Sada je: čet mar 28, 2024 11:46 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 04, 2015 12:07 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Nedavno su se na internetu pojavili engleski prijevodi nekih novijih radova Dr Malange, kao što je Evideon a takođe i njegova interpretacija Enneagrama, kao simbola evolucije ljudske svijesti (odnosno, prikaza 9 tipova ličnosti), čiji je izvor takođe Gurđijev (objelodanjen je nakon njegove smrti od strane jednog od njegovih učenika.)

Smatram da je Dr Malanga ovdje važan jer je on svojim nezavisnim istraživanjima arhonske interferencije tj. prilazom toj tematici iz naučnog ugla, u suštini verifikovao ono o čemu je Gurđijev pričao prije skoro 100 godina, odnosno, ono što su davno znali gnostičari koji su pripadali “istočnoj struji”. Naravno, radi se o tome da integracija ljudskog bića kroz integraciju svih njegovih komponenti – predstavlja jedini Put koji vodi ka oslobađanju ljudskog bića. Takođe, u poslednjem radu na tu temu, Dr Malanga je naveo važnost toga da to čovjek mora odraditi isključivo sam, kao što se to naglašava i u učenjima Četvrtog puta/istočne gnostike.

U Evideonu (od kojeg je za sada preveden na engleski samo 2. Dio), možemo vidjeti kako je Dr Malanga takođe nadošao i na oktave koje je B. Moravjev slično predstavio davno u sklopu njegovih knjiga na temu Istočne gnostike.

Nadalje, kroz Malangin rad potvrđen je i gnostički koncept po kome generalno postoje dvije vrste bića, sa dušom (adamični ljudi) i bez nje (antropoidi ili pre-adamični ljudi). Razlika bi bila jedino u procentu jer je Moravjev navodio odnos između jednih i drugih 50-50%, dok Malanga smatra da je procenat adamičnih ljudi dosta manji. Na nekim od njegovih predavanja, Gurđijev je govorio o mogućnosti da antropidi steknu individualnu dušu tako što bi oni u svom životu oponašali adamične ljude (ovdje možemo uzeti u obzir Epigenetiku jer se čini da frekvencija DNK mora da bude u nekoj vrsti rezonancije sa frekvencijom duše. Dakle, ne može se reći da tu ne postoji teoretska mogućnost.). Međutim, čovjeku ne treba bogznakakva percepcija da bi vidjeo da je cijeli sistem života ili tzv. zapadne civilizacije, zajedno sa životnim vrijednostima i pojmovima uspjeha, napravljen tako da bi omogućio upravo suprotno, da ljudi koji imaju dušu oponašaju one koji ju nemaju. To je ono što se uglavnom i događa u ovoj realnosti. Tako, jedan “uspješan” adamični čovjek može lako ostati bez duše u svom pohodu za ostvarenjem zacrtanih društvenih ciljeva i “vrijednosti”. (Epigenetika opet, frekvencija DNK se promijeni te postane nekompatibilna sa frekvencijom duše. Tako, figurativno rečeno, “putnik” iskače iz “kočije”.)

S obzirom da pored energije, vječnosti, osjećaja humanosti i savijesti, duša ima i neke druge atribute kao što je npr. anarhizam, “kontrolni sistem” će činiti sve što je u njegoj moći kako bi sputao ovu komponentu da se izražava, kroz nametanje kojekakvih religija, ideologija, učenja, “tradicija” itd. zajedno sa pratećim ritualima, na koje su duše po svojoj prirodi “alergične”. (Dok će adamični ljudi da imaju neke “odmetničke” karateristike, antropoidi će prirodno da teže svemu što sa sobom nosi rituale, ceremonije, uniforme, zacrtane protokole, pravila ponašanja, čvrste propise… itd.)

Znači, postoji dosta indikacija koje navode na to da je “kontrolni sistem” ove realnosti sastavljen od entiteta koji nemaju komponentu duše. Jedan dio te hijerarhije nalazi se u našoj realnosti u obliku antropoida, dok se više “arhonske” hijerarhije nalaze u drugim realitetima ili na drugim nivoima egzistencije. Oni su nedostatak te komponente kompenzirali razvojem onih komponenti koje imaju (um/intelekt: tehnologija – AI, Duh – duhovnost, koja uključuje njihovu i veći dio “naše” duh-ovnosti koju su nam oni isporučili kroz njihova vozila/”medijume”) Tako nas ne bi trebala čuditi velika zastupljenost antropoida u vrhovima “naših” društvenih piramida, bilo da se radi o državnim vladama, religijskim/duhovnjačkim institucijama (sveštenici/gurui), bankarstvu, vojsci, tajnim i polutajnim organizacijama i službama, medijima, medicini i zdravstvu, obrazovnom sistemu itd. itd. Ukratko, svuda, u svakom segmentu ljudskog društva.

Naravno, antropoidi koji su dospjeli na vrh piramide vlasti na ovoj planeti, usput su postali takođe svjesni svog vlastitog nedostatka one jedne komponente (pa tako i svoje smrtnosti), te su se i oni upustili u trku za njom, nakon što su ovladali potrebnom tehnologijom. Oni bi dušu a da se bezdušno ponašaju!? Odatle, nikakvo čudo zašto ljude s dušom otimaju i manipulišu ne samo vanzemaljci, nego i ovdašnja “vojna lica”!? U sklopu arhonske hijerarhije, ko god šta da radi u nekom realitetu, ide u korist onih gore. Navodno, postoji i neka teorija koje se oni drže, po kojoj oni mogu dušu zarobiti i koristiti kako im se sviđa?! Odatle, koliko god mi uspješno sklopili mozaik, imala ta slika više ili manje detalja, njeno ime će biti isto:

Bitka za dušu!

Ona se odvija već dugo ali manje-više, izvan percepcije naših ličnosti. To bi ujedno bilo i “Ime igre”. Najvažnija tema, kojom se istovremeno malo ko bavi jer kad bi mi bili svjesni ove dinamike, onda bi se naše šanse za pobjedom u ovom ratu daleko povećale. Sve dok smo ošamućeni kako jesmo, bićemo lagane žrtve bez skoro ikakve šanse za odbranu a kamoli neku pobjedu.

Čini se da sami misaoni procesi kao i ponašanje čovjeka nisu jedina stvar koja može da utiče na frekvenciju DNK (Epigenetika) i njenu sposobnost vezivanja duše?! Na čovjekovu DNK se može djelovati i na razne druge načine, kao što su npr. otrovne supstance u hrani, vodi i zraku, vakcine, EM talasi, GMO, nano-tehnologija/implanti itd. Na primjer, da li je slučajno to što smo već dosta dugo podvrgnuti jednoj intezivnoj operaciji kemtrejliranja koja je usko povezana sa “morgelonizacijom” populacije?! Radi se o mreži nano-vlakana u ljudskom tijelu koju neki pod hipnozom percipiraju kao “silikonsku mrežu” koja se ponaša kao jedan zaseban entitet i ima sposobnost razvoja, preuzimanja i kontrole čovjekove svijesti a takođe se može koristiti kao “infrastruktura” za čovjekovo daljinsko preuzimanje od strane antropoida iz gornjih slojeva piramide na ovoj planeti a naravno, i od strane njihovih mentora i gospodara iz drugih dimenzija (arhona)!?

Ovi, kao i drugi elementi, mogu da ukazuju na to da nas pokušavaju onesposobiti da se integrišemo na nivou naših bića, te kao takvi pružimo jedan razuman otpor, kao i na to da smo se primakli krajnjoj fazi jednog potpunog porobljavanja čovječanstva. Gurđijev je govorio da se određene stvari moraju uraditi u određeno vrijeme a ako to vrijeme nije sada, onda ne znam kad je bilo i kad će biti.

Meni se čini da mi, u stvari, ni nemamo nikakvu drugu opciju, do one koja je predstavljena kroz Četvrti put, Istočnu gnostiku ili Malangine radove!?

Pored svega, u ovim vremenima možemo takođe vidjeti i to kako se na pozornici opet formiraju dvije “različite” strane, od kojih, kao i prije, nijedna neće biti stvarno pozitivna, obje naoružane do zuba, obje zveckaju oružjem, barjaci se opet razvijaju a kad se potpuno razviju, sva pamet će biti u trubi. A onda, opet pogibija, patnja, stradanje, razaranje… Pobjediće naravno “pozitivci” kao i prije, a kao čovječanstvo, opet ćemo popušiti, vjerovatno daleko više, nego što smo prije. Možda i poslednji put?!

Gurđijev je svojevremeno govorio da bi nekih 200 svjesnih (probuđenih ili integrisanih) ljudi moglo promijeniti svijet. Mislim da bi moglo biti istine u tome. To bi vjerovatno bili oni “šumari”. Njima ne bi bilo potrebno ni neko napredno oružje, ni tehnologija. Sve što im bude trebalo, imaće u sklopu svog integrisanog bića. Na kraju, ostaje pitanje – koliko će se ljudi uspjeti probuditi u pravom smislu riječi i na vrijeme?!

Možda bi bila moguća i jedna lančana reakcija, kad bi se dostigao jedan potreban prag svjesnosti od strane dovoljnog broja ljudi (kao kod onog “Sindroma 100-tog majmuna!?) jer na kraju krajeva, svi smo mi povezani?! Nikakvo čudo što ljudi postaju meta „hiperdimenzionalnih napada“ (ili gnostičkog „Generalnog zakona“) samim razgovorom u vezi s ovom tematikom!? Naravno, sve ovo još ostaje da se vidi. Ako ništa, možda bude interesantno?!



P.S: Ovaj koncept sam nedavno pokušao predstaviti i na engleskom govornom području (kao “sms”) u par poruka pod komentarima članka: Epidemic depression as a wake up call for humanity


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 04, 2015 1:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Da se referiram na post galaksije,jeli itko proučavao Enneagram osobnosti i jeli mu to pomoglo u sagledavanju stvari?
Ima puno na internetu i filmića i podataka o 9 tipova,u suštini nije tako teško pronaći svoj tip,a to možda može pomoći u borbi protiv mehaničnosti jer svaki tip je mehaničan baš u određenim stvarima .Iako treba reći da G. nije ruskim učenicima(Ouspenskom,Dr.Strojenvalu,Zaharovu,Petrovu,Anni Ilisini i ostalima) dao ovo dugo vremena,tek pred kraj knjige se govori o tome,nakon barem godinu i pol intenzivnog rada.Još je naglasio da je jako opasno da čovjek misli da vidi svog "Ouspenskog" a još opasnije da vidi u drugim ljudima njihove "Ouspenske",da pokušava svrstati ljude u tipove i tako si ih "objasniti" dok nije u stanju da se izdvoji iz svog tipa znači samo laganje i što više misli da može vidjeti tim više laže,bilo u odnosu na sebe ili druge.Moje pitanje je dali je korisno proučavati tipove prije određene faze u razvoju,dali ima od toga vajde?

edit:Postoji i teorija o tipovima od učenika Ouspenskog Collina,on ih ima 7,a imaju i drugačija imena,ali nije u kontradikciji sa 9 tipova Enneagrama i ustvari se dosta nadopunjavaju.


Zadnja izmjena: Micro; čet jun 04, 2015 1:22 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 04, 2015 1:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
lezilebovic je napisao/la:
sector57 je napisao/la:

@ lezilebovic

Kaj tebe stvarno ponekad ne izbije iz gaca tako neke stvari, mogu sutit 3,4,5 puta, ali onda vise nemogu, totalno me izbace iz balansa, i onda sve ispocetka.. Pogotovo kad neke stvari vise vidim i primjetim.....A najvise mi bude jos vise zao kad samog sebe zahebem sa nekim stvarima.....


Nije valjda da sam te iznervirao? E, jbg... :-#


Naravno da nisi, zasto bi me?

Samo pitam...


Zbog onog podvučenog u navodu. :mrgreen: Ako misliš da kenjam, bar reci i šta misliš da sam fulao? :mrgreen:

A moglo bi i za tebe važiti isto kao i za poporitopopone-a. Ćutiš, potiskuješ nešto(3,4,5 puta) jer negde i dalje opstaje neki "ružičasti" stav na koji ideje Puta nisu imale uticaja i onda padaš iznova na istom mestu i na isti način. Menjanje sopstvenih stavova uopšte nije nevažno:

Citat:
To-day we are concentrating on the observation of attitudes which
make people take up points of view in a mechanical way and try to
live their lives in these points of view, which, if they could look more
deeply into themselves, they would be able to see have nothing to do
with what they really think. So try to notice when you are speaking
from attitude. Impressions of the events happening in life fall, among
many other things, on one's attitudes. Ouspensky said: "To change
yourself, your attitudes must change."

- Maurice Nicoll Psychological Commentaries vol. 4 p 1265


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 04, 2015 4:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
lezilebovic je napisao/la:
poporitopopon je napisao/la:
U coporu sa hijenama,moras kad treba zube da pokazes.


Ima i toga, svakako, čovek koji živi samo pod A uticajima, hteo-nehteo, mora biti pomalo i hijena. Ono što si rekao "use-nase-i podase"...

Ali da još malo razradim misao iz prethonog posta i šta sam hteo da kažem. Hijena u manjoj meri opisuje čoveka koji se nalazi u drugom stanju svesti do kojeg dopiru samo A uticaji.

Ako bi sastavili sve što učenje govori o stanju bića takvog čoveka, ja bar imam utisak da ta kompozitna slika opisuje u stvari, čistog ludaka. Da ponovim samo neke karakteristike: svest i pažnja su mu u tragovima kao i kontrola pažnje, ličnost mu je rasparčano na različita i često kontradiktorna ja, prepun negativnih emocija koje podržava totalno imaginarna slika o sebi i svetu oko njega - valjda ne treba dalje...

Da te startuje ludak sa medicinskim uverenjem o svom psihičkom stanju, ne bi ti bilo prijatno ali mislim da se ne bi ni puno ni dugo uzrujavao zbog toga. Možda bi čak u društvu kasnije prepričavao to kao šaljivu anegdotu.

Imam utisak da neki deo tvoje ličnosti ipak nije dovoljno ili uopšte prihvatio učenje, nego se još uvek drži stava da su obični ljudi oko tebe "na svom mestu" - da tako kažem. Zbog toga ti se dešava da kad se ovako nešto desi, taj deo bude jako iznenađen i emotivno povređen da ne pominjem da te to trošenje emocionalne energije baca i "stepenik" niže.

Umesto što traćiš tu energiju na, evidentno, ludake i ugrožavaš tako čak i sopstveno zdravlje, pokušaj da sebi osvestiš taj deo ličnosti sa tim stavom i odbaciš ga kao pogrešnu i štetnu skrupulu.

Biće ti mnogo lakše. :D :occasion5:


:thumbup:

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet jun 04, 2015 5:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Zbog onog podvučenog u navodu. :mrgreen: Ako misliš da kenjam, bar reci i šta misliš da sam fulao? :mrgreen:

A moglo bi i za tebe važiti isto kao i za poporitopopone-a. Ćutiš, potiskuješ nešto(3,4,5 puta) jer negde i dalje opstaje neki "ružičasti" stav na koji ideje Puta nisu imale uticaja i onda padaš iznova na istom mestu i na isti način. Menjanje sopstvenih stavova uopšte nije nevažno:

Citat:
To-day we are concentrating on the observation of attitudes which
make people take up points of view in a mechanical way and try to
live their lives in these points of view, which, if they could look more
deeply into themselves, they would be able to see have nothing to do
with what they really think. So try to notice when you are speaking
from attitude. Impressions of the events happening in life fall, among
many other things, on one's attitudes. Ouspensky said: "To change
yourself, your attitudes must change."

- Maurice Nicoll Psychological Commentaries vol. 4 p 1265
[/quote]


Oj starino!!! :)

Samo sam pito, zaista nisam nista mislio krivo.. Nema ruzicastog stava za mene, nego pokusavam negativna osjecanja ne ispoljavat, pogotovo u situacijama kada vidis da ljudi kenjaju.. Vidis nekog jedan put pa sutis ne zelis ulazit u nikakave diskusije, pa tako drugi put, treci, cetvrti.... I onda gotovo pa ispocetka, naravno nema ruzicsatog razgovora u tome...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jun 05, 2015 12:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
Nema ruzicastog stava za mene, nego pokusavam negativna osjecanja ne ispoljavat, pogotovo u situacijama kada vidis da ljudi kenjaju.. Vidis nekog jedan put pa sutis ne zelis ulazit u nikakave diskusije, pa tako drugi put, treci, cetvrti.... I onda gotovo pa ispocetka, naravno nema ruzicsatog razgovora u tome...


Koji ljudi? Jel oni koje je G. nazivao merde ili oni kojima je nazdravljao s pitanjem "koja si vrsta idiota"? :mrgreen: "Mašina" mi je nekako slab, skoro neutralan izraz i ne pomaže puno u ne ispoljavanju negativnih emocija - "idiot" već ima neki jači, što englezi kažu, "appeal" (eto, ispade mi i to iz gaća pa ti sad broj do 10 :mrgreen: ).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jun 06, 2015 12:36 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jan 28, 2015 6:38 am
Postovi: 18
sector57 je napisao/la:
Zbog onog podvučenog u navodu. :mrgreen: Ako misliš da kenjam, bar reci i šta misliš da sam fulao? :mrgreen:

A moglo bi i za tebe važiti isto kao i za poporitopopone-a. Ćutiš, potiskuješ nešto(3,4,5 puta) jer negde i dalje opstaje neki "ružičasti" stav na koji ideje Puta nisu imale uticaja i onda padaš iznova na istom mestu i na isti način. Menjanje sopstvenih stavova uopšte nije nevažno:

Citat:
To-day we are concentrating on the observation of attitudes which
make people take up points of view in a mechanical way and try to
live their lives in these points of view, which, if they could look more
deeply into themselves, they would be able to see have nothing to do
with what they really think. So try to notice when you are speaking
from attitude. Impressions of the events happening in life fall, among
many other things, on one's attitudes. Ouspensky said: "To change
yourself, your attitudes must change."

- Maurice Nicoll Psychological Commentaries vol. 4 p 1265
Citat:


Oj starino!!! :)

Samo sam pito, zaista nisam nista mislio krivo.. Nema ruzicastog stava za mene, nego pokusavam negativna osjecanja ne ispoljavat, pogotovo u situacijama kada vidis da ljudi kenjaju.. Vidis nekog jedan put pa sutis ne zelis ulazit u nikakave diskusije, pa tako drugi put, treci, cetvrti.... I onda gotovo pa ispocetka, naravno nema ruzicsatog razgovora u tome...


Naivno je i sasvim autenticno ljudski je menjati svet trazeci probleme u drugima. To sta drugi misle, rade i govore je autenticno njihova stvar i mi nismo niti pozvani niti u mogucnosti da to razumemo i samim tim da ispravno sudimo o tome. Stoga, nemojmo to ciniti. Vecinom ni sebe ne razumemo, a hocemo stalno druge da vidimo, valjda je to izraz nase usamljenosti u ovoj iluziji individualnosti.

Oh, velika je distanca od razumevanja i aktivnog zivljenja jedne istine. Ljudi koji ne nauce kroz lepe reci nauce kroz suze i muku... I ja sam moju muku prezivela. U sred moje muke samo mi se sve sklopilo i ustala sam iz kreveta i bila sam ziva i zdrava. Desava se cudo, samo jos kompas da nadjem da vidim sta cu sa svim ovim iskustvom medju malom decom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jun 06, 2015 3:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Bell Ehh je napisao/la:
---
Desava se cudo, samo jos kompas da nadjem da vidim sta cu sa svim ovim iskustvom medju malom decom.


Paaaa... ako već nisi našla nekog drugog slepca,... udaj se za mene! :love9: :mrgreen: A šta bi drugo mogla???


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jun 06, 2015 12:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Bell Ehh je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
Naivno je i sasvim autenticno ljudski je menjati svet trazeci probleme u drugima. To sta drugi misle, rade i govore je autenticno njihova stvar i mi nismo niti pozvani niti u mogucnosti da to razumemo i samim tim da ispravno sudimo o tome. Stoga, nemojmo to ciniti. Vecinom ni sebe ne razumemo, a hocemo stalno druge da vidimo, valjda je to izraz nase usamljenosti u ovoj iluziji individualnosti.

Oh, velika je distanca od razumevanja i aktivnog zivljenja jedne istine. Ljudi koji ne nauce kroz lepe reci nauce kroz suze i muku... I ja sam moju muku prezivela. U sred moje muke samo mi se sve sklopilo i ustala sam iz kreveta i bila sam ziva i zdrava. Desava se cudo, samo jos kompas da nadjem da vidim sta cu sa svim ovim iskustvom medju malom decom.


Ne vidim gdje sam to ja pricao o tome da hocu mijenjat svijet i da trazim probleme u drugima. Ako vec pricas o problemu, onda sam misljenja da smo svi mi zajedno problem. Istina je to da moras krenuti od samoga sebe. Mislim da kada pocnes raditi na sebi da malo pomalo razumijes neke stvari u vezi sebe i onoga sto cinis krivo... Samim promatranjem drugih ljudi i to pogotovo kada sebe stavis sastrane kao promatraca, mozes vidjeti dosta stvari.

Gurdijeff je u Belzebubu isto tako pisao, kada covjek izgleda ko krokodil reci mu da je najljepsa rajska ptica, ako je glup ko tambura reci mu da je pametan ko Pitagora........ I mislim da tu ima vise razloga zasto je to rekao i zbog cega se tako ponasati.....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 08, 2015 11:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
---
Samim promatranjem drugih ljudi i to pogotovo kada sebe stavis sastrane kao promatraca, mozes vidjeti dosta stvari.
---


Ipak, ne bi trebao da "promatraš druge"... "Never mind the people." - mi je davno rečeno - ili "mind your own business, only" - sad bih sam dodao.

Iliti, "možeš" promatrati druge - mada je bolje staviti sebe sa strane kad "promatraš sebe" - pa ćeš već videti vodi li to čemu "korisnom".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jun 19, 2015 4:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
Micro je napisao/la:
Da se referiram na post galaksije,jeli itko proučavao Enneagram osobnosti i jeli mu to pomoglo u sagledavanju stvari?
Ima puno na internetu i filmića i podataka o 9 tipova,u suštini nije tako teško pronaći svoj tip,a to možda može pomoći u borbi protiv mehaničnosti jer svaki tip je mehaničan baš u određenim stvarima .Iako treba reći da G. nije ruskim učenicima(Ouspenskom,Dr.Strojenvalu,Zaharovu,Petrovu,Anni Ilisini i ostalima) dao ovo dugo vremena,tek pred kraj knjige se govori o tome,nakon barem godinu i pol intenzivnog rada.Još je naglasio da je jako opasno da čovjek misli da vidi svog "Ouspenskog" a još opasnije da vidi u drugim ljudima njihove "Ouspenske",da pokušava svrstati ljude u tipove i tako si ih "objasniti" dok nije u stanju da se izdvoji iz svog tipa znači samo laganje i što više misli da može vidjeti tim više laže,bilo u odnosu na sebe ili druge.Moje pitanje je dali je korisno proučavati tipove prije određene faze u razvoju,dali ima od toga vajde?

edit:Postoji i teorija o tipovima od učenika Ouspenskog Collina,on ih ima 7,a imaju i drugačija imena,ali nije u kontradikciji sa 9 tipova Enneagrama i ustvari se dosta nadopunjavaju.


Maurice Nicoll je u drugom tomu svojih psiholoških komentara na učenje Gurđijeva i Uspenskog jako lijepo objasnio značenje devetostrukuog dijagrama iliti Eneagrama.

Jelena je na svom sajtu "Iza Granice" prevela taj dio i ako ste zainteresovani možete da ga pročitate. Ako pravilno shvatite značenje Eneagrama, cjeli Rad postaje razumljiviji jer se u Eneagramu krije zakon trojke i zakon sedmice i njegovo djelovanje preko bočne oktave na duhovni razvoj čovjeka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jun 27, 2015 5:00 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jan 28, 2015 6:38 am
Postovi: 18
lezilebovic je napisao/la:
Bell Ehh je napisao/la:
---
Desava se cudo, samo jos kompas da nadjem da vidim sta cu sa svim ovim iskustvom medju malom decom.


Paaaa... ako već nisi našla nekog drugog slepca,... udaj se za mene! :love9: :mrgreen: A šta bi drugo mogla???

Oh, jesam nasla :) svi mi nadjemo sta zelimo da nadjemo. Stavise ovaj univerzum je tako divno savrsen da cak i ja uspeh da nadjem coveka za sebe! Cuda su svakako moguca! Bog nas je spojio sasvim namerno, smesno je i to da oboje imamo dosta retku bolest zbog koje moramo da zivimo specificnim nacinom i ne bi mogli ziveti u normalnom domacinstvu. Inace kad smo se upoznali i vencali nismo znali da imamo tu bolest... Iskazala se kasnije, a nije zarazna, tako smo se rodili.

Hvala ti sto si me podsetio na to divno cudo univerzuma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jun 27, 2015 5:05 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jan 28, 2015 6:38 am
Postovi: 18
sector57 je napisao/la:
Bell Ehh je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
Naivno je i sasvim autenticno ljudski je menjati svet trazeci probleme u drugima. To sta drugi misle, rade i govore je autenticno njihova stvar i mi nismo niti pozvani niti u mogucnosti da to razumemo i samim tim da ispravno sudimo o tome. Stoga, nemojmo to ciniti. Vecinom ni sebe ne razumemo, a hocemo stalno druge da vidimo, valjda je to izraz nase usamljenosti u ovoj iluziji individualnosti.

Oh, velika je distanca od razumevanja i aktivnog zivljenja jedne istine. Ljudi koji ne nauce kroz lepe reci nauce kroz suze i muku... I ja sam moju muku prezivela. U sred moje muke samo mi se sve sklopilo i ustala sam iz kreveta i bila sam ziva i zdrava. Desava se cudo, samo jos kompas da nadjem da vidim sta cu sa svim ovim iskustvom medju malom decom.


Ne vidim gdje sam to ja pricao o tome da hocu mijenjat svijet i da trazim probleme u drugima. Ako vec pricas o problemu, onda sam misljenja da smo svi mi zajedno problem. Istina je to da moras krenuti od samoga sebe. Mislim da kada pocnes raditi na sebi da malo pomalo razumijes neke stvari u vezi sebe i onoga sto cinis krivo... Samim promatranjem drugih ljudi i to pogotovo kada sebe stavis sastrane kao promatraca, mozes vidjeti dosta stvari.

Gurdijeff je u Belzebubu isto tako pisao, kada covjek izgleda ko krokodil reci mu da je najljepsa rajska ptica, ako je glup ko tambura reci mu da je pametan ko Pitagora........ I mislim da tu ima vise razloga zasto je to rekao i zbog cega se tako ponasati.....

Nema glupih ljudi, nema ruznih ljudi... To je samo stvar tvojeg nedostatka samoljubavi. To je samoprezir!
Zapitaj se ponekad kad imas neku mracnu misao ili brigu: KAKAV SAM JA TO BOG? Kakav ja to svet stvaram?
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 28, 2015 12:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
:mrgreen:

https://willmesa.wordpress.com/2015/04/18/on-idiocy-and-idiots/

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 28, 2015 2:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Oh, jesam nasla :) svi mi nadjemo sta zelimo da nadjemo. Stavise ovaj univerzum je tako divno savrsen da cak i ja uspeh da nadjem coveka za sebe! Cuda su svakako moguca! Bog nas je spojio sasvim namerno, smesno je i to da oboje imamo dosta retku bolest zbog koje moramo da zivimo specificnim nacinom i ne bi mogli ziveti u normalnom domacinstvu. Inace kad smo se upoznali i vencali nismo znali da imamo tu bolest... Iskazala se kasnije, a nije zarazna, tako smo se rodili.

Hvala ti sto si me podsetio na to divno cudo univerzuma.[/quote]

Zašto meni uvek izmiču sve dobre ribe, gledano iz ugla Rada? :-k Možda bi nekad ipak trebalo da potrčim za nekom, mislim nije lopta, pa da me briga. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 28, 2015 9:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
lezilebovic je napisao/la:
Zašto meni uvek izmiču sve dobre ribe, gledano iz ugla Rada? :-k Možda bi nekad ipak trebalo da potrčim za nekom, mislim nije lopta, pa da me briga. :mrgreen:


Mislim da ce ta riba koju trazis definitivno trebat bit u nekom radu, ili ce mislit da nisi normalan.... :mrgreen:

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 28, 2015 10:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
Mislim da ce ta riba koju trazis definitivno trebat bit u nekom radu, ili ce mislit da nisi normalan.... :mrgreen:


Šalim se ja samo sa Pepeljugom. Drago mi je da joj je neko već pronašao cipelicu. :D

Nego, kad smo kod žena, neko me je pre izvesnog vremena pitao za knjigu "Gurdjieff and the Women of the Rope". Tada download sa bookfi nije radio ali su opravili i evo linka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 29, 2015 6:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Meni je neko pronašao cipelicu, ali ja sam u srednjim godinama, a pretpostavljam da si ti mladić, lezileboviću, pa onda nemaš što žaliti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 29, 2015 6:48 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ja sam mladić u srednjim godinama. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jul 29, 2015 7:13 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Dovodiš me u napast. :D

Zašto ne možeš naći dobru ribu? Traži sličnu sebi. Ako se voliš šaliti na svoj račun, ako se dopodne naljutiš, a popodne zaboraviš da si se ljutio, onda traži takvu ženu.
Ako si ozbiljan tip koji drži do svog ponosa i nikad se ne šali na svoj račun, onda traži takvu ženu.

Što znači rad na sebi? Svaka osoba koja živi pošteno, ne radi nikome zla, muči se i nastoji u dobru je u radu na sebi, makar to i ne zna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz