Sada je: sub apr 27, 2024 2:27 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 9:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
Da bi uvidjeli vlastitu mehaničnost prvo sto bi trebali napravit je ono sto G. kaze da prestanemo lagat sami sebe i da prestanemo sa mastanjem. Ali isto tako su potrebni i drugi ljudi koji cete budit i pokazat tvoju mehanicnost, buduci da ti samog sebe ne mozes vidjet u svakom momentu....


Slažem se s prvom rečenicom potpuno. A zašto je grupni rad ipak potreban, si lepo rekao u drugoj. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 9:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
lezilebovic je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
Da bi uvidjeli vlastitu mehaničnost prvo sto bi trebali napravit je ono sto G. kaze da prestanemo lagat sami sebe i da prestanemo sa mastanjem. Ali isto tako su potrebni i drugi ljudi koji cete budit i pokazat tvoju mehanicnost, buduci da ti samog sebe ne mozes vidjet u svakom momentu....


Slažem se s prvom rečenicom potpuno. A zašto je grupni rad ipak potreban, si lepo rekao u drugoj. :D


Pitanje... Kako nac skolu i gdje??????

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 9:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
Pitanje... Kako nac skolu i gdje??????


Pa znaš kako, ja sam dugo pokušavao da stupim u kontakt sa strancima, čak pokušavao da odem "preko" samo zbog toga, ali nešto mi je uvek iskrsavalo i osujećivalo... Pri tom sam bio potpuno slep za nešto što se odvijalo 15 godina pred mojim nosom ali i sad kad bih mogao, ne mogu, jer moram da brinem za druge ljude... totalni bedak, jbg... ](*,)

Otvori 6-tore oči, možda su ti bliži nego što ti se čini.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 9:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
lezilebovic je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
Pitanje... Kako nac skolu i gdje??????


Pa znaš kako, ja sam dugo pokušavao da stupim u kontakt sa strancima, čak pokušavao da odem "preko" samo zbog toga, ali nešto mi je uvek iskrsavalo i osujećivalo... Pri tom sam bio potpuno slep za nešto što se odvijalo 15 godina pred mojim nosom ali i sad kad bih mogao, ne mogu, jer moram da brinem za druge ljude... totalni bedak, jbg... ](*,)

Otvori 6-tore oči, možda su ti bliži nego što ti se čini.


Da ti budem iskren ne vidim ispred sebe apsolutno nista, ai nisam u situaciji kak bi rekao "papirnatoj" :)

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 9:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Eh, pa nisam ni ja video. 15 godina čudnog slepila i propuštenih mogućnosti. Ipak, jedan od tih stranaca mi je davno rekao da na sam život treba da gledam kao na učitelja. Tako i radim, ali učitelj je preblag. Pušta me da, na momente, predugo spavam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 11:03 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
sector57 je napisao/la:

Da bi uvidjeli vlastitu mehaničnost prvo sto bi trebali napravit je ono sto G. kaze da prestanemo lagat sami sebe i da prestanemo sa mastanjem. Ali isto tako su potrebni i drugi ljudi koji cete budit i pokazat tvoju mehanicnost, buduci da ti samog sebe ne mozes vidjet u svakom momentu....


Ne, ne. Da bi netko tko je objektivan uvidio vlastitu mehaničnost potreban je samo jedan događaj od 10-15 sekundi ili čak i manje, nije potrebno nikakvo predznanje i pripreme. Gledanje sebe u svakom momentu je samoposmatranje i tu se slažem da bi drugi ljudi mogli biti od pomoći itd. Vršenje samoposmatranja nikako ne može biti prvi korak, to dolazi kasnije, puno kasnije. Čovjek koji još nijednom nije uvidio vlastitu mehaničnost neće sigurno raditi samoposmatranje. Zašto bi to radio? Iz kojeg razloga, ako misli da je sve u redu sa njim i da vuče sve konce u svojem životu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned nov 30, 2014 11:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned aug 24, 2014 1:43 pm
Postovi: 48
Ovo što Krambabuli kaže je zaista tačno. Da se uvidi mehaničnost ne treba mnogo. Nekom zna doći i samo od sebe, bez ikakvog znanja o ovakvim stvarima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 01, 2014 1:15 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
sector57 je napisao/la:
lezilebovic je napisao/la:
sector57 je napisao/la:
Da bi uvidjeli vlastitu mehaničnost prvo sto bi trebali napravit je ono sto G. kaze da prestanemo lagat sami sebe i da prestanemo sa mastanjem. Ali isto tako su potrebni i drugi ljudi koji cete budit i pokazat tvoju mehanicnost, buduci da ti samog sebe ne mozes vidjet u svakom momentu....


Slažem se s prvom rečenicom potpuno. A zašto je grupni rad ipak potreban, si lepo rekao u drugoj. :D


Pitanje... Kako nac skolu i gdje??????

Možda je stvar u tome da ima znanja i to praktičnog samo treba biti uporan i to pronaći i to uglavnom nije u obliku u kojem čovjek očekuje,ali treba se zadovoljit i time što se pronađe.Meni je interesantna stvar Feldenkreis metoda ima u Zagrebu par mjesta,spominje se u onoj knjizi koju je baš gore neko postavio koja sumira rad Gurdieffa,u Bennetovoj grupi su radili ovu metodu,ukratko nanovo učenje pokreta.
“Svrha metode je osoba organizirana da se kreće s minimalno napora i maksimalnom efikasnošću, ne mišićnom snagom, već povećanom svijesti o tome kako pokret funkcionira.” – Moshe Feldenkrais

Još nisam isprobao onu mišićnu relaksaciju po Jacobsenu :oops: ,probam ove jednostavnije zasad,želim reći da teško da ćemo naći baš ŠKOLU,ali i iz ovakvih stvari može čovjek za sebe uzeti ono što može iskoristiti u radu.G je govorio da se mora uzimati i kad se ne daje,čak i krasti ako treba.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 01, 2014 2:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Potraga je napisao/la:
Ovo što Krambabuli kaže je zaista tačno. Da se uvidi mehaničnost ne treba mnogo. Nekom zna doći i samo od sebe, bez ikakvog znanja o ovakvim stvarima.


To što je Krambabuli rekao čini mi se da je samo delimično tačno. Tačno je to da je dovoljno samo malo vremena da se mehaničnost uoči. Međutim, zbog onoga što je G. nazvao našim najvećim neprijateljem, samo-smirivanja(self-calming) koje je drugo ime za laganja sebi o sebi kad se ona izmaštana slika o sebi nikako ne poklopi s posmatranom reakcijom, takav izdvojeni uvid je obično vrlo slaba impresija.

Verovatno većina ljudi zaista uočava mehaničnost ali isto tako je zbog samo-smirivanja posmatraju kao izuzetak od pravila i nikad ne uvide njen puni značaj. A i pošto to uopšte nije prijatno viđenje za samoljublje, takvi primeri se iz sve snage guraju pod tepih sve dok se ne oforme dovoljno jaki odbojnici koji na kraju čoveka učine potpuno slepim i gluvim za sopstvenu mehaničnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon dec 01, 2014 9:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Potraga je napisao/la:
Ovo što Krambabuli kaže je zaista tačno. Da se uvidi mehaničnost ne treba mnogo. Nekom zna doći i samo od sebe, bez ikakvog znanja o ovakvim stvarima.


Naravno da je tačno, i to 100% tačno. Nisam to napisao zato što mislim da je tako ili zato što sam negdje pročitao da bi tako trebalo biti nego iz čistog iskustva. Upravo to što si spomenuo mi se desilo prije nekih 7-8 godina a tada još nisam bio pročitao nijednu knjigu slične tematike niti sam imao bilo kakvog znanja o takvim stvarima. Znači iz čistog mira sam na pola minute ugledao sebe kako radim potpuno suprotnu stvar od one koju sam ustvari želio napraviti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto dec 02, 2014 6:33 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Krambambuli je napisao/la:
---
Što se tiče ovoga da čovjeku preostaje još nekoliko ciklusa (života) nakon što shvati da se nalazi u začaranom krugu - to je laž. Sve takve i slične bombastične laži stižu od sufija koji su bili majstori samorazvoja a Gurdjijev je svoj sistem razvio u velikoj mjeri na sufističkom učenju. Stvar je u tom da je takva jedna laž morala biti plasirana zato što ljudi sve odgađaju za sutra iako vjeruju da im je ovo jedini život. E sad zamislite čovjeka koji je shvatio da će živjeti jaaako dugo odnosno da će se život resetirati, takva osoba će rad na sebi pogotovo odgađati za sutra jer ima neograničeno vrijeme na raspolaganju. Pošto to "sutra" nikada neće doći sufiji su plasirali laž koja je vrlo djelotvorna. Gurdjijev je sve to već znao ali je svojim učenicima naravno prenio u izvornom obliku, odnosno lagao im je (tada i još mnogo puta).
---


Jeste, samo ovo me podseti na onu priču o dva kraja štapa u uvodu Belzebuba. Valjda je hteo s tim da upozori da sve ima i dobru ali i lošu stranu pa i ezoterijske ideje. Ne možemo biti sigurni da je laž.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 03, 2014 10:23 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned mar 09, 2014 10:17 pm
Postovi: 7
Da li netko na ovom forumu misli da je postiga neki visi stupanj razvoja svijesti, recimo priblizio se cetvrtom? Mene muci da li se moze ista postici bez povlacenja u osamu. Izgleda mi dosta teze zivjeti u ovakvoj okolini i napredovati u razinama svijesti. Lakse je ako nema nicega da ti odvuce pozornost pa je tako mos lakse posvetit sebi odlazeci u osamu. Ako ides cetvrtim putem da se ne razdvajas od drugih iako si medju njima, da bi isa tim putem mislim kako se ne razdvajat od drugih, recimo da postignes neku razinu svijesti van prve tri, u cetvrtoj promatras objektivnije na okolinu, vidis sto se događa, kako i zašto, ne možeš da utječeš na te događaje, prilagođavaš se i palis opet neko drugo ja koje glumi da bude neodvojeno, kao svjesnije si mehanican, al mislim da to ne moze upalit da tako zivis, jednostavno kad glumis opet si dio tih masina, opet te vraca u mehanost ako zivis u medju strojevima,jer preko tebe se isto nesto pokrece i to te vraca nazad, tako da nemos ni doc do tog viseg stupnja? Vjezbama samopromatranja, nadzire mi se rezultat odvajanja, jer ne vidim pripadnost medju masinama nikakvu, mislim da je manje vjerojatnije doci do nekih visih razina svijesti preko ovoga sto govori gurdjiev, okolina te jednostavno guta, primjerice sto je veci grad to je vise te energije koja te guta, ako je manje manja je njena nazocnost, mozda bi bilo onda logicnije da u osami lakse dodjes do toga, jer je tamo manje negativnih utjecaja, rijesis to sa sobom i vratis se nazad. Vidim da što više proučavam sebe, to do cega dolazim zeli ici bizat, otkantat sve i trazit osamu, a gurdjiev to odbacuje. Koja bi bila uopce svrha postizanja vise svijesti, sta onda i kad dodjem do necega, ocel me to ucinit vise sretnijim nego kad prihvatim da sam i sad vec sretan sto mi se ostvaruju fiktivni nametnuti ciljevi,a koji mi se i ne ostavari recu da ianako nisu bili u prvom planu. Izgleda mi dosta teze rekoh bi i nemoguce uklopit se u ovu masineriju i ujedno biti svjestan sebe, jer onda ne bih radio ono sto ne zelim odnosno bio uklopljen. Ako mi imamo plan,imamo cilj, uvijek je sve doslo izvana, bilo to dobar posao,skola, obitelj, bit supermen ili biti na 7 stupnju svijesti, sve to dolazi izvana, da nisam sazna za to ne bi sa ni pisao o tome ni razmislja.
Da bi mogao izaci iz zatvora, moras prvo shvatit da si u njemu, a kako izaci iz zatvora a da ostanes u njemu, opet si u sluzbi drugih, a kao varas ih jer si svjestan da ih varas?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri dec 03, 2014 11:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
^ Mislim da si ti već nešto postigao time što ne razmišljaš na isti način kao većina koja smatra da je svesna individua ko živi u sredini okružena takođe svesnim ljudima koje, tako da kažem, upravljaju svojim životima i odgovorni su za svoje postupke.

Što se tiče pitanja o odlasku u osamu, bilo bi ti lakše da nešto postigneš ali to su oni veštački, najbolji uslovi u kojima nema otpora. Čim bi se vratio tamo odakle si otišao, izgubio bi sve. To zato što se volja, svest, individualnost mogu razviti samo u konfliktnim situacijama borbe između hoću i neću, da i ne. To stvara energiju,"toplotu" koja ujedinjuje naša rascepkana bića. A konflikte najviše izaziva suživot sa drugima pa su to i najbolji uslovi za Rad.

Pažnja i ne može da se razvije na drugi način nego da se stalno boriš da ti je nešto iz okoline ili tvog unutrašnjeg sveta potpuno ne okupira i pretvori u identifikaciju.

A što se tiče glume, treba da se prisetiš da si pre no što si upoznao ideje Četvrtog Puta bio potpuna mašina koja je samo slepo reagovala na događaje iz okoline na ovaj ili onaj način, bez mogućnosti izbora reakcije. Gluma ima za cilj da ne reagujemo slepo iznutra nego da naš unutrašnji odgovor bude svestan i po našoj volji. Ili da uopšte ne reagujemo na ono na šta pre jesmo što je možda najčešći slučaj. To nas ne čini delom "tih mašina" iznutra, što je pre bio slučaj. A to iznutra je jedino bitno. Spolja treba biti "sve svim ljudima" kao što je bio Sv. Pavle.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 8:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Vizualizacije i afirmacije uopće nisu potrebne, jer i ne možete dobiti ono što želite nego ono što već jeste. Teška rečenica? Sve što je potrebno je pročišćavanje emocija putem molitve, Biblije ili na neki drugi način. A onda slijedi popravljanje financijske, ljubavne ili bilo koje druge situacije. Pročišćene emocije su pozitivnije, zahvalnije, uzvišenije, razumnije, u njima nema ogorčenosti i nezadovoljstva.
https://www.youtube.com/watch?v=OnePxvxi26k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 8:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
wcaroll, Ti si od svijeta, ali i nisi od svijeta.

Ovo je rečenica iz Biblije, ili nešto slična. Odnosi se na ljude u radu na sebi koji žive i rade u ovom svijetu, ali stvari vide drukčije, dublje, uzvišenije. Ne vide stvari i pojave svojim vlastitim očima, nego ih vide očima Učenja kojeg slijede.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 12:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
wcarrol je napisao/la:
Da li netko na ovom forumu misli da je postiga neki visi stupanj razvoja svijesti, recimo priblizio se cetvrtom? Mene muci da li se moze ista postici bez povlacenja u osamu. Izgleda mi dosta teze zivjeti u ovakvoj okolini i napredovati u razinama svijesti. Lakse je ako nema nicega da ti odvuce pozornost pa je tako mos lakse posvetit sebi odlazeci u osamu. Ako ides cetvrtim putem da se ne razdvajas od drugih iako si medju njima, da bi isa tim putem mislim kako se ne razdvajat od drugih, recimo da postignes neku razinu svijesti van prve tri, u cetvrtoj promatras objektivnije na okolinu, vidis sto se događa, kako i zašto, ne možeš da utječeš na te događaje, prilagođavaš se i palis opet neko drugo ja koje glumi da bude neodvojeno, kao svjesnije si mehanican, al mislim da to ne moze upalit da tako zivis, jednostavno kad glumis opet si dio tih masina, opet te vraca u mehanost ako zivis u medju strojevima,jer preko tebe se isto nesto pokrece i to te vraca nazad, tako da nemos ni doc do tog viseg stupnja? Vjezbama samopromatranja, nadzire mi se rezultat odvajanja, jer ne vidim pripadnost medju masinama nikakvu, mislim da je manje vjerojatnije doci do nekih visih razina svijesti preko ovoga sto govori gurdjiev, okolina te jednostavno guta, primjerice sto je veci grad to je vise te energije koja te guta, ako je manje manja je njena nazocnost, mozda bi bilo onda logicnije da u osami lakse dodjes do toga, jer je tamo manje negativnih utjecaja, rijesis to sa sobom i vratis se nazad. Vidim da što više proučavam sebe, to do cega dolazim zeli ici bizat, otkantat sve i trazit osamu, a gurdjiev to odbacuje. Koja bi bila uopce svrha postizanja vise svijesti, sta onda i kad dodjem do necega, ocel me to ucinit vise sretnijim nego kad prihvatim da sam i sad vec sretan sto mi se ostvaruju fiktivni nametnuti ciljevi,a koji mi se i ne ostavari recu da ianako nisu bili u prvom planu. Izgleda mi dosta teze rekoh bi i nemoguce uklopit se u ovu masineriju i ujedno biti svjestan sebe, jer onda ne bih radio ono sto ne zelim odnosno bio uklopljen. Ako mi imamo plan,imamo cilj, uvijek je sve doslo izvana, bilo to dobar posao,skola, obitelj, bit supermen ili biti na 7 stupnju svijesti, sve to dolazi izvana, da nisam sazna za to ne bi sa ni pisao o tome ni razmislja.
Da bi mogao izaci iz zatvora, moras prvo shvatit da si u njemu, a kako izaci iz zatvora a da ostanes u njemu, opet si u sluzbi drugih, a kao varas ih jer si svjestan da ih varas?

Pozdrav

Već su ti ukazali da ti se dešava promjena,a tebi se naravno čini da stojiš na mjestu.

Problem ti je ako gledaš na druge ljude kao na mašine što one i jesu,i kažeš NE VIDIM PRIPADNOST MEĐU MASAMA NIKAKVU.To ne vidiš jer si nisi priznao da si I SAM MAŠINA.Tada bi osjećao itekak pripadnost,vidio bi da baš ono kaj nevoliš kod nekog imaš i sam,taj osjećaj pripadnosti nebi mogo izbjeći čak i kad bi to jako htio,jer to dolazi samo po sebi,kak budeš otkrivao sebe bićeš mekši prema ljudima i vidjet ces što se kaže sebe u njima.

Ideš po mom skromnom sudu dobrim putem,daj si vremena i promatraj,ne možeš još znati koja je svrha više svijesti,ali već imaš dobru ideju čim sve ovo radiš i razmišljaš o tome.Svrhe bi trebalo biti ali kasnije,na početku to i nije bitno svrha je samo promjeniti najgore stvari u nama,koje si primjetio a morao si i misli i emocije i poze i grčenja mišića sve potpuno nepotrebno i mehaničko.Kad ti prvi put tvoj bliski prijatelj kaže da mu se čini da si neiskren,da važeš riječi,da nisi spontan iako je okruženje potpuno ugodno i sa bliskim si ljudima,on ti to neće reći vjerojatno na ružan način,ali ce dat ti do znanja da on vidi da ti glumiš i pitat ce te zašto.Ti mu naravno nečeš reći,izmislit češ nešto,ali to ce ti pokazati već napredak jer ako ti ne vidiš,vide drugi.

Ustraj,pusti sreću u životu i pitanja hoće li te viša svjest učinit sretnijim.To sve dolazi kasnije,prvo trebamo mjenjat ono kaj primjetimo da je najgore,ako nemožemo onda nađeš nešto drugo jer imamo toliko puno govana u sebi da je izbor stvarno ogroman,doduše do onih največih ćemo kad tad morat doći ali čini ono kaj možeš,ono kaj nemožeš češ kasnije a doći će vrijeme kad ćeš moći.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 3:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Da dopunim još nešto u vezi ovog pitanja:

Citat:
Da li netko na ovom forumu misli da je postiga neki visi stupanj razvoja svijesti, recimo priblizio se cetvrtom?


Mislim da smo svi koji se bavimo Četvrtim Putem postigli visi stepen razvoja svesti, doduše samo u intelektualnom smislu. I to tako što ovo učenje pripada i dolazi nam od ljudi višeg nivoa svesti koji su direktno spoznali kako stvari stoje i preneli nam to. Tako da već znamo, bar u meri u kojoj smo u stanju učenje shvatiti ii prihvatiti, kako okolina, bliža i dalja, izgleda nekome u 4-tom stanju svesti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 4:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 3:42 pm
Postovi: 46
Zanimljiv primjer rada na sebi u teškoj situaciji,pa sam mislio da je zgodno da postam tu.


This is an example of a very common, recurring mechanical reaction I experienced actually several weeks ago, but it was so vivid, that I would like to submit it as a part of "this month's exercise".
I was ready to check out at the grocery store. It was very crowded and of course they only had one line open. Immediately I began to feel all the frustration, anxiousness, anger normally associated with such an occurance. I even felt hatred toward the clerks and the other people in front of me in line. I heard an inner voice say "don't they know I'm in a hurry and that I have much more important things to do with "my time".

Suddenly I detected a deep distaste. But it wasn't about the "situation". I realized it was a distaste of my reaction to the situation. I remembered the work. But suddenly I went beyond the theoretical teaching and "experienced" a completely different state. There was no struggle, only the experience of freedom, wakefullness and yes, even joy. I suddenly saw that I had no where else to be that was more important than where I was and in that particular moment. In fact I was exactly where I was supposed to be in that moment. The moment expanded to seem to include a different time.
I began to observe so many things that I would normally be oblivious of. Especially interesting was the expressions on the peoples faces. I could see that we do indeed live in a world of sleeping people, normally including ourselves. The building itself, the lighting, the "advertising", colors, all became so vivid.

As I left, I very soon returned to my planning, daydreaming, etc., but I was able to commit the experience to my "work memory". As a result of this experience and many others like it, I have been blessed to increase these moments in frequency, duration and intensity. It is like tuning into a finer frequency than life presents to us. This increases my valuation of the work. It is a seeing (as Maurice Nicoll would put it) the Goodness of the Truth.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 6:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Sa zakašnjenjem da se uključim u raspravu
Što se tiče koju knjigu treba ponuditi nekoj osobi da čita zavisi od toga iz kojeg centra ta osoba funkcijoniše...čovek 1,2,3.
Čovek 1 delovanje iz fizičkog centra može da počne sa proučavanjem joge,... plesovi, pa i sam budizam...
Čovek 2 delovanje iz emotivnog centra može da počne sa čitanjem Osho. Mooji,...
Čovek 3 delovanje iz intelektualnog centra može da počne sa čitanjem Uspenski, Gurdjijev, Krišnamurti...
E sad pošto čovek kao čovek deluje najmanje iz dva centra...tako da je samo pitnaje iz koja dva centra deluje i koji je jači centar.

Uglavnom knjigu koju bi trebalo svi ljudi da pročitaju pre nego što se upuste u traženju jeste od Uspenskog knjiga Tertium Organum.

Što se tiče pitanja ..Da li netko na ovom forumu misli da je postiga neki visi stupanj razvoja svijesti, recimo priblizio se cetvrtom?‚‚

Bez škole, bez učitelja teško da sam čovek može da dosegne četvrti nivo svesti. Zašto? Zato što je čovek zaboravan i što je čovek slab i blag učitelj prema sebi...svi znamo zbog čega je to tako...zbog toga što čovek nema ja.
E da da se vratimo na školu... i sa školom je veliko pitanje do kojeg stupnja zaista čovek može doseći...

Čovek i da može da pobegne iz zatvora on nema kuda da ode...jednostavno je to tako...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet dec 04, 2014 10:38 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned mar 09, 2014 10:17 pm
Postovi: 7
Dok sam odgovara crkla mi baterija na lap topu, punjaca trenutno nemam. Budem kompletno odgovorio naknadno. Uglavnom jasno mi je da sam masina, mislim da to nisam porica nigdi, jasno mi je da bez skole i nekog tko ti ukazuje da sspavas ne mos postic neki rezultat, zato i spominjem osamu jer vidim da osobe za koje smatram da su nes postigli to su dovezli iz osame, i nisu izgubili vrativsi se.
Ovo je ukratko, editirat cu naknadno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1206 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 97 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz