Sada je: sub apr 27, 2024 10:55 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 57, 58, 59, 60, 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 28, 2021 3:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Pa svako vreme dokazuje isto, tj trebalo bi :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jun 29, 2021 9:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
sector57 je napisao/la:
Ova vremena cisto dokazuju Gurdijevove teorije. Neznam samo sam morao to napisati :mrgreen:


Nisu to bile teorije :D Isto kao što u evanđeljima svaka priča doslovno govori: "Vi spavate". Onaj tko je to pisao nije pretpostavljao da će "spavati" neko tko to bude čitao 2000 godina kasnije. Nego je točno znao. Tako je i Gurdjijev znao ali ako se sve sagleda nije tako teško pogoditi u kakvom će stanju ljudi biti za 100, 200 ili 2000 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jun 30, 2021 1:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Krambambuli je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
Ova vremena cisto dokazuju Gurdijevove teorije. Neznam samo sam morao to napisati :mrgreen:


Nisu to bile teorije :D Isto kao što u evanđeljima svaka priča doslovno govori: "Vi spavate". Onaj tko je to pisao nije pretpostavljao da će "spavati" neko tko to bude čitao 2000 godina kasnije. Nego je točno znao. Tako je i Gurdjijev znao ali ako se sve sagleda nije tako teško pogoditi u kakvom će stanju ljudi biti za 100, 200 ili 2000 godina.


Krivo sam se izrazio.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jul 25, 2021 10:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Ne sjećam se više kako je u knjigama Ouspenskog i Gurdjijeva objašnjena doktrina o stotinama različitih "Ja" koja se nalaze u nama jer je prošlo jako puno vremena od kada sam ih čitao ali čini mi se da nije poklonjeno dovoljno prostora tom izuzetno bitnom segmentu svakome tko pokušava raditi po Sistemu.

Uglavnom tek čitajući Psihološke komentare od Nicolla, gdje je sve detaljno objašnjeno, sam prvi puta uspio vidjeti različita "Ja" u sebi. Stvarno nešto zastrašujuće. Kada sam dosta davno po prvi puta vidio vlastitu mehaničnost to je bio stvarno veliki šok ali poslije sam shvatio da je to jedini način kako bi mjesec dobio svoju hranu što je od velikog značaja, od puno većeg značaja nego što je to život nekog pojedinca. Tako da sam se sa tim pomirio ali sa različim "Ja" se ne mogu pomiriti jer mi to jednostavno nema smisla. Ne vidim zašto je baš tako moralo da bude. Jedno "Ja" danas nešto odluči a drugo "Ja" nemajući pojma da je ovo prvo nešto odlučilo, sutra dan uradi potpuno suprotnu stvar. Apsurdno, zastrašujuće... Ne znam kako uopće nastaviti dalje živjeti jer ovo nema nikakvog smisla.

Tek sada vidim koliko je "Work" nemilosrdan. Pokaže ti nešto što ni sam ne znaš jesi li želio vidjeti. Trebao sam se držati Oshoa i ostalih bajki za malu djecu koje ti pomažu da lakše "spavaš". :D Još kada pomislim da je ostalih 8 milijardi ljudi u istom položaju... Kako uopće funkcionirati? "Zatvor" za ovo je preblaga riječ a izlaza nema.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jul 25, 2021 1:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Krambambuli je napisao/la:
Ne sjećam se više kako je u knjigama Ouspenskog i Gurdjijeva objašnjena doktrina o stotinama različitih "Ja" koja se nalaze u nama jer je prošlo jako puno vremena od kada sam ih čitao ali čini mi se da nije poklonjeno dovoljno prostora tom izuzetno bitnom segmentu svakome tko pokušava raditi po Sistemu.
.


G. kaze da prvo treba prestati lagati sebe. Sto se tice tih ja isto kaze da ih se prvo treba raspoznati i onda pojedina "Ja" grupirati u manje grupe i tek onda ih se rjesavati. A ako se sjecam treba i bafere maknuti postepeno, ne naglo.



Krambambuli je napisao/la:
Ne znam kako uopće nastaviti dalje živjeti jer ovo nema nikakvog smisla.
.


Pa zivot ni nema smisla ni svrhe, svrha i smisao je samo tu da nastavis zivjet....


Krambambuli je napisao/la:
Tek sada vidim koliko je "Work" nemilosrdan. Pokaže ti nešto što ni sam ne znaš jesi li želio vidjeti. Trebao sam se držati Oshoa i ostalih bajki za malu djecu koje ti pomažu da lakše "spavaš". :D Još kada pomislim da je ostalih 8 milijardi ljudi u istom položaju... Kako uopće funkcionirati? "Zatvor" za ovo je preblaga riječ a izlaza nema.



Da i ja bi isto da nisam nista u zivotu procitao, ovako je jos teze... sa ovakvim danasnjim situacijamo troduplo teze... I sam Gurdijeff rece da je ovo zatvor i da treba vise ljudi da se iz njega iscupa sto ne mora znacit da ce se svi, mozda samo jedan ali da je to bitno da i taj jedan, da mozebitno taj jedan isupa nekog drugog...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jul 25, 2021 4:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 31, 2016 9:29 pm
Postovi: 42
Oni su također pričali i o tzv magnetnom centru, odnosno onom Ja koje je vrhovno i koje treba postati magnet" za sva ostala ja ... ?
To sa mnoštvom ja, mnoštvom različitih glasova i medusobno suprotstavljenih tendencija, nije samo priča ruskih ezoteričara nego i astrologije (planeti kao simboli različitih energija...) arhetipskih psihologija poput Jungove, itd...

Enivej, pravo Ja je samo jedno, uvijek tu i uvijek isto, a to je svijest... svjesnost... tzv promatrač .... sebstvo.

Kada to ja prepozna sebe kao jedinu stvarnost i prestane se poistovjećivati s umom (i tijelom), pređe iz pojedinačnog u opće, prestane vjerovati da je zasebni odvojeni entitet - tu se počinje stvarati magnet ....
Ali to je jako jako teško :|

_________________
charleston


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto aug 24, 2021 7:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Trenutna dešavanja u svetu podsećaju na ponovno stvaranje kod ,,ljudi nisu ljudi‚‚ novi organ ‚‚kundabafer‚‚?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri sep 15, 2021 11:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Stavio sam ovaj kanal na drugoj temi na forumu, ali nek se nade i ovdje jer ta tema, ako smeta neka @galaksija obrise.


_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jun 12, 2022 10:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jul 08, 2022 7:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Da ponovimo, da se ne zaboravi. :D

"Čovjekova glavna zabluda je njegova uvjerenost da može činiti. Svi ljudi misle da mogu činiti, svi ljudi žele činiti i prvo pitanje koje ljudi postavljaju je šta trebaju činiti. Ali nitko ne čini ništa i nitko ne može ništa učiniti. To je prva stvar koju treba razumjeti. SVE SE DEŠAVA. Sve što snađe čovjeka, sve što on uradi - sve se to dešava - i to se dešava na potpuno isti način kao što kiša pada kao rezultat promjene temperature u atmosferi, kao što se snijeg topi pod sunčevim zrakama, kao što se prašina diže s vjetrom. Čovjek je mašina. Sva njegova djela, radnje, riječi, misli, osjećaji, uvjerenja, mišljenja i navike su rezultat vanjskih utjecaja, vanjskih utisaka. Sam od sebe čovjek ne može proizvesti jednu jedinu misao. Sve što on kaže, radi, misli, osjeća - sve se to dešava. Čovjek ne može ništa otkriti, ne može ništa izmisliti. Sve se to dešava."

(Riječi Gurđijeva u razgovoru s Ouspenskim - Psihološki komentari Vol.3)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jul 10, 2022 11:06 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Krambambuli je napisao/la:
Da ponovimo, da se ne zaboravi. :D


Oni koji zaborave, zaboraviće zato što se "sve dešava" (pa tako i zaboravljanje) a ovo što je Gurđijev opisao ondašnjim riječnikom, prema današnjem bi se zvalo - kompjuterska simulacija (gdje bi mi bili samo programirani likovi). Naravno, u takvom jednom slučaju bi se dešavalo i to da mi zaboravljamo ili negiramo ovu paradigmu ukoliko nam ona postane poznata ili smatramo sebe drugačijim od ostalih simuliranih likova?!


..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jul 11, 2022 12:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jul 31, 2016 9:29 pm
Postovi: 42
Mi uopće nismo "lik" niti smo "ja", samo smo koncentracija različitih zbijenih zgusnutih energija koje sve djeluju na malenom polju, pa se iz toga stvara nekakav osjećaj da bi to trebalo biti jedinstveno ujedinjeno polje a ne poprište međusobnih borbi i trvenja najrazličitijih silnica, kakvo već jest ....
Ako se unutar svih tih suprotstavljenih silnica uspije isprofilirati Jedan koji ih sve vidi i znade nabrojiti, on se počne smatrati glavnim, ali uskoro i on postaje puka silnica poput ostalih, energija određene kvalitete koja teži nečemu i ne zna ni za što van toga nečega, i tada dolazi novi val koji sve to vidi dok je novi ali čim se uklopi postaje jedan od, i tako tome nema kraja.

Iza i iznad svakog Ja postoji ili će postojati neko novo "više" drugo ja, stvarat će se nova ja a stara će se reciklirati unedogled: život je plovidba po valovima različitih ja a najbolje plovi onaj koji ne pokušava baciti sidro.

_________________
charleston


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jul 11, 2022 1:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Krambambuli je napisao/la:
Da ponovimo, da se ne zaboravi. :D

"Čovjekova glavna zabluda je njegova uvjerenost da može činiti. Svi ljudi misle da mogu činiti, svi ljudi žele činiti i prvo pitanje koje ljudi postavljaju je šta trebaju činiti. Ali nitko ne čini ništa i nitko ne može ništa učiniti. To je prva stvar koju treba razumjeti. SVE SE DEŠAVA. Sve što snađe čovjeka, sve što on uradi - sve se to dešava - i to se dešava na potpuno isti način kao što kiša pada kao rezultat promjene temperature u atmosferi, kao što se snijeg topi pod sunčevim zrakama, kao što se prašina diže s vjetrom. Čovjek je mašina. Sva njegova djela, radnje, riječi, misli, osjećaji, uvjerenja, mišljenja i navike su rezultat vanjskih utjecaja, vanjskih utisaka. Sam od sebe čovjek ne može proizvesti jednu jedinu misao. Sve što on kaže, radi, misli, osjeća - sve se to dešava. Čovjek ne može ništa otkriti, ne može ništa izmisliti. Sve se to dešava."

(Riječi Gurđijeva u razgovoru s Ouspenskim - Psihološki komentari Vol.3)


Jesi probo doživit utiske ovog pasusa?
Od uragana do mira pa nazad :D . Kad sam prvi put ovo gore doživio, bio je šok.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jul 11, 2022 5:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Da, taj pasus je baš moćan. Imam ga spremljeno pa ga s vremena na vrijeme pročitam. Na kraju sam odlučio i ovdje postati.

Psiholški komentari su stvarno dobri. Na četvrtoj sam knjigi trenutno i mislim da su te knjige najbolje štivo vezano za sistem. Čitao sam Gurđijeva i Ouspenskog dosta davno a također i neke njihove učenike ali nigdje nije dovoljno dobro objašnjeno šta i kako. U Psihološkim komentarima je praktičan rad objašnjen u detalje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jul 12, 2022 1:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Sa strane imaju videa i objasnjena komentara od Nicolla.



_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jan 15, 2024 9:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 112
⁵Pozdrav,novi sam ovdje,pa ću početi sa iskustvom koje sam imao prije nekih 15-tak godina.za Gurdjijeva sam saznao preko Osha(često ga je pominjao,pa je bilo ko je taj lik?),te nakon odredjenog vremena upoznavanja njegovog učenja,to mi se učinilo mnogo komplikovanim dok je to kod Osha bilo dosta pojednostavljeno,te sam našao "kompromis",upražnjavaću oseti:"ja jesam" meditaciju.i krenuo sam,i prilično se zadao u tome,kad god sam se sjetio,i trajalo je ne znam koliko tačno mjesec-dva,a onda BUM! dogodilo se...dobro se sjećam tog kraja gdje sam se zadesio,bio je pao snijeg,a tu gdje sam se zatekao bilo je mnogo drveća,i sve je u tom momentu bilo NEVJEROVATNO ŽIVO,sve okolo mene je pulsiralo životom(bradonja je bio u pravu,"taj neverbalni osjećaj daće ti uvid koji ti nikakav LSD ne može dati,uvid koji ne pripada stvarnosti"),mogao sam da "osjetim" okolinu maltene do čestica,i još je nešto bio u pravu,do tog momenta morao sam da ulažem napor,a tada mi uopšte nije bio potreban(tehniku koristiš dok ne dostigneš,kada dostigneš stanje odbacuješ tehniku),poslije toga dosta lakše se ulazilo u "stanje",mada nije bilo tako intenzivno(slično onom što je Uspenski opisivao,šetao sam ulicama,"osjećao" kuće,okolinu,itd.),možda su mi porasla očekivanja?!no,u jednom momentu sam počeo da brinem,da se "udaljavam" od ljudi i života(kuda će me ovo odvesti?),pa sam se usr'o ko grlica i "vratio nazad",čitajući ovu temu nisam nešto primjetio da je neko imao ovakav opis(što mi je bilo malo neobično),pa rekoh ajd za upis da podijelim ovo iskustvo...


Zadnja izmjena: Surf76; uto jan 16, 2024 7:50 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 16, 2024 10:50 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 112
Asaf Braverman,bio je u "fellowship of friendship",mnogo neka sektaška verzija 4.puta,pa je nekako utekao(njegov dotadašnji "guru"ga je čak i prokleo!? zbog napuštanja "njihove sretne porodice"),i osnovao neku svoju verziju...daleko od toga da uliva povjerenje,ipak,"Be"tutorijali koje je napravio imaju dosta korisnih stvari


Zadnja izmjena: Surf76; uto jan 16, 2024 10:53 pm; ukupno mijenjano 6 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 16, 2024 5:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 112
konkretno,ovaj tutorijal mi je dosta pomogao u mojim pokušajima samoprisjećanja,prije mi se znalo dešavati da nisam znao šta je šta,jel se ja prisjećam ili samo umišljam(iz svog uma),ovdje se objašnjava kad si mehaničan(nesvjestan),u tmini si,kad se "prisjetiš" eto ti prvih zraka svjetlosti,i čitav trik je da registruješ taj kontrast,on ti pomaže da uvidiš gdje si bio momenat prije,a gdje si sada,ako ga ima to je dobro,("dva sata kasnije sam se PROBUDIO u Tavričeskoj ulici,to jest,daleko odatle.vozio sam se fijakerom kod izdavača.osjećaj buđenja je bio NEOBIČNO ŽIV.gotovo mogu da kažem da sam DOŠAO SEBI."),ako ga nema zavaravaš se igrom uma,to bi bilo kao onda kad je Uspenski šetao Nevskaja(ili kako već) ulicom,pa je osjetio nekakvu nelagodu,pa ide ona čuvena "iznenada sam se sjetio da sam zaboravio sebe!"


Zadnja izmjena: Surf76; uto jan 16, 2024 10:19 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 16, 2024 8:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 112
mrzim citate,više volim priče iz ličnog iskustva...ipak, opet Uspenski:"naposljetku sam bio gotovo ljut na sebe i skrenuo sam u jednu ulicu lijevo,čvrsto odlučivši da pažnju zadržim na činjenici da ću pamtiti sebe,makar izvjesno vrijeme,u svakom slučaju bar DOK NE STIGNEM DO NAREDNE ULICE."aha,tu smo,omanji cilj je postavljen,ta stranica Uspenskog je bremenita principima šta i kako raditi!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jan 23, 2024 1:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 112
El Mahdi Abasi je objavio da je dokazano da,bez obzira na to koliko nekom ljudi pokušavali da pomognu ili ne,NEŠTO U TOM ČOVEKU MOŽE DA OMETE POMOĆ.
Neki ljudi su se protivili toj teoriji.El Mahdi im je obećao demonstraciju.
Kad su svi zaboravili tu objavu,El Mahdi je naredio jednom čoveku da stavi vreću zlata nasred mosta.Drugi čovek je zamoljen da dovede nekog nesrećnog dužnika na jedan kraj mosta i da mu kaže da pređe most.Abasi i svedoci su stajali na drugoj strani mosta.Kad je čovek stigao na drugu stranu,Abasi ga je upitao.
,,Šta si video nasred mosta?"
,,Ništa",odgovorio je čovek.
,,Kako to?",upitao je Abasi.
Čovek je odgovorio. ,,Čim sam stupio na most,pomislio sam da bi bilo zabavno preći ga zatvorenih očiju.I tako sam učinio..."

Izgleda da sufiji već poodavno znaju za generalni zakon...
Brkina jedna od najvećih zasluga je u tome što ga je prilično jasno definisao,upro prstom u njega...vrlo egzaktno!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 57, 58, 59, 60, 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 99 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz