Sada je: čet mar 28, 2024 5:07 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet sep 24, 2010 9:54 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jan 19, 2009 9:55 am
Postovi: 29
Jel ima itko soundtrack iz filma "Meetings with remarkable men". Ja sam ga trazio dosta ali ga nisam uspio naci.
http://www.amazon.com/Meetings-Remarkab ... B00000IAZY


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet okt 22, 2010 12:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Laurence Rosenthal je taj soundtrack uradio sa puno ljubavi, i kako sam navodi na spici filma, postovanja prema Gurdijeffu. Ni ja ne mogu pronaci nigdje soundtrack. Ako iskopas neki link, javi ;)

Lijep pozdrav

:read: :occasion5:

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 01, 2010 9:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
zanima me kakvi su pogledi/stavovi/osjećaji članova foruma koji su čitali "Belzebuba" prema samoj knjizi kao alatu i izvoru učenja?

imam osjećaj da sadržaj knjige može na neki riječima teško objašnjiv način potiho sabotirati mehaničnost u čovjeku, i učiniti to da se postupno prekida začarani krug međuovisnosti negativnih emocija i intelekta. imam osjećaj da nakon inicijalnog šoka, koji nastaje prvim čitanjem, svako (ozbiljnije)vraćanje štivu ima efekt tihog prodiranja i rastavljanja pojedinih naučenih obrazaca. kada razmislim, jedini razlog zbog kojeg se vraćam čitanju knjige i učenjima Gurdijeffa je taj što je ona u meni izazvala dovoljno jak "potres" i po radi toga si ne dozvoljavam da me vanjsko i momentalno emocionalno uznemiravanje distancira od sadržaja. smatram da je knjiga alat i doista vjerujem da uči "kako napraviti savršen omlet, iako se omlet ne spominje nigdje u knjizi".

vaše misli?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto nov 02, 2010 12:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Ja sam tek počeo da čitam ovu knjigu... :roll:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 04, 2010 1:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Inertia je napisao/la:
zanima me kakvi su pogledi/stavovi/osjećaji članova foruma koji su čitali "Belzebuba" prema samoj knjizi kao alatu i izvoru učenja?

imam osjećaj da sadržaj knjige može na neki riječima teško objašnjiv način potiho sabotirati mehaničnost u čovjeku, i učiniti to da se postupno prekida začarani krug međuovisnosti negativnih emocija i intelekta. imam osjećaj da nakon inicijalnog šoka, koji nastaje prvim čitanjem, svako (ozbiljnije)vraćanje štivu ima efekt tihog prodiranja i rastavljanja pojedinih naučenih obrazaca. kada razmislim, jedini razlog zbog kojeg se vraćam čitanju knjige i učenjima Gurdijeffa je taj što je ona u meni izazvala dovoljno jak "potres" i po radi toga si ne dozvoljavam da me vanjsko i momentalno emocionalno uznemiravanje distancira od sadržaja. smatram da je knjiga alat i doista vjerujem da uči "kako napraviti savršen omlet, iako se omlet ne spominje nigdje u knjizi".

vaše misli?


Neki kazu da je knjigu potrebno procitati mnogo puta prije li im neke stvari postanu jasne...To je vec po meni, radjenje religije iz neceg. Ali, citati knjigu sa razumijevanjem i otvorenog uma...apsolutno. Po mom misljenju, sve napisano unutra je tocno. I ne samo tocno, nego direktno i liseno bilo kakve simbolike. G ukazuje na uzroke, koji sezu daleko iza onoga na sto je prosjecni um navikao, pa makar se taj um bildao alienima, andjelima, demonima, letacima itd. Gurdjieff prikazuje jednu okultnu kaoticno magijsku simbiozu i prikazuje svemir kao veliku energijsku pozornicu, sa ti glavna aktera - Umom, Svijesti i Voljom (mostom izmedju Uma i Svijesti).

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 04, 2010 2:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Termalni Bata je napisao/la:

Neki kazu da je knjigu potrebno procitati mnogo puta prije li im neke stvari postanu jasne...To je vec po meni, radjenje religije iz neceg. Ali, citati knjigu sa razumijevanjem i otvorenog uma...apsolutno.


Treba ne samo ovu nego svaku knjigu čitati više puta. Možeš čitati umom ali je treba čitati sa svim centrima i u svim kombinacijama centara da bi dobio maximalno iz nečega. Nema tu religije nego gledanje na istu stvar iz više uglova i naravno sve to mora biti praćeno pamćenjem sebe.

U to šta G. prikazuje u toj knjizi neću da ulazim jer čak i za pojedinca u različitim trenutcima jedna rečenica može imati sasvim drugačii smisao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 05, 2010 6:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
mrslon je napisao/la:

Treba ne samo ovu nego svaku knjigu čitati više puta. Možeš čitati umom ali je treba čitati sa svim centrima i u svim kombinacijama centara da bi dobio maximalno iz nečega. Nema tu religije nego gledanje na istu stvar iz više uglova i naravno sve to mora biti praćeno pamćenjem sebe.


Zar je samo jedno citanje knjige nuzno citanje sa umom? Onaj tko nesto svjesno radi ili se trudi nesto svjesno raditi, onda ce svjesno procitati jedno slovo, jednu rijec, jedan redak, jednom knjigu ili knjigu tisucu puta. Nema tu nikakvog modela. Na to sam ciljao ;)

mrslon je napisao/la:
U to šta G. prikazuje u toj knjizi neću da ulazim jer čak i za pojedinca u različitim trenutcima jedna rečenica može imati sasvim drugačii smisao.


Moguce... Ja osobno smatram da je sustina knjige nerasclanjiva, a ostalo da je samo poistovjecivanje sebe sa simbolikom.

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 05, 2010 7:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
hasnamus, imam nekoliko opazanja i pitanja.

Radio sam mnoge tehnike pozornosti, od izbjegavanja govorenja "ja", do pozornosti pri gestakuliranju, promatranja senzacija u sebi, od jedne senzacije do vise njih u sebi i van sebe istovremeno, do promatranja uma (sa zamisljanjem da tijelo ne postoji).... Vecina toga mi se cinila kao cista robotika i cin skretanja pozornosti a ne zadrzavanja iste. Nista drugo nego samokontrola sa ritualnim prizvukom. Interesira me tvoje (vase) misljenje o tome...

Dalje...Kada sam poceo kombinirati zadrzavanje pozornosti sa DP3 metodom od Slavinskog, koja se prije svega temelji na vizualizaciji i unutarnjem dijalogu, uspio sam vrlo uspjesno unutarnje i vanjske senzacije (lazne) detektirati, tako da sam se poistovjetio sa njima istovremeno ih diskreiravsi, cime sam se znao dovesti u stanje potpune bistrine i ulaska u (hm...da me se krivo ne shvati) prvo polje aure te promatrao sebe i iznutra i izvana. Ta jasnovidnost (koja doduse relativno kratko traje) dala mi je mnoge uvide u sebe, micuci sumnju o uplitanju uma, posto sam u tim trenucima bio "ogoljen" i nevjerojatno objektivan i iskren prema citavom sebi. I tu me interesiraju misljenja...

Hvala ;)

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 05, 2010 6:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
hasnamusa nema već neko vrijeme,jel ima itko informacije o tom članu?

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 06, 2010 11:50 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Tamna strana Mjeseca

Nastavljam seriju "Druga strana medalje" ili "Izvana gladac – iznutra jadac", koju sam otpočeo sa Castanedom u prethodnom postu. Sada se radi o Gurdjieffu. Na to me potaklo nekoliko Laurinih novih postova sa njenog foruma, u kojima ona, konačno, iznosi neke činjenice, koje su meni igrom slučaja poznate otprije, a koje otkrivaju drugo lice medalje velikog "G".

Dakle, ovdje NIJE riječ o UČENJIMA "G", kao što ni u prethodnom postu fokus nije bio na UČENJIMA Castanede. Fokus bi mogao biti na zapanjujućem nesrazmjeru njihovih UČENJA u odnosu na njihova PONAŠANJA. Jer, ovdje je riječ o PONAŠANJIMA, da ne kažem o ne-primjeni propagiranog znanja/učenja u njihovom svakodnevnom životu.

Lijepo je proširiti znanje i biti otvoren za sva saznanja, jer, kada se netko još samo jučer usudio taknuti u svetost velikog "G" na CASS forumu, plesao je po rubu baniranja.

I, kao i uvijek: "Nek svatko zaključi za sebe."

Slijede tih nekoliko Laurinih postova prevedenih ODAVDE.

05.11.2010.
Upravo sam završila čitanje "Gurdjieff: Novi život", autora Paula Beekman Taylor-a, i informacije koje on donosi na stol su, u određenoj mjeri, a šokantne. (barem meni) MNOGO detaljnih stvari o kojima nitko drugi nije stvarno govorio. Stavljaju Gurdjieffa u potpuno novi kontext.

[...]

Čini se da je Gurdjieff pristupao intelektualnom radu iz perspektive motoričkog centra. Očito je imao zapanjujući intelekt, no, sve je to bivalo filtrirano kroz taj motorički centar.

[...]

Prije svega, čini se da je Gurdjieff imao čudnu ideju o Istini. Kao da je uzeo izreku da učitelj smije lagati u svrhu pomaganja drugima, i onda ju primjenio van svake mjere. Npr., većina priče koju je ispričao u knjizi "Život je stvaran", predstavlja - kažimo to jasno – laži. Te su laži otkrivene od strane Taylora putem praćenja njegovih financija, putovanja i izjava svjedoka. U ovom slučaju ja zaista ne vidim razlog laganju, iako je u drugim slučajevima on lagao da bi šokirao druge.

Zatim, tu imamo i njegov općeniti osobni efekt na druge. Koji se NIJE sastojao od "osvoji prijatelje i utiči na ljude." Pa, znamo da je htio doseći ljude koji su zaista bili posvećeni radu. Uredu. No, ja smatram da je i tu otišao preko mjere.

Zatim, naravno, tu je bilo i njegovo stajalište o novcu i korištenju novca, posebice korištenju tuđeg novca. Mislim, ako je ikada postojao primjer nečega što NIJE Vanjsko Razmatranje, onda je to upravo ono što je on radi! Daa, znam da je očajnički pokušavao proširiti svoje ciljeve i brinuti se o puno ljudi, ali je to činio na jedan grub način. Mislim da je tomu kriva razlika između orijentalnog i zapadnjačkog uma.

Također, tu je bio i njegov pristup seksu iz smjera motoričkog centra koji je zaslužan za to što je nekim svojim učenicama napravio djecu. To mi je veoma uznemirujuće. No, ponovo kažem, to je vjerojatno rezultat orijentalnog gledišta stvari. Ali to i nije neko opravdanje kada se zna da se ovdje radi o problematici duše a ne o etnološkoj problematici.

Mislim da su smiješne pričice o tome da je Gurdjieff bio špijun, ili umiješan u nacističke rabote, štoviše i glupe u svjetlu onoga što se zaista zbivalo. On je bio istočnjak koji je pokušavao činiti stvari na način zapadnjačke kulture, i tek je na svom kraju uspio pronaći prave izraze za to.

Bila je tu i jedna njegova predivna strana, ta briljantnost, ta briga, ta pažnja, taj "napravimo to" pristup motoričkog centra, koji je zacijelo bio potreban u tim vremenima za sistem sa kojim je morao raditi, ali samo u izvjesnoj mjeri.

Neznam. Ovo je bilo baš uznemirujuće.

-Kraj prevoda-
---------------------------------------------------------------------------------------------------

I, za kraj, jedna poemica ( sa Wikipedie ) napisana od Jessie Dwight, supruge Alfred Richard Orage-a, učenika kojeg je Gurdjieff ranih 1930-ih godina javno ismijao:

"Sebe on obmanutim zvaše, Tigrom od Turkistana.
I većim od Boga, I većim od Vraga; izbjegavajuć dobro, a propovjedajuć zlo.
Sljedbenici, kojih se nasitio, za njeg su samo ovčetina i vuna;
Pa ipak oni još uvjek dolaze, u čudu blejeć u Tigrov bijes i silovanje.
Zašto da ne, pa on znani je Bog iz svete riječi. Njegove knjige zapalit će svijet, kaže on.
A može li lagati Bog?
A što li je žena, kazaše Gurdjieff, do li samo rupčić muškarcu, i nova mu treba svaki dan.
Nek plaćaju drugi za njihovo pranje."


Članak prenesen sa: 4D Log

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 07, 2010 12:51 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Da, Jack, to su stvari koje su i meni mnogo puta padale na pamet. Kako to da se recimo Gurdjieff ponasao kao zadnja primitivcina i potencijalni psihopata i kako to da danas njegova ucenja najvise privlace (za tvrdo i doslovno prakticiranje) ljude prilicno rabijatnih i primitivnih karakteristika. Upoznao sam pojedince koji su bili ili jesu u $-om Putu i o nikome od njih nemam visoko misljenje. A vidim da neke stvari idu od glave pa sve do repa, dakle od G-a do njegovih vjernih sljedbenika. Dakle, primitivizam, ego manija, sindrom boga, materijalizam i sklonost prema elitizmu. Ni Osho nije daleko od te kategorije.

Argument mnogih ljudi kada im se spomene materijalna gramzivost Gurdjieffa ili Osho-a, odmah planu i argumentiraju to na nacin da su se doticni sprdali iz onih koji su na njihove racune uplacivali ogromne svote novca i na taj nacin kao ukazivali da materijalno samo po sebi nista ne znaci. Hm, ja znam da zivimo u vremenima izvitoperene logike i okrenute psihologije gdje se okrenuti moze (ako se hoce) ama bas sve, ali tu pricu ce pametan covjek tesko popusiti.

Ima jos tu jedna bitna stavka, da ne mogu tvrditi kako ce se ponasati onaj koji je mnogo svjesniji od mene i da li ce njegovo ponasanje meni biti prihvatljivo ili neprihvatljivo iz moje nesvjesnije perspektive, koja je unatoc etickim, moralnim i humanim vrijednostima opet mozda samo moja neosvjestenija perspektiva?!

Jednom me upravo jedan lik iz 4-og Puta pitao: "a kako ces ti znati prosuditi onoga koji je dosao dalje od tebe?". Vjerujem da bi odgovor bio - intuicija.

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 07, 2010 1:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub nov 06, 2010 6:48 pm
Postovi: 38
Lično mi Gurđijev nikada nije ležio, i često mi se činio veoma konfuzan, dok je sa Uspenskim sasvim druga priča. Pročitao sam sve od Uspenskog a od G nisam uspio nijednu knjigu.
Preporučujem da je najbolje da svako sluša svoju intuiciju i pokuša da izvuče od svih "učitelja" i knjiga nešto što mu može pomoći da sam dođe do nekih zaključaka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 07, 2010 1:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
za sve koje zanima ovdje sam našao dosta toga u ovom rar-u što ima veze sa gruđijevom i uspenskim (knjige, textovi, predavanja) - 4. putem općenito i ekipom iz tog područja, inače je sve na engleskom:

01 - Gurdjieff & Ouspensky - The 4th Way in Pdf.rar

eto i dotični 4shared, pa tko voli nek izvoli - ima i nekih knjiga po naški. :hello2:

http://www.4shared.com/dir/8w2rAjGw/Gur ... enski.html

živjeli :love9:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 08, 2010 8:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Jack987 je napisao/la:
Tamna strana Mjeseca


Da ne citiram čitav post:

Kako može neko kritikuje nečije vanjsko uvažavanje? To mi je besmisleno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto nov 09, 2010 10:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
Citat:

mrslon je napisao/la:
U to šta G. prikazuje u toj knjizi neću da ulazim jer čak i za pojedinca u različitim trenutcima jedna rečenica može imati sasvim drugačii smisao.


Moguce... Ja osobno smatram da je sustina knjige nerasclanjiva, a ostalo da je samo poistovjecivanje sebe sa simbolikom.


Vidiš, za mene "poistovjećivanje sa simbolikom" zvuči paradoksalno jer je simbolika upravo osnova svog ljudskog sporazumijevanja i percepcije, i vjerujem da je ona čisti oblik informacije koji najdublje prodire u svijest. Poistovijetiti se sa simbolikom bi značilo poistovjetiti se s čistim značenjem neke objektivne istine, s njezinom suštinom. s druge strane, filozofija o nekoj simbolici može dovesti do poistovjećivanja sa simbolikom, mislim da je bitno to rasčlaniti.

I moram primjetiti da razmisljas u ekstremima. " sustina je nerasclanjiva, a sve ostalo je.." Nije mi jasno zasto imaš potrebu da to dvoje uspoređuješ, i od kakve koristi tebi može biti "suština" knjige, ako je smatraš neraščlanjivom?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto nov 09, 2010 10:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
Jack987 je napisao/la:
Tamna strana Mjeseca

Nastavljam seriju "Druga strana medalje" ili "Izvana gladac – iznutra jadac", koju sam otpočeo sa Castanedom u prethodnom postu. Sada se radi o Gurdjieffu. Na to me potaklo nekoliko Laurinih novih postova sa njenog foruma, u kojima ona, konačno, iznosi neke činjenice, koje su meni igrom slučaja poznate otprije, a koje otkrivaju drugo lice medalje velikog "G".

Dakle, ovdje NIJE riječ o UČENJIMA "G", kao što ni u prethodnom postu fokus nije bio na UČENJIMA Castanede. Fokus bi mogao biti na zapanjujućem nesrazmjeru njihovih UČENJA u odnosu na njihova PONAŠANJA. Jer, ovdje je riječ o PONAŠANJIMA, da ne kažem o ne-primjeni propagiranog znanja/učenja u njihovom svakodnevnom životu.

Lijepo je proširiti znanje i biti otvoren za sva saznanja, jer, kada se netko još samo jučer usudio taknuti u svetost velikog "G" na CASS forumu, plesao je po rubu baniranja.

I, kao i uvijek: "Nek svatko zaključi za sebe."

Slijede tih nekoliko Laurinih postova prevedenih ODAVDE.

05.11.2010.
Upravo sam završila čitanje "Gurdjieff: Novi život", autora Paula Beekman Taylor-a, i informacije koje on donosi na stol su, u određenoj mjeri, a šokantne. (barem meni) MNOGO detaljnih stvari o kojima nitko drugi nije stvarno govorio. Stavljaju Gurdjieffa u potpuno novi kontext.

[...]

Čini se da je Gurdjieff pristupao intelektualnom radu iz perspektive motoričkog centra. Očito je imao zapanjujući intelekt, no, sve je to bivalo filtrirano kroz taj motorički centar.

[...]

Prije svega, čini se da je Gurdjieff imao čudnu ideju o Istini. Kao da je uzeo izreku da učitelj smije lagati u svrhu pomaganja drugima, i onda ju primjenio van svake mjere. Npr., većina priče koju je ispričao u knjizi "Život je stvaran", predstavlja - kažimo to jasno – laži. Te su laži otkrivene od strane Taylora putem praćenja njegovih financija, putovanja i izjava svjedoka. U ovom slučaju ja zaista ne vidim razlog laganju, iako je u drugim slučajevima on lagao da bi šokirao druge.

Zatim, tu imamo i njegov općeniti osobni efekt na druge. Koji se NIJE sastojao od "osvoji prijatelje i utiči na ljude." Pa, znamo da je htio doseći ljude koji su zaista bili posvećeni radu. Uredu. No, ja smatram da je i tu otišao preko mjere.

Zatim, naravno, tu je bilo i njegovo stajalište o novcu i korištenju novca, posebice korištenju tuđeg novca. Mislim, ako je ikada postojao primjer nečega što NIJE Vanjsko Razmatranje, onda je to upravo ono što je on radi! Daa, znam da je očajnički pokušavao proširiti svoje ciljeve i brinuti se o puno ljudi, ali je to činio na jedan grub način. Mislim da je tomu kriva razlika između orijentalnog i zapadnjačkog uma.

Također, tu je bio i njegov pristup seksu iz smjera motoričkog centra koji je zaslužan za to što je nekim svojim učenicama napravio djecu. To mi je veoma uznemirujuće. No, ponovo kažem, to je vjerojatno rezultat orijentalnog gledišta stvari. Ali to i nije neko opravdanje kada se zna da se ovdje radi o problematici duše a ne o etnološkoj problematici.

Mislim da su smiješne pričice o tome da je Gurdjieff bio špijun, ili umiješan u nacističke rabote, štoviše i glupe u svjetlu onoga što se zaista zbivalo. On je bio istočnjak koji je pokušavao činiti stvari na način zapadnjačke kulture, i tek je na svom kraju uspio pronaći prave izraze za to.

Bila je tu i jedna njegova predivna strana, ta briljantnost, ta briga, ta pažnja, taj "napravimo to" pristup motoričkog centra, koji je zacijelo bio potreban u tim vremenima za sistem sa kojim je morao raditi, ali samo u izvjesnoj mjeri.

Neznam. Ovo je bilo baš uznemirujuće.

-Kraj prevoda-
---------------------------------------------------------------------------------------------------

I, za kraj, jedna poemica ( sa Wikipedie ) napisana od Jessie Dwight, supruge Alfred Richard Orage-a, učenika kojeg je Gurdjieff ranih 1930-ih godina javno ismijao:

"Sebe on obmanutim zvaše, Tigrom od Turkistana.
I većim od Boga, I većim od Vraga; izbjegavajuć dobro, a propovjedajuć zlo.
Sljedbenici, kojih se nasitio, za njeg su samo ovčetina i vuna;
Pa ipak oni još uvjek dolaze, u čudu blejeć u Tigrov bijes i silovanje.
Zašto da ne, pa on znani je Bog iz svete riječi. Njegove knjige zapalit će svijet, kaže on.
A može li lagati Bog?
A što li je žena, kazaše Gurdjieff, do li samo rupčić muškarcu, i nova mu treba svaki dan.
Nek plaćaju drugi za njihovo pranje."


Članak prenesen sa: 4D Log

:mrgreen: :wink:


hvala na informacijama, i ne vidim od kakve bi koristi ovo moglo biti za nekoga tko se želi riješiti "unutarnjeg razmatranja".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: uto nov 09, 2010 11:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri sep 02, 2009 6:27 pm
Postovi: 39
galaksija je napisao/la:
redsonja je napisao/la:
Pozdrav svima, posebno autoru ovog sajta kojeg sam prochitala od prvog do zadnjeg slova:) Veliko hvala galaksiji za sve shto radi!
Molila bih administratora da da vishe informacija, ako ih ima, o tome kako da nauchimo razlikovati nashu lichnost od nashu sushtinu. Josh bolje ako zna koji je taj narkotik koji pominje Gurdiev koi pomazhe da se odvoji chovekova lichnost od sushtine:) To je verovatno neka biljka, pripremljena na poseban nachin, neshto slichno kako shto je pisao Karlos Kastenada u "Uchenje Don Huana".
Pozdravljam vas sve iz tople Makedonije :D


RS

Ne znam o kojim se drogama radi a i kad bih znao, ne bi ih preporučio.

Tvoje pitanje je sasvim logično, međutim, ukoliko «uspavamo» ličnost – čime ćemo prepoznati našu suštinu?

Ko je taj koji «prepoznaje»?! Jedini ko ima potencijal i sposobnost istinski nešto da raspozna, to je upravo naša - suština. S obzirom da smo mi tu svoju suštinu zapostavili, ona je «zakržljala». Mi nemamo čime da – objektivno - raspoznajemo.

Mi za sada «raspoznajemo» uz pomoć naših ličnosti i kao takvo, naše raspoznavanje je veoma često – daleko od objektivnog. Suštinu nema potrebe prepoznavati, ona je ono što mi stvarno jesmo, ona bi se trebala – ispoljavati, a ispoljavati se ne može dok nije dovoljno razvijena, a sada se nalazimo u situaciji da je razviti možemo samo uz pomoć naše ličnosti. (Izgleda komplikovano!?)

Znači, naša ličnost, kao jedna vještačka tvorevina, treba nam poslužiti da razvijemo suštinu i omogućimo joj da preuzme «navigaciju».

Možda ne bi bilo loše uzeti u obzir primjer «kočije» (pogledaj prvi dio teksta Gnostika). Bitno je za razumjeti da su pojmovi: suština, istinsko Ja, podsvijest, više Ja, «gospodar» i duša, jedno te isto.

U petom dijelu Gnostike napisaću nešto više na temu prilaza «Putu», odnosno, proceduri ezoteričkog razvoja čovjeka.

Pozdrav!











a što je s ljekovima za Alzheimerovu bolest i slične oblike demencije? :)
Ne služe li oni baš za to?
Fascinirana sam naslovom na početnoj 'Ljudi bez duha'
Prije dosta vremena sam počela primječivati neke stvari koje Gurđijev objašnjava, samo sam mislila da nisam u pravu i da nemam pravo tako razmišljati, kao ni govoriti nekim ljudima da su drukčiji od mene ili od drugih, i sada mi se čini malo egoistično pričati o tome jer zvuči kao samohvala, a to nevolim.


My point is... Promatrajući ljude sa Alzheimerovom i sličnim degenerativnim demencijama koje se obično pojave oko 70ih, a u nekih i ranije, Primjećuje s eporemećaj ličnosti (uz par fizičkih poremećaja al zaasad s njima na stranu) znači odrasli ljudi koji su do jučer bili razumni i ponašali se u skladu sa nekim osnovnim društvenim normama sada, odumiranjem pojedinih djelova mozga, na trenutke postaju djeca i tako ih se i tretira...

Djeca nemaju obrazovanje, nisu još pojmili nikakve društvene i svijetovne vještine i ponašaju se u skladu samo s onim što njihovo JA kaže, ono što oni žele, razmaženo dijete će te protjerati na kraj svijeta dok mu ne ostvariš ono što je ON zamislio. Sve dok mu neko ne kaže suprotno i na odgovarajući način objasni dali to može dobiti ili ne i zbog čega, što će nadovezati još podataka i kilometarsku kobasicu koja počinje sa njegovim A ZAŠTO?
Itd itd...

Tabula raza se popunjava svjetovnim naukama, odraste u zdravog mladog čovijeka koji sad odgaja svoju djecu isto tako i uči ih sličnim manirima (boljim ili gorim) njegova djeca također, i na 70-ti rođendan dobije Alzheimerovu. Obitelj ga više ne podnosi vide da to nije nikakav hir i da ga neće proći, odvode ga doktoru. Doktor mu propisuje konjske doze, ljekove koji mu omogućuju da barem psihički ostane 'budan' tj umanjuje ta neka random neobjašnjiva ponašanja da npr; sam ode iz kuće i nezna gdje je, pojede papir, sjedne nasred ceste, viče, pjeva, skače, psuje, neprimjereno se smije, neprimjereno dodiruje osobe...
Sve to što je nama neprimjereno njemu je sasvim jednostavno i normalno baš kao i djetetu kojem nikad niko to nije rekao.
Zatim ga vrate doma nakljukaju tabletama i to djete nestane...
Osoba koja leži na krevetu ostane bezlična, indiferentna pa možda čak i tužna, ali sve one gluposti koje je maloprije izvodila sa smješkom sada su i njemu samom neobjašnjivo glupe i nemaju veze s njim - ne zanimaju ga.


Isto tako reagiraju i pacijenti kojima se to radilo preko hipnoze ( odvajanje ličnosti od suštine).

Pa valjda za svaki otrov postoji protuotrov, znači onaj ko je proizveo lijek vjerojatno nije bio samo kemičar i fizičar nego i metafizičar.

I nemora značiti da je u pitanju biljka može biti da je i životinja a i čovijek :) pripremljeni na poseban način.

I da, nadam se da će ovo neko vidit pošto dolazite na forum jednom godišnje. Nebi u ovu temu uplitala nikakve vanzemaljce ni Kasiopejske transkripte jer sam i sama oko toga jako skeptična i sve mi se to čini kao jedan jak način dezinformiranja, bez sumnje da smo dio nečeg i da svega ima ali valjda ćete me razumjeti da mi je jako teško vjerovati u bilokakve ''ISTINE'' koje mi neko napiše na forumu kao činjenice i to još sto postotne činjenice proizašle iz umova viših stanja svjesti od naših koji surađuju s ninđa kornjačama i mjesečevom ratnicom. Metafizika bi trebala biti bez toga, bez uplitanja ičeg drugog osim čovijeka samog, nećemo ništa dokučiti dok to sami ne dokučimo - zato smo poslani na ovaj svijet - u to vijerujem i to me spriječava da vjerujem tim transkriptama, ali argumente bi jednako poštovala kad bi bili u razini i pod temom naše svijesti i poboljšanja čovijeka kao spiritualnog a ne svemirskog bića. Hvala.

I veeeeliki pozdraf svima! :love6:

_________________
Do I diserve to be? Is that a question? And if so, who answers?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 11, 2010 5:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Inertia je napisao/la:
I moram primjetiti da razmisljas u ekstremima. " sustina je nerasclanjiva, a sve ostalo je.." Nije mi jasno zasto imaš potrebu da to dvoje uspoređuješ, i od kakve koristi tebi može biti "suština" knjige, ako je smatraš neraščlanjivom?


A zasto ne bi mogao usporediti?

Od kakve bi mi "koristi" mogla biti sustina ako je smatram nerasclanjivom? Hm...meni kontekst "korisnosti" kod sustine zvuci paradoksalno ;) Ali ajde, ako to zanemarimo, odgovor je vrlo jasan i dat u pitanju: zato sto sustinu smatram nerasclanjivom.

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Zadnja izmjena: Termalni Bata; čet nov 11, 2010 5:19 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 11, 2010 5:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
.......

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Zadnja izmjena: Termalni Bata; čet nov 11, 2010 5:17 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 11, 2010 5:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Termalni Bata je napisao/la:
Inertia je napisao/la:
Vidiš, za mene "poistovjećivanje sa simbolikom" zvuči paradoksalno jer je simbolika upravo osnova svog ljudskog sporazumijevanja i percepcije,


Mislim da je simbolika upravo osnova ljudskog nerazumijevanja i projekcije. I osnova podjela, idologija, poistovjecivanja sa istima, ratova itd.

Inertia je napisao/la:
i vjerujem da je ona čisti oblik informacije koji najdublje prodire u svijest.


Rekao bih da prodire u um. Nikako u svijest.

Inertia je napisao/la:
Poistovijetiti se sa simbolikom bi značilo poistovjetiti se s čistim značenjem neke objektivne istine, s njezinom suštinom.


Evo ti vrlo jasan promjer zasto se nikako ne mogu sa ovim sloziti. Simbolika kriza. Ljudi su poistovjeceni sa njom, zar ne?!

Inertia je napisao/la:
s druge strane, filozofija o nekoj simbolici može dovesti do poistovjećivanja sa simbolikom, mislim da je bitno to rasčlaniti.


Filozofija o nekoj simbolici nije bitna jer je filozofija vec u samom startu determinirana nekom simbolikom. Sve dok se djeluje iz uma, poistovjecivanje sebe sa simbolikom je neminovno.
Tako da "umovanje" samo vodi onome sto je G nazivao: pretakanjem supljeg u prazno. Drugim rijecima, kozmetika.

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: morcic i 16 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz