Sada je: čet mar 28, 2024 9:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto aug 17, 2010 11:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682

Prosvjetljenje nije ništa do prirodno stanje čovjeka, sama prisutnost i savršena jasnoća.

_________________
The true Self is No-Self.


Zadnja izmjena: bajs; pon apr 11, 2011 9:29 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet aug 27, 2010 10:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Kako prvo - sigurno nisam kompetentan da odgovorim na ovo pitanje - nego bih se samo nadovezao na ova pitanja...

Smatram da je JAKO MALO uistinu prosvijetljenih ljudi! Ovo pitanje siguno ne možeš postaviti na ovom ili možda na bilo kojem forumu... "Jeste li vi prosvijetljeni?"

Mislim da su na ovakvim forumima samo 'tragaoci'. Prosvijetljenje se ne može 'naučiti' na forumu... To je složeni proces, iako to zapravo nije ništa toliko složeno - jer je to navodno najjednostavnija i najprirodnija stvar i naša priroda... Ali problem je u umu i egu - koji tvore iluziju ili san (film) koji 'sanjamo'. Potrebno je to htjeti (iskreno)... jer bi to zapravo bio 'kraj priče' i rješenje svih problema - ali da li mi to iskreno uopće želimo!? Možda upravo i zapravo želimo baš ovakav život koji sada imamo i ovu 'borbu'?

To je rezultat spoznaje do koje sam došao čitajući Oshoa i slične učitelje Istoka... koji su navodno stvarno prosvijetljeni, jer imaju jedan dublji uvid i govore dosta jasno o puno stvari - što me ponekad iznenadi... Pa si mislim: ili su oni totalno prosvijetljeni ili su u totalnoj iluziji!? Zašto ne spominju 'bogove', demone, predatore, manipulatore? Zašto ne spominju zlo? Zašto misle da je sve samo iluzija (maya) koju je stvorio naš um (ego)? Pa tu su ljudi koji stvarno (realno) trpe zbog nečije zlobe i manipulacije (ratovi, glad, kataklizme i sve ostalo)

Opet, ti ljudi ako su stvarno prosvijetljeni, onda mi se čini da su oni zapravo nadišli sve iluzije, podjele i suprotnosti koje su svojstvene 3D stvarnosti. Oni čak smatraju da zlo u svemu tome ima ulogu samo da bi nas potaklo na traženje izlaza i buđenja iz ovog 'ružnog sna'... i možda tu ima nešto!?

Ili su samo manipulatori koji žele reći da je sve o.k. i da se ne trebamo boriti... da se moramo prepustiti... Moglo bi se to i tako protumačiti - međutim - ne čini mi se da su oni bilo čiji igrači - nego da su potpuno originalni i svoji!

Ovo je stvarno temeljno pitanje - što je istina u svim tim pričama? Tko je manipulator a tko nam pokazuje neki ispravan i pravi put?

Mislim da je svakako dobro biti SVJESTAN svega što se oko nas zbiva (što mnogi uopće nisu, jer su izmanipulirani putem medija) i imati što više informacija. Ali opet - to nam ne može pomoći! Mi, kao pojedinici ne možemo ništa promijeniti na globalnoj sceni koju odigravaju moćnici koji imaju novac i sve u svojim rukama... Možemo samo ukoliko bi SVI ili bar VEĆINA postali SVJESNI! Međutim, kako sada stvari stoje - daleko smo od toga!

Zaključak: tu su zapravo 'dva tabora'. Jedni misle da samo trebamo raditi na sebi i doći do prosvjetljenja i sve je riješeno... Dok drugi misle da treba širiti i razvijati svijest i znanje i da ćemo time 'srušiti' manjinu koja danas vlada većinom... ili da ćemo zahvaljujući svjesnosti postići prijelaz u 4D... (možda je to drugim riječima prosvjetljenje?)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet aug 27, 2010 11:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
pitanje je da li prosvjetljenje uopće postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 6:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Ovo je tipičan stav skeptika! Prosvjetljenje zapravo i ne postoji... to su samo priče itd.

Na osnovu 'svjedočanstva' mnogih koji govore o tom pojmu i 'problematici' meni je očito da postoji tako nešto - samo vjerujem da jako rijetki to dožive tj.ostvaruju u ovom životu...

Naglašavam da je to rijetka pojava, iako vjerujem da postoji. Zaključujem to na osnovu literature o tome i svjedočanstva nekih koji su to ostvarili. (npr. Nisargadatta) Čovjek navodno ostaje isti nakon toga, ali sve doživljava drugačije. Prije svega ne doživljava sebe isključivo kao tijelo, nego ima jedan daleko širi uvid u stvarnost, spoznaju itd.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 6:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
ti očito ne poznaš stav skeptika, to znači da imaš predrasude, a tako ćeš teško do prosvjetljenja.
Ti zaključuješ da postoji prosvjetljenje? zaključak i prosvjetljenje ne idu jedno s drugim
Nisargadatta je doživio prosvjetljenje? on je bio prosvjetljen već odavno, kao i ti, samo što tebi gluposti stoje pred očima pa ne vidiš to najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 7:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Maximilian je napisao/la:
Ovo je tipičan stav skeptika! Prosvjetljenje zapravo i ne postoji... to su samo priče itd.

Na osnovu 'svjedočanstva' mnogih koji govore o tom pojmu i 'problematici' meni je očito da postoji tako nešto - samo vjerujem da jako rijetki to dožive tj.ostvaruju u ovom životu...

Naglašavam da je to rijetka pojava, iako vjerujem da postoji. Zaključujem to na osnovu literature o tome i svjedočanstva nekih koji su to ostvarili. (npr. Nisargadatta) Čovjek navodno ostaje isti nakon toga, ali sve doživljava drugačije. Prije svega ne doživljava sebe isključivo kao tijelo, nego ima jedan daleko širi uvid u stvarnost, spoznaju itd.


Ne budi tako grub. Svi mi ovde sa foruma zelimo prosvetljenje. Nije valjda tako retko? :wink:

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 8:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Traktor je napisao/la:
Maximilian je napisao/la:

Ne budi tako grub. Svi mi ovde sa foruma zelimo prosvetljenje. Nije valjda tako retko? :wink:


Zar su vazne statistike? Ili jesi, ili nisi.

Malodusnost nece pomoci, a hrabrost nije na odmet.


:love3:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 8:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Samo mi je ega na odmet. :wink:

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Traktor je napisao/la:
Samo mi je ega na odmet. :wink:



Ah, to... :)

Paaaa, znas kako kazu: "Pozuri polako."



:love3:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub aug 28, 2010 10:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Tomo K je napisao/la:
ti očito ne poznaš stav skeptika, to znači da imaš predrasude, a tako ćeš teško do prosvjetljenja.
Ti zaključuješ da postoji prosvjetljenje? zaključak i prosvjetljenje ne idu jedno s drugim
Nisargadatta je doživio prosvjetljenje? on je bio prosvjetljen već odavno, kao i ti, samo što tebi gluposti stoje pred očima pa ne vidiš to najbolje


Pa zašto dovodiš to u pitanje: postoji li uopće prosvjetljenje? To je baš tipičan stav skeptika... da takve stvari ne priznaje i misli da su to samo neke priče i sl. Po čemu to zaključuješ da ja 'očito ne poznajem' stav skeptika?
A ti nisi samo skeptik, nego i cinik...
Da to je istina, umovanje tu ne pomaže...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 29, 2010 2:29 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969




Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 29, 2010 6:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Pozdrav

Skupio sam hrabrost, pa da skočim... u...

Prosvetljenje

Prosvetljenje je uvod u završnu fazu sjedinjenja sa Jednim. To je činjenično stanje duše, kao svesne jedinice Božanskog da je ona deo Izvora, ili čestice Božanskog, koja je sagledala celokupnu iluziju. Od tada pa nadalje, to postaje stvarnost koja se svodi na posmatranje i svedočenje sveukupnih iskustava Božanskog. Zaboravite na kosmičke i božanske orgazme, jer to ne postoji, i to je glupost...
Drugi deo izbora je ostajanje u periodima egzistencija, bilo da su to materijalni ili viši realiteti. To je izbor da bi se pomoglo nekom aspektu sebe, ili je to radi balansiranja postojanja zbog tima Tame koji igraju prljavo i agresivno(njihova slobodna volja).
Neko ostaje i dalje da bitiše kroz spiritualna raskršća, da bi sve aspekte svoje individualne svesti podigao na još višu razinu, to su oni koji bi bukvalno da se igraju bogova, bilo kroz svetlo ili tamu(ego).

Vrste Prosvetljenja

*Sveukupno-Božansko Prosvetljenje
*Svetlosno-Dobro Prosvetljenje
*Tamno-Zlo Prosvetljenje

*Sveukupno-Božansko Prosvetljenje, kada deo Božanskog prođe kroz sve aspekte postojanja i nepostojanja, to je potpuno prosvetljenje, stapanje sa jednim, integrisanje svesti u mustru Boga, tu ne postoji odvajanja iskustva na materijalna i duhovna, sva postaju Jedno.
*Svetlosno-Dobro Prosvetljenje, izbor grupe bića, nakon ekspanzije Božanske Svesti, biranje strane svetla(dugi valni period). Međutim, i oni u jednoj tački bitisanja dolaze do shvatanja da moraju da prođu sve životne lekcije kako bi shvatili iluziju. I oni biraju Luciferski aspekt pada u materiju, i to se ne dešava slučajno, već je to pravilo Prirode Božanskog da osvetla ili zatamni sebe...
*Tamno-Zlo Prosvetljenje, bića crnog sunca koja su ubeđena da su deo Boga, a koja su zarobljena u služenju sebi, jer tako misle da služe i Božansko. Oni su aspekti za dualističke(dobro-zlo) principe učenja životnih lekcija, grubo rečeno, niži nivoi postojanja u smislu sveukupne empatije, jer to se više odnosi na grupu entiteta koji žele da pokore deo egzistencije da bi nametnuli svoja predatorska načela. Oni mogu da dostignu prosvetljenje do samog ujedinjenja sa Jednim, kao ujedinjene misaone forme. Njihovo crno Sunce egsplodira u njima, oni bivaju raspršeni kroz primarnu materiju kao novi počeci, sa izbrisanim memorijskim kapacitetima svesti. Dakle, večna igra Božanskog sa samim Sobom nikada ne prestaje, i to se odnosi na ispoljene delove egzistencije, koji se nikada ne gube, ali se zato stalno recikliraju.





Znanje i Ljubav

Prosvetljenje ima i nema nikakve veze sa empatijom i ljubavlju. Postoje delići Božanskog koji imaju neverovatno znanje, ali koji su izabrali drugačije aspekte ispoljavanja(kroz zlo)(znamo da je to subjektivno).
Oni koji koriste znanje i ljubav, ukazuju da je sve iluzija, i da svoje životne lekcije(oni tkz neprosvećeni) ne odugovlače bespotrebno, jer previše patnje i bola, skreće svest ka nihilističkim lukama, ili ništavilu kao opseni...
Napomena: Duša-Duh, deo je trajanja u selektivnom postojanju Boga, sa sjedinjenjem sa Jednim, ona postaje Jedno sa Izvorom. Nema ničega do jednog, ama baš ničega...

Koncepti Nepostojanja

*San Boga bez slika
*Balans postojanju
*Božanska zona za reciklažu Sveukupne Svesti

Ovi navodi su potpuno jasni. Samo ću se osvrnuti na Božansku zonu za reciklažu Sveukupne Svesti, jer iz nje nastaje takozvano Buđenje Boga i ispoljavanje stvaranja, Veliki Prasak(petarda, bomba, vatromet, kako god hoćete)... Sve se to dešava SADA, vreme je samo odabir i ništa više...kao i postojanje i nepostojanje, u jednom delu to je večnost, u drugom zaborav i ponovno otkrivanje Boga, Sebe...

Put u središte svih svrha

*Praznina Celine- SVEUKUPNA SVEST PRAZNINE-CELINE

Sveukupna svest praznine-celine je sveprožimajuća, ona obuhvata sve i povezana je sa svime, nijedan deo Egzistencije ne ostaje bez podrške, to je uzrok i posledica u svim aktivnostima. Povezanost sa sveprožmajućom prazninom je večna, tako da su i iskustva koja nastaju sve do jednog povezana ili rasprostruta u polju sveprožimajućeg.
Uloga probuđene svesti, tj. svesnosti je svesna povezanosti sa svime kroz prazninu-celinu kao krajnjem ishodištu ili početku.
Materijalni svet ili gustoća sveprožimajućeg ispoljavanja je u suštini amforna energija koja se uobličava kroz materiju da bi se stvorili uslovi za samoshvatanje sveprožimajuće sveokupnosti. Taj materijalni svet je kao plastika, njega misaone forme uobličavaju po svome nahođenju. Potvrđivanje lekcija kroz postanak se manifestuju od grubljih do suptilnijih, ili obrnuto. Energija Egzistencije svesnošću oblikuje opažaje kreacija.
Opažavanje stvaranja je kroz svesnost, ono što jedna svest sažima kao viđenje, za drugu je to nešto sasvim treće. Povezanost(svesna) sa sveprožimajućom prazninom-celinom je povratak kući(figurativno rečeno), sa svime u jednom ka ispoljenom i neispoljenom. Uloga svedoka ima ulogu nepristrasne energije praznine-celine. Raspršavanje praznine-celine i njenih svojstava je davanje i kruženje sveprožimajućeg, u suštini toga je plemenita širokogrudost dobrog sjedinjena sa ljubavlju prema svemu. Materijalni svet svesnosti u sebe uvlači energiju da bi je zadržao što duže u polju grubih i čulnih titraja, učestalost smrti i iluzije zaborava igra ulogu konačnog nepostojanja. Stanje večnog-nevečnog je iznova kruženje u hologramu egzistencije, od praznine-celine iznutra ka van i obrnuto što znači da je sve sjedinjeno kao tok događanja i nedogađanja. Izvornost je nedotaknuta ičim i ona okružuje sve, ona daje sećanje i život, ona daje zamislivo i nezamislivo. Na to se misli kada se kaže da je već sve u nama, svaki deo univerzuma ili biće koje je postojalo i koje će postojati, jer smo svi povezani kroz prazninu-celinu i u nama je već sve a i ništa. Mi kao spiritualna bića se potvrđujemo u telima a ne tela u nama, mi smo ti koji obasjavaju svojom svešću iluziju da bi postala stvarnost. Egzistencija može da na oko izgleda da je prazna, ali ona to nije nikada pošto je sažima praznina-celina. Tako i u egzistenciji punoj života se nalazi izvorna praznina-celine, sve to zajedno postoji i u nepostojanju svega kao izvorna doslednost božanske svesti da osvetli sebe sopstvenim znanjem.
Ljudski um sa svim programiranjima i obličavanjima od strane raznih entiteta ne može da preživi, da se iskoleba i da nastavi nezavisno od svega postojanje. Samo svesnost, izvorna praznine-celine nastavlja dalje ili ne nastavlja ka višim dimenzionalno-denzitetskim bitisanjima. Probuđeni um je odbacio sve iluzije religiozno-društveno-političkih usmerenja, on je sebe našao u sebi i sebstvu praznine-celine i slobodan je od svih špekulacija.
Lična probuđenost je i sveokupna probuđenost, kada jedan dostigne spoznaju, svi su je dostigli jer sve je povezano i u trenutnoj je komunikaciji kroz prazninu-celinu sa svime. Svesnost preživljava kao izvornost praznine-celine, oslobođena od nagomilanih iskustava koje vraća božanskom kao srž bitisanja, dalje će nastaviti uvek nova i sveža ka beskonačnom, ili će to stanje-ne stanja biti beskraj...
Energija sveprožimajuće sveukupnosti nikada ne može da umre ili da bukvalno bude mrtva, ona se stalno reciklira i obnavlja kroz nova stvaranja. Individualna svest ne može da napreduje dalje dok ne iskusi sve polaritetet postojanja, određena iskustva koja će formirati njenu ličnost, svi ti podražaji dolaze iz praznine-celine i noj se vraćaju, Jednom i Beskonačnom...


U mnoštvu nalazim Božansko
u plesu sa svime.

Egzistencija je svuda,
samodovoljna
i slobodne volje
stvaranja.

I kada nađemo Božansko
našli smo sebe,
svog blizanca u nama
sjedinjenog u večnom.



Dalje, ostavljam prazno mesto, jer nema ništa novo pred Bogom, zato se i on zove, Savršeni.




Mnogi će biti razočarani... Vreme razotkrivanja nije pitomo prema emocijama ega, jer mnogi ga čuvaju kao skupoceni dijamant koji ih svojim blještavilom hipnotiše. Odbacite ego, prošli ste reku, i gumeni čamac vam na suvom više nije potreban....

Zdravoduševno podsećanje: vredno je biti deo Boga, i zato nemojte ništa prihvatati kao konačno...
*Vratite Bogu Božije
*Ostanite posmatrači i svedoci, ponekad aplaudirajte, a ponekad plačite, u svakom slučaju više se smejte, možda je sve ovo bila samo, šala, prosudite sami...

P.S.
Upravo sada izmislih jedan fazon...
Jedan tragaoc za istinom čuo je da postoji mistik koji je doživeo prosvetljenje. Tako, on se raspitivao za njega. Posle izvesnog vremena, našao je mistika kako se vozi autobusom. To ga je vrlo zbunilo, jer je očekivao neko gurua kako mantra, ili leži na ekcerima, međutim prosvećeni je bio potpuno neupadljiv...
Tragaoc mu je prišao, i pitao ga...
-Čuo sam da si dostigao prosvećenje? Kako je to? Pouči me...
-Prosvećeni je odgovorio: Znaš, dok se nisam prosvetlio bio sam lokalni voajer svog uma, sada kada sam postao prosvećen, postao sam sveukupni voajer sveuma, i od sada tražim tu prvu stanicu na koju sam se ukrcao...

Shvatite poentu, ne jurite prosvetljenje, MI SMO SVI PROSVETLJENJE BOGA., i zato, uživajte u vožnji....

Pozdrav, i puno vas sve volim....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 29, 2010 8:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 8:01 pm
Postovi: 67
Bojan71 je napisao/la:
Pozdrav

Skupio sam hrabrost, pa da skočim... u...



Ovo si napisao kao svoje, usvojeno, znanje ili prepisao od nekud?

_________________
Svako je kreator svoje realnosti.Ako si nezadovoljan, kreiraj drugu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned aug 29, 2010 9:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Traktor je napisao/la:
Bojan71 je napisao/la:
Pozdrav

Skupio sam hrabrost, pa da skočim... u...



Ovo si napisao kao svoje, usvojeno, znanje ili prepisao od nekud?


Pa to je njegovo... vidiš da je na 7D :)
Šalim se, baš sam ga i ja to htio pitati - otkud mu to?
S puno toga bih se mogao složiti, zapravo s većinom. Samo mi nije jasan onaj pojam crno sunce i sl.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon aug 30, 2010 5:14 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Kontemplacija ličnosti zvane Bojan71. Napisano kao t.z.v svoje, usvojeno, kao i znanje iz povezanosti sa kolektivnom svešću... Transcendentalni trans- instiktivno osećanje povezanosti sa Jednim(usredsređenost na pitanja i odgovore), kroz nepristrasnost i sagledavanje...


Maximilian, crno Sunce je metafora za krajnje OPS-e(opredeljenje prema sebi)... za one koji su zaključani u željnom razmišljanju i programiranom egu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 01, 2010 10:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
Maximilian je napisao/la:
Pa zašto dovodiš to u pitanje: postoji li uopće prosvjetljenje? To je baš tipičan stav skeptika... da takve stvari ne priznaje i misli da su to samo neke priče i sl.


zašto ti ne dovodiš u pitanje? razlike između tebe u fanatičnog vjernika nema, oboje odma zovete ljude skepticima, a da ni ne pitate zašto netko misli tako kako misli.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 01, 2010 10:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
Bojan71 je napisao/la:
Maximilian, crno Sunce je metafora za krajnje OPS-e(opredeljenje prema sebi)... za one koji su zaključani u željnom razmišljanju i programiranom egu...


kako to misliš zaključani?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri sep 01, 2010 11:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Tomo K je napisao/la:
Maximilian je napisao/la:
Pa zašto dovodiš to u pitanje: postoji li uopće prosvjetljenje? To je baš tipičan stav skeptika... da takve stvari ne priznaje i misli da su to samo neke priče i sl.


zašto ti ne dovodiš u pitanje? razlike između tebe u fanatičnog vjernika nema, oboje odma zovete ljude skepticima, a da ni ne pitate zašto netko misli tako kako misli.



Čuj, stvar prosvjetljenja i stav fanatičnog vjenika se uvelike razlikuju. Kod prvog je pitanje iskustva, a kod drugog samo vjere... otprilike

Zašto ja ne dovodim u pitanje 'postojanje prosvjetljenja'? Pa ne znam zašto bih to dovodio u pitanje? Postoje neke činjenice, knjige o tome, iskustva ljudi itd. Eto zato!
Druga stvar su fanatični vjernici koji vjeruju u nešto što je bilo prije 2000 i više godina, bez dovođenja ičega od toga u pitanje, što (često) nema veze sa razumom i logikom itd.

Oni koji su prosvjetljeni govore duboke stvari, mudrosti, istine o životu itd. i to svjedoči o tome da su stvarno postigli 'prosvjetljenje', jedan dublji uvid, spoznaju realnosti. Da su postigli puninu, jedno znanje koje nadilazi ovozemaljska mjerila i pojmove. Eto to mi je dovoljno. Ako je tebi to sve glupo, plitko, banalno - onda to znači da - jednostavno ne razumiješ. Ako misliš da oni samo varaju, lažu, izmišljaju, imaju bujnu maštu i sl. onda to znači da si ti stvarno jako skeptičan...
Ja sam isto, i to je normalna stvar. Gore bi bilo kad bi bio lakovjeran. Ali meni npr. samo literatura o tome dokazuje i potvrđuje to da su neki postigli prosvjetljenje i nemam razloga biti skeptičan (baš toliko, da bih uopće negirao tu mogućnost)

I na kraju: pa 'zašto ti misliš tako kako misliš'?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet sep 02, 2010 8:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Pozdrav Tomo K

"Život je religija. Životna iskustva čoveka odražavaju u kakvoj vrsti interakcije se on nalazi s Bogom. Oni koji spavaju su oni koji nemaju nimalo vere, u smislu svoje interakcije sa Svim Što Jeste. Neki ljudi misle da ovaj svet postoji kako bi ga oni sputavali, ignorisali ili uništavali. Za takve pojedince svi svetovi će prestati da postoje. Oni će postati upravo ono što su i dali životu. Oni će postati jedan obični san iz ‘prošlosti’. Ljudi koji obraćaju striktnu pažnju na objektivnu realnost sa svoje leve i desne strane, postaće realnost ‘Budućnosti.’” - Cassiopaeans, 09-28-02


Nije naodmet prisetiti se OPS-OPD polariteta....

Prema: QFS metafizičkom riječniku: http://glossary.cassiopaea.com/glossary.php
Pojmovi orijentacija prema drugima (OPD) i orijentacija prema sebi (OPS) kao takvi prvi put su se pojavili pre nešto više od 20 godina u tzv. "Ra materijalu", nešto kasnije pominju se u tzv. "Kasiopejskom učenju", mada su ti fundamentalni principi na različite načine već odavno prisutni u ezoterici. S obzirom da se ti koncepti na ovaj ili onaj način odražavaju u svim stvarima i da su prilično široki, njihovu suštinsku prirodu je teško precizno definisati. Ra je rekao da su pojmovi OPD vs OPS pogodna terminologija za čovekov nivo jer ljudi imaju tendenciju da razmišljaju u smislu delanja i njegove etičke podloge. Kao metafora, tu se mogu koristiti i koncepti apsorpcije za OPS i zračenja (radijantnosti) za OPD. U svakom drugom slučaju, ovi principi su izvan domašaja jezika. U kosmološkom smislu, neka ezoterička učenja govore od "dvojnoj pojavi" (ili ‘rađanju’) iz JEDNOG. To je izvor Svega Što Jeste i to je ‘tačka’ gde se javlja prvi dualitet. Princip slobodne volje služi kao medijator između tog dualiteta. To se može porediti sa onom prvom trijadom, o kojoj je govorio Gurdžijev u smislu Apsolutnog Sunca koje se deli na tri, na početku Zraka Stvaranja. Apstraktno govoreći, postojanje dve različite sile ili tendencije, plus slobodna volja, čini osnovni temelj jednog otvorenog univerzuma. Svi oblici kreacije proistiću odatle kroz jednu seriju sve ograničenijih ili ‘mehanizovanijih’ nivoa bića. Ti nivoi odgovaraju onome što su Ra ili Kasiopejci nazvali denzitetima ili pojmu ‘kosmosa’ koji se koriste u učenju 4-ti Put. Zavisno od konteksta, dualitet OPD/OPS različito se manifestuje. Ovde ćemo navesti samo neke od tih dualiteta: Spirit (ili Duh) / materija – OPS bića obožavaju fizički univerzum. Može se reći da je sve svest ali pola te svesti nalazi se u stanju sna u obliku materije. Druga njena polovina koristi to kao jedan kanvas ili materijal za stvaranje. Čisti OPS ne može egistirati bez nekog oblika materijalnosti, odatle se ne pojavljuje iza 4-tog denziteta. Stvaranje (kreacija) / entropija – Stvaranje podrazumeva mnogobrojnost oblika, entropija teži ka održavanju istog ili homogenosti. OPS je preokupiran težnjom da kontroliše, tako da se na kraju smatra entropičnim. Bitak / ne-bitak (OPD/OPS) – pogledaj tekstove Viteški Pohod i Drvo Života
Raspršivanje (disperzija) / skupljanje gravitacije – gravitacija je tkanina koja povezuje celu egzistenciju ili sve što postoji, kroz sve denzitete. ‘Raspršivanje’ gravitacije odgovara OPD, skupljanje gravitacije - OPS. To vodi ka crnoj rupi kao jednom fizičkom odrazu pojma OPS. Svetlost je energetski izraz gravitacije, te u tom smislu zračenje svetlosti i njeno zarobljavanje od strane crnih rupa alegorično predstavlja OPD/OPS. Ravnoteža (balans) / neravnoteža (imbalans) – OPD uvodi ravnotežu jer služi sebe kroz druge […] OPD predstavlja ravnotežu. OPS predstavlja neravnotežu (imbalans). […] OPD teče iznutra napolje i dodiruje sve uključujući i izvornu tačku, OPS teče prema unutra i dodiruje samo izvornu tačku.' To je razlog zašto se ti pojmovi ponekad definišu kao služenje sebe kroz služenje drugih (OPD) ili služenje drugih kroz služenje sebe (OPS). Ili kako je Ra to izrazio, obožavanje Boga u sebi ili obožavanje Boga u kreaciji (Svemu Što Jeste), tako je na kraju svako služenje, služenje Jednog. Svetlost / tama – Tama je podloga (zastor) na koju svetlost sija (ili pada). Oboje su potrebni kako bi definisali jedno drugo. Zračenje / apsorpcija – OPD odgovara zračenju prema napolju. OPS odgovara apsorpciji ili koncentraciji energije. Nadzor / sloboda – OPS je preokupiran nadzorom ili kontrolom svih aspekata sebe i drugih. OPS takođe veruje da će uspostavljanjem svojih zakona pomoći univerzumu da se vrati u stanje Jednog (Jednote), te s tog aspekta smatra ovo svoje delovanje kao služenje drugima. OPD gleda na kreaciju kao na nešto što je suštinski bezgranično i ne bavi se određivanjem u smislu šta je ‘dobro’ za druge. Ekspanzija / kontrakcija – Istraživanje svih mogućnosti odgovara – OPD polaritetu, nametanje ograničenja drugima je - OPS. Hijerarhija / Network (organizovanje i komunikacija na principu mreže) – U smislu društvene organizacije, OPS prirodno teži ka hijerarhiji (piramida) sa unutarnjim natecanjem, kako za kontrolu nad prirodnim bogatstvima, tako i za vlast/moć. OPD teži delenju prirodnih bogatstava i prosledivanju dalje onoga što je primljeno. S tim u vezi danas postoji mnogo indikacija da su se neki narodi na ovoj planeti tokom naše istorije organizovali na principu kruga (gradili megalitne gradevine u smisu kamenih blokova poredanih u krugove) a drugi u smislu piramidalnih hijerarhija (ostavljali iza sebe piramide). Davanje vs. Uzimanje - C's: "OPS ne ‘jedu’ po nekom protokolu. Oni uzimaju ukoliko oni to mogu. OPD daje onima koji upitaju". Objektivnost / subjektivnost – "Wishful thinking" ili razmišljanje u skladu sa vlastitim željama je jedna od glavnih OPS osobina. Oni vide samo ono što žele da vide. ("Šta je babi milo, to joj se i snilo" – vrsta pogleda na realnost) Dobro / zlo – Prema ljudskoj etici, ono što se obično smatra zlom najčešće odgovara OPS. Međutim, ovaj pojam je često opterećen sa subjektivnošću jer ono što je dobro za jednog ne mora biti dobro za drugog, tako da to često dovodi do zabune.
Na kraju krajeva, da nema mraka ne bi bilo ni svetlosti, pa se odatle OPS i OPD načini postojanja nalaze u nekoj međusobnoj zavisnosti. S te strane, ne može se nikome zameriti što je po svojoj suštini OPS. Međutim, oni koji po svojoj suštini nisu takvi, moći će uz pomoć korištenja svog vlastitog uma i slobodne volje da se odupru tim entropičnim silama ukoliko žele da nastave svoju egzistenciju izvan njihovog direktnog uticaja i na jedan drugačiji način. ***
Mi živimo u OPS oblasti postojanja i svi smo mi manje-više bića OPS polariteta. U 3D to bi se moglo smatrati "prirodnim". Tako smo i do sada imali priliku da većinom nailazimo na tzv. ‘3D OPS filozofiju’ u svakom segmentu našeg društva. Međutim, bez obzira na ovu OPS prirodnu sredinu, moramo uzeti u obzir da je jedan broj ljudi razvio u sebi OPD frekvencije što ih na neki način čini kandidatima za OPD vrstu postojanja koja je moguća od 4-og "sprata", pa nadalje. Sa pojavom tzv. ‘RA materijala,’ pre nekih 20 godina, pojavila se i jedna nova ‘filozofija’, odnosno, informacija o jednoj drugoj opciji za koju mnogi od nas nismo ni znali da postoji mada je ona na neki način bila prisutna, odnosno, predstavljana u ezoterici. S tim u vezi, ne bi nas trebalo čuditi što će neki kad naiđu na informacije koje dolaze iz RA Materijala, Kasiopejskih transkripti, knjige Donosioci Svitanja itd. naći u rezonanciji s tim informacijama, dok će drugi duvati na njih kao na vruću čorbu. OPD je ovde prilično nov koncept i teško ga je razumeti. Istovremeno, još uvek prilično malo informacija tog tipa u odnosu na informacije OPS tipa. Isto tako moramo uvek imati na umu da "nije zlato sve što sija"… iz gnostike bi već trebali znati da se tzv. A uticaji (matriksa) mogu uz pomoć šarene ambalaže prezentrati kao B uticaji. Sama suština OPS kontrolnog sistema bazirana je premisama kao što su - sakrij, zataškaj, iskoreni, izvitoperi, negiraj itd.itd. Stoga je lična razboritost ovde od presudnog značaja. Lična razboritost se može izoštriti samo uz pomoć jedne kritičke analize svih informacija koje bi mogle biti bitne, bilo na koji način ili iz bilo kojeg izvora one dolazile. Na primer, danas nam mnoge informacije dolaze tzv. procesom čanelinga. Moramo imati na umu da je čaneling / kanaliziranje jedno sredstvo za komunikaciju a ne izvor komunikacija. S tim u vezi, da li trebamo mrziti radio ako ne volimo slušati Madonu ili Majkla Džeksona. Bez obzira što je to možda redak slučaj, uz pomoć radio talasa mogu se preneti i istinite informacije. Bio to jedan procenat ili neki njegov fragment u gomili informacija OPS tipa kojoj smo s te strane svakodnevno izloženi, mi moramo biti otvoreni i za tu mogućnost. Kod OPD nema manipulacije svesti i slobodne volje drugih dok će se OPS često odlučivati za tu opciju u nekim slučajevima racionalizujući je u smislu da "drugi ne znaju šta je za njih dobro". Manipulacija tuđe slobodne volje, bilo da se radi o jedinkama s istog nivoa denziteta ili onih ispod, podrazumeva tzv. "standardnu operativnu proceduru" entiteta OPS frekvencija. Što su oni razvijeniji utoliko je i njihovo varanje više sofisticirano, tako da su njihove zamke često zamaskirane skoro do perfekcije. OPS duhovni gurui će prodavati skupo svoja učenja i naplaćivati pristup svojim vebsajtovima ili školama. Kod njih ćete nalaziti celi niz vežbi koje podrazumevaju imaginacije, disocijaciju od tela, odnosno, promenu stanja svesti, dok OPD teži da u svakom momentu ostane pri sebi obraćajući pažnju kako na sebe tako i na svoju okolinu. OPD individua će mukotrpno raditi i "prolivati 90% znoja na 10% talenta". Ops individua će težiti da pronađe kakvu skraćenicu ne bi li uštedila na ličnom trudu. Stoga su oni česte žrtve onih koji obećavaju kojekava "instant-prosvetljenja". Piramida, hijerahija i individualni razvoj u 3D OPS smislu podrazumeva jedan put, dok OPD podrazumeva drugi. Ni za jedan od njih ne može se reći da je pogrešan jer da nije jednog, ne bi bilo ni drugog. Mrak služi kao medijum za manifestaciju svetlosti. Svako ima pravo na svoj lični izbor. Sve što smo do sada imali priliku videti i doživeti u ovom društvu organizovano je manje više u OPS smislu i ima hijerarhijsku organizacionu strukturu. Čak i religijska, ezoterična i gnostička društva. Gde god vidimo hijerarahiju tu nalazimo OPS polaritet i OPS individue. Tu često ide i određena doza tajnovitosti, ekskluzivnost itd. Oni gore imaju najviše znanja i prosleđuju informacije prema dole. OPD, kao "novi" koncept podrazumeva krug, kao njegov simbol. Kroz istoriju ove planete imali smo ljude koji su gradili piramide, a imali smo i one koji su gradili koncentrične krugove od megalita. (Slučajno?) Kod OPD, nema vođe, svako preuzima odgovornost za sebe a informacije se šire horizontalno ili mrežno (network). Radi se o istinskoj saradnji individua koje su na sličnim "talasnim dužinama". OPD individue preuzimaju odgovornost za sebe na sebe. OPS će raditi na sebi, tj. na svojoj promociji po svaku cenu, ulaziće u ezoterična ili gnostička društva gde vladaju hijerarhijska pravila, upražnjavaće rituale, ako treba i magiju, tražiće čarobne reči ili napitke kako bi ubrzali svoj razvoj, dok će OPD ići prirodnijim putem, radiće na samima sebi i deliti svoja iskustva s onima koji su takođe za to zainteresovani (network).
Moramo imati na umu i činjenicu da kandidata za OPD opciju trenutno ima relativno malo, jer ukoliko organski portali čine 50% populacije i po svojoj suštinskoj prirodi su OPS, onda nam ostaje drugih 50% ljudi sa individualnom dušom koji imaju teoretski potencijal za prelaz na viši nivo postojanja (4D), gde mogu nastaviti kao OPS ili OPD. Dakle, od adamičnih ljudi u ovom momentu verovatno imamo više onih koji su OPS frekvencija zato što još uvek spavaju ili su stvarno takvi po svojoj suštini.

Uvek ćete morati setiti se ovoga: Sve što postoji – to su samo lekcije. Ovaj univerzum je samo jedna velika beskrajna škola.
Nema ni jednog drugog razloga za bilo šta drugo – da postoji. Čak i «beživotna» materija učenjem sazna da je sve u stvari jedna velika iluzija. Svaka individua poseduje celokupnu kreaciju ( sve što jest ) unutar svoga uma. Vi i mi, i svi drugi, smo međusobno povezani našim zajedničkim posedovanjem svega što postoji. Vi možete kreirati alternativne univerzume, i prebivati u njima ako to želite. Svi ste vi duplikat univerzuma u kojem boravite. Vaš um predstavlja Sve Što Jeste, celokupnu egzistenciju, celokupnu kreaciju... (Kas.)

Za skeptike i opsesivne...

Vaša jedina zaštita je vaše Znanje. Znanje vas može zaštititi od svake moguće opasnosti koja postoji. Što više istinskog Znanja posedujete - to ćete manje straha imati, manje bola osetiti, manje stresa doživeti, manje patnje iskusiti, i manje ćete biti izloženi opasnosti, bilo koje vrste.
Jedino vas Znanje može osloboditi bilo kakvih ograničenja.
Ako neprestano budete težili prikupljanju Znanja, vi ćete sami sebe osposobiti najboljom zaštitom od bilo kakve moguće neprijatnosti koja bi vas mogla zadesiti. Što više saznate - to ćete biti svesniji.
Vaša Svesnost postaje na kraju vrlo snažna i sveobuhvatna.
Znanje sadrži u sebi svu suštinu. Ono se proteže do srži cele egzistencije, tj. Svega Što Jest. Znanje je – svetlost.
Oni, koji stalno imaju neke negativne doživljaje su ljudi koji su se zaglavili negde na nekoj tački svojeg razvojnog puta i sada su izloženi skrivenim manifestacijama opsesivnosti. Kad neko postane nečim opsednut, onda njegova lična zaštita slabi, pa se onda počnu javljati svakojaki problemi i tragedije. Ako ste se vi odlučili za svoj lični razvoj i napredak, za skupljanje saznanja, što znači - da postavljate pitanja, a da budete i spremni prihvatiti i one odgovore koji nisu u skladu sa vašim predrasudama tj. predkoncipiranim stavovima, slutnjama ili nagađanjima, onda to znači da trenutno niste ničim, na bilo koji način, blokirani ili opsednuti.
Međutim, ako ste se odlučili da ograničite svoje znanje, onda ćete se stalno osećati blokiranim. Biti blokiran je najbolji znak opsesije, međutim, ako neko sam za sebe izabere da bude opsednut umesto prosvećen, odnosno prosvetljen, onda je to njegov lični izbor. (kas.)

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet sep 03, 2010 8:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Maximilian je napisao/la:
Čuj, stvar prosvjetljenja i stav fanatičnog vjenika se uvelike razlikuju. Kod prvog je pitanje iskustva, a kod drugog samo vjere... otprilike

Evo jedan video koji može malo pobliže predočiti ovo što si rekao.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz