, po samoj pojavi da se prosvetljenje sve više tumači na sve lakši način i da u tome prednjače njuejdžeri sa Zapada. Što znači da se cela stvar lažira. To uvek zaslužuje upozorenje. I to upozorenje je cela suština mog komentara - sa čime si se i sam složio, ali to ti nije bilo dovoljno pa si nastavio sa nekim svojim kompleksima umesto da lepo odgovoriš na tri razložna pitanja koja sam na kraju posta postavio.

Imena zapadnjaka koja navodiš sa mog sajta ne odnose se na temu prosvetljenja, oni prenose druge informacije i to samo dokazuje da nisam selektivan.

Nigde nisam rekao da sam se probudio 1981 godine i to pokazuje da subjektivno tumačiš i izvrćeš moje reči.
Budim se svaki dan - ali to moje buđenje sigurno ne odgovara tvojim stereotipima "probuđenja" koje si verovatno pokupio od tvojih tumača. Dokaz da je moje buđenje autentično i izvorno je u tome što je (ne samo) tebi neprimetno i izgleda ti suprotno. (Opasnosti koje sa sobom nosi probuđenje među usnulima koji su mnogo jači - posebna su tema koja je daleko od tebe.)

Ovo sve ne zaslužuje da reaguješ na mene kao iskompleksiran besan pas, a da isto meni pripisuješ.
Ako si postavio jedan post, valjda neko sme da ga komentariše kako hoće.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: ned nov 20, 2011 1:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb
Pantelija je napisao/la:
Pre svega na početku sam rekao da ovim "ne želim da omalovažavam ničiji rad i da dajem samo komentar".
To je trebalo da uvažiš a ne da pogaziš, jer to podrazumeva da ta dela nisam pročitao već samo komentarišem po drugom osnovu,

Slažem se ali se radi o tome da se komentirati može samo pročitana knjiga. A onaj tko komentira nepročitanu knjigu a ništa ne zna niti o autoru, čak mu nije poznata niti jedna teza niti misao koju autor iznosi - onda se to, blago rečeno, može nazvati omalovažavanjem.
Ne želiš omalovažavati - ali to ipak radiš.

Pantelija je napisao/la:
... po samoj pojavi da se prosvetljenje sve više tumači na sve lakši način i da u tome prednjače njuejdžeri sa Zapada. Što znači da se cela stvar lažira.

Imaš ozbiljnih problema s logikom!

Iz toga da "njuejdžeri sa Zapada" (englesko govorno područje) prednjače u lažiranju duhovnosti ne znači da to mora važiti baš za svakoga (Eckhart Tolle, Michael Brown...).
Osim toga, ova će se knjiga najmanje dopasti baš "njuejdžerima"!
A Istok je baš poput Zapada pun lažnih gurua, samo smo mi kao civilizacija, nažalost previše okrenuti Zapadu.
Uostalom, i ti si "njuejdžer sa Zapada" jer što ti imaš komentirati i pisati Sankyu kad je sve već teko dobro objašnjeno na Istoku tisućljećima prije. :D

Kad netko želi prosvjetljenje prikazati prekompliciranim (ili pak prejednostavnim) samo ga želi kontrolirati ili iz njega imati neke koristi, a to rade i crkva i takozvani "njuejdžeri".

Pantelija je napisao/la:
... umesto da lepo odgovoriš na tri razložna pitanja koja sam na kraju posta postavio.

Nisam shvatio da su pitanja upućena meni, mislio sam da se radi o retoričkom pitanju.

Dakle:

Pantelija je napisao/la:
Nameću se pitanja:
Da li je duhovna evolucija za sve ove hiljade godina bila pogrešna pa joj je potreban "novi i radikalni pristup".

Nisi li primijetio da je evolucijom duha evoluirao i pristup!
Suština je ostala ista, ali način je morao biti prilagođen današnjem čovjeku koji se koristi Internetom, gleda filmove ...

"Duhovnost" danas svakome znači nešto drugo - relativna je, lažna. Treba se vratiti "Apsolutnoj Istini" i početi svatko od sebe sa preispitivanjem da li je slika koju ima o sebi i svijetu točna, istinita.
Temeljna promjena, radikalni pristup, nije u tome da se samo intelektualno konstatira kako imamo lažnu sliku sebe i svijeta, već da nam istina, a ne naša želja da budemo u pravu, bude na prvom mjestu.
Što slijepac ima od toga ako ostali slijepci misle da on vidi?

Pantelija je napisao/la:
Ako samo izvorno znanje nekome nije dovoljno da ga razume, da li mu savremena tumačenja mogu pomoći?

Ako ne poznajem sanskrt, pali, hindu, kineski, čak niti način razmišljanja ljudi tog vremena i što su te riječi njima zaista značile... onda za mene svaki prijevod na neki od jezika koje razumijem postaje suvremeno tumačenje.
Sva ta izvorna znanja su u vremenima kad su nastajala bila "suvremena tumačenja".
A što smatram izvornim znanjem sam napisao u prethodnom postu!

Pantelija je napisao/la:
Da li su sva ova tumačenja izvornog znanja samo način da se ljudi udalje od izvora?

Tko treba, naći će izvor - pomagao ti njemu ili mu odmagao!
Izvor nije izvan nas i nitko čovjeku ne stoji na putu osim on sam sebi.
Ako nisi žedan izvorske vode mogu stotine gurua uzalud plesati oko tebe.
Sve je ovo samo igra.

Pantelija je napisao/la:
Nigde nisam rekao da sam se probudio 1981 godine i to pokazuje da subjektivno tumačiš i izvrćeš moje reči.

Dobro, ali si izjavio i da si se "probudio i na javi":

"Sreo sam ga u jednom lucidnom snu 1981 godine,
i naučio me kako da se probudim i na javi."
(http://www.ivantic.net/ramana.htm)

Zna se što to znači i to sigurno nema veze sa svakodnevnim buđenjem, jer se skoro svi ljudi ujutro probude i odu svojim poslom...

Za Jeda McKennu tvoj je slučaj odličan primjer tipičnog "buđenja u snu"!
O tome govori i Gurđijev: "Većina ljudi cijeli svoj život provede u jednom snu, neki se u tom snu bave i naukom, a neki čak pišu i knjige."

Da li se je netko probudio prije 30 godina ili 30 sekundi je nebitno, jer postoji samo sadašnjost i u vremenu se ništa bitno ne događa - samo se odvijaju posljedice. Kao u filmu. Sve je davno snimljeno a u toj i toj minuti filma nam se čini da se je nešto dogodilo.

Pantelija je napisao/la:
Budim se svaki dan - ali to moje buđenje sigurno ne odgovara tvojim stereotipima "probuđenja" koje si verovatno pokupio od tvojih tumača.

Moji "tumači" su i tvoji, čitamo iste autore i to desetljećima i u 90% stvari slično razmišljamo.
Radi se o tome da meni Ramana pomaže da vidim stvari onakvima kakve one zaista jesu a tebi odmaže.
Vjerojatno zato jer ga nisi "ubio"!
(Sigurno, barem teoretski, znaš što znači poznata budistička uputa: "Kad vam se Buda pojavi u snu - ubijte ga!")

Pantelija je napisao/la:
Dokaz da je moje buđenje autentično i izvorno je u tome što je (ne samo) tebi neprimetno i izgleda ti suprotno.

Na logiku kojom dokazuješ svoje "buđenje" se moram nasmijati! :lol:

Pantelija je napisao/la:
(Opasnosti koje sa sobom nosi probuđenje među usnulima koji su mnogo jači - posebna su tema koja je daleko od tebe.)

Mene je baš briga da li ti za sebe smatraš da si probuđen i prosvijetljen.
Bilo bi mi drago da jesi. Možda i jesi prosvijetljen samo to još ne znaš jer živiš u vremenu. Ali tako smo svi prosvijetljeni.

Nije problem to što ti uopće niti ne naslućuješ tko su drugi ljudi, pa tako niti tko sam ja, nije problem niti to što ne znaš niti tko si ti - radi se više o tome što ti još nisi shvatio niti tko ti nisi!
Zbog toga si intuitivno tako i reagirao na Jeda McKennu, jer on bi te, poslije 30 godina prosvijetljivanja mogao vratiti na to pitanje: "Tko ili što ja nisam?"

Pantelija je napisao/la:
Ako si postavio jedan post, valjda neko sme da ga komentariše kako hoće.

Pa naravno, ali se nadam da će se javiti i netko tko je nešto od Jeda i pročitao.
Ja sam ga čitao ljetos, dugo sve preispitivao i tek sada odlučio postaviti temu, a ti si već poslije par sati, otvorivši post i nemajući pojma o čemu se radi, sve popljuvao.

Ali ima vremena, živimo u trajnoj sadašnjosti.

PS: Za svaki slučaj bih skrenuo pažnju i na to da:
Jed McKenna nije Terence McKenna
i da
U.G. Krishnamurti nije Jiddu Krishnamurti

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: ned nov 20, 2011 3:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Iako sam završio ovu bespotrebnu raspravu daću ti mali biser za kraj, možda će ti nekada koristiti.

Probuđenje ili prosvetljenje se ne događa jednom u vremenu, nego je to proces izvan vremena. Pitanje je samo s kojom merom svoga bića i svesti učestvuješ u njemu. I niko ti ne može bolje objasniti taj proces od tvojih sopstvenih neuspešnih pokušaja da u njemu učestvuješ. Svako se tome opire i greši zbog egzistencijalnog apsurda koji taj proces ima u sebi: koliko si ispravan u njemu, toliko nestaješ. I u tom nestajanju prvi put zaista postaješ, ali neizreciv i nezamisliv.

Ili, kao što reče Ju Dži (U.G.) koga sam čitao još pre dvadesetak godina, da znaš šta je prosvetljenje ne bi hteo ni štapom izdaleka da ga dotakneš.

Zato ti nisu dovoljni istinski prosvetljeni koji svedoče o prosvetljenju već tražiš tumače.

Uživaj.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: ned jan 08, 2012 11:07 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet aug 26, 2011 4:03 pm
Postovi: 9
Lokacija: In and out of time.
We're all treading water in a shoreless sea and we huddle together into groups
to convince ourselves that our situation is other than it is.
That's make-believe.
When we want to stop playing make-believe, we become serious people.
Of course, everyone sinks alone anyway, but the serious person
can't stand the lie of pretending the sea isn't shoreless
or that the darkness isn't absolute or that death
isn't always a breath away.

You have to go beyond the place where death is a morbid and evil thing.
It's about liberation, not at the end of the life, but during, when it matters.
I love the fact of my death; it's what has made my life possible.
Death is your best and most certain friend.
Not me, not the Tibetans or the Japanese or some pop
guru or coffeehouse mystic-in-training...


(Jed McKenna)

Ako promatramo stvari s aspekta da su prostor i vrijeme
stupovi iluzije sa svrhom stvaranja iskustava
koja ce dusu uciniti spremnom da okrene usi u
smjeru glasa Unutarnjeg Izvora,
povijesno datiranje "izvornog" znanja postaje nevazno.

Prosvijetljeni se sa svojim unutarnjim glasom istine nije
susreo u tom i tom stoljecu prije ili poslije Krista,
nego u svom sadasnjem trenutku.

Monopol na istinu nema pojedinac, odredjen religijski smjer,
Istok ili Zapad, a kamoli neko vremensko razdoblje.
Hoce li neciji unutarnji glas pobuditi frekvencija teksta iz 21. ili 1. stoljeca,
mislim da je posve svejedno.

No s obzirom na to da smo uronjeni u iluziju 21. stoljeca,
mozda ce neki bolje razumijeti taj jezik.

A Izvor je ionako, stalno sa nama.

_________________
A strange attractor is a complicated set with a fractal structure towards which a variable,
moving according to the dictates of a dynamical system, evolves over time.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: sri feb 08, 2012 10:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto dec 28, 2004 11:31 am
Postovi: 33
Lokacija: Zagreb
San o budnosti

Citat na temu "sna o budnosti" karakterističan za Jeda McKennu i sukladan poznatom citatu Gurdžijeva na istu temu s Galaksijine naslovne stranice:

"If you're not amazed at how naive you were yesterday,
you are standing still.

If you're not terrified of the next step,
your eyes are closed.

If you're standing still and your eyes are closed,
then you're dreaming that you're awake.

A caged bird in a boundless sky."


Ili u mojem slobodnom prijevodu:

"Ako nisi začuđen kako si jučer bio naivan,
nisi napravio pomak.

Ako nisi užasnut nad sljedećim korakom,
oči su ti sklopljene.

Ako nisi napravio pomak i oči su ti sklopljene,
tada sanjaš da si budan.

Ptica u kavezu na bezgraničnom nebu."

_________________
'Pogledajte nas. Sve je izvrnuto, sve je naopako. Liječnici uništavaju zdravlje, pravnici uništavaju pravdu, sveučilišta uništavaju znanje, vlade uništavaju slobodu, glavni mediji uništavaju informacije, a religije uništavaju duhovnost.'
Zašto? Zato što je to njihov zadatak!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet okt 18, 2013 12:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Bogy je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:
I rekao sam da je apsurd da će tumač bolje da objasni prosvetljenje od njh samih.


Trilogija Jeda McKenne:
- ne tumači Ramanu niti se bavi Ramanom ili njegovim učenjem
- ne tumači niti objašnjava niti jedan postojeći koncept ili uvjerenje
- razjašnjava što prosvjetljenje sigurno nije
- samim čitanjem se nitko neće prosvijetliti, ali će se možda barem prestati samozavaravati da je budan ili prosvijetljen ili čak da je na dobrom putu
- ne spada uopće u obaveznu literaturu, zapravo da bi došlo do buđenja nam ništa ne treba - samo da se napokon probudimo
- a što to zapravo znači probuditi se jest ono čime se trilogija bavi
- i za to ne daje recept
- autor jest autentičan, to postaje jasno već nakon par nasumce pročitanih stranica
- ovo definitivno nije knjiga o kojoj se može suditi prema nacionalnosti autora, naslovu ili izgledu korica
- Jed McKenna je zapravo pseudonim i nitko još nije uspio otkriti tko se krije iza tog imena, a sve kako bi spriječio nastanak kulta ličnosti (ovce su sklone slijediti pastira)
- može se samo pretpostaviti da se radi o Amerikancu, ali iza toga bi pseudonima mogao biti bilo tko




Pantelija je napisao/la:
Moj princip je da se držim izvornih učenja, a ne da se palim na sve što nam dolazi od engleza i amera.


Tvoj princip je izgleda da o nepročitanoj knjizi sudiš po nacionalnosti autora, naslovu i izgledu korica!

Izvorno učenje nije nešto što je netko zapisao tko zna kada u prošlosti. Ono je sadržano u trajnoj sadašnjosti, baš poput izvora svježe vode. I nekad je s tog izvora pio Lao Ce, Buda, Ramana, ... pa možemo i mi. Direktno, ne čitajući što je netko napisao o osjećaju u ustima dok je pio. Ali po našem osjećaju u ustima i opisu Lao Cea možemo naslutiti da smo možda pili iz istog izvora. To je istinsko izvorno učenje, uvijek živo, uvijek teče - a ne ustajala ili zamrznuta voda.


Pantelija je napisao/la:
Nema ničeg izvornog i autentičnog od duhovnosti što se danas ne falsifikuje, i to pre svega od Engleza i Amera...


To stoji ali većina autora koje preporučuješ na svojoj stranici su ipak Englezi i Ameri:
David Icke, Jordan Maxwell, Jeffrey Grupp, Walter Veith, Dean Warwick, Susan Reed, Cathy O'Brien, Mark Philips, Dean Warwick, Ted Gunderson, Stewart Swerdlow, Carl Sanders, William Cooper, Phil Schneider, Karla Turner, Preston Nichols, Duncan Cameron, Al Bielek, Michael J. Topper, Paul Fayerabend, Benjamin H. Freedman, William Engdahl, Joseph E. Stiglitz, Albert Pastore, Billy Meier, Keith Tutt, Lindsey Williams, Bruce Lipton, Jakob Liberman, Dr. Norman W. Walker, Gregg Braden, Jim Humble, Paul Dennis, Carolyn Barry, Ray Moynihan, Alan Cassels, Lynne McTaggart, John Virapen, Kevin Trudeau, Richard Hoagland, Ingo Swann...
... tako da ne vidim što želiš postići selektivnim argumentima?


Napao si ovaj post kao pobješnjeli pas slučajnog, nepoznatog prolaznika i to prečesto radiš svima koji ne vide stvari onako kako ti misliš da ih trebaju vidjeti.
To nije karakteristika nekoga tko za sebe smatra da se je probudio još davne 1981. godine, baš naprotiv.
:thumbup:
Adyashantijev site - http://www.adyashanti.org/.
Besplatna Rasplesana praznina u engl. izvorniku - http://files.meetup.com/1554542/Adyasha ... ete%29.pdf.
Besplatan Put oslobođenja u engl. izvorniku - http://www.adyashanti.org/library/The_W ... _Ebook.pdf.
Mnogi ljudi misle da je prosvjetljenje prošireno stanje svijesti. Zapravo, ono što mi svakodnevno percipiramo kroz izopačene leče ega je istinski prošireno stanje – vidimo stvari koje ne postoje, vjerujemo u stvari koje se ne dešavaju i živimo u lažnom svijetu svoje vlastite kreacije.
„ Prosvjetljenje je jednostavno ne percipiranje kroz ego. Ne viđenje života niti ičega; vas samih, vaših prijatelja, ljubimaca, tenisica, bilo čega … to je jednostavno ne gledanje svijeta kroz smetnju zvanu egoistično stanje svijesti. To je jednako prirodnom stanju. Prirodno ne znači da leče percipiraju leče, to je jednostavno percipiranje bez leče, bez iskrivljavanja. U konačnici upravo to je prosvjetljenje. Percipiranje bez iskrivljavanja. Bilo da percipirate prirodu onoga što mislite da ste vi, iako vi ne postojite; bilo da percipirate misao, bilo osjećaj, situaciju, vezu…. Jednostavno promatrate bez smetnje ega. To je prosvjetljenje. I korisno je imati bar neko osnovno znanje o ovome jer buđenje ili kako ga u Zenu nazivaju „Satori“ iskustvo – viđenje iznad kotača.
Vidjeti bez vela ega može biti pravo viđenje, prirodna percepcija, ne iskrivljena percepcija. Ali ono što većina ljudi čini, misli da je prosvjetljenje kao beskrajno „Satori“ iskustvo. Neprekidno iskustvo prosvjetljenja. Beskrajno iskustvo buđenja. Neprekidno iskustvo. Ali to nije neprekidno iskustvo. Nema nikakve veze s neprekidnim iskustvom. Ta zabluda će vas dovesti za više hvatanja za rep nego što to uopće možete zamisliti. U konačnici prosvjetljenje ima vrlo malo s iskustvom prosvjetljenja. To je jednostavno ne percipiranje kroz zablude ega. To je to. I bez sumnje, poprilično je dobro – ne gledati kroz zabludu ega. To je sreća. To je mir. To je kraj vaše potrage. Ne da ste išta pronašli osim ludila. Ne da ste išta postigli osim da vidite stvari kakve one uistinu jesu. I to je nirvana, viđenje stvari kakve one uistinu jesu. Tako da kada vidite stvari kakve one uistinu jesu vidite da je sve jedno. I priroda nečega i svega nije ni približno čvrsta kao što ste mislili. Istinska priroda je praznina. Priroda čega je ništavilo. Priroda svega je da je neodrživo. I ovaj pogled nije nekakvo prošireno stanje svijesti. Iz prosvijetljene perspektive sve ostalo je prošireno stanje svijesti. Ima li smisla? Ako želite imati prošireno stanje svijesti ….u kojem je većina ljudi, jednom od najluđih proširenih stanja svijesti koje se zove egoistično stanje svijesti; ono je veoma prošireno, navodi vas da vidite stvari kojih nema. Čini da vidite neprijatelje tamo gdje ih nema. Da vidite dualnost koje nema. Čini da imate stvari kao što su slika o sebi (image) a zapravo ne postoji ni sebstvo s kojim bi se moglo početi. Čini da imate određene misli o sebi dok u zbilji jedina stvar koja uopće može nazvati ja je jednostavno misao koju imate o sebi.
Tako da ako želite proširena stanja svijesti, ja bih se zadržao na egu. To je najnaprednije što ćete dobiti. To je najbolji prokleti posao u proširivanju svijesti. A u duhovnosti nekako se dogodilo da se duhovnost povezuje s proširenim stanjima svijesti. Možete proširiti svoje stanje svijesti. Puno je tipova duhovnosti koje ljudi prakticiraju kako bi proširili svijest. Možete ponavljati božje ime četiri, pet sati i primijetit ćete da se svijest počinje širiti – mijenjati. Osjećat ćete se drugačije. Stvari će drugačije izgledati. Razne stvari možete činiti da proširite svoju svijest. Ali smiješna stvar je da prosvjetljenje nema ništa s ičim od toga. Prosvjetljenje je ne prošireno stanje svijesti. Svijest ne treba nikakvo širenje da bi shvatila da je sve jedno. S obzirom da sve jeste jedno ne trebate prošireno stanje svijesti da biste percipirali sve kao jedno. Prošireno stanje svijesti vam je potrebno da biste vidjeli da je sve više od jednog. Kao dva, tri ili četiri ili pet, deset ili tisuću. Tako da u tim momentima koje u Zenu nazivaju „Satori“, mi ih često nazivamo buđenjima. Istinska vrijednost buđenja vidi se u tome koliko egoistične svijesti s njim otpadne tijekom buđenja. Na kraju idući tjedan, idući mjesec ili godina to je sve što će biti bitno. Jer samo iskustvo osjećaj „AHA“ koji dobijete tijekom buđenja u svoju istinsku prirodu ovaj „AHA, mislio sam da sam to ali to što sa mislio bila je samo mašta. Kakvo olakšanje. To je sjajni A,HA. Ali nećete ga imati zauvijek. Već tjedan kasnije vaš A,Ha poprilično će otiči. Istina? Da li je to netko već primijetio? Imate najveće okrivljenje na svijetu – O MOJ BOŽE – i onda tjedan kasnije, jbg znaš kako je…
Što je sjajno jer uvijek možete imati drugo iskustvo. :-)
Značajna stvar kod tih trenutaka „satori“ ili buđenja u svoju vlastitu prirodu je koliko egoistične svijesti otpadne. Jer s tim ćete živjeti. To će biti s vama idući tjedna, idući mjesec, godinu, možda idući život… … … I kao točku orijentacije ili na što se usredotočiti s obzirom da egoistično stanje svijesti, dualnosti, viđenje stvari kroz dualnost kroz brojne dualnosti je zapravo nešto što stalno mora biti održavano. Egoistično stanje svijesti zapravo uzima ogromne količine energije i ogromnu količinu truda. S obzirom da nije stvarno mora nastaviti graditi ovu lažnost, konstantno u suprotnom će se okončati. Jer ono što nije stvarno završava čim ne dobiva gorivo. Tako da egoistično ili iluzorno stanje svijesti mora konstantno dobivati gorivo, kao vatra, točno? Tako da korisne spiritualne discipline su jednostavni načini ne davanja više goriva egoističnom stanju svijesti. To je u osnovi što činimo. Prestanite joj dodavati goriva. Prestanite joj davati goriva i neće se moći održati.
http://2012-transformacijasvijesti.com/ ... vjetljenje


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: sub feb 22, 2014 1:16 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Pantelija je napisao/la:
Iako sam završio ovu bespotrebnu raspravu daću ti mali biser za kraj, možda će ti nekada koristiti.

Probuđenje ili prosvetljenje se ne događa jednom u vremenu, nego je to proces izvan vremena. Pitanje je samo s kojom merom svoga bića i svesti učestvuješ u njemu. I niko ti ne može bolje objasniti taj proces od tvojih sopstvenih neuspešnih pokušaja da u njemu učestvuješ. Svako se tome opire i greši zbog egzistencijalnog apsurda koji taj proces ima u sebi: koliko si ispravan u njemu, toliko nestaješ. I u tom nestajanju prvi put zaista postaješ, ali neizreciv i nezamisliv.

Ili, kao što reče Ju Dži (U.G.) koga sam čitao još pre dvadesetak godina, da znaš šta je prosvetljenje ne bi hteo ni štapom izdaleka da ga dotakneš.

Zato ti nisu dovoljni istinski prosvetljeni koji svedoče o prosvetljenju već tražiš tumače.

Uživaj.
Naizgled, ali bi se samo parcijalno mogao steći takav dojam.
Adyashantijeva knjiga The End of Your World tj. Okončanje vašega svijeta govori o prosvjetljenju kao o bolnom procesu, koji se odvija na nivou tijela, kada smo, bivajući prosvijetljeni, dobili osjećaj kao da nam je težina skinuta sa ramenâ.
Besplatno čitanje - http://www.scribd.com/doc/186564617/End ... Adyashanti.
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: uto sep 01, 2015 7:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: ned aug 27, 2017 3:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
http://www.spiritualteachers.org/bernad ... interview/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Advaita: Jed McKenna, U.G. Krishnamurti... i ostali
PostPostano: pet okt 30, 2020 9:26 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet jan 09, 2014 11:30 pm
Postovi: 2
U planu su izdanja Jed McKenne na našem području od sledeće godine.
https://www.budilnikizdavastvo.com/blog ... jetljenje/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz