Sada je: sub apr 27, 2024 2:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Koja je svrha patnje?
PostPostano: ned dec 19, 2010 9:15 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri nov 24, 2010 9:06 pm
Postovi: 12
Lokacija: KC
Ja na patnju gledam kao na ....

Patnja, kao i svaka negativna emocija, je manifestacija, posljedica, udaljavanja od našeg istinskog ja, od onoga što jesmo, od SADA, od bezuvjetne sreće, slobode, ljubavi, jednog sa svime. Dakle; sram, mržnja, krivnja, pohlepa, nerazumijevanje, nezadovoljstvo, agresija, strah, želja za kontrolom, posjedovanjem, moći, patnja ... samo su alati, alarm, pokazivač koji nam ukazuje da se udaljavamo, da smo se udaljili od našeg istinskog ja, jednog sa svime, bezuvjetne sreće, slobode, ljubavi.

Svaka negativna emocija, depresija, patnja jest manifestacija, tvorevina, posljedica udaljavanja od onoga što jesmo.


Koja su vaša mišljenja .......

_________________
Sve je stvar izbora. Bez truda, bez rada, bez posla, bez uštedevine i novca.
Samo izbor, ovog trenutka, izmedu straha i ljubavi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: ned dec 19, 2010 10:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jun 01, 2010 7:36 am
Postovi: 127
Patnja je brzi put do spoznaje koja mijenja naše stavove i aktivira samoobrambene mehanizme za prilagodbu i opstanak. Povezano s nagonom za samoodržanjem.

Patnja: zbog fizičke i/ili psihičke boli. Može biti i kombinacija. Psihička patnja se može čak manifestirati na fizičkom planu sa fizičkim posljedicama. Još jedan dokaz da smo duhovna bića s fizičkim iskustvom. Može i obratno: fizička patnja se može manifestirati poremećajima na psihološkom planu

U svakom slučaju radi se o procesu prilagodbe i opstanka. Mislim da je i neophodna za razvoj osobe, pa mislim i za razvoj na duhovnom planu. Dokaz za ovo su mi svi oni koji su odrastali kao "bubreg u loju" i takvi se kasnije pokažu kao potpuno neizgrađene osobe i beskorisni.

Previše patnje = veliki problemi, kompleksi, psihodevijacije jačeg intenziteta, vrlo teško se vratiti na kolosijek(ali nije beznadežno)...
Malo ili ništa patnje = nerazvijeni potrebni stavovi o stvarnom životu-istini (ma kako ona okrutna bila), nesposobnost i nespremnost za borbu, nedostatak psihičke energije...
Prosječna "količina" patnje = najbolje!

Dobra tema, veks :thumbup:

:love3: :love3: :love3: :love3: :love3: :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: ned dec 19, 2010 10:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 10:20 am
Postovi: 177
Lokacija: na Žalu
Zdravo,
možda da prvo daš neku svoju definiciju patnje kako bi se točno znalo na što misliš.
Kakogod, rekla bih da je patnja stanje, a ne emocija. A to što se a priori patnja uzima kao nešto negativno rezultat je toga što smo se negdje usput nasadili na ideju da ono što nije ugodno nije ni dobro, ili pozitivno.
Nazvati patnju negativnom ili pozitivnom uglavnom je stvar osobne percepcije. ono što možemo učiniti s njom je da je upotrijebimo konstruktivno ili destruktivno.
Također, pitanje je tko u nama, od svekolikih "Ja" pati, i zašto. Možda bi to najprije trebalo pogledati.
To je moje mišljenje, a "Opinions are like assholes, everyone has one".

_________________
Strahlen Gottes
sind wir hier auf Erden -
Brauchen's nur zu sein
und nicht zu werden.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: ned dec 19, 2010 10:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jun 01, 2010 7:36 am
Postovi: 127
Potpisujem ovo od Klejbezable...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: pon dec 20, 2010 9:33 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Lijepo rečeno. To tako i ide, potpuno se slažem. :)

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: pon dec 20, 2010 9:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Da patiš.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: pon dec 20, 2010 1:44 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri nov 24, 2010 9:06 pm
Postovi: 12
Lokacija: KC
Prvo, zašto sam odabrao temu patnje. Iz razloga što je patnja krajnja manifestacija, nazovimo ih negativnih emocija (ijako to nisu). Dakle patnja je krajnji rezultat, manifestacija, tvorevina, negativnih emocija: srama, mržnje, krivnje, .... odnosno straha.
Patnja je posljedica nabrojanih negativnih emocija, ili, negativne emocije su uzrok patnje. Dakle negativne emocije su uzrok, a patnja je posljedica. Da bi se rješili patnje, moramo se rješiti negativnih emocija (uzroka) jer patnja ne postoji bez negativnih emocija, odnosno srama, mržnje, krivnje, straha.....itd.
Kako patnja ima svoj uzrok, tako i sram, krivnja, strah, ....imaju svoj, što znaci da su i one tek posljedica. Ili preciznije receno, uzrok i posljedica su jedno. Niti uzrok postoji bez posljedice, niti posljedica bez uzroka, jedno nadopunjuje drugo. U jednom trenutku strah je posljedica, da bi u drogom postao uzrokom. Današnje čovječanstvo uhvatilo se u krug uzrocnoposljedicnih veza, i što je najgore, posljedicu pokušava riješiti posljedicom/uzrokom. To je kao da laž pokušavamo ispraviti sa lažju. Kako laž može stvoriti samo dodatnu laž, tako uzrok/posljedica može stvoriti, manifestirati daljnju uzrocnoposljedicnu vezu, krug.
Patnja, odnosno misli, uvjerenja, vjerovanja, sram, mržnja, krivnja, strah ... koja su uzrok patnje, jest posljedica odvajanja od sadašnjeg trenutka, od SADA, od onoga što jest, od istinskog ja, koje je onkraj patnje i vremena.
Patnja je posljedica prihvačanja iluzije kao stvarnosti, patnja je posljedica odvajanja od istinskog ja, i prihvačanja iluzornog ja, koji se temelji na mislima, uvjerenjima, vjerovanjima, strahovima, ... kao onog što jest. Patnji je podložan naš ego, naša vjerovanja, uvjerenja, odnosno iluzorni ja, ne istinsko ja.
Dakle sram, mržnju, krivnju, nelagodu, strah, patnja, su indikator koji pokazuje, ukazuje da se udaljavam od onog što jest, onog što jesam, sada i ovdje.

_________________
Sve je stvar izbora. Bez truda, bez rada, bez posla, bez uštedevine i novca.
Samo izbor, ovog trenutka, izmedu straha i ljubavi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: pon dec 20, 2010 10:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
spyro je napisao/la:
Da patiš.

Ne patš ti nego tvoja projekcija u tijelu. Ta patnja izgleda budi neke posebne misaone puteve. Što veli Njegoš "bez muke se pjesma ne ispjeva, bez muke se sablja ne sakova". Valjda se aktiviraju nekavi unutrašnji putevi energije a to je uglavnom dobro za opšte stanje duha i tijela.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: uto dec 21, 2010 6:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Preporučeno čitanje: Ajahn Sumedho - Four Noble Truths. Možda nema akcije k'o u Njegoša ali... :)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: sri dec 22, 2010 6:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 18, 2009 1:39 pm
Postovi: 127
patnju je satko doživio, ako netko nije još, sigurno hoće, jer smatram da ju je nemoguće u potpunosti izbjeći...ali kao i sve drugo i patnja ima svoje granice te ju čovjke ne može podnositi bez granica...

_________________
holografski svemir - svemir u kojem je vrijeme iluzija,a stvarnost ništa više od umom stvorene slike...

http://s3.ba.battle-knight.org/index.ph ... f=MTAyNTQw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 12:11 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pet okt 08, 2010 10:54 pm
Postovi: 11
Lokacija: Zagreb
Klejbezabla je napisao/la:
To je moje mišljenje, a "Opinions are like assholes, everyone has one".

:? ... :rofl :rofl :rofl

Klejbezabla je napisao/la:
Također, pitanje je tko u nama, od svekolikih "Ja" pati, i zašto. Možda bi to najprije trebalo pogledati.

...vauu... ovo je tako lijepo i istinito rečeno....

Klejbezabla je napisao/la:
ono što možemo učiniti s njom je da je upotrijebimo konstruktivno ili destruktivno.

Klejbezabla,... ovakav kratki post, a da me se toliko dojmio ...

Inače, sam nedavo slučajno naletio na neku tematiku o umijeću življenja i umiranja ("ars vivendi" i "ars moriendi"), gdje se spominje patnja u kontekstu umiranja. Pa kaže nešto ovako:
Kada te jednom snašla patnja (1. faza) nakon nje postoje još dvije opcije koje se nadovezuju na nju, a to su
2. faza - katarza (grč. katharsis), faza bistrenje ili pročiščavanje emocija. A to znači da polako izlaziš iz patnje tj. više nisu dominantne negativne emocije. Pomiriš se sa gubitkom.
3. faza - metanoja (grč. metanoeo - probraćenje), opcionalna faza koja se odnosi na promjenu načina života, unutarnji zaokret. Reorganiziraš se i kreneš "ispočetka" sa novim stavovima i mislima.

Još jednom napominjem da su ovo pod 2 i 3 samo opcije koje dolaze u točno ovakvom redosljedu, također postoji opcija da počneš igrati ulogu žrtve i sam sebe stjeraš u kut.

Tako da na kraju stvarno onaj od svekolikih "Ja" koji pati može umrijeti i nestati, a na nama je izbor da li će ta smrt biti konstruktivna ili ćemo uokolo vucarati živog mrtvaca (destruktivna upotrba patnje).

Tako da bi svrha patnje bila u vlastitom rastu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 2:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Pa ne bih se slozio da je patnja samo negativna emocija.Ko od nas nije patio zbog neuzvracene ljubavi ? Volis ,a opet patis. Uvek na svaki ``los`` period gledam sa stavom ``ko zna zasto je to dobro`` jer ne moze kisa da pada doveka,pre ili kasnije ce se pojaviti sunce.Patnja ,koliko god velika i teska bila, moze samo da nas necemu nauci.Naravno one koji to zele.

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 2:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 04, 2010 10:12 am
Postovi: 192
poporitopopone je napisao/la:
Pa ne bih se slozio da je patnja samo negativna emocija.Ko od nas nije patio zbog neuzvracene ljubavi ? Volis ,a opet patis. Uvek na svaki ``los`` period gledam sa stavom ``ko zna zasto je to dobro`` jer ne moze kisa da pada doveka,pre ili kasnije ce se pojaviti sunce.Patnja ,koliko god velika i teska bila, moze samo da nas necemu nauci.Naravno one koji to zele.

zbog neuzvraćene ljubavi pati naš ego i jedino pozitivno u toj vrsti patnje je ako to uspiješ da shvatiš. čim to shvatiš patnja nestaje i ostane samo radost davanja.

:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 8:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub nov 06, 2010 6:48 pm
Postovi: 38
ili možda kod svake patnje pati ego? ko bi drugi patio nego ego? ali upravo je to pozitivna strana patnje ona malo po malo prosvetljuje čovekovo biće jer prodire kroz ego kao strijela i dopire do njegove same suštine i izvlači tu suštinu na površinu to jest oplemenjuje ličnost dušom. što je više patnje, ego će se sve više i više rušiti dok se čovjek na kraju ne prosvijetli i tada više nema patnje to jest ima je ali u potpuno drugačijem obliku nego što to ona izgleda za nas... tako ja to vidim, patnja je za duh nešto kao bildovanje za mišiće, neophodna je u procesu produhovljavanja i duhovnog sazrijevanja..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 9:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Covek naprimer dozivi neku nesrecu i ostane invalid, pa cak i sa fizickim bolovima. Ili ima rak ili neku drugu tesku bolest. Jel i tada pati ego? Da li i njegovim bliskima kojima je tesko zbog njegovog stanja pati ego?

Zanimljivo je kako se svi kace tog ega, zar i fizicka patnja usled nesrece i bolesti nije patnja. A nije ni samo fizicka. A zanimljivo je i kako nikome nije palo na pamet da moze da se pati i zbog patnji nekoga drugog, svi pomisle kako bi njima bilo da pate (samo zbog sebe i svojih razloga).

Samo hocu da kazem da prica tipa "pati ego, covek se prosvetljuje, ah ah", nije nista drugo do mentalna masturbacija.


Molim moderatore da obrisu dva donja posta. Ja pogresio u stiskanju :P


Zadnja izmjena: Arbitrium Liberum; čet dec 23, 2010 9:11 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 9:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub nov 06, 2010 6:48 pm
Postovi: 38
zašto bi patio ako imaš rak? ili ako ostaneš bez noge? šta tu ima da se pati? patnja je uvijek iluzija, i za patnju je potrebna IDENTIFIKACIJA, to jest ego. što više duhovno napreduješ jednostavno prihvataš stvari onakve kake jesu, ali ovdje je ključno da za različite nivoe svijesti postoji i različito shvatanje patnje, tako da će neko patiti što ima rak, a neko neće. neko će patiti što ima dobar automobil, a neko će bit materijalno siromašan ali neće "patit" oko niičega.. šta ako ja dobijem rak i razmišljam na način da sam ja to zaslužio i gledam ovaj trenutak kako da se nosim sa tim i gledam naprijed? za patnju kako je ti shvaćaš treba EGO koji gleda unazad i sažaljeva sam sebe. i fizički bol isto nije patnja sama po sebi bez EGA ili identifikacije.
znači sad nisi bolestan i ne patiš jer si zdrav a dobiješ rak i onda patiš? sve dok čovjek ne bude naučio da živi SADA, on će patiti...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 9:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
rankovic je napisao/la:
zašto bi patio ako imaš rak? ili ako ostaneš bez noge? šta tu ima da se pati? patnja je uvijek iluzija, i za patnju je potrebna IDENTIFIKACIJA, to jest ego. što više duhovno napreduješ jednostavno prihvataš stvari onakve kake jesu, ali ovdje je ključno da za različite nivoe svijesti postoji i različito shvatanje patnje, tako da će neko patiti što ima rak, a neko neće. neko će patiti što ima dobar automobil, a neko će bit materijalno siromašan ali neće "patit" oko niičega..


Ja ga krstim on podriguje. Mozda da odseces sebi nogu ili dobijes rak? Tada ces znati zasigurno. Nemojmo poistovecivati patnju sa A uticajima kod Gurdjijeva, a vidim da ovde svi pate uglavnom zbog takvih gluposti. "Neuzvracena ljubav" kao patnja, na to mogu da kazem samo "simpaticno" :mrgreen:


A sta bi sa ovim, rekao sam da primecujem da:
Citat:
zanimljivo je i kako nikome nije palo na pamet da moze da se pati i zbog patnji nekoga drugog, svi pomisle kako bi njima bilo da pate (samo zbog sebe i svojih razloga).



Da li bi patio da tvoje dete ostane bez nogu ili da u bolovima umire od raka? Ili bi to ipak bila samo iluzija a ti se sa tim ne bi identifikovao?

Izvinjavam se sto idem malo u ekstremno, ali to je najkraci put.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 10:03 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub nov 06, 2010 6:48 pm
Postovi: 38
OK, ajde prvo da vidimo šta je to "tvoje dete" ? ko si to ti pa da je to nešto tvoje? napravio ti dete, oplodio si ženu, ona ti ga rodila, i onda je ono tvoje? pa kad se razboli, ti patiš, a komšijino dete, ili dete u africi koje umire od gladi, oni nisu tvoji i ne patiš ili patiš ali manje jer ona nisu TVOJA ? dakle ključni problem je ovdje to MOJE i TVOJE. bez toga nema patnje. prvo ja lično ništa na ovom svijetu ne smatram za MOJE, i ostajem pri tome da je patnja iluzija ega koja se zasniva na moje, tvoje, moja noga, moj penis, moje djete, moja kuća.. druga je stvar saosjećanje sa patnjom drugog odnosno mogućnost da osjetiš njegovu patnju, ali ako si svjestan nećeš ići nekontrolisano u to tonjenje u saosjećanju.. to ti je recimo kao kad plačeš na neki tužan film, znači imaš tu emociju, ali ne patiš - jer si svjestan da je film..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 10:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
für Begleiter Arbitrum Liberum:

"...and he still doesn`t see a forest because all those funky rainbow trees...
maaann, we should maybe chop-chop those funky ones? - yeeeess maann, amen to that...
funky shit it is, at least, WOW - oh DUDE, another double rainbow!!..."
:-" [-o<

:angel4: :angel4: :angel4:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Koja je svrha PATNJE?
PostPostano: čet dec 23, 2010 11:40 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pate oni koji žele na taj način nešto naučiti ( ili pružiti drugima da nešto nauče ).

Uglavnom, ukoliko nismo sami izabrali to ( na nekom dubljem nivou egzistencije, takav profil lekcija ) - onda je to "proizvod" naše nedovoljne svijesti i znanja da ne uđemo u tu patnju.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 57 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 90 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz