Sada je: čet mar 28, 2024 11:43 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 02, 2013 9:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Audio knjiga Beelzebuba.

http://archive.org/details/BeelzebubsTa ... 2011Update

Za one koji se gaze Ouspenskim godinama a stoje na mjestu, ovo je dobro mjesto za početi. Ako Gurdjieff piše i glanca knjigu 7 godina, to nešto znači. Nemojte očekivati da će vam sve vrijednosti ove knjige biti eksplicitno očite. Da citiram Bennetta: "Gurdjieff ne daje objašnjenje simbolizma i čitatelj to možda i ne sluti, ali dok čita on biva podvrgnut određenom iskustvu. (...) Ništa im se ne sugerira. Ništa im se čak i ne objašnjava, ali i ne shvaćajući, oni počinju misliti na nov način."

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub maj 11, 2013 3:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
http://www.fileswap.com/dl/twU4but56/C. ... f.pdf.html

Zanimljivo odlomak u mom slobodnom prijevodu:

Jednom su dva psihologa iz Engleske, na putu na konferenciju u Ženevi, došla u Prieure, po svoj prilici da dobiju Gurđijevljeve poglede na razne škole. Bili su upoznati s Uspenskim. Gurđijev im je priredio divan ručak, ali svaki put kad bi mu postavili pitanje on bi ga iskrenuo na šalu. Nakon ručka ih je odveo u šetnju imanjem i natrag do učionice, šaleći se i ponašajući se kao ekscentrik. Ja sam stajao pored vrata i on me pitao: "Koji dan je danas?" Utorak - rekoh. On se okrenuo prema njima s osmijehom: "Zamisli! On kaže utorak a cijelo vrijeme ja mislim srijeda." I onda ih je odveo u učionicu. Oni su bili unezvjereni.

:mrgreen:

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Zadnja izmjena: Samo tako; uto maj 14, 2013 8:37 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned maj 12, 2013 8:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
http://archive.org/details/82Commandmentsspoken.Video

Ne znam je li autentično ali čini mi se da bi moglo biti. Zna li tko?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 20, 2013 1:46 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon maj 20, 2013 12:45 pm
Postovi: 2
Pozdrav svima,

Htio bih čuti vaša razmišljanja / iskustva o samoposmatranju pa vjerujem da je ovo pravo mjesto za to.
Ovako, radim samoposmatranje zadnjih nekoliko godina u svim mogućim situacijama. Na početku je bilo izuzetno teško usmjeriti pažnju prema sebi i svojim emocijama ali sa vremenom je to postajalo nekako prirodnije i moram reći da sam zadovoljan napretkom koji je do sad ostvaren.
Ali u zadnje vrijeme, možda otprilike zadnjih pola godine, dešava se nešto vrlo čudno i nadam se da će mi netko od vas to uspjeti razjasniti.

Primjer:

Radim samoposmatranje mjesec dana svaki dan koliko god je to moguće bez ikakvih problema, pažnja je okrenuta unutra, osjećam sebe ("to") u prostoru i sve je odlično. Odjednom i niotkud naiđe period od recimo 5-10 dana gdje jednostavno nemam snage da okrenem pažnju prema sebi, osjećam se iscrpljeno, razum podivlja, nevjerojatna buka u glavi, nemam nikakvu kontrolu. Odlučim promatrati to stanje, sjetim se sebe ali nakon samo nekoliko sekundi ponovno "zaspim" jer jednostavno nemam snage, to je puno jače od mene. Na silu se pokušavam sjetiti sebe po 50 puta dnevno ali i 50 puta vrlo brzo utonem u san. Onda opet nakon nekog perioda sve se vrati u "normalu". Radim samoposmatranje mjesec-dva i sve je odlično nakon tog bi ponovno ušao u burno razdoblje gdje jednostavno nemam snage da radim samoposmatranje. Znam da moram ali ne mogu održati svjesno stanje duže od nekoliko sekundi. I tako već neko vrijeme gore-dole, gore-dole.



Volio bih čuti vaša iskustva po tom pitanju. Događaju li se nekome slične stvari? Neki koristan savjet koji je i vama pomogao?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 20, 2013 2:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT.


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 4:59 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon maj 20, 2013 2:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 7:33 pm
Postovi: 1124
Hehe, svi se šokiraju kad počnu uviđati unutrašnji haos :) Ne znam nikoga ko je iskreno primenjivao samoposmatranje a da kod njega do ovoga nije došlo. Po mom mišljenju, i iz onoga što sam primetio kod sebe, stvar je u tome što se tokom samoposmatranja/samosvesti u glavnom identifikujemo sa jednim od onih "gvozdenih parčića" i damo mu autoritet za posmatranje - uzmemo percepciju koju ima taj segmenta kao "ja", pa kad dođe do smene ... šta kako zašto?! :rofl Daleko je to od samosvesti, kada se pojavi samosvest ne možeš je se otarasiti sve ni da hoćeš :) a pokušavati je zadržati je potpuno besmisleno - stvarno, korisno je u toliko da se uvidi da se ona ne može zadržati, dok se ne približimo ispravnijem pristupu (da ne kažem odbacivanju pristupa) kroz "trial&error". Telosvest i dalje nije samosvest, al bolje išta nego ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto maj 21, 2013 7:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Citat:
"We feel that there may be something wrong in the way we are doing self-observation. Are we wrong, Mr. Gurdjieff?"
"Never you do self-observation, " he said forcefully. "You do mind observation. Mind observation you do. Can even make psychopath."

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mislim da bi redovita praksa sabranosti na dah mogla pomoći jer izgrađuje moć pažnje i odmak od asocijacija.

Uzgred, evo razgovor koji se odvio između jednog čovjeka i Ramane Maharshi-ja:

Citat:
"Moj um ostaje čist dva ili tri dana, da bi zatim bio mutan sledećih nekoliko dana; i tako naizmenično. Zašto je tako?"

Ramana Maharshi: To je sasvim prirodno; to je igra svetlosti (sattva), aktivnosti (rajas) i tame (tamas), koji dolaze naizmenično. Nemoj da jadikuješ zbog tamasa; ali, kada sattva nastupi, drži se nje čvrsto i iskoristi je najbolje što možeš.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Zadnja izmjena: Samo tako; sri maj 22, 2013 7:42 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto maj 21, 2013 9:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
FullMoon je napisao/la:
Radim samoposmatranje zadnjih nekoliko godina u svim mogućim situacijama.

Šta očekuješ da dođe kao rezultat tvojih napora?
Tu je glavni problem.
Budi svjestan ono čega možeš biti u datom trenutku i zaboravi na rezultat.
Ne možeš više od svog trenutnog kapaciteta i pomiri se sa tim.
I ovako obitavamo u dualizmu, posmatrač, posmatranje, posmatrano bla bla, još na to sve razmišljanjem o tome pojačavaš efekat dualizma i vrtiš se u krug.

Ne uplići se u razmišljanje o sebi jer te to u stvari drži tu gdje jesi.
Ti ne treba ništa da dodaš (sebi) da bi bio, već samoposmatranje služi da bi vidio od ranije (kroz život) dodane elemente koji su višak i da bi tako razlučio šta je stvarno a šta nije.
Ništa što je dodano dakle nije stvarno u konačnici ali faktor tvoje vezanosti (za ono dodano) će da igra ulogu u produbljivanju ovog uvida.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto maj 21, 2013 2:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
Rajko je napisao/la:
Šta da ti kažem? Ista situacija je i kod mene. Par sekundi samosečanja i samoposmatranja i odjednom se pažnja sama ugasi i na njeno nesto se pojave razne misli i osečanja. I posle nekog vremena se setim da sam se zaboravio.

mislim da mnogi griješe pokušavajući da izjednače sjećanje sebe sa samoposmatranjem.

samoposmatranje je aktivni dio koji se praktikuje kako bi radom doveo svoje niže centre u balans i povezao se sa višim centrima.
sjećanje sebe je rijetko stanje više svijesti u kojem je čovjek već potpuno jedinstven i na taj način povezan sa kreacijom.
ono što povezuje to dvoje je činjenica da samo kroz samoposmatranje kao vid psihotransformacijske vježbe možeš da se povežeš sa višim centrima koji treba da kristalizuju naša mnogobrojna "ja" u jedno jedinstveno "ja".
kada stekneš jedno jedinstveno "ja" tada je sjećanje sebe moguće u svakom trenutku.

dakle, samoposmatranje je vježba koja uvodi u stanje sjećanja sebe ili samosvjesti.

da bi došao u to stanje više svijesti, moraš da neutrališeš negativna stanja na emotivnom centru koja nastaju vanjskim utiscima. zbog toga se u samoposmatranju mora izvršiti podjela pažnje na utisak koji ulazi s vana i negativno stanje koji taj utisak proizvodi u nama.

ono što izaziva najčešće probleme kod samoposmatranja je kada naše misli kreiraju negativna emocionalna stanja u našoj psihi.
moramo shvatiti da su misli nastale iz mreže asocijacija na koju je ranije pao neki spoljašnji utisak. dakle dio pažnje koja treba da je okrenuta na spoljni, ulazni utisak, se premjesti na misaoni tok, odnosno na asocijaciju koja je tu misao kreirala, dok je drugi dio usmjeren na centar na koji se ta misao pokušava zalijepiti.
ako je pažnja poremećena, to znači da je utisak pao na mehanički centar i da gubiš sadašnji trenutak i tada misli (koje dolaze iz prošlosti - memorije) nesmetano obavljaju svoju mehaničku radnju na koju smo već navikli. to je znak da samoposmatranje nije realizovano i potrebno je krenuti ponovo.

ja sam u početku dosta vremena proveo posmatrajući samo vanjske događaje, s tim što je to posmatranje bilo holističko i na taj način sam dovodio pažnju u sadašnji trenutak. kasnije, kada sam trebao pažnju da podjelim, nije mi bilo teško da ostanem u sadašnjem trenutku uprkos podjeli pažnje. možda je to rješenje za one koji gube pažnju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto maj 21, 2013 7:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Korisni postovi i zaista mnogo bitnih stvari za pocetnika.

Evo jedno pitanje-primer:
Je li neko pokusao da podeli paznju dok mu u blizini beba negoduje? Mnogo tesko, verujte mi na rec! :smile:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto maj 21, 2013 8:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
friend je napisao/la:
Korisni postovi i zaista mnogo bitnih stvari za pocetnika.

Evo jedno pitanje-primer:
Je li neko pokusao da podeli paznju dok mu u blizini beba negoduje? Mnogo tesko, verujte mi na rec! :smile:

negodovanje bebe je vanjski utisak...dakle, posmatraš negodovanje bebe i centar na koji će taj utisak da uđe, kao i stanje koje to bebeće negodovanje izaziva u tebi.
baš zgodan utisak za posmatranje. :angel4:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri maj 22, 2013 7:43 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Sve izgleda lako dok savjetujemo drugima. :kiss:

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri maj 22, 2013 12:39 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon maj 20, 2013 12:45 pm
Postovi: 2
Valjda? je napisao/la:
Hehe, svi se šokiraju kad počnu uviđati unutrašnji haos :) Ne znam nikoga ko je iskreno primenjivao samoposmatranje a da kod njega do ovoga nije došlo.


Ok, znači svi nailaze na sličnu prepreku. Razmišljao sam o tom i došao na ideju da je možda taj haos prije bio puno češći (ili stalan) samo šta ga nisam mogao primjetiti jer sam "spavao". Čak sam se pokušavao sjetiti kako je to izgledalo prije nego sam počeo s samoposmatranjem ali bezuspješno. Jednostavno u mojem sjećanju nema ništa slično jer sam cijelo vrijeme bio okrenut prema vani, postoje samo vanjski događaji a ne i moje reakcija na njih.


Samo tako je napisao/la:
Uzgred, evo razgovor koji se odvio između jednog čovjeka i Ramane Maharshi-ja:

"Moj um ostaje čist dva ili tri dana, da bi zatim bio mutan sledećih nekoliko dana; i tako naizmenično. Zašto je tako?"

Ramana Maharshi: To je sasvim prirodno; to je igra svetlosti (sattva), aktivnosti (rajas) i tame (tamas), koji dolaze naizmenično. Nemoj da jadikuješ zbog tamasa; ali, kada sattva nastupi, drži se nje čvrsto i iskoristi je najbolje što možeš.


Zanimljivo, znači još jedan dokaz u korist tom da se svima dešavaju slični problemi. Objašnjenje zašto je to tako mi se baš i ne sviđa, izgleda kao da će se to uvijek ponavljati.


Samo tako je napisao/la:
Sve izgleda lako dok savjetujemo drugima. :kiss:


Upravo tako. Poprilično sam siguran da sam dobro proučio i shvatio teorijski dio (onoliko koliko nam je bilo dostupno u literaturi), čak je sve i u praksi izgledalo relativno dobro dok nije došlo do onog "ali"...

Izgleda da ću morati nastaviti eksperimente na samome sebi u cilju otklanjanja "sitnih poteškoća" koje nam nisu u potpunosti objašnjene.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 12:29 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
Samo tako je napisao/la:
http://archive.org/details/82Commandmentsspoken.Video

Ne znam je li autentično ali čini mi se da bi moglo biti. Zna li tko?



Autentično je, ali fali jedan: "Get for distribute"


:)

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 7:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
1. Kako znaš? :)

2. Mislim da bi to mogao biti ovaj predzadnji, ali s drukčijim prijevodom sa španjolskog.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 8:40 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
Samo tako je napisao/la:
1. Kako znaš? :)

2. Mislim da bi to mogao biti ovaj predzadnji, ali s drukčijim prijevodom sa španjolskog.



Pozdrav Samo Tako
Također pozdrav svima

Informacija iz druge ruke, "par emailova, jedan telefonski poziv", budući da nisam bio tamo :angel4:

Kako sam saznao od samih Gurdjieffovih učenika, on je imao običaj podjeliti preporuke koje bi on zvao "oporuke" svojoj djeci. I Michel deSalzmann je imao svoju, zato se i smatra da je i on bio njegov sin.

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 10:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Pa valjda bi delio svim ucenicima? Zasto samo svojoj deci :smile:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 10:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Za babino brašno.

Mr Sarmoung, hvala na informaciji. Dobrodošao, fali nam ljudova iskreno zainteresiranih za Gurđijeva. :)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 10:49 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
friend je napisao/la:
Pa valjda bi delio svim ucenicima? Zasto samo svojoj deci :smile:


Naravno je, to je očito, primjer toga su čuvene 48 vježbe ili podsjetnici na zidovima u Preiureu :D

Nego je imao neki običaj djeliti pismeno neke preporuke kao ova o čemu se sad priča svojim sinovima i kčerkama. To je bio smisao onoga što sam htio reći :)

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet maj 23, 2013 10:51 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: čet maj 23, 2013 12:07 am
Postovi: 12
Samo tako je napisao/la:
Za babino brašno.

Mr Sarmoung, hvala na informaciji. Dobrodošao, fali nam ljudova iskreno zainteresiranih za Gurđijeva. :)


Hvala, Samo Tako. Općenito fale ljudi koji su iskreno zainteresirani za Gurdjieffa i za njegov rad; i naravno, fale informacije u vezi praksa koje je on predstavio. Ali to se može donekle "rješiti" :)

_________________
Ako ne poznajemo sami sebe duboko i integralno, ne možemo živjeti zadovoljavajućim, sretnim i svjesnim životom, jer mi ne znamo što smo, tko smo, i zašto smo ovdje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz