Sada je: čet mar 28, 2024 6:08 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 23, 2009 7:20 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned jun 21, 2009 12:45 pm
Postovi: 25
Zanimljivo je za primetiti,da je Uspenski proveo uz Gurđijeva više od deset godina i dobio šta, gomilu informacija,i od njih imao veliku korist. Jednom prilikom je bio gadno grđen i optužen da je odgovoran za smrt dvoje troje ljudi u Fontemblou. Georg Ivanič je tom prilikom izjavio da nikoga nije uspeo obučiti u onolikoj meri koliko je planirao.
Ništa mi od njegove škole ne možemo dobiti. A da bi smo postigli to za čim težimo i od unutra želimo, treba da budemo, svakog trenutka, u svakoj prilici i svakim, dobri i uvek dobri jer snaga dobra jača oko sto puta od zla, i polako će početi da se pojavljuje ono što
očekujemo, ja to zovem ČOVEK.
Sva znanja, učenja, tehnike, učitelji, ezoterija, okultizam ,religije , obrazovanje i drugo sve to su funkcije mozga a on je fizički a ne duhovan. Svakojaki textovi su objavljivani sve u svrhu zagovaranja našeg, svako novo unošenje pravi još veći teret, mi treba da se praznimo
da se oslobodimo tereta, ono što je stvarno nikada nisu dozvoljavali da se objavi.
Tako su stopirali i štampanje,osim prve dve u Paidei, priče o Sibirskoj Anastasiji.
Sve u Svemiru je deo Čoveka koji je "stvoren po liku i slici Božijoj " i dato nam je sve na upravljanje. OTAC je i rekao naglas " sve dajem svojoj deci na zemlji ništa ne ostavljam za sebe".
I zato braćo draga od svega što sam ovde bre napisao zapamtite samo jednu rečenicu- ovu
ČOVEK JE ISTO ŠTO I BOG .
Pozdrav

_________________
ČOVEK je isto što i BOG


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 23, 2009 7:35 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: pon dec 15, 2008 12:52 pm
Postovi: 278
grishka:
Citat:
I zato braćo draga od svega što sam ovde bre napisao zapamtite samo jednu rečenicu- ovu
ČOVEK JE ISTO ŠTO I BOG .
Pozdrav

Ti nemaš "problema" ako "kužiš" stvar, samo to primjeni u životu. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 23, 2009 7:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
grishka je napisao/la:
I zato braćo draga od svega što sam ovde bre napisao zapamtite samo jednu rečenicu- ovu
ČOVEK JE ISTO ŠTO I BOG .
Pozdrav


To i G.I. kaže.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 23, 2009 10:23 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned jun 21, 2009 12:45 pm
Postovi: 25
Zamislite koliko je njima trebalo kojekakvog materijala,uglavnom okultnog, morali su da stvore čitav ogroman i stravičan sistem da bi Čoveka okrenuli na suprotnu stranu od predodređenja, odnosno da bi zatrpali ono što se zove Čovek i da bi Sin Božiji sve zaboravio. Sagledajte letimično ogromnost i činioce sistema.
Zamislite sada kolika je snaga Čoveka kada je sve ovo bilo potrebno tamnim silama da oko
7000 goda drže čoveka sputanog.
Sistem je počeo da puca 2000 g kao što se moglo primetiti.
Buđenje je počelo nezaustavljivo i čovek više nikada neće zaspati.Ništa od najavljenih proročanstava se neće dogoditi,jer oni nisu predskazali, već sugerisali ljudima događaje
da ljudi počnu o njima misliti, jer mi sve stvaramo svojim mislima.
Nama nije potrebno znanje već mudrost a nje ima u nama dovoljno.
Treba da promišljamo o svemu i sve će nam se kazati.
Pozdrav

_________________
ČOVEK je isto što i BOG


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 23, 2009 11:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Ovo bih nazvao motivacijskim govorom :occasion5: .
grishka je napisao/la:
Zamislite koliko je njima trebalo kojekakvog materijala,uglavnom okultnog, morali su da stvore čitav ogroman i stravičan sistem da bi Čoveka okrenuli na suprotnu stranu od predodređenja, odnosno da bi zatrpali ono što se zove Čovek i da bi Sin Božiji sve zaboravio. Sagledajte letimično ogromnost i činioce sistema.

Moje je mišljenje da je "njima" bila potrebna samo jedna jedina stvar da postignu svoj cilj,a ta je,upoznati čovjeka.A mislim da je samo to i nama potrebno.
Citat:
Buđenje je počelo nezaustavljivo i čovek više nikada neće zaspati.

Svaka čast prijatelju na optimizmu :occasion5: ,ako bi to zaista bilo tako,ja bih puno lakše spavao.Potencijalna snaga i praktična snaga nisu jedno te isto.
Citat:
Nama nije potrebno znanje već mudrost a nje ima u nama dovoljno.
Treba da promišljamo o svemu i sve će nam se kazati.

Mudrost i znanje su stvari koje nemožemo razdjeliti,bez jednog ne postoji drugo.A ako bi i postojale odvojeno,mi trebamo znati da smo izmanipulirani,da se manipulira nama,da bi mogli donijeti mudro riješenje/izlaz iz "problema".
Da bi "promišljali" mi trebamo znati postaviti pitanje na način da odgovor bude praktično iskoristiv.
:occasion5: :occasion5: :thumbup:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 24, 2009 1:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
A da bi smo postigli to za čim težimo i od unutra želimo, treba da budemo, svakog trenutka, u svakoj prilici i svakim, dobri i uvek dobri jer snaga dobra jača oko sto puta od zla, i polako će početi da se pojavljuje ono što
očekujemo, ja to zovem ČOVEK.


I zato postoji izraz za ovo što si ti opisao i zove se "glupi svetac" i naravno ovo nije čovjek u pravom smslu te riječi već je to još uvijek glupi svetac.Po ovome što si napisao izgleda da treba biti dobar da bi čovjek ZNAO,ali to naravno nema veze s vezom,ali kako da znaš šta je to biti dobar ako neznaš sebe,ako nisi svjestan,a to je upravo ono o čemu je G posvetio cijeli život,kršćani su u povijesti bili "dobri",pa su klali ostale ljude iz dobrote,biti dobar je u većini situacija samo izgovor za pravljenje zla.Kao što je Hitler bio uvjeren da radi dobru stvar,on je mislio da radi dobro svijetu.

Citat:
I zato braćo draga od svega što sam ovde bre napisao zapamtite samo jednu rečenicu- ovu
ČOVEK JE ISTO ŠTO I BOG .
Pozdrav


Ovo me podsjeća me na moga prijatelja koji ima životnu filozofiju da je sve jedno i jedno je sve,ali propušta jednu važnu stvar,a to je da se on sa time utješio i neće se mijenjati jel "zna" da je sve jedno i jedno je sve,izabrao je san jel je ugodan,puke riječi ne riješavaju situaciju,a ovo što si ti napravio sa ovom glavnom rečenicom je da si preletio "sve levele i odmah si otišao na stoti level" što u stvarnosti ne funkcionira na taj način,nemožeš ići na fakultet ako nisi išao niti u srednju školu,nemožeš ići u srednju školu,ako nisi završio osnovnu školu.

Citat:
Nama nije potrebno znanje već mudrost a nje ima u nama dovoljno.


Praviš grešku,a to je da znanje i mudrost nemaju veze sa mehaničkim "čovjekom".
Citat:

Zamislite koliko je njima trebalo kojekakvog materijala,uglavnom okultnog, morali su da stvore čitav ogroman i stravičan sistem da bi Čoveka okrenuli na suprotnu stranu od predodređenja, odnosno da bi zatrpali ono što se zove Čovek i da bi Sin Božiji sve zaboravio. Sagledajte letimično ogromnost i činioce sistema.


Kome njima,možeš se malo bolje izjasniti na koga točno misliš,pojedinačno-grupno.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 24, 2009 9:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Čovjek je 99,9% nesvjestan a samo 0,1% svjestan.

Naša nesvjesna psiha radi kojekakve gluposti ,najćešće protiv naše biti,ali mi toga nismo svjesni i ne možemo tu ništa na svjesnom nivou.

To je mehanički čovjek.

A to,da ti kao "kužiš" da si mehanik,pa onda kao nisi.........to je za umrijet od smijeha. :lol:

Idite bolje u šumu i šetajta ....biće manje štete.

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 24, 2009 12:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
daco je napisao/la:
Citat:
Zamislite koliko je njima trebalo kojekakvog materijala,uglavnom okultnog, morali su da stvore čitav ogroman i stravičan sistem da bi Čoveka okrenuli na suprotnu stranu od predodređenja, odnosno da bi zatrpali ono što se zove Čovek i da bi Sin Božiji sve zaboravio. Sagledajte letimično ogromnost i činioce sistema.


Kome njima,možeš se malo bolje izjasniti na koga točno misliš,pojedinačno-grupno.


reptilima! :angel4:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 24, 2009 10:46 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned jun 21, 2009 12:45 pm
Postovi: 25
- Ako je motivacijski govor, its gud for ju.
- Oni su znali šta je čovek zato su ovako i postupili.
- Buđenje je počelo spavaj opušteno.
- Mudrost je plod promišljenog znanja. Zahvaljujući civilizac, tehnologiji i kulturi čovek
je prestao da misli. Sve što treba da učini je ponovo počne misliti svojom glavom,
jer od snage Čovekove misli sva zla beže.
______
Treba da budemo dobri i da se borimo za dobro a ne protiv zla.
Sve što ima Bog imamo i mi . Tačno je da je sve jedno. Ima divna knjiga " Jedno"
Richard Bach.
Čovek je stvoren po liku i slici Božijoj!!!!
Ima neko koje iznad reptila, njih šest, koji su im dozvolili da slete na zemlju....
Pozdrav

_________________
ČOVEK je isto što i BOG


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 25, 2009 3:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Pitanje:

ćirilični prijevod Belzebubovih priča koji postoji u Srbiji - je li to isti onaj prijevod koji na latinici kruži po Internetu i dostupan je za skidanje npr. na Pantelijinoj stranici? Ili je ovaj latinični nečiji drugi rad?

Naime ne znam je li mi pametnije naručiti ćirilični srpski ili originalni engleski. A nešto ću sigurno.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 25, 2009 9:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
grishka je napisao/la:
- Ako je motivacijski govor, its gud for ju.

Zanimljivo razmišljanje,ali o ovakvim sitnicama i o ovakvom razmišljanju i govori G. a i gnostika.A ko je točno to što si napisao,jesu li svi govori, kojima je motivirao Hitler i raznorazni njemu slični psihopate iz cijelog svijeta i iz svih razdoblja,"dobri" ili ne.Jer sam 100% siguran da ljudi koji su to slušali osjećali ugodu i oslobođenje,...,motivaciju da ubijaju,a što vjerojatno i nije dobra stvar.
Citat:
Buđenje je počelo spavaj opušteno.

Nažalost,poznajem sebe dovoljno da znam da se ne poznajem dovoljno i da sam sebi nemogu vjerovati u svakome trenutku kad mislim da sam "budan".Tako da početak buđenja ne znači da se više nikad neće zaspati.
Citat:
Zanimljivo je za primetiti,da je Uspenski proveo uz Gurđijeva više od deset godina i dobio šta, gomilu informacija,i od njih imao veliku korist. Jednom prilikom je bio gadno grđen i optužen da je odgovoran za smrt dvoje troje ljudi u Fontemblou. Georg Ivanič je tom prilikom izjavio da nikoga nije uspeo obučiti u onolikoj meri koliko je planirao.

To je i moja učiteljica iz matematike isto rekla,dali to znači da ona nije bila dobra učiteljica.
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet dec 25, 2009 10:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Samo tako je napisao/la:
Pitanje:

ćirilični prijevod Belzebubovih priča koji postoji u Srbiji - je li to isti onaj prijevod koji na latinici kruži po Internetu i dostupan je za skidanje npr. na Pantelijinoj stranici? Ili je ovaj latinični nečiji drugi rad?

Naime ne znam je li mi pametnije naručiti ćirilični srpski ili originalni engleski. A nešto ću sigurno.


Pazi se sa prijevodima. Nisu isti oni na latinici i čirilici. Čitaj originale ukoliko možeš doći do njih.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub dec 26, 2009 11:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Hvala na odgovoru. :)

I pitam zato što pazim. Onaj latinični, koliko sam vidio, mi se učinio amaterski. Ne bih htio naručiti ćiliični pa saznati da se radi o istome - a k tome i na ćirilici. Doduše, u međuvremenu sam prelomio i odlučio se za engleski ipak.

Ti koliko vidim se dosta ozbiljno uhvatio Gurđijeva?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 28, 2009 11:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Samo tako je napisao/la:

Ti koliko vidim se dosta ozbiljno uhvatio Gurđijeva?


Ozbiljno sam shvatio, a još se nisam uhvatio. :D

U meni se vodi bitka da li da se ozbiljno uhvatim 4. put ili u potpunosti dignem ruke od svega. Ja ne mogu dalje sam, a ako pristupim grupi dolazim u opasnost da izgubim najbliže jer ne gledaju sa odobravanjem na 4. put. :-(

P.S.

Za prijevode sam i ja pitao G.I. -ev institute u Londonu i Parizu. Ima nekih dobrih prijevoda knjiga od uspenskoh ali je teško doći do njih pa preporučuju originale.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 28, 2009 4:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
U meni se vodi bitka da li da se ozbiljno uhvatim 4. put ili u potpunosti dignem ruke od svega. Ja ne mogu dalje sam, a ako pristupim grupi dolazim u opasnost da izgubim najbliže jer ne gledaju sa odobravanjem na 4. put. :-(


Slično kao i kod mene,a koliko znam ovdje kod nas nema grupe što se toga tiče,s time da ja još imam dileme u vezi puta monaha,budućnost je otvorena kako kažu.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 28, 2009 7:22 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned jun 21, 2009 12:45 pm
Postovi: 25
Potpuno je svejedno da li čitate ćirilični prevod ili bengaleski original, Sve i Svja,
nikakve koristi od toga nema, osim gomile informacija.
Pozdrav

_________________
ČOVEK je isto što i BOG


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 28, 2009 8:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
mrslon je napisao/la:
U meni se vodi bitka da li da se ozbiljno uhvatim 4. put ili u potpunosti dignem ruke od svega. Ja ne mogu dalje sam, a ako pristupim grupi dolazim u opasnost da izgubim najbliže jer ne gledaju sa odobravanjem na 4. put. :-(

Možda onda da razmisliš o drugim mogućnostima? Postoje i drugi jednako ozbiljni putevi koji ne traže takav vanjski angažman.

Inače ne znam jesi li se dočepao Nicollovih knjiga (učenik Gurđijeva i Uspenskog - jedan od rijetkih koji se nije posvadio ni s jednim :) ). Meni jako paše i visoko ga preporučujem, a čak se i Osho na najbolji mogući način izrazio o njemu. Knjige sadrže obilje prakse i čini mi se da se mogu prilično stealth prakticirati.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 28, 2009 8:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
grishka je napisao/la:
Potpuno je svejedno da li čitate ćirilični prevod ili bengaleski original, Sve i Svja,
nikakve koristi od toga nema, osim gomile informacija.
Pozdrav

Možeš li nam onda reći što nam je činiti?!

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 28, 2009 9:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
grishka je napisao/la:
Potpuno je svejedno da li čitate ćirilični prevod ili bengaleski original, Sve i Svja,
nikakve koristi od toga nema, osim gomile informacija.
Pozdrav


U pravu si da je svejedno na kojem je jeziku nego je važno KAKO je prevedeno, a informacije ponekada mogu biti korisne ukoliko ih pokušaš analizirati bez predrasuda i pokušati taj dobiveni rezultat primjeniti u životu.

P.S:
Tvoji postovi su izuzetno dobri za obuzdavanje onog što bi G.I. nazvao brbljanje i na tome sam ti zahvalan. Ne vidim čemu vode, pređi na bit ili nastavi pa možda nađem još neku primjenu. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto dec 29, 2009 1:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
daco je napisao/la:
Slično kao i kod mene,a koliko znam ovdje kod nas nema grupe što se toga tiče,s time da ja još imam dileme u vezi puta monaha,budućnost je otvorena kako kažu.


U hrvatskoj bar ima zainteresovanih, a u bosni znam za sebe i još jednu osobu.

Pokušaj oformiti grupu i kontaktirati institut da vam pošalju nekoga. ;-)

Samo tako je napisao/la:
Možda onda da razmisliš o drugim mogućnostima? Postoje i drugi jednako ozbiljni putevi koji ne traže takav vanjski angažman.

Inače ne znam jesi li se dočepao Nicollovih knjiga (učenik Gurđijeva i Uspenskog - jedan od rijetkih koji se nije posvadio ni s jednim :) ). Meni jako paše i visoko ga preporučujem, a čak se i Osho na najbolji mogući način izrazio o njemu. Knjige sadrže obilje prakse i čini mi se da se mogu prilično stealth prakticirati.


Nije važan samo vanjski angažman, ne želim da lažem ljude koji su mi bliski. Kome god da spomenem 4. put misli da je sekta. Par njih je čak pročitalo dio neke knjige o 4.-tom putu i svi "zapnu" na zraku stvaranja. :D
Pored toga nisam više siguran da mogu sam da razaznam šta je u mojoj mašini pravilno, a šta ne.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz