Sada je: čet mar 28, 2024 11:47 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: More u Tasmaniji izbacilo 200 kitova
PostPostano: pon mar 02, 2009 10:13 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto aug 05, 2008 1:56 pm
Postovi: 31
Spasilačke ekipe koje se bore za život nasukanih kitova razočarani su što su samo 54, od 194 kita, zasad živa.

Među kitovima se nalazi i nekoliko delfina, a ekipe od 150 ljudi i mještana King Islanda pokušavaju spasiti ogromne životinje.

'Čudno je da su neki umrli odmah nakon što ih je more izbacilo, dok se drugi bore danima. U pomoć su nam pritekli i mještani, sve generacije pojedinih porodica su tu i pokušavaju s nama spasiti nesretne životinje.Ovo nije jedini slučaj masovnog umiranja kitova na tasmanijskim obalama, a mještani kažu da je u protekla tri mjeseca umrlo više od 400 kitova.

Naučnici i morski biolozi ne znaju pravi uzrok nasukivanja kitova, ali pretpostavlja se da se ove stvari dešavaju zbog zagađenja mora ljudskim djelovanjem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 02, 2009 10:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
prije bih rekao zbog moralnog zagadjenja... :roll:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: kitovi...
PostPostano: uto mar 03, 2009 9:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 16, 2007 9:29 am
Postovi: 290
Oni se ubijaju, da bi smo se mi zapitali ZASTO?
Oni koji znaju odgovor na ova i na mnoga druga pitanja, tu nam istinu sistematski uskracuju... Kitovi godinama uprno otvaraju ovu temu iznova i iznova... Gde su sad velike bioloske institucije i prirodnjacki instituti iznedreni iz Davinovog skuta da nam objasne sta se desava? Gde je sada moja tupava profesorka biologije, koja se pravila da je popila svu mudrost kosmosa jer je diplomirani biolog... Zasto nam vajni strucnjaci ne objasne zasto ktiovi prave ovaj samomasakr??? Zato jer su glupi i sve sto znaju o prirodi stekli su iz fotelje (kaso kupovina iz fotelje) a da tu istu prirodu nikada nisu pokusali da dozive kao neraskidivi deo sebe, niti sebe kao neraskidivi deo iste... I jer ih nikada nije zanimala ISTINA, vec samo gradjanski status i ugled u ocima puka i rulje... Instant strucnjaci za obrazovanje instant gradjana koji proizilaze od instant coveka... Zasto lepo ne zapale svoje diplome na kolektivnoj lomaci???

Evo, ovom prilikom prozivam sve akademske gradjne koji drze do sebe da mi objasne - sta se to desava sa kitovima???

A, ako ikada saznamo odgovor na ovo pitanje u potpunosti, tada cemo

_________________
...svega ovoga ne bi bilo da je Pera na vreme otišao u policiju...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 03, 2009 11:01 am 
E sjetio sam se jedne stvari sada bas kako sam citao ovo.

Kad sam citao Pledijski materijal "oni" kao takvi su rekli da ce se desavat sve vise i vise "nestajanje" zivotinja sto mozemo reci kao i "umiranje" istih te da se sele u 4D. Sad ako idemo po njima to bi rekli da je tako no sta je u stvari, tesko je znat. Cisto sam ovo dodao kao jednu mogucu teoriju.


Vrh
  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 03, 2009 12:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
noxten je napisao/la:
E sjetio sam se jedne stvari sada bas kako sam citao ovo.

Kad sam citao Pledijski materijal "oni" kao takvi su rekli da ce se desavat sve vise i vise "nestajanje" zivotinja sto mozemo reci kao i "umiranje" istih te da se sele u 4D. Sad ako idemo po njima to bi rekli da je tako no sta je u stvari, tesko je znat. Cisto sam ovo dodao kao jednu mogucu teoriju.


sa 2D na 4D? malo zbunjujuce...

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 03, 2009 12:16 pm 
Da, premda moguce. Mozemo isto tako gledat da je zemlja u 3D te da neki sa zemlje krecu u 4D zemlju ili postojanje bez obzira na denzitet istog bica. Cudno, nelogicno ali opet moguce. Ipak znamo da je logika kurva :D


Vrh
  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 03, 2009 12:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 16, 2007 9:29 am
Postovi: 290
... ma ko je kompetentan dasvrsta kitove na nizi denzitet od ljudi??? oni komuniciraju, vole, vode ljubav, imaju izostrena cula, drustvenu organizaciju... mozda su blizi , mnogo blizi za zetvu od nas???

... po sistemu... jeb te se ljudi , odosmo mi dalje... ko je vas poznavao ni smrt mu nece tesko pasti...

_________________
...svega ovoga ne bi bilo da je Pera na vreme otišao u policiju...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 03, 2009 12:42 pm 
FerdinandTheBull je napisao/la:
... ma ko je kompetentan dasvrsta kitove na nizi denzitet od ljudi??? oni komuniciraju, vole, vode ljubav, imaju izostrena cula, drustvenu organizaciju... mozda su blizi , mnogo blizi za zetvu od nas???

... po sistemu... jeb te se ljudi , odosmo mi dalje... ko je vas poznavao ni smrt mu nece tesko pasti...


Ja oduvjek govorim da je najrazvijenija "civilizacija" ovog planeta suma tj. opcenito priroda a ne mi ljudi. Mi smo samo poprimili takozvani predatorski dio sebe i prenjeli ga na zivotinje. Ja se kladim da su kitovi razvijeniji od nas vise nego li mi uopce mozemo pojmit.


Vrh
  
 
 Naslov: Re: kitovi...
PostPostano: uto mar 03, 2009 6:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 16, 2006 12:30 am
Postovi: 305
FerdinandTheBull je napisao/la:
Oni se ubijaju, da bi smo se mi zapitali ZASTO?
Oni koji znaju odgovor na ova i na mnoga druga pitanja, tu nam istinu sistematski uskracuju... Kitovi godinama uprno otvaraju ovu temu iznova i iznova... Gde su sad velike bioloske institucije i prirodnjacki instituti iznedreni iz Davinovog skuta da nam objasne sta se desava? Gde je sada moja tupava profesorka biologije, koja se pravila da je popila svu mudrost kosmosa jer je diplomirani biolog... Zasto nam vajni strucnjaci ne objasne zasto ktiovi prave ovaj samomasakr??? Zato jer su glupi i sve sto znaju o prirodi stekli su iz fotelje (kaso kupovina iz fotelje) a da tu istu prirodu nikada nisu pokusali da dozive kao neraskidivi deo sebe, niti sebe kao neraskidivi deo iste... I jer ih nikada nije zanimala ISTINA, vec samo gradjanski status i ugled u ocima puka i rulje... Instant strucnjaci za obrazovanje instant gradjana koji proizilaze od instant coveka... Zasto lepo ne zapale svoje diplome na kolektivnoj lomaci???

Evo, ovom prilikom prozivam sve akademske gradjne koji drze do sebe da mi objasne - sta se to desava sa kitovima???

A, ako ikada saznamo odgovor na ovo pitanje u potpunosti, tada cemo

Odličan post =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 03, 2009 9:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 24, 2006 12:38 pm
Postovi: 62
Moguce da su se polovi malo pomjerili pa imaju problema sa orijentacijom...

_________________
The Truth Is Out There


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 04, 2009 9:26 am 
Aratron je napisao/la:
Moguce da su se polovi malo pomjerili pa imaju problema sa orijentacijom...


Polovi se mijenjaju svakih 11 godina. Nije do toga. Previse mi zagadjujemo stvar a i moguce je da idu dalje. Vjerujem i jedno i drugo pa nas opominju te nam pokusavaju ukazat na problem->rijesenje.


Vrh
  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 04, 2009 9:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
noxten je napisao/la:
Aratron je napisao/la:
Moguce da su se polovi malo pomjerili pa imaju problema sa orijentacijom...


Polovi se mijenjaju svakih 11 godina. Nije do toga. Previse mi zagadjujemo stvar a i moguce je da idu dalje. Vjerujem i jedno i drugo pa nas opominju te nam pokusavaju ukazat na problem->rijesenje.


Svakih 11? Thats new... prema kojim to izvorima? Što znaci da bi kompas trebo pokazivat obrnuto?

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 04, 2009 9:48 am 
To sam procitao na vise mjesta. Krenuvsi od znanstvenih do nekih alternativnih tipa metafizickih portala pa sam se sada sjetio.

Mozda i nije al eto, ako dosta ljudi to govori onda znaci da ima nekakve istine u tome. Uglavnom govore da se svakih 11 godina polovi mjenjaju.

Sve se radi o tome u sta ti vjerujes. Ako vjerujes da kompas moze pokazat stvari samo na takav nacin, kako smo nauceni onda ces to i vidjet. Nasa kreacija hehe. Refleksija nas. No da, u stvari, nije bas tako kako izgleda :)


Vrh
  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 05, 2009 11:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
bad.ass je napisao/la:
noxten je napisao/la:
E sjetio sam se jedne stvari sada bas kako sam citao ovo.

Kad sam citao Pledijski materijal "oni" kao takvi su rekli da ce se desavat sve vise i vise "nestajanje" zivotinja sto mozemo reci kao i "umiranje" istih te da se sele u 4D. Sad ako idemo po njima to bi rekli da je tako no sta je u stvari, tesko je znat. Cisto sam ovo dodao kao jednu mogucu teoriju.


sa 2D na 4D? malo zbunjujuce...


Kitovi i delfini su 3D

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 06, 2009 12:47 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 17, 2006 4:10 pm
Postovi: 106
Lokacija: Zgb
noxten je napisao/la:
To sam procitao na vise mjesta. Krenuvsi od znanstvenih do nekih alternativnih tipa metafizickih portala pa sam se sada sjetio.

Mozda i nije al eto, ako dosta ljudi to govori onda znaci da ima nekakve istine u tome. Uglavnom govore da se svakih 11 godina polovi mjenjaju.

Sve se radi o tome u sta ti vjerujes. Ako vjerujes da kompas moze pokazat stvari samo na takav nacin, kako smo nauceni onda ces to i vidjet. Nasa kreacija hehe. Refleksija nas. No da, u stvari, nije bas tako kako izgleda :)


Hmm, na stranu sto ljudi pisu po forumima, Zemljini polovi se zaista mijenjaju, ali u puno duzem vremenskom periodu i prema nama ne shvacenom algoritmu. U zadnje vrijeme (nekoliko desetaka godina) se primjecuje blago pomjeranje magnetskih polova Zemlje, a takodjer i ucestalije oscilacije u jacini s tendencijom slabljena magnetskih polova. Jacina magnetskih polova direktno je vezana uz aktivnosti Sunca pa se najvece oscilacije primjecuju u vremenima solarnih maksimuma koji se ponavljaju otprilike svakih 11 godina. Mozda taj podatak otuda. Inace slijedeci solarni maksimum je krajem 2011. i pocetkom 2012. A Sunce svaki drugi solarni maksimum (znaci svake 23 godine) mijenja svoje magnetsko polje.

Sto se tice topica i nasukavanja kitova, vrlo vjerojatno je da ima povezanost s magnetskim poljem zemlje posto se pretpostavlja da kitovi i dupini koriste magnetska polja za orijentaciju (takodjer i ptice i mnoge druge zivotinje). Magnetska polja takodjer utjecu i na morske struje (molekula vode je dipol) pa to sve mozda utjece i na kitove i dupine. No htio bih napomenuti da je pred nekih mjesec dana bila slicna situacija na Filipinima kada se nasukalo stotinjak dupina - da bi zatim nakon nekih tjedan dana u istoj regiji bio potres od 7.5 stupnjeva po rihteru. Takodjer sjetimo se stravicnog potresa u Kini cemu je cak mjesec dana prethodio zbunjujuci egzodus i migracije svih vrsta zivotinja.

Zasigurno covjek svojim zagadjivanjem u nekoj mjeri (izrazito negativnoj) utjece na morski zivot, medjutim osobno drzim da pri ovakvim masovnim pojavama u razlicitim djelovima svijeta treba uzrok traziti i u nekim drugim stvarima, posebno aludirajuci na aktivnost Sunca jer globalne promjene se ne dogadjaju samo na nasem planeti nego sirem Suncevog sustava...

Lijep pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 06, 2009 1:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 17, 2006 4:10 pm
Postovi: 106
Lokacija: Zgb
Evo nekoliko zanimljivih linkova:

USGS Real Time potresi u svijetu:
http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/rec ... world.html

NOAA / Space Weather Prediction Center:
http://www.swpc.noaa.gov/ace/ace_rtsw_data.html
(Za praćenje aktivnosti Sunca u realnom vremenu)

Tromsø Geophysical Observatory
http://geo.phys.uit.no/index.html
(Za praćenje magnetskog polja zemlje u realnom vremenu)

Zanimljiv clanak o prirodi obrtanja magnetskih olova:
http://www.space.com/scienceastronomy/e ... 40407.html

Mnostvo informacija o geomagnetizmu:
http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/magne ... etism.html

I htio bih se jos nadovezati na prethodni post i nadodati kako zivotinje neka cula imaju osjetno intenzivnija od ljudi i da mogu "predosjecati" neke buduce aktivnosti, sad da li je to tzv. "sesto culo" ili i najmanje promjene i oscilacije u prirodnoj ravnotezi djeluju na njih da se ponasaju nepredvidivo - kao u ovim slucajevima - to vec prelazi okvire znanosti i ulazi u vode spekulacija.

Lijep pozdav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 06, 2009 1:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 16, 2006 12:30 am
Postovi: 305
Možda ima veze sa potresom koji se jutros dogodio u Victori AU, 98 km SI od Melburna.
http://www.news.com.au/heraldsun/story/ ... 61,00.html
Inače potresa u Australiji obično nema zato što Australija ima svoju tektonsku ploču.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz