Sada je: sub apr 20, 2024 4:58 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 3:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 2:44 pm
Postovi: 882
Zemljotres u centralnoj Srbiji

sreda, 03. nov 2010, 02:00 -> 02:51

Snažan zemljotres potresao je u 1,58 časova centralnu Srbiju. Snaga između 5,3 i 5,6 stepeni Merkalijeve skale. Epicentar - okolina Kraljeva, gde ima materijane štete. Ekipe RTS-a se nalaze na terenu.

U 1 čas i 58 minuta, iza ponoći, na teritoriji centralne Srbije osetio se zemljotres koji je probudio iz sna i uznemirio veliki broj građana.


slika

Potres koji je trajao nekoliko sekundi osetio se u svim većim gradovima Srbije, a epicentar je bio u okolini Kraljeva. Ekipe RTS-a se nalaze na terenu.

Prema prvim izveštajima ekipa RTS-a koje se nalaze na terenu, zemljotresom je najteže pogođeno Kraljevo, gde je veliki broj kuća pretrpeo oštećenja, odnosno popucali su zidovi, a po stanovima su padali delovi nameštaja.

U nekim delovima tog grada nema struje i vode.

Prema podacima Američkog geološkog instituta, epicentar zemljotresa nalazi se 35 kilometara severozapadno od Kragujevca (kod Kraljaeva) na dubini od 27,3 kilometra.

Snaga zemljotresa je 5,3 stepena Rihterove skale.

Istovremeno, Evropski centar za posmatranje zemljotresa naveo je da se epicentar zemljotresa snage 5,6 stepeni Merkalijeve skale nalazi 38 kilometara jugozapadno od Kragujevca i dva kilometra od Kraljeva.


Izvor

_________________
http://truthfrequencynews.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 4:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 2:44 pm
Postovi: 882
Snažan zemljotres u blizini Kraljeva
Dačić: Dvoje poginulih u zemljotresu!


Blic online | 03. 11. 2010. - 01:59h |


Ministar policije Ivica Dačić potvrdio je Tanjugu i RTS-u da su najmanje dve osobe poginule u selu Grdica tokom snažng zemljotresa koji je pogodio Kraljevo i okolinu u 1.58 časova. Epicentar je bio u selu Vitanovac, u blizini Kraljeva u kome ima oštećenih kuća. Jačina zemljotresa je između 5,3 i 5,6 stepeni Rihterove skale. Usledila serija manjih zemljotresa.

Prema prvim podacima sa sajta Evropsko-mediteranskog seizmološkog centara, epicentar zemljotresa bio je pet kilometara istočno od Kraljeva i 38 kilomentara jugozapadno od Kragujevca.



Posle glavnog udara, zabeleženo je nekoliko manjih zemljotresa u istoj oblasti jačine od 2.2 do 2.5 stepena Rihterove skale.[/color]

slika

Kako javlja dopisnik Blica iz Kraljeva, u tom gradu ima dosta oštećenih objekata, a neke stare kuće su i srušene.



Nakon što je usledilo i nekoliko manjih potresa, građani Kraljeva koji imaju vikendice u obližnim mestima počeli su da napuštaju grad, pogotovo stanari viših spratova stambenih zgrada.


Građani su nakon prvog potresa gotovo svi napustili svoje domove i još uvek su na ulici. Mreža mobilne telefonije bila je prekinuta na, a nakratko nije bilo ni struje.

Policiji je prihavljeno nekoliko eksplozija bojlera.


Zemljotres se mogao osetiti širom Srbije.




Dragičević: Snažan zemljotres



Branko Dragićević, zamenika direktora Republićkog seizmološkog zavoda, potvrdio je da je reč o, za naše uslove, snažnom zemljotresu.



"Prema našim podacima, u 01:56 osetio se potres u okolini Kraljeva jačine 5,5 što u našim uslovima predstavlja jak zemljotres zbog kog su moguća manja strukturna oštećenja na starim objektima. Poslednji ovakav zemljotres kod nas je zabeležen 1998. godine u Mionici, a ono što posle zemljotresa ovakve jačine može da se očekuje jeste serija manjih, slabijih potresa", rekao je Dragićević za Prvi program radio Beograda.


Reakcije čitalaca

Prenosimo neke od reakcija čitalaca Blica:


Citat:
Poslovno sam u Skoplju i ovde je bas ljuljalo. Pomislio sam nece valjda opet skopski scenario :-(
BaneBG

Znachi cela zgrada se drmala...U zivot nisam osetio jachi zemljotres od ovog'..Kao da je epicentar bio negde na teritoriji Chukarice/Banovog Brda...
Fear

Osetio se dosta jako i u Novom Sadu.
Novosadjanka


Pozz iz Bora.... Udar se osetio i ovde,prilicno neprijatan osecaj....Nikola Kostandinovic

nesto malo posle dva sata ujutru osetio se i u novim banovcima ... u trajanju od minut i po odokativno
duca-

Zemljotres je dobro prodrmao i Čačak.
Vlade

Zemljotres se osetio i u Nisu !
The-doktor

Osetio se prilicno i u Uzicu. Mene je probudilo podrhtavanje kuce u trajanju od 10 sekundi. Vidim da se pale svetla po zgradama. Nije bilo bas prijatno.
Predrag


U Kragujevcu u 01:55 je bio bas jak zemljotres i trajao je dosta dugo...
kragujevcanin


Treslo se bogami i kod nas u Cicevcu. Jeziv osecaj.
Aca


U Novom Pazaru, oko 2:00h. se osetio bas jak zemrotres koji je trajao oko 7-10 sekundi... I bas se treslo ... Nesto ovako nisam osetio 10 godina....
aldin


Ja sam iz Trstenika i ovde je bas drmalo...Ja sam dremao a odjednom sam skocio koliko je treslo !!!
Nikola


Nije samo u Beogradu..osetio se i na Kosovu,Makedoniji, Juznoj i Centralnoj Srbiji!!! Jaci nisam osetio u zivotu.
Anonimous


Nije bas bio toliko jak. Ne vise od 5-6 stepeni Merkalijeve skale. Paradoksalno - ali sajt seizmoloskog zavoda Srbije ne radi
Dule


Hvala sto ste jedini dali informaciju odmah
Neko

_________________
http://truthfrequencynews.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 6:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
slika


http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Srbija/789356/Sna%C5%BEan+zemljotres+u+okolini+Kraljeva.html

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 8:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon mar 02, 2009 10:10 am
Postovi: 140
Lokacija: ZAR JE TO BITNO ?
Juce su bile neverovatne kolicine chemtrailsa iznad cele Srbije. Ne znam da li ima veze sa zemljotresom, ali je veoma zanimljivo, da posle pauze od jedno 6 meseci krene neverovatna kolicina chemtrailsa i istovremeno bas na tom podrucju bude zemljotres.

_________________
NE POSTOJI VREME, POSTOJI SAMO SADASNJI TRENUTAK


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 8:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
dejan70 je napisao/la:
Juce su bile neverovatne kolicine chemtrailsa iznad cele Srbije. Ne znam da li ima veze sa zemljotresom, ali je veoma zanimljivo, da posle pauze od jedno 6 meseci krene neverovatna kolicina chemtrailsa i istovremeno bas na tom podrucju bude zemljotres.


A ja sam baš počeo u zadnja 2-3 dana da ih malo više proučavam, tako da sam i ja baš primetio isto :shock: Mene je probudio zemljotres, trajao je max 20 sekundi, a pošto sam na 7. spratu, nije bilo prijatno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 3:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jun 30, 2009 2:15 pm
Postovi: 62
dejan70 je napisao/la:
Juce su bile neverovatne kolicine chemtrailsa iznad cele Srbije. Ne znam da li ima veze sa zemljotresom, ali je veoma zanimljivo, da posle pauze od jedno 6 meseci krene neverovatna kolicina chemtrailsa i istovremeno bas na tom podrucju bude zemljotres.


I ja sam to primetio, sve nekakvi nedefinisani, linijski oblaci, kao sto nastaju od chemtrailsa i povecana izmaglica kada se gleda u daljinu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 6:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Izmaglica, tj. neka cudna magla ...

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 7:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Zemljotres je u Beogradu trajao 4-5 sekundi i nije bio narocito jak. Vise kao udarni talas od detonacije nego pravi zemljotres.

Hemtrejlsi nisu pravili pauzu od 6 meseci. Izmaglica i "prljava amtosfera" je uobicajena u ovo doba godine, ima je od kako znam za sebe, osim sto zadnjih 15-20 godina ne mirise toliko na ugalj kao pre.

Ne mistifikujmo bez potrebe.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 7:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Fairy je napisao/la:
Izmaglica, tj. neka cudna magla ...


Smog.

Nastalo od engleskih reci "smoke" i "fog". Uobicajeno za Beograd u ovo doba. Najveci je u rane vecernje sate (18-21 npr.).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 8:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Evo malo se trese i kod nas!

http://www.index.hr/vijesti/clanak/potr ... 21511.aspx

Ono što od jutros primjećujem to je da se odmah stvorilo "natjecanje" pa tako stručnjaci kažu kao da su babe Vange - kako će u Hrvatskoj biti jačih od onih u Srbiji!!!! sad mi treba onaj smajlić koji povraća, a nema ga nema...

I tako raste panika, klinci na faceu tipkaju, ljudi se zovu telefonima, pa još najave u dnevniku kako može biti još jačih....

Ma stvarno za onaj smajlić kojeg nema.....

Da trese se, naravno uvijek postoji mogućnost da ima za to razloga, naravno onih koji se ne tiču same prirode.....

Ali ovako stvarati paniku?!!!?

Ako postoji ono što new ageri vole u svojim grupnim meditacijama, ono s povezivanjem u kolektivni um - nakon ovakve masovne hipnoze s vijestima i "tjeranjem straha u kosti" zatrest će nas, zatresti! Možda i potres.

Valjda neće sutra biti neki jači kad nam se predsjednici nađu na kavici! :mrgreen: To bi tek bila vijest!


Tužno. :cry:

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: sri nov 03, 2010 9:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Citat:
Valjda neće sutra biti neki jači kad nam se predsjednici nađu na kavici! To bi tek bila vijest!


Pa to ne bi bilo ni toliko lose :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 12:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
stvar je čini se totalno globalna!
interesantno...

:-k



:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 7:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Fairy je napisao/la:
Izmaglica, tj. neka cudna magla ...


Smog.

Nastalo od engleskih reci "smoke" i "fog". Uobicajeno za Beograd u ovo doba. Najveci je u rane vecernje sate (18-21 npr.).


Nisam mislila na Beograd, da budem preciznija Bor, magla je bila tokom citavog dana, moguce smog...cim bi malo duze bila napolju, pocela bi glava da me boli :(

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 8:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
alf je napisao/la:
sad mi treba onaj smajlić koji povraća, a nema ga nema...

Ma stvarno za onaj smajlić kojeg nema.....


Ima-ima, samo pitaj slika slika slika slika

http://www.cosgan.de/smilie.php?wahl=3&ziel=liebe

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 8:33 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 09, 2005 10:40 pm
Postovi: 97
Lokacija: Serbia
Fairy je napisao/la:
Nisam mislila na Beograd, da budem preciznija Bor, magla je bila tokom citavog dana, moguce smog...cim bi malo duze bila napolju, pocela bi glava da me boli :(


Nije smog, Topionica ne radi do 15. novembra, a toliko automobila za petodnevnu maglu nemamo.

Jeste da se u NGC-u treslo, jeste da sam skočio iz krevet, ali ipak neka korist od ovog zemljtresa: bar nam je rasterao tu magluštinu. :)

Na vestima javiše da su zemljotresi bili u Grčkoj i Turskoj.

_________________
Ako misliš pobediti, ne smeš izgubiti!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 9:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
VV je napisao/la:
Fairy je napisao/la:
Nisam mislila na Beograd, da budem preciznija Bor, magla je bila tokom citavog dana, moguce smog...cim bi malo duze bila napolju, pocela bi glava da me boli :(


Nije smog, Topionica ne radi do 15. novembra, a toliko automobila za petodnevnu maglu nemamo.

Jeste da se u NGC-u treslo, jeste da sam skočio iz krevet, ali ipak neka korist od ovog zemljtresa: bar nam je rasterao tu magluštinu. :)

Na vestima javiše da su zemljotresi bili u Grčkoj i Turskoj.


Ma kocega vise znati sta je ovi zaprasuju ko ludi....iako topionica neradi i dalje se u vazduhu osecajuneki otrovi, a da u NGC-u se treslo vala...

Da li se Planetica budi ili HAARP-ovi rade pitanje je sad :-k

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 9:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
koliko sam rasejana pocela sam da brljavim i u pisanju....

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 10:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Hemtrejlsi nisu pravili pauzu od 6 meseci. Izmaglica i "prljava amtosfera" je uobicajena u ovo doba godine, ima je od kako znam za sebe, osim sto zadnjih 15-20 godina ne mirise toliko na ugalj kao pre.

Ne mistifikujmo bez potrebe.

Istina što kažeš!!! Sve do reči.

Ali nije zanimljivo bez mistifikacije i teatralizma :) Bude dosadno, he he...

Tako da dodam: Biće da je ovo posledica testiranja nekog novog uređaja za kontrolu klimatskih i drugih prilika, tačnije za precizno, plansko, dakle namerno, izazivanje zemljotresa :mrgreen:

Naravno, ne znam koliko su suze našega republičkog oca iskrene, koliko je drhtanje njegovog glasa verodostojno (jer, elem, nikomu ne verujem, pa ni najrođenijem) ali iskreno žalim za živote žrtava, a još više žalim one članove njihovih porodica koji su preživeli i sada se nose sa svojim gubicima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: čet nov 04, 2010 10:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Aj da mistifikujemo onda :mrgreen:

Jeste bio malo neobicniji zemljotres, bar meni, i to iz par razloga.

1- ranije su zemljotresi bili duzi i treslo se drugacije (iako nista ne smem da tvrdim, nisam seizmolog, verovatno postoje razne vrste zemljotresa i nacina tresenja tla)

2- e sad, ja sam bio pored otvorenog prozora, i jesam se bas poplasio od zemljotresa, ali cini mi se i da me je jos nesto uplasilo. Trenutak, dva pre nego sto je pocelo da se trese cini mi se kao da sam osetio nekakav pritisak u glavu, i to bas kroz otvoreni prozor. Onako zzzzzzzzzum, i onda je tek pocelo da se trese. Zato, dok nisam video na vestima da je zemljotres, mislio sam da je udarni talas neke detonacije.

Svako ko je nekad osetio kako izgleda udarni talas od eksplozije bombe ili rakete (a tesko da neko po nasim drzavicama nije osetio :mrgreen: ) zna o cemu pricam.

Eto mistifikacije.

A za Beograd je ovakav smog u ovo vreme normalna pojava. Znalo je proslih godina da bude i gore.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Zemljotres u centralnoj Srbiji
PostPostano: pet nov 05, 2010 6:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Nisam ni ja seizmolog, mozda bi bilo zanimljivo da da komentar neko ko jeste...meni je nekako nelogicno da se pre zemljotresa cuje i zvuk zzzum i oseca pritisak u glavi, mene je npr. bolela glava cele noci...predpostavljam da smo osetili neke vibracije koje nisu bile prirodnog porekla...to je samo intuicija nemora nista da znaci naravno ...

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz