Sada je: pet mar 29, 2024 6:36 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jul 19, 2014 8:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
``U potrazi za cudesnim `` sedmo poglavlje govori upravo o tome.To je 149-a strana.Ima je za skidanje.

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 22, 2014 1:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Gurđijev je tu lepo opisao situaciju ali ništa konkretno drugo. Vrlo uopšteni opisi bez detalja u u toj knjizi. Sad kad pomislim, Uspenski ni u jednoj knjizi nije nešto lepo pojasnio šta znači ne-poistovećivanje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 23, 2014 3:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Danas sam vidio slučajno za Progresivnu mišićnu relaksaciju od Jacobsena.
Radi se o napinjanju i opuštanju određenih grupa mišića-lica,vrata, i tako dalje na dolje.Malo sam gledao i odma me to podsjetilo na muskulaturnu napetost o kojoj govori Gurdieff u UPZČ od Ouspenskog u Essentukiju.Kaže da je prije bilo kakvog rada na sebi potrebno pratiti i osjećati muskulaturnu napetost te da se potrebno osposobiti za opuštanje mišića kada je to potrebno.
Gurdieff je njima pokazao položaje tijela koji se mogu prihvatiti samo ako se nauči opustiti mišiće.Njegove vježbe su počinjale vježbama lica.Uglavnom mene je ono što sam pročitao o gore navedenoj metodi podsjetilo na ove vježbe.Moje je pitanje jeli neko prošao tečaj ili seminar ove metode i dali mu je to pomoglo u smislu motornog centra da ga lakše promatra.Ako bi ovo bilo učinkovito,odnosno omogućilo mi da sam manje pod hipnozom motoričkog centra,ova metoda koje ima dosta po internetu i puno tečaja,onda bi to meni puno kasnije pomoglo u samo-promatranju.Hvala unaprijed na mišljenjima i odgovorima


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jul 24, 2014 2:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
^ Definitivno vredi. Ali glavna korist nije u promatranju motoričkog centra nego u uticaju relaksacije tela na emotivni centar.l

Sad ću opet da se poslužim Nicoll-om. :D Naime, uporedio je emotivni centar sa divljim slonom kojeg je jedino moguće "pripitomiti" ako se koriste dva "pripitomljena" slona(kako to biva u Indiji, Šri Lanci...).

Nad intelektualnim cetrom imamo punu kontrolu(možemo razmišljati što nas je volja) a delimično i nad motoričkim. I sad, po njemu, a iz ličnog iskustva znam da nije pogrešno, ukoliko uspemo da se setimo i relaksiramo telo u trenutcima pomaljanja negativne emocije, to sprečava njen negativni efekat i ispoljavanja. Sve je povezano. Kad ne mogu da se setim da opustim mišiće kad izbiju negativne emocije, odoh ja... kad uspem.... vidi sam, pa uoči razliku a još kako je uočljiva. Znači, glavna korist je u sprečavanju ispoljavanja negativnih emocija.

Ovu metodu mi je predlagao kao vrednu prijatelj koji je imao iskustva u grupnom Radu(RIP Mr. Robinson) ali ja nisam našao praktikante u gradu u kojem živim. Ako nije preterano skupo, što da ne. Ako jeste, relaksaciju tela možeš praktikovati i bez njihove pomoći.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jul 24, 2014 6:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Samo da napomenem da je rečeno da postoje tri vrste energije - tjelesna, emocionalna i intelektualna i sve one navodno u nedopustivim količinama cure iz nas.

Tjelesno, to čini nepotrebna mišićna napetost tijekom cijelog dana.

Emocionalno, to čini briga o stvarima koje nisu prisutne i dopuštanje da nam se negativne emocije razbuktaju u odnosima s okolinom.

Intelektualno, to čini besciljno mišljenje koje se odvija tijekom cijelog dana.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet aug 08, 2014 8:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Da li se nešto može reći sa stanovišta Gurdjijevog sistema gde ide čovečanstvo?
Danas na svetu ima oko sedam milijardi ljudi a Gurdjijev je pisao o tome da kada sama priroda
poveća broj tricentričnih bića da je samim ti njihov život sve kraći, iz razloga da bi se dobila dovoljna količina hrane za mesec!?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub aug 09, 2014 11:50 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4201
Ostrov je napisao/la:
Da li se nešto može reći sa stanovišta Gurdjijevog sistema gde ide čovečanstvo?...


Citat:
"Postoji jedan određen period," rekao je G., "da se učini određena stvar. Ukoliko se do jednog određenog vremena ne uradi ono što treba da se uradi, zemlja može da propadne i tako da ne ostvari ono što je mogla da ostvari."

"Da li je poznat taj period?" pitao sam ga.

"Da, on je poznat," odgovorio je G. "Međutim, nema nikakve koristi ako bi to ljudi znali. Čak bi bilo još gore. Jedni bi vjerovali u to, drugi ne, a treći bi tražili dokaze. Nakon toga bi počeli da se međusobno čupaju za kose. Tako sve završava kada su ljudi u pitanju."

***

"Dio organskog života koji evoluira je čovječanstvo. Čovječanstvo takođe ima jedan svoj dio, koji evoluira, ali o tome ćemo pričati kasnije; u međuvremenu, gledaćemo na čovječanstvo kao na jednu cjelinu.

"Ukoliko čovječanstvo ne evoluira to znači da će evolucija organskog života takođe prestati i to će imati za posljedicu zaustavljanja rasta ovog zraka stvaranja.
U isto vrijeme, ukoliko čovječanstvo prestane da evoluira, ono će onda postati beskorisno, s tačke gledišta svrsishodnosti zbog koje je stvoreno, te će i ono kao takvo morati biti uništeno. Na taj način, prestanak njegove evolucije može istovremeno podrazumijevati i uništenje čovječanstva.

"Mi nemamo nikakve naznake koje bi nam mogle ukazati na to u kom se periodu planetarne evolucije sada nalazimo, i da li će zemlja i mjesec morati da čekaju na odgovarajuću evoluciju organskog života, ili ne.

"U isto vrijeme, kada ispitujemo istorijski razvoj čovječanstva, onakvog kakvog ga mi znamo, dolazimo do zaključka da se on odvija u jednom krugu. U jednom vijeku čovječanstvo uništava sve što je stvorilo u drugom, a onda se nastavlja sa razvojem mehaničkih stvari iz poslednjih stotinjak godina na račun gubitka mnogih drugih stvari koje su možda daleko više važnije za njega.

"Uopšteno govoreći, postoji mnogo razloga da slobodno možemo zaključiti da se čovječanstvo sada nalazi u jednom zastoju i da iz tog zastoja postoji jedan put koji vodi pravo prema dole, ka degeneraciji.

***

"Sada, ako se sjetimo Zakona Oktave, trebalo bi nam biti jasno da se jedan uravnotežen proces koji se kreće u jednom određenom pravcu ne može promjeniti u bilo kom željenom momentu, on se može promijeniti i usmjeriti na novi put samo na određenim ‘raskrsnicama’. Između tih ‘raskrsnica’ ništa se ne može učiniti.

"Isto tako, ukoliko određeni proces prođe kroz jednu ‘raskrsnicu’ i ništa se ne dogodi, ništa se ne učini, onda se ništa više ne može učiniti nakon toga i taj proces će nastaviti da se razvija prema mehaničkim zakonima; i ako čak onda ljudi i primjete da se bliži jedno neminovno opšte uništenje, oni neće biti u stanju bilo šta da poduzmu.

"Ponavljam, poduzeti se može nešto samo u određenim momentima koje sam ja upravo nazvao ‘raskrsnicama,’ a koje smo u oktavama nazvali ‘intervalima’ mi-fa i si-do.”

***

Postoje dva procesa koji se ponekad nazivaju 'involutivni' i 'evolutivni.' Razlika između njih je u sljedećem: Involutivni proces počinje svjesno u Apsolutu a onda na sljedećoj stepenici postaje mehaničan – kako se razvija, tako postaje sve više mehaničan; evolutivni proces počinje polu-svjesno ali on postaje sve svjesniji i svjesniji, što se dalje razvija.

"Ali svijest i svjesno suprostavljanje jednom evolutivnom procesu, može takođe u određenim momentima da se pojavi i kod involutivnog procesa.

"Odakle mu stiže ta svijest?

" Od evolutivnog procesa, naravno.

"Taj evolutivni proces mora da se odvija neprekidno. Svaki zastoj uzrokuje jedno odvajanje od osnovnog procesa. Ti zasebni, izdvojeni fragmenti svijesti koji su zaustavljeni u svom razvoju mogu se takođe ujediniti i živjeti određeno vrijeme boreći se protiv evolutivnog procesa. Ako ništa, sve to čini evolutivni proces mnogo interesantnijim.

"Umjesto borbe sa mehaničkim silama, u nekim momentima može da dođe i do bitke sa ovim veoma moćnim silama, mada se one naravno ne mogu porediti s onima koje upravljaju evolutivnm procesima.

"Te suprotne sile mogu ponekad čak i da pobijede”.

"Razlog za to je taj što sile koje upravljaju evolucijom imaju na raspolaganju veoma ograničen izbor sredstava; drugim riječima, one mogu da se služe samo određenim sredstvima i na određene načine.

"Suprotne snage nisu ograničene izborom sredstava, one se mogu koristiti svim načinima i sredstvima, čak i onima koja im mogu obezbjediti samo privremen uspjeh, i na kraju, one uništavaju oboje i evoluciju i involuciju, po toj tački pitanja.

***

"Ali kao što sam prije rekao, to pitanje nema praktičnu vrijednost za nas. Za nas je veoma bitno da uspostavimo indikacije za početak evolucije i odvijanje evolucije. A ako se sjetimo one analogije između čovječanstva i čovjeka, onda nam neće biti teško da utvrdimo da li se može smatrati da čovječanstvo sada evoluira.

(…)"Da li možemo reći, na primjer, da životom upravlja grupa svjesnih ljudi? Gdje su oni? Ko su oni?

"Ono što vidimo, to je upravo suprotno: ovim današnjim životom upravljaju upravo oni koji su najmanje svjesni, oni koji se nalaze u najdubljem snu.

"Da li možemo reći da u ovom životu preovladavaju najbolji, najači i najhrabriji elementi? Ništa od toga.

"Nasuprot tome, mi vidimo preovladavanje vulgarnosti i gluposti svake vrste.

"Da li se može reći da se u ovom životu mogu primjetiti težnje ka jedinstvu ili ujedinjavanju?

"Ništa od svega toga, naravno. Ono što jedino možemo da vidimo, to su nove podjele, nova nasilja i nerazumijevanje.

"Znači, u ovoj situaciji u kojoj se čovječanstvo sada nalazi, ne postoji ništa što bi ukazivalo na neke znakove da se evolucija odvija.

"Nasuprot tome, kada upoređujemo čovječanstvo sa individualnim čovjekom, možemo veoma jasno vidjeti jedan razvoj ličnosti na račun suštine, tj. razvoj vještačkog, lažnog, i onog što je strano, na račun prirodnog, istinskog i onoga što je stvarno naše.

"Zajedno sa tim, vidimo i porast automatizma.

"Moderna kultura zahtijeva automatizaciju. I ljudi nesumnjivo gube svoje stečene navike za nezavisnost, automatiziraju se i pretvaraju u dijelove mašine.

"Nemoguće je reći gdje je kraj svega toga i gdje se nalazi izlaz —
ili da li uopšte postoji kraj i izlaz iz toga. Jedna stvar je sigurna, a to je da čovjekovo ropstvo raste i povećava se. Čovjek postaje rob svojom vlastitom voljom. Njemu ne trebaju više nikakvi lanci. On počinje da voli to svoje ropstvo, pa čak se i ponosi time.

A to je i najstrašnija stvar koja se uopšte čovjeku može dogoditi.

**

"Sve što sam do sada govorio, govorio sam u vezi čovječanstva kao cjeline. Ali kao što sam naglasio prije, evolucija čovječanstva može da se nastavi samo preko evolucije jedne određene grupe, koja će uticati, odnosno, povesti za sobom ostatak čovječanstva.

"Da li se može reći da jedna takva grupa postoji?

"Možda na osnovu određenih znakova možemo reći da ona postoji, međutim, u svakom slučaju mi moramo uzeti u obzir da je ta grupa veoma mala, i preslaba da bi imala ikakav uticaj na ostatak čovječanstva. Ili, gledajući na to s jedne druge tačke gledišta, možemo reći da se čovječanstvo trenutno nalazi u jednom takvom stanju da je ono nesposobno da prihvati vođstvo jedne svjesne grupe."

"Koliko ljudi bi moralo biti u jednoj takvoj svjesnoj grupi?" neko je upitao. "Samo oni sami mogu to da znaju," rekao je G.

"Da li to znači da oni poznaju međusobno jedan drugog?" opet je upitala ista osoba.

"Kako bi drugačije moglo da bude?" pitao je G.

"Zamislite da postoje dva ili tri čovjeka koji su budni usred jedne mase ljudi koji spavaju. Oni će sigurno prepoznati jedan drugog. Ali ih oni koji spavaju ne mogu prepoznati.

"Koliko ima takvih? Mi to ne znamo niti ćemo znati sve dok ne postanemo kao oni.

"Prije je bilo jasno rečeno da svaki čovjek može vidjeti u skladu sa nivoom svog bića.

"Ali dvije stotine svjesnih ljudi, ukoliko bi oni postojali i ukoliko bi oni mislili da je to potrebno i pravedno, mogli bi da promijene cijeli život na zemlji.

"Međutim, ili ih još uvijek nema dovoljno, ili oni to možda neće, ili možda još uvijek nije došlo pravo vrijeme za to, ili možda ostali ljudi spavaju previše čvrstim snom."

LINK



...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 11, 2014 5:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
E ljudi, :shock: pročitah upravo The Harmonious Circel James Webb-a. Sad u retrospektu, i ne izgleda mi čudna Nicoll-ova tvrdnja da se negativnim razmišljanjem o bilo čemu ne može doći do pozitivnog zaključka o istom nego sve dublje i dublje u laž... mada, možda je bio jako bolestan čovek.

Citat:
The Damned: the strange death of James Webb
On the afternoon of 8 May 1980, after two years of a deep, paralysing depression and at least one psychotic episode, a brilliant young Scots historian of ‘the occult’ put the barrel of his shotgun to his head and blew his brains out. He was 34.


http://www.forteantimes.com/features/ar ... _webb.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto aug 12, 2014 9:05 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Mozes li malo detaljnije o toj Nicollovoj tvrdnji, ili barem citat..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri aug 13, 2014 11:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Let us take negative thinking. Negative thinking occurs when a man
thinks only or mainly from the negative side of the Intellectual Centre.
He uses the negative part to think with. As was said, the two sides,
positive and negative, should work together and check each other. Now
if a man starts to think, let us say of this Work, from the negative side of
the Intellectual Centre and lets this side continue its activity unchecked,
he is bound to reach a denial of the Work, because the negative side can
only join things together in the form of increasing negation. The end-
result will therefore be No. This negative thinking, about matters such as
the Work is concerned with, is very common to-day, but in order to
flourish it must discard or reject or disparage anything which does not
agree with it.

Negative thinking takes many forms in different people. Some people
have well-developed systems of entirely unchecked negative thinking
about different things—about themselves, about others, about life, about
the world, the Universe, and so on. These systems have formed them-
selves independently of the positive side of the Intellectual Centre and
are therefore one-sided, unchecked, unchallenged by any opposite thinking
and often a source of illness.
One of the easiest things is to disagree. To habitually disagree is to
use the negative part of the centre. Habitual disagreeing, finding fault,
picking holes, splitting hairs, etc., is to use the negative side unchecked:
and a negative thinker is, in brief, a man to avoid, for whatever you say
to him he will try to destroy it. He cannot help doing so for he is, so to
speak, intellectually in reverse and can only go backwards. All this is
wrong use of a centre. On the other hand, a person who thinks, let us say
again of this system, only on the side of affirmation, will never grasp it.
It will never become real to him, for he will not have passed through
any temptations in regard to it and struggled and worked it out for

Psychological Commentaries vol.1 strana 82


Zadnja izmjena: lezilebovic; čet aug 14, 2014 11:29 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet aug 14, 2014 9:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Hvala.
Pogledacu Nicollove komentare, kanim se vec dugo nego me smara sto je materijal na english language :).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet aug 14, 2014 11:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Since that poses the problem... :wink:

Evo tog poglavlja na maternjem...

http://mauricenicoll.wordpress.com/2011 ... ntara-4-2/

... ali moram da primetim da prevod nije top notch. Recimo, deo koji sam slobodno interpretirao kao laganje a radi se o odbacivanju svega što ne ide u prilog negativnom razmišljanju, što je po meni isto što i laganje(da se ne lažemo :mrgreen: ), je prevedeno:

Citat:
Ovo negativno mišljenje, o stvarima sa kojima je Rad na primer povezan, je danas vrlo uobičajeno, ali da bi napredovao čovek mora da odbaci bilo šta šta se sa tim ne slaže.


Originalni tekst glasi:

Citat:
This negative thinking, about matters such as
the Work is concerned with, is very common to-day, but in order to
flourish it must discard or reject or disparage anything which does not
agree with it.


Ne napreduje čovek, nego da bi napredovalo negativno razmišljanje. A ima još veći biser sa "pomeranjem mozga". :rofl Dalje nisam gledao, ali bolje i ovako nego nikako ako ne ide engleski.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet aug 21, 2014 2:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Da preporučim i jednu zanimljivu knjigu:

The Living Work: Gurdjieff's Teachings in Action

Zabeleške sa okupljanja jedne australijske grupe. Nema ničeg novog u odnosu na ono što su pisali "klasici" ali nije ni 100 puta već pročitano(bar što se mene tiče) pa sadrži dozu svežine.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned aug 24, 2014 5:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Preporucujem svim zainteresovanima ovaj broj casopisa Gradac koji obradjuje Gurdjijevljevo ucenje:
http://www.scribd.com/doc/232510026/%C4 ... %C4%91ijev


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 25, 2014 12:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
^Svaka čast i njima i tebi. :notworthy: Ima tekstova koje nisam uspevao da nađem online.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 25, 2014 1:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Nema na cemu, uzajamno se pomazemo. Da, zaista rariteti od tekstova, to je i razlog zbog cega sam ih postavio.
Ovo moze biti zanimljivo svima koji izucavaju Cetvrti Put. Gurdjijevljev ucenik J.G.Bennett obradjuje temu seksa u knjizici ''Seksualnost i Duhovni razvoj''. Direktan link ka skenu:

http://www.scribd.com/doc/158908119/Sek ... -G-Bennett

Pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon aug 25, 2014 10:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Moze li ovo jos negde da se uploaduje posto nemamo svi premium na scribd..
Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto aug 26, 2014 12:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Vjerovatno moze. Preporuci mi neki upload sajt pa cu postaviti :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto aug 26, 2014 4:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
Potraga je napisao/la:
Vjerovatno moze. Preporuci mi neki upload sajt pa cu postaviti :)

meni bi preko ovog odgovaralo

http://www.4shared.com/

uzgred, na sajtu http://izagranice.blogspot.nl/ je upravo u toku prevod nicola o enegramu.
veoma korisno predavanje o ključnom simbolu četvrtog puta.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto aug 26, 2014 9:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Potraga je napisao/la:
Vjerovatno moze. Preporuci mi neki upload sajt pa cu postaviti :)

Moze i na MediaFire.
Hvala ti. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz