Sada je: čet mar 28, 2024 3:11 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: ned jul 18, 2010 11:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 29, 2007 9:24 am
Postovi: 174
Lokacija: Nibiru
Mesnata istina je dokumentarac u stilu filma "Inconvinient Truth" samo posvećen mesnoj industriji i tome koliko ona jako zagađuje zrak i okoliš, te koliko ovisi o nama samima dokle će se to nastaviti.

Ima čak i hrvatske titlove



Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: ned jul 18, 2010 12:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jun 30, 2009 10:20 am
Postovi: 121
Inconvenient Truth je prepun lazi i neistina i sredstvo samopromocije Ala Gorea, pa se nadam da ovaj o mesu ipak nije toliko u stilu I.T.-a :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: ned jul 18, 2010 5:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 29, 2007 9:24 am
Postovi: 174
Lokacija: Nibiru
Pa zapravo tokom cijelog filma kritiziraju i ogovaraju Ala Gorea. Mislio sam reći da je film u stilu "Inconvinient Trutha" za razliku od recimo filmova Michaela Moora ili dokumentaraqca National Geographic tj. da ima predavačica koja priča i povremeni video clipovi.

Ali ako si jedan od onih koji misli da je globalno zatopljenje laž onda će te ovaj film razočarati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: ned jul 18, 2010 10:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jun 30, 2009 10:20 am
Postovi: 121
Sto se globalnog zatopljenja tice, nisam uvjeren da je to iskljucivo ljudska krivnja, pogotovo jer se u zadnje vrijeme to pocelo agresivno reklamirati i osmisljavati nacine da se oporezuje - dakle, zarada je opet na prvom mjestu.

Navodno da je na zadnjem sastanku Bilderberske skupine cak spominjano da ce se promijeniti termin u global cooling. Podsjecam te da je prvo bilo "global warming", pa se to pretvorilo u "climate change". Vidjet cemo da li ce se jos mijenjati.

Sto se tice ovog dokumentarca o mesu, pogledao sam trailer jer nemam trenutno vremena za cijeli dokumentarac, ali pogledat cu i cijelog kad stignem. U potpunosti se slazem sa stvarima izrecenim u traileru - previse resursa trosimo na proizvodnju mesa i previse jedemo meso.

Koliko ja cujem od svoje bake, cak i od tate, nekad se meso jelo mozda jednom tjedno ili se pak od jednog komada mesa cetiri dana za redom kuhala juha. Danas ljudi barem 5 dana tjedno imaju meso u nekom obliku za rucak.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: pon jul 19, 2010 9:33 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 29, 2007 9:24 am
Postovi: 174
Lokacija: Nibiru
Svakako, ljudi su kroz povijest većinom imali vegeterijansku ishranu i jeli su meso najviše nekoliko puta mjesečno iako se to vjerojatno najviše odnosi na Europljane. Ali onda su im ostala jela bila mnogo hranjivija kao što je recimo kruh koji nije bio kao danas već je bio ispunjen mnogim žitaricama i travama.

Dobar dokumentarac o prehrambenoj industriji je i "Food inc.", a također i dok. film "The Cove" koji je o delfinima ali se dosta dotiće i prehrambene riblje industrije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: pon jul 18, 2011 7:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 29, 2007 9:24 am
Postovi: 174
Lokacija: Nibiru
Upoznajte Freegane. To je pokret u Americi koji omogućuje ljudima da žive a da ne plačaju za hranu i uz to čuvaju okoliš.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: sri jul 20, 2011 8:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 31, 2011 12:03 pm
Postovi: 94
ima puno istine tu bez obzira na poljuljanu istinu o globalnom zagrijavanju. svakako se isplati pogledati.

_________________
“What a great thing for leaders that men do not think.”


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: sub aug 06, 2011 9:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
Annunaki je napisao/la:
Upoznajte Freegane. To je pokret u Americi koji omogućuje ljudima da žive a da ne plačaju za hranu i uz to čuvaju okoliš.


Lako je biti freegan u Americi pa čak i u "razvijenim" evropskim zemljama - gdje se u dućanu više ne prodaje nijedno voće ili povrće sa najmanjim znakom udraca, natrulosti ili bilo kakvog estetskog oštećenja - sve se to odmah baca u kontenjere iza dućana, kao i druga hrana kojoj je blizu istek roka.... a kod nas? Doslovce trulo voće prodaju po 20% nižoj cijeni a nije mi se jednom dogodilo da trulo nađem među svježim, kod nas su freegani oni koji kopaju po kontenjeru! :mrgreen:
No usprkos toj "povlastici" koju "razvijene" zemlje nude...... ja radije ostajem ovdje, ma... da mogu otišla bih još i dalje, što dalje od "razvijenost" kakvu ovaj svijet nudi. Ja sam jedna šumska žena :queen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: čet aug 11, 2011 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 29, 2007 9:24 am
Postovi: 174
Lokacija: Nibiru
Da i sigurno da ti ljudi ne kopaju po siromašnijim područima NY-a kao Queens ili Harlem...

I samo da još nešto kažem o vegeterijanskoj kuhinji. Ima raznih ljudi koji govore da je to loše pa čak je i jedna osoba na ovom forum postala knjigu Vegeterian Myth o tome kako je vegeterijanstvo ubitačno za čovjeka i koliko vidim an amazonu: "kako nas na taj način korporacije žele ubiti propagirajući nas da nejedemo meso."

E sad to je knjiga kao što se kaže "papir podnosi sve". U svakom slučaju mislim da se ni jednoj knjizi ne treba slijepo vjerovati već primiti informacije i onda ogledati okolo koliko su te tvrdnje točne pogotovo neka knjiga poput Vegeterian Myth koja uzima se poziva (sa amazona) na yahoo anwsers i neke slične fičfirić izvore.

Istina je da sam se ja uvjerio kako je meso mnogim ljudima naškodilo tako što su dobivali srčane ili moždane udare, debljina i dijabetes. Recimo WHO je iznio podatak da svatko tko jede meso dnevno unosi dva puta više masnoća i šečera nego što mu je potrebno.
No naravno savtko je drugačiji i ne bih preporučio vegeterijanstvo svima. Nekima vjerojatno može naškoditi a netko može jesti pola kile slanine i čvaraka i doživjeti 100 godina isto kao što netko može pušiti tri kutije dnevno i doživjeti 90 godina. Ali evo ti recimo Tolstoja i Georga Bernda Shaw koji su bili vegetarijanci i obojica doživjela duboku starost.

E sad da nas korporacije tjeraju da budemo vegetarijanci nije baš točno, ako ne i baš suprotno. Recimo Oprah je u jednom šou napravila epizodu o tome kako se životinje stravično drže u tim industrijskim štalama. Da krave hodaju u vlastitim govnima do koljena (može se vidjeti više o Oprah i tome u doku "Food inc.") i odmah ju je tužila mesna industrija i još napravila ogromnu negativku od nje u tisku jer je opala prodaja mesa. Oprah je uspjela dobiti tužbu, za razliku od ostalih ljudi koji su se našli u istim situacijama prozivajući mesnu industriju, jer je bogata i mogla je platiti skupe odvjetnike. Ali otad je imala niz epizoda u kojima se ulagivala mesnoj industriji.

Recimo dijabetes koji je jako u porastu u SAD-u i Europi je jedan od razloga zašto se propagira meso jer ljudi moraju doživotno uzimati inzulin. A meso je često jeftinije od recimo povrća, pogotovo ono mljeveno i hamburgeri u McDonaldsu.

Moje mišljenje je da ljudi vrlo malo znaju o prehrani i ja sam bio takav. Recimo kao klinac sam znao pojesti i po pol kile gumenih bombona dok jednom na tjelesnom nisam doživio šečerni udar i osljepio na nekoliko sati i skoro pao u komu. Tek onda me to natjeralo da se počnem zanimati za prehranu i što je to štetna hrana. I zato i pišem sve ovo jer bi jako volio da je bio nektko tko bi mi to sve objasnio da se može bolje jesti tofu, soju, quinoa-u, zob...

I za kraj jedan podatak: Za površinu oranica veličine 5 nogometnih igrališta uzgajajući (hranu za ispašu) meso može se nahraniti 2 čovjeka, uzgajajući kukuruz 10 ljudi, uzgajajući pšenicu može se nahraniti 24 čovjeka, uzgajajući soju može se nahraniti 62 čovjeka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: čet aug 11, 2011 9:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
zanima me ako bi mogao nešto više o soji reći?
koliko sam čuo do sada, ispada da soja i nije tako dobra za ishranu kod ljudi.... :-k
šta bi ti reko?

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meat the Truth - Mesnata istina
PostPostano: pet aug 12, 2011 9:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
Da to za soju sam i ja čula i čitala (ne znam gdje), dovoljno je znati da je ta soja mjenjana, prava izvorna soja bila je biljka sasvim drugačijeg izgleda i okusa i služila je kao začin, danas je to nešto sasvim drugo, neka istraživanja su pokazala da dugogodišnje konzmiranje soje postaruje stanice organizma i može izazvati neplodnost, a iskreno ja ne znam što ima u toj soji ukusnoga, ja sam probala razne stvari i sve je veliko bljak.
Nekako sam ja osobno stekla neki uvid (ne kažem da je točno) da se ljudi opsjednuti određenom prehranom (koji se uz to slijepo drže nekog pravca -svejedno da li su vegetarijanci, vegani, xy...) često vremenom "istroše", postanu sivi, ishlapljeli....
Naše tijelo kao i mi sami -naša duša, raste, mjenja se i trebaju nam promjene, treba nam za tijelo ponekad druga hrana, pa čak da si i na najzdravijoj ali živimo u ovom svijetu i nekad tijelu treba malo i masti, šećera, pa ponekad opet samo ćisti sokovi.... tijelo traži svoje, baš kao i duša.... u svakom periodu rasta i napredka trebaju joj različiti zadaci, prepreke, poligoni za rast, pa zatim mirna razdoblja odmora....
Sve je put pa i prehrana a put je šaren....
I treba definitivno odbaciti grižnju savjesti ako tijelo traži npr. slasnu krafnu punjenu marmeladom, osim ako baš hoće 3 na dan, svaki dan!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz