Sada je: čet apr 25, 2024 2:22 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 60 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nestanak pcela
PostPostano: ned apr 15, 2007 11:42 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned apr 15, 2007 11:10 pm
Postovi: 3
http://news.independent.co.uk/environme ... 449968.ece

http://www.pcelarstvo.hr/index.php?opti ... 1&Itemid=2

Albert Einstein je jednom rekao da bi u slučaju nestanka pčela "čovjeku ostalo samo četiri godine života".


Zadnja izmjena: zexa; pon apr 16, 2007 2:41 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nestanak pcela
PostPostano: pon apr 16, 2007 10:59 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet aug 31, 2006 1:08 pm
Postovi: 20
Lokacija: Aspalatos
zexa je napisao/la:
http://news.independent.co.uk/environment/wildlife/article2449968.ece

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=251

Albert Einstein je jednom rekao da bi u slučaju nestanka pčela "čovjeku ostalo samo četiri godine života".


Cijeli taj članak se apsolutno ne odnosi na konkretno stanje pčelarstva u Hrvatskoj.
Složila bih se samo sa tvrdnjom o kvadratastom obliku košnica, također moralno upitna je i proizvodnja matične mliječi jer zahtjeva ubijanje određenih larvi (ne bilo kojih).
Inače, kod nas se još uvijek sa pčelama radi na "starinski" način.
Znači pčele prezimljavaju u košnicama, računica= 25 kg meda po košnici po 40 kn/kg (što je tržišna cijena domaćeg meda u maloprodaji) iznosi 1000 kn, nova matica se cijeni preko 2000 kn. Osim toga pčele se zimi nadohrajuju i mješavinom šećera ukoliko meda nema dovoljno.
Nadalje, rojenje pčela je najsretniji događaj svakom pčelaru je to znači novu košnicu, odnosno više meda.
Med sam vrca se na način da se ne uništavaju saća (bila, vidjela, vrcala), sa okvira se podiše površinski sloj kojim pčele zatvaraju saća te se stavljaju u vrcala i postupkom centrifuge izvlači med van. U cijelom tom postupku koji za cca 70 košnica traje cijeli dan strada stotinjak pčela, a ako je prostor za vrcanje dobro zaštićen taj broj je i manji.
Propolis se prozivodi na način da se zaštitni sloj kojim pčele zatvaraju saća ocijedi od meda, te se otapa u alkoholu.
Pčele su vrlo osjetljiva bića na bilo kakve otrove, stoga ukoliko borave u košnicama od drva tretiranog bilo kakvim otrovima vrlo brzo će se razboljeti i ništa od meda.
Domaći pčelari se još uvijek povode po pravilu održivog razvoja i poprilično ulažu i ljubavi i novca u svoje košnice. Barem tako sam ja doživljela iskustvo sa pčelama i pčelarima.
Ako te brine otvaranje saća, pčele u roku od 7 do 15 dana poprave sva oštećenja koja nastanu u procesu vrcanja meda.
Što se tiče bojkotiranja pčelinjih proizvoda, industrijske pčelinje proizvode bojkotiram odavno (med na policama dućana, nativni propolis, obični propolis, itd...). Koristim samo domaće od poznatih pčelara.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 16, 2007 2:44 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned apr 15, 2007 11:10 pm
Postovi: 3
Ispravio sam adresu na kojoj se moze naci clanak na ovu temu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 16, 2007 9:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
sto se tice Albertove izjave..nije li cuvena 2011. bas za 4 godine..hm hm

smatram da je problem i vise nego ozbiljan
ovdje navodim jedan dio teksta o važnosti pcela

"If the bees began to disappear, we would rely more on other insects and mammals to spread the pollen of flowers. The pollination process of the flowers would begin to slow down and eventually some species of wild flowers would begin to become extinct. The flowers would not be the only ones to suffer from this. Many animals would also suffer from a loss of food. In return, this group of herbivores would begin to thin out. The process of elimination does not stop here. Many carnivores that feed on the herbivores would have a hard time finding food and could die of starvation. Now you can see what an important and necessary role the bees have in the delicate balance of the ecosystem.

Humans would be affected by the loss of this species. Some of the plants and flowers that produce fruits and vegetables would begin to disappear. This means that some fruits and vegetables would become scarce and prices would most likely go up on these items. We would have to live without some of the other products bees help make."

zanimljivo bi bilo zapoceti raspravo ZASTO nestaju????
navodi se da je to zbog telekomunikacija bezicnih dakle vrsta zracenja...?!?!?! #-o #-o #-o


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 17, 2007 2:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 27, 2007 2:35 am
Postovi: 123
Mozda je dobra ideja zakopati provereni HHG ispod kosnice?
Bar za probu na jednoj kosnici, TAKAV MED BIH RADO IMALA.
Dobra holy hand granate bi bila mnogo vise od svetionika za povratak kuci, secate se podatka da je med iz piramida bio kristalisan ali izvanrednih organoleptickih svojstava? Moj pokojni tata je drzao pcele, pomagala sam po malo pa i znam ponesto, mobilni telefon nemam. Ne slucajno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 1:07 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pitao sam danas prijatelja koji se bavi pčelarstvom ovdje u Hr, da li je uočio kakve anomalije kod pčela i da li je možda i on primjetio neki "nestanak" pčela.

Rekao je da zasad ništa nije nestalo, ali kaže da je bilo prošle godine nekih bolesti od kojih je jedan dio roja uginuo i da se to normalno povremeno desi. Ali je također rekao da kad se pojavi bilo kakva bolest i kad pčele uginu, one ostanu na zemlji uginule i ne nestaju, kao što je ovdje slučaj.

#-o

Čak je u šali rekao da su u Americi rekli da je to povezano sa vanzemaljcima. Možda nije niti svjesan koliko je možda u pravu. Tko kaže da pčele nisu donijele neku grupnu odluku da promjene realitet ( možda i denzitet ).
I nemojmo zaboraviti da se kraljica termita, bez problema teleportira u drugo stanište, ukoliko dođe do opasnosti po njen život. Zašto onda i pčele nebi imale neku takvu mogućnost?! Možda se polako teleportiraju u neke druge točke vremena/prostora ( možda voljom njihove grupne duše ) jer im trenutno stanište više ne odgovara za njihove lekcije ( jako OPS opredjeljena Amerika ).

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 2:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Ja sam jednom davno primetio da bubašvabe mogu da se teleportiraju ili nestaju. Hteo sam jednu da zgazim i ona je bukvalno nestala, nije imala gde da se skloni ma koliko bila brza, pod je bio čist i širok.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 10:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
Jack987 je napisao/la:


I nemojmo zaboraviti da se kraljica termita, bez problema teleportira u drugo stanište, ukoliko dođe do opasnosti po njen život. Zašto onda i pčele nebi imale neku takvu mogućnost?! Možda se polako teleportiraju u neke druge točke vremena/prostora ( možda voljom njihove grupne duše ) jer im trenutno stanište više ne odgovara za njihove lekcije ( jako OPS opredjeljena Amerika ).

:mrgreen: :wink:


moze objasnjenje, nije da znam biologiju i sl. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 10:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Sad mi je tek jasno zasto vise nema meda za kupit, mislim na med, a ne na secerni sirup s aromom meda sto se prodaje, pa i s certifikatima pcelarskih zadruga...
Samo ne znam da su bas "odlucile" nestati, mozda se teze adaptiraju na kvalitetu okolisa, zagadjen zrak, olovne cestice sto se taloze na travi i cvijecu, pa im to mozda smeta, ne cini li vam se?
Pantelija
Citat:
Ja sam jednom davno primetio da bubasvabe mogu da se teleportiraju ili nestaju. Hteo sam jednu da zgazim i ona je bukvalno nestala, nije imala gde da se skloni ma koliko bila brza, pod je bio cist i sirok.

Tako ti se cini. Brze su k'o metak. Jednom sam gledala sjajan dokumentarac BBCjeve produkcije o tim "divnim" stvorenjima, cini se da su u laboratoriju ustanovili da iste mogu postic brzinu od oko 200 km/h, ako se ne varam. Sto je najgore, one nece nestati kao pcele...
Citat:
pod je bio cist i sirok

Jesi siguran da je bio bas tako cist? :mrgreen:


(sala mala)

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 18, 2007 11:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
To me zbunilo i pažljivo sam sve pregledao, prostorija je bila zatvorena.
I teleportacija je u stvari u brzina, samo malo veća od one na koju smo naučeni.

Davno je rađen eksperiment sa termitima u kome je kraljica obeležena bojom i izolovana staklenim zidovima tako da nije mogle nigde proći. Ipak ona je neobjašnjivo nestajala iz te staklene kutije čim je shvatila da je u klopci i pojavljivala se na drugom bezbednom mestu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 23, 2007 1:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 14, 2006 8:04 pm
Postovi: 139
Lokacija: na mjestu
Pantelija je napisao/la:
Davno je rađen eksperiment sa termitima u kome je kraljica obeležena bojom i izolovana staklenim zidovima tako da nije mogle nigde proći. Ipak ona je neobjašnjivo nestajala iz te staklene kutije čim je shvatila da je u klopci i pojavljivala se na drugom bezbednom mestu.


Zanimljivo, imas li kakav link ili knjigu za preporuciti?
Interesantno, doista...Ocito ima velikih razlika izmedju onih sto nazivamo "insekti" i "bube", neki su na visem stupnji razvoja od drugih...A mogu li se telepotrirati samo njihove matice ili i prosti "radnici", ako se radi o pcelama ili termitima... Ako mohu bubasvabe, kod kojih nema hijerarhije...
Cini se da muhe nisu nimalo napredovale... Promatrajte ih samo kad navale da izadju kroz zatvoreni prozor...

_________________
Eye of the tiger


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 23, 2007 5:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Nemam linka ni knjge, davno sam čitao o tim eksperimentima.
Imaš kod Swami Rame u njegovoj knjizi 'Život sa himalajskim učiteljima' (http://www.swamij.com/swami-rama.htm) opis posete jednom joginu koji je transformisao svu materiju po volji. I teleportacija je stvar volje ili namere. Sve te moći su prirodne i dostupne, problem je naš um koji to čini nedostupnim. Bube nemaju um za prepreku svojoj nameri da se teleportiraju, a još uz to imaju i milione godina iskustva čuvanja svoje guzice :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Nestanak pcela u SAD!
PostPostano: pon apr 30, 2007 10:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 24, 2006 12:38 pm
Postovi: 62
Vec neko vrijeme se prica da je u SAD-u primjetan nestanak pcela.
Danas je objavljena vijest da su naucnici zabrinuti jer je u zadnje vrijeme primjeceno da je nestalo preko 80% matica!
Negdje sam ranije citao da je Einstein jednom rekao da bi u
slucaju nestanka pcela "covjeku ostalo samo cetiri godine zivota".
Bas mi je prije par dana jedan pasionirani pcelar pokazivao svoje kosnice. Slucajno sam primjetio da u nekoliko ne dolecu pcele. Na moj upit zasto je tako, odgovorio mi je da su mu iznenada nestale matice, te da je izgubio te rojeve.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 30, 2007 11:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Imamo vec takvu temu ovdje:

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=1374

i po ko zna koji put, ponovo molim sve clanove da prije otvaranja novih tema upotrijebe "search" funkciju kako bi provjerili da li vec postoji ista ili slicna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 20, 2007 5:28 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned mar 11, 2007 11:28 am
Postovi: 12
Lokacija: Zagreb
danas sam citao u jednom kvartovskom casopisu gdje se govori o nestanku pcela u SAD-u i UK i da njemacki znanstvenici tu pojavu objasnjavaju zagadjenoscu zraka zbog zracenja od mobitela i antena, te da pcele ili ugibaju, pa imamo trupla u blizini kosnica ili jednostavno odlete na neko drugo mjesto.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon maj 21, 2007 5:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Moj pašenog je na Cetinju imao preko 36 košnica. Prije pet godina su mu pčele nestale nalazio je i mrtve u košnicama. Danas ima 12 košnica. Još mu nije jasno šta se desilo. Slao je mrtve primjerke i u Podgoricu i u Beograd na analize. Nijesu ništa pokazale. :shock:

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 08, 2007 1:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2005 7:55 pm
Postovi: 48
Moj se tata rekreativno bavi pčelarstvom i pčele mu redovno nestaju...roj po roj... :P Od prilike prije dvije godine njegov prijatelj je gotovo ostao bez više po pola rojeva koje je imao... I on na žalost nije usamljen slučaj...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 16, 2007 9:58 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon apr 30, 2007 9:44 pm
Postovi: 2
mi imamo pcele i nisu nam nestale, a med im je pravi nektar mljac :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 16, 2007 10:04 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon apr 30, 2007 9:44 pm
Postovi: 2
hm al roj nam zna otici al bude cesto na najblize drvo pa ga ulovimo a zna koji i otic ko zna kuda :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 21, 2007 1:37 pm 
Offline
pod moderacijom

Pridružen/a: pon jun 18, 2007 12:31 am
Postovi: 25
Lokacija: Bobovac, jedan proljetni dan 1350.
nestanak pcela u americi moze biti samo (ne)djelo americke vlade. ionako vrse eksperimente nad ljudima bez njihovog znanja. vjerovatno zasipaju citave regione razlicitim hemikalijama i slicnim stvarima...ovaj put su predaleko otisli!
inace, pcela je jako bitna za prirodnu ravnotezu! U Kur'an-u postoji sura koja nosi naziv "Pcela"!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 60 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz