Sada je: čet mar 28, 2024 11:46 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 22, 2010 12:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Termalni Bata je napisao/la:
Pitanje je, zasto ih je uopce priblizavao sebi? Odakle ta potreba za sljedbenicima i zatim igranje sa njima?

Ovako ja to vidim: prvo ih privuče da ih nauči, a onda ih postavi na svoje noge.
Pročitaj Our life with Gurdjieff i Fritza Petersa. Knjige su zanimljive i otkrivaju podosta o ovim pitanjima. Nakon toga ti dam još literature. 8)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 22, 2010 1:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Termalni Bata je napisao/la:
Znam da sljedbenici nisu mjerilo onoga koga slijede, ali kada gledam da gurdjieffovac koji vara zenu, bavi se finansijskim malverzacijama i vozi auto od 70 hiljada eura, vodi dijete u kavanu, pije kavu u kavani dok djetetu ni da kupi sok ili sladoled (znam, banalni primjer, ali nije bez pokrica), pa dijete gleda ko sirotan dva sata kroz prozor dok "majstor ne obavi svoj dnevni ritual", citira Gurdjieffa sve u sesnaest i covjeku u sekundi pronadje 80758 mana i brije da je ne znam kako visoko, meni dodje da se malo zapitam - jel taj covjek stvarno probudjen ili osvjesten...ili je tezi kreten? Drugi lik, isto iz Gurdjieffove skole, vlasnik restorana, veliki dasa sto kada mu dodju "ugledni prijatelji", pokterom ruke "ja sam kralj" zove konobarice da prijateljima prave drustvo, ko da su zadnje drolje...Taj cim me vidi vec vidi na meni 70 stvari "na kojima bih trebao poraditi". Treci Gurdjieffovac ne moze provesti sa covjekom tri sekunde a da ga ne prekine usred svake misli i iz trenutka u trenutak ubacuje drugima svoju realnost kao jedinu i objektivnu. I svi su puni "iskustva" i "znanja" i naravno..."budni su"... I ne radi se o patologiji...radi se o "ZNANJU"...Hm...I sad si covjek misli, nad ovim, mozda nepotrebnim (ali korisnim) primjerima iz svakodnevnog zivota, i kakve bi oni veze trebali imati sa Gurdjieffom? Pa kako ne? Pa "raw model" im je radio isto takve stvari - kurvao se, ponasao se prema ljudima ko da su govna, igrao se ljudskim emocijama i hranio njihovim reakcijama, brijao na tezi materijalizam, volio biti u centru pozornosti i skretati paznju na sebe, okupljao oko sebe elitu i vagao ljudske drustvene statuse. Nije da sam neki pobornik nekakve asketske duhovnosti, ali sve ovo gore meni zvoni na ego, primitivizam, OP(S) izam, materijalizam i hedonizam. I sotonizam (u onom pravom, sirem smislu).

Ma jasno, radi se o "kopiranju" nečijeg načina života i ponašanja sve u svrhu "probuđenja".
To je instrument ega i najteža prepreka za preći jer u suštini nema "puta"...
Sve je već u nama i tako je jednostavno ali ego stvara komplikacije jer uvijek "radi" na nečemu i oponaša onog za kojeg misli da treba i vrti se u krug.
Ovo gore opisano jasno govori u prilog.
Jebeš takvo znanje.
Iskreno, takve obrasce i sam uočavam na sebi...

Meni se Gurđev čini kao predstavnik onog tipa ljudi koji su uspjeli integrisati "više Ja" u "brutalnost" svijeta i živjeti u skladu s tim.
U isto vrijeme paralelno uviđam bespotrebnost sveg tog "školovanja" ali i njegovu potrebnost.
To je poput posuđenog znanja, treba ga koristiti do određenog momenta kada se sve odbacuje!

Potrebno je jer možeš radeći na sebi razgovarati i razmjenjivati iskustva sa ljudima bez da te čudno gledaju. Kristalizacija se odvija sigurno brže kad je prisutan učitelj jer čovjeku treba dosta vremena da uvidi ego-zasnovane obrasce na sebi. Drugi to često lakše uoče.

Bespotrebno je jer vremenom shvatiš i sam da te "put" poput kruga vraća na početak, tebi samom, te da puta realno nema. Samo pojam puta pomaže da se javi interesovanje, sve ostalo je ništa...posmatranje...budnost...stapanje gledanog, gledaoca i čina gledanja...bez misli...to je nimalo lak zadatak jer smo navikli na odvajanje.

Na kraju kažem, f**k everything!

Biti originalan i ništa više!

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 22, 2010 1:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
bajs je napisao/la:
Ma jasno, radi se o "kopiranju" nečijeg načina života i ponašanja sve u svrhu "probuđenja".
To je instrument ega i najteža prepreka za preći jer u suštini nema "puta"...
Sve je već u nama i tako je jednostavno ali ego stvara komplikacije jer uvijek "radi" na nečemu i oponaša onog za kojeg misli da treba i vrti se u krug.
Ovo gore opisano jasno govori u prilog.
Jebeš takvo znanje.
Iskreno, takve obrasce i sam uočavam na sebi...

Meni se Gurđev čini kao predstavnik onog tipa ljudi koji su uspjeli integrisati "više Ja" u "brutalnost" svijeta i živjeti u skladu s tim.
U isto vrijeme paralelno uviđam bespotrebnost sveg tog "školovanja" ali i njegovu potrebnost.
To je poput posuđenog znanja, treba ga koristiti do određenog momenta kada se sve odbacuje!

Potrebno je jer možeš radeći na sebi razgovarati i razmjenjivati iskustva sa ljudima bez da te čudno gledaju. Kristalizacija se odvija sigurno brže kad je prisutan učitelj jer čovjeku treba dosta vremena da uvidi ego-zasnovane obrasce na sebi. Drugi to često lakše uoče.

Bespotrebno je jer vremenom shvatiš i sam da te "put" poput kruga vraća na početak, tebi samom, te da puta realno nema. Samo pojam puta pomaže da se javi interesovanje, sve ostalo je ništa...posmatranje...budnost...stapanje gledanog, gledaoca i čina gledanja...bez misli...to je nimalo lak zadatak jer smo navikli na odvajanje.

Na kraju kažem, f**k everything!

Biti originalan i ništa više!


To je to kolega. Slazem se apsolutno sa svime :thumbup:

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 22, 2010 1:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Samo tako je napisao/la:
Termalni Bata je napisao/la:
Pitanje je, zasto ih je uopce priblizavao sebi? Odakle ta potreba za sljedbenicima i zatim igranje sa njima?

Ovako ja to vidim: prvo ih privuče da ih nauči, a onda ih postavi na svoje noge.
Pročitaj Our life with Gurdjieff i Fritza Petersa. Knjige su zanimljive i otkrivaju podosta o ovim pitanjima. Nakon toga ti dam još literature. 8)


Hvala na preporuci. Procitat cu kad mi dodje na reading listu :) Pitanje: ima li u to knjizi neceg cega nema u knjigama samoga Gurdjieffa, Ouspenskog i osvrtima od Morauvieffa i Bennetta?

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 22, 2010 3:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Naravno, zato ih i spominjem, pogotovo taj interpersonalni aspekt.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 22, 2010 5:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Termalni Bata je napisao/la:
Nije da sam neki pobornik nekakve asketske duhovnosti, ali sve ovo gore meni zvoni na ego, primitivizam, OP(S) izam, materijalizam i hedonizam. I sotonizam (u onom pravom, sirem smislu).

Slažem se i dodao bih još psihopatizam :D
:occasion5:
edit;Zapravo bilo bi čudno da nitko ne koristi ovo znanje u svrhu materijalnog zadovoljstva.Mene zaista ne zanima što je i kakav je bio G.,ali njegovi tekstovi su meni otvorili jednu novu percepciju kojom mogu sebe objasniti,a i svijet.Dal ću ja to iskoristiti i nadiči mehaničnost ili ne to je do mene....

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 02, 2010 12:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Ima ko link na "Gurdjieff: Novi život", autora Paula Beekman Taylor-a?

Nasao sam interesantan info na: http://4dlog.blogspot.com/

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 02, 2010 3:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
To na tom linku su neprobavljiva s*anja. "Pristupa seksu kroz motorički centar pa je napravio mnogo nezakonite djece"?!?!?!?! Ma šta ne kažeš.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 02, 2010 3:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
oprostite na off topicu
ali ako bi mi netko mogao objasnit kako izgledaju nezakonita djeca.
nisam upućen.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 03, 2010 12:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Krivi izraz s moje strane. Ostalo mi u glavi kako ih na engleskom nazivaju "illegitimate children". Naravno radi se o vanbračnoj djeci. Sad si upućen. ;)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 03, 2010 2:38 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Opet dolazimo do onog: odijeliti izreceno od izrecitelja i ucenje od ucitelja. Mislim da su ovi gore na sajtu (vidim da se referenciraju na Lauru Knight) htjeli reci da je ono sto mnogi smatraju nedostiznom ili tesko dostiznom duhovnoscu (ucenje i praksa od G-a), u stvari samo svjetovna praksa koja potjece iz ega...

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 08, 2010 12:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
G. negdje spomene da moderni doktori ne znaju ulogu slijepog crijeva i da ga odbacuju kao nepotrebnog. U tom svjetlu zanimljivo je ovo http://www.smedia.rs/ona/detalji.php?id=3002.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 24, 2010 4:51 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet feb 05, 2010 11:15 pm
Postovi: 24
Zasto je VELIKI Gurdjiev uzeo ime Belzebuba u naslov svog dela "Belzebubovi razgovori sa unukom",kad istorijski Belzebub nimalo ne podseca na veseleog dedicu iz njegovog dela?
Doduse,nisam procitao celo delo ,vec samo cetvrtinu,pa sam mozda bio uskracen za bolje razumevanje.
Moze li mi neko objasniti,ko poznaje Gurdjijeva bolje,zasto spominje tog Belzebuba?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 24, 2010 8:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
sconnection je napisao/la:
Zasto je VELIKI Gurdjiev uzeo ime Belzebuba u naslov svog dela "Belzebubovi razgovori sa unukom",kad istorijski Belzebub nimalo ne podseca na veseleog dedicu iz njegovog dela?
Doduse,nisam procitao celo delo ,vec samo cetvrtinu,pa sam mozda bio uskracen za bolje razumevanje.
Moze li mi neko objasniti,ko poznaje Gurdjijeva bolje,zasto spominje tog Belzebuba?



SVE I SVJA
ILI
BELZEBUBOVI RAZGOVORI SA UNUKOM
Knjiga prva

....
I, razume se, junak mojih dela ne može ličiti na likove koje opisuju i veličaju pisci svih mogućih rangova i svih epa, na sve one Tomove, Žanove ili Petre, koji se rađaju iz nporazuma i sazrevajući gube sve osobine svojstvene Božjim stvorenjima, tj. ljudima. Oni do poslednjeg daha kultivišu u sebi samo "čari" kao što su "pohota", "sladunjavost", "zavidljljivost", "zloba", "kukavičluk", "zavist" i druge mane nedostojne čoveka.
Rešio sam da u svoja dela uvedem takve junake da svi u njima, hteli ne hteli, vide živa, prava bića, da osete njihovu realnost, da vide da je svaki lik "neko", a ne "niko".
Tokom poslednje dve nedelje, dok sam ležao u krevetu i fizčki patio, malo sam skicirao plan svojih budućih dela, smišljajući formu i redosled svakog opisa, i rešio sam da za glavnog junaka prvog toma svojih dela uzmem - šta mislite koga_- velikog Belzebuba, lično i personalno. Doneo sam takvu odluku bez obzira na to što takav izbor od samog početka može izazvati kod čitaoca određene asocijacije. Te asocijacije mogu u njemu izazvati sve vrste automatskih unutrašnjih impulsa čiji se uzrok krije u informacijama koje su u ljudskim umova formirane usled utvrđenih anomalnih uslova njihove (spoljne) egzistencije i, uglavnom, usled u njima kristalizovog znamenitog "religioznog morala", ukorenjenog u njihovom životu. Sve će to neizbežno izazvati neprijateljstvo prema meni lično.
Ali znate šta, čitaoče? Ako ipak budete rizikovali i, bez obzira na sva moja upozorenja, nastavili da se upoznajete s mim delima, nastojeći da ih neposredno unesete u dušu i shvatite suštinu problema koje želim da objasnim, onda ću vam (nadam se da će naša uzajamna iskrenost i poverenje dati dobre rezultate) ispričati kakve su me asocijacije, nastale i ojačale u mojoj svesti, podstakle da za glavnog junaka svoje pripovesti odaberem takvu ličnost, kakva je gospodin Belzebub, koji se ukazao pred vašim misaonim pogledom. Postupam tako potpuno nesebično. Moje lukavstvo se sastoji jedino u tome što će mi on, ako mu poklonim pažnju, neizostavno (a nemam razloga da u to sumnjam), iz zahvalnosti pomoći u mom budućem radu svim silama koje bude imao na raspolaganju.
Iako je gospodin Belzebub, kako kaže izreka, "drugačije ploti", ipak je, kako sam saznao iz traktata poznatog katoličkog monaha brata Fumona, njegov rep sav u kovrdžama. A pošto ja iz iskustva pouzdano znam da kovrdžava kosa nikada nije prirodna i rezultat je primene različitih lukavstava, došao sam do zaključka, zasnovanog na zdravom razumu stečenom čitanjem knjiga o hiromantiji, da gospodin Belzebub nije lišen sujete i da će zato smatrati neumesnim da odbije pomoć nekome ko namerava da reklamira njegovo ime.
Nije uzalud naš nenadmašni učitelj Nasradin Hodža često govorio: "Podmaži, pa se vozi."
Drugi zemaljski mudrac Til Ojlenšpigel, koji je takođe svoju mudrost crpeo iz ljudske zaostalosti i neznanja, izrazio je tu ideju drugim rečima:
"Ako ne podmažeš točkove, kola neće krenuti s mesta."
Znajući ove i druge slične izreke, formirane tokom više vekova društvenog života ljudi, rešio sam da podiđem gospinu Belzebubu koji, kao što je svima poznato, ima toliko zna da ne mora da škrtari.
...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: pet dec 24, 2010 10:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Mimi je napisao/la:
Uspenski je u 'Čudnom životu Ivana Osokina' napisao:

'Nikad nisam rekao da se ništa ne može promijeniti. Rekao sam da vi ništa ne možete da promjenite i da se ništa, samo od sebe neće promijeniti. Već sam vam rekao da prvo morate da promjenite sebe, da biste promjenili nešto drugo. A to je mnogo teže nego što mislite. Zahtjeva, tokom dužeg vremenskog perioda, nepokolebljive napore i mnogo znanja. Vi niste sposobni za takav napor i, čak, ne znate ni kako da počnete. Nitko, sam, nije sposoban za to. Ljudi stalno ponavljaju iste greške. prvo. uopće ne znaju da se vrte u krug; a kada čuju nešto o tome, odbijaju u to da povjeruju. kada kasnije počnu tu istinu da vide, i kada je prihvate, misle da više od toga nije potrebno; potpuno su ubeđeni u to da sada znaju sve što im je potrebno, i da sve mogu da promjene. Odmah sreću šarlatane koji im potvrđuju da je sve sasvim jednostavno i prosto. To je najveća obmana. na taj način ljudi gube mogućnosti, do kojih su došli uz veliku patnju i, ponekad, čak, ogromnim naporima'.


Ovo je žestoko istinito. Ljudi moji ništo nije nrmoguće samo kad se hoće. Drugi uslov su pare ali se i one nađu ako postoji opredjeljenje.

Mimi je napisao/la:
A meni se čini i bojim se, da bez obzira koliko ti pisao o 'istini'...moj galaksija...ti ćeš uvijek stajati samo na obali. Umrijet ćeš kao i većina. Niti ovaj sajt od tebe neće ostati. Samo zato što se ne usuđuješ uronitui u istinu...iako toliko voliš pisati o njoj i kao 'zalažeš' se za nju.

Ti ništa ne možeš sam promijeniti, čak ni sebe. Ti sam za to nisi sposoban. Ali sve se ipak može promijeniti ;)


Jesi sposoban promjeniti sebe samo treba znati što si.

E kad čujem ti nijesu sposoban poludim jer to nije tačno. Sposoban si koliko imaš volje.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 24, 2010 11:59 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet feb 05, 2010 11:15 pm
Postovi: 24
@felix
Hvala na zalaganju da mi objasnish,no ipak mi nije jasno.

Citat:
Ako ipak budete rizikovali i, bez obzira na sva moja upozorenja, nastavili da se upoznajete s mim delima, nastojeći da ih neposredno unesete u dušu i shvatite suštinu problema koje želim da objasnim, onda ću vam (nadam se da će naša uzajamna iskrenost i poverenje dati dobre rezultate) ispričati kakve su me asocijacije, nastale i ojačale u mojoj svesti, podstakle da za glavnog junaka svoje pripovesti odaberem takvu ličnost, kakva je gospodin Belzebub


Mozesh li mi ukratko objasniti koje su to asocijacije koje su ga podstakle da za glavnog junaka uzme Belzebuba,s obzirom da si citao dosta o njemu,makar mnogo vise od mene?
Znam da je najdelotvornije da sam pronadjem odgovor,citanjem njegovih dela,ali imam odredjene smetnje u razumevanju na samom pocetku.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub dec 25, 2010 10:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
sconnection je napisao/la:

Mozesh li mi ukratko objasniti koje su to asocijacije koje su ga podstakle da za glavnog junaka uzme Belzebuba.


Nema se šta mnogo objašnjavati.
On to jasno kaže :
Citat:
"Podmaži, pa se vozi."

:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jan 05, 2011 4:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
interesira me nešto...

pa ako je netko naišao negdi o tome čitavši štošta o gurđijevu volio bi čuti... naime, interesira me šta gurđijev priča o životu prije ovoga života, ako priča o reinkarnaciji i tome slično...?

jer koliko sam čitao, naišao sam na to da priča o tome da u biti ovaj život koji živimo je jedan jedini u neku ruku, u smislu da ako za vrijeme ovoga života ne "izgradimo dušu", jednostavno umiremo i prestajemo postojati i smrt u ovom životu jeste kraj i to je to... a život "nastavljamo" u slučaju razvitka nekih od viših tijela (astralno, mentalno ili kauzalno; s time da je potonje besmtrno, a astralno najkraće traje, mentalno srednje...) za vrijeme ovoga trenutnog života....

stoga me interesira šta on kaže, ako kaže nešto više, na tu temu ako je to možda spominjano u knjigama nekih njegovih učenika ili knjigama o njemu, ili nekim njegovim knjigama, ako je tko nabasao na to...?

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jan 05, 2011 8:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri feb 04, 2009 9:39 am
Postovi: 50
Lokacija: Treći kamenčić do Sunca
Kolko sam ja shvatio, prema Gurdjieffu nemamo urođenu dušu, već samo fizičko tijelo koje umire i - to je to. Prah prahu... Priroda... Ali imamo šansu i priliku raditi na sebi da se razvijemo astralno tijelo koje ne umire s fizičkim tj. može se reinkarnirati. Gurdjieff je, koliko znam, spominjao reinkarnaciju, ali ne baš često: govorio je npr.o svojoj ženi - madamme Ostrovska - kao duši koja je preživjela mnoge živote prije ovog, pa recimo o psima i konjima kao ljudima u budućim inkarnacijama... Mislim da nije puno pričao o tome jer je u vjera u neki budući život ustvari odgađanje onog Rada na sebi koji treba obaviti SADA, u ovom životu.

_________________
Čovjekova najveća zadaća u životu je roditi samog sebe. (E. Fromm)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jan 05, 2011 8:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Da.

Ko što i veli Don Huan.

Nema cile mile. [-X

Imaš svoju priliku, zgrabi je!

Sad ili nikad!

Da bi se ovo "provarilo" valja proučiti pojam predatorov um.

Tada stvari postanu jasnije.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz