Sada je: sub apr 27, 2024 9:02 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 299 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon mar 28, 2005 6:23 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 19, 2004 10:54 pm
Postovi: 399
Lokacija: Split
Mome, ja sam ti reka istinu, hoćeš li je ti prihvatit to je tvoja stvar.
Ja sam proučavao bibliju nekoliko godina, kuran pa čak i krišnu, i doša sam do istog zaključka, s time da je čak krišna najtočnija po nekim stvarima.
Šta se tiče dokaza, njih ima na bacanje, samo ih treba potražiti, doma imam DVD zahvaljujući Jacku987 koji je pun filmova i dokumentacije na ovu temu i koji uvelike baca novo svijetlo na bibliju i kuran.
Mislim da već znaš, ovdje te nitko neće pokušati ubjediti na ovo, jer je to kršenje slobodne volje odabira i to je nešto šta svaki pojedinac sam sa sebom mora riješiti.
Šta god ti i ostali vjerovao, to neće njih spriječiti da se pojave, te to neće spriječiti krizu i propast svih religija, te neće spriječit paniku koja će onda nastati.
Ako ostaješ vjeran svojoj vjeri nemam pojma što onda ovdje tražiš.....nemoj mislit da te tjeram jer nisam, jer većina vjernika neće niti da pogleda ove stranice ili naše tekstove, pa mi se čini da se možda čak i dvojiš oko svoje vjere ma kako ti god to porica, to radiš nesvjesno.

Evo nečeg šta svi popovi taje od vjernika.

Allah = Jahve = YaHweH, koji je poganski i izmišljeni bog od drevnih naroda, neki misle da se radi i o reptilskom biću koje se prestavilo kao bog a da to nije.
Evo ti još jedan primjer, uzmi laptop, pištolj, walkman i još neke sitnice, i odi u prošlost .....3-4 tisuće godina, pa bi vidio kako bi ubrzo postao bog.
Eto, to ti je čista logika za razmišljanje, daljnje te neću uvjeravati.

_________________
The battle has begun.
I'm ready, and you?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 28, 2005 8:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
95 godina.
Maj mjesec, poziv u Armiju Bosne i Hercegovine, meni je tada 19 godina.
U sobi sa mnom su naravno studenti, seljaci, vjernici, ateisti.
Jedan vjernik tada kroz salu kaze za mene, citiram, sjecam se kao da je jucer bilo:" Komandire, ovog ovdje tko uvede u dzamiju i usmjeri na pravi put ceka dzenet".
Naravno kroz shalu komandir trazi od mene da idem na dzumu, sto i ja kroz shalu odbijam.
Iskreno, NE svidjaju mi se ovdje postovi o vjeri, bilo kakvoj, kao ovdje tako i cealing seanse o Isusu, jer mislim da je to cista budalstina.
Ne zelim naravno da vrijedjam ali mislim da imaju posebni sajtovi za Kuran, Bibliju i sve te knjige.Gnostika je odlicna, ali ima previse isjecaka iz Biblije, sto kvari valjanost teme.
Odlicno prihvatam teme koje nemaju ni tracka vjere u sebi ali ovako nesto ne.
Bog ovaj onaj, ovakav,onakav, koji to Bog opravdava ubijanje milione ljudi kojeg smo svjesni, koji Bog gleda Africku djecu koja umiru iz dana u dan. Zalosno ali imam osjecaj da je to bogu bas stalo da se na ovoj planeti kolje i ubija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 28, 2005 3:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Ok, da sumiramo....

Dakle Mome tvoja kompletna argumentacija ako se ne varam glasi otprilike ovako.

Citat:
Moj stav je istina zato jer tako pise u jednoj odredenoj knjizi a u toj knjizi pise samo istina i cijela istina i nista osim istine.

Kako to znam? Pa vjerujem. Naime ta knjiga je sveta.
Tu je kraj price...


Vidis uz tu argumentaciju tesko da bilo kome mozes rec da pati od nedostatka dokaza.
MEni osobno je pojam din musliman bio smijesan cisto radi prakticnih razloga.

Npr. dini bi trebali biti prosvijetljena bica dakle biti bar dva koraka dalje od religije. Dakle od formalnih i povrsnih vidova shtovanja necega.
Sta to znaci da dini idu u damije moliti se?
Sta je slijedeci korak. Dal postoje i cudnovati kljunasi krscani, muslimani i koji vec.
I to jos hvale Alaha sta eto postoje i dini muslimani. Ostali dini nisu tolko dobri ili u cem je stvar?

I sam kazes da je Bog gospodar tih denziteta pa u cem je onda stvar. JEdan dio Boga je manje vrijedan jer se u trenutku postanka automatski stvorila velika damija i skupina ljudi koji su samo tako progovorili arapski?
Ovi koji su se nasli van damije i ne pricaju arapski i ne klanjaju se prema nekon nedefinaranom pravcu su izvisili u konacnom poretku stvari?

Razumijem ja da u tom Kuranu ima tocnih koncepata ali drzat se toga cvrsto na taj iskljuciv nacin je krivi put po meni.
Tim vise sta su taj tekst pisali ljudi a ono sta rade i napisu ljudi ne moze biti do odraza njih samih a i sam kazes da ljudski um je nesavrsen um.

Samo za usporedbu naveo bih legendu o egipatskom bogu Tothu koji je donio pismo ljudima i time ucinio ljudski um slabijim a pravu poruku neceg zapisanog sakrio visestruka znacenja. Ljudi su tad poceli davat vise paznje rijecima samima od pravog znacenja koja su ona nosila.

Tu bi napravio i paralelu sa vedskim nacinom prenosenja informacija.
Stvarno znanje prenosilo se uvijek usmeno jer su smatrali da visi smisao nekih stvari ljudima moze biti docaran samo usmeno preko nekog ko je prosvjetljen.
Naime smatrali su da zvuk ima 4 nivoa a da nivo na kojem danasnji ljudi prenose informaciju ima u sebi samo jedan-najnizi.

Iz tog razloga svi mudriji ljudi smatraju smijesnim ljude koji se na taj nacin drze pisanih "svetih knjiga".

Eto to je cisto informativno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 28, 2005 6:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Baron...

Vidi,ono sto ja spominjam religije,Kur'an,Boga... ne zelim stime da ubjedim nekoga... Nego,cisto da se druzimo,zar nije ovaj forum i ovo drustvo ono koje istrazuje,,, ja sam samo zelim da kazem sta ta Knjiga govori o ovim stvarima,pa da vidimo koliko je istina tamo i vamo... Trazimo istunu,zar ne... pa de da vidimo sta ima i tamo,mozda je tamo istina (sto i nemam JA sumnje).
Inace,jako plitko mislis o nekim stvarima.Na primjer:

Citat:
Bog ovaj onaj, ovakav,onakav, koji to Bog opravdava ubijanje milione ljudi kojeg smo svjesni, koji Bog gleda Africku djecu koja umiru iz dana u dan. Zalosno ali imam osjecaj da je to bogu bas stalo da se na ovoj planeti kolje i ubija.


Lazni bog to dozvoljava i ne dozvoljava,nego zivi od toga,to mu je zadovoljstvo hranise uz terora,nepravde,ubijanje..... A pravi Bog za to kaznjava.Zar ne pricate i neznate da imamo grabljivca,koji vlada sa nama na zemlju..... Upravo taj grabljivac je vlasnik NLO-ima i gospodar "vanzemaljcima" Njemu je,znaj,stalo i to jako mnogo da se kolje na ovoj planeti i ubija,to i jeste njegova cilj.Rekli smo da je naj vece iskusenije za covjeka... ali i njemu ce kraj,sigurno doci.Meni je zao sto ces ti njemu,tom bogu vjerovati i gledaces u njemu kao u nesto posebno... dok cu ja (ako Bog da) gledati kao u naj veceg lazova.

GameDeveloper...

Hvala velika prijatelju. Al... nemoj pokusavati da me uvjeris da Bog ne postoji.Hvala u svakom slucaju,cjenim sve...
Znaci... necu vjerovati ljudima koje su oteti od strane "vanzemaljcima" to spored tebe nemoze biti laz ? :) Al fino je vako da zamenimo poruku,svoje mislenje... upravo,zato i jeste forum.Ja ne shvatam zasto nekome smetaju Kur'anski ajeti tj. djelove Kur'ana i Biblije ? Neka mi navede jedan los citat iz kur'ana,zasto mu smeta ? Ja ipak (samo moje mislenje) mislim da posjeduje drugu silu u njega,ako nemoze to citati i slusati... ko sto je kapljica rekla.Da bi se uvjerio,neka slusa Kur'an na arapski jezik,pa neka vidi sam sta je istina.... Necu znaci ni ja da vas uvjeravam,moja je cilj ovdje da od vas i ja nesto naucim pa da dam i moje mislenje... Ako mislite da nije tako,nemojte da prihvatite u vjeri nema prisiljavanje,Bog nas je slobodne stvorio,da bi mogli praviti razliku.

Organski portal....

Gledaj... Moj stav je za mene istina,nemogu nikome u glavu turiti.Al da samo zamjenimo nase mislenje.
Ono sto sam htio da kazem,jeste da: Da je ta Knjiga,bez sumnje Istina i samo istina... ali nisam reko da ne treba osim toga drugo citati. Od svaku knjigu se moze pouka izvlaciti. Ja,cisto sumnjam da je ko od vas procitao knjigu za koju ja mislim da je istina... a svako daje komentare.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 28, 2005 10:49 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Mome je napisao:
Citat:
...dogmama sto je apsolutno neprihvatlivo jer je covjek slab i nesavrsen u odnosu na savrsenost stvoritelja tog covjeka...


Mislim da to uopće nije istina - oni i žele da mi to mislimo kako ništa ne možemo napraviti za naš napredak. Neke vjere to jako koriste u svojim propovjedima da se - slučajno nebi pobunio... Da, treba se rješiti tog HRKLJUŠA više...

Hehehe !!!

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 2:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Jack987 je napisao/la:
Mome je napisao:
Citat:
...dogmama sto je apsolutno neprihvatlivo jer je covjek slab i nesavrsen u odnosu na savrsenost stvoritelja tog covjeka...


Mislim da to uopće nije istina - oni i žele da mi to mislimo kako ništa ne možemo napraviti za naš napredak. Neke vjere to jako koriste u svojim propovjedima da se - slučajno nebi pobunio... Da, treba se rješiti tog HRKLJUŠA više...

Hehehe !!!

:wink:


Jack... pa pomjeri sunce,daj kisa,odredi tvoje djete da bude plavo ili crno,sa plave oci ili crne... Mozes li ? Ismijavas sebe covjece,stavi prst na glavu,razmisli,ako mozes. Pusti fantazije,cjeli zivot mislis da nesto ucis,a kao neznan ces umrjeti.
Od vase pismo iz Kasiopeje mogao sam primjetiti da nakon sto napustimo tjelo idemo u 5-tom denzitetu.Citiram:

"Tamo imamo priliku da malo "odmorimo", sagledamo prijašnje živote i na osnovu iskustava i stepena svjesnosti odlučimo gdje i u koje "vrijeme" ćemo se opet inkarnirati. "

Znaci za nas izabiramo sta mi zelimo.Da upitamo onda invalida,jeli htio i jeli on izabrao za sebe takav da bude ? Da upitamo coravog jeli on izabrao takav da bude ? Siromasnog jel' htio siromah da bude... Jel' neko dobrovoljno izabrao u africi da se inkarnira..... Jack... ?

A pravo si me nasmijao na drugu temu... kazes imas lijek za bessmrtnost :d
Znas gdje je lijek za besmrtnost ?? Dozvoli da ti kazem: TEK KAD UMRES hehe Tada ces biti ponovo ozivljen,da bi mogao da osjetis vatru...
I neces moci da umres a bol,osjecas !
Svako ima da odgovara za svoje zlo djelo. Ako nasilnik i Ubica,uspije da izbegne i da se sakrije od policiju,mislis da se on spasio ? Nije smesno ? :)

Jack...Ako zedj (ko sto mislioci kazu) ukazuje na postojanje na Voda. Onda zedj za pravedno ukazuje da postoji pravda.Medjutim,ako ne postoji apsolutna pravda na ovom svijetu,onda mora da dodje dan i cas kad ce mjerila na pravdu biti uspostavljena. Jesi li razmisljao ? Ili razmisljas kako da postanes bog ? neces to postati,osim sto ce ti se okolina smijati.
Kad podjes u 5-tog denziteta otvori oci :shock: da se ne zeznes u izbor :lol: Jer,mnogi su se zeznuli pa posli u afriku,da vide kako je da se bude gladan,zedan,gol i bos........ To je neko htio da dozivi. Kako samo mozes u to da se nadas... Ne vjerujte kasiopejcima,jer neznate ko su to !
Ne govori da je Hrkljus ili Matrix bog,vladar.... jer ces uistinu kad se bude pojavio i izaso u javnost povjerovati da je on bog. Neka te NLO-i ne cude toliko,jer nisu nista od avioni "savrsene" tehnologije.... Ne vjeruj da je Bermudski Trougao Vremensko-prostorni portal.... jer bas iz tog trougla,onaj koga vi zovete vladar na zemlju,izacice bas sa leteceg tanjira i govorice da je bog... Zar nevidis kako vas je "mudro" ubacio taj misao ?
Zar ne mislis da si zrtva tog grabljivca i njegov sluga ?
Za vas kec na desetku :) Stavrno mi je zao ! :cry: za vas,normalno.
Jack... znas li da je grabljivac star 3.000 god. ? I da cijelo vrijeme u taj Bermudski trougao kroji planove kako da rasturi svijet ? Sto mu nazalost i uspije... ali je to,kako sam reko,vec odredjeno...

On je mislio da je bog i da ce to postati,na isti nacin kao ti. Tebi kad legnes,sapuce ti sejtan,dzin... da si ili da mozes biti nesto posebno,na ovaj ili onaj nacin... Da se od toga spasis,nazalost neznas Lozinku... Tako i on,zivio je na ostrvo,medju plasljive zivotinje.... pa je i njemu postavljao na uho pitanja... zasto svi bjeze od mene,da nisam ja slucajno bog. A kosmata zivotinja ga je poducavala,da bude pokoran,da se Bogu moli.... al opet sejtan (ko sto je Adamu reko da ako proba od zabranjeno voce postace bog... i kliznu se) govorio da mozda ona hoce da ga predomisli... i tako,sve negativne misli u njegovu (smotanu) glavu ubacivao. I postade "bog" al koji ce umrjeti i koji ce u vatru gorjeti.

Kazes:
Citat:
Da, treba se rješiti tog HRKLJUŠA više...


Iskreno i ja se zelim rjesiti toga... ali kako ? Kako ces se rjesiti ? Kad ti je hrkljus poslao njegove nevidljive sluge (dzine) da ti sapucu i da mislis da je on mocan,silan,da je on izmislio religije a da nije ove vase besmislice.... tj. da je covjek sam svoj gospodar (priznaj da kad legnes to ti sapuce neko).... Nije na odmet i ovo vase "istrazivanje" reko sam da pored vas ja gradim vjerovanje. Moram priznat da zahvalijuci i ovom sajtu nesto o tome sam naucio. Samo sto za mene je jedna istina a vase je drugo "mislenje".

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 7:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Pa da, ja sam plitkog razmisljanja, nije frka, sta drugo i ocekivati od osobe da mi kaze koja od rodjenja tako reci uci ajete, ili ide u crkvu, kako god.
Ne bih da vrijedjam i da pisem kakvog su razmisljanja vijernici.

Ne bih da navodim ajete iz Kur'ana niti dijelove iz Biblije, ali zelim da kazem da niko nije isti rodjen, i da covjek ne mora saznati istinu preko vjere.
Po vjerskim knjigama treba, jer je to jedini pravi put.
Dobro rece De Mello, da novorodjenog Amera odvedu u Rusiju taj bi umro za majku Rusiju nemajuci pojma tko je on.
Tako je isto i sa svakom vjerom.
Da ti iskreno napisem sretan sam sto sam ovakvih pogleda na svijet pa neka su i plitka.
Ne prihvatam jednostavno vjeru kao osnovu za zivot.
Prihvatam da sam rodjen kao Bosanac, da mi je planeta Zemlja sadasnja stanica. Ali su je politicari i vjernici razjebali da izvines. Cast izuzecima, ali takvih je takodje malo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 3:55 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Momo naškraba:
Citat:
Znaci za nas izabiramo sta mi zelimo.Da upitamo onda invalida,jeli htio i jeli on izabrao za sebe takav da bude ? Da upitamo coravog jeli on izabrao takav da bude ? Siromasnog jel' htio siromah da bude... Jel' neko dobrovoljno izabrao u africi da se inkarnira..... Jack... ?


DA!!! Svatko izabire svoj život. I tebi možda nije jasno da netko hoće i proživjeti loše stvari... radi iskušenja svega, kompletno. Pa kao primjer imaš i mazohiste koji vole da im se nanosi bol... pa netko i to želi. Tako je i sa svim dušama. Ma teško ćeš ti to sad shvatiti izgleda.

Ali kad-tad ćeš...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 5:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Baron... mene niko silom nije dao niti Kur'an da citam,niti Biblije,niti filozofije.... Nego,trazeci istinu uzeo sam sve to da citam,da bi dosao do pravu istinu.

Citat:
Ne bih da navodim ajete iz Kur'ana niti dijelove iz Biblije, ali zelim da kazem da niko nije isti rodjen, i da covjek ne mora saznati istinu preko vjere.


Nekoliko puta sam ovo reko i preko Kur'anske ajete. Bog nas slobone stvorio,da bi mogli istrazivati,traziti,citati,proucavati.... u vjeri nema prisiljenje.... Da je Bog htio,mogao sve nas da prinudi na pokornost i u jedno tj. u Njega da vjerujemo... sto bi znacilo oduzimanje na slobodu na izbor. Kako rece ono: Amer da se rodi u rusije dusu bi dao za majku rusiju. Ti si rodjen u krscansku kucu ili muslimansku... pa eto nedas dusu za svoju vjeru.

Ima puno slucajeva,istrazivaci,naucnjaci,doktori,filozofi,astrolozi.... rodjeni kao krscani ili pripadnici druge religije,sekte,ateisti.... pa nasli istinu u Islamu i na to se odlucili. Ko je njima prisilio na to,ako ne sami,po sopstvenu volju ?

Citat:
Da ti iskreno napisem sretan sam sto sam ovakvih pogleda na svijet pa neka su i plitka.
Ne prihvatam jednostavno vjeru kao osnovu za zivot.


Svi imamo pravo,tako i ti... pa iskoristiga kako mislis da je pravilno...

Citat:
DA!!! Svatko izabire svoj život. I tebi možda nije jasno da netko hoće i proživjeti loše stvari... radi iskušenja svega, kompletno. Pa kao primjer imaš i mazohiste koji vole da im se nanosi bol... pa netko i to želi. Tako je i sa svim dušama. Ma teško ćeš ti to sad shvatiti izgleda.

Ali kad-tad ćeš...


hehe Jack... zavidim ti,moram priznat :)
Ovdje sam da me naucis,ako mozes... Da mi kazes dali bi ti izabrao da budes siromah,slijep,invalid,gluh,njem.... ili da se inkarniras eto opet da kazemo u afriku ? U sta bi ti htio da se inkarniras...? Pocni od sebe prvo !

Ali to je kazes:


Citat:
radi iskušenja svega


Ja se slazem.... ali neznam zasto nekad takvima hvata tuga,place sto nemoze da si vidi roditelje,prirode... neslusa,ne govori,nemoze da hoda..... a "sam je to izabrao" ?

Jos nesto nije mi jasno... Ljudi umiru,nakon smrti vide da bog ne postoji a opet se radjaju vjernici.Opet izabiraju da se nadju u neku religiju...
Zaista ne shvatam... Kako ti ovo shvatas,pokazi mi !

Citat:
Momo naškraba:
Dosta kulturno i ljubazno za covjeka koji "misli da je u neko trece nivo" za covjeka koji misli da nesto zna.

Eto da kazemo da ja naškraba... sto me ti kao "kulturan,znan,citan" ne poucis i ne uzmes da mi objasnis i odgovoris na pitanja ? Umjesto da vrtis oko toga,da umisljas i da bjezis od postavljena pitanja i navedene primjere i citate ?

Daj budi ljubazan... Izmuci se malo u ime istine pa me citaj redom i daj odgovori mi.

Svako dobro !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 10:29 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 05, 2005 2:46 pm
Postovi: 7
Bog nas slobone stvorio[/quote]

aj dokazi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 11:09 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
hehe Jack... zavidim ti,moram priznat
Ovdje sam da me naucis,ako mozes... Da mi kazes dali bi ti izabrao da budes siromah,slijep,invalid,gluh,njem.... ili da se inkarniras eto opet da kazemo u afriku ? U sta bi ti htio da se inkarniras...? Pocni od sebe prvo !


Mome, ono "naškraba" je bilo u smislu šale - ako ne možeš šalu prihvatiti - onda sorry. Nikog ne omalovažavam niti to ne želim. Niti se šalom netko ne treba osjećati da manje zna ili vrijedi. Svi vrijedimo isto - u biti vrijednost je umjetna tvorevina. Što u prirodi "vrijedi" više, a što manje???
Inače, bio sam već odavno prošao "siromašnu i slijepu" fazu... U nekom već tijelu, ali mogu ti reći da to uopće nije "strašno". Siromašan - znači da nemaš znanje? Ili novac? Što ti u stvari treba? Materijalizam je ok, ali ne ako ga nagomilavaš bezveze iz neke gramzljivosti... to je jako OPS polarizacija opet. Afrika je zanimljiva, ali ti mogu reći da ima i drugih mjesta gdje je OK.
Inače svako ima svoju "zadaću duše", odnosno svako si sam zadaje ono što će naučiti kroz taj boravak u tom određenom tijelu.

Inače - nemoj mi zavidjet jer zavist je upravo ono što jako polarizira prema ekstremnoj OPS polarizaciji, a najbolje ti je biti tenutno negdje oko pola balansa - blizu OPD, ali još uvijek OPS jer smo u takvoj okolini gdje trenutno ne možemo biti potpuni OPD. Lako se balansiraš, a to ti je najbitnije za razvoj. Što se tiče kako netko odabere koje tijelo će "voziti" u idućem životu - to ima posla i sa karmom. Imaš na netu brdo literature o tim pravilima, pa si malo pročitaj.

Inače što je kulturno, a što nije? Koja su mjerila? Jesu li ista za sve? Sa nekim prijateljima mogu razgovarat na pas mater, a s nekima samo na "kulturan" način. Sa svima sam isto dobar. I nitko ne prigovara. Znači da je "kultura" ovisna o društvu u kojem jesi. Mislim da je ekipa ovdje jako OK, vole se šaliti i nitko se ne osjeća manje vrijedan ( ako netko ima taj problem - neka javi, pa ćemo probati to rješiti ).

Na kraju krajeva - sve su lekcije, a učenje je zabavno...

:wink:

Mome, ako imaš bilo kakvih dodatnih pitanja - javi - vrlo rado ću ti pomoći ako ti to želiš.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 11:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
cuprija je napisao/la:
Bog nas slobone stvorio


aj dokazi[/quote]

Ti si dokaz !

Jack... vidis,zvucis nesto drugacije....

Onaj vid sale u slucaju su malo nezgodne,jer se ja i ti sa nicim neslazemo,pa kad napises naskrba... Ne izgleda i nemoze da se uzme za sala.Ja,ne brini,volim se saliti... Samo nisam mogao ono kao salu da prihvatim.

Dalje:

Citat:
Inače, bio sam već odavno prošao "siromašnu i slijepu" fazu... U nekom već tijelu, ali mogu ti reći da to uopće nije "strašno". Siromašan - znači da nemaš znanje? Ili novac? Što ti u stvari treba? Materijalizam je ok, ali ne ako ga nagomilavaš bezveze iz neke gramzljivosti... to je jako OPS polarizacija opet. Afrika je zanimljiva, ali ti mogu reći da ima i drugih mjesta gdje je OK. Inače svako ima svoju "zadaću duše", odnosno svako si sam zadaje ono što će naučiti kroz taj boravak u tom određenom tijelu.




Bio si izabrao znaci nekad da budes slijep i siromasan... Zasto nisi izabrao neko fino mjesto ovaj put,sta te privuklo da na balkanu dodjes ? :)
Ja se nesjecam da sam bio nekad u necije tjelo... Kakvu zadacu duse,ko daje zadacu,sam sebi dajes zadacu ? Boga mi,ovo je cudnije,neshvatljivo i od trojstva.

Citat:
Inače - nemoj mi zavidjet
nee... tu ja sam se salio :lol:

Citat:
Mome, ako imaš bilo kakvih dodatnih pitanja - javi - vrlo rado ću ti pomoći ako ti to želiš.


Kako ne... evo,postavio sam,al si preskocio.

Zasto se ljudi radjaju opet kao vjernici u neku religiju. Poslije napustanje tjela idemo u 5-tom denzitetu.Tamo vidimo fino ljepo nema boga pa mozemo da izaberemo gdje mi hocemo... A opet izabiramo "da se koljemo,bijemo medju sebe radi vjere" ?

Toliko za sad.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 29, 2005 11:59 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 05, 2005 2:46 pm
Postovi: 7
Toliko za sada.
Sta? Koliko?
Sta si reko a da ja nisam cuo?
Ja sam dokaz?
Ti si dokaz da nije (prostom deduktivnom logikom).
Ja sam bar rekao nesto za razliku od tebe koji samo ponavljas...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 30, 2005 1:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
cuprija je napisao/la:
Toliko za sada.
Sta? Koliko?
Sta si reko a da ja nisam cuo?
Ja sam dokaz?
Ti si dokaz da nije (prostom deduktivnom logikom).
Ja sam bar rekao nesto za razliku od tebe koji samo ponavljas...


Da je Bog htio i ti bi vjernik bio,ali pustio te slobodan da sam odlucis i potrazis pravo istinu,da budes zadovoljan,da se nebunis kad budes racun polagao.

Rijec je o relativmom slobodu a ne za apsolutnu slobodu covjeka na plan na obaveze.Ova sloboda je istina i nju dokazuje urodjeni osjecaj za nju.Mi,osjecamo odgovornost kajanje ako napravimo gresku a zadovoljstvo i mir kada ucinimo dobro djelo. Mi u svakom trenutku biramo i uporedjivamo sopstvene mogucnosti. Cak i prvu zadacu nasem razumu je opravdivanje medju vise mogucnosti.

Mi,sasvim jasno pravimo razliku na pokrete ruke koja drhti od tresku i ruka koja pise pismo.Pa kazemo: Prvo je odredjeno,prisilno a drugo izabrano,slobodno.Da nema slobodnu volju,nebi mogli da pravimo razliku.

Ova sloboda dokazuje na nas osjecaj na slabost da prinudimo srce na nesto sa cime ono nije zadovoljno.Zenu,prisilno mozemo prinuditi da radi za nas sta cemo mi reci,al ne postoje nikakvih sretstava da je prinudimo da nas voli.Ova jasno pokazuje da je nas Bog oslobodio nasa srca od svakakva nasilja.Zato je Bog stvorio namjeru cij je izvor srce,kao stolb odgovornosti. Vjernik,koji prisilno gradi svoju vjeru,nema odgovornost pred Boga dok sa saglasnoscu svojeg srca ne uradi to:"...osim onaj koji je silom prinudjen a njegovo srce je mirno u vjeri..." (En-Nahl,106)

Bog nam je dao slobodu da se suprostavimo na Njegovo zadovoljstvo na nasu stetu,al nikome nije dao slobodu da se suprostavi na Njegovu volju.
Ovo je drugi lik na relativnost na covjekovu slobodu.
Sve sto radimo je u okviru Bozje volje,cak i ono sto radimo a koje nije u sklad sa Bozje zadogvoljstvo.

Nasa sloboda je Bozji dar i nagrada koja Bog nam je dario sasvim nezavisno od nase volje. Nasa sloboda je samo Njegova volja.

Treci vid na gresnost na ovo pitanje je gresno shvatanje na odredbe i sudbinu na slobodnu volju i slobodni izbor,od strane onih koji se zanimavaju sa proucavanje na ovo pitanje.Odredjenje i sudbinu,shvatili su kao da je prinudjenje na covjeka na ono sto nije u njegov karakter i u njegovu prirodu. Istu ovu gresku pravis i ti,prijatelju. Bog odrekuje prisilbu od svoje strane:
" Da smo htjeli Mi bi pratili znakove na nebu,pa oni pred njega bi savile svoje vratove" (El-Su'ra,4)

Znacanje ovog ajeta je jasan: Sasvim je bilo moguce da se prinude ljude na vjerovanje,al to nije ucinjeno,zato sto Bog ne prisiljava:

"U vjeri nema prisilbe.Prava istina jasno se razlikuje od zablude" (El-Bekare, 256); "Da je to htio tvoj Gospodar,svi bi ljudi vjerovali.Zar ti ces prisiliti ljude da vjeruju i budu pravi vjernici" (Junus, 99)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 30, 2005 7:54 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 05, 2005 2:46 pm
Postovi: 7
Istu ovu gresku pravis i ti,prijatelju. Bog odrekuje prisilbu od svoje strane:
" Da smo htjeli Mi bi pratili znakove na nebu,pa oni pred njega bi savile svoje vratove" (El-Su'ra,4)
???????????????????????????????????????????????????????????????

PA DOBRO PRIJATELJU, MI MOZEMO 2 DANA DA SE OKO TOGA NATEZEMO SAD. JA SVOJE MISLJENJE NIKOME NA OVOM FORUMU A I UOPSTE NE NAMECEM, ZA RAZLIKU OD TEBE, STO NE ZNACI DA NEKE STVARI NEZNAM ILI NE RAZUMEM (sto je dikutabilno).
STO SE TEBE TICE JA LICNOM MISLIM DA JE TVOJE POKAJANJE SAMO PSEUDO POKAJANJE STO, PO MENI U KONKRETNO OVOM SLUCAJU, JE VECA GRESKA NEGO UOPSTE SHVATANJE STVARI U SUSTINI.
VIDIS O CEMU SE RADI, KADA SMO U BITI DUHOVNO NEZADOVOLJENI, ONDA TO UNUTRASNJE NEZADOVOLJSTVO IZBIJA U NASA OSECANJA, U NAšE MISLI, U NASU SVEST, U NAšE PONASANJE, I ONDA MI POKUSAVAMO DA NEKIM UZIVANJIMA UGUSIMO SVEST O TOM NEZADOVOLJSTVU. NEKO TO RADI KROZ TELESNA (CULNA) ZADOVOLJSTVA (HRANA, SEKS, MIRISI, DUVAN, MUZIKA...). NEKO KROZ OSECANJE VOLJENOSTI (MASTANJE, ROMANTIKA...), NEKO KROZ OSECANJE VREDNOSTI (SUJETA, PONOSITOST, NACIONALIZAM...), NEKO KROZ KVAZI DUHOVNOST (MEDITACIJA, IDOLOPOKLONSTVO...) I NA RAZNE DRUGE NACINE KOJI IZAZIVAJU PROMENU NAšIH OSECAJA I OSECANJA. ALI PROBLEM JE STO NI NAJJAčI OSECAJI, NI NAJUZVISENIJA OSECANJA, NIKADA NE MOGU DA NAS ZADOVOLJE, VEC MOGU SAMO DA NAS OPIJU. KAO TABLETA PROTIV BOLOVA KOJA UKLANJA SUMPTOM, A NE UZROK PROBLEMA. DA BI COVEK POSTAO ZADOVOLJEN, A NE SAMO OSECAO SrećU, TREBA DA DOZIVI PROMENU SVOGA STANJA, SEBE SAMOG, SVOGA KARAKTERA (U NAJDUBLJEM SMISLU TE RECI), SVOJIH MOTIVA, POBUDA KOJE GA POKRECU. TO JE PROMENA DUBLJA OD OSECAJA I OSECANJA. SVEST O TAKVOJ POTREBI SE ZOVE DUHOVNA POTREBA, ZA RAZLIKU OD PRETHODNO NAVEDENIH PSIHOLOSKIH I TELESNIH POTREBA KOJE UOPSTE NITI IMAJU FUNKCIJU DA NAS ZADOVOLJE, NITI TO MOGU DA URADE. DAKLE DA BI TO SE DESILO I U TVOM ISKUSTVU, TREBA DA ISKUSIS POKAJANJE. ALI NAJVECA ZABLUDA VECINE ONIH KOJI SE KAJU, JE STO SE KAJU IZ SAME KRIVICE, POVREDJENOG PONOSA, STRAHA OD POSLEDICA SVOGA GREHA, SEbičnIH INTERESA, A POSLEDICA TOGA JE DA SE ONI NE KAJU ZA UZROK PROBLEMA, VEC SA POSLEDICU, I ZATO U PRAKSI TA POKAJANJA JESU LAžNA I PRIVREMENA, I TRAJU SVE DO NOVOG JACEG ISKUSENJA. COVEK OSECA KRIVICU STO JE URADIO STO NE VALJA, SEBE GRIZE I MUCI, I ONDA DOK GA TA KRIVICA PRITISKA, ON NE GRESI OTVORENO, ALI NJEGOVE POBUDE SU U DUBINI DUSE I DALJE GRESNE, I POTISNUTE. TEK KADA SE MALO OHLADI OD KRIVICE, ONDA ON PONOVO ISPOLJI SVOJE NEPONEDJENE SLABOSTI I ONDA OPET OSECA KRIVICU.
ZASTO TI TO KAZEM?
PA JEDNOSTAVNO ZATO STO MENI TRUBIS O SLOBODNOJ VOLJI A U STVARI JE TO STRAH OD POSLEDICA. CITIRAM TE:

Da je Bog htio i ti bi vjernik bio,ali pustio te slobodan da sam odlucis i potrazis pravo istinu,da budes zadovoljan,da se nebunis kad budes racun polagao.

KADA BUDEM RACUN POLAGAO?
PA JEL SI SE TI ZATO POKAJAO?
AKO TRAZIS U SVOM SRCU PRAVE MOTIVE ZA SVOJE POKAJANJE - NECES IH NACI, ZATO NEMOJ NI DA POKUSAVAS. AKO TRAZIS U SEBI Nešto DOBRO, SAMO CES SE OBESHRABRITI. ILI CETE SVOJE LOšE MOTIVE PROGLASITI DOBRIM MOTIVIMA.A TI MOTIVI KOJE IMAMO U SEBI SU PO PRIRODNI FANATICNI.

MNOGI POKUSAVAJU DA U SEBI NADJU SNAGE I MOTIVA ZA POKAJANJE, PA POBUDJUJU SVOJU KRIVICU, STRAH, PONOSITOST, SEbičnI SENTIMENT, ALI , TIME SAMO NAVODE SEBE NA PSEUDOPOKAJANJE. MI SMO GRESNI LJUDI. NAšE NAMERE MOGU BITI DOBRE, ALI PRIRODNE POBUDE NE MOGU, PA ZATO DOBRE MOTIVE TRAZIMO NE U SEBI, VEC U BOGU.

MISLIM, VRLO SU DISKUTABILNE TE TEME NA TOM NIVOU RAZGOVORA JER OVDE LJUDI RASPRAVLJAJU O VRLO DRUGACIJIM STVARIMA A MI IM SADA UPROPASTISMO TEMU. JOS KADA BIH JA POCEO DA CITIRAM BIBLIJU I DA TUMACIM TE CITATE VEROVATNO BI ME BANOVALI.

Izvinjavam se ako sam malo udavio.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 30, 2005 10:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Citat:
Citat:
Mome, ako imaš bilo kakvih dodatnih pitanja - javi - vrlo rado ću ti pomoći ako ti to želiš.


Kako ne... evo,postavio sam,al si preskocio.

Zasto se ljudi radjaju opet kao vjernici u neku religiju. Poslije napustanje tjela idemo u 5-tom denzitetu.Tamo vidimo fino ljepo nema boga pa mozemo da izaberemo gdje mi hocemo... A opet izabiramo "da se koljemo,bijemo medju sebe radi vjere" ?



??


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 30, 2005 11:02 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Mome:Bio si izabrao znaci nekad da budes slijep i siromasan... Zasto nisi izabrao neko fino mjesto ovaj put,sta te privuklo da na balkanu dodjes ?
Ja se nesjecam da sam bio nekad u necije tjelo... Kakvu zadacu duse,ko daje zadacu,sam sebi dajes zadacu ? Boga mi,ovo je cudnije,neshvatljivo i od trojstva.


Pa ovaj put me je privuklo to što mi je izazov raditi ovo što sad radim, među ostalim i ovdje "pričam" s tobom. I ostalo što prolazim u životu. Inače, Balkan i nije tako loše mjesto kako se tebi čini. I još jedna stvar: ja nisam na Balkanu, preko rijeke Save sam na sjevernoj strani - dakle Balkan nije ( južno od Save je ). Ali to nije bitno jer su prilike slične sa obe obale... Zamisli sad da živiš tamo negdje u nekoj pustinji ( i to je ok ako te to veseli ) ili tamo gdje je "oprao" tsunami prije nekoliko tjedana... ma ima i lošijih mjesta, vjeruj mi. Ili saznaj - bolje. Nema vajde od vjerovanja.

Citat:
Mome pita:Zasto se ljudi radjaju opet kao vjernici u neku religiju. Poslije napustanje tjela idemo u 5-tom denzitetu.Tamo vidimo fino ljepo nema boga pa mozemo da izaberemo gdje mi hocemo... A opet izabiramo "da se koljemo,bijemo medju sebe radi vjere" ?


Zato jer tako žele. Možda su bili druge vjere ili nevjernici prije, pa žele iskusiti i biti musliman i katolik i budist i tko zna što još... Inače u 5. denzitetu IMA boga, ima ga SVUDA u SVIM denzitetima, jer je bog SVE. Ako ti to nije dosad jasno - moliš se krivom bogu ili bar nekome tko se predstavlja kao on. Ja se ne molim niti jednom, pa čak niti SVEMU. Njime se prilagođavam i balansiram po njegovim zakonima ( trenutno prirodnim na ovoj planeti, a i kosmičkim zakonima koji djeluju svuda ). A u 5. denziću imaš i zakone izabiranja gdje se možeš "vratiti" u fizičko tijelo. Definitivno u isti ( ili možda i niži nivo ) i to u tijelo u kojem ćeš moći izvršiti to svoje učenje za to "razdoblje". A klanje radi vjere - pa neznam više - to sam već odavno prošao, ni ne želim više takvo nešto komentirati. Zašto bi uopće ikog ubio? Ili čak i životinju ili biljku, ako se trenutno ne radi samo o nužnoj prehrani jer tako trenutno možemo preživjeti. Nisam za nikakva prežderavanja - sad za Uskrs svi su "požderali" hrane za nekoliko dana, a meni se sve gadilo, pojeo sam koliko inače dnevno jedem, pa čak i manje i - bolje sam se osjećao! Eto, malo čišćenje ne škodi, već pridonosi balansu tijela. Super...
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 30, 2005 11:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
toliko :) hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 01, 2005 1:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Oprostite... al nemogu da budem miran.Jack... ti si naj upucen u ovim stvarima,kako mogu da zaprimjetim a ipak mi vrtis odgovore u krug. Mozda je moja glava "suplja" al stvarno nemogu da shvatim.
Potrazi bolji odgovor ili reci da mi ne odgovaras.

Citat:
Možda su bili druge vjere ili nevjernici prije, pa žele iskusiti i biti musliman i katolik i budist i tko zna što još...


Ovo ne lici na odgovor. Sta bi morao iskusiti stvari od koje znam da nema vajde ? Sta bi morao da stavljam ruke u vatru kad znam da przi ?
Ja sam Musliman,hvala Bogu.Umirem,pa idem tamo... i vidim da sam "uzalud" vjerovao i raspravljao sa vama tj. vidio da si bio u pravo.... raspravljao sa krscanima,"dokazivajuci" da je bog jedan a ne tri... ili da je pogresno njihovo vjerovanje,jer znam kako je i u hrscanstvo.I sad,hajd do sada sam se raspravljao,vrijeme "dzaba" gubio na strane muslimanima,sada cu vrijeme dzaba gubiti na stranu hrscanima i dokazivacu da su 3 bogova a ne jedan ili dokazivati s.trojstvom,a uvjerio sam se da si "ti" u pravo tj. da nije ni moj Bog nit njihov/e,nego tvoj... i......Umjesto da si uzmem slobodu,da pocnem i ja od sebe bog da pravim,izaberem "uzalud" da zivim........ JA MISLIM DA NEMAS ODGOVOR.

Citat:
Inače u 5. denzitetu IMA boga, ima ga SVUDA u SVIM denzitetima, jer je bog SVE. Ako ti to nije dosad jasno - moliš se krivom bogu ili bar nekome tko se predstavlja kao on. Ja se ne molim niti jednom, pa čak niti SVEMU.


:lol: A ko je,majke ti ? Imal' kakav opis za njega ? Da nema slucajno jedno oko ? :lol: Kazes u svim je denzitetima a Bermudski trougao je Vremensko-prostorni portal... Sto znaci moze se od tamo pojaviti ?
Opisi ga,mozda i ja povjerujem i pocnem da se prilagodjavam....

Citat:
A klanje radi vjere - pa neznam više - to sam već odavno prošao, ni ne želim više takvo nešto komentirati.


:lol: :lol:

Oprostite jos jedan put,Jack,prijatelju... ipak,ja sam pocetnik,zahtjevam malo vise objasnenje a tebi,to ti je i misija... Hvala i pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 01, 2005 10:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jan 25, 2005 9:29 am
Postovi: 84
za pocetak je dobro ne vjerovati u nista
znaci odbaciti sve oko sebe
i malo skupiti utiske
slika se bitno mjenja poslje tog iskustva
ali nemos to napraviti sedmicu dana i reci to je to
treba malo se saziviti s tom temom nevjernistva
tko ce omda da ispuni "rupe" sami cete vidjeti
svaki pravi vjernik ili onaj koji se tako osjeca bi to trebao napraviti
a pogotovo onaj ko trazi "nesto"
je tesko iskustvo ali je vrlo dragocijeno
i stvar je strogo individualna sto je najbolji segment cijelog experimenta


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 299 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 71 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz