Sada je: čet mar 28, 2024 8:09 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto dec 29, 2009 3:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
OK neću te više pilat, samo ću reći da ne vidim zašto uopće govoriti drugima o tome što radimo u svojoj unutrašnjosti, a pogotovo ako nisu u stanju da stvore ispravnu predodžbu o tome.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto dec 29, 2009 10:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Padaju neki obrasci u razmišljanju i nemoguće je nekome ko ti je vrlo blizak da ne primjeti to. Onda istoj toj osobi budući da si mislio da je "širokih vidika" kažeš o čemu se radi i ona problijedi od straha. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jan 15, 2010 10:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
kolos je napisao/la:
grishka je napisao/la:
- Ako je motivacijski govor, its gud for ju.

Zanimljivo razmišljanje,ali o ovakvim sitnicama i o ovakvom razmišljanju i govori G. a i gnostika.A ko je točno to što si napisao,jesu li svi govori, kojima je motivirao Hitler i raznorazni njemu slični psihopate iz cijelog svijeta i iz svih razdoblja,"dobri" ili ne.Jer sam 100% siguran da ljudi koji su to slušali osjećali ugodu i oslobođenje,...,motivaciju da ubijaju,a što vjerojatno i nije dobra stvar.


Znam za sebe da vjerojatno imam usadjene negativne emocije spram
određenih naroda, možda čak i ljudi druge puti i ne znam što bi sve
učinio kada bi me netko mjesecima uvjeravao da "činim dobro" ugnjetavanjem
tih ljudi. pretpostavka:nađem se u epicentru masovne histerije. sto pritisaka sa
raznih strana..pomiješane emocije..kakva bi bila vaša odluka? ili smo svi ovdje čisti? :D
toliko dobro znam sebe. :wink: pokušat ću ponovo promatrati
te emocije kada izadju na površinu. jedino tako ću ju ih moći razumjeti.
od filozofiranja nikad ništa. zastupam prije svega iskrenost prema sebi.
rispekt!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jan 15, 2010 10:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
grishka je napisao/la:
Zamislite koliko je njima trebalo kojekakvog materijala,uglavnom okultnog, morali su da stvore čitav ogroman i stravičan sistem da bi Čoveka okrenuli na suprotnu stranu od predodređenja, odnosno da bi zatrpali ono što se zove Čovek i da bi Sin Božiji sve zaboravio. Sagledajte letimično ogromnost i činioce sistema.
Zamislite sada kolika je snaga Čoveka kada je sve ovo bilo potrebno tamnim silama da oko
7000 goda drže čoveka sputanog.
Sistem je počeo da puca 2000 g kao što se moglo primetiti.
Buđenje je počelo nezaustavljivo i čovek više nikada neće zaspati.Ništa od najavljenih proročanstava se neće dogoditi,jer oni nisu predskazali, već sugerisali ljudima događaje
da ljudi počnu o njima misliti, jer mi sve stvaramo svojim mislima.
Nama nije potrebno znanje već mudrost a nje ima u nama dovoljno.
Treba da promišljamo o svemu i sve će nam se kazati.
Pozdrav


Zamolio bih te da mi opišeš kako si se osjećao dok si pisao taj tekst?

mislim da bi mi mogao time pojasniti puno bolje "bit" nego "pukim riječima"
čiju vrijednost i sam relativiziraš. Kada smo već u temi u gurdjieffu..evo
nam prilike da se malo posmatramo.
ponavljam:kakve su se emocije razvijale u tebi dok si pisao prethodna dva posta?

Čista znatiželja to je sve. pozdrav! :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jan 15, 2010 7:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Inertia je napisao/la:
kakva bi bila vaša odluka? ili smo svi ovdje čisti?

Vidjet ćemo kad se dogodi.

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jan 18, 2010 9:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Inertia je napisao/la:

. pretpostavka:nađem se u epicentru masovne histerije. sto pritisaka sa
raznih strana..pomiješane emocije..kakva bi bila vaša odluka? ili smo svi ovdje čisti? :D
!


Bio sam u takvoj situaciji ali srećom u takvoj poziciji da sam morao ostati pasivan inače bih popustio i povelo bi me ludilo. Tada su svi ludi i ako se ikako može treba pobjeći što dalje od te situacije, mislim i emocionalno i fizički.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jan 22, 2010 6:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
http://www.youtube.com/watch?v=V8YWVhUL0lM&feature=related

:hello2:

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 10:54 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Prichate o "stealth" praktikovanju tehnika, kao da je to neki problem. Nisam primetio nista sto bi se uopste moglo praktikovati drugacije? Pa jbg, nigde se ne traze ljudske zhrtve il neshto slichno, pa da skrene paznju narodnih masa. Jedino treba svoje stavove i misljenje zadrzati za sebe, to je sve. Bar onako kako ja to vidim, ili to, ili nesto radim pogresno

_________________
Nisam kriv, časna reč!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 5:43 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Imam jedno pitanje, ako niko nece shvatiti kao provokaciju.

U kojoj knjizi je Gurdjijev pisao o LJUBAVI?

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 5:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
O ljubavi se ne piše.
Njegovo delo je ljubav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 5:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Ljubav je treća neutralizirajuća sila prema Gurdjieff-u koja održava odnose između jednog i drugog.

Što se itekako razlikuje od ljubavi za koju većina ljudi misli da je.
Jel svi misle da je ljubav pozitivna,a ona je u biti neutralna sila.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 6:29 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
A jel igde napisao bar jedno poglavlje o pravoj ljubavi? Kao sto to Osho radi?

Ne zezam, nego nesto uporedjujem, ali nisam procitao sve od Gurdjijeva, pa da ne lutam.

Hvala.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 7:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon nov 16, 2009 6:37 pm
Postovi: 104
daco je napisao/la:
Ljubav je treća neutralizirajuća sila prema Gurdjieff-u koja održava odnose između jednog i drugog.

Što se itekako razlikuje od ljubavi za koju većina ljudi misli da je.
Jel svi misle da je ljubav pozitivna,a ona je u biti neutralna sila.

a koje su, u tom slucaju, ostale dvije sile?
ne sjecam se da sam to procitao, mada je moguce da sam previdio.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 9:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
Rudar je napisao/la:
A jel igde napisao bar jedno poglavlje o pravoj ljubavi? Kao sto to Osho radi?

Ne zezam, nego nesto uporedjujem, ali nisam procitao sve od Gurdjijeva, pa da ne lutam.

Hvala.

Ne nema poglavlje samo o ljubavi.
Ne možeš uzeti jedno zrno bez cjeline. Moraš sve shatiti ili nećeš ništa shvatiti.


daco je napisao/la:
Ljubav je treća neutralizirajuća sila prema Gurdjieff-u koja održava odnose između jednog i drugog.

Što se itekako razlikuje od ljubavi za koju većina ljudi misli da je.
Jel svi misle da je ljubav pozitivna,a ona je u biti neutralna sila.


Svaka sila može biti neutralizirajuća. Zavisi od situacije do situacije. Nekada je ljubav pozitivna, nekada pasivna, a nekada neutralizirajuća.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon feb 22, 2010 10:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
a koje su, u tom slucaju, ostale dvije sile?
ne sjecam se da sam to procitao, mada je moguce da sam previdio.


Zakon broja tri,o tome se ovdje radi.

Evo iz citat Gurdjieff-gnostika


Citat:
U ezoterici, prvi zakon se zove - Zakon Broja Tri (ili Zakon Trojstva). Sve što postoji,
postoji kao rezultat konvergentnih dejstava tri sile, na jednu istu tačku i u isto vrijeme:
pasivne, aktivne i neutralizirajuće.
Pasivna sila je produkt statičkog principa: Prostor. Aktivna sila je proizvod dinamičkog
principa: Vrijeme. Neutralizirajuća sila obezbjeđuje održavanje Ekvilibrijuma u cijelom
Univerzumu, na svakom njegovom nivou. S obzirom da se ovdje radi o silama, sve tri ove
sile su - aktivne. Imena su im nadjevena u cilju opisivanja uloge koju svaka od njih igra u
toj međusobnoj saradnji iz koje se rađa određeni fenomen koji se uzima u obzir, odnosno,
manifestuje.
Gledajući iz tog ugla, život u ovom Univerzumu je jedan stalni proces neprekidnog
stvaranja koji se odvija u svakom njegovom domenu, na svakom njegovom nivou i na
svakom koraku.
Jedan od klasičnih primjera na kojima se može predstaviti međusobna interakcija ove tri
sile je kruh. Da bi smo ga napravili, mi moramo imati brašno, vatru i vodu. U ovom slučaju,
brašno je provodnik pasivne sile, vatra aktivne a voda neutralizirajuće sile.
Bitno je shvatiti da supstanca koja u jednom slučaju služi kao provodnik pasivne sile, u
nekom drugom slučaju može da bude provodnik aktivne a u trećem, neutralizirajuće sile.
U slučaju trgovine, roba predstavlja pasivnu silu, želja kupca za određenom robom, -
aktivnu silu, dok novac ovdje služi kao neutralizirajuća sila.
Isto tako se može reći i da, u opštem smislu, ponuda predstavlja pasivnu, potražnja
aktivnu a plaćanje neutralizirajuću silu.
I pasivna sila je sila i kao takva ona može da ima aktivan karakter. Na psihološkom planu,
šarmantnost ili seksipilnost neke žene može predstavlja pasivnu silu koja je po svojoj
suštini aktivna.
Neutralna sila najčešće izmiće našoj pažnji zbog bipolarne prirode našeg uma. Ona u
nekim slučajevima može da igra i ulogu katalizatora dok je njena fundamentalna uloga u -
povezivanju.
Tako kod kruha imamo i razne moguće varijacije u međusobnoj interakciji ovih sila.
(Previše vatre - zagorio hljeb, premalo vode - tvrd hljeb, premalo vatre - prijesan hljeb…)
Pasivna sila sadrži u sebi sve mogućnosti stvaranja određenog fenomena, aktivna sila
interveniše kao izvođać (realizator), dok se neutralizirajuća sila ponaša kao regulator
odnosa izmeñu druge dvije sile, koji određuje njihovu dozu na jedan optimalan način.
To ujedno i objašnjava činjenicu zašto je pasivna sila ta kojoj se pridaje pre-eminencija
ovog fenomenalnog svijeta. Ta pre-eminencija je bila direktan rezultat stanja kod prvog
Stvaranja Svijeta. Da bi prešlo iz ne-manifestovanog, monopolarnog stanja koncentrisanog
na svoju posebnu svijest i suštinu, u kojem se Božanstvo nalazilo prije Stvaranja Svijeta, -
u manifestovano stanje, prva je morala biti - misao. Tako ste Vi ti koji ste bili prvo
zamišljeni. Ta ideja koja je podrazumjevala i Božansko požrtvovanje u smislu osuđivanja
samog sebe na samo-ograničenje, sadrži u sebi Ljubav, kao onu treću, neutralizirajuću
silu.
Tako je nastalo Univerzalno Ja i Univerzalno Vi, sa ljubavlju kao neutralizirajućom silom,
koja održava odnose između jednog i drugog.




Rudar je napisao/la:
A jel igde napisao bar jedno poglavlje o pravoj ljubavi? Kao sto to Osho radi?

Ne zezam, nego nesto uporedjujem, ali nisam procitao sve od Gurdjijeva, pa da ne lutam.

Hvala.


Nema poglavlja,ali o ljubavi piše u nekim knjigama,više ćeš "shvatiti" čitajući Gurdjieff-a nego Osho-a,štoviše on je MUST READ za sve koji se upuštaju u duhovnost.

Zanima me šta uspoređuješ,ako se smije znati.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto feb 23, 2010 12:05 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 28, 2009 9:26 am
Postovi: 60
@ daco

Nisam siguran da je to gurdijeff


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto feb 23, 2010 11:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon sep 26, 2005 12:54 pm
Postovi: 117
Lokacija: OSIJEK
Gurđijev je bio Veliki majstor stare škole.

U velikoj većini slučajeva je namjerno govorio kontra svog uvjerenja sve iz razloga da stvori konfuziju u učenicima i iz konfuzije da ih usmjeri u pravilan razvoj.

Sve što je radio i pisao je bila ogromna ljubav za ljude.

Ne znaći da te voli to što ti neko govori da te voli,niti da te ne voli zato što ti govori da te ne voli.
Osho je imao prosvjetiteljsku ulogu,i njegove riječi se mogu uzeti zdravo za gotovo,dok Gurđijev.....

Njemu je bio bitan JEDAN čovjek,i sve je radio za jednog,i onda to zna biti vrlo kontradiktorno..

S tim da je pred kraj života odustao od svoje prvobitne ideje i napisao SVE i SVJA..

Koje nikad nije dovršio..

Osho je vrhunac jasnoće duhovne literature,a Gurđijev vrhunac namjerne zapletenosti s ciljem..

Ošo OSHO,ošo Gurđijev,ostali smo mi gotovani i lijenčine..

Nekad si za takvo Znanje,morao napustiti svoj život,porodicu,sve...a danas proguglaš i tananana...izvolte!!

A SVE ŠTO TAKO DOĐE I NE CIJENI SE.

Oba su super,samo mi nevaljamo.

pozdrav! :roll:

_________________
Išto tako jedan čojek, išo i išo kad odjedanput niđe ga.E sad dal je on ošo u havu il su ga ale odnijele nezna se.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto feb 23, 2010 4:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
@ daco

Nisam siguran da je to gurdijeff


Ako misliš na onaj tekst što sam postao,to nije od Gurdjieff-a djelo već je više kao komplet određenih tema o kojima je govorio+gnostika,ali on itekako govori o zakonu broja tri.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto feb 23, 2010 4:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
Nekad si za takvo Znanje,morao napustiti svoj život,porodicu,sve...a danas proguglaš i tananana...izvolte!!


Nikakvo guglanje i traženje po netu neće izvući čovjeka iz situacije u kojoj se nalazi,na neki način može pomoći,ali jako malo,tu smo gdje jesmo,možda netko na forumu se i odluči tražiti po istoku ako doživi ništavnost svega u sebi,ali treba dosta novaca za takav poduhvat,a da ne govorim o tradicionalnim putevima i odluku za neke od njih.A ovako živjeti i raditi sam neke stvari su stvarno teške gotovo nemoguće u okolnostima gdje živimo.

Ono što mene muči je to što znam da sam nemogu ništa,da treba tražiti grupu-školu ljudi,ali ove fourth way škole ipak nesmatram toliko korisnima zbog toga što tamo nema čovjeka koji je stvarno došao iz neke škole,pa da može prenijeti znanje ostalima i druge navoditi na put.
Barem je takvo moje mišljenje što se toga tiče.

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto feb 23, 2010 7:29 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Citat:
Zanima me šta uspoređuješ,ako se smije znati.


Imam pored sebe "nekoga", a imam i neki materijal pred sobom, ali nikako nemam nameru ulaziti u polemike. Zato necu vise ni objasnjavati.

Hvala.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz