Sada je: sub apr 27, 2024 6:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Odg: Gurđijev
PostPostano: pet jul 12, 2013 9:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
friend je napisao/la:
Cini mi se da je G pominjao da je shvatio da samo patnja, koju proizvodi trenje izmedju svesnog i mehanickog dela coveka, moze dovesti do ispunjenja bilo kog zadatog cilja, pa i do razvoja svesnosti.
Citat:
Bez patnje čovek ne može da raste; ali kada vi patite, vi mislite samo o sebi, vi osećate sažaljenje prema sebi, i ne želite da patite jer to čini da se osećate neugodno, čini da želite da pobegnete od stvari koje utiču na vas da se osećate loše. Kada čovek pati, on oseća samo samosažaljenje. Nije tako sa pravim čovekom. Pravi čovek takođe nekad oseća sreću, stvarnu sreću; ali kada on oseća stvarnu patnju, on ne pokušava da zaustavi ovu stvar u sebi. On to prihvata jer zna da je to ispravno za čoveka. Morate da patite da bi spoznali istinu o sebi; morate da naučite da patite sa voljom. Kada patnja dođe do čoveka on od nje mora napraviti Namernu Patnju, mora je osećati svim bićem; mora želeti sa takvom patnjom da će mu to pomoći da postane svestan.


Nekako se namece da covek, ustvari, moze da se osvesti osvesti ali da se pri odrzavanju u tome konstantno bori sa mehanicnoscu tela. I da mu iz te borbe stalno pristize energija za odrzavanje svesti.
Ovo je samo moje neko licno razmisljanje sto ne znaci da je tacno.

Mislim da nije u pitanju samo patnja već svaka suprotnost. Poput hladno /toplo, zlo /dobro, sit/gladan,.....

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jul 15, 2013 2:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
To o čemu pričate je zato što smo mi puni trauma i negativnosti u sebi,i možemo ih izbaciti samo kroz patnju,jer su kroz patnju i došli...
Na dobrom si putu kad si mirniji,a na stranputici kad si nemirniji...
ujedno je i to taj "govor" duše..Gurđijev je veliki majstor,ali njegove šifre je teško provaliti..
A i volio se zajebavati... :lol:

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jul 15, 2013 3:37 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
U svaku šalu ili "zajebanciju" ima, ili može biti, tračak istine, to je ono što e često zaboravi.
Naravno da Gurdjieff je bio enigma za druge ljude, kako nebi bilo kad su ljudi sami sebi enigma (Nosce Te Ipsum).
Da njegove su šifre "teške" za provaliti, ali razlog za to stoji i u tome što se gleda "na krivu stranu" za shvatiti ono što je on učio. Njegov sistem je njegov, ali baza koja stoji iza tog sistema je prisutna i u drugim disciplinama, u raznoraznim religijama, barem u njihovim spisima (i rijeđe, u nekim predstavnicima tih disciplina ili religija).

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 16, 2013 5:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Ima još jedan razlog za šifre, zajebancije, nejasnoće i kontradiktornosti kod Gurđijeva - da bismo sami otkrili ono o čemu govori. Da ne zadrijema naš kritički sud i inicijativa u otkrivanju stvarnog stanja neke teme. Inače bismo postali papige.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 16, 2013 5:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Nešto htjedoh načeti. Može se primijetiti da se G-ov rad dijeli na dva dijela:

1. ruska faza, Uspenski, "četvrti put"

2. zapadna faza, Orage, Beelzebub.


Trenutno je na internetu dominantna prva (s tim da joj je pridodan Moravjev i "teorije zavjere"). Međutim, pitanje je da li to treba biti tako.

Bio je jednom jedan slučaj da je G-u trebao prevoditelj za komuniciranje o idejama. Kraj sebe je imao Uspenskog (koji je bio već godinama "u radu" i izvanredno upoznat s terminologijom) i Kennetha Walkera (novajliju u radu). G. je tada zabranio Uspenskom da govori i govorio preko Walkera.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 16, 2013 7:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
A zanimljiva je njegova tvrdnja da se Belzebub mora čitati doslovno.
Međutim,njegova povijest i pogled na svijet se ne uklapa nikako i s ničim...
nikad nisam čuo mišljenje o tome..
poz

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 16, 2013 8:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
kokoraos je napisao/la:
A zanimljiva je njegova tvrdnja da se Belzebub mora čitati doslovno.
Međutim,njegova povijest i pogled na svijet se ne uklapa nikako i s ničim...
nikad nisam čuo mišljenje o tome..
poz


Ako si na to naletio negdje, mislim da je u pitanju gluhi telefon ili nečija izmišljotina. Neke stvari iz knjige su toliko besmislene da poništavaju svaku mogućnost doslovnog shvaćanja.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 16, 2013 10:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Na to sam "naletio" u samom predgovoru knjige koji napisao Gurđijev,u drugom izdanju,
kada je odustao od sljepljenih stranica i mogučnosti povrata novca ako netko vrati nepročitani drugi i treći dio...

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 5:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"Belzebubovi razgovori s unukom". Prepričala dio. Kako bi ja smjela objašnjavati Budu ili Gurđijeva? A zašto ne bi? Mnogi znanstvenici, doktori, teolozi i ostali sve su pogrešno objasnili i mnoge poveli na pogrešne puteve.
Sveti Buda upućivao je vjernike na "svjesnu" patnju. Mislio je da ako se netko zaljubi u tuđu ženu, a zna da to nije u redu neka se odluči na svjesnu patnju i neka se odreče te žene, pa će doseći Boga. Ako je potrebno cijeli dan raditi na suncu i ako je to mukotrpno i teško, ali neka se učini jer potrebna je svjesna patnja. Ako netko može zaraditi mnogo novca, ali pritom mora učiniti štetu prirodi ili drugim ljudima, onda neće učiniti i odreći će se radije novaca. Ako netko zna da riskira vlastiti život, ali ipak mora učiniti što treba i riskirati da će umrijeti samo da bi učinio što treba, odnosno odluči se na svjesnu patnju. Možete se i sami sjetiti drugih primjera.
Kaže Belzebub da su ljudski dvonožni primjerci Budu protumačili na svoj način, pa su sagradili samostane sa visokim zidovima. Redovnici unutar zidina su jeli kruh i vodu, odricali se seksa, dali se zazidati u ćelije i čekali su da umru od iscrpljenosti, jer njihova vjera im je govorila da će tako doseći Boga. Kad bi takvi redovnici konačno dospjeli pred Budu i kad bi rekli da su njegovi, on bi začuđeno odgovorio da nije tražio od svojih sljedbenika ništa slično.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 5:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Gurđijev je rekao: učini upravo ono što ti je teško i što drugi ne bi činili. Isus je rekao: spasit će se oni koji idu na uska vrata, a ne na široka.
Gledala sam prošlu noć film "Neka bude pravde". 30-tih godina prošlog stoljeća devet mladih crnaca je optuženo da su silovali dvije bjelkinje koje su priču izmislile. Za njih su se borili njihov odvjetnik i sudac koji je poništio presudu da su krivi. Sudac je takvu odluku platio svojom karijerom i nikad više nije sudio. Crnci nisu pogubljeni, ali nisu ni oslobođeni u skladu sa "američkom pravdom". Branitelj i sudac su izabrali uska vrata.

Promotrit ću drugi životni primjer: romantična veza dvoje ljudi. U vezi obično je dvoje ljudi od kojih jedno više zagrijano i više "voli", a drugo manje. Ravnopravne veze vjerojatno bi bile u nekoj višoj dimenziji, budućoj. Izuzetak su oni stariji bračni parovi koji nemaju izbora, i davno su donijeli odluku da im je najbolje zajedno. Iako su neprestano u sukobu, odnosno pomirenju.
Dakle, u vezi je dvoje ljudi od kojih je jedno dominantno, a drugo posesivno. Oboje žele promijeniti ono drugo, a mijenjati mogu samo sami sebe. Oboje žele prekinuti ludilo u kojem se nalaze. Kako da postignu prosvjetljenu vezu? Ne mogu donositi odluke za ono drugo, samo sami za sebe.
Dominantna osoba ima dvije mogućnosti: prekinuti vezu ili biti svjestan ovisnosti svog partnera i neprestano udovoljavati, obožavati, činiti stvari za onog drugog i onda će se posesivnost smanjivati. Izabrat će uska vrata i umjesto laži, grubosti, manipuliranja izabrat će nježnost i poštovanje.
Posesivna osoba je spremna trpjeti nepravdu od svog partnera, vrijeđanje, laži. Posesivnoj osobi je sve to teško, ali boji se samo jedne stvari: ostati bez svoje dominantne polovice. I sad, mora učiniti upravo ono čega se najviše boji, mora izabrati uska vrata, mora pustiti partnera da ode od nje. I sunce dalje izlazi i svijet nije stao. Dakle, mora postaviti svoje granice preko kojih se ne prelazi. Partner će ili poštovati ta nova pravila ili će zauvijek otići.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 5:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"Uđite na uska vrata! Jer široka su vrata i prostran put koji vodi u propast i mnogo ih je koji njime idu." Kakva lijepa izreka. Kao i sve izreke velikih mislioca. Kao da govore nekim svojim jezikom koji treba stalno prevoditi na jezik kojim govore obični ljudi, na jezik svakodnevnih životnih situacija.
Zadnji put sam pisala o odvjetniku i sucu koji su se zauzeli za mlade crnce i praktično se suprostavili vladajućoj Americi. Dakle, izabrali su uski put. Problem je slijedeći: da li su svi oni Amerikanci koji su nosili uže da objese crnce bili zli? Ne, bili su nesvjesni. Nisu NI ZNALI da čine nešto loše. "Kakav zlosretan planet i njegovi stanovnici!", rekao bi Gurđijevljev Belzebub.
Bijeli Amerikanci koji su željeli objesiti crnce mislili su da čine nešto časno i pozitivno. Nisu imali Objektivnost, rekao bi Gurđijev.Kako bi stekli tu objektivnost? Trebali su danima i tjednima razmišljati o problemu, čitati, promatrati sebe, pitati se što je ispravno, zašto mrze crnce?
Nije meni ili vama bitno što se dogodilo u Americi 30-tih. Nama je bitno da ne želimo biti nesvjesni poput bijelih Amerikanaca s užetom. Želimo izabrati uski put, ali ne znamo čak ni koji je to ispravan put. Ne znamo što je ispravno u bilo kojem našem problemu:s djecom, prijateljima, na poslu, u vezama. Nemamo Objektivnost. Osjećaji nas "vozaju" bezveze, osjećaji tuge, očaja, mržnje, zavisti, ljutnje, sreće, nesreće. Bijelci su mrzili crnce. Da li je ta mržnja stvarna? Ili je proizvod njihovog zavedenog uma? Zaljubljen si? Je li to stvarna ljubav ili je proizvod tvog uma?
Primjer: imam problem koji se zove "moj dečko". Potrebno je danima vraćati se na problem s ključnom riječi "moj dečko" da bi stekli Objektivnost, odnosno ispravan stav iz kojeg ćemo potom djelovati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 6:19 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Primjer o tome kako um pogrešno radi.
Imam neki životni problem koji me muči tjednima, čini me nesretnom, zabrinutom,jadnom. Onda se na neki način taj problem riješi i dođe do pozitivnog rješenja. Sretna sam nekoliko minuta, a onda moj um se prebacuje na sasvim deseti problem i pokušava istisnuti moj trenutni osjećaj sreće. Nevjerojatno! Kakva pokvarena i loša mašina, kako pokušava zavladati sa mnom! I stalno me pokušava uvjeriti da nisam sretna, da imam more problema na koje se moram prisjećati, s mužem, s djecom, s novcem, ...Skužila sam taj zločesti um i prisilia ga da razmišlja kako će se moj početni problem povoljno rješavati za mene, nakon početnog uspjeha i dalje će se gomilati dobro i povoljno za mene. Zločesti um pokušava probiti barijeru koju sam napravila i upozorava me na probleme koje moram rješavati. Ali nama šanse, samo se koncentriram na pozitivno i uživam u svojoj sreći. Dosta me je godina zločesti um "vozao" . Više se ne dam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 6:29 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Hmmmm. :) Problem je da kontekst situacije nikad nije ukupan u percepciji (kauzalan na neki neuhvatljiv način jest), nego je relativan i ako je sreće i nema pretjeranog friziranja samopromatranja, taj kontekst je kompletan i samodostatan na tom nivou (bez nekih velikih rupa) i tu je neka sreća, makar za godišnji odmor.
Tako nekako zvuči ono što vidim, što i ne mora biti problem, ali svakako nije ugodno ako je čovjek živ.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 6:43 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Ti si kojot kojeg ptica trkačica stalno pobjeđuje. I ja sam taj kojot, a sve to je što dozvolimo da nas naš" zločesti um voza".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 7:07 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ma Kojot se tako ozbiljno igra jer inače ne bi bilo crtića, a to je tek bed.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 8:27 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Ne, ne. Već je vrijeme da Kojot počne pobjeđivati. [-X


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 1:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Da li ti je ikad palo na pamet probati surađivati s umom, mjesto da se nadjačavaš s njim? On, naime samo radi kako je naučio i da ga se preodgojiti, naravno, ne na silu. Na silu ga možeš samo strgati i nepovratno poglupiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 2:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Sjenko je napisao/la:
Da li ti je ikad palo na pamet probati surađivati s umom, mjesto da se nadjačavaš s njim? On, naime samo radi kako je naučio i da ga se preodgojiti, naravno, ne na silu. Na silu ga možeš samo strgati i nepovratno poglupiti.


=D> :thumbup: :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 2:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Možete komentirati i ove druge tekstove.

"Možeš poglupiti." Sve je to interesantna igra riječi, ali riječi i nisu bitne. Bitno je razumijevanje. I Gurđijev je fino sve zapakirao, ali bitno je odgonetnuti što je mislio. I, nešto znamo, naravno, kad prođe praksu u vlastitom životu.
Suprotstaviti se umu ili surađivati s umom? Radiš li jedno ili drugo zar ti to već ne dokazuje postojanje onoga tko nešto radi i onoga tko promatra. Kad uspijemo prvu stepenicu promatranja samih sebe već smo napravili pola posla.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 17, 2013 2:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
pepeljuga je napisao/la:
Možete komentirati i ove druge tekstove.

"Možeš poglupiti." Sve je to interesantna igra riječi, ali riječi i nisu bitne. Bitno je razumijevanje. I Gurđijev je fino sve zapakirao, ali bitno je odgonetnuti što je mislio. I, nešto znamo, naravno, kad prođe praksu u vlastitom životu.
Suprotstaviti se umu ili surađivati s umom? Radiš li jedno ili drugo zar ti to već ne dokazuje postojanje onoga tko nešto radi i onoga tko promatra. Kad uspijemo prvu stepenicu promatranja samih sebe već smo napravili pola posla.


Jedino što dokazuje je iluzija separacije, ili ti tzv. fragmentiranje svijesti, djelenje iz jednog (originalno stanje) na više (zatečeno).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz