Sada je: čet mar 28, 2024 1:44 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon mar 05, 2012 2:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
Krišnamurti u razgovoru sa Chogyam Trungpa Rinpoche objašnjava svoj pogled na meditaciju.

Zanimljiv razgovor...Ukratko:
Meditacija je posmatranje našeg unutrašnjeg nereda bez učešća "Ja" ili "sebe" u posmatranju.
Jer "Ja" uvijek stvara nered, podjelu. Pamćenje i vrijeme su gradivni elementi uma u čijem je centru "Ja".
Samo posmatranjem bez "Ja" smirujemo um, a samo je smiren um u stanju da stvori red.
Za to nam nisu potrebne nikakve vježbe. Ono što je potrebno je da budemo potpuno svjesni sebe i vani i iznutra.



Edit: Kliknite na CC ako želite prijevod (koji je dosta dobar)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet mar 23, 2012 10:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 28, 2010 12:45 pm
Postovi: 574
Lokacija: Eter
- Dali netko zna kakvo je to disanje, zove se anoda-katoda disanje. Citam knjigu Arcady Petrova "Stvaranje svijeta - Spasi sebe" Ovaj nacin disanja se spominje u vezi otvaranja Biokompjutera u prvoj knjizi Trilogije.

:help: :help: :help:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet apr 19, 2012 2:26 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto feb 21, 2012 3:11 pm
Postovi: 11
Što se mene tiče nema dobre meditacije bez duboke relaksacije, a tu u pomoć može da priskoči joga nidra iliti yoga nidra.


_________________
Idemo!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: meditacija
PostPostano: sub sep 14, 2013 8:07 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub sep 14, 2013 7:48 pm
Postovi: 1
pozdrav svima.nova sam ovde i molila bih da mi ne zamerite ako sam promasila topic za temu ili pak ista negde postoji,a ja je nisam pronasla.u potrazi z duhovnim mirom pocela sam da meditiram,uglavnom uz tihu new age muziku koja me dodatno opusta.medjutim,lagala bih kad bih rekla da mi dobro ide.misli mi trckaraju na sve strane,zasvrbi me nos ja ca pocesem,na trenutke se izgubim ali to jako kratko traje dve sekunde kao da me neka jeza prolazi hvata.ali s obzirom da sam perfekcionista i zelim da sve sto radim bude na maksimalnom nivou nisam zadovoljna,zelim vise.zato me zanimaju vasa iskustva i nacini na koji meditirate.svaki savet dobrodosao :love5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sub sep 14, 2013 9:54 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Preporučujem ti da pročitaš temu od početka, odgovori i saveti te tamo čekaju :) .


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: meditacija
PostPostano: pon sep 16, 2013 1:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
shaktas je napisao/la:
pozdrav svima.nova sam ovde i molila bih da mi ne zamerite ako sam promasila topic za temu ili pak ista negde postoji,a ja je nisam pronasla.u potrazi z duhovnim mirom pocela sam da meditiram,uglavnom uz tihu new age muziku koja me dodatno opusta.medjutim,lagala bih kad bih rekla da mi dobro ide.misli mi trckaraju na sve strane,zasvrbi me nos ja ca pocesem,na trenutke se izgubim ali to jako kratko traje dve sekunde kao da me neka jeza prolazi hvata.ali s obzirom da sam perfekcionista i zelim da sve sto radim bude na maksimalnom nivou nisam zadovoljna,zelim vise.zato me zanimaju vasa iskustva i nacini na koji meditirate.svaki savet dobrodosao :love5:

Nemoj da se zamaraš sa tim.
Početak meditacije je težak jer je priroda uma da leluja.
Od tebe se ne traži da to prekineš već da posmatraš šta se događa.
Javin savjet je dobar.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: meditacija
PostPostano: pon sep 16, 2013 3:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
shaktas je napisao/la:
pozdrav svima.nova sam ovde i molila bih da mi ne zamerite ako sam promasila topic za temu ili pak ista negde postoji,a ja je nisam pronasla.u potrazi z duhovnim mirom pocela sam da meditiram,uglavnom uz tihu new age muziku koja me dodatno opusta.medjutim,lagala bih kad bih rekla da mi dobro ide.misli mi trckaraju na sve strane,zasvrbi me nos ja ca pocesem,na trenutke se izgubim ali to jako kratko traje dve sekunde kao da me neka jeza prolazi hvata.ali s obzirom da sam perfekcionista i zelim da sve sto radim bude na maksimalnom nivou nisam zadovoljna,zelim vise.zato me zanimaju vasa iskustva i nacini na koji meditirate.svaki savet dobrodosao :love5:


Pozdrav

Meditiraj na perfekcionizam, prati tijelo, prati misli, kad budes u stanju ne vezati se za emocije koje ce proteci iz tih misli koje prouzrokuje zelja za perfekcijom korak si blize ka koristenju razuma, sagledavanju sebe kakva jesi pa tek onda transformaciji i duhovnom miru

Kad te nos svrbi nemoj se cesati neg se koncentrisi na to, sto svrab bude jaci to ce te vise usidriti u momenat.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon sep 16, 2013 4:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
I am the voice, O mortal man, that whispers in the silence of your
Being. 41

O meditaciji generalno

?
Allow your mind to stop. Think of nothing. It is difficult to change
quickly, in the confusion that you meet during your daily activities, and
the intense use of the intellect that you experience. This is one of the
great problems on your planet.
It is not necessary for man to use his intellect in such a manner.
Everything that man desires is provided. It is only necessary that he
realize his true relationship to the Creation. It is only necessary that he
realize that he is the creation.
And this is not done by intellectual complexities. This is done through a
simple process; a very simple process of becoming aware. We call this
process meditation, but it is not necessary that it be so formalized. It is
only necessary that man realize that this may be done at any time.
Relax, and allow this awareness to be with you. I and my brothers will
help you. We are here for that purpose. 42

izvod iz knjige Secrets Of The UFO By Don Elkins With Carla Rueckert (Ra materijal)

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: meditacija
PostPostano: uto sep 17, 2013 7:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
shaktas je napisao/la:
pozdrav svima.nova sam ovde i molila bih da mi ne zamerite ako sam promasila topic za temu ili pak ista negde postoji,a ja je nisam pronasla.u potrazi z duhovnim mirom pocela sam da meditiram,uglavnom uz tihu new age muziku koja me dodatno opusta.medjutim,lagala bih kad bih rekla da mi dobro ide.misli mi trckaraju na sve strane,zasvrbi me nos ja ca pocesem,na trenutke se izgubim ali to jako kratko traje dve sekunde kao da me neka jeza prolazi hvata.ali s obzirom da sam perfekcionista i zelim da sve sto radim bude na maksimalnom nivou nisam zadovoljna,zelim vise.zato me zanimaju vasa iskustva i nacini na koji meditirate.svaki savet dobrodosao :love5:



Tijelu može trebati par tjedana da se navikne na mirovanje. Proći će to. Usporedo s time, um će početi više usporavati.

Batali muziku.

U kojem položaju meditiraš?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto sep 17, 2013 10:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 16, 2008 2:31 pm
Postovi: 203
Lokacija: Bosna
Mišljenja sam da je dobro, ne i neophodno, ali dobrodošlo i mnogima pomaže uraditi nekoliko osnovnih yoga vježbi prije meditacije, tijelo se razgiba i mnogo je lakše sjediti u određenom meditativnom položaju, ili ukoliko ne znamo raditi yoga vježbe, pomaže neki fizički napor, poput trčanja, bicikla, bilo šta, a cilj je da se tijelo umori i samim tim tijelo želi samo od sebe mirovati (da bi odmorilo), mnogo je lakše meditirati, kako kaže Ošho, poslije fizičkog napora meditacija nastaje sama od sebe...

Ne kažem da je za sviju ovo učinkovito, ali meni lično pomaže.

Recimo kada idem na trčanje, ili radim neki trening snage u kući, nakon toga meditativni položaj je melem, umjesto da je gnjavež (u slučaju kada tijelo nije spremno), i bolje se osjeća energija koja struji tijelom, bolja je koncentracija itd...

_________________
Bogatstvo je kvaliteta Postojanja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet okt 11, 2013 5:34 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 11, 2013 5:20 pm
Postovi: 5
Imam pitanje?Da li bih ja sa 15 godina mogao da meditiram posto sam na nekom drugom forumu procitao da deca ispod 15 godina nebi trebali meditirati pa ja reko da pitam vas za savet? :?:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet okt 11, 2013 8:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Naravno da bi.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet okt 11, 2013 9:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Zasto pobogu ne prije 15? Nema nijedan razlog, nikad cuo za takvo nesto. Sto prije to bolje.

Sjedi uspravne kicme i zatvori oci. Meditacija se dogadja. Sto bi tu bilo stetno za ikoga?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sub okt 12, 2013 10:05 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 11, 2013 5:20 pm
Postovi: 5
[quote="Samo tako"]Zasto pobogu ne prije 15? Nema nijedan razlog, nikad cuo za takvo nesto. Sto prije to bolje.

To za 15 godina sam procitao na sajtu podsvest.com

Ipak, ne preporučuje se ako bolujete od epilepsije, nekog drugog psihičkog oboljenja, ako imate pejsmejker, ako ste trudnica ili još uvek nemate 15 godina starosti.

Ovo sam kopirao sa tog sajta,ali to sad nije ni vazno.

Nego da vas pitam jos nesto sta mislite o binauralnim zvukovima da li da ih koristim u meditiranju ili ne?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sub okt 12, 2013 10:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Neće te ubiti ako probaš.
Ja sam ih koristio čisto probe radi ali vremenom ti jednostavno prestanu biti potrebni.
Za jednog početnika koji ima problema sa mirovanjem i čiji moždani valovi prebivaju isključivo u beta fazi, nije na odmet da proba i da istraži, mada je to "vještački" implementirana meditacija.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: ned okt 13, 2013 7:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 21, 2013 8:06 pm
Postovi: 33
Lokacija: Srbija
Matija je napisao/la:
Imam pitanje?Da li bih ja sa 15 godina mogao da meditiram posto sam na nekom drugom forumu procitao da deca ispod 15 godina nebi trebali meditirati pa ja reko da pitam vas za savet? :?:

Ja za nekoliko dana punim 16 ali meditiram od kraja 14-te. Stvarno ne vidim ni jedan razlog zbog kojeg ne bi. Nema niceg negativnog. Budnost ce biti veca, pa ces tad sam videti. Probaj, rizikuj...

_________________
Istina treba da bude autoritet, a ne da autoritet bude istina.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon okt 14, 2013 7:34 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Matija je napisao/la:
Nego da vas pitam jos nesto sta mislite o binauralnim zvukovima da li da ih koristim u meditiranju ili ne?

Ne. Ti i ono što se događa u tebi. To je sve što te zanima u meditaciji.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jan 20, 2014 3:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
U posljednje vrijeme sve vise meditiram. Do sad sam (zadnjih 1 g) meditirala sa drustvom jednom sedmicno,u tacno odredjeno vrijeme u iznajmljenom prostoru. O meditaciji bas ne znam mnogo. Do sad sam samo drzala oci zatvorene i cekala da prodje vrijeme ne znajuci o cemu da mislim, kako da osjetim jel meditacija uspjesna itd. Ni sad to ne znam, ali desava mi se nesto ajmo rec neobicno. Skoro smo u grupi (ja po prvi put) radili vodjenu meditaciju kad je ucitelj na glas izgovarao rijeci. Prvi put u zivotu sam osjetila jaciu meditacije, bijelu svjetlost koja mi je dosla u glavu da je sve htjelo da eksplodira i ta svjetlost je bila toliko jaka da sam jedva izdrzala sve to. Ucitelj je pozvao neku bijelu kuglu punu nasmijanih andjela. Sto je jos interesantnije ja sam kaocula te osmjehe...bilo je bas ono neobicno iskustvo. Poslije toga vise nikad nisam (bar ne do sada) dozivjela nista slicno (tj.tu jacinu koju sam tad osjetila).

U zadnje vrijeme pocele su mi se desavati cudne stvari. Kad kazem cudne mislim na nekakve cudne osjecaje u mom tijelu. Npr. osjecam se bolesno a kad mi salju reiki svi me "vide" u cistom svjetlu, dakle meni tretmani nisu potrebni iako osjetim te neke simptome koji kao da ne pripadaju meni. Ucitelj mi je rekao da meditiram sama u nekom svom mirom kutku sto i radim i da pitam svoje vise ja sta treba da ucinim da se to vise ne desava. Ne znam kako cu dobit odgovor ali sto god pitam svoje vise ja odgovor je uvijek isti u obliku trnaca u desnom dijelu glave.Pitanje formulisem da odgovor moze biti da ili ne. Iako ne znam da li sam stupila u kontakt sa svojim visim ja, ipak mi je zanimljivo meditirati i otkrivati...
Istrazujuci po netu vidjela sam da neki o meditaciji pisu u negativnom kontekstu. Postavila bih pitanje kako meditacija moze prouzrokovati probleme? Ja sam nasla neku meditaciju koja meni odgovara, dakle nisam nigdje procitala na netu, vec sam je sama smislila...
O visem ja, slabo znam, ....sta ga mozemo pitati, sta mu mozemo reci itd...voljela bih da mi neko postavi ovdje neki link koji bi mi dao vise odgovora o " visem ja".

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jan 20, 2014 5:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
ugrubo receno desna strana tijela smatra se pozitivnom a lijeva negativno. u ovom denzitetu dualiteta sve ima polaritet pa mozda ti ova misao pomogne u odgonetavanju trnaca

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jan 20, 2014 10:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
sto se tice meditacije ako mozes probaviti engleski baci oko na prakticne upute koje pocinju na 17 str.

http://esotericonline.net/docs/library/Theosophy/H.P.%20Blavatsky/Annie%20Besant%20-%20Thought%20Power.pdf

za Više Ja koliko sam procitao odgovori nikada nisu direktni poput postavljenih pitanja vec suptilni npr.odgovor pakiran kao osjećaj ili simbolizam kroz snove ,jedino sama možeš interpretirati takav odgovor.Znam kako ovaj odgovor zvuči no to sam negdje pokupio kroz materijale.

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz