Sada je: čet mar 28, 2024 10:23 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri aug 27, 2014 12:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Bennett: Seksualnost i duhovni razvoj (pogled iz ucenja Cetvrtog Puta):
http://www.mediafire.com/view/o77mt711y ... ennett.pdf

Casopis Gradac - Gurđijev (tematski broj koji obradjuje Gurdjijevljevo ucenje, sa mnostvom rijetkih tekstova, pisanih od strane ucenika iz priorata):
https://www.mediafire.com/?6p0nf1v94zmvpow


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet aug 28, 2014 8:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Hvala i za ovo. I dalje mi je fascinantna, skoro nestvarna, činjenica da je neki časopis kod nas posvetio ceo broj Gurđijevu. :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet aug 28, 2014 9:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Ima da se cita, ihahaj :).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet sep 12, 2014 9:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Nema na čemu, momci, samo čitajte. :)

------------------------------------------
Gurdjijev svira na harmonijumu učenicima u Parizu predveče u svom apartmanu. U mnogim knjigama je opisano kako je muzika koju je svirao izazivala duboke emocije kod njih. Zabeleženo je i da je bilo večeri kada su apsolutno svi redom ridali kao mala deca.

Preporučuje se meditacija ( sitting ). Stanje tišine, praznine, bez misli. Potpuna opuštenost..... prisustvo..... predaja i slušanje melodije uz prigušeno svetlo. Pažnja neka vam bude na telu u predelu srca. Osetite dodir vazduha u grudima prilikom udaha.
Gurdjieff playing harmonium in Paris
https://www.youtube.com/watch?v=UYbB_l2 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub sep 20, 2014 2:38 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon sep 08, 2014 12:59 am
Postovi: 8
Lokacija: BiH
imaju neke misli starih ili ranohriscana da postoje 2 vrste ličnosti:

Božanska i društvena (građanska), tj.: LIČNOST (Suština ili IPOSTAS) i MASKA (PROSOPON ili osoba). Prvo je Suština, drugo OBLIK ILI FORMA te iste Suštine. Otud i knjiga Grigorija Palame atoskog monaha i branioca isihasta koji kažu da Suština i energija nisu isto, itd.

inače pojam ,,lik" je u vezi s Beskonačnim i dvodimenzionalan kao arhetip ili matrica u odnosu na oblik koji nastaje u vremenu-prostoru upravo od ovog lika, plus i jos mnogi drugi faktori oblikovanja energija. Nije isto individualnost i intelektualnost, hoću reći: pojam ,,građanske ličnosti je ta MASKA" o kojoj pričamo ili društvena uloga, ali ima i jedna dublja dimenzija ličnosti koja je, u stvari, upravo ta Suština te ćemo u nekim knjigama pronaći da je Ličnost = Suština (misleći na ovu Božansku, a ne građansku ličnost)

(nikobitein.blogspot)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 15, 2014 9:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Pitanje: U kojoj meri čovek može da razvije biće bez škole?
Odgovor: Bez škole nije moguć stvarni razvoj bića, ili, bolje rečeno, moguće je do izvesne mere, ali je uglavnom nepotpun. Pravi razvoj bića nije moguć bez školskog rada, jer čovek ne može da nadgleda sebe, ne može da bude dovoljno strog prema sebi. A stvar nije samo u tome da se bude strog – čovek jednostavno ne može da se seti stvari u pravo vreme – ili će ih zaboraviti, ili će ih sebi olakšati. Kad bi bilo moguće da čovek radi sam, škole bi bile gubljenje vremena, a sistem ne bi bio neophodan; ali, pošto one postoje, to znači da se bez njih ne može. Čovek sam ne može da ima plan, da ima sistem. Kako se neko može razviti bez plana ili sistema? Kako se može obaviti bilo kakav posao? Kako da čovek stekne neophodno znanje, da razume svoj položaj, kako da zna šta da radi? Čovek ne može da stekne čak ni pripremno znanje sa kojim bi počeo.
Iz knjoge Četvrti put - P. D. Uspenski

Iz ovih reči se može zaključiti da je čovek sam po sebi nemoćan...kako vi vidite ove reči?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 15, 2014 9:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Kad bi svi ili većina ljudi razvili sebe do te mjere do koje je to moguće bez škole za njih,već sama ta činjenica bi smanjila potrebu za školama.Velika je stvar razviti sebe čak i bez škole,mislim da ima o tome poglavlje u UPZČ,Obyvantel ili kako piše drugdje dobri domačin.To je u to vrijeme bio ruski seljak,90 posto tadašnjeg stanovništva,za koju je G. rekao da imaju potrebne kapacitete za napredak,da se ispod toga nemože uopće raditi,a da ima i ispod toga a ciljao je gradsku elitu Moskve i Petrograda.Tako da biti dobri domačin što čovjek može bez nekog specijalnog obrazovanja bi vec prema knjizi bila pravilna priprema za rad.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub nov 15, 2014 11:32 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet aug 22, 2014 4:44 pm
Postovi: 26
Jel istina ono za Gurdjijeva da je bio na Tibetu u isto vreme kad i neki Nacisticki okultista , pa da je Nacistima nekako uspeo , naravno svesno i namerno , uvaliti kukasti krst , koji je simbol smrti ,a oni to nisu skontali , da bi Nacizam po tom simbolu doziveo neslavan kraj - Smrt ? :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 16, 2014 11:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Ostrov je napisao/la:

...

Iz ovih reči se može zaključiti da je čovek sam po sebi nemoćan...kako vi vidite ove reči?


Na osnovu ovih riječi pogrešno je zaključiti da je čovjek bespomoćan, ipak treba sagledati veću sliku. (Takođe treba se zapitati tko zaključuje, tko donosi takav zaključak? Ali to je sada neka druga tema.)

Ključna je prva rečenica koja kaže da je moguće razviti se do određene mjere. Ako se dobro prouči i shvati eneagram, prava priroda vremena i slične stvari onda je razvoj do određene mjere sve što je potrebno čovjeku u sadašnjem trenutku. Bez tog početnog, samostalnog razvoja čovjek nikada neće biti u mogućnosti da dođe do prave škole. Ako čovjek sada zaključi da samostalno neće ništa postići, prestat će radit na sebi, potrošit će još jedan život (ciklus), umrijet će, napraviti krug i vratiti se ponovno u istu situaciju (samo u "drugom" životu) u kojoj treba odlučiti da li raditi na sebi samostalno ili ne. Ponovno će zaključiti da bez škole nije moguć potpun razvoj, napravit će istu grešku i tako u krug. Besmisleno je očekivati da će se nešto promjeniti u "drugom" životu ako čovjek stalno radi iste stvari i donosi iste zaključke. Znači treba napraviti iskorak kako bi čovjek u nekim drugim ciklusima privukao drugačije stvari i naposlijetku, korak po korak, došao do prave škole u kojoj je moguć potpun razvoj.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon nov 17, 2014 6:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Gurđijev je rekao da moramo mijenjati svoje navike, jer mijenjajući svoje navike mijenjamo svoj karakter, a potom i sudbinu. Rekao je i ovo: činite ono što vam je teško. I onda zaista dođemo do teške stvari koju smo u životu preskakali i obilazili, ali radi vlastitog razvoja moramo učiniti upravo ono što smo u životu izbjegavali, preskakali.
U filmovima su nam često skrivene stvari. Tako je u filmu koji sam nedavno gledala... na početku filma junak je bio kukavica i nije mogao dati vlastitu ruku da bi spasio nečiji život. Na kraju filma junak je morao staviti ruku u stroj da bi izvukao dijete, spasio život. Dakle, način je drugačiji, ali opet mora dati ruku.
Primjer iz života. Osoba upada iz veze u vezu jer ima kronični strah od samoće, jer je za tu osobu pakao biti sam. Ipak partner takve osobe će ili umrijeti ili otići, jer takva osoba mora imati radi svog razvoja iskustvo samoće.

Dakle, kod svakog problema koji imamo potrebno je čitati, proučavati, dobiti ideju i onda primjeniti ideju. Jer probleme ne možemo zaobilaziti.

Također želim reći, a i Gurđijev je rekao: obujte lijevu cipelu na desnu nogu.... Želio je reći da banalna stvar poput obuvanja cipela naopako može na neki način utjecati na život, a da mi ne vidimo kako utječe. Dakle, sve je povezano. Primjer, frajer traži curu i ne vidi kako bi to bilo povezano s njegovom ovisnošću o alkoholu. Ili frajer ne može naći posao, ali ne može shvatiti kakve veze bi imalo njegovo pranje prljavog veša, spremanje drva, kućanski poslovi s njegovim traženjem posla.

Slijedeća točka.... Današnji čovjek čita, proučava, prelazi sa stvari na stvar, a gotovo ništa ne primjenjuje u vlastitom životu. A život je prekratak da bi si dozvolili takav luksuz. Dakle, potrebno je sebe promatrati, a zatim sebe gurati. Jer mogu ja reći nekome dobro je za zdravlje nositi naopako cipele, za ljepotu, za mršavost, za stabilnost. Ništa ne vrijede takve izjave jer osoba mora zaista nositi naopako cipele da bi imala vlastito iskustvo. Odnosno, mijenjati svoje navike, ako puno pričamo , pričati malo i obrnuto. Ako smo neuredni, postati uredni; ako smo pretjerano uredni, postati nemarniji. Odnosno, obuti naopako cipele, ili mijenjati navike.

Pitanje vjere.... Gurđijev je ostavio u naslijeđe svoje plesove. Ovo je moje mišljenje... Bilo koji neprirodni položaj tijela koji traje duže od nekoliko minuta izaziva kod čovjeka fokusiranost. To je kontrola tijela, a potom i misli i osjećaja. Zamislimo istočnjačkog borca, a la Bruce Lee, i borac zna tehniku fokusiranja. Fokusira se na protivnikove oči, ili šake, ili noge i obori protivnika.Mogli bi se reći da je tehnika meditacije ili fokusiranja dobra tehnika. Danas se ide dalje u tome pa kažu: fokusiraj se na novac, dobro zdravlje, uspjeh, dobar auto. Pitanje koje se nameće: a da li je za čovjekov duhovni razvoj ili napredak kao čovjeka bitno fokusiranje na dobar auto? I tu je zamka. Reći će brojni duhovnjaci:" Pa to znači da mogu utjecati na svoju fizičku stvarnost ,da sam nadčovjek. " A nadčovjek je želio biti Hitler.

Dolazimo do pitanja cilja. Da li je moj cilj da se dočepam dobrog auta ili je moj cilj duhovni razvoj mene kao čovjeka? Ako je to ovo drugo onda se iz dana u dan mogu fokusirati jedino na Boga. Razmišljati, čitati, promatrati sebe i druge, obavljati duhovnu praksu i činiti sve ono što moderni čovjek smatra prevaziđenim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto nov 18, 2014 2:34 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub jan 25, 2014 12:38 am
Postovi: 19
Ostrov je napisao/la:
Pitanje: U kojoj meri čovek može da razvije biće bez škole?
Odgovor: Bez škole nije moguć stvarni razvoj bića, ili, bolje rečeno, moguće je do izvesne mere, ali je uglavnom nepotpun. Pravi razvoj bića nije moguć bez školskog rada, jer čovek ne može da nadgleda sebe, ne može da bude dovoljno strog prema sebi. A stvar nije samo u tome da se bude strog – čovek jednostavno ne može da se seti stvari u pravo vreme – ili će ih zaboraviti, ili će ih sebi olakšati. Kad bi bilo moguće da čovek radi sam, škole bi bile gubljenje vremena, a sistem ne bi bio neophodan; ali, pošto one postoje, to znači da se bez njih ne može. Čovek sam ne može da ima plan, da ima sistem. Kako se neko može razviti bez plana ili sistema? Kako se može obaviti bilo kakav posao? Kako da čovek stekne neophodno znanje, da razume svoj položaj, kako da zna šta da radi? Čovek ne može da stekne čak ni pripremno znanje sa kojim bi počeo.
Iz knjoge Četvrti put - P. D. Uspenski

Iz ovih reči se može zaključiti da je čovek sam po sebi nemoćan...kako vi vidite ove reči?


Naravno da je 'ljudsko biće' nemoćno ako se gleda sa najprizemnijeg nivoa koji samo služi sa mehaničke radnje u spoljašnjem svetu. Sa tog nivoa sve je ovako kako navodi Uspenski.

Ipak postoji nešto što se može nazvati 'kompletno ljudsko biće', za takvo biće moguće je sve ovo što Uspenski navodi da nije moguće!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 21, 2014 12:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Nadovezaću se na ovo što je Pejn rekao,

Ne samo da postoje ljudska bića za koje ne važi ovo što je Uspenski rekao, nego između "običnih" ljudi i tih individua postoji niz među-stadijuma koji svi ipak nešto mogu u odnosu na nas smrtnike. Samo svi oni su (složio bih se s tim) ipak "produkt" školskog rada. Mislim, može se što-šta saznati i shvatiti čitajući knjige ali je kao u svim drugim oblasima(od sporta do atomske fizike) ipak potrebno pripremiti se u kontaktu s nekim jer niko nije postao vrhunski sportista a ni neki vrhunski stručnjak ili umetnik a da prethodno, bar u nekom periodu, nije pohađao pripremne škole. Nemoguće ili jako teško da je moguće(a i uz svu moguću pomoć je malo verovatno).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 27, 2014 6:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Što kažete, stručnjaci, s kojim djelom od Gurđijeffovog učenja je najbolje započeti? Ne pitam za sebe, nego za jednu osobu koja ima pomalo općenitog znanja o funkcioniraju ljudskih bića, no nedostaje joj preciznosti i načina kako da to što zna primjeni na sebi. O disciplini nećemo ni pričati. Ja joj nemogu pomoći s preporukom, pošto sam o Gurđijeffu i četvrtom putu saznao više kroz razgovore s ljudima, te nešto manje kroz čitanje djela poput key concepts (pojmovnik), Negative emotions, i ponešto iz belzača, koji djeluje prekompliciran za početnike. Unaprijed hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 27, 2014 8:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
^ A što baš Gurdjieff ako nije neumesno? :D

Mislim, ako već ne može da se odluči odakle da počne, a dobro je početi bilo kako samo da je početak, onda možda i nije sigurna da joj treba baš Gurdjieff.

A bilo bi dobro i da zna unapred da je naš vrli učitelj je bio iz one čvršće ekipe, pa od nekog dubljeg kontakta sa njegovim idejama može da očekuje i mnogo "džaranja žaračem u dupe" kako je on sam definisao njegovu misiju.

Zbog toga se nekad pitam, nije li bolje ići za nekim optimističkim Babom ili naći mir u meditaciji o Koanu - od ovoga? Jeste da su neke stvari odmah mnogo jasnije duši koja žudi za odgovorima, ali to upravo često izaziva stanje koje ne da nazad a ne može se ni napred - drugim rečima, PATNJA. I kad se svesno prihvati, ne pada lako... Nekome ko nije siguran da je TO TO jer je probao mnogo šta drugo prethodno, ne bih preporučivao. [-X :^o :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet nov 27, 2014 10:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Sjenko je napisao/la:
Što kažete, stručnjaci, s kojim djelom od Gurđijeffovog učenja je najbolje započeti? Ne pitam za sebe, nego za jednu osobu koja ima pomalo općenitog znanja o funkcioniraju ljudskih bića, no nedostaje joj preciznosti i načina kako da to što zna primjeni na sebi. O disciplini nećemo ni pričati. Ja joj nemogu pomoći s preporukom, pošto sam o Gurđijeffu i četvrtom putu saznao više kroz razgovore s ljudima, te nešto manje kroz čitanje djela poput key concepts (pojmovnik), Negative emotions, i ponešto iz belzača, koji djeluje prekompliciran za početnike. Unaprijed hvala.


Mozda bi najbolje bilo da se ta osoba prvo upozna sa vise probudjenih,kao sto je Osko ili Mooji pa ko joj vise "legne".Meni licno vise leze ova dvojica nego G.Pogotovo Osho koji je iznjeo stavove i objasnio svoje prethodnike u svojim knjigama,diskursima koji su na jutjubu.Vjerovatno je odgovorio na svako pitanje koje se moze postaviti na temu probudjenih i budjenja.Gurdjiev je potezak,da tako kazem u oblacima bar za mene.

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 28, 2014 12:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Zašto baš Gurđijeff? Po nekom mom poznavanju istog, ovo što znam od različitih baba, oshoa, moojia, kastanedosa i sličnih, gurđijeff ima najstrukturiraniji pristup koji djelomično, svojim objašnjenjima, podsjeća na neku vrstu konkretne znanosti. Uz to, nudi i praktične vježbe samopromatranja i uspostavljanja kontrole nad vlastitim mentalnim, emocionalnim, seksualnim (i ostalim, da sad ne nabrajam sve centre), što je recimo zapravo ono što ovoj osobi treba. Što se patnje tiče, ova osobna, da se razumijemo, nema plemenite ciljeve samorazvoja na pameti, nego je upravo patnja glavni pokretač koji ju tjera da se razvija. Ona je baš u tom stanju da je došla do toga da nemože ni naprijed ni nazad. I šta ćemo sad s njom?

Osho recimo nudi isto kroz meditacije, kroz striktno istočnjački pristup disciplini, koji makar je uspješan, definitivno nije za strukturirani, opsesivni zapadni um osobe u pitanju. Mooji je čisti genij ako si sposoban shvatiti ga ne samo intuitivno, nego zrelošću svoje svijesti. Uz njegov lazy man's way to enlightment ti ništa ne treba. No opet, naša osoba "in question" ima sve samo ne dovoljno zrelu svijest da bi ikako mogla shvatiti moojia (izuzev intuitivno u smislu, da shvaćam i slažem se, što nebi imalo realno nikakvog odraza na njenu situaciju) i isto shvaćanje mogla iskoristiti. Kastaneda je za one koje zanima mistično i onostrano, koji bi na svoje tri oka vidjeli čudesa postojanja, poput mene, no ujedno je preapstraktan i nevjerojatan, pa pomalo lud i strašan za one koje to direktno ne žele. Dapače, mnogi ga shvaćaju neozbiljno zbog toga, smatrajući da je to nekakva fikcija. Ono malo što kastaneda nudi od samorazvoja i discipline, makar pogađa direktno u sridu, naoko nema vrijednosti (makar ima) za one koje ne zanima onostrano. Većina ga ili fanatično uzme cijelog, ili ga jednako tolko pljuje i mrzi. Gurđijeff pak, je negdje na pola puta između sve trojice, (četvrti put? :mrgreen: ). Ne fokusira se direktno na onostrano, ima pristup kroz vježbe samopromatranja i samosvijesti pristupačan zapadnjaku, skupa sa objašnjenjima pristupačnim zapadnjaku i nema milosti, doduše nemaju je ni ostala četvorica, svaki na svoj način. Ispada da je stari greg jedini koji joj može pomoći :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 28, 2014 6:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Sjenko, mozes li objasniti o cemu se radi?
Jel devojci dijagnozirana neka psihicka bolest- problem ili ne?

Nikako da ukopcam koji je motiv da se njen zivot usmerava,
a moguce da bi imao jedan pravi zapadnjacki lek.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 28, 2014 6:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Dobro, shvatam tvoje viđenje situacije ali ipak bi trebao osobi "in question" prepustiti izbor. Gurđijev podučava o samo-razvoju sa akcentom na onom "samo" jer onaj ko se odluči da krene tim putem je "on his own" tj to je lična, najintimnija stvar i odluka. Zašto petlja tebe u SVOJ izbor? A ko je tebi birao? Nije to pomoć kao oko profesionalnog usmerenja, pa onda, ajd' da pitam i tebe šta misliš da je najprobitačnije, to bi bilo Ok.

Osim toga, ne znajući kakva je patnja u pitanju, Gurđijevove ideje nisu anestetik koji blaži bol ili izlaz iz nekakvog škripca, to sam hteo da istaknem u prethodnom postu - 100x naprotiv! Stoga, da li joj treba još teškog sranja ako već pati, prepusti joj da sama odluči.

Tako, ja bih, if I were you, razastro po stolu i Kastanedu i Osha, starog dobrog Beelzebuba i još mnoge ine, i rekao... Pick YOUR choose. :mrgreen: Jer verujem u proviđenje i lični izbor in this matter.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 28, 2014 7:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Heh, promaklo mi... :wink: ako je u pitanju ženska osoba, bol joj možeš ublažiti i na neki drugi način... :mrgreen:

I ozbilno, što reče snoopy, nije loše razmotriti... mistici nisu lek za svaku boljku.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet nov 28, 2014 8:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Sjenko je napisao/la:
Zašto baš Gurđijeff? Po nekom mom poznavanju istog, ovo što znam od različitih baba, oshoa, moojia, kastanedosa i sličnih, gurđijeff ima najstrukturiraniji pristup koji djelomično, svojim objašnjenjima, podsjeća na neku vrstu konkretne znanosti. Uz to, nudi i praktične vježbe samopromatranja i uspostavljanja kontrole nad vlastitim mentalnim, emocionalnim, seksualnim (i ostalim, da sad ne nabrajam sve centre), što je recimo zapravo ono što ovoj osobi treba. Što se patnje tiče, ova osobna, da se razumijemo, nema plemenite ciljeve samorazvoja na pameti, nego je upravo patnja glavni pokretač koji ju tjera da se razvija. Ona je baš u tom stanju da je došla do toga da nemože ni naprijed ni nazad. I šta ćemo sad s njom?

Osho recimo nudi isto kroz meditacije, kroz striktno istočnjački pristup disciplini, koji makar je uspješan, definitivno nije za strukturirani, opsesivni zapadni um osobe u pitanju. Mooji je čisti genij ako si sposoban shvatiti ga ne samo intuitivno, nego zrelošću svoje svijesti. Uz njegov lazy man's way to enlightment ti ništa ne treba. No opet, naša osoba "in question" ima sve samo ne dovoljno zrelu svijest da bi ikako mogla shvatiti moojia (izuzev intuitivno u smislu, da shvaćam i slažem se, što nebi imalo realno nikakvog odraza na njenu situaciju) i isto shvaćanje mogla iskoristiti. Kastaneda je za one koje zanima mistično i onostrano, koji bi na svoje tri oka vidjeli čudesa postojanja, poput mene, no ujedno je preapstraktan i nevjerojatan, pa pomalo lud i strašan za one koje to direktno ne žele. Dapače, mnogi ga shvaćaju neozbiljno zbog toga, smatrajući da je to nekakva fikcija. Ono malo što kastaneda nudi od samorazvoja i discipline, makar pogađa direktno u sridu, naoko nema vrijednosti (makar ima) za one koje ne zanima onostrano. Većina ga ili fanatično uzme cijelog, ili ga jednako tolko pljuje i mrzi. Gurđijeff pak, je negdje na pola puta između sve trojice, (četvrti put? :mrgreen: ). Ne fokusira se direktno na onostrano, ima pristup kroz vježbe samopromatranja i samosvijesti pristupačan zapadnjaku, skupa sa objašnjenjima pristupačnim zapadnjaku i nema milosti, doduše nemaju je ni ostala četvorica, svaki na svoj način. Ispada da je stari greg jedini koji joj može pomoći :D

Nije problem u autorima,problem je u nama.Zato ja i kazem da osoba treba da za sebe pronadje ono sto joj odgovara.Recimo ja savrseno razumijem o cemu oni svi govore ali nije u tome poenta.Svi smo mi na odredjenom stepenu razumjevanja i samim tim razumijemo ili ne razumijemo stvari.Na kraju krajeva,svi putevi vode ka vrhu.Pitanje je kojim putem osoba ide.Ja sam neke osnovne stvari od Gurdjieva procitao ali dalje me "smara".Ono sto je njegova tehnika da tako kazem je totalna predaja licnosti,tj odbacivanje (i svi ostali o tome takodje govora ali na razlicite nacine).Svi su oni razliciti a istovremeno su isti.Dosli su do saznanja i stanja bivanja probudjenim i samim tim to je za njih nesto najjednostavnije sto postoji a istovremeno je veoma tesko za postici.Ja se ne zamaram time da se probudim niti nesto radim po tom pitanju.Ja pustam svojoj prirodi na volju pa sta se desi desi.Dosao sam dovde upravo postupajuci tako,ali to je moja prica.

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz