Sada je: sub apr 27, 2024 10:23 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Bruce Lee - filozofija i koncepti Jeet Kune Do-a (JKD-a)
PostPostano: pet jun 25, 2010 7:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
Rekoh, neka bude zabilježeno i vamo, nek se nađe. Originalno postano vamo. Preveli ja i ortak ljetos, krajem ljeta, pa prenosim i vamo. Prvi članak što sljedi je biografija Bruce Leea, nije preveden jer je postojao na nekom jeziku sa ovih prostora na wikipediji. U narednom postu sljedi članak o Jeet Kune Dou koji nije postojao na nekom ovoprostornom jeziku i taj članak je preveden. Ukoliko su nastupile neke promjene na originalnim člancima na wikipediji u međuvremenu, onda su nastupile. :mrgreen:

Sljedi biografija Bruce Leea:



Članak prenesen odavde

Biografija Bruce Lee-a

slikaSkulptura Brucea Leeja na the Avenue of Stars u Hong Kongu.

slikaslikaslikaSkulptura Bruce Lee-a podignuta u Mostaru 2005, iste godine je podignuta ona u Hon Kongu.

slikaBruce Lee

slikaslika

Bruce Lee (kineski: ??? (tradicionalno) , ??? (pojednostavljeno) , Li Xiaolóng (Pinyin) zapravo Li Jun-fan na jeziku Pinyin Li Zhenfán), (San Francisco, 27. studenog 1940. - Hong Kong, 20. srpnja 1973.), glumac i majstor borilačkih vještina, koji je razvio sistem borilačke vještine, odnosno koncept samoobrane "Jeet Kune Do".

U filmovima glumi od malih nogu te je tako zabilježeno da je svoju prvu ulogu ostvario kad mu je bilo manje od godinu dana u filmu "Golden Gate Girl". Tijekom svoje filmske karijere snimio je više od 30 filmova te izvršio ogroman uticaj na žanr borilačkih filmova. Iako je službeni uzrok njegove smrti edem na mozgu, postoje i mnoge teorije zavjere koje sugeriraju da njegova smrt nije bila prirodna.

Iako je od tragične i misteriozne smrti Brucea Leeja prošlo već 35 godina, njegovi filmovi se i danas prikazuju, a on je i dalje ikona popularne kulture, nadahnuće ne samo mnogobrojnim mladima, nego i filmašima, reperima, dizajnerima... Na njegov grob u Seattleu netko svaki dan stavlja svježe cvijeće, a biografija "The Bruce Lee Story" (Priča o Bruceu Leeju), koju je napisala njegova udovica Linda Lee, doživjela je već 14 izdanja.

Biografija

Bruce Lee rođen je 27. studenoga 1940., u kineskoj godini Zmaja i satu Zmaja (između šest i sedam ujutro), u Kineskoj četvrti u San Franciscu. Njegov otac, operni pjevač i glumac Lee Hoi Chuen, i majka Grace, kinesko-njemačkog podrijetla, imali su dvije kćeri, Phoebe i Agnes, te sina Petera, kasnije prvaka u mačevanju, a nakon Brucea dobili su još jednog sina, Roberta, danas glazbenika. Kako je njegov otac, koji se s obitelji iz Hong Konga doselio u Ameriku, povremeno glumio i u američkim filmovima, kad su Bruceu bila samo tri mjeseca doveo ga je na snimanje jer mu je redatelj rekao da mu treba jedna beba za nekoliko scena. Budući filmski junak tako je pred kamerama debitirao kao tromjesečni dječačić u filmu "Golden Gate Girl - Tears Of San Francisco".

Bruce Lee je kao dječak bio gotovo anoreksičan i roditelji su s njim imali mnogo problema. Bio je boležljiv, slabo je spavao i imao je noćne more. Kad mu je bilo šest godina, obitelj se vratila u Hong Kong, gdje je on zajedno s ocem glumio u filmu "The Begining Of A Boy - The Birth Of Mankind". Dvije godine kasnije otac i sin zajedno su glumili u još jednom hong-konškom filmu "My Son A-Chen".

Tijekom školovanja Bruce Lee je nastavio glumiti pa je tako s navršenih 18 godina već imao iza sebe dvadesetak filmova, većinom u ulogama lutalica uvijek spremnih na borbu. Dotad je već od slabašnog dječaka stasao u ljepuškastog, fizički spretnog tinejdžera. Roditelji su ga, naime, poticali da trenira borilačke vještine, a on je već u ranoj dobi pokazao da je talentiran i uporan pa je marljivim mukotrpnim vježbanjem ojačao i postao nevjerojatno vješt sportaš. Njegov najpoznatiji film iz tog razdoblja, u kojemu je prvi put do izražaja došla njegova borilačka vještina, bio je "An Orphan's Tragedy" iz 1955.

Tih godina upisao se u glasovitu školu Wing Chun kung-fua, u kojoj je svoju vještinu doveo do savršenstva. Pravi radoholičar, danju je snimao filmove, a noću je trenirao i sudjelovao u borbama i to ne samo na sportskim terenima.

U to je doba upao u loše društvo pa je neko vrijeme čak bio vođa ulične bande Tigrovi s raskrižja. Nekoliko puta je zbog tučnjava s pripadnicima drugih bandi završio i u zatvoru, ali ga je majka uvijek uspijevala izbaviti.

Igrom sudbine, 1957. je u filmu "Thunderstorm" glumio mladića koji je, poput njega, bio huligan, ali je smogao snage i vratio se na pravi put.

Njegova je majka shvatila da bi njezin sin mogao loše završiti pa ga je odlučila skloniti na sigurno, daleko od njegovog tadašnjeg društva. Neki tvrde i da se Bruce Lee tih godina sukobio sa sinom moćnog hong-konškog gangstera, koji mu je zaprijetio da će ga ubiti, ali Bruce Lee to nikad nije potvrdio. U svakom slučaju, majka ga je poslala natrag u San Francisco, djelomice zbog straha za njegovu sigurnost, a dijelom i da bi dobio šansu za uspjeh u SAD-u.

Iako je u Ameriku krenuo samo sa 100 dolara u džepu, snalažljivi mladić je nešto zaradio već na dugom putovanju brodom. Kako ga je osim borilačkih vještina zanimao i ples, pa je čak bio i prvak Hong Konga u plesu ča-ča-ča, na brodu je podučavao u plesnim koracima putnike iz prve klase. Jasno je, dakle, otkud dolazi skladnost njegovih borilačkih pokreta i vlastiti borilački stil jeet kune do (naziv opisuje način na koji upotrebljava šaku) koji je poslije stvorio i u tome podučavao holivudske glumce Stevea McQueena i Jamesa Coburna.

Lee je mislio da će mu to biti znak prepoznatljivosti u Americi koji će ga izdvojiti iz mase i pomoći mu na putu do željenog cilja - Hollywooda. No, nije zapustio ni školovanje, pa je na sveučilištu u Seattleu diplomirao filozofiju, a to mu je znanje poslije pomoglo u pisanju knjiga "Chinese Kung Fu" (Kineski kung-fu) i "The Philosophical Art Of Self-Defence" (Filozofija umjetnosti samoobrane). Uz to je izbrusio i znanje jezika: osim engleskog, kantonskog i mandarinskog, naučio je i japanski.

Početkom šezdesetih, dok je pohađao fakultet i istodobno vodio tečaj kung-fua, privukao je pozornost jedne od svojih učenica.

- Prvi sam put vidjela Brucea na hodniku u srednjoj školi Grafield u Seattleu. Bilo mi je 17 godina, a njemu 22 i bio je student druge godine. Čavrljala sam s prijateljicama kad sam ga zamijetila i upitala: "Tko je to?". Bio je nevjerojatno zgodan i dotjeran, nosio je šešir uskog oboda, dugi baloner bež boje i sasvim je odudarao od svih drugih osoba u našoj školi. Bio je premlad za profesora, a preozbiljan i sofisticiran za učenika - prisjetila se Linda Emery njihovog prvog susreta 1962.

Od najbolje prijateljice Sue Ann Kay doznala je da je on učitelj kung-fua i da drži tečajeve u njihovoj školi. Tada nije ni znala što je to jer je ta kineska borilačka vještina bila nepoznata u Americi, no prijateljica je shvatila da se Bruce Lee svidio Lindi pa ju je nagovorila da joj se pridruži na tečaju kung-fua.

Linda Emery i Bruce Lee vjenčali su se 1964. i zajednički otvorili školu kung-fua koja je brzo postala popularna pa je kod njih, na primjer, trenirao i poslije poznati filmski junak Chuck Norris.

Godinu kasnije, 1. veljače, Linda i Bruce Lee dobili su sina Brandona.

Brandon je rođen kao čupava crnokosa beba, ali mu je ta kosa brzo otpala i počela nicati nova, svijetle boje. Bruce je govorio da je Brandon jedini sivooki i plavokosi Kinez na svijetu. Bilo mu je drago što je njegov otac, Brandonov djed Lee Hoi Chuen, samo tjedan prije smrti doznao da je dobio unuka i tako sretniji otišao s ovog svijeta. Bruce je bio super tata, ali ne od onih koji mijenjaju pelene ili ustaju usred noći kad beba zaplače. Imao je druge stvari na umu, poput građenja karijere.

Dok su živjeli u Los Angelesu, druga su se djeca bojala Brandonova oca jer su znala da je majstor opasne borilačke vještine i da je njihova kuća puna raznih vrsta oružja koje se upotrebljava u kung-fuu.

Bruce i Brandon bili su vrlo privrženi jedan drugom. Linda Lee potvrdila je da je njezin suprug priželjkivao i drugog sina, jer je smatrao da će biti bliskiji s muškim djetetom, pa je 19. travnja 1969., kad mu se rodila kći Shannon, bio pomalo razočaran.

Međutim, čim ju je prvi put primio u naručje, zaljubio se u nju toliko da je i sam bio začuđen.

- Kad je mala princeza stigla kući, činilo se kao da se s neba spustio anđeo i odlučio živjeti s nama. Bruce se jednostavno raspekmezio nad svojom curicom. Nikad prije ga nisam vidjela takvog. Djevojčice često osvajaju srca svojih očeva, a nije bilo drukčije ni s Bruceom. Svi smo strahovali nad Brandonom koji je bio hodajuča nevolja: lomio je nogu, dvaput raku, jednom zadobio frakturu lubanje... Shannon je, pak, bila mimozica od rođenja. Prvih devet mjeseci svog života nosila je ortopedsku udlagu za ispravljanje krivog stopala. Zahvaljujući Bruceovu trudu i upornosti, prohodala je brzo i savršeno. Bruce se brinuo za nju i kad je liječila upalu uha i očiju. Svaki slobodan trenutak provodio je s njom i Brandonom - ispričala je Linda Lee.

Tih godina Lee je počeo dobivati i manje uloge u televizijskim serijalima i filmovima, a 1971. je bio na audiciji i za glavnu ulogu za film "Kung-fu", ali ju je ipak dobio David Carradin. Lee se toliko razočarao da se s Lindom odlučio preseliti u Hong Kong, gdje je brzo dobio posao u televizijskom serijalu "Green Hornet", u kojem je glumio, ali je i pomagao pri snimanju i promociji. Vidjevši koliko je pun ideja, Raymond Chow, vlasnik studija Golden Harvest, ponudio mu je petogodišnji ugovor. Chow je očito imao dobar osjećaj za posao jer je već 1972. Bruce Lee u Hong Kongu postigao veliki uspjeh s borilačkim filmom "The Big Boss - Fists Of Fury".

Producenti su ga poćeli salijetati novim ulogama, a Lee je izabrao onu u filmu "U zmajevom gnijezdu" (Enter the Dragon), hongkonško-američkoj koprodukciji. Kad je prije snimanja postavio uvjet da se scene moraju dorađivati dok on ne bude zadovoljan, producenti su olako pristali, da bi se kasnije hvatali za glavu jer je svaku ponavljao dok, po njegovu mišljenju, ne bi bila savršena. No, njegov trud i perfekcionizam su se očito isplatili, jer je film "U zmajevu gnijezdu", koji je stajao samo 850 tisuća dolara, te godine bio jedan od najgledanijih u svijetu, a dosad je zaradio više od 200 milijuna dolara.

Na krilima tog uspjeha, Bruce Lee je proširio ugovor s tvrtkom Raymonda Chowa: za novi film je sam napisao scenarij i režirao ga. Tako je nastao film "Na zmajevom putu", gdje je kao glumca prvi put doveo svog učenika, Chucka Norrisa. Tim filmom ponovio je uspjeh prethodnog, no nije dugo uživao u novostečenoj slavi.

Misteriozna smrt

20. srpnja 1973., dok je snimao film "Igra smrti" (Game Of Death - Bruce Lee's Game Of Death, koji je poslije dovršio njegov prijatelj Robert Clouse), otišao je u posjet prijateljici, glumici Betty Ting Pel, kojoj je kanio ponuditi glavnu žensku ulogu u svojem sljedećem filmu. Boljela ga je glava pa mu je ona ponudila tablete protiv boli koje je i sama koristila. Samo nekoliko trenutaka nakon što ju je progutao, Bruce Lee se onesvijestio. Uspaničena Ting Pel odmah je pozvala hitnu pomoć, no kad su bolničari stigli, on je već bio mrtav.

Liječnici su napisali da je glumac u 32. godini umro od cerebralnog edema, izazvanog alergijskom reakcijom na lijek koji dotad nije uzimao. Mnogi nisu mogli povjerovati da je zdrava osoba, u naponu snage, tako iznenada umrla. Sumnjalo se i da ga je Betty Ting Pel otrovala pa je dugo morala dokazivati svoju nevinost, drugi su, pak, tvrdili da je netko ljubomoran na njegov uspjeh bacio na njega kletvu te da je njegova smrt djelo demona.

Nakon tradicionalnog kineskog ispraćaja u Hong Kongu, kojemu je prisustvovalo više od 30 tisuća obožavatelja, obitelj Lee vratila se u Seattle, gdje je njegovo tijelo pokopano na groblju Lake View.

- Nisam mogla objasniti djeci da tate više nema, a bilo im je još teže kad sam zbog poziva mrtvozornika morala otputovati natrag u Hong Kong, pa sam ih ostavila na čuvanje svojoj sestri u Kanadi. Najteže je bilo Brandonu. Bio je još dječak, a morao je podnositi telefonske pozive novinara te se kao jedini muškarac u kući trudio zaštititi sestru i majku. Možda je zbog toga izrastao u zatvorenu osobu koja ne pokazuje osjećaje pred drugima. Izbjegavao je razgovarati o ocu jer je mislio da me to rastužuje. Osim toga, i do njega su doprle glasine o očevoj misterioznoj smrti, ali me nikada nije želio opterećivati njima - napisala je Linda Lee. I Brandon i Shannon Lee postali su glumci, ali je Brandon postigao veći uspjeh. Završio je studij glume na Emerson Collegeu u Bostonu, snimio nekoliko televizijskih i filmskih uloga, a kad bi ga pitali kako nosi teret slavnog prezimena, odgovarao je: - Ponosno!

Bruceova obitelj poslije njegove smrti

Kao i njegov otac, i Brandon Lee je umro u bizarnim okolnostima pa su se ponovno počele širiti glasine o kletvi nad cijelom obitelji. Pri kraju snimanja filma "Vrana", po popularnom stripu, u kojemu je 1993. glumio glavnu ulogu, netko je zabunom stavio pravi metak u pištolj. Brandon je tijekom snimanja pogođen u trbuh, odmah je pozvana hitna pomoć, ali mu nije bilo pomoći. Nakon nekoliko sati umro je u bolnici.

Redatelj je poslije uništio filmsku vrpcu na kojoj je snimljeno njegovo ranjavanje, ali je film dovršen uz pomoć dublera i korištenjem prijašnjih snimki. Nekoliko mjeseci kasnije film je postigao veliki uspjeh, a poslije je snimljeno i nekoliko nastavaka.

Iznenadna Brandonova pogibija ponovno je pokrenula niz teorija o kletvi nad obitelji Lee.

- Svako malo mi postavljaju pitanje kako je umro Bruce Lee. Govore mi da ga je psihičkim moćima ubila neka poremećena osoba, ali ja vjerujem u nalaze patologa koji su ga detaljno pregledali. Svi se liječnici slažu: Bruce Lee je umro od iznimno burne reakcije na jedan od sastojaka u lijeku equagesic, analgetiku koji se u to doba prepisivao za blaže bolove poput glavobolje. Njegov je organizam kobno reagirao na progutanu tabletu - nakupljanjem tekućine u mozgu koja je prerasla u golemi edem. Utonuo je u san i u kratkom roku mirno umro - kaže Linda Lee.

Jedina osoba u obitelji koja nije prihvatila to objašnjenje je njegova majka Grace, kojoj je on tri godine uoči tragičnog kraja pomogao da dobije useljeničku vizu i preseli se u SAD.

- Dugo joj je trebalo da shvati da je njezin divni, zdravi sin umro tako mlad. Ali, vrijeme je zaliječilo duboke rane na majčinu srcu. Godinama poslije s mnogo je ponosa pričala o njegovu uspjehu i kao počasna gošća rado se odazivala na događanja organizirana njemu u čast. A mojoj kćeri Shannon često je govorila da je po naravi isti otac. Ja sam, pak, Bruceovu smrt doživjela kao smak svijeta. No, nakon sprovoda, kad su se emocije stišale, osjetila sam da između nas dvoje i dalje kola neka pozitivna energija. Vjerujem da je ona rezultat našeg bliskosti za njegova života - rekla je poslije.

Linda Lee se nakon muževe smrti dvaput udavala. Prvi put 1988. za Toma Bleeckera, od kojeg se razvela 1991. Iste godine udala se za Brucea Cadwella, s kojim i danas živi u Idahou, ali i dalje njeguje uspomenu na Brucea Leeja.

Napisala je nekoliko knjiga o njemu, a jednu od njih, "The Bruce Lee Story", posvetila je njihovoj djeci Brandonu i Shannon.

- Njih dvoje donijelo je Bruceu više sreće, ljubavi i ispunjenja nego li sva njegova slava i bogatstvo.

Bruce Lee danas

Bruce Lee i danas je kultno ime među obožavateljima borilačkih vještina, a Kinezi ga smatraju nacionalnim junakom. U Pekingu je otvoren muzej posvećen njegovim filmovima, a u Hong Kongu su mu 2005. godine podignuli spomenik. Zanimljivo, iste godine Leejev spomenik podignut je i u Mostaru. Na inicijativu "Urbanog pokreta" otkriven je spomenik junaku koji je bio drag svima u tom gradu, podijeljenom zbog rata.

Citat:
„Ne podižemo spomenik glumcu, ni liku kojeg je glumio, već samoj ideji pravde u osobi najkarizmatičnijeg majstora borilačkih vještina 20. stoljeća.“


rekli su tada organizatori.

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bruce Lee - filozofija i koncepti Jeet Kune Do-a (JKD-a)
PostPostano: pet jun 25, 2010 7:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
Članak preveden odavde

Preveli: danny & Artist

Napomena! Neki eventualni komentari, alternativni prevodi ili alternativne riječi su staviti u vitičaste zagrade {}.

JEET KUNE DO {Put presretajuće šake}

slika
Jeet Kune Do emblem
Taijitu {Krug Ultimativne Moći iliti znak za yin i yang} predstavlja koncept yina i yanga. Na znaku napisano na kineskom:"Ne koristiti put kao put" & "Nemati ograničenja kao ograničenje". Strelice predstavljaju beskrajnu interakciju između yina i yanga.


slikaslikaslika

slika;VEĆA


Jeet Kune Do je borilačka vještina i životna filozofija koju je osnovao Bruce Lee. Za razliku od tradicionalnih borilačkih vještina, Jeet Kune Do nije određen ili stiliziran, i to je filozofija sa usmjeravajućim mislima.

U 2004, Bruce Lee Foundation je odlučio koristit ime Jun Fan Jeet Kune Do koje označava sistem borilačkih vještina koji je utemeljio Bruce Lee. "Jun Fan" je bilo Kinesko ime koje je Bruce Lee dobio, stoga je doslovan prijevod "Jun Fanov put presretajuće šake".

Leejeva filozofija


Jeet Kune Do (JKD) je ime koje je Bruce Lee dao borilačkom sistemu i filozofiji 1967. Originalno, kad je Lee počeo istraživati različite borilačke stilove, dao je svojoj borilačkoj vještini naziv Jun Fan Gung Fu. Međutim nastojeći ne stvoriti drugi stil koji bi djelio ograničenja koja imaju svi ostali stilovi, dao nam je proces koji ga je stvorio.

Bruce Lee je rekao:

Bruce Lee je napisao/la:
Nisam izmislio "novi stil", kompozitni, promijenjen ili drukčiji koji je namješten unutar određenog oblika kao pored "ove" metode ili "one" metode. Naprotiv, nadam se da ću osloboditi svoje sljedbenike od držanje za stilove, obrasce, ili kalupe. Zapamtite da je Jeet Kune Do samo ime koje se koristi, ogledalo u kojem "vidiš" sebe... Jeet Kune Do nije organizirana institucija kojoj netko može pripadati. Ili razumiješ ili ne, i to je to. Nema nikakve misterije oko mog stila. Moji pokreti su jednostavni, izravni i ne-klasični. Čudesan dio toga leži u njegovoj jednostavnosti. Svaki pokret u Jeet Kune-Do-u biva sam od sebe. Nema ništa umjetnog u njemu. Uvijek vjerujem da je lagan put pravi put {ne bih se složio oko toga}. Jeet Kune-Do je izravno izražavanje nečijih osjećaja sa minimumom upotrijebljenih pokreta i energije. Što ste bliže pravom putu Kung Fu-a manje rasipavanja izražavanja ima. Konačno, Jeet Kune Do čovjek koji kaže da je Jeet Kune Do isključivo Jeet Kune Do jednostavno nije sa njim. On je još zatvoren u svoj samo-zatvarajući otpor, u ovom slučaju usidren do reakcijskog obrasca, i prirodno je još povezan s promijenjivim obrascom i može se kretati unutar njegovih granica. nije probavio jednostavnu činjenicu da istina postoji izvan svih kalupa; obrazac i svjesnost nisu nikad izuzetni. Dopustite da vas podsjetim da je Jeet Kune-Do samo ime koje se koristi, čamac da nekog preveze na drugu stranu, i jednom kad ste preko to treba biti odbačeno i ne nošeno na nečijim leđima.


Moderna Jeet Kune Do filozofija

JKD kao takav još danas preživljava. - ako ga netko želi vidjet “prerađenog” kao proizvod, a ne process – to je ono što je ostalo nakon smrti Bruce Lee-a. To je rezultat dugoživotnog procesa razvijenja borilačkih vještina kroz koji je Bruce Lee prošao.
Bruce Lee je naglasio da ovaj koncept nije “dodavanje” još I još stvari na prethodne da bi se dobio sistem, nego je to odvajanje. Metafora koju je Lee posudio iz Chan Budizma je bila ona o konstantnom punjenju šalice sa vodom, a onda njezinom pražnjenju, korištenom za opisivanje Lee-jeve filozofije “odbacivanje svega što je nepotrebno”. Isto je tako koristio metaforu kiparovog mentaliteta koji bi počeo s grudom gline odbacujući ono što je “nevažno”; završni rezultat je bio ono što je on smatrao osnovnim borbenim osobinama, ili JKD.

Osnovni koncepti JKD su proizašli iz Wing Chuna. To uključuje ideje kao simetrična kontrola, vertikalno udaranje, hvatanje, i pritisak naprijed. Kroz svoje osobno proučavanje i istraživanje, Lee je preuzeo ideje iz boksa i mačevanja. Kasnije za vrijeme razvijanja Jeet Kun Do-a, proširio ga je sa umjetnošću življenja, ne samo da postane bolji borac. Da ilustriramo Leejeve poglede, u časopisu Crni pojas iz 1971, Lee je rekao: “Neka bude jasno svima jednom zauvijek da nisam izmislio novi stil, kompozitni ili preinačen. Nisam ni u kojem smislu stavio Jeet Kune Do u različit oblik kojim vladaju zakoni koji ga razlikuju od ovog “stila” ili ove “metode”. Upravo suprotno, nadam se da ću osloboditi moje drugove iz ropstva stilova, obrazaca i doktrina.”

Jedna od teorija JKD-a je da borac treba učiniti sve što je nužno da se obrani, bez obzira od kuda tehnika dolazi. Jedan od Lee-jevih ciljeva u Jeet Kune Do-u je bio razbiti ono što je on tvrdio da su ograničavajući faktori u treningu tradicionalnih borilačkih vještina, I traženje borilačkih teza za koje je on vjerovao da mogu biti nađeni jedino unutar realnosti borbe. Jeet Kune Do je sada viđen kao postanak modernog stanja mješanih borilačkih vještina.

Jeet Kune Do ne brani samo kombinaciju aspekata različitih stilova, može isto promijeniti mnogo onih gledišta koje posvaja da odgovaraju sposobnostima vježbača. Dodatno, JKD brani da svaki vježbač može prevesti tehniku za sebe, i promijeniti ju za svoju osobnu svrhu. Primjerice, Lee je gotovo uvijek birao da stavi svoju snažnu ruku u “vodstvo”, sa svojom slabijom rukom unazad, unutar tog stava je koristio elemente boksa, mačevanja i Wing Chuna. Kao i u mačevanju, nazvao je ovu poziciju “Na Straži” pozicija. Lee je inkorporirao ovu poziciju u svoj JKD kako je osjetio da je pružala najbolju mobilnost. Osjetio je da dominantna ili najjača ruka treba biti u vodstvu zato što bi napravila većinski postotak posla. Lee je minimalizirao upotrebu ostalih stavova osim kad su okolnosti tražile takve akcije. Iako je Na Straži pozicija dobar stav, nije jedini. Rekao je da postoje trenuci kad bi se druge pozicije trebale koristiti.

Lee je osjetio da je dinamično vlasništvo JKD-a ono što je omogućilo vježbačima da se prilagode konstantnim proomjenama i fluktacijama prave borbe. Vjerovao je da ove odluke trebaju biti učinjenje unutar konteksta “prave borbe” i/ili “cijelog vanjskog sparinga” i da samo u ovoj situaciji osoba može smatrati tehniku vrijednom posvojenja.

Bruce Lee nije isticao upotrebu pojedinačnog treninga "kata” {radiš sam tehnike koji zapamtiš po točno određenom redoslijedu}, kao što mnogi tradicionalni stilovi rade u njihovim početnim stupnjevima treniranja. Često je govorio da je učenje formi bez protivnika kao učenje plivanja po suhoj zemlji {Slažem se}. Lee je vjerovao da je prava borba dinamična i živa. Uvjeti u borbi se mijenjaju iz milisekunde u milisekundu, i obrađene tehnike i obrasci nisu pogodni u suočavanju s takvim situacijama. Kao anegdotu takvom mišljenju, Lee je napisao jedan epitap koji ide: “U sjećanje na nekad fluidnog čovjeka, izopačenog klasičnim neredom.” Klasični otpad je ono što je Lee smatrao klasičnim borilačkim vještinama.

Bruce Lee-jevo mišljenje I metode su smatrane kontraverznim od mnogih u njegovo vrijeme, i još su danas. Mnogi učitelji iz tradicionalnih škola se nisu slagali s njegovim mišljenjima i razmatranjima.

Pojam križnog treninga u JKD-u je sličan vježbanju Mješanih Borilačkih Vještina (MMA) u moderna vremena - Bruce Lee je smatran od UFC predsjednika Dana Whitea “ocem mješanih borilačkih vještina”. Mnogi smatraju Jeet Kune Do pretkom MMA upravo zbog svog sinkretizma (miješanja). To je praktično slučaj sa poštovanjem prema JKD "Borbenim dometima". Od učenika JKD-a se očekuje da nauči razne borbene sisteme unutar svakog borbenog dometa, i da bude efektivan u svakom, kao i u MMA.

Principi

Ovo što slijedi su principi koje je Bruce Lee pripojio u JKD. Smatrao je da su to univerzalne borbene istine koje su bile očite i vodile bi do uspjeha u borbi ako se slijede. Četiri “Borbena dometa” je ono što je on mislio da su instrumentalna u postajanju “totalnim” borilačkim umjetnikom. To je princip koji je najviše povezan s MMA.

JKD vježbači se slažu sa misli da je najbolja obrana jak napad, otuda misao o “presretanju”. Lee je vjerovao da ako bi protivnik napao nekog mora krenuti naprijed. To daje mogućnost “presretanja” tog napada ili pokreta. Princip presretanja pokriva više od presretanja fizičkih napada. Lee je vjerovao da se mnogi ne-verbalizmi i telegrafi {govori tijela} (mirni pokreti kojih je protivnik nesvjestan) mogu vidjeti i “presresti” i tako iskoristiti kao nečija prednost. “5 načina napada” su napadačke kategorije koje omogućuju JKD vježbačima da organiziraju svoj borilački repertoar i uključe ofenzivni dio JKD-a. Koncept zaustavljanja udaraca & udaraca nogom i simultano pariranje & udaranje su posuđeni iz Europskog mačevanja i Wing Chunove teorije o spontanom napadanju i branjenju, i uključeni su u obrambeni dio JKD-a. Ovi koncepti su uređeni za borbu bez oružja i implementirani u Lee-jevu JKD mrežu. Ovi principi također dopunjuju druge principe presretanja.

Budi kao voda


Lee je vjerovao da bi borilački sistem trebao biti što je više fleksibilan. Često je koristio analogiju vode da opiše zašto je fleksibilnost željena osobina u borilačkim vještinama. Voda je beskonačno fleksibilna. Može se vidjeti kroz nju, a i može sakriti mnoge stvari da se ne vide. Može se razdvojiti i ići oko stvari, ujedinjujući se na drugoj strani, ili može padati kroz stvari. Može erozirat najteže kamenje nježno pljuskajući ga, ili može teći kroz najtanji šljunak. Lee je smatrao da borilački sustav treba imati ove osobine. JKD učenici odbacuju tradicionalni sistem treninga, borilačke stilove i Konfucijansku pedagogiju korištenu u tradicionalnim kung fu školama zbog nedostatke ove fleksibilnosti. Kaže se da je JKD dinamični koncept koji se stalno mijenja, tako bivajući ekstremno fleksibilan. “Apsorbiraj ono što je korisno; zanemari ono što nije” je čestoi ponavljanja Lee-jeva krilatica {izreka}. JKD učenici su ohrabrivani da proučavaju svaki oblik borbe koji je moguć. Smatra se to da širi nečije znanje o drugim borbenim sistemima; da obadvoje doda u svoj arsenal kao i da se zna kako obraniti protiv takve taktike.

Ekonomija pokreta

JKD studenti se uče da ne gube ni jedan trenutak ili pokret. Kada dođe do borbe JKD učenici vjeruje da najjednostavnije stvari najbolje funkcioniraju. Ekonomija pokreta je način na koji JKD učenici postižu “efikasnost” opisanu u tri dijela JKD-a. Upotreba tog principa čuva energiju i vrijeme. Energija i vrijeme su dve odlučne komponentne u fizičkom obračunu koje često vode u uspjeh ako se dobro primjene. U borbenoj situaciji maximiziranje energije je korisno u održavanju fizičke aktivnosti. Isto tako, minimizirajući vrijeme izvršenja tehnike da se prođe manja udaljenost je pogodno jer protivnik ima manje vremena da reagira.

Zaustaviti udarce & udarce nogama

To znači presresti protivnikov udarac sa svojim udarcom umjesto običnog bloka. JKD vježbači smatraju da je to najteža obrambena disciplina za razvit {zato jer treba hrabrosti da presrećeš jer možeš dobit udarac i ako presretneš}. Ta strategija je element tradicionalnih kineskih borilačkih vještina, isto tako i temeljni dio Europskog mačevanja. Zaustavljanje udaraca & zaustavljanje udaraca nogom obuhvaća princip ekonomije pokreta kombinirajući napade i obranu minimalizirajući element “vremena”.

Istovremeno pariranje & udaranje

Kada se nosiš sa nadolazećim napadom, napad je pariran ili skrenut i kontra-napad je poslan u isto vrijeme. Ne toliko napredan kao zaustavljanje udarca ali mnogo efikasniji od blokiranja i kontriranja u nastavku. To je isto prakticirano od nekih Kineskih borilačkih vještina. Istodobno pariranje & udaranje primjenjuje princip ekonomije pokreta kombiniranjem napada i obrane u dva pokreta minimalizirajući element “vremena”. I maksimalizirajući element “energije”. Efikasnost je stečena primjenom pariranja radije nego bloka. Po definiciji “blok” zaustavlja napad dok pariranje preusmjerava napad. Preusmjeravanje ima dve prednosti: koristi manje energije da izvrši cilj. Koristi energiju napadača protiv njega kreirajući debalans kod njega. Efikasnost je stečena isto u tome da napadač ima manje vremena da reagira na poništenje napada dok mora brinuti o obrani nadolazećeg napada.

Bez udaraca nogom u glavu

JKD vježbači vjeruju da trebaju usmjeravat udarce nogom u protivnikove cjevanice, koljena, bedra i srednji dio. Te mete su najbliže stopalu, omogućuju više stabilnosti i teže ih je branit. Međutim, kao i sa svim JKD principima ništa nije “napisano na kamenu”. Ako se mogućnosti otvori, iako iznad struka, može se iskoristit situaciju bez da se osjeća spriječeno ovim principom. Održavnje niskih udaraca koristi princip ekonomije pokreta smanjujući razmak koji udarac mora proputovat tako minimalizirajući element “vremena”. Niske udarce je mnogo teže vidjet i time obranit se od njih.

Naučite 3 dometa u borbi

- Bliski domet

- Srednji domet

- Dugi domet

Dometi su katergorizirani kao kratki ili bliži, srednji, i dugački dometi. Dugi domet je definiran kao sve što je van ruba borilačkih mjera, ili domet sa kojega se može udariti suparnika sa svojim najdužim oružjem u neku točku praveći samo jedan korak. Srednji domet počinje na rubu borilačkih mjera i proteže se do točke gdje se može napasti suparnika koristeći koljena, laktove, i glavu bez koračanja. Bliski domet je svaka točka bliža nego srednji domet.

Dugi domet se općenito koristi za iskušavanja {ocjenjivanje} protivnikovih sposobnosti bez previše rizika. Na srednjem dometu, ako već ne napadaš, onda si pogriješio. Na bliskom dometu, borba bi trebala biti na samome kraju ako već nije završila.

Neki kažu da su ti termini dvosmisleni i da su eventualno evoluirali u mnogo razumljivije forme Udaranja, Snažni udarci, Lakat/Koljeno/Glava, i Zarobljavajućih Dometa. Problem je što su to sve kategorije tehnika, ne pravi dometi. Osoba može izvesti sve te tehnike na srednjem i većinu na bliskom dometu. Pod "novim" kategorijama, ako osoba je u poziciji gdje može izvesti bilo koju od ovih tehnika, na kojem je ona onda dometu?

Pet načina napada

- Jedan Kutni Napad {Single Angular Attack (SAA)} i njegova suprotnost Jedan Direktni Napad {Single Direct Attack (SDA)}

- Imobilizacija Ruke {Hand Immobilization Attack (HIA)} i suplement Imoblizacija Noge {Foot Immobilization Attack}, gdje se koristi zarobljavanje da bi se ograničile suparnikove funkcije.

- Progresivan Indirektni Napad {Progressive Indirect Attack (PIA)}. Pretvaranje da se napada jedan dio protivnikova tijela da bi se sakrila prava meta napada. Ako je početni napad napravio kontakt sa suparnikovom obranom ili se potrebno povući da bi se dovršio pravi napad, progresija {napredak} je prekinuta. Ono što je izvedeno u ovom slučaju je napad kojemu je prethodio lažni napad ili neuspjeli napad.

- Napad Kombinacijama {Attack By Combinations (ABC)}. Ovdje se koriste višestruki brzi napadi, korištenjem kvantitetom napada kao sredstvom nedvladavanja suparnika.

- Napad Navlačenjem {Attack By Drawing (ABD)}. Napad navlačenjem ima više oblika. Najuobičaeniji je ostavljanje rupe u obrani (namjerno držati ruke prenisko, izlaganje glave napadu) i navlačiti {privući} napad od suparnika. Kada protivnik krene u napad, treba biti spreman na reakciju. Još jedan primjer je da se navede suparnika da pomisli da se planira napad na određenu metu na tijelu. Ovo se može postići blejanjem {zurenjem} na metu neprestano ili često, ali suparnik ne mora opaziti to. Tada se može izvesti lažni napad i ako suparnik popuši foru onda može reagirati očekivano i dati napadaću priliku. Napad navlačenjem je suštinski namamljivanje na željenu reakciju suparnika upotrebom mjera namamljivanja koje su prethodno opisane.

Četiri dijela JKD-a {Jeet Kune Do-a}

JKD polaznici vjeruju da bi tehnike trebale sadržavati sljedeće elemente:

- Efikasnost - Napad koji stiže svoj cilj {metu}

- Direktnost - Raditi ono šta je prirodno na osnovu naučenoga

- Jednostavnost - Razmišljati jednostavno, bez kompliciranja

- Brzina - Reagiraj brzo, jedan ili više puta prije nego što suparnik može reagirati {razmisliti}

Središnja linija

Središnja linija se odnosi na zamišljenu liniju koja sječe tijelo po pola, po sredini tijela {vertikalno}. Teoretski treba iskoristiti, kontrolirati i dominirati suparnikovom linijom. Svi napadi, obrane i rad nogu su dizajnirani da očuvaju vlastitu liniju i da otvore suparnikovu. Lee je pripojio ovu teoriju u JKD iz Wing Chun-a. Ta misao je blisko povezana sa održavanjem kontrole središnjeg kvadrata u šahu.

Tri misli vodilje o središnjoj liniji su:

- Onaj koji kontrolira središnju liniju kontrolira borbu.

- Štiti i održavaj vlastitu središnju liniju dok kontroliraš i iskorištavaš suparnikovu.

- Kontroliraj liniju tako da ju okupiraš.

Borbeni Realizam

Jedna od stvari koje je Bruce Lee pripojio u JDK je "borbeni realizam". On je inzistirao na tome da bi tehnike borbenih vještina trebale biti pripojene na osnovu učinkovitosti u stvarnoj borbenoj situaciji. Ovo razlikuje JKD od drugih sistema gdje je naglasak na "cvjetnoj tehnici" kako bi Lee rekao. Lee je tvrdio da bi blještave "cvjetne tehnike" neosporivo "odlično" izgledale ali su često puta nepraktične ili neučinkovite u uličnom preživljavanju ili u situacijama samoobrane. Ova stvar također razlikuje JKD od drugih "športu" okrenutih sistema borbenih vještina koji su bili isključivo okrenuti "turnirima" ili "bodovnom sistemu". Lee je osjećao da su ti sistemi "umjetni" i da samo zavaravaju polaznike lažnim osjećajem istinite borilačke vještine. Lee je osjećao da zbog toga ti sistemi favoriziraju "sportski" pristup zbog toga što prisvajaju isuviše pravila koju na kraju ograničavaju {hendikepiraju} polaznika u situacijama samoobrane. On je također osjećao da će taj pristup borilačkim vještinama postati "igra etiketa {imena}" koje bi vodilo do loše navike kao što je povlačenje udaraca i drugih napada; što bi vodilo do katastrofalnih posljedica u pravoj situaciji. Zbog tog viđenja Lee je upotrjebio zaštitnu opremu iz raznih drugih kontakt - športova da bi mu omogućilo da sparuje sa protivnikom "do kraja". Ovaj pristup treningu je dozvolio polaznicima da se što je moguće više približe realnoj borbenoj situaciji sa visokim stupnjem sigurnosti- Lee je prigovarao tim "športskim" verzijama borilačkih vještina zbog toga {njegovoga} naglaska na borbeni realizam.

Upijanje korisnoga

"Upijanje korisnoga" je možda najzbunjujući i najmanje shvaćeni koncept u Jeet Kune Do-u. Ovaj princip ne znači odabirati, skupljati, sastavljati {kompilirati}, ili sklopiti najbolju tehniku iz različitih drukčijih stilova i sljepiti ih zajedno i na taj način oformiti novi stil. Uraditi tako bismo propustili poantu JKD-a. Koncept "Upijanja korisnoga" suštinski znači da osobe koje se bavi borilačkim vještinama moraju pronaći pravi sklop vještina i svojstava koje bi bile učinkovite za njih individualno. Tehnika ili stil koji paše jednoj osobi, nemora nužno biti učinkovit za drugu osobu.

Upijanje korisnoga je korisno za unošenje sebe {cijeloga svoga bića} u stil ili sistem i učenje i izvlačenje same suštine sistema ili stila. Samo se kroz holistički pristup može naučiti tehnika u odgovarajućem kontekstu. Stil pruža više nego samo tehnike; nudi metode treniranja, teorije, i mentalni stav. Učenje svih ovih faktora dozvoljava studentu da iskusi sistem (kako bi Lee nazvao) u njegovoj "totalnosti". Samo kroz iskustvo totalnosti se može "upiti korisno". Primjenjivanje naučenoga u realnoj borbenoj trening situaciji je ono što dozvoljava studentu da skonta šta mu paše ili ne {iz nekoga sistema}. U toj točki se može "odbaciti ono što je beskorisno".

Najbitnija poanta ovoga koncepta je to da izbor onoga što će se usvojiti {upiti} je bazirano na osobnom experimentiranju sa raznim suparnicima i stilovima kroz vrijeme. Koncept nije baziran na tome kako će tehnika izgledati ili koliko je se dobro može izvesti. U konačnoj analizi ako tehnika nije djetovorna u borbi ona se odbacuje. Lee je vjerovao da se samo individualno može doći do razumjevanja šta paše pojedincu na osnovu kritičke samoanalize i "iskrenim izražavanjem sebe, bez laganje samome sebi". Ovaj koncept je temeljan u JKD-u koji je opet temelj modernoj verziji JKD-a, Pomješanim Borilačkim Vještinama {Mixed Martial Arts}.

Grane {ogranci}

Iako je Bruce Lee službeno zatvorio svoju školu borilačkih vještina dvije godine prije svoje smrti, on je dozvolio da se njegov nastavni plan uči privatno. Od njegove smrti, smatra se da se JDK podjelio u dvije različite grupe. Navodno su one:

- Originalna (ili Jun Fan {Bruce Lee}) JKD grana, čije predlagače uključuju: Taky Kimura, James Lee, Jerry Poteet, i Ted Wong; te grupe tvrde da uče ono što se vjeruje da je učio samo Bruce Lee, i potiču studente da nadalje razvijaju svoje sposobnosti kroz ova učenja. Nasljeđeni trening principi ove grane su oblikovani statičnim konceptom onoga šta "originalno učilo", isto kao i trening sistemi "tradiconalnih" borilačkih vještina koji su se učili stoljećima i postali prepoznatljivi kao "stilovi", samo što se na to gleda kao na filozofiju "stila bez stila".

- JKD konceptualna grana, čiji predlagači uključuju Dan Inosanto, Richard Bustillo, Larry Hartsell; te grupe teže da nastave filozofiju individualnog samoizražavanja kroz reinterpretaciju borilačkih sistema kroz leće JKD-a, pod konceptom nikada nije bilo mišljeno da bude statična vještina već radije kao neprekidna evolucija, i oni su pripojili elemente iz mnogih drugih borilačkih vještina u glavni dio svojih učenja (najznačajniji, hrvanje i Kali / Escrima materijal) bazirano na individualnim karakteristikama i fizićkim osobinama. Cijeli JKD "sistem" se može opisati kroz jednostavan dijagram, i koncepti se mogu primjeniti u raznovrsnim kontexstima na "univerzalan" način.

Da bi se razumjelo grane JKD-a važno je razumjeti razlike između dva "tipa" ili gledišta JKD-a:

1. JKD kostur {okvir} - Ovaj tip JKD-a upotrebljava principe navođenja. Bruce Lee je experimentirao sa mnogim stilovima i tehnikama da bi došao do ovih zaključaka. Leeu su ovi principi bili očigledne istine. JKD kostur nije vezan ili ograničen bilo kakvim stilom ili sistemom. Ovaj tip JKD-a je proces.

2. Osobni Sistemi JKD-a - Ovaj tip JKD upotrebljava JKD kostur zajedno sa bilo kakvom tehnikom iz bilo kojeg drugog stila ili sistema da bi se izgradio "vlasiti {osobni} sistem". Ovaj pristup upotrebljava "građevne blokove" pristup u kojem se gradnja osobnog sistema specijalno kroji za jednu osobu. Lee je vjerovao da samo individualac može odrediti za sebe šta je najkorisnije iz bilo koje tehnike. Ovaj tip JKD-a je produkt.

Lee je vjerovao da ova sloboda prihvaćanja {usvajanja} razlikuje imovinu od tradicionalnih borilačkih vještina.

Mnogi zamjenjuju JKD kostur sa osobnim JKD sistemom (npr. Bruce Leeev osobni JKD) misleći da su jedno te isto. Sistem kojim se Bruce Lee osobno izražavao je njegov osobni JKD; skrojen za njega. Prije nego što je to mogao, međutim, on je prvo morao razviti "JKD Kostur" proces. Mnogi sistemi koje je Bruce Lee studirao {proučavao} nisu bile za to da razviju njegov "Osobni JKD" već su korišteni da bi se sakupili "principi" za pripajanje u JKD Kostur pristup. Unikatnost JKD Leeu je to što je on "proces" a ne "produkt" stoga ne "stil" već sistem, koncept, ili pristup. Stilovi Tradicionalnih borilačkih vještina su suštinski produkti koji se daju studentima uz malu naplatu. Ti tradicionalni stilovi su obično fiksirani i nisu skrojeni za individualca. Bruce Lee je tvrdio da postoje nasljeđeni problemi sa takvim pristupom i ustanovio je "Procesualno" baziran sistem radije nego fiksirani stil što bi onda student mogao upotrjebiti da napravi vlastiti "skrojeni" ili "Osobni" produkt. Govoreći u analogiji; tradicionalne borilačke vještine daju studentima ribu da jedu (produkt). Lee je vjerovao da borilačka vještina treba naučiti studenta da peca (proces) i da sam uhvati {napravi} svoju hranu.

Dvije grane JKD-a se razlikuju u tome što bi se trebalo iskoristiti ili ponuditi unutar "JKD Kostura". Originalna (ili Jun Fan) JKD grana vjeruje da su originalni principi prije nego je Bruce Lee umro sve što je potrebno za gradnju osobnoga sistema. JKD Konceptulna grana vjeruje da postoje daljnji principi koji se mogu dodati gradnji osobnoga sistema. Vrijednost svake grane može ustanoviti individualni polaznik na osnovu vrijednosti koje on smatra važnima.

Originalni JKD je nadalje podjeljen u dvije točke gledišta. OJKD i JFJKD i oba drže Wing Chun, Zapadno Boksanje i Mačevanje kao temeljne blokove Bruce-ovoga JKD-a.

- OJKD sljedi sve Brucove treninge iz ranoga Jun Fan Gung Fu (Seattle period) i fokusira se na zarobljavanju sa Wing Chun utjecajem.

- JFJKD {Jun Fan Jeet Kune Do} je potpisana verzija JKD-a koje je Bruce učio privatno Ted Wonga. Ovo je kasniji vremenski period i vježbe imaju veći nagalasak na nedostižnim i pojednostavljenom zarobljavanju jedinstveno Brucovom kasnijem pristupu borbi. Usmjerenost je na mačevanju i Zapadnom Boksanju.

BRUCE LEE

Bruce Le je studirao stil borilačkih vještina Wing Chun i bio je student Yip Man-a u Hon Kongu. Kasnije, on je naučio i druge vještine također i sportove zapadnoga boksanja i Europskoga hrvanja. Termin Jeet Kune Do je iskrsnio u 1968 g. dok su se Dan Inosanto i Bruce Lee vozili okolo u njegovom autu. Razgovor je uključivao Europsko hrvanje i Lee je to komentirao; "najefikasnije sredstvo protuudara u boksanju je `stil stop-udaranje rukom`;, ili `stil presretajuće šake`. Dan Inosanto je onda rekao; "A kako bi to zvučalo na Kineskom?", na što je Lee odgovorio "Jeet Kune Do".

Bitan video izvor u kojem Bruce Lee diskutira o njegovom JKD-u se pojavio u prvoj epizodi na televizijske serije Longstreet. Prva epizoda je zgodno nazvana "Put presretajuće šake". Epizodu je specijalno napisanao za Leea njegov prijatelj i dugovremeni podržavač Stirling Siliphant.

CITATI

"Korisnost čaše je njezina praznina" - Biti spreman prihvatiti nova znanja i ne biti spriječen {ometen} ili pristran starom znanju. Ovaj citati potječe iz Tao Te Chinga, od Lao Tzua, osnivača Taoizma.

"Nemati put kao put" {"Koristiti nijedan put kao put"} - Ne imati unapred zamišljene misli {utiske, dojmove, predrasude} o bilo čemu. Ova izjava je ugrađen u JKD logo.

"Nemati ograničenja kao ograničenje" - Ne biti ograničen ičime, postići istinitu slobodu. Ova izjava je ugrađena u JKD logo.

"Od uobličenoga do neuobličenoga i od konačnoga do beskonačnoga" - Ne biti ograničen bilo kakvim granicama {ograničenjima} i formama {oblicima}. Ne imajući neki specifičan oblik svi su oblici uključeni.

"Svijest o `sebi` je najveća smetanja pravilnom izvođenju svih fizičkih napada." - Ovo je ustvari mudra izreka iz Zena ili Chan izreka koja znači "biti u trenutku" {u sadašnjosti} i ne biti ometen vlastitim procesom misli. Zen citat je sljedeći: "Ako tražiš to, nećeš naći {to}". "Zapadna" izreka je termin "Biti u zoni" {"Being in the Zone"}.

"Ako ljudi kažu da je JKD drukčiji od ovoga ili onoga, neka onda ime JKD bude obrisano, {JKD} je upravo to, samo ime. Molim vas nemojte se pjeniti oko toga." - Nemoj se kačiti za nazive i parametre. JKD je živ i stoga se uvijek mjenja; JKD utjelovljuje SVE i nijedan stil odjednom, tako da se nemože uspoređivati.

"Da bi me dosegao, moraš se pomaknuti prema meni. Tvoji napadi mi pružaju priliku da te presetnem." - Lee objašnjava principe presretanja Duku Paigeu iz televizijske emisije Longstreet.

"Isprazni svoj um. Budi bezobličan, bezobličan kao voda. Sada sipaš vodu u čašu, ona postane čaša. Sipaš vodu u bocu, ona postane boca. Staviš je u čašu za čaj, ona postane čaša za čaj. Sada, voda može teći, ili se može sudariti! Budi voda, moj prijatelju." - Lee objašnjava princip bivanja vodom u Intervjuu za Hong Kong-šku televiziju.

"Duke Paige: Šta je ta stvar što ti radiš? Li Tsing (Bruce Lee): U Canotonese {Glavni dijalekt u Kini}, Jeet Kune Do - Put presretajuće šake." - Iz pilota Longstreet showa.

Komentar: Nevjerovatno je koliko je filozofija JKD-a univerzalna i primjenjiva na razne nebrojene načine. U dosta iznesenih koncepata, misli i principa je sažmeto puno toga što govori Uspenski, Gurđijev i drugi, i mnogo toga što se spominje u kanaliziranim materijalima. Filozofija JKD-a je nevjerovatno primjenjiva i fleksibilna za svakoga tragača ( možda ne u borilačakom smislu, a možda i tome?! ).

Vrlo su mi zanimljiva dva gledišta JKD-a. JKD kostur je proces u kojemu se sakupljaju znanja, principi, iz raznih vještina, vještine se proučavaju u "totalnosti" i onda se nakon izučavanja raznih stilova, vještina u njihovoj "totalnosti" izgrađuje osobni JKD sistem (produkt) na principu "građevnih blokova" gdje se ono što je korisno usvaja, a ono što je nekorisno odbacuje. Ali samo pojedinac može odlučiti šta je najbolje, šta je korisno za njega, a ne netko drugi za njega (misliti svojom glavo!).

Zanimljiva je još i činjenica da je Bruce Lee umro ili ubijen sa 33 g. Navodno je Isus također sa 33 umro! Također se kaže da je možda "smaknut" jer je svojom filozofijom pomagao ljudima (a i Isusov nauk / filozofija je navodno pomagao ljudima!). A on je ujedno i obarao sve druge tradicionalne vještine, jer je njegov pristup / filozofija bio neograničen, otvoren, univerzalan i nije bio unutar nikakvih granica već je ohrabrivao ljude da se ne vežu samo za jednu stvar već da proučavaju sve i da izvlače najkorisnije za sebe i nije bilo nikakvih tajni, nekoga naplaćivanja za exluzivna znanja samo za odabrane. To je recimo slično pristupu tragača koji proučava puno toga i traga za istinom kroz, ajmo reći, proučavanjem nečega u "totalnosti" i izvlačeći ne samo što je korisno, već i istinu. I na taj način kreira osobni mozaik, spajajući dijelove znanja / informacija iz mnogo toga. Slično, ako ne i isto, krojenju osobnoga JKD sistema od kojih je svaki unikatan.

Preporučam da se također pogledaju i sljedeći videi:

http://www.youtube.com/watch?v=ZrrjiIUZnpY

Zanimljivo je da se u ovom videu spominje kako je ono što je Lee naučavao remetilo status quo među borilačkim vještinama i njihovim dogmama. Pretpostavljam da je vjerovatno zbog toga i smaknut, jer je smetao na putu para i indoktrinacije, ako ne i manipulacije neke vrste. Zanimljivo, nekako me to sa borilačkim vještinama i Leeom podsjeća sa oblasti duhovnih učenja, tj. religija, i na recimo one koji su podučavali da se razmišlja svojom glavom i koji se remetili status quo (Gurđijev, Uspenski, Mouravieff), a i na one koji i danas naučavaju da se razmišlja svojom glavom. Nažalost, čovjek vrlo lahko može danas upasti u zamku, jer među duhovnim naučavanjima i učiteljima ima mnogo onih koji pokušavaju navući čovjeka u svoj kontejner, slično, ako ne i isto, kao i sa tradicionalim borilačkim vještinama, a ustvari se sve vrti oko profita i neke vrst indkotrinacije i kreiranja sljedbenika koji mahom ne razmišljaju svojom glavom već razmišljaju samo u okvirima svoga kontenjera, naravno postoji i hijerarhija i neka vrst exluzivnoga znanja samo sa odabrane (one pune para ili pak one koji će se bespogovorno predati svome kontenjeru i širenju njegova nauka bez ikakvoga razmišljanja). Sve u svemu, malo je onih koji podučavaju da se razmišlja svojom glavom u bilo kakvoj oblasti, stoga valja biti oprezan da se ne upeca, jer glavna odlika da je nešto mamac je to da ono nudi svoje produkte kao jedine istinite i prave, ne potiče razmišljanje svojom glavom, prakticira neke rituale, jedna bitna odlika - hijerarhijskoga je ustrojstva, živi od provizije svojih sljedbenika, ima točno određeno učenje koje je neosporivo točno a koje je opet prepuno pravila, ograničenja, zabrana i zapovjedi, uglavnom - ako je nešto mamac to se može prepoznati po tome jel je ograničeno, kontejnirano, ili ako nije po tome što je nedefinirano, neograničeno i jednostavno nema obilježja kontejnera koja su navedena ranije. Naravno, to je moje (subjektivno) mišljenje koje se ne treba uzimati zdravo za gotovo, najbolje je da se provjeri sam za sebe i istraži nadalje.

http://www.youtube.com/watch?v=uXOtmhA6Nvw

http://www.youtube.com/watch?v=RRdTJi0v3fQ

http://www.youtube.com/watch?v=LcSGa-Tb ... re=related

Po ovom intervju mi se čini da je Bruce Lee vrlo iskren, a i da ima dosta istine (iliti nečega korisnoga) u tome što on govori - možda je čak bio Putnik OPD polariteta?! Imam takav dojam o njemu. Naime na kraju intervju ga ovaj čika šta ga intervjuira pita dali se on osjeća kao Sjeverno Amerikanac ili kao Kinez, na što mu ovaj odgovara da se osjeća kao ljudsko biće. Tj. ovaj ga pita jeli je sada Sjeverno Amerikanac ili Kinez, na što on kaže da se on smatra ljudskim bićem. Jako zanimljiv odgovor. Neću dalje ništa više reći, pogledajte videose i sami procjenite. Jako je zanimljiva osoba. Imam neki osjećaj da je možda slušao Gurđijeva ili Orage-a dok je bio u Americi, a možda je čitao neke knjige tih tematika?

http://www.youtube.com/watch?v=7ijCSu87I9k

http://www.youtube.com/watch?v=7ijCSu87I9k

Klipovi iz njegovih filmova.

http://www.youtube.com/user/vrkolos#pla ... SxyetJ8278

http://www.youtube.com/user/vrkolos#pla ... yL9x2Q_sgI

Ovo je sa kolosovoga kanala na youtube-u, ovo je onaj intervju od ranije, ali sa nekim dodacima iz njegovih filmova, malo je proširenije sa time, ali je intervju skraćen ustvari.

I za kraj sam još našao neku knjigu koju je on napisao, pa tko hoće može odavde skinuti.

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bruce Lee - filozofija i koncepti Jeet Kune Do-a (JKD-a)
PostPostano: pet jun 25, 2010 8:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 3:49 pm
Postovi: 744
Lokacija: purgerland
jesi li ikad obukao kimono?
zavezao pojas i stao na tatami?
i gledao onog drugog?

i gledao...

perifernim sluhom čuo Rei, pa Hajime...

:hello2: :rofl

_________________
Resident Agent provocateur & Conspiracy Theorist


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Bruce Lee - filozofija i koncepti Jeet Kune Do-a (JKD-a)
PostPostano: sub jun 26, 2010 3:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Hvala ti Artist na divnom tekstu, srce mi se uvek ispuni srecom kada slusam, gledam ili citam o njemu...

Trenirala sam Wing Chun i moram priznati da nisam nasla nista bolje za smirivanje i kanalisanje negativne energije...

Puno pozdrava!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:love3:

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 112 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz