Sada je: sub apr 27, 2024 2:17 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1264 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon jan 17, 2005 11:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 03, 2004 12:52 am
Postovi: 154
slipknot-maGGoT je napisao/la:

Mozda ti neces nikog prevariti jer si dobar,ali pazi se jer nisu svi kao ti!
Neko moze dobro da te prevari!


Nece, neboj se :D Moze recimo u malim stvarima, kad me nije briga, pa uopce nepazim. Do sad nikad nisam bio prevaren.

Slazem se sa Jackom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 18, 2005 6:51 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 03, 2005 2:12 pm
Postovi: 216
Lokacija: levo
Nema veze sto su sitne prevare,ali su prevare,pa vode prema OPS polaritetu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 18, 2005 7:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 03, 2004 12:52 am
Postovi: 154
Pod male prevare mislim nesto kao kad posudim nekome cd, prije nego sto on da meni neki drugi cd za koji smo rekli. Pa mi on kasnije vrati moj. A nece posudit svoj. Namjerno sam riskirao i rekao ma koga sisa. Bar sam saznao kakav je on covjek. Kod vecih stvari jako pazim.

Kako mislis da vodi prema OPS kad te netko prevari?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 18, 2005 8:11 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 03, 2005 2:12 pm
Postovi: 216
Lokacija: levo
Nisam mislio kad tebe neko prevari,vec kad ti nekog prevaris.Malo sam se zafrknuo kad sam pisao proslu poruku.Sorry!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 18, 2005 8:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 03, 2004 12:52 am
Postovi: 154
Ok. Gledam ja, cudno mi :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 18, 2005 11:13 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pa svoje poruke možeš editirat ako nešto pogrešno napišeš. Imaš na poruci EDIT, stisneš i ispraviš ako nešto krivo napišeš.

Inače da, ako si sklon varanju, to je OPS polaritet. Znači nešto činiš da bi SEBI stvorio neku korist. Pa zapravo skoro uvijek kad nešto činiš sebi radi koristi, opredjeljen si prema sebi - ne moraš nekog prevariti. Teško je sad nama uopće pojmiti OPD polaritet kad smo toliko živjeli kao OPS.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jan 20, 2005 11:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 03, 2005 2:12 pm
Postovi: 216
Lokacija: levo
Ne volim da editujem ista.Sta je bilo,bilo je!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 14, 2005 12:27 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Evo poklona za Valentinovo !!!

Cosmic Rose For Valentine's Day Photographed

A cluster of newborn stars herald their birth in this interstellar Valentine's Day commemorative picture obtained with NASA's Spitzer Space Telescope. These bright young stars are found in a rosebud-shaped (and rose-colored) nebulosity known as NGC 7129. The star cluster and its associated nebula are located at a distance of 3300 light-years in the constellation Cepheus. A recent census of the cluster reveals the presence of 130 young stars. The stars formed from a massive cloud of gas and dust that contains enough raw materials to create a thousand Sun-like stars. In a process that astronomers still poorly understand, fragments of this molecular cloud became so cold and dense... (read more)

slika

...that they collapsed into stars. Most stars in our Milky Way galaxy are thought to form in such clusters. "The diameter of the cluster is equal to the distance between the Sun and the nearest star, Proxima Centauri. Within that distance, we find 130 stars. By combining data from the Smithsonian's MMT Telescope in Arizona with Spitzer data, we find that roughly half of these stars are surrounded by disks of gas and dust. Each of these disks is a forming solar system," said researcher Tom Megeath (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics).



As in any nursery, mayhem reigns. Within the astronomically brief period of a million years, the stars have managed to blow a large, irregular bubble in the molecular cloud that once enveloped them like a cocoon.

The rosy pink hue is produced by glowing dust grains on the surface of the bubble being heated by the intense light from the embedded young stars. Upon absorbing ultraviolet and visible-light photons produced by the stars, the surrounding dust grains are heated and re-emit the energy at the longer infrared wavelengths observed by Spitzer. The reddish colors trace the distribution of molecular material thought to be rich in hydrocarbons.

The cold molecular cloud outside the bubble is mostly invisible in these images. However, three very young stars near the center of the image are sending jets of supersonic gas into the cloud. The impact of these jets heats molecules of carbon monoxide in the cloud, producing the intricate green nebulosity that forms the stem of the rosebud.

"The formation of our own solar system may have begun in a similar setting. Our Sun's siblings would have drifted away and disappeared into the night sky long ago," said Megeath.

Not all stars are formed in clusters. Away from the main nebula and its young cluster are two smaller nebulae, to the left and bottom of the central 'rosebud,' each containing a stellar nursery with only a few young stars.

The Spitzer Space Telescope image was obtained with an infrared array camera that is sensitive to invisible infrared light at wavelengths that are about ten times longer than visible light. In this four-color composite, emission at 3.6 microns is depicted in blue, 4.5 microns in green, 5.8 microns in orange, and 8.0 microns in red. The image covers a region that is about one quarter the size of the full moon.

The NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) manages the Spitzer Space Telescope mission for NASA's Office of Space Science, Washington. Science operations are conducted at the Spitzer Science Center at the California Institute of Technology in Pasadena. JPL is a division of Caltech.

Headquartered in Cambridge, Mass., the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics is a joint collaboration between the Smithsonian Astrophysical Observatory and the Harvard College Observatory. CfA scientists, organized into six research divisions, study the origin, evolution and ultimate fate of the universe.



--------------------------------------------------------------------------------
By http://cfa-www.harvard.edu/press/pr0406.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 22, 2005 2:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 03, 2005 2:12 pm
Postovi: 216
Lokacija: levo
Ovo izgleda veoma lepo :D
Mada,na neki nacin i cudno :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet feb 24, 2005 11:17 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Evo, možda zanimljivo prenosim s jednog foruma... jes na engleskom, ali možda nam pomognu njihova iskustva:

Vibrations

Sometimes when I attempt to OBE I get these strong vibrations. They also sometimes happen when I'm in a light sleep, REM or sleep paralysis. I was once able to induce these vibrations by relaxing and then concentratin on them. I was unable to see through my eyelids even though I wanted to and I sometimes am able to. These mostly occur accidentally and occur in different places at different intensities and it's sometimes even painful. It usually occurs in my head and sometimes my whole body and once the whole mid point of my body was vibrating and it was quite painful and focused mainly near my heart. I can sometimes control the vibrations and can sometimes wake from my sleep except while in SP.
Why does this happen? Is there something going on in my body that causes this? I have ideas of what causes this but they are mostly supernatural. I was wondering what a doctor or scientist would think of this. Is it just an hallucination or is there something more to this?
-------------------
I've only experienced this phenomonon through a dream state. I've often had dreams where I'm carried off by the wind & fly through the air. Or am perched up high on a tower or peak & the only way to come down is to jump & I have. I must say that these experiences are exhilirating.

Judging from the tone of your post I believe that you are sincere, these experiences are unique to the individual, just as no one can define the true meaning of anyone else's experiences, no one can answer your question. it's your journey, some**** has seen something in you that has prompted you to question outside your immediate reality...

Embrace it. Whatever will be, will be.
-------------------
I've never had this while dreaming except in REM and even my paranoid thoughts didn't create any hallucinations. I have however sometimes had weird nightmare like dreams before of after. I can now tell when I'm in the right state to try it so I slept for a bit today and I was able to induce it again. It started in my feet slightly then I was able to send it though my body and concentrate it in my forehead. i Had the TV volume on low and was able to make out the TV but when I looked with my real physical eyes the image was always slightly different from with my eyes closed. Then after I had this dream of being in my bedroom but now I think about it it was more like an OBE. I was looking at these moon like faces that appeared near the corner.

I am very serious about what I'm experiencing though I don't expect everyone to believe me even though it doesnt indicate somekind of supernatural experience.
So you think this is some kind of spiritual awekning? It seems weird that this kind of thing would happen on it's own with out some kind of influence.
I'm totally open for any experiences or scientific explanations if anyone has them. This is one of the things that I really think should be investigated more.
------------------------
Hi Chris,

I have been trying to Astral Project or OBE since I was about 15. I am now almost 29 and the only experiences I have had are waking up within my dreams.

However, when I was 'close' to doing a conscious OBE my body used to vibrate and I would actually be scared because the vibrations would be accompanied by a noise I can only describe as being a repeated whine and 'woov'.

I also used to dream I was attempting to project and on some occasions this was blurred - was I dreaming or out of my body but not fully conscious...

I have had 'Astral Eyes' only once before - but as you say - you see the room you are in but its slightly different when you open your eyes.

Good luck with it and keep trying. And as I say to all my friends when we discuss OBE's - look me up when you make it and make me aware in the dreamworld.
------------------------
I didn't know that it could take to long to OBE. My first one was during a dream. I died and was in my bed. I floated out and got a few foot infront of my bed and I tried to see but I woke up.
It's usually very easy to leave your body while asleep or dreaming. Just will yourself out and it used to work for me.
I read that hemi-sync can work very well for inducing an OBE.


However, when I was 'close' to doing a conscious OBE my body used to vibrate and I would actually be scared because the vibrations would be accompanied by a noise I can only describe as being a repeated whine and 'woov'.

I really enjoy the vibrations. It's one of my favourite things about OBEs and being stoned. The natural buzz is better though as you get better experiences with it and can leave your body. Remember, it may sound like a hornet in your head but it most likely isn't. ;-)

"look me up when you make it and make me aware in the dreamworld"
I'll try but I would be amazed if I even managed to leave my room. I'm going to start using MI hemi-sync soon so it might be sooner than I think.
-----------------------
Just curious, but isn't it possible your just dreaming that your are seeing yourself from an upper view?

I mean if dreams can simulate nerves, touches, and all these delicate sensations, how is it not possible that these 'experiences' are just not a part of a dream, or soemthing one has worked his mind into believing?
-----------------------


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 28, 2005 9:31 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet feb 25, 2005 3:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: izgubljena u sebi
Inače da, ako si sklon varanju, to je OPS polaritet. Znači nešto činiš da bi SEBI stvorio neku korist. Pa zapravo skoro uvijek kad nešto činiš sebi radi koristi, opredjeljen si prema sebi - ne moraš nekog prevariti. Teško je sad nama uopće pojmiti OPD polaritet kad smo toliko živjeli kao OPS.[/quote]



Ja doista ne mogu shvatiti ljude,zašto je tako teško biti OPD i zašto ga je tako teško shvatiti.
Pokušavam pratiti vaša izlaganja, htjeli bi biti otvoreni i sagledati ovu stvarnost, a popikavate se na banalnostima.
Moj problem je OPS, koji još uvijek učim ,nebi li se uklopila u ovu čudnu vrstu ,nazvanu ljudi..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 28, 2005 7:21 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Tko zna, možda si inkarnacija sa Sirius OPD 6. denziteta u ljudsko biće... radi širenja znanja i pomoći pa se teško prilagođavaš svemu ovome... Zbilja je nekad jako teško biti u ljudskom tijelu...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 07, 2005 12:05 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet feb 25, 2005 3:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: izgubljena u sebi
Nema potrebe za ironijom... :) Ma kako se čudnim činilo,fakat ne kužim ljude,te potrebe za dokazivanjem, te laži, te obmane i iluzije.Dok večina traži istinu, ja bježim od nje jer tu sam poprilično usamljena. Čitajući večinu postova i mišljenja, ne mogu se ne pitati....dali se to samo čita ili dali to itko razumije jer niti ja ne mogu provariti te sve podatke, uklopiti ih u cijelinu i posložiti.Svaka priča ima svoje mjesto u ovom naočigled zbrkanom svemiru,svaka neshvačena priča je crna rupa u svemiru ,svaka zabluda je mogući sudar meteora.
Pokušavam prenjeti svoja razmišljanja o silnim mislima koje kolaju forumom,o zbrci ,o ne shvačanju ljudske percepcije, o mojoj nemoći da se izjasnim i definiram.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 07, 2005 10:27 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hajde, malo po malo...

I meni je na početku bilo to sve zbrkano, ali malo po malo je sve sjelo na svoje mjesto. I nakon svega ovoga - svaki dan nešto novo !!! Navikni se na to. Baš je uzbudljivo. I vrlo zabavno !!! Cool !

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 08, 2005 10:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 03, 2005 2:12 pm
Postovi: 216
Lokacija: levo
I meni je bilo tako u pocetku


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Nocne more ( ili nesto vise ) ?
PostPostano: uto nov 22, 2005 12:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto aug 23, 2005 1:25 pm
Postovi: 183
Lokacija: Varazdin
Ne znam da li je ovo za ovaj odjeljak, ali ovo ono ... 8)

Elem...barem jednom, dva puta mjesecno budim se stojeci i drzim se za vrat pokusavajuci doci do zraka. Danas ujutro sam se probudio na pola sobe i nesto me jos uvijek ludjacki gusilo. Istrcao sam van iz sobe, dosao do pola hodnika i gusenje se prekinulo kao da ga uopce nije ni bilo. Inace imam lagani oblik bronhijalne astme i znam kako izgleda kad ostanem bez zraka - treba mi barem 15 minuta da mi se disanje vrati u normalu ( sa Ventolin i Serevent pumpicama za minutu dvije ). Enivejz, ovo definitivno nije bilo to. Cim sam dosao do polovice hodnika, gusenje je prestao a ja sam disao ko da sam rodjen na Pohorju 8) . To definitivno nije bio prvi slucaj i pocelo me lagano brinuti. Znam da se baka ( koja ima sobu pored moje ) isto znala u par navrata zaliti da ju cesto nesto gusi po noci. Inace, zivim u staroj kuci sa ne tako bajnom prosloscu ( pogotovo u periodu prvog i drugog Svijetskog rata ) i vec mi je nekoliko ljudi koji su senzibilni na spiritualne stvari, reklo da se po stanu " krece " dosta negatine energije i negativnih entiteta. I sam sam imao imao nekoliko neobjasnjivih iskustava. Prije nekoliko godina moja soba je ociscena, no neke stvari izgleda da su imune na to.

Ako netko ima bilo kakav savjet ili je dozivio nesto slicno ...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 25, 2005 5:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Opisaću jedan čudan događaj koji mi se danas desio.
Danas su se navršile 2 godine od smrti jednog mog dobrog prijatelja pa sam, sa još trojicom drugara, otišao na groblje da zapalimo svijeće i znate već kako je u tim prilikama...
Poslije toga, nas četvorica smo otišli u jedan kafić na piće. U momentu kada je konobar spustio na sto čašu sa mojim pićem ona je lagano, pa jednim jezivo - neprirodnim pokretom, otklizala nekih 20-30cm u stranu dok nije lagano udarila u drugu čašu. Napominjem da sto nije bio pod nikakvim nagibom, nije bilo nikakvih naglih pokreta nekog od prisutnih koji bi to mogli prouzrokovati, konobar je zaista lagano spustio čašu koja nije bila mokra ispod, niti je sto bio mokar.
Ok, možda i nije baš toliko čudan događaj, moguće da postoji i neko logično objašnjenje za to, ali sam imao veoma jak osjećaj "nečijeg stranog" prisustva.
Inače, taj osjećaj nečijeg prisustva imam gotovo stalno kad sam sam, u stvari, osjećaj je tako snažan da sam potpuno uvjeren da neki entitet boravi u mojoj blizini iz nekih meni nepoznatih razloga.

Moram opisati još nešto čudno što mi se dogodile prije gotovo 15-tak godina.
Ležao sam u svojoj sobi, svijetla su bila pogašena i bilo je možda nešto oko ponoći. Pored kreveta se nalazi prozor, a moj stan na četvrtom spratu zgrade. Nisam još bio zaspao, u stvari nije mi se baš nešto ni spavalo i u jednom momentu čujem zvuk krila ispred mog prozora. E sad to ne bi bilo nešto puno čudno da nije bila ponoć, ali nema ni to veze jer tuda često sove prolijeću noću, pa se moglo desiti da jedna tada i proleti. Međutim, nije ništa prolijetalo nego je lebdjelo ispred prozora 10-15 min, ali je zvuk bio tako jak da nije bilo šanse da ga proizvede neka ovdašnja ptičurina, zaista je izgledalo kao da zmaj lebdi ispred :).
Zanimljivo je da me to nije nešto bilo posebno uznemirilo, u stvari nije uopšte, ostao sam ležati čitavo vrijeme dok je to trajalo, i kad je zvuk nestao normalno sam zaspao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 25, 2005 9:47 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Uh Fingolfin, zanimljivo...

Ma entiteta uvijek ima oko nas i većinom ih ne percipiramo. Ali ponekad imamo "vezu" i osjećamo njihovo prisustvo. Tko je bio kod tebe, neznam, tko zna?! Možda bivši prijatelj došao se "kucnuti" sa vama opet. Kao u filmu "Duh". Tko zna.

Bilo kako bilo, u svakom slučaju - hvala - za opisivanje svog iskustva.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 25, 2005 10:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2005 11:54 pm
Postovi: 742
Ma znaš kako, trudim se da na takve stvari gledam apsolutno "realno".
Moguće je da on nije još uvijek dospio do 5D a znamo da takvim "dušama" vrijeme gotovo i ne prolazi kad ostanu u našem okruženju, pa je onda i mogao "svratiti" da se još jednom kucne sa nama.

Ali meni je puno veća misterija ovaj moj slučaj sa krilima. Zaboravio sam reći, postoji još jedna djevojka u mom mjestu koja je to isto čula. Slučajno sam pričao sa njom o tome i skontali smo da se to kod nje desilo gotovo kada i kod mene.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 25, 2005 11:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
fingolfin je napisao/la:
Ali meni je puno veća misterija ovaj moj slučaj sa krilima.


Znas na sto me to asocira?

"The Mothman Prophecies"

Jesi gledao mozda?

Ja sam kad sam bila jako mala isto imala bliski susret sa jednim IDIOTOM iz 4D pretpostvljam.
Imala sam 4/5 godina, i bili smo u dnevnoj sobi, mama, brat i ja.
On je usetao kroz zid, iz dvorista, prosao kroz sobu, stao na sred sobe, buljio u mene par sekundi i onda nastavio dalje hodat, da bi izasao kroz drugi zid na iz sobe. Radi se o prizemlju.

Niko ga nije vidio, osim mene, i naravno niko mi nije vjerovao.

To cudoviste je izgledao kao nesto najuzasnije sto sam dosada vidila,
circa 2 metra, ko neki gorila, orangutan, nesto u tom stilu.

Naravno, da sam vristala jedno 15 minuta i bila paralizirana od straha.

Uzas. 4D orangutan sadista.

Tako i oni iz Mothman Pophecies. Uzivaju kad se mi bojimo.

E, a da mi sada dodje na oci - vidio bi svog Boga.

&%§&%"§$/$%§!!!.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1264 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 83 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz