Sada je: sub apr 27, 2024 7:57 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet sep 17, 2010 1:15 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri feb 18, 2009 10:46 am
Postovi: 10
hvala, ljudi, na odgovoru! ovo sa vrtenjem čakri je mislim odgovor koji sam tražila. thanks! :wink:

_________________
What we think, we become.
Buddha


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 11:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Za one koji znaju engleski:

http://news.harvard.edu/gazette/story/2 ... rain-size/

A za one koji ne znaju, ovo dobro sažima cijelu stvar:

"Fascinantno je vidjeti plasticitet mozga i da, prakticirajući meditaciju, možemo igrati aktivnu ulogu u mijenjanju mozga i povećati svoje blagostanje i kvalitetu života." Britta Hölzel

(Plasticitet mozga je "sposobnost centralnog nervnog sistema da se prilagodi ili promijeni kao odgovor na neko oštećenje ili neku promjenu potrebe okoline kao i na ciljane vježbe.")

Poanta: lako je pričati o svjesnosti ili prisutnosti, ispravnim mentalnim stavovima i neuranjanju u iluzije, mi to ne možemo izvesti ništa više nego salto unazad. On, s druge strane, ima um (iliti mozak) treniran desetljećima. Uostalom:

Ništa se ne događa odmah, pa u početku ne možemo vidjeti nikakve rezultate od svoje prakse. ~ Ajahn Chah

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 12:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Samo tako je napisao/la:

chlanak je ok,
bash lepo shto su nauchnici sa Harvarda,Jejla i MIT-a konachno sami sebi dokazali
ono shto je svakom iskusnom meditantu jasno k'o 2+2 =4
i kao takav je vishe ciljan/upucen skepticima i 'ocu/necu jebivetrima
nego onima koji se bave meditacijom i sve to vec znaju

medjutim,
ova Tvoja Poenta nije bash najjasnija:
Samo tako je napisao/la:
Poanta: lako je pričati o svjesnosti ili prisutnosti, ispravnim mentalnim stavovima i neuranjanju u iluzije, mi to ne možemo izvesti ništa više nego salto unazad. On, s druge strane, ima um (iliti mozak) treniran desetljećima.

koja je poenta tvoje Poente :?:
frustracije :?: :-k
ili samo josh jedna od uobichajenih provokacija :?: :mrgreen:


:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 1:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Pod "on" mislim na sve te "duhovne učitelje" iz čijih usta obično i slušamo instrukcije kako se postaviti i što učiniti. Osho, Krishnamurti, Sumedho, Chah, biraj.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 1:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Samo tako je napisao/la:
Pod "on" mislim na sve te "duhovne učitelje" iz čijih usta obično i slušamo instrukcije kako se postaviti i što učiniti. Osho, Krishnamurti, Sumedho, Chah, biraj.

dakle, :offtopic: prouzrokovan frustracijama usled fiksacija :mrgreen: :wink:
ova tema:
viewtopic.php?f=7&t=625
je nekako prikladnija za defokusiranosti takvog tipa
da ovde ne ponavljam,tamo mozesh prochitati moj post
viewtopic.php?p=20613#p20613
,i Ti i svi ostali koje trpash u ovo "Mi"
Samo tako je napisao/la:
Poanta: lako je pričati o svjesnosti ili prisutnosti, ispravnim mentalnim stavovima i neuranjanju u iluzije, mi to ne možemo izvesti ništa više nego salto unazad. On, s druge strane, ima um (iliti mozak) treniran desetljećima.


PoZdrav

:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 1:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Jedini ko je ovdje defokusiran si ti. Članak je o meditaciji i kao takvog sam ga postavio. To što sam meditaciju povezao s instrukcijama raznih učitelja nadam se da ti nije predaleka veza i da će tvoj mozak moći podnijeti takav jedan skok. Nismo svi isti.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 1:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Samo tako je napisao/la:
Nismo svi isti.

tachno,nismo svi isti
to shto tvoj mozak funkcionira jedino u modu sledbenika,
i jedini smisao vidi u tome slediti nekoga,
ne znachi da su i svi ostali u takvom jadnom modu;
i nemoj se toliko frustrirati,
kako god okrenesh, kao sledbenik uvek pripadash vecini,gde se najverovatnije osecash sigurno i ushushkano,
to shto se u takvom modu mozesh oprostiti od bilo kakvog skoka svesti i nije bitno,
bitno je da si u stadu,pa kad ovan predvodnik kaze "op",
ti radosno skochi :blob:
i sanjaj da ti je svest skochila :angel4: :toothy2:


:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 2:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Ja nisam ničiji sljedbenik. Ako si to zaključio po tome što obraćam pažnju i na "instrukcije", to je samo zato što ne mislim da sam najpametniji na svijetu i što sam svjestan da postoje pametniji.

P.S. Znam da si upravo to nesljedbovanje naučio od nekoga. Prozirno i predvidljivo.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 2:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Samo tako je napisao/la:
Ja nisam ničiji sljedbenik. Ako si to zaključio po tome što obraćam pažnju i na "instrukcije", to je samo zato što ne mislim da sam najpametniji na svijetu i što sam svjestan da postoje pametniji.

P.S. Znam da si upravo to nesljedbovanje naučio od nekoga. Prozirno i predvidljivo.

jedini koji te moze 'nauchiti' da prestanesh da se folirash si Ti sam;
shta josh chekash?
evo,mozda ova tema pomogne malo:
viewtopic.php?f=7&t=2427

:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pon jul 18, 2011 3:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Tebi treba stručna pomoć.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 19, 2011 8:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 08, 2005 3:56 pm
Postovi: 320
nat, zašto imaš toliku potrebu za napadanjem i prozivanjem članova foruma koji se nužno ne slažu sa tvojim gledištima? Pitanje je da li se uvijek radi o drugačijim razmišljanjima, možda ponekad samo o nerazumijevanju. Iskreno, većinu tvojih postova ne čitam jer su, po mom ukusu nečitki, sa nepovezanim jezikom i sa previše beskorisnih smajlija, no kad i pročitam ponekad, obično budu nekakvi pokušaji provokacije. Takav stil komunikacije mi djeluje za osobu koja je gorljiva u nečemu, koja je 100 % sigurna u svoju "istinu" i u to pokušava uvjeriti druge.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 19, 2011 8:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
MOONLIGHT je napisao/la:
nat, zašto imaš toliku potrebu za napadanjem i prozivanjem članova foruma koji se nužno ne slažu sa tvojim gledištima? Pitanje je da li se uvijek radi o drugačijim razmišljanjima, možda ponekad samo o nerazumijevanju. Iskreno, većinu tvojih postova ne čitam jer su, po mom ukusu nečitki, sa nepovezanim jezikom i sa previše beskorisnih smajlija, no kad i pročitam ponekad, obično budu nekakvi pokušaji provokacije. Takav stil komunikacije mi djeluje za osobu koja je gorljiva u nečemu, koja je 100 % sigurna u svoju "istinu" i u to pokušava uvjeriti druge.


viewtopic.php?p=47669#p47669


:love3: :love5: :love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 19, 2011 11:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jun 01, 2010 7:36 am
Postovi: 127
Nat je načitan, i dugo na forumu. I osjeća se jako pametnim. Nije jedini. Problem je u tome što je sazrio trenutak za preispitivanje. Njegov PUT. Ne treba sa svog puta miješati se tako izravno u staze drugih.

Ne miješati se, ali biti od pomoći nije lako. Nat će to već savladati. Nada uvijek postoji.

Onda kad bude od pomoći drugima na forumu, kad ne bude izazivao loše osjećaje, možda će mu se otvoriti novi obzori.
Natov problem je samo njegov problem.
Ostavite ga na miru.

A vani sunce i dalje grije, ništa novo pod nebeskim svodom, zar ne Nat?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 19, 2011 11:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Slažem se s Moonlightom oko nečitkosti.

A što se ovog ostalog tiče, po mom mišljenju, i bez ikakve zle krvi, sve moje i njegove postove (nakon mog prvog) treba obrisati jer skreću s teme: meditacije.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: uto jul 19, 2011 11:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
langolijer je napisao/la:

A vani sunce i dalje grije, ništa novo pod nebeskim svodom, zar ne Nat?

da,nishta novo, :thumbup:
vec sam nekoliko puta i u ovoj i u drugim temama napisao da je izreci neizrecivo mishn imposibl
sve shto bih mogao da kazem o meditaciji(bez meshanja u tudju slobodnu volju) sam najsazetije izrekao u ovom postu:
viewtopic.php?p=47917#p47917
pa ko voli nek' izvoli
meditacija je praksa
a praksa je neumoljiva jer se samo iskustvo rachuna,samo je direktno iskustvo neshto
sve ostalo je nishta,najobichnije blebetanje i pametovanje i nadmudrivanje citatima
neka hvala [-X
to ostavljam mashinama i ostalim kucnim aparatima koji su se odomacili na ovom forumu toliko da sebi dozvoljavaju i izvrtanje najochiglednijih chinjenica samo da bi zadovoljili svoj ego :twisted:

PoZdrav

:love3: :love5: :love3:


P.S.
apropo "beskorisnih smajlija"
za ochekivati je
da neko
ko nema 'organ' za chitanje smajlija(OP)
ili ima taj 'organ' , ali mu je zakrzljao,(usled uspavanosti,nedovoljne probudjenosti,moguce duboke programiranosti )
te iste smajlije vidi kao neshto beskorisno,
neshto shto mu samo bode ochi(kao organ vida) a nimalo ne dira :love5: (kao organ za chitanje smajlija)
nasrecu,na ovom forumu postoje(josh uvek) ljudi koji taj 'organ' :love5: za chitanje smajlija imaju,
i sve dok ih ima,imam i skim da pricham smajlicima
a ovi ostali,
kad vide te 'beskorisne smajlice' nek' zazmure,ionako im ceo zivot prolazi zmureci,pa shta je par ne-vidjenih smajlica manje-vishe,nishta 8)

pa-pa :hello2:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: sri jul 20, 2011 8:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2011 11:53 am
Postovi: 147
Lokacija: Rujan
Reka moze vrlo dugo nositi vrbova brvna, koja ce dugo, dugo trunuti, dok voda produzava da tece i tece i tece. Ali cvet poput lotosa moze se dugo odrzati na povrsini, bez potonuca. I gledati ka nebu. Ipak je u pitanju cvet, a ne brvno. Cvet dugo razvija svoju boju, iz crne zemlje. Ali kada je jednom razvije, sve je blize nebu. To je mukotrpan Rad, ali jedini pravi. Ne moze svako postati cvet.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet jul 21, 2011 6:27 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
A cvet je spolni organ. :rofl


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet jul 21, 2011 6:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2011 11:53 am
Postovi: 147
Lokacija: Rujan
:rotfl:

Oblak u pantalonama - V. Majakovski

...Mene više niko prepoznati ne može:
ja sam zgrčena gomila žila.
Šta takva gomila poželeti može?
A mnogo hoće takva gomila.

Jer više nije važno ni to što sam od bronze,
ni to što srce moje - od gvožđa hladnog - bije.

Noću i čovek svoj zvek u nešto žensko, meko,
zaželi da skrije.

I ja sam, ogroman, na prozoru savijen,
rastapam staklo čelom od čelika.
Da li je to ljubav ili nije?
I kakva je - mala ili velika?
Odakle velika u takvom telu:
mora da je malena, neka krotka ljubav,
što se u stranu baca od automobilskih sirena
i voli zveket praporaca.

Opet i opet čekam,
zabivši lice u rošavo lice kiše.
I već me je poprskala dreka gradske plime, sve više.

Ponoć, sa nožem kog pruža - dođavola s njim!-
došla je, zaklala.
I kao s inja glava sužnja, dvanaesta ura je pala.
U oknima sumorne kišne kapi, kreveljeći se,
nakrcale, k'o urlanjem usta da su razjapile
himere s pariske katedrale.

Prokleta da si!
I pocepa usta skoro krik.
Zar ti je i to malo?
Čujem: nerv, tiho, kao s kreveta bolesnik,
podigao se.
I, gle - u početku je pošao jedva,
onda je ustalasan, jasan, potrčao.
Sada je sa dva druga očajno igrati stao.
Pao je plafon na spratu niže.
Živci
veliki, mali, mnogi - pomamno skaču
i već - gmižu.
Živci spali s nogu.
A noć se po sobi glibi i oko, otežalo,
odatle nikako da se ispravi...

:occasion5:

P.S. E, ajmo sad malo o meditacijiiii. Malo ega, vise reci, najvise praznine, ajmo, ajmo, jos malo pa nestalo! Samo izvolite! Sve, sve je na prodaju!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: čet jul 21, 2011 8:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 10, 2010 6:51 am
Postovi: 166
Lokacija: Na perimetru
Evo,

Kako se borite/neborite s mislima koje naviru sa svih strana, vrlo mi je tesko odrzati prazninu...
Jucer sam uspijeo lezeci opteretiti um naredbama opustanja svakog djela tijela, nakon cega sam bio povremeno prazan i u finim vibracijama koje prolaze kroz mene :love3: :love3:

:hello2:

_________________
Oci se cakle na putu za nigdje, drzite mi fige, javim se kad stignem.
Sasa Antic


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija
PostPostano: pet jul 22, 2011 8:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Toner je napisao/la:
Evo,

Kako se borite/neborite s mislima koje naviru sa svih strana, vrlo mi je tesko odrzati prazninu...
Jucer sam uspijeo lezeci opteretiti um naredbama opustanja svakog djela tijela, nakon cega sam bio povremeno prazan i u finim vibracijama koje prolaze kroz mene :love3: :love3:

:hello2:

Fokus na posmatranje i uočavanje tih misli je poenta.
Ne treba pokušavati održavati prazninu.

Ima tu svakakvih misli kao što si i sam primjetio.
Misli iz svakodnevnog života, filmovi sjećanja, intuitivne misli, tuđe misli...; zaista treba biti jako pribran da bi se moglo razabrati šta je šta.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 396 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 93 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz