Sada je: sub apr 27, 2024 6:48 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 2:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Ajde da potaknemo inteligentan razgovor i ozivimo temu:

Jedno od najvaznijih mesta gde se ljudi spoticu - svesna patnja:
Kako ste razumeli razlikovanje nesvesne patnje i svesne patnje?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 4:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
friend je napisao/la:
Ajde da potaknemo inteligentan razgovor i ozivimo temu:

Jedno od najvaznijih mesta gde se ljudi spoticu - svesna patnja:
Kako ste razumeli razlikovanje nesvesne patnje i svesne patnje?

kroz identifikaciju, ako je čovjek svjestan svoje identifikacije bilo da je unutrašnja ili vanjska, tada je svjestan i patnje koja ta identifikacija proizvodi, ako je mehaničan, odnosno nesvjestan identifikacije, tada nije svjestan ni patnje.

unutrašnja identifikacija je identifikacija sa svojim unutrašnjim stanjem, sa mislima i raspoloženjem.
vanjska identifikacija je identifikacija sa životom koji ta stanja i kreira.

recimo: neko ti je ogrebao auto i ti si bjesan.

jedno tvoje "ja" se identifikovalo sa autom, a misli su samo povećavale bjes u tebi.
to je mehanička, odnosno nesvjesna identifikacija koja stvara nesvjesnu patnju.

ukoliko čovjek odluči da posmatra svoje stanje nastalo identifikacijom, odnosno, da bi se pomjerio iz stanja u kojem se našao, on mora da se podjeli na dva djela - na posmatrača i posmatrano. na taj način on počinje da se izmješta iz tog položaja patnje. kada posmatrač uspije da posmatra kao svjedok, dakle, bez bilo kakvog misaonog uticaja na objekat posmatranja kojim bi osuđivao ili kritikovao to svoje stanje, tada je preobražaj izvjestan jer njegovo samoposmatranje postaje svjesno.
ukoliko, pak, pokuša da mislima na bilo koji način djeluje na objekat posmatranja, bilo osudom ili kritikom, tada kreira sukob i nova "ja" stvaraju novu patnju.
tada ostaje mehaničan odnosno nesvjestan i nemoguće je da se izmjesti iz tog mehaničkog stanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 24, 2013 10:00 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
friend je napisao/la:
Ajde da potaknemo inteligentan razgovor i ozivimo temu:

Jedno od najvaznijih mesta gde se ljudi spoticu - svesna patnja:
Kako ste razumeli razlikovanje nesvesne patnje i svesne patnje?



Patnja je integralni dio ljudskog života, a po sebi je opširan pojam jer se pojavi u raznoraznim formama i često nije ni viđena kao patnja. Naravno da ljudi obićno žive u stanju patnje koja je nesvjesna, pretežno ni ne prihvate je kao patnja. Mnogi pokušaju pobjeći od takvih emocionalnih stanja na raznorazne načine, mnogi padaju u beskonačnu spiralu samosažaljenja jer pokušaju promjeniti to stanje.
Reći da prava sreća za čovijeka u stanju u kijem se nalazi je samo privremeni prestanak te patnje.
"Probuđeni" čovjek ili čovjek koji je dosegao barem određeno stanje svjesnosti doživi patnju na svjestan način. On ne je pokuša zaustaviti, prihvati je jer zna da je patnja svojstvena čovjeku. Kad takav čovjek osjeti patnju on je osjeti sa svim svojim bićem, pretvara je u priliku koja mu može biti od pomoći razumjeti i postati svjesniji.
Ali "običan" čovjek ne postupi na ovakav način. Kao što je Zoka spomenuo, on se poistovjeti sa čime se dešava u njemu i sa situacijama koje se odvijaju izvan njega. Bez da ulazimo u što je zapravo identifikacija- jer bi to zbilja zahtjevao hrpu i hrpu traktata koja bi bila nedovoljna i nekorisna bez praktičnog iskustva, tj. duge i konkretne prakse- jedini način za čovjeka da dosegne razumjevanje kroz životnih prilika je upravo promatranje. Nažalost knjige nisu dovoljne za shvatiti što je u praksi promatranje, jer to nije samo odvojiti pažnju (akcija koja je sama po sebi zahtjevna), Promatranje je sam po sebi vještina, ne neka "caka" koju skontaš i možeš primjeniti.

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 30, 2013 4:36 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto maj 28, 2013 4:43 pm
Postovi: 5
Najpre sloboda od poistovećivanja, sloboda.

_________________
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 30, 2013 7:36 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Prosirivanje svijesti

Primjeti navike, ponavljaj navike sto sporije i sto svijesnije
Navike poput hodanja, ispijanja kafe, pusenje cigare, pranje zuba, kupanje, citanje, pisanje, crtanje itd
Sve radite duplo sporije i svijest ce se prosiriti


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 31, 2013 9:23 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Nitko ne hoda i pritom razmišlja o hodanju ili pijenju kave. Razmišljamo o raznim problemima koji nas muče. Problem je što pritom naš um skakuće s jednog problema na drugi i nikad ne ulazi dublje i rješavanje nečega. Potrebna je koncentracija na jedan problem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 31, 2013 3:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 27, 2007 3:57 pm
Postovi: 54
Lokacija: Sarajevo
Pepeljugo kocnetracijom i razmisljanjem o problemu, ti ces upoznati problem, cak ces mozda i dosticu taj nivo koncentracije, da u svakom momentu razmatras problem, sigurno ce ti se i zivot vrtiti u krug zato sto trezis problem a ne odgovor.
Problem je sto vecina vas na zivot gleda kao problem koi treba da se rijesi, a ustvari ste vi problem za zivot.
Zivot je jednostavan, bez potrebe ga komplikujete.
Nemoj misliti da oko mene cvijece cvijeta, ja sam samo covjek, koi voli zivot i zahvaljuje se na svakom trenutku, cak i kad mi je lose i kad mi ne ide ja i dalje vjerujem da sve ima svoj razlog i nastavljam dalje ne odustajem, i zaista uvije razlog postoi nekad je da me ojaca da bih mogao da prosirim svijest a nekada samo da mi kaze kolko sam neke stvari pogresno gledao.
Zivot je zajebant, on voli da se igra sa stavovima. Najbolji je ucitelj za one koi vole zivot a najveci neprijatelj za one koji misle da mogu da ga kontrolisu.

Gledaj, slusaj, divi mu se pa ce i on poceti da obraca paznju na tebe.

Gledaj , uci, radi. NE FILOZOFIRAJ


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 31, 2013 4:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
"nekad sam samo pogrešno gledao"
Puno mi se lošeg dogodilo samo zato što sam pogrešno gledala na stvari. Sad to mogu vidjeti jer gledam u prošlost. Ostajala sam na površinskom zapažanju. Bojala sam se zaviriti dublje u bilo koju situaciju, problem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 31, 2013 7:33 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto maj 28, 2013 4:43 pm
Postovi: 5
Bez patnje čovek ne može da raste; ali kada vi patite, vi mislite samo o sebi, vi osećate sažaljenje prema sebi, i ne želite da patite jer to čini da se osećate neugodno, čini da želite da pobegnete od stvari koje utiču na vas da se osećate loše. Kada čovek pati, on oseća samo samosažaljenje. Nije tako sa pravim čovekom. Pravi čovek takođe nekad oseća sreću, stvarnu sreću; ali kada on oseća stvarnu patnju, on ne pokušava da zaustavi ovu stvar u sebi. On to prihvata jer zna da je to ispravno za čoveka. Morate da patite da bi spoznali istinu o sebi; morate da naučite da patite sa voljom. Kada patnja dođe do čoveka on od nje mora napraviti Namernu Patnju, mora je osećati svim bićem; mora želeti sa takvom patnjom da će mu to pomoći da postane svestan.

Gurđijev

_________________
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 31, 2013 11:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Dobro došla srećo!
Dobro došla patnjo!
Dobro došla 1 Nuit!


:love5:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet maj 31, 2013 11:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Ona Nuit, oklen to? Slobodan prijevod Petersa ako se ne varam?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub jun 01, 2013 9:34 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto maj 28, 2013 4:43 pm
Postovi: 5
Hvala, Bajs; veoma originalna dobrodošlica. :D :angel4:

Samo tako, to je preveo jedan moj prijatelj, našao je među člancima o Gurđijevu.

_________________
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


Zadnja izmjena: Ona Nuit; ned jun 02, 2013 10:17 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jun 02, 2013 1:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
E pa reci mu da taj citat i još mnogo jednako lijepih može naći u knjizi Fritza Petersa - My Journey with a Mystic 8)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jun 02, 2013 12:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Pozdrav ona nuit, dobrodosla :-)

(btw 104. strana fritzove knjige)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned jun 02, 2013 10:17 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto maj 28, 2013 4:43 pm
Postovi: 5
Hvala na informaciji, Samo tako.)))

Friend, hvala na dobrodošlici; impresionirana sam.))))

:angel4:

_________________
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 03, 2013 5:49 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto maj 28, 2013 4:43 pm
Postovi: 5
Biti u stanju da činiš jednu stvar u jedno vreme - ovo je svojstvo Čoveka, ne "čoveka" pod znacima navoda.

"Kada radite jednu stvar, činite je sa celim bićem. Jedna stvar u jedno vreme. Sada ja sedim ovde i jedem. Za mene ništa drugo ne postoji na ovom svetu osim ove hrane, ovog stola.Tako morate da činite u svemu. Kada pišete pismo, ne razmišljajte u isto vreme koliko košta pranje one košulje – kada računate troškove pranja, ne razmišljajte o pismu koje treba da napišete. Sve ima svoje vreme. Budite SPOSOBNI da činite JEDNU STVAR U JEDNO VREME – ovo je svojstvo Čoveka - ne “čoveka” pod znacima navoda."

G.

_________________
Do what thou wilt shall be the whole of the Law.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 10, 2013 5:31 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Zna li netko gdje se mogu nabaviti ove dvije knjige:

C. S. Nott - Učenje Gurđijeva: dnevnik jednog učenika

C. S. Nott - Putovanje kroz ovaj svet



Sve sam pretražio ali kao da ne postoje u knjižarama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 10, 2013 6:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Nadji izdavaca na googlu pa se nadjite u Beogradu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 10, 2013 7:08 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
Krambambuli je napisao/la:
Zna li netko gdje se mogu nabaviti ove dvije knjige:

C. S. Nott - Učenje Gurđijeva: dnevnik jednog učenika

C. S. Nott - Putovanje kroz ovaj svet



Sve sam pretražio ali kao da ne postoje u knjižarama.



Tu možeš skidati verziju na engleskom knjige "Putovanje kroz ovaj svijet"

http://bookos.org/book/1400453/751eba

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jun 11, 2013 9:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
mrSarmoung je napisao/la:
Krambambuli je napisao/la:
Zna li netko gdje se mogu nabaviti ove dvije knjige:

C. S. Nott - Učenje Gurđijeva: dnevnik jednog učenika

C. S. Nott - Putovanje kroz ovaj svet



Sve sam pretražio ali kao da ne postoje u knjižarama.



Tu možeš skidati verziju na engleskom knjige "Putovanje kroz ovaj svijet"

http://bookos.org/book/1400453/751eba



Ok, hvala. Znači ni vi neznate mogu li se kupiti knjige online i na našem jeziku. (Naravno prijedlog da idem tražiti izdavača u Beograd je nerealan.)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 80 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz