Sada je: sub apr 27, 2024 6:53 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 07, 2018 12:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jun 17, 2018 3:30 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 05, 2018 10:15 pm
Postovi: 11
Čitajući topic, u nekoliko sam navrata primjetio da se spominjalo kako Gurđijev pričao o organu kundabufferu koji je čovjeku u nekoj fazi evolucije instaliran, te da ga isti drži u hipnotičkom stanju. Iskreno me čudi da se na to nitko nije ozbiljnije osvrnuo.


Citat:
Gurđijev: "kada čovek zamišlja sebe kao orla, lava ili mađioničara, to je
Kundalini sila koja deluje u njemu. Kundalini može da deluje u
svim centrima i uz njenu pomoć svi centri mogu biti zadovoljeni
maštanjem umesto stvarnošću. Ovca koja sebe smatra lavom
ili mađioničarem, živi u vlasti Kundalini sile.

— Kundalini je sila uneta u čoveka da ga drži u sadašnjem
stanju. Kada bi ljudi zbilja videli svoju istinsku situaciju i razumeli
sav njen užas, ne bi mogli ostati na mestu na kome su, ni
za sekund. Počeli bi da traže izlaz i brzo bi ga pronašli, JER
IZLAZ POSTOJI, ali ljudi ga ne vide iz prostog razloga — hipnotisani
su. Kundalini je sila koja ih drži u hipnotičkom stanju.
Biti 'probuđen' znači biti 'oslobođen hipnoze'"



Ono što sam ja shvatio iz razgovora sa nekoliko gnostika, i podijelit ću sa vama ovdje.. je to da u nekim gnostičkim duhovnim školama se uči u postojanju nesvetog i svetog kundalinija. Nesveti kundalini bi bio onaj koji prolazi središnjim kanalom kod svakog čovjeka koji nije probudio onaj sveti kundalini, a taj sveti je ono što svi mi jedino i podrazumijevamo pod terminom kundalini. Tako da mislim da ovo tumačenje i učenje "objašnjava" njegovo tumačenje kundabuffera.
Zanima me Vaše mišljenje, da li je netko upoznat sa tom terminologijom o nesvetom kundaliniju, (pritom bi tu isključio bilo kakve konotacije vezane uz parcijalno dizanje ili buđenje, a vezano uz crnomagijaške prakse i sl.)
...

Dok opet s druge strane medalje pronašao sam negdje na internetu komentar Drage Plečka na ovu temu..iz druge perspektive....pa ću ga citirat..

Citat:
U osnovi ne mijenja, samo se radi o raznim subjektivnim doživljajima iste energije. Plemena u Kalahari pustinji imaju za tu energiju ime Kung! Šokantno je da stanje do kojega dovodi zovu "ne-um" što bi značilo na hrvatskom izostanak uma kao posrednika u Spoznaji! Njihovi su opisi nešto drukčiji od klasičnih ali nema sumnje da je u igri ista stvar. Gurđijefova te metoda razgradnja logičkog aparata u 4 koraka i postizanje totalne svjesnosti što je izvanredno teško mada intelektualno impresivno. U određenim fazama to mora pokrenuti kundalini tako da ne vidim u tome ništa suprostavljeno klasičnim učenjima.



Citat:
Vezano na komentar da je Kundalini sila koja ljude drži u hipnotičkom stanju.
Biti 'probuđen' znači biti 'oslobođen hipnoze'"

To su njegovi subjektivni doživljaji koji su možda samo parcijalno podizanje kundalini na što upućuju ideje vezane uz životinje. Radi se o aktivaciji najstarijih dijelova mozga koji sadrže "sjećanja" na evoluciju. Tako, primjerice, Swami Muktananda bilježi kod podizanja kundalini moć "razumijevanja govora ptica". Kako se radi o sveobuhvatnoj evolucijskoj sili i mističnoj terminologiji nije lako razlikovati što je tko htio reći iz svog ugla. Nekako je najbolji opis spominjanog dr Lee Sanelle. Postoje i pojedinačni opisi stanja koja nastupaju kada kundalini aktivira pojedine čakre a dio se poklapa s Gurđijefovom pričom. Naime, dok smo u prve tri čakre, svijet je iluzoran i to je jedna lažna stvarnost da bi se tek u Anahata čakri oslobodili tog inicijalnog stanja. On ga naziva "hipnotičkim stanjem" što terminološki nije sasvim netočno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 06, 2018 10:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Mislim da je sada nedugo bio dobar primjer masovne hipnoze tj. na koji nacin se odraduje i kako djeluje. Svjetko nogometno prvenstvo je jedan dobar i klasican primjer, sada npr. zamislmo kako bi se brzo izveo i jedan rat ili bilo sto drugacije naravi.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned aug 12, 2018 12:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
sector57 je napisao/la:
Mislim da je sada nedugo bio dobar primjer masovne hipnoze tj. na koji nacin se odraduje i kako djeluje. Svjetko nogometno prvenstvo je jedan dobar i klasican primjer, sada npr. zamislmo kako bi se brzo izveo i jedan rat ili bilo sto drugacije naravi.
na ovoj stranici mi feli opcija lajkanja...
ovo lajkam

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned dec 22, 2019 12:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548


Zanimljivi komentari od doticne ciji je kanal. Prvi put cujem za tako nesto...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto dec 31, 2019 12:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Da li se zna da li ce koja nova knjiga biti prevedena od Gurdijeva tj. nekih njegovih ucenika? Guglam pa nista nevidim, mozda sam corav :)

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto sep 01, 2020 1:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Da pokrenemo temu

Gurđijeva priča da smo svi u zatvoru podseća na seriju Westworld

Remember,remember,remember...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto sep 01, 2020 2:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
"Would you ever lie to me, Bernard?"

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet sep 03, 2020 10:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Ostrov je napisao/la:
Da pokrenemo temu

Gurđijeva priča da smo svi u zatvoru podseća na seriju Westworld

Remember,remember,remember...



Da i mene je taserija asocirala na to, ima dosta dijelova gdje se neke stvari podudaraju.
Ali kao sto G. kaze bez onoga koja ima znanje nema nista i treba vise ljudi da se moze pobjec iz zatvora, sa time da se ne garantira da ce svi pobjec...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned sep 13, 2020 3:37 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
sector57 je napisao/la:
(...)Ali kao sto G. kaze bez onoga koja ima znanje nema nista i treba vise ljudi da se moze pobjec iz zatvora, sa time da se ne garantira da ce svi pobjec...


We Gotta Get Out Of This Place!?



…prema nekim čudnim teorijama, glavni izlaz vodi kroz Antartik ali je dobro čuvan!?

***

S druge strane, možda nema ni potrebe da mi budemo ti koji treba da bježe odavdje, kad nam u ovim vremenima, ovaj “virus” sasvim lijepo otkriva to - ko je - ko, u ovoj realnosti tj. one koji su vještačke ili neljudske prirode (mada, uglavnom, izgledaju i predstavljaju se kao ljudi) a takođe i one koji imaju ono ljudsko u sebi tj. nešto što je istinski postojeće.

A ono što je vještačko, nema nikakvih šansi u interakciji s istinskim!



Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned sep 13, 2020 5:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
galaksija je napisao/la:

S druge strane, možda nema ni potrebe da mi budemo ti koji treba da bježe odavdje, kad nam u ovim vremenima, ovaj “virus” sasvim lijepo otkriva to - ko je - ko, u ovoj realnosti tj. one koji su vještačke ili neljudske prirode (mada, uglavnom, izgledaju i predstavljaju se kao ljudi) a takođe i one koji imaju ono ljudsko u sebi tj. nešto što je istinski postojeće.



Sada si me nesto zainteresiro....

@galaksija

Dali bi mogao natuci par primjera kako bi se neljudski ljudi ponasali i dali je isto tako moguce da su to neki nasi bliznji, ali ono skroz bliznji tipa roditelji, braca itd...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon sep 14, 2020 11:48 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
sector57 je napisao/la:
galaksija je napisao/la:

S druge strane, možda nema ni potrebe da mi budemo ti koji treba da bježe odavdje, kad nam u ovim vremenima, ovaj “virus” sasvim lijepo otkriva to - ko je - ko, u ovoj realnosti tj. one koji su vještačke ili neljudske prirode (mada, uglavnom, izgledaju i predstavljaju se kao ljudi) a takođe i one koji imaju ono ljudsko u sebi tj. nešto što je istinski postojeće.



Sada si me nesto zainteresiro....

@galaksija

Dali bi mogao natuci par primjera kako bi se neljudski ljudi ponasali i dali je isto tako moguce da su to neki nasi bliznji, ali ono skroz bliznji tipa roditelji, braca itd...

U ovom slučaju, neljudski entiteti će dominirati među onima:

- koji učestvuju u proizvodnji i promociji „pandemije“.
- koji izmišljaju i sprovode kontrolne mjere s ciljem uspostavljanja totalitarne kontrole populacije.
- koji podržavaju te mjere.
- koji kažnjavaju one koji se opiru kontrolnim mjerama.
- iz medija, koji nas „informišu“.
- koji cenzurišu nezvaniče informacije i troluju društvene medije propagirajući dezinformacije ili pokušavajući da diskredituju one koji drugačije razmišljaju.
- među onima koji svjesno ili nesvjesno podržavaju i slijede zvanični narativ a takođe ga prezentiraju drugima kao svoje mišljenje a napadaju ili etiketiraju neistomišljenike.
- koji prijavljuju zvaničnim organima ljude koji ne poštuju kontrolne mjere.
- koji nose maske isključivo zbog straha od virusa, svaki čas dezinfikuju ruke, obavezno drže distancu od drugih ljudi i izbjegavaju svaki kontakt s njima (a pogotovo onima koji su prestali da grle i ljube druge, posebno svoje bližnje ili se boje da budu zagrljeni i poljubljeni, od strane svojih bližnjih).
- koji slijepo vjeruju „autoritetima“ a ignorišu alternativne izvore informacija i ne mrdaju dupetom u smislu vlastitog i nezavisnog istraživanja.
- koji sa nestrpljenjem čekaju vakcinu i nadaju se da će im ona spasiti dupe.
...

Dakle, oni koji nemaju ljudsku suštinu pokušavaju dehumanizirati i druge uz pomoć režirane „opasnosti“ a na samom početku, nije im bilo nimalo teško „dehumanizirati“ one koji u sebi nisu ni imali ljudsku suštinu. Sada su se svi zajedno našli na čistini, razgoljeni i jasno vidljivi.

Antropoidi/bio-hemijski roboti/živi mrtvaci, stari i mladi, muški i ženski, lijepi i ružni, dobroćudni i zloćudni, pametni i glupi...

S tim u vezi, možemo se opet podsjetiti na ono što reče Moravjev, u knjizi Gnostika III:

Citat:
“U prvom volumenu Gnostike, već smo nekoliko puta pomenuli koegzistenciju dvije suštinski različite rase: jednu koja se sastoji od ljudi i drugu, od antropoida. Moramo naglasiti to da s ezoteričke tačke gledišta, ovaj drugi pojam nema podređeno značenje.

(…)

(...)ta dva čovječanstva su slična po izgledu ali nisu slična po suštini. Možemo čak reći i to da je cijela dramatična istorija čovječanstva, od Adamovog pada pa sve do danas, ne isključujući prospekt ovog Novog doba, nadsjenjena koegzistencijom ove dvije ljudske rase, do čijeg će razdvajanja doći tek na Sudnji dan“.


Postoji dosta indikacija da se mi, sada, u ovim vremenima, približavamo „sudnjem danu“ (ne mislim u „biblijskom smislu“). Adamični ljudi, dakle, oni koji imaju u sebi ljudsku suštinu, ako već ne znaju ko su, znaće - šta nisu.

Život u ovoj realnosti neće biti vrijedan življenja, ukoliko ga ne možemo živjeti - ljudski, pa će tako kod adamičnih ljudi, jenjavati i onaj strah od smrti dok će viđati sve više znakova koji će im ukazivati na to da postoji nešto više i vrednije što nije za trampu ili prodaju. Kako razlika između ljudskog (humanog) i neljudskog (nehumanog) d-e-j-s-t-v-o-v-a-nj-a postaje sve vidljivija, tako i razlika između antropoida i adamičnih ljudi postaje sve jasnija. Adamični ljudi će u sve većem broju prestajati da sarađuju sa antropoidima, odnosno, onima koji pokazuju neljudsko ponašanje (bez obzira na to šta oni pričali, odnosno, kako oni to opravdavali jer se ovdje sve može „uspješno“ racionalizovati).

Jebo život bez ljudskosti a ljudskost nije robotika!

Ljudskost je usko povezana i sa nezavisnošću što znači da niko/ništa nema pravo nadzirati, kontrolisati i sputavati čovjeka, uskraćivati mu slobodu govora i kretanja, niti mu propisivati uslove za njegov život. Ljudskost je jedan osjećaj kojeg ne mogu razumjeti oni koji ga nemaju jer to nema veze sa moralom, etikom i mentalnom analitikom. To je osjećaj koji nije zastupljen na intelektualnom nivou, pa odale, ne može biti razumljiv jednoj vještačkoj ili nevještačkoj inteligenciji, samoj po sebi. Kolektivna svijest mrava navodi mrave da mravinjaju (nekim slučajem, čovjek koji je bio jedan od mojih najboljih prijatelja, davno je objavio knjigu, upravo pod naslovom - „Mravinjanje“?!), dok ista ili bilo kakva druga kolektivna svijest, nije karakteristična i za ljudsko biće. Čovjek koji mravinja tj. radi za sistem i ovisan je od sistema, nije čovjek, mada može tako izgledati.

I na kraju, naravno, u dosta slučajeva ćemo imati u sklopu porodice mješavinu antropoida i adamičnih ljudi a svaki takav slučaj će biti specifičan. Srećom, pa se nikad ne može 100% sigurno procijeniti ko je ko, pa se tako ne treba ni upuštati u potragu za odgovorom na to pitanje. Generalno se može reći da oni koji ispoljavaju gorenavedene osobine u jednom većem stepenu, imaju veće šanse da budu antropoidi ali nikad se definitivno ne može znati. Bitno je biti svjestan toga, što znači, poštovati sviju ali ne živjeti pod uslovima koje nam drugi, otvoreno ili suptilno, nameću ili pokušavaju da nameću, s ciljem naše kontrole. Isto tako, ni mi nećemo nametati uslove drugima. Naravno, u sklopu porodice treba pokušati uspostaviti jednu ravnotežu da svaki njen član ima uslove za normalnu egzistenciju ali moramo imati na umu i to, da mi nismo odgovorni za sreću drugih. Ovdje ne postoji recept u smislu šta se treba raditi u takvom jednom slučaju. Šta god da adamični čovjek uradi, to mora biti bazirano na svjesnosti i odgovornosti, dok posjedovanje osjećaja ljudskosti ne podrazumijeva to da čovjek treba da bude nečija žrtva.

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 14, 2020 2:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 29, 2020 7:36 am
Postovi: 36
Čuo sam za njega i u nas se mogu naći neke njegove knjige i kad čujem propovjed njegovu ili gnostičku ili bilo čiju to me potseti na reči moje tetke vjernice kada je slušala nekog novog propovednika i kaže mi:"Jao što lepo propoveda!" Ja joj odgovorim:"Pa vi ste tetka ko Eva kada je rekla Bogu da zmija tako lepo propoveda da je ona morala zato da jede plod sa drveta Dobra i Zla i tako prekršila Božiju zapovjed!" A ona je zinula kao da je progutala one Đinđićeve žabe i to onu najdeblju prvu, ne shvatajući u kakvu je zamku upala doduše ona često upada u zamke kao i mlogi drugi.

Uvek se držim poslovice koja kazuje:"Pas nije dobar zato što dobro laje a čovek nije mudar zato što vešto govori." :mrgreen: Uvek sam impresioniran umećem ljudi da kažu ili napišu hiljadu stranica teksta i u njima ne kažu ništa konkretno i upotrebljivo. Ili ono što kažu kvalitetno može da stane na list ili dva.

Lično ne zanimaju me ničija učenja i zvučne reči i prazna priča već samo metodi koji dovode do određenog rezultata. Metod može biti ispravan, pogrešan ili nepotpun. I njegovim izvršavanjem dolazi se do nekakvog rezultata. Zato volim da počnem od kraja. Kakav će biti finalni rezultat izvršavanjem određenog metoda? Jedino je rezultat bitan ne bilo čija prazna priča. Naravno ide prvo teorija nečega Kako, Zašto i Zbog Čega i zatim Praksa. Sve mora biti konkretno. Tada nema nikakvih problema sve je čisto i jasno. Ako nešto ima 'iljadu tumačenja može biti i ovako i onako se tumačiti to je ondak neka mućka.

_________________
Theurgija i misticizam Teorija i praksa https://teurgiamistica.blogspot.com
"Where the Jedi gained power through understanding, the Sith gain understanding through power!"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 16, 2020 1:04 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Talaba je napisao/la:

(...)Lično ne zanimaju me ničija učenja i zvučne reči i prazna priča već samo metodi koji dovode do određenog rezultata. Metod može biti ispravan, pogrešan ili nepotpun. I njegovim izvršavanjem dolazi se do nekakvog rezultata.(...)

Ljudske ličnosti mogu imati različite ciljeve. Tako će neki koristiti i različite metode da bi ih ostvarili.

Problem je jedino u tome što, ukoliko bi osnovni istočno-gnostički koncept bio ispravan, tj. da smo mi kao ličnosti - lažnjaci ili kako Gurđijev jednom prilikom reče, - “mašine koje nisu u stanju ništa svjesno uraditi, nego dejstvuju na osnovu vanjskih uticaja”:

LINK

…onda bi ti naši ciljevi ili rezultati koje želimo postići kao i metode na koje bi naišli, bili dio zadanog nam programskog sklopa tj. ne toliko naši koliko bi nam se to činilo?!

Naravno, istočno-gnostičke postavke nemaju neke velike šanse da budu ispravne ukoliko se radnja odigrava u maji/iluziji/stereomi/hal-u/lažnoj realnosti/matriksu… a slično bi bilo i sa svim drugim učenjima ili duhovnim teorijama i metodama koje bi mi, ovdje, kao takvi, imali na raspolaganju?! Ukratko rečeno, za šta god bi se uhvatili, stvar bi se svodila na – presipanje iz šupljeg u prazno jer kako imati išta istino u lažnoj realnosti/iluziji/maji… ?!

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jan 08, 2021 10:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Sveta jednadžba (The Holy Equation Exercise) - Temeljni ključ unutarnjeg rada

Možete uzeti snagu od svoje životinje i dati je Biću. - Gurdjieff


Sveta jednadžba osnovni je obrazac cijelog Rada i bazirana je na zakonu broja tri. Više se stapa s nižim da se postigne sredina, koja postaje niže za sljedeće više ili više za prethodno niže.



1. Promatranje svete negirajuće (Holy Denying) sile koja se sastoji od čežnje ili patnje

Tokom našeg života doživjeti ćemo situacije i prohtjeve koje uzrokuju patnju. Osnova patnje je sveta negirajuća sila planetarnog tijela, koja se manifestira kroz nagone, instikte, čežnje, želje... Neki od njih mogu se pripisati Kundabufferu ili našem stečenom egoizmu i osobnosti. Ostale negirajuće sile mogu proizaći čak i iz naše esencije (našeg bića).

Kada putem samoposmatranja uočimo i prepoznamo manifestacije svete negirajuće patnje mi moramo prepoznati njenu prisutnost tako što je imenujemo. Na primjer "ovo je ljutnja" ili " ove je negirajuća sila" itd. Moramo osjetiti njenu energiju u našem tijelu. Moramo osjećati način na koji izražavamo emocije u tim trenucima. Moramo promatrati misli koje dolaze uz sve to. Na početku morati ćemo dozvoliti da se negirajuća sila ispolji kako bi mogli promatrati njene karakteristike ali konačan cilj je ne izražavanje negativnosti.

Mi smo živa reprezentacija zakona broja tri i ovim prvim korakom mi doživljavamo ispoljavanje prvog, negirajućeg dijela svete jednadžbe i transformiranja energije prema zakonu broja tri.



2. Sveto potvrđivanje (Holy Affirming) energije potrošene svetom negirajućom silom od čežnje ili patnje

Postoji nekoliko aspekata ovog koraka jednadžbe koji uključuju donošenje drugog, potvrđujućeg dijela jednažbe.

Jedan od načina potvrđivanja patnje svetog negiranja je priznati da je sveta negirajuća sila zakon koji je neophodan aspekt svemira koju je stvorio Beskrajni (His Endlessness).

Još jedan aspekt potvrđivanja negirajuće energije je usmjeravanje energije na neku drugu aktivnost. Možemo upotrijebiti energiju za vršenje samokontrole kako bismo spriječili očitovanje negirajuće sile. Patnju možemo prihvatiti ili je podnijeti bez prigovora. Možemo upotrijebiti vježbu potvrđivanja kao što je osjećanje dijela tijela ili ponavljanje mantre.



3. Transupstancijacija svetog pomirenja (Holy Reconciling) energija potvrđujuće i negirajuće sile

Ovaj korak je treći i zadnji dio jednadžbe transformiranja energije prema zakonu broja tri. Ovaj korak donosi pomirujući rezultat stapanja višeg (potvrđivanje) i nižeg (negiranje).

Rezultat će ovisiti o tom jesu li viša i niža sila bile jednako uravnotežene. Ako potvrđivanje nije dovoljno jako onda će negirajuća sila prevladati i bit ćemo zarobljeni našom identifikacijom s patnjom. Ako je potvrđivanje dovojno jako da se suprostavi negirajućoj sili onda će ishod biti uravnotežena nepristranost a dio energije svetog pomirenja gravitirati će prema težištu tijela našeg višeg bića.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jan 24, 2021 12:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jan 25, 2021 8:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 570
galaksija je napisao/la:
Postoji dosta indikacija da se mi, sada, u ovim vremenima, približavamo „sudnjem danu“ (ne mislim u „biblijskom smislu“). Adamični ljudi, dakle, oni koji imaju u sebi ljudsku suštinu, ako već ne znaju ko su, znaće - šta nisu...


Odavno sam prestao da čitam dela iz duhovnosti/metafizike...
1. Jer sam nakon višegodišnjih iščitavanja, kao i mnogi zainteresovani za ove oblasti, došao do toga da mi tamo nema ničeg suštinski novog.
2. Jer sam se, kao što reče neko na ovoj temi - usredsredio na praktično-metodološku stranu i lična istraživanja onoga što mi se u realno-praktičnom životu nametalo kao problem.
3. Jer sam u nekim trenucima počinjao da imam sve veće probleme sa "konzumiranjem" većih količina informacija. Između ostalog zato odavno i ne gledam televiziju...

Ovde je zanimljivo, zato i komentarišem,u smislu Jungovog sinhrioniciteta, da sam do nekih sličnih postavki došao nekakvim svojim uslovno rečeno životno-induktivnim putem: a) i do toga da je ovo svakako Doba Preobražaja (Transformacije), b) i do uvida, nakon nekih dešavanja posebno poslednjih mesec dana, da Masu čine duhovno mrtvi ljudi, (što ću malo da objasnim na temi koju sam pokrenuo); ovo, svakako, nije ni neka novina ni nova mudrost, ali - zanimljivo je kada u dubinskim sferama dešavanja oko sebe to jasno kao na dlanu uvidite, prateći mehanizme koji su u osnovi te "pojave".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto feb 09, 2021 3:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto okt 31, 2017 1:07 am
Postovi: 52
Gurdjijef je skidao i pomago svome bratu po istoj lozi zla Krouliju al su se i posvadjali.

_________________
Hoë spelers bron vasgevang in Perpetuum Mobile...of jy nou is uitgepluis hoe dit werk?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri feb 10, 2021 11:49 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
SignOfTheEndTimes je napisao/la:
Gurdjijef je skidao i pomago svome bratu po istoj lozi zla Krouliju al su se i posvadjali.

Ajde!?

Citat:
The story of when Crowley met Gurdjieff can be found in James Webb’s comprehensive book, The Harmonious Circle:

Crowley knew the town of Fontainebleau well – in 1924 he had spent a tormented period there in an attempt to cure himself of heroin addiction. The Great Beast was a familiar figure in Paris expatriate circles, and [C.S.] Nott met him in the capital while himself staying at the Prieure. Crowley’s interest was aroused either by a general occult curiosity or by Gurdjieff’s reputation as a specialist in curing drug addiction; and he soon afterward turned up at Fontainebleau, where was the object of some amazement. To one of the inmates, the Wickedest Man in the World seemed overfed and inoffensive – with the exception of his almost colorless eyes, the antipodes to Gurdjieff’s heavy gaze. The published accounts of Crowley at the Prieure speak only of a brief visit and a vaguely sinister impression. Nott records that Crowley spoke to one of the children present about his son whom he was teaching to be a devil. “Gurdjieff got and spoke to the boy, who thereupon took no further notice of Crowley.” But the magician’s visit was extensive, and his confrontation with Gurdjieff of a more epic nature.

Crowley arrived for a whole weekend and spent the time like any other visitor to the Prieure; being shown the grounds and the activities in progress, listening to Gurdjieff’s music and his oracular conversation. Apart from some circumspection, Gurdjieff treated him like any other guest until the evening of his departure. After dinner on Sunday night, Gurdjieff led the way out of the dining room with Crowley, followed by the body of pupils who had also been at the meal. Crowley made his way toward the door and turned to take his leave of Gurdjieff, who by this time was some way up the stairs to the second floor. “Mister, you go?” Gurdjieff inquired. Crowley assented. “You have been guest?” – a fact which the visitor could hardly deny. “Now you go, you are no longer guest?” Crowley – no doubt wondering whether his host had lost his grip on reality and was wandering in a semantic wilderness – humored his mood by indicating that he was on his way back to Paris. But Gurdjieff, having made the point that he was not violating the canons of hospitality, changed on the instant into the embodiment of righteous anger. “You filthy,” he stormed, “you dirty inside! Never again you set foot in my house!” From his vantage point on the stairs, he worked himself up into a rage which quite transfixed his watching pupils. Crowley was stigmatized as the sewer of creation was taken apart and trodden into the mire. Finally, he was banished in the style of East Lynne by a Gurdjieff in fine histrionic form. Whitefaced and shaking, the Great Beast crept back to Paris with his tail between his legs.

Source


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 28, 2021 10:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Ova vremena cisto dokazuju Gurdijevove teorije. Neznam samo sam morao to napisati :mrgreen:

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 81 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz