Sada je: čet mar 28, 2024 7:45 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Teror jednog predsjednika
PostPostano: pet sep 21, 2007 7:49 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri dec 01, 2004 1:33 pm
Postovi: 22
Lokacija: sarajevo
Dzek Goldsmit je autor brojnih strucno-pravnih knjiga i profesor na Harvardu, ali je svojevremeno vrijedio i kao cudo od djeteta americkih konzervativaca. Ovih dana zamalo nije, pak, postao ikona americke ljevice. Razlog tomu je sto je prije par dana izisla njegova knjiga "Teror jednog predsjednika", koja je izazvala velika uzbu|enja u Vasingtonu, ali i u cijelom svijetu, tako je barem komentiraju brojni mediji diljem planete.
Goldsmit je ostavku podnio, inace, zbog stalnog stresa u Bijeloj kuci, zbog toga sto se, kaze, nije suglasavao s metodama, iako jeste s ciljevima.
Tek su mu 44 godine, a vec sa 40 je vec bio u Busovoj vladi nadlezan za pravna pitanje borbe protivu terorizma, ukljucivo mu­cenja, spijunaze i nadzor.
Bit ce, pak, da mu se zgadilo, pa je samo poslije devet mjeseci podnio ostavku na tu duznost. Tako bi se moglo zakljuciti na osnovu ove njegove knjige, s punim naslovom "Teror jednog predsjednistva: Zakon i pravda unutar Busove administracije" (The Terror Presidency: Law and Judgment Inside the Bush Administration).
Goldsmit je bio prije cetiri godine oficijelno voditelj u americkom ministarstvu pravosu|a, a ustvari je bio pravni savjetnik Busa.
"Ja sam bio nadlezan za to da predsjednika vadim iz pravnih teskoca", kaze duhovito.
No, izdrzao je samo od oktobra 2003. do jula 2004. godine.
Me|utim, dok je bio u Busovoj administraciji imao je dodira sa svim aktima i svim doga|ajima koji su se ticali stvarne ili navodne borbe protivu terorizma. Zato se i smije ustvrditi da je insider i da govori iz prve ruke o moralno-politickom bankrotu Busove administracije, ali i aktualnog americkog predsjednika osobno, pa ako on to i ne formulira tako ...
Drugi je moralni akt ova njegova knjiga sama po sebi.
On kaze: "Ja ne polazim ni sada, kao sto nisam ni ranije, da se mi nalazimo u jednoj vrsti ratne situacije..., da se moraju pronaci efektivni putovi dobijanja informacija od terorista..., da su agresivna ispitivanja u tu svrhu dobre metode...".
Ali je i ovih dana kazao i sljedece: "Ja sam potpuno uvjeren da on (Bus) cini Ameriku sigurnijom" (!?).
Bilo kako da je, Goldsmitovi zakljucci u njegovoj knjizi su, ipak, samarcina za Busa i za cijeli americki politicki establisment.
Bit ce da je problem s ovom knjigom u prvom redu u tomu - i da se zato uzbu|uju Bus i njegovi ljudi, - sto se americka administarcija i danas sluzi istim (nedozvoljenim) sredstvima i metodama, kao sto su ona o kojima pise Dzek Goldsmit. A radi se, nije tajna, o tajnim saslusanjima, prisluskivanju, pa i mucenju, u krajnjem o Gvantanamu, u kojem se primjenjivalo isto ono sto i u Abu Graibu, ako se i ne primjenjuje jos.


Svjedocanstvo o mucenju Iracana
Goldsmitu se, ipak, mora priznati da je ucinio moralni cin kada je podnio ostavku nakon sokirajucih fotosa mucenja Iracana u zatvoru Abu Graib. Uzgred receno, na jednom internet-portalu (www.salon.com) objavljena je stravicna dokumentacija americkog terora i zla u ovom nekadasnjem Sadamovom zatvoru, pa potom americkom mucilistu, svojevrsnom uvodu u Gvnatanamo.
Me|u 279 slika i 19 videosnimaka iz Arhiva Criminal Investigation Command (CIC) nalaze se i brojna do sada neobjavljena svjedocanstva uzasa.

oslobodjenje 290907


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz