Sada je: pon apr 29, 2024 12:49 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 29, 2014 11:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Dečki hvala vam na brizi. Nije nikakva strašna situacija, niti su nikakve psihičke bolesti u igri. Nije da ja uskraćujem osobi izbor, no znam šta je probala i šta joj se sviđalo a šta nije, zato i mislim da bi Gurđijeff bio odličan. Nije joj ovo prvi doticaj s takvom literaturom i isto tako, ja joj samo nudim još jedan izbor za koji ne zna. Zanima me što specifično od tog izbora da joj ponudim, a ako joj se ne sviđa, slobodno neka ide dalje.

@Snoopy, jel bi tvoj lijek djelovao ako je osoba muškog spola, čime ne želim implicirati da jest, samo me zanima? :mrgreen:

@Lezileboviću, ajde preporuči neku knjigu, za tebe znam da imaš iskustva sa starim Gregom :)

@Nicaze ne znam kako si zaključio da sam mislio da je problem u autorima. Naravno da je problem u ljudima, jednostavno nije svaka osoba za svakog autora. Tu čak ne mora biti stupanj razumjevanja i svjesnosti glavni faktor, nego jednostavno način na koji osoba funkcionira i na koji gleda svijet.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 29, 2014 12:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Sjenko je napisao/la:
---
Što se patnje tiče, ova osobna, da se razumijemo, nema plemenite ciljeve samorazvoja na pameti, nego je upravo patnja glavni pokretač koji ju tjera da se razvija. Ona je baš u tom stanju da je došla do toga da nemože ni naprijed ni nazad. I šta ćemo sad s njom?
---


Imam utisak da opet nešto prećutkuješ, zato kvotiram iz tvog prethodnog posta i opet pitam kakva je patnja u pitanju?

Da se razumemo, patnja je zajednički imenitelj za sve nas bez obzira bili u, onom što G zove, Radu ili ne. Nekome više nekome manje. To je po onome što je G. učio. U svetu u kom vlada 96 orders of laws niko ne može da prođe neokrnjen osim ako nije Budha a čak i njega su iskušenja proturila kroz šake.

Mislim da ako joj ciljevi nisu, kako si rekao, plemeniti, neće od starog Grega dobiti ništa. To zato što sam i sam pokušavao pomoći bliskima u sličnom stanju naturajući im Conscience od Uspenskog i to posebno ono poglavlje gde govori o negativnim emocijama. I nije uspelo ni jednom jer pristup iz čisto utilitarnih razloga i ne može da ima pozitivan efekt. Jednostanije rečeno, potrebno je prethodno promeniti način razmišljanja iz korena o svemu a posebno o sebi a to ovim ljudima ne pada na pamet - valjda jer instinktivno osećaju da time gube nešto i u pravu su. A sve ima cenu a kad je stari Greg u pitanju, plaća se unapred. :mrgreen:

A pošto mi je sad jasno da je žensko u pitanju, brate, valjda znaš da su sa svojim ekstra-osetljivim hormonskim balansom one prosto vreće za patnju ili bure baruta. Mood-swingeri par exelance. Jedno detence im obično rešava svu prethodnu patnju i preobražava u lavice bez mane i straha. I dobro je da je to tako. :D

No ajde da ne dezavuišem dalje, I'll indulge your request: Simple Explanation Of Work Ideas - Maurice Nicoll bi bio moj predlog.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 29, 2014 6:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Moj predlog je da pocne sa ovom knjigom:
http://ivantic.net/Gurdjijev/Rad_Gurdjijeva.pdf

Tu je ukratko opisano i predstavljeno cijelo ucenje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 29, 2014 9:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
@Sjenko

Sto se tice knjiga Upotrazi za cudesnim. Belzebuba. A sto se tice od Uspenskog 4 puta, po meni je mozda bolje da procita Psihologija moguće evolucije čovječanstva po mnei je ta knjiga sažeta i puno bolje povezanija od 4 puta... I naravno ostale knjige koje može pronaći od njegovih učenika.....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 29, 2014 9:22 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
Meni je svojedobno ova legla...

U potrazi za čudesnim
P.D. Ouspensky


Poz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 29, 2014 11:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Pozdrav @Sjenko

@lezilebovic je sve rekao što sam i ja mislio,ali ja bi još nešto dodao.
Ako si razgovarao s njom i vidio na koji način razmišlja,i kakva uopće očekivanja ima od svega toga,a najvažnije kako vrednuje ono što si joj rekao,na koji način evaluira,već puno znaš.
Kažeš da joj ovo nije prvi doticaj sa ovakvom literaturom.Ako ste razgovarali o tome ti si uvidio koliko je ona primila od onoga što je pročitala,odnosno što nije uspjela primiti.Već prema tome ti možeš imati dobru ideju dali je ona na točki kad može imati želju za rad,kad je ta patnja neizdrživa i tu joj se otvara prostor.Ako toga nema tvoja pomoć je ustvari nedostatak vanjskog uvažavanja,jer zašto nekome davati neprobavljivu hranu od koje nema nikakve koristi,dapače to joj može pokvariti eventualno buduće uživanje u toj hrani,sve u svoje vrijeme.

Sretno u svakom slučaju,i ako se odlučiš na akciju,ili nasuprot tome ne inzistiraš na njoj.Nekad je lijepa riječ,podsjećanje nekoga na njegove kvalitete i ukazivanje da ima mnogo više snage nego misli kad se potrudi učinkovitije od prenošenja znanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 12:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Kratko:
Od Uspenskog "U potrazi za cudesnim" i od Gurdjijeva "Pogledi iz stvarnog sveta".

Glavno je pitanje da li ce da zainteresuje osobu, ako da, citace posle sve zivo jos od G padne u ruke.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 12:55 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Micro je napisao/la:
Pozdrav @Sjenko
---
Već prema tome ti možeš imati dobru ideju dali je ona na točki kad može imati želju za rad,kad je ta patnja neizdrživa i tu joj se otvara prostor.Ako toga nema tvoja pomoć je ustvari nedostatak vanjskog uvažavanja,jer zašto nekome davati neprobavljivu hranu od koje nema nikakve koristi,dapače to joj može pokvariti eventualno buduće uživanje u toj hrani,sve u svoje vrijeme.
---


Lepo rečeno... :D

Da dodam i ja jedan nezgodan detalj u priču, Uspenski je(e sad ne znam u kojoj knjizi Further Talks možda) u odgovoru na pitanje o Večnom ponavljanju naših života(Eternal Recurrence) jednom prilikom dodao i da za one koji saznaju za ovo ona prestaje da važi iz nekog razloga, i da ti/mi ljudi imaju još nekoliko šansi da izbegnu sopstvenu totalnu destrukciju. Onaj ko mirno spava, njemu se život i smrt smenjuju kao noć i dan, a nama - Vreme je dželat.

Dharma je i opasna.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 1:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Mislim da je to iz Čudni život Ivana Osokina,ili tako nešto ali nisam baš siguran,ali mislim da je bilo još 3 života nakon što saznaš.Ja se tješim oko toga da je jedno saznati nižim umom kao ja sada,a drugi cijelim svojim bićem.Ali da, težim odnosno nadam se kao i drugi vjerojatno to iskustiti skroz i nikada ne zaboraviti,a to bi značilo još samo tri života i hasta la vista.

Meni je doduše strašnija ona s magnetskim centrom,odnosno gubljenjem interesa za te stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 10:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Kada je Uspenski pisao Osokina - pre upoznavanja sa Cetvrtim putem ili posle?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 11:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
lezilebovic je napisao/la:
Micro je napisao/la:
Pozdrav @Sjenko
---
Već prema tome ti možeš imati dobru ideju dali je ona na točki kad može imati želju za rad,kad je ta patnja neizdrživa i tu joj se otvara prostor.Ako toga nema tvoja pomoć je ustvari nedostatak vanjskog uvažavanja,jer zašto nekome davati neprobavljivu hranu od koje nema nikakve koristi,dapače to joj može pokvariti eventualno buduće uživanje u toj hrani,sve u svoje vrijeme.
---


Lepo rečeno... :D

Da dodam i ja jedan nezgodan detalj u priču, Uspenski je(e sad ne znam u kojoj knjizi Further Talks možda) u odgovoru na pitanje o Večnom ponavljanju naših života(Eternal Recurrence) jednom prilikom dodao i da za one koji saznaju za ovo ona prestaje da važi iz nekog razloga, i da ti/mi ljudi imaju još nekoliko šansi da izbegnu sopstvenu totalnu destrukciju. Onaj ko mirno spava, njemu se život i smrt smenjuju kao noć i dan, a nama - Vreme je dželat.

Dharma je i opasna.



Koliko se sjecam to je Ouspensky rekao u 4 putu, da vrijeme krece kad krenes na put i ucenje.... Nije bilo tocno receno koliko nam je vremena preostalo. Ne zna se jel jos 3 zivota ili tako nesto.... Nije precizirano... Zna se samo da vrijeme za te ljude pocinje otkucavat.

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 1:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Sjenko je napisao/la:
@Snoopy, jel bi tvoj lijek djelovao ako je osoba muškog spola, čime ne želim implicirati da jest, samo me zanima? :mrgreen:


Naravno, nema razlike.

I? koja je poenta, jel mozemo znati o cemu se radi ?
Knjige su super ali cesto nisu delotvorne jer je osoba u svom filmu, i vidi samo njega,
pa je cesto tesko da vidi drugi koji je izvan nje.

Ali moj magicni lijek bi joj mogao pomoci \:D/

Samo moram da cujem o cemu se radi da napravim dijagnozu i razmislim :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 4:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Mislim da Sjenkova "žena iz sjene" ustvari uopće ne postoji nego je on, nakon što je pratio Don Huanove upute, imao susrete sa letačima i ostalim neorganskim bićima pa je malo "usrao gaće" i sada traži defanzivnije metode samorazvoja. Castaneda mu je bio preofanzivan pa sada prelazi na dedu Gurdjijeva i traži savjete kako dalje. hahahah

Ma ne, ozbiljno sad, literatura može biti ponekad od koristi na putu samorazvoja a knjige Gurdjijeva i učenika su među najboljima danas dostupnima. Stoga bi preporuka bila da čita sve redom da se dobro upozna sa materijom. Ali pošto je to veliki i nimalo lak poduhvat postoji jedna bitna stvar koju bi trebalo napraviti prije samoga čitanja i koja bi uveliko olakšala napore koji tek trebaju uslijediti. Gurdjijev je razvio jedan vrlo dobar sistem koji ima glavu i rep a glava bi bila - UVIDJETI VLASTITU MEHANIČNOST. To je krucijalno! Nije da to neće biti navedeno i objašnjeno u knjigama ali ljudi većinom čitaju Gurdjijeva i sve shvataju umom i onda ponavljaju "ja sam mehaničan" ili "ja sam mašina" zato što tako piše u knjizi a ne zato što su to oni shvatili vlastitim bićem. Također jednom kada se uvidi vlastita mehaničnost (bićem), što je izuzetno šokantno, onda više neće biti potrebne nagovori i preporuke, ta osoba će prokopati tunel ispod zemlje - ako je potrebno - samo da pronađe "lijek" za situaciju u kojoj se odjednom našla.




Što se tiče ovoga da čovjeku preostaje još nekoliko ciklusa (života) nakon što shvati da se nalazi u začaranom krugu - to je laž. Sve takve i slične bombastične laži stižu od sufija koji su bili majstori samorazvoja a Gurdjijev je svoj sistem razvio u velikoj mjeri na sufističkom učenju. Stvar je u tom da je takva jedna laž morala biti plasirana zato što ljudi sve odgađaju za sutra iako vjeruju da im je ovo jedini život. E sad zamislite čovjeka koji je shvatio da će živjeti jaaako dugo odnosno da će se život resetirati, takva osoba će rad na sebi pogotovo odgađati za sutra jer ima neograničeno vrijeme na raspolaganju. Pošto to "sutra" nikada neće doći sufiji su plasirali laž koja je vrlo djelotvorna. Gurdjijev je sve to već znao ali je svojim učenicima naravno prenio u izvornom obliku, odnosno lagao im je (tada i još mnogo puta).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 6:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Sjenko je napisao/la:
Dečki hvala vam na brizi. Nije nikakva strašna situacija, niti su nikakve psihičke bolesti u igri. Nije da ja uskraćujem osobi izbor, no znam šta je probala i šta joj se sviđalo a šta nije, zato i mislim da bi Gurđijeff bio odličan. Nije joj ovo prvi doticaj s takvom literaturom i isto tako, ja joj samo nudim još jedan izbor za koji ne zna. Zanima me što specifično od tog izbora da joj ponudim, a ako joj se ne sviđa, slobodno neka ide dalje.

@Snoopy, jel bi tvoj lijek djelovao ako je osoba muškog spola, čime ne želim implicirati da jest, samo me zanima? :mrgreen:

@Lezileboviću, ajde preporuči neku knjigu, za tebe znam da imaš iskustva sa starim Gregom :)

@Nicaze ne znam kako si zaključio da sam mislio da je problem u autorima. Naravno da je problem u ljudima, jednostavno nije svaka osoba za svakog autora. Tu čak ne mora biti stupanj razumjevanja i svjesnosti glavni faktor, nego jednostavno način na koji osoba funkcionira i na koji gleda svijet.

Nisam zakljucio sta si ti mislio vec iznjeo svoje vidjenje da bih objasnio sta sam mislio.I bez toga da reklamiram Osho-a on ima tehnike za zapadni um.Da to su Indijske tehnike i njegove ali zar nije i Gurdjiev iz istog izvora dobio znanje!?Ako cemo o naucnom pristupu tu je Patandjali neprikosnoven.Ja njegove sure ne bih razumio bez Osho-a.Jer tu je problem znacenja rijeci u sanskritu i cijele palete pojmova koji se koriste na Istoku. Naravno Gurdjiev je da tako kazem blizi nama za razliku od Istocnih mistika i njihovih poimanja.Nemoguce ih je shvatiti o cemu govore dok se ne prozivi to sto uce,sto je ujedno i pozivnica svima koji krenu tim putem.Ja ih intelektualno razumijem jer to je nacin na koji su oni i predstavili ono sto jesu,jer ne postoji nacin da nam objasne osjecaj.Mogu da ga opisu ali ne mogu da nam ga daju.I dobra je stvar da postoji vise njih od kojih se moze nauciti.I svako ucenje je alat ali problem nastane kada to postane dogma.Jer onda dolazi do stagnacije,nema napretka.Tole je nakon visegodisnje depresije postigao,Mooji je inspirisan kako on kaze od strane hriscanskog mistika a ostali su svi postigli radom na sebi.Ocigledno je da ima vise puteva koji vode ka budjenju.Ali je daleko lakse doci do toga ako postoji neko da nam pomogne i tu je sva poenta i njihova uloga kao autora.

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 6:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Krambambuli je napisao/la:
---
Ali pošto je to veliki i nimalo lak poduhvat postoji jedna bitna stvar koju bi trebalo napraviti prije samoga čitanja i koja bi uveliko olakšala napore koji tek trebaju uslijediti. Gurdjijev je razvio jedan vrlo dobar sistem koji ima glavu i rep a glava bi bila - UVIDJETI VLASTITU MEHANIČNOST. To je krucijalno! Nije da to neće biti navedeno i objašnjeno u knjigama ali ljudi većinom čitaju Gurdjijeva i sve shvataju umom i onda ponavljaju "ja sam mehaničan" ili "ja sam mašina" zato što tako piše u knjizi a ne zato što su to oni shvatili vlastitim bićem. Također jednom kada se uvidi vlastita mehaničnost (bićem), što je izuzetno šokantno, onda više neće biti potrebne nagovori i preporuke, ta osoba će prokopati tunel ispod zemlje - ako je potrebno - samo da pronađe "lijek" za situaciju u kojoj se odjednom našla.
---


Apropos ovoga, oslobađanje od sopstvene mehaničnosti vodi kroz "svesne napore i dobrovoljnu patnju"(conscious labours and intentional suffering) tj. svesnu i dobrovoljnu patnju. Kad se ovo shvati u punoj meri, e tek onda počinje i Rad i da se pune gaće... :mrgreen:

Nije tek onako Beelzebub rekao da Pakao postoji, ali ne tamo negde, nego ovde na Zemlji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 7:34 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Hvala svima na odgovorima i preporukama.

Vidim, ovdje se povela puno veća diskusija nego što sam planirao :)

@Lezileboviću, ne prešućujem ništa konkretno, nego jednostavno nedajem detalje. @Snoopy nije sad neka posebna situacija, nego su detalji kompleksi, a suština se može izreći i bez njih. To je psihološko nezadovoljstvo sobom i patnja vezana uz isto. Osjećaj da bi stvari trebale biti drugačije, ali ne zna se zašto i nisu i kako ih promjeniti. @Lezi, egdje si rekao da baš neće daleko doći ako pobuda za samorazvojem nije plemenita. Vidiš, moja pobuda na početku razvoja je bila ista kao ova od osobe "in question". Jel to plemenita pobuda? Baš i nije. Jeli bitno? Mislim da nije, jer se i osnovni razlozi mjenjaju s napredovanjem. Uglavnom, ja joj mogu ponuditi, a ona nek odluči oće li večerati. Ne mislim ju siliti ni na šta, jer tek je to kontraproduktivno. To je ujedno odgovor i @Micru, kojem također zahvaljujem na savjetu. Osoba se često izgubi i u plementim pobudama, misleći da je u pravu i da joj je sve jasno.

@Krambambuli, zanimljivo opažanje. Netočno, ali zanimljivo :) Ali u slučaju da mi se desilo to što si opisao sa letačima, anorgancima i gaćama, što je u 99% slučajeva realan sljed događaja (jer prvo vidiš nepojmljivo, a onda mjenjaš gaće :) ) već bi bilo kasno da mjenjam ili ne mjenjam učenje, percepcija bi mi bila otvorena, a realnost prepuna raznoraznih do tad mi nepoznatih bića, bila bi moj novi dom. Ilitiga, bilo bi kasno za skrivati se iza zidova razuma.

Zanimljivo je i to što si opisom mehaničnosti pogodio u suštinu problema moje "tajne osobe xy" :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 8:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
lezilebovic je napisao/la:
Krambambuli je napisao/la:
---
Ali pošto je to veliki i nimalo lak poduhvat postoji jedna bitna stvar koju bi trebalo napraviti prije samoga čitanja i koja bi uveliko olakšala napore koji tek trebaju uslijediti. Gurdjijev je razvio jedan vrlo dobar sistem koji ima glavu i rep a glava bi bila - UVIDJETI VLASTITU MEHANIČNOST. To je krucijalno! Nije da to neće biti navedeno i objašnjeno u knjigama ali ljudi većinom čitaju Gurdjijeva i sve shvataju umom i onda ponavljaju "ja sam mehaničan" ili "ja sam mašina" zato što tako piše u knjizi a ne zato što su to oni shvatili vlastitim bićem. Također jednom kada se uvidi vlastita mehaničnost (bićem), što je izuzetno šokantno, onda više neće biti potrebne nagovori i preporuke, ta osoba će prokopati tunel ispod zemlje - ako je potrebno - samo da pronađe "lijek" za situaciju u kojoj se odjednom našla.
---


Apropos ovoga, oslobađanje od sopstvene mehaničnosti vodi kroz "svesne napore i dobrovoljnu patnju"(conscious labours and intentional suffering) tj. svesnu i dobrovoljnu patnju. Kad se ovo shvati u punoj meri, e tek onda počinje i Rad i da se pune gaće... :mrgreen:

Nije tek onako Beelzebub rekao da Pakao postoji, ali ne tamo negde, nego ovde na Zemlji.


Da bi uvidjeli vlastitu mehaničnost prvo sto bi trebali napravit je ono sto G. kaze da prestanemo lagat sami sebe i da prestanemo sa mastanjem. Ali isto tako su potrebni i drugi ljudi koji cete budit i pokazat tvoju mehanicnost, buduci da ti samog sebe ne mozes vidjet u svakom momentu....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 8:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Da presecem kruzni proces na temi ;), izbor prve knjige je bitan. Predlozio bih Poglede iz stvarnog sveta, imaju strukturu i pristupacan recnik. Moze i Uspenski mada mi se cini da je ovo bolje da bi se osoba X upecala lakse ;).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 8:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Sjenko je napisao/la:
---
@Lezileboviću, ne prešućujem ništa konkretno, nego jednostavno nedajem detalje. @Snoopy nije sad neka posebna situacija, nego su detalji kompleksi, a suština se može izreći i bez njih. To je psihološko nezadovoljstvo sobom i patnja vezana uz isto. Osjećaj da bi stvari trebale biti drugačije, ali ne zna se zašto i nisu i kako ih promjeniti. @Lezi, egdje si rekao da baš neće daleko doći ako pobuda za samorazvojem nije plemenita. Vidiš, moja pobuda na početku razvoja je bila ista kao ova od osobe "in question". Jel to plemenita pobuda? Baš i nije.
---


Pa nije mi jasno koje stvari bi trebale biti drugačije. Ako je u pitanju ono neko nejasno nezadovoljstvo sobom i sledstvena potreba da se sazna što više od sebi na sve moguće načine, onda je plemenita pobuda. Ukoliko se pak, teži samo sticanju kamare para, statusa i nekakvim moćima nad drugim ljudima onda sam siguran da to ne vodi nikud dok čovek malo ne sazri i ne odustane od takvih detinjarija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 9:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
friend je napisao/la:
Da presecem kruzni proces na temi ;), izbor prve knjige je bitan. Predlozio bih Poglede iz stvarnog sveta, imaju strukturu i pristupacan recnik. Moze i Uspenski mada mi se cini da je ovo bolje da bi se osoba X upecala lakse ;).


Ako to nekoga zanima upecat ce se kak god da okrenes, do G.-a sam dosao citanjem Oshe. Svi imaju neki put.... Makar si mislim da mi je netko rekao da ga idem citat i objasnio mi sve, a ja nisam u tom fazonu, ne vjerujem da bi ga citao....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 45 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz