Sada je: sub apr 27, 2024 12:31 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Brave new world, Huxley i distopija
PostPostano: sub dec 10, 2005 9:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Volio bih posvetiti jednu temu i ovoj genijalnoj knjizi, samim time i piscu, a odmah i cijelom jednom žanru, tzv. anti-utopiji. Tko je sve čitao, vaša mišljenja i stavovi o knjizi/autoru, koja druga distopijska djela ste čitali? Ja sam čitao samo Blade Runner, BNW i Orwellovu 1984. Klasika, sve od reda. Volio bih još s vremenom i Zamjatinov "Mi" (iz kojeg inače proizlazi i prvotno koncept Big Brothera) te možda i Bradburyev "Fahrenheit (neki broj)" . Iako ova zadnja i nije navodno neka, ali u to se trebam sam uvjeriti. Kako vi stojite s tim stvarima?

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 10, 2005 10:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Prvi put čujem za ovaj pojam distopija, moja krivnja... Od toga sam čitala samo 84-tu. Depresivna, teška, donekle proročanska.
Stvarnost je gora od te knjige.
Orwell je sam izjavio da 1984. ne bi bila tako sumorna da nije u to doba (kad ju je pisao) bolovao od TBC-a i prolazio kroz stvarno težak period. Mislim da je od toga i umro.
Ne znam gdje sam pročitala nečiju izjavu da 1984. i nije toliko dobra knjiga jer da jest ni bi dozvolili da se objavi. Tko? Pa valjda Gospodari Pećine.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 11, 2005 3:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Pa najbitnije su same ideje koje se pojavljuju u knjizi i način na koji su opisane. Osim što ima političku dimenziju, obavezno mora imati i umjetničku.
Inače pravo ime Orwella bilo je Eric Blair.

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri dec 21, 2005 1:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 9:33 am
Postovi: 221
http://www.hedweb.com/
Na ovoj stranici imaš nekakvu kritiku Brave new world-a, nekekav hedonistički imperativ i još brdo toga. Ako imaš vremena pogledaj pa mi javi šta misliš. Ja nisam proučavala. Slučajno sam došla na tu stranicu još prošle godine pa sam je spremila za kasnije čitanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub dec 24, 2005 5:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Uf, ovo nije nikakva kritika knjige kao knjige ili romana ili samo ideja iznesenih u knjizi nego STRAIGHTFORWARD "u srž stvari" poistovjećeni likovi
sa romanom samim. Primjećujem danas da je sve uobičajenije i uobičajenije
ljudima da se poistovjećuju sa raznim idejama iznesenima u JEDNOJ knjizi, filmu ili bilo čemu drugom, što u suštini smatram strašnim i debilnim. ne znam, neda mi se cijelu stranicu proučiti ali ono što sam do sada vidio, likovi briju na totalnu utopiju pritom ne uzimajući u obzir HRPU drugih stvari. Sve u svemu, na jednom špekulativno nivou mogu biti i u pravu (npr. prije 200 godina nije bilo zamislivo da će se fizička bol moći sprijećiti raznim med. preparatima, zašto onda ne bi za sto godina oduzeli svaku mogućnost psihičke boli i slično), što je u biti primjer neke pa recimo smiješne indukcije.
Može to biti zgodno, i nije uopće loše težiti boljem stanju, ali ako se teži boljem stanju na krivi način, to je onda još gore nego ne težiti boljemu uopće...

A Huxleyu sigurno, in the first place, nije bilo u interesu promovirati ideje za nastanak "savršenog društva" (koje je sintetički stvoreno BTW i upravo u svojoj savršenosti je nesavršenije nego ikad)... Ne znam, možda to ljudi
ovi nisu previše tako shvatili ili su samo previše zabrijali, tko zna... njihova stvar, ja samo kažem što mislim...

BNW je toliko dobra i zanimljiva knjiga i onda dođu neki bučkuriši i naprave iz nje neku jeftinu propagandu utopije motiviranu frustriranim tinejdžerskim godinama, a svašta... :roll:

U svakom slučaju ja knjigu nisam tako shvato i doživio, ali to ne znači da ne dajem drugima na pravo da briju šta hoće ;)...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 25, 2005 10:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Evo ovdje cijele knjige...

http://www.childoffortune.com/brave.wor ... EW%20WORLD

Iako ja više volim čitati u dobrom starom papirnatom izdanju. ;)

Za ljude koji nemaju vremena previše da pročitaju cijelu knjigu preporučam Chapter 17 koji je meni osobno možda i najdraži, iznosi se glavna ideja knjige itd. Dobro glavna ideja se proteže kroz cijelu knjigu ali u CH 17 je sažeto i iznosi se par relativno zanimljivih filozofskih "teza"...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 115 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz