Sada je: uto apr 16, 2024 5:12 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Google Chrome eula
PostPostano: sub sep 13, 2008 12:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 03, 2008 12:11 pm
Postovi: 41
nisam pravnik ali smatram ovo alarmantnim. naime, Google je izbacio novi web browser pod imenom google chrome. Ima kul nacin koristenja memorije i radi vrlo brzo, ali postoji (bar mislim) jedna ogromna odvratna kvaka:

11. Content licence from you
11.1 You retain copyright and any other rights that you already hold in Content that you submit, post or display on or through the Services. By submitting, posting or displaying the content, you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free and non-exclusive licence to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content that you submit, post or display on or through the Services. This licence is for the sole purpose of enabling Google to display, distribute and promote the Services and may be revoked for certain Services as defined in the Additional Terms of those Services.

to im je prvotno bila eula, a shatro nakon puno kritiziranja da je prestroga, su to promjenili u:

11. Content license from you

11.1 You retain copyright and any other rights you already hold in Content which you submit, post or display on or through, the Services.

sto je , ako ja dobro shvacam pravo - potpuno ista stvar. Odnosno - SVE sto IKADA pogledate, posaljete ili otvorite u web browseru - oni imaju pravo ne samo citati i pratiti - nego i mjenjati i publicirati!! (odrekli ste se autorskih prava jel...)
to pretpostavljam ukljucuje i sve passworde, sve privatne poruke poslane preko web browsera, nedo bog da imate mail koji otvarate u browseru i obavljate neki posao preko njega - jer vam apsolutno sve fajle koje ste ikad poslali pomocu tog maila mogu gledati i uzeti sebi.

zapravo pogledavsi ovaj clanak:
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2329414,00.asp

sam jos vise zabrinut, jer se "zajednica" ocito ponasa kao da je problem rijesen. A znate vec kako to ide, - napisite na nekom uglednom casopisu da je problem rijesen i drasticno ste smanjili broj onih koji se pitaju jeli stvarno rijesen. Sve skupa mi izgleda ko namjestaljka googlea - izbaci prvo nesto sto zvuci uzasno, skreni pozornost na to, zatim to kao prepravi i onda se pravi da je sad sve u redu - a zapravo je jos uvijek ista stvar.

ima li mozda neki pravnik koji bi potvrdio ili nadam se opovrgnuo moj laicki pogled na ovo? i opcenito, sto vi mislite?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 13, 2008 3:56 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Mislim da nikada nece odustati od mogucnosti da zavire u tudju privatnost. Da misle odustati, zasto bi tako poceli?
Uvek i smatram da mogu da vide sve sto hoce, samo srecom, nemam nikakvih vaznih mejlova, pa me bas briga.
Medjutim, nikako nije u redu, ali mislim da se mi sa tim necemo izboriti. Radice kako hoce.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 13, 2008 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto aug 05, 2008 1:56 pm
Postovi: 31
uvek su mogli sve da vide pa ce i u buduce,,sta njihovo stado pise i kome


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub sep 13, 2008 5:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 03, 2008 12:11 pm
Postovi: 41
sundance je napisao/la:
uvek su mogli sve da vide pa ce i u buduce,,sta njihovo stado pise i kome


ja mislim da to nije istina. Zapravo ovisi o kome sad tocno mislis. Google to definitivno nije mogao. Mogli su pratiti sve sto ikada pretrazujes i na sto klikces, ali to im ne znaci puno kada ti se ip mjenja sa svakom novom konekcijom (barem nama - "obicnim" korisnicima), a MAC ti nemre tak lagano vidit...

osim toga - idemo li logikom da su oduvijek mogli vidjet sve sto tko radi - onda bas i nema smisla izdavati novi software da radi to isto...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned sep 14, 2008 3:40 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Pricao mi jedan covek koji je radio u drzavnoj bezbednosti da oni uvek mogu sve da prisluskuju, da prate i da znaju, ali nikad nema dovoljno ljudi koji bi pratili svakoga. Prate se samo oni koji treba da se prate. Kad bi sve prisluskivali, trebala bi im gomila ljudi da to radi. tako i Google.
Naravno da postoji opcija da se na odredjene pozive ili otvaranje stranica pocinje pracenje (kao recimo ove), li ai toga je previse da bi se to pratilo.
Kada postoji odredjena grupa koja se treba pratiti, onda mogu da to rade do detalja, ali ne da stalno prate svakoga.
Jednostavnije receno, dok nemaju razlog da te prate, ne trose vreme na to, jer ne mogu to sve postici.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 20, 2009 10:13 am 
Google radi centralnu bazu ljudi. Saznaje sve sto moze o ljudima pocevsi od lokacije ( latitude longitude ) do svega sto vi mozete zamislit.

Svaki portal prati svakoga, pa cak i ja kao developer radim takve stvari radi toga da vidim tko mi dolazi po sajtovima i branding teorija da userima dam ono sto im se svidja. Uglavnom no ono sto stoji iza google-a je vjerovatno artificial intelligence sustav ili zele to napravit pa sakupljaju sve moguce podatke.

Svi nas spijaju, uvjek pa i u ovom momentu. Tko vama kaze da kad vi niste spojeni na internet da stvarno niste spojeni?! lol.


Vrh
  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz