Sada je: sub apr 27, 2024 12:20 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Borbeni avioni u Sarajevu ?!
PostPostano: pon jun 26, 2006 8:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
Meni je ovo totalno nejasno..procjenite i vi.

Dva borbena aviona Korpusa marinaca Sjedinjenih Američkih Država sletjela su danas na Međunarodni aerodrom Sarajevo.
Riječ je tipovima "harrier" borbenih aviona AV-8B, sofisticiranim borbenim letjelicama koje posjeduju jedinstvenu taktičku sposobnost vertikalnog polijetanja i slijetanja.

Avioni su na Sarajevski aerodrom sletjeli nakon višesatnog kašnjenja u odnosu na najavljeno vrijeme dolaska, čemu je razlog bilo veliko nevrijeme na Mediteranu. Poletjeli su sa nosača aviona "Iwo Jima", koji pripada Korpusu marinaca SAD-a.

Predviđeno je da komandant NATO-štaba u Sarajevu brigadni general Louis Webber tokom kratkog prijema, zvanice upozna sa pilotima te predoči sve karakteristike aviona. Njihovom slijetanju prisustvuju i ambasador SAD-a u BiH Douglas McElhaney, savjetnik u NATO-štabu u Sarajevu Raffi Gregorian te drugi visoki zvaničnici.

Tokom popodneva, piloti će na nebu iznad Sarajeva demonstrirati mogućnosti ovih borbenih aviona.

Posjetu ovih letjelica sponzorirale su Sjedinjene Američke Države.

FENA
26/06/2006 17:00


http://sarajevo-x.com/clanak/060626041

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 26, 2006 8:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Sta ti je nejasno?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 26, 2006 8:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
Pa koji che koji kooratz u SA...mislm nelogichno mi je...onako dosli da posjete bascharsiju i da odu na chevape kod hodzica

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 26, 2006 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
predoči sve karakteristike aviona

Citat:
piloti će na nebu iznad Sarajeva demonstrirati mogućnosti ovih borbenih aviona.

Meni ovo zvuci kao da hoce da prodaju Bosni avione.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 26, 2006 9:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Nešto slično se desilo prošlog četvrtka kada su dva američka lovca F-16 sletjela na vojni aerodrom Batajnica kod Beograda, samo njih je, za razliku od ovog "bosanskog" slučaja, "presrela" dežurna para srpskih lovaca MiG-21 i dopratili ih do aerodroma. Ovo, po mnogima, istorijsko slijetanje američkih lovaca je deklarisano kao prijateljska posjeta radi unapređivanja vojne saradnje između SAD-a i Srbije, e sad činjenica što Srbiji pod hitno treba zamjena za zastarjele lovce MiG-21 i neremontovane (ostalo samo 5 komada) MiG-29 je nešto što bi trebalo povezati sa ovom zanimljivom posjetom. U svakom slučaju F-16 po svojim tehničko-taktičkim osobinama sjajno odgovara potrebama Srbije, pa da nije slučajnost što su došli baš ovim tipom aviona?
Isto se možda odnosi i na ovu posjetu u Sarajevu.
Inače avion MDD HERIER II (AV-8B) je jurišnik nastao kao proizvod međunarodne saradnje između SAD-a i Velike Britanije i njegovi korisnici danas u svijetu su: Italija, SAD, Španija i Velika Britanija.
Ovaj avion, takođe po nekom mom mišljenju, po svojim tehničkim karakteristika opet sjajno odgovara teritoriji BiH, jer se, između ostaloga, odlikuje velikom borbenom žilavošću i ne baš velikim brzinama (podzvučne) i idealan je za relativno malu teritoriju BiH a uz to pretežno brdsko-planinskog reljefa. Moram priznati da me je baš iznenadilo kad sam čuo da Ameri dolaze da prezentuju baš ovaj avion, jer sam bio skoro i zaboravio da bi se on ODLIČNO mogao ukopiti u nove oružane snage BiH, mada ovo i ne mora biti tako, pogotovo ako uzmemo u obzir finansijske mogućnosti BiH koje su više nego skromne za bilo kakvu vrstu ovakve ili slične vojne nabavke.

Btw. obe ove tipe aviona sam imao prilike da "pobliže" upoznam za vrijeme prošloga nam rata. :twisted:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 26, 2006 10:22 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hehe... i u Hrvatskoj se planira kupnja "nove" opreme... čitaj: već ishabane, izmučene letjelice kojima je rok trajanja negdje na pola. Naravno, takvi su mnogo jeftiniji...

Pa gdje si, Hoooomereeeeeeee... da ljudima objasniš detalje oko Mig-ova... i ostalih aviona... ( on šarafi po njima... hehe ) Pomooooz....

Hej, pa mogli bi razmjeniti preostale dijelove... međusobno... nama fali za kompletirati za još par aviona sljedeće:

1. Getriba za Mig 21, 5 brzinska, može i ishabana, samo da šalta
2. Pomoćni rezervar za pivo kojim se pilot hladi kad je vruće - 2 komada
3. Auspuh-lager, 35 mm, dvostruki - 4 komada
4. Antena za radar, može i zamjenska Kineska, samo da ima 4 rupe za vijke
5. Sjedalo, može i sa podrapanim tapicirungom, bitno da se može izbaciti
6. Polir-pastu za pleksi-staklo i čišćenje vizira - 20 kg
7. Ključ broj 15, specijalni viljuškasti, ne može pobrušeni od 13-tice jer je preslab i puca - isprobano
8. Ruske lampe ECC-84 i ECC-87, potrebne kod "elektronike", uparene, 5 setova
9. Vijaka raznih M10-M12, koliko imate...

Eto... mijenjamo kao sličice za album...

Homereeeee... pomozi - jel još nešto treba?!? Pa di je sad...

:mrgreen:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 26, 2006 11:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Btw. obe ove tipe aviona sam imao prilike da "pobliže" upoznam za vrijeme prošloga nam rata.

Jesi li skinuo koji?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 12:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
Ovo il je notorna glupost il notorna drskost ! mislim uzmite ovo u obzir...ljudi nemaju sta da jedu..a ovi oche avione, zemlja je podjeljena na 2 dijela(na papiru) a nevjerujem da bi kupili vise od jednog aviona..tako da..

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 1:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Pa koliko ja znam Bosna zeli da udje u NATO.
A da bi se uslo u NATO svaka clanica mora da ispunjava odredjene uslove.
A u te uslove spada i posedovanje modernih aviona.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 1:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
zar bosna vech nije u natu ?

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 2:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Ja mislim da je u Partnerstvu za mir a ne NATO-u. Mozda i gresim, nisam siguran.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 7:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
Jesi li skinuo koji?


Jel ti hoćeš da me strpaju u Sheveningen pa da tamo prolazim svoje lekcije? :mrgreen:

Bosna još uvijek nije niti članica Partnerstva za mir a kamoli NATO-a, što se tiče nabavke novih borbenih aviona treba uzeti u obzir da OSBiH u svom sastavu već imaju mlaznu avijaciju a to su aparati domaće proizvodnje tipa "Jastreb","Galeb" i "Orao" koji su do nedavno bili u sastavu Vazduhoplovstva Republike Srpske. Od nekih ukupno 15-16 aviona danas leti samo 6 jastrebova dok malo noviji i savremeniji Orlovi čekaju na remont za koji sad trenutno nema para. E sad kad nemaju para za remont 7 Orlova, što i nije nešto mnogo novca, ne znam kako će kupovati Heriere. Pogotovo što se trenutno ovdje vode polemike da li BiH uopšte treba mlaznu avijaciju i da li da samo zadrži i eventualno kupi nove helikoptere, kako savjetuju NATO stručnjaci.
Što se tiče Hrvatske, njima se već duže vremena nudi kupovina američkih F-16, što kaže Jack, polovnih kanti, međutim skoro su u Zagrebu boravili predstavnici Švedske kompanije koja proizvodi trenutno jedan od najsavremenijih borbenih aviona u svijetu JAS-39 Gripen, koji spada u avione najnovije pete generacije. Ukoliko se Hrvatska odluči za kupovinu švedskih gripena sigurno će učiniti dobru stvar za svoju avijaciju ali i lošu za odnose sa SAD. Koliko čujem i u Srbiji su skloniji kupovini šveđana, a odmah poslije i novijih verzija MiG-29 (SMT verzija je OPASNO dobra) i SU-30 MK, ali pošto Šveđani i Rusi odmah traže keš, Ameri već neslužbeno najavljuju za sve zemlje regiona (prije svega Srbija i Hrvtaska) razne mogućnosti nabavke u vidu vojne pomoći (naravno ne besplatne) i kupovine putem lizinga. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 11:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri dec 21, 2005 2:57 pm
Postovi: 73
Lokacija: Tu
Za kupovanje vojne opreme ne trebaju nikakve pare!
Ako vlada samo odluci, da nabavi avione, bice kredita kol'ko oces....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 12:54 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Tako jeeeee! Krediiiitiiiiii !!!

Ma sad smo u "trendu", hehe! :mrgreen:

Hej, Morskow, vi plaćate Talijanima da malo prelete ponekad iznad Slovenije?

Rent-a-car je prešao u rent-a-plane!!!

Nije loše... nema održavanja... boli te briga. Imaš ugovor o broju preleta i "čuvanju", pa nema potrebe razbijati glavu kako servisirati avione ( ili nabavljati nove ).

:mrgreen:

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 1:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Citat:
Nije loše... nema održavanja... boli te briga. Imaš ugovor o broju preleta i "čuvanju", pa nema potrebe razbijati glavu kako servisirati avione ( ili nabavljati nove ).


Možda to i nije tako dobra ideja, u stvari to je čisto bacanje para, jer zemlja koja nema lovačku avijaciju mora za te usluge izdvajati silne pare onima koji je imaju (čitaj zemljama NATO-a) i to je po meni čisto reketarstvo. Ko fol plaćajte nama da vas čuvamo, a u slučaju stvarne potrebe za tim, recimo nalete "sivi" sa jedno pet-šest zadnjih verzija NLO-a i ovi ima da se razbježe ko pacovi :wink:.
A s druge strane vojna avijacija izuzetno stimulirajuće djeluje na privrede zemalja koje je imaju jer se često pojavljuje kao glavni nosioc i pokretač tehnološkog razvoja neke zemlje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 10:18 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned dec 18, 2005 12:06 am
Postovi: 10
Lokacija: zagreb
A s druge strane vojna avijacija izuzetno stimulirajuće djeluje na privrede zemalja koje je imaju jer se često pojavljuje kao glavni nosioc i pokretač tehnološkog razvoja neke zemlje.

to je istina ali ako imaš u posjedu puno zrakoplova pa ti je omogučen transfer tehnologije za proizvodnju nekuh dijelova ili remont- ali za par aviona.
a što se nabave naših zrakoplova tiče možemo kupiti i novije F16 ali za koje novce - a nije samo novac problem. ti avioni traže sasvim drugi model održavanja broj tehničara, zrkoplovana logistika je drugačija ......
rusi nam nude sve verzije MIG29 i to SM,SMT pa čak i OBT i naoružanje kakvo i koliko hočeš ali to onda postavlja pitanje ulaska u NATO :?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 11:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Ej Homere, kad si već tu, možeš li mi reći šta je bilo od one dugo najavljivane modernizacije vaših dvadestejedinica, i ako je nešto bilo dokle se išlo sa njom i koliko je otprilike to sve koštalo?
Ja sam čuo da ste modernizovali vaše MiG -ove ali samo nešto vezano za komunikacijsku opremu i ugradnju određenih uređaja za identifikaciju svoj-tuđ po NATO standardima, a da skoro ništa nije rađeno na elektronici i naoružanju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 28, 2006 1:13 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned dec 18, 2005 12:06 am
Postovi: 10
Lokacija: zagreb
Remontirana prva grupa zrakoplova , od druge se odustalo - nema novaca . ovi avioni trbaju posližiti samo za obranu zračnog prostora jer su izračunali da je ipak jjeftinije imat svoje borbene zrakoplove nego plačati. a tu je kontinuitet ljudstva i znanja.
inače samo je ugrađen IFF ILS i navigacijska oprema te dodana nova radiostanica- piloti i dalje preferiraju staru .
ovi avioni će najvjerovatnije ostati u upotrebi do 2012 . bez obzira na nabavku novih- djelovi su jeftini ne zahtjeva hangar pa če poslužit za kontrolu zračnog prostora . a onda vjerovatno i MIGovi i stariji piloti i tehničari nogu vrit i penzija :(


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 28, 2006 1:18 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned dec 18, 2005 12:06 am
Postovi: 10
Lokacija: zagreb
e da remont zrakoplova 12 kom je koštao cca 60 mil kuna -8.5 mil eura nije strašno ali se po kvaliteti ne može ni usporedit s bivšim Zmajem.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 36 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz