Sada je: pet mar 29, 2024 4:45 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 60 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: čet jun 21, 2007 3:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
Ziklon_B je napisao/la:
U Kur'an-u postoji sura koja nosi naziv "Pcela"!

mislim da je Kuran posljednje mjesto gdje bismo trebali gledati da se uvjerimo u vaznost pcela za prirodnu ravnotezu :wink:

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 21, 2007 4:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Ziklon_B je napisao/la:
inace, pcela je jako bitna za prirodnu ravnotezu! U Kur'an-u postoji sura koja nosi naziv "Pcela"!
\

kod mene je jedno vreme postojala cevabdzinica koja nosi naziv "PChELA" :!: :!: :!:
imali su najbolje cevape i somune u krugu od 200km
kasnije su lokal preimenovali i pretvorili u neshto sasvim drugo
i pre i posle toga znachaj pchela za prirodnu ravnotezu je bio i ostao isti

isto kao shto je bio i ostao isti i pre i posle Kur'an-a :shock: :shock: :shock:
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 21, 2007 11:05 pm 
Offline
pod moderacijom

Pridružen/a: pon jun 18, 2007 12:31 am
Postovi: 25
Lokacija: Bobovac, jedan proljetni dan 1350.
mogli ste se barem udostojiti i procitati prevod te sure...uglavnom akcenat je bio na vaznosti pcele koja je ocito velika cim se spominje i u vjerskoj knjizi... =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 22, 2007 3:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Ziklon_B je napisao/la:
mogli ste se barem udostojiti i procitati prevod te sure...uglavnom akcenat je bio na vaznosti pcele koja je ocito velika cim se spominje i u vjerskoj knjizi... =D>


Vaznost pchele koja je ochito velika nije u tome shto je nagradjena naslovom sure i spominjanjem i u verskoj knjizi,sa sve :!:
nego je vaznost pchele koja je ochito velika u tome shto oprashuje oko 70% biljaka koje ljudi koriste kao hranu,a i zivotinje(da ne ispadne da mislim samo na vegane) koje opet ljudi kasnije koriste kao hranu

\
btw,nema zivog stvora koji nije pomenut u verskim knjigama
to shto se,recimo, jaguar, ne spominje u hriscanstvu i islamu ne znaci da ne igra vaznu ulogu u religioznom sistemu juznoamerichkih indijanaca

shto vodi ka tome da tvoja reakcija u poslednjem postu govori da
akcenat tvog pretposlednjeg posta uglavnom nije bio na vaznosti pchele koja je ochito velika,vec na tome da se i u temi koja je o pchelama :ontopic: raspravlja o citatima iz svemudrih verskih knjiga :offtopic:
na ovom forumu imash i temu o religiji,
i niko ti ne brani da tamo diskutujesh o verskim knjigama,
ako si je vec prochitao primeticesh da se u tu diskusiju ne mesham niti napadam ikoga zbog njegovih shvatanja,pre svega zato shto smatram da svaki razred ima svoje lekcije i ispite,i da decu treba pustiti da sve lekcije prodju redom i bez zurbe i preskakanja,
medjutim,
kad se nekom aktivira mesijanski mod, i krene po temama koje govore o drugim stvarima da skrece diskusiju na citate iz svemudrih verskih knjiga,(mozesh se barem toga udostojiti da slobodu koja je tebi data dash i drugima oko sebe,)
e to je onda druga stvar,
NO PASARAN :!:
jer osim shto ometa druge da svoje lekcije uche,namece im stvari koje su kao jedino ispravne i tachne,samo zato shto ih on tako vidi,odande odakle mu je stajalishte i dokle mu pogled u tom trenutku dopire,shto nije ok
ako te i dalje vredja ovo shto pishem,slobodno mozesh kao tvoj komshija iz teme "History of Satanism ?!" sve to prespojiti,staviti josh jednog ovakvog =D> i skrenuti prichu da je sve to samo josh jedan moj pokushaj da budem komichan :mrgreen: ,nema frke,prashtam,tako sam nauchen :mrgreen:

a da ne bi mislio da sam alergichan iskljuchivo na verske knjige(vidi potpis) to se odnosi i na sve ostalo shto postoji i ne postoji
chini mi se da ni Ajnshtajn nije morao da koristi vishu matematiku da ovo izjavi:
Citat:
Albert Einstein je jednom rekao da bi u slučaju nestanka pčela "čovjeku ostalo samo četiri godine života".

jer,
ovo su znali, i to prichali,chak i nepismeni seljaci sa nasheg brdovitog balkana,josh pre nego se Albert rodio,
poznat kao veliki prepisivach,
a bio je ovdashnji zet,
mozda mu je to tast isprichao uz chashu vina,a Albert je to samo preprichao :mrgreen:
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 22, 2007 3:15 pm 
Offline
pod moderacijom

Pridružen/a: pon jun 18, 2007 12:31 am
Postovi: 25
Lokacija: Bobovac, jedan proljetni dan 1350.
pa slusaj, ja sam ovdje novi ne mogu sad nikoga napadati niti se pretjerano svadjati! ako tebi spomen necega (sto ti se ocito gadi) smeta na temama koje nisu striktno vezane za tu stvar onda ti imas problem prepushtanja slobode drugima da pishu!
sve sto sam ja napisao je da su pchele bitne za ravnotezu i dodao (u prenesenom znacenju) da se to znalo jos u davnim vremenima jer se spominje i u vjerskim knjigama!
ako nisi skontao poentu moje izjavi, e jebiga onda! mozda previse razmisljas o gradnji svemirskih brodova i o x-files...

ALL THE BEST!

nek ne zamjere drugi sto smo otisli u off topic.

p.s. nisam bas zainteresovan za teme o religiji, vise me interesuje historija gdje i jesam postao i eventualno podforum vijesti. ako ti smeta da dolazim na neki podforum,samo reci i ja cu prestati jer ne zelim da budem smetnja osobi koja bi u dogledno vrijeme mogla napraviti npr. trabant koji ide na secernu repu ili FAP koji se pokrece sagorijevanjem stidnih dlaka!

CIAO!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 22, 2007 7:49 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
:offtopic:
Citat:
pa slusaj, ja sam ovdje novi ne mogu sad nikoga napadati niti se pretjerano svadjati! ako tebi spomen necega (sto ti se ocito gadi) smeta na temama koje nisu striktno vezane za tu stvar onda ti imas problem prepushtanja slobode drugima da pishu!


Možeš pisati, ali ne bilo što ( naravno, pročitaj Upute o korištenju foruma, ako već nisi ).

Ako želiš lijepo diskutirati i predložiti svoje argumente - nema problema. Ako se sve svodi na provokacije, to nećemo dopuštati.

Mislim da ćeš ovo razumijeti.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 27, 2007 1:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
Ovaj forum je postao ,na zalost, leglo egoista i napacenih dusa koje misle da su centar univerzuma. Pcele nisu nestale, samo su klimatske promjene poremetile floru i faunu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 27, 2007 10:11 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
I svi oni pčelari koji tvrde da su nestale su napaćeni egoisti a ti si centar univerzuma. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Nestanak pcela
PostPostano: sri jul 04, 2007 1:08 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jun 30, 2007 2:45 am
Postovi: 6
Lokacija: nedođija
zexa je napisao/la:
http://news.independent.co.uk/environment/wildlife/article2449968.ece

http://www.pcelarstvo.hr/index.php?opti ... 1&Itemid=2

Albert Einstein je jednom rekao da bi u slučaju nestanka pčela "čovjeku ostalo samo četiri godine života".


pošto pčele zuje, one su zaključile da; sada svi zuje, mi pčele vam izgleda ne trebamo i bok!

još kad i mravi kužnu da ne triba radit - jer koje vidija radit - e onda će bit belaja, da.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 10, 2007 3:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 09, 2007 1:34 pm
Postovi: 136
Lokacija: Belina
danas je moguće držati pčele jedino na slabo naseljenim planinama, bez ikakve industrije i poljoprivrede. Moj matori ima nešto pčela na Vučjaku kod Broda i dobro se drže, dok na svim drugim mjestima umiru i slabo daju med


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet sep 07, 2007 6:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 13, 2006 8:37 pm
Postovi: 147
Danas je u novinama izasao clanak da su navodno otkrili uzrok nestanka pcela. Uzrok je virus IAPV (Isreal acute paralysis virus) kojima su zarazena vecina jata. Virus je dosao iz Australije.

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/s ... TopStories


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 03, 2007 1:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
Ma nije virus u pitanju!

Da je u igri bilo kakva boleština, našli bi ljudi mrtve pčele.

Izmislit će mediji bilo kakvo objašnjenje, samo da se prestane mislit i promatrat!!! :?

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 04, 2007 11:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 01, 2007 6:55 pm
Postovi: 190
Lokacija: Rijeka-istok
Nisam mogao proći pored ove teme, a da nešto ne napišem.
Pčelarim od malih nogu.Naučio sam to od nonića (djeda) po mami.Danas imam 10-ak košnica i pored svih obaveza stignem se družiti sa tim divnim stvorenjima.

A što se tiče nestanaka pčela u Americi, to je njihov način rada. Američki profesionalni pčelari dobivaju godišnje poticaje od države, a plaćaju im i farmeri za oprašivanje.Američki pčelari na kraju sezone pobiju dio pčela, naplate osiguranje za pobijene, a onda dignu uzbunu da su pčele nestale.
To je stari trik za koji svi znaju, ali zbog koristi koje pčela donosi poljoprivredi i voćarstvu, gledaju im kroz prste.

Još su mom noniću nestajale pčele pred 30-ak god. Našao bi košnicu praznu bez mrtvih pčela. On mi je to objašnjavao da je pčele ili nešto uznemiravalo ili im pozicija na kojoj su bile nije odgovarala pa su zbog toga pčele jednostavno pobjegle. Pčelari su davno primjetili da utjecaj određenih zračenja djeluje na pčele tako da one počinju oblagati stijenke košnice propolisom da bi se zaštitile od zračenja. Jedan prijatelj mog nonića, koji je isto bio pčelar viskom bi uvjek provjeravao da li je neko mjesto dobro za smještaj košnice. I tako je radio za svaku košnicu.


Ali pazite ovo. Noniću su bježale pčele iz košnica koje je on koristio za proizvodnju propolisa.Te košnice bi on stavljao ispod električnih vodova visokog napona. Košnice su bile namjerno napravljene tako da se rubovi stijenki nisu spajali nego je ostajala mala šupljina između njih.Kako pčele na trpe da im je propuh u košnici, a ne vole ni elektromagnetsko zračenje ( zbog mikroklime ) one priorit postavljaju na propolis jer sa njime krpaju šupljine ( pored ostalog ),a pčelar onda promijeni taj dio košnice, stavi drugi koji je isto tako raspuknut, a propolis postrže. Početkom jeseni te košnice su se morale maknuti sa tih pozicija inače bi pčele pobjegle.

Dakle ako se kod nas dogodi da nekom pobjegnu pčele onda razlog na prvom mjestu treba tržiti na poziciji na kojoj su postavljene košnice, a tek onda treba tražiti druge razloge ( uznemiravanje, bolest. grinje itd. ).

Pčele su pametne, ako ih nešto ometa one se odsele. Dok ljudi kad kupuju stan ili grade kuću gledaju na sve, samo ne na bitne stvari ( zračenja, podzemne vode ).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 29, 2008 7:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Da malo osvjezim:

http://groups.google.hr/group/hr.soc.re ... b?lnk=raot
http://www.pcelinjak.com/content/view/209/176/
http://www.pcelarstvo.hr/pomor_trecine_ ... ko_-4.html
http://www.glas-koncila.hr/rubrike_prig ... SESSID=c7f
http://www.forum.hr/showthread.php?t=243738&page=4
http://cryingplanet.blog.hr/2007/04/162 ... umiru.html

http://www.youtube.com/watch?v=-bFiKZPDrT8
http://www.youtube.com/watch?v=WkGqMETmMSY
http://www.youtube.com/watch?v=niEZaD_G6PM
http://www.youtube.com/watch?v=0XQiaj5Zrrg
http://www.youtube.com/watch?v=GNggimX_rGI

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Zadnja izmjena: villy; ned jun 29, 2008 11:59 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 29, 2008 9:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 15, 2008 11:24 pm
Postovi: 186
Ostavite mobitel na sat vremena kraj košnice, nazovite nekog i ostavite da "razgovara", odnosno da su u vezi. Nakon sat vremena vidjet ćete da će se broj pčela smanjiti. Frekvencije i signali koje mobitel odašilje i prima za vrijeme razgovora remete pčelama sposobnost orijentacije, samim time sposobnost povratka u košnicu.

Nadam se da je sve jasno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 29, 2008 11:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
A sto reci nego zakljuciti:


citirano:
Teorija zavjere? Nevjerojatan niz slučajnosti? Možda. Prema Einsteinu i brzini širenja kako zračenja, a tako i nestanka pčela imamo nešto malo više od četiri godine da dobijemo odgovor na to pitanje.

Albert Einstein o pčelama, a da budemo malo i kataklizmički nastrojeni recimo i to kako se u kršćanskoj literaturi nestanak pčela smatra jednim od znakova smaka svijeta. Također, oduvijek se smatralo kako pčele ustvari predosjećaju opasnost pa jednostavno nestanu, pobjegnu prije neke katastrofe.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 10:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 10, 2008 7:19 pm
Postovi: 39
Lokacija: My mind somwhere on the universe
Činjenica je da kolonije pčela u zadnjih nekoliko godina umiru odjednom bez ikakvih znakova oboljenja.

To je neko od naučnika ustanovio da je riječ o prevelikoj količini prisutnosti elektrotehnike kao što je mobilni telefon...

Kod nas u CG je bilo slučajeva pomora pčela a da pri tom nema nikakve bolesti, prosto cijela kolonija odjednom umre...

Zašto je to tako niko tačno ne zna...

A ne bi nam lijepo bilo da pčele izumru...
TO sigurno niko ne želi...

_________________
Sve se plaši Vremena a Vrijeme se plaši Piramida!
!UT SEMENTEM FECERIS, ITA METES!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 4:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
ja mislim da to ima veze sa GMO hranom...
GMO genetski modificirana hrana, znaci sadrzi odredjene izmjene u genima, al nasa tehnologija nije bas optimalna za takve procese pa onda promjenivsi jedan nastane lancana reakcija i na kraju kad jedete paradajz/kavadu/rajcicu jedete sve samo ne nju...
e sad, zivotinje razlikuju gmo od obicne hrane za razliku od nas, i izbjegavaju je i u slucaju gladi,,,
i gmo biljke imaju reproduktivne organe i svoje gene prenesu i ukrste se sa prirodnim biljkama i tako nastane "hibridna" sorta i tako citave sume, livade, vocnjaci itd.
mozda su jadne pcelice umrle od gladi, mozda su nestale zbog promjena u zemljinog magnetskog polja i sunca po kojem se orjentiraju, mozda je to projekt nwo kako bi uveli gmo hranu a istrjebili sve prirodne biljke i uveli potpunu kontrolu a mozda je samo naisla najezda bolesti uzrokovana kemikalijama...
mogucnosti je mnogo, odgovora malo...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 4:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
e da...mobiteli i ostala tehnika...
na to nisam mislio...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet aug 22, 2008 4:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
2 Judziin
Istina, dosta davno sam gledao dokumentarac o velikim i prostranim farmamau USA... rancheri su vodili dugogodisnji rat s vlastima, uspjeli su dokazati da nisu korisitili GMO sjeme... ali s vremenom je mutiralo i izgubilo ono izvoerno koje su koristil jos od pra pra (sukun) predaka...

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 60 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz