Sada je: sub apr 27, 2024 7:04 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pluton gubi status planete
PostPostano: čet aug 17, 2006 10:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Međunarodno udruženje astronoma unosi zbrku sa nebeskim tijelima

Pluton gubi status planete

Uprkos tome što je najudaljenija planeta od Zemlje, Pluton se našao na udaru astronoma i mogao bi izgubiti status planete.

Oko 3.000 astronoma i drugih naučnika iz cijelog svijeta okupilo se u Pragu kako bi odlučilo odgovara li Pluton, otkriven 1930. godine, definiciji planeta. U pokušaju određivanja šta je to zapravo planeta, Međunarodno udruženje astronoma možda će biti prisiljena degradirati status te planete ili listi tih nebeskih tijela dodati još njih 14.

Takva odluka izazvaće pravi šok u naučnoj zajednici, unijeti zbrku u udžbenike i prisiliti učitelje i profesore na potpuno novi način predavanja o temeljima Sunčevog sistema.

Još prije nekoliko decenija se razvila debata o statusu Plutona, nakon što je utvrđeno da je njegova masa četiri stotine puta manja od Zemljine mase. Diskusija se intenzivirala kada su astronomi sa Kalifornijskog instituta za tehnologiju 2003. godine otkrili UB 313.

Nazvan Ksena prema istoimenom liku iz popularne televizijske serije, UB 313 je jedan od desetak svemirskih tijela koja su veća od Plutona. Dio naučnika apeluje da se status Plutona kao planete ne degradira ocjenjujući da će to, u suprotnom, razočarati djecu i stvoriti haos u razumjevanju svemira.

Drugi se, opet, zalažu za to da "maske padnu tamo gdje bi trebale pasti" i imuni su na mogućnost potpunog preokreta u ljudskom tumačenju neba.

Pred stručnjacima su dvije mogućnosti. Prva je da se odredi nova klasa planeta, koja ukljućuje veća tijela poput Ksene i Plutona, a ipak manja od osam najvećih planeta.

Druga je da Pluton više ne bude planeta ili da se lista proširi s brojnim dosad otkrivenim svemirskim tijelima manje ili slične veličine.

Preneseno sa: http://www.nezavisne.com/dnevne/mozaik/ ... 006-01.php


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 17, 2006 1:07 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Evo, pročitao sam još jučer to na Yahoo-u i ne mogu vjerovat kako su ljudi - zapravo glupi !!!

Svađaju se i prepucavaju jel neko svemirsko tijelo planeta ili samo tijelo XYZ-glupog imena... da li je to tijelo po definiciji ovo ili ono...

Ko da je to bitno?!?

Pa bitno je ZNATI da je tamo i tamo, na toj udaljenosti, svemirski subjekt koji je... bla,bla, bla... tolko velik, takve i takve strukture, te i te putanje!

Dakle, popisati i staviti u udžbenike informacije o tim tijelima ( bilo to planete ili planetoidi ili štogod i kako to zvali ) i samo realno iznijeti podatke o njima. Šta sad ima veze jel je veliko tijelo ili malo... bitno je da ZNAMO da je ono tamo i da ima određenu putanju.

Kako se ljudi prepucavaju oko jako nebitnih stvari, a misle da je to najvažnija stvar na svijetu... užas.

#-o

:mrgreen: :wink:

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 17, 2006 4:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 26, 2004 4:54 pm
Postovi: 187
Lokacija: Tuzla
To je zbog toga sto je nakon Plutona otkriveno puno puno vecih tijela (medju njima je mozda i Nibiru?), tako da postoji dilema: ili su sva ta nebeska tijela planeti, ili nije ni jedno. Mora se nesto od toga usvojiti, jer je trenutna situacija besmislena.

_________________
"When you dream there are no rules. People can fly, anything can happen. Sometimes there's a moment as you are awaking, when you become aware of the real world around you. But you are still dreaming."
http://ufos.tk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 17, 2006 4:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Nije pluton izgubio status , nego su još tri tjela iza njega dobila status

tako da sad sustav ima 12 planeta 8 +4 uvjetno manja :D

http://www.msnbc.msn.com/id/14364833/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 17, 2006 9:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
sta mislite da se krije na tim planetama ? jesu li to mrtve planete kao i pluton ili ?

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Pluton
PostPostano: pon aug 21, 2006 11:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 08, 2006 9:00 am
Postovi: 101
Jack to sam si i ja pomislila, ali ne to da su ljudi glupi nego...TKO SMO MI (ljudi) da određujemo šta je nešto, jel crno ili bijelo, a o tome znamo možda mrvičak od mrvička jer nemamo direktnu spoznaju!!!
S Plutonom je i problem kaj ima sasvim drugačiju orbitu...Tko zna kaj ga vuče i kuda???
Meni je Pluton interesantan u smislu astrološkom, odnosno simboličnom...i zanimljivo mi je da ga se ljudi u ovom turbulentnom periodu 'odriču' - odnosno baš ne bi da bi bio ono što on jest...čuvar podzemlja!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 21, 2006 3:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Dali znate da pluton može biti bliže suncu čak i od neptuna a opet se ova dva planeta nemogu sudariti :D

Mislim da je bio bliže od 1980 - 2000. g otprilike !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 24, 2006 7:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 26, 2004 4:54 pm
Postovi: 187
Lokacija: Tuzla
Definitivno odlučeno: Pluton više nije planet

Izvor: http://www.index.hr/clanak.aspx?id=325336

_________________
"When you dream there are no rules. People can fly, anything can happen. Sometimes there's a moment as you are awaking, when you become aware of the real world around you. But you are still dreaming."
http://ufos.tk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet aug 24, 2006 8:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 26, 2004 4:54 pm
Postovi: 187
Lokacija: Tuzla
Još više detalja: http://www.croeos.net/Mambo/index.php?o ... &Itemid=43

...Konačna odluka sva tijela u Sunčevom sustavu svrstava u tri glavne kategorije:

Planeti – Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun

Patuljasti planeti – Pluton i ostali okrugli objekti koji „nisu očistili svoju orbitalnu okolinu i nisu sateliti“

Mala tijela Sunčevog sustava – Sva ostala tijela koja kruže oko Sunca
...

_________________
"When you dream there are no rules. People can fly, anything can happen. Sometimes there's a moment as you are awaking, when you become aware of the real world around you. But you are still dreaming."
http://ufos.tk


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet sep 01, 2006 9:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Evo, pročitao sam još jučer to na Yahoo-u i ne mogu vjerovat kako su ljudi - zapravo glupi !!!

Pametni su oni Jack. :)
Citat:
Ko da je to bitno?!?

Bitno je trgovcima. :)
Citat:
Trgovački bum zahvaljujući Plutonu

Njujork -- Promena statusa Plutona, donedavno devete planete Sunčevog sistema, dovela je do pravog trgovačkog buma na Internetu.

Mnogobrojni američki sajtovi nude proizvode sa simbolima Plutona, od nalepnica i olovaka, do majica i jakni. Zanimljiv slogan smislili su, na primer, na Internet kafe presu - "Pluton (1930-2006) - nismo uspeli ni da se upoznamo s tobom", a taj tekst može da krasi i automobil.

Veliku popularnost na Internet šopu imaju i šolje i majice s natpisom "Pluton: zaustavite međuplanetarnu diskriminaciju" i "Pluton 2006: sada nezavisni kandidat".

Trgovačka Internet euforija počela je praktično odmah posle odluke Međunarodnog udruženja astronoma na kongresu u Pragu, gde je, posle burne višednevne diskusije, zaključeno da je Pluton isuviše mali da bi mogao da zadrži status planete.

1. septembar 2006. Izvor: FoNet

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 8:08 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 30, 2006 10:10 am
Postovi: 17
:roll: :roll: i još kad bi barem netko priznao da pluton i nije nikad bio "planet" već najobičniji nešto veći svemirski brod u vlasništvu dracosa koji je sad solidno "napucan" od "nekih".......


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 8:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 07, 2006 1:05 pm
Postovi: 382
Lokacija: Srebrenik, BiH
A kažu da veličina nije bitna :mrgreen:

_________________
♫ U tako malo nota reći toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 9:03 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
piquito je napisao/la:
:roll: :roll: i još kad bi barem netko priznao da pluton i nije nikad bio "planet" već najobičniji nešto veći svemirski brod u vlasništvu dracosa koji je sad solidno "napucan" od "nekih".......


Kako znaš? :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 11:51 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Ko zna - zna.
Nije svemirski brod drakoa već njihova baza, kao i Venera, Kiron, Mars, Mesec... Sada je Pluton znatno oštećen jer tamo više nema drakoa - stiže konjica :mrgreen:

Šta će tek da rade kad Jupiter postane zvezda!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 1:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
Ko zna - zna.


Uh pa onda vi stvarno puno znate. :roll: :D
Zašto nebi još nešto od tog znanja koje se odnosi na navedenu planetu malo podijelili i sa nama, čisto da malo svi ispadnemo OPD?

Piquito može?
E da, kad bi ste mogli da stavite i izvor tog znanja, bilo bi very nice.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 2:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Hame je napisao/la:
A kažu da veličina nije bitna :mrgreen:


A debljina ? :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 4:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Čuli smo na radio Kasiopeja.
Zar vi niste uključeni na njihov program :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 4:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Čuli smo na radio Kasiopeja.
Zar vi niste uključeni na njihov program


Ne bas. Stalna komunikacija ce dovesti do energetskog debalansa koji ce prouzrokovati iskrivljenost informacija. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 6:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Pantelija je napisao/la:
Čuli smo na radio Kasiopeja.
Zar vi niste uključeni na njihov program :roll:


Pantelija, moram priznati da sam samo čekao kad ćeš "pući", očigledno neki ljudi previše akumuliraju "negativne energije" na jednom "specifičnom" mjestu pa onda dolaze ovdje da to prazne, mislim da je sad to svima jasno.
Samo izgleda nekima još nije jasno da ovaj forum baš i nije zamišljen kao mjesto gdje se može "besplatno" rigati vatra. :wink:

U svakom slučaju stvarno me zanima ova tvrdnja:

Citat:
i još kad bi barem netko priznao da pluton i nije nikad bio "planet" već najobičniji nešto veći svemirski brod u vlasništvu dracosa koji je sad solidno "napucan" od "nekih".......


i ova:

Citat:
Ko zna - zna.
Nije svemirski brod drakoa već njihova baza, kao i Venera, Kiron, Mars, Mesec... Sada je Pluton znatno oštećen jer tamo više nema drakoa


i naravno, kao što rekoh, strašno me zanima izvor tih informacija, znači otkud znate, gdje ste pročitali, ko vam je rekao i tako slično... ako ne želite reći dobro, čisto pitam jer me interesuju te stvari pa me samim tim i zanima na kom "mjestu" mogu još saznati takvih sličnih stvari, a ne znam ko je uopšte pominjao kasiopejce, čini mi se da je neko strahovito i bez potrebe opterećen tim stvarima čim se nešto pominje bez stvarne potrebe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 02, 2006 6:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
fingolfin je napisao/la:
Citat:
Ko zna - zna.


Uh pa onda vi stvarno puno znate. :roll: :D
Zašto nebi još nešto od tog znanja koje se odnosi na navedenu planetu malo podijelili i sa nama, čisto da malo svi ispadnemo OPD?

Piquito može?
E da, kad bi ste mogli da stavite i izvor tog znanja, bilo bi very nice.

:wink:



Oh da, very veryyyyyyyy nice
Ma znao sam ja,brate fingolfine, da si ovo pitao,kad sam video da si na ovoj temi postirao, eh, valjda cemo jednom odigrati taj pikado uz pivchugu…


Pantelijo,
brate, stvarno bi mog’o da nam kazesh malo vishe o ovome,

Tvoji postovi,i postovi moga “brata po mudima”, Indijanca Sarguela , su medju najiskrenijim na ovom forumu ( ovo je moje lichno misljenje,i molim sve dobronamerne i zlonamerne dushe i kochijashe da ne trace vreme na ovu gore rechenicu,jer u njoj nema ni trunke sugestije,vec samo subjektivan stav jedne osobe )

Ali te razumem, ako necesh/ne mozesh, jer o mnogo stvari je teshko,pa i nemoguce govoriti(staviti ih u slova) , i to sam na svojoj kozi osetio mnooooogo puta, evo kad bih sada i ovde, na ovom forumu,napisao svoj CV,od rodjenja pa do danas,
ne bih stigao ni do godina 13 ( tlines’) ,a vec bi me svi popljuvali,chak i oni koji mi sada “veruju”,
ah,shta cesh,tako ti je to moj pobr’o, chovek neke stvari treba shvatiti/doziveti/spoznati u Sebi, da bi razumeo nekog choveka koji je to isto ili neshto slichno,ili neshto suprotno, u Sebi Spoznao, i tu nema ljutish …

I da,znam,dobro znam da ovim postom sebe stavljam izmedju chekica i nakovnja,
\
...zanimljivo da uvek kad se na ovom forumu dogadjaju svadje i okupljanja oko plemenskih vatri,meni se bash tada kvari komp(3-put),
da li zato shto me neshto "shtiti" da me neko ponovo ne ubaci u neki program pripadanja,
ili zato da me "sprechi" da mozda svojim postovima pomognem josh nekom da te programe Sam Spozna i razbije,
u svakom sluchaju,saznachu uskoro,bar mi tako intuicija govori,ili ce mi ponovo crknuti komp....
\
ali nema frke,to je meni kao nechural invajerment,jer je meni tako od radjenja,nikad nisam nekome pripadao,to shto mi je okolina odmah nametnula neke programe(na pr. niko me kao bebu nije pitao da li zelim pripadati nekoj religiji i kojoj), ali i za to nema frke,jer mi je Oversoul omogucio da sve te karme/programe nacije,vere,porodice(kroz vekove) uspeshno razbijem,
oh da, skuuuuuuupo sam te lekcije platio,ali kad posle toga osetish dah Slobode na Obrazu, uvidish da su plodovi dragoceniji od svega shto si Putem izgubio/odbacio jer to ionako nisi Ti…vec onaj kochijash koji tako voli da psuje (zato i kazu : psuje k’o kochijash)
i shta da ti dalje pricham,znash Ti to bolje od mene,zar ne….
Da si mi ziv i zdrav
Tvoj brat
nat :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 46 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz