Sada je: ned apr 28, 2024 7:51 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 4:03 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Java je napisao/la:
Hvala ti na odgovoru na posljednje pitanje. Većim dijelom se slažem sa izrečenim. Međutim, odgovor na prvo pitanje nisam dobio. S toga: kako bi se zvalo to prisjećanje naše stalne adrese ( koja se više nikada od tog trenutka ne zaboravlja) odnosno momenat kad bog zakuca na adresu tragaoca.

Možda po naslovu ove teme? :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
promatrač je napisao/la:
Možda po naslovu ove teme? :mrgreen:

:thumbup:
Siguran sam da Vjetar to i sugeriše. :D

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 4:12 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Hehehehe, a dobro, nekima je prosvjetljenje kad vide u glavi hodajuću shemu kako dobiti pare na lak način, odmah osjete i da ih bog voli i sve to.... ali onda su vezani na "prosvjetljenje" posredno preko materijalnog blagostanja, a to nije ono suštinsko što Jest samo po sebi, što je u stvari i sve i ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 4:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
promatrač je napisao/la:
Hehehehe, a dobro, nekima je prosvjetljenje kad vide u glavi hodajuću shemu kako dobiti pare na lak način, odmah osjete i da ih bog voli i sve to.... ali onda su vezani na "prosvjetljenje" posredno preko materijalnog blagostanja, a to nije ono suštinsko što Jest samo po sebi, što je u stvari i sve i ništa.


Zasto se ljudi vezu za imena, uopce nije vazno kako se to zove, jer sta ti vrjedi ime sladoleda ako ga nisi okusio.

Ako se u tisini, bez price, ljubi bog, onda su imena bezvrjedna i samo sema razuma kako da te veze dalje za ludilo.

"Covjeku se uvjek pomaze, mi smo uvjek u pomoci od boga, bez da mi to znamo. Samo se radi o tome da to otkrijemo. Ako to ne ucinimo, onda nema od toga puno pomoci." Bhai Sahib

Bog uvjek voli, jer dok covjek ima zivotnu energiju, onda je uvjek u ljubavi bozjoj.
Ali ljudi radje zele biti prosvjetljeni, nesto posebno, trebaju im imena jer inace nemogu drugima reci, vidi ja sam dosao do Samadhi, ja sam u Nirvani.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 4:55 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Pa dobro, ne bi ni foruma bilo da nema imena za svašta bezimeno, neuhvatljivo je a svejedno se piše i priča o tome, to je ko poezija.

Ja recimo kažem, koji q. je sad ovo, to mi je poznato a nisam prije opažao! Ne kažem Isuse Bože pa ja sam u Nirvani.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 5:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
promatrač je napisao/la:
Pa dobro, ne bi ni foruma bilo da nema imena za svašta bezimeno, neuhvatljivo je a svejedno se piše i priča o tome, to je ko poezija.

Ja recimo kažem, koji q. je sad ovo, to mi je poznato a nisam prije opažao! Ne kažem Isuse Bože pa ja sam u Nirvani.


Pise i govori se o tome jer ljudi samo razum koriste da shvate neshvatljivo. Umjesto samo da budu ono sto vec jesu.

Sigurno je dobro sto ne kazes ja sam u nirvani.:) Ali je sigurno bolje nista ne reci, ma sta otkrijemo, sve se treba u tisini posmatrati, posmatracu.:)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 6:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Citat:
Zasto se ljudi vezu za imena, uopce nije vazno kako se to zove, jer sta ti vrjedi ime sladoleda ako ga nisi okusio.

Ma u pravu si, nije, al šta ćeš kad nas odmalena tako uče!
Nije ni čudo što je Put spoznaje sebe i svega težak kad je sve danas kontra toga!
Čim prvu riječ progovoriš odma počinju sa opisivanjm svega, i navođenjem na ponavljanje, kao papagaj jbte!


Citat:
Bog uvjek voli, jer dok covjek ima zivotnu energiju, onda je uvjek u ljubavi bozjoj.
Ali ljudi radje zele biti prosvjetljeni, nesto posebno, trebaju im imena jer inace nemogu drugima reci, vidi ja sam dosao do Samadhi, ja sam u Nirvani.

Stvar je u tome što takva stanja ne iziskuju ničiju potvrdu niti će se onaj u samadhiju hvalisati time.
Baš suprotno, svaki prosvjetljeni kaže da je to najjaednostavnije stanje i da u njemu nema ništa "veliko".
Ljudi koji žele dići nivo svijesti, a nemaju učitelja koji ih vodi, sigurno da će razmišljati o stanju koje je nazvano samadhi (ima i samadhija nekoliko), jer oni koji iz tog iskustva njima govore, govore o blaženstvu, a nema ljepšeg osjećaja od blaženstva, jel?!
Logično je onda da čovjek stremi na neki način ka tome jer mora da postoji neki cilj, a tu se upliće i naš um jer smo vezani uz njega, a onda on "misli" o dosta toga itd itd.
Jedno je sigurno, dok god neko misli da je u samadhiju taj nije!
To stanje je čista tišina, dubina naša, srž sama!
Ako ikad zakoračimo u njega, riječi neće trebati!

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 7:15 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Vag jasno mi je to što veliš. No, postoji potreba da se da ime nekom procesu, cilju, u konačnici bogu ne bi li se taj proces ili cilj a u konačnici bog približio čovjeku koji ne zna. Mi baratamo riječima i simbolima...

Citat:
Da se prisjetis svoje istinite adrese moras da sve zaboravis sto si dodanas naucio i vjerovao, sve odbaci, samo pouzdanje u boga ne.


I onda tim putem hodiš..."istinita adresa" je simbol u obliku riječi...kao i "sjetiti se sebe"..."doći do svoga jastva"..."spoznaja da su kap i okean jedno"...itd i sl.

Kako objasniti dolazak do cilja?
Citat:
"Ako si svaki momenat u mislima kod NJEGA, tad On(ONa:) nece niti tebe za sekundu zaboraviti, tad si tamo, tad si stigao na cilj."

U nekim drugim tradicijama ne bi bilo NJEGA niti ON niti ONA nego TO ali je formula ista.

Riječ koja opisuje da je neko dostigao taj cilj je "prosvjetljenje", "samospoznaja", "samadi", bla, bla,bla, neko drugo ime i sl. Zato sam insistirao da mi odgovoriš na pitanje.

:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri feb 16, 2011 7:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 04, 2008 3:06 am
Postovi: 196
Slazem se s vama Java i bajs.

Dok budemo trebali rjeci da nesto opisemo onda to uvjek radimo s stajista razuma, nase umjetne licnosti.

I zato je baratanje rjecima i simbolima samo vrjedno ako nas opet veze s nasim pravim bicem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon mar 14, 2011 9:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Osho o samadhiju.

1. Sanskrit has two words VYADI and SAMADHI. VYADI means "sickness of the soul" and SAMADHI means "health and wholeness of the soul." But these are existential meanings. A man who has not experienced samadhi is spiritually sick. He may be bodily fit, but he is not spiritually fit. It is possible a man may be bodily sick, but he can attain to samadhi. Even at the last moment of your life, you can attain to samadhi. Your spiritual being comes in all its health, wholesomeness. Even if for a single moment you have known samadhi, you have known the greatest secret in existence.

2. There is no self nature which makes people different. The moment you are in samadhi, you will see trees are also in samadhi. The mountains are in samadhi. The stars are in samadhi. The whole existence is in samadhi. Only you had gone astray. You have come back, merged and melted into the wholeness of the universe.

3. Right samadhi means you have to be without mind, fully awake; in wakefulness, thoughts have to disappear. It is easy to fall asleep, to fall into a deep coma, in a kind of hysterical fit and be without mind; but that is falling below mind not transcending mind. Right samadhi is a transcendence: you go beyond mind, but you are fully alert, aware. Only then is samadhi right -- when it grows in awareness and when awareness grows through it. When you become enlightened you have to be absolutely awakened; otherwise you missed at the last step.

4. Satori is half awake, half asleep. Samadhi is full awareness. But if you are half awake, it won’t take long for you to be fully awake. Just a little hit of the master’s staff on your head, and you will jump out of the bed.

5. Samadhi means death with consciousness, dying fully alert. You have died many times but it was not samadhi, it was simple death, because whenever you died you were unconscious. Before death happens you are unconscious, it is just a surgical procedure.

6. Samadhi is your very nature in its absolute clarity, in its absolute purity, in its absolute awareness. Samadhi is your real home. And the people who don't know samadhi are wandering without a home. They are homeless people, rootless people and their whole life is nothing but a tragedy. Samadhi gives you roots in existence, and it opens the doors of your home. Samadhi is the ultimate actualization of your potential. And the way to samadhi is simple. Drop the mind -- go beyond the mind and you will enter into samadhi. Mind is the only barrier and strangely we are continuously educating the mind to become more and more powerful. Our whole educational systems around the world, are nursing the mind -- your enemy, making it stronger, more informative, more knowledgeable.

7. Patanjali says there is not much difference between sushupti, dreamless sleep, and samadhi, the ultimate state of buddhahood -- not much difference, although there is a difference. The difference is that of consciousness. In dreamless sleep you are unconscious, in samadhi you are conscious, but the state is the same. You move into God, you move into the universal center. You disappear from the circumference and you go to the center. And just that contact with the center so rejuvenates you.

8. when the mind dies totally, what is left is samadhi. So I cannot say that the mind dies totally only in samadhi; that will be putting things upside down. The mind dies first, and then what is left is called samadhi. That state of no-mind is called samadhi.

9. Awareness is something beyond the mind. You have to watch the mind, you have to watch the presence of mind as much as absence of mind. You have to watch both, you have to go beyond both. It comes, it certainly comes, and when it comes it takes all that is your misery, your ego, your insensitivity, your cruelty. It takes all mud from you... and out of that mud arises the lotus, the one-thousand-petaled lotus of samadhi in you.

10. God is total relaxation. Hence Patanjali says that perfect SAMADHI is like sleep, with only one difference — otherwise the quality is the same, the same flavor, the same taste — with just one difference: in sleep you are unconscious, in samadhi you are conscious. But the relaxation, the letgo, is the same. Everything untense, not going anywhere, not even a thought of going anywhere, just being here and now — suddenly everything starts happening.

11. Samadhi, the ultimate goal of all yoga and Tantra, is a deep orgasm with the universe itself, with the existence itself. The guru is just trying to help you, to bring you to a point where you can at least surrender the ego. Then a deep ecstasy will happen between you and your master. Wherever there is a `let-go’, ecstasy happens — that is the law.

12. In India we make a difference. When an ordinary man dies, it is death. When someone who has attained enlightenment dies, it is samadhi, it is not death. And the word “samadhi” is immensely significant. Samadhi means: one who has attained the ultimate harmony with existence.

13. Samadhi is just like the total opening of the lotus, and satori is the beginning of the opening of the petals. Satori is the beginning, samadhi is the climax.

14. Don't give energy to your thoughts. Become a witness -- indifferent, aloof, distant. Just see the thoughts, and don't be in any way involved in them. Note the fact: the thoughts are there; but don't choose this way or that, don't be for or against, don't be pro or con. Just be a watcher. Let the mind-traffic move, just stand by the side and look at it, unaffected by it, as if it has nothing to do with you.

Sometimes try it: go on the busiest street where the traffic rush is too much. Stand by the side of the road and see the traffic -- so many people going hither and thither, and cars and bicycles and trucks and buses. You just stand by the side and look, and do the same inside: close your eyes and see -- the mind is a traffic of thoughts, thoughts rushing here and there. You watch, you just be a watcher. By and by, you will see that the traffic is becoming less and less. By and by, you will see that the road is empty, nobody is passing. In those rare moments, first glimpses of SAMADHI will enter in you.

There are three stages of SAMADHI. First, when you achieve glimpses through gaps -- one thought comes, then it has gone and another has not come for the time being. There may even be a gap for a few seconds; in that interval reality penetrates you -- the moon becomes one. The reflection is there only for a single moment, but you will see the first glimpse.

This is what in Zen they call SATORI. By and by, the gaps will become bigger, and when the gaps become bigger and you can see reality more clearly, that vision of reality changes you. Then you cannot be the same because your vision becomes your reality also. Whatsoever you are seeing affects your being. Your vision, by and by, is absorbed, digested. That is the second stage of samadhi.

And then comes the last stage: when suddenly the whole traffic disappears, as if you were fast asleep and dreaming and somebody has shaken you and awakened you, and the whole traffic of dreaming has stopped. In that third stage you become one with reality, because there is nothing to divide. The fence that was dividing you has disappeared. The wall is no more there. The wall is made of the bricks of thoughts, desires, feelings, emotions; once it disappears -- it is a China wall, very ancient, and every strong -- but once it disappears, there is no fence between you and God. When for the first time the third stage happens, that is where the Upanishads announced, "AHAM BRAHAMASMI" -- I am God, I am the Brahma. It is where the Sufi mystic, Mansur, declares, "ANA'L HAQ" -- I am the truth. It is there when Jesus declares, "I and my God are one, I and my Father are one."


15. Patanjali says sleep is just next to samadhi. A good sleep, a deep sleep, and samadhi, are different only in one sense: samadhi has awareness, sleep has no awareness. But awareness can happen in sleep. Don't make trouble for yourself, don't divide yourself.

Izvor:
Kod:
www.messagefrommasters.com

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon mar 14, 2011 10:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
bajs je napisao/la:

4. Satori is half awake, half asleep. Samadhi is full awareness.

U zen-budista je to, recimo, obratno. Osho ponekad pobrka termine.

Samo da se zna.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon mar 14, 2011 10:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Nije Osho pobrkao termine.

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto mar 15, 2011 8:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
sigma je napisao/la:
Nije Osho pobrkao termine.

=D>
Naravno da nije, jer kad se ostatak ne izbaci iz kontexta dobijamo: "Satori is half awake, half asleep. Samadhi is full awareness. But if you are half awake, it won’t take long for you to be fully awake. Just a little hit of the master’s staff on your head, and you will jump out of the bed."

@Samo tako
Na trećoj strani ove teme imaš Oshov govor o razlici između satorija i samadhija koja je relevantna.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto mar 15, 2011 9:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
:oops: Crvenim za vas.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto mar 15, 2011 2:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Porke? :lol:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pet apr 08, 2011 1:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 11, 2011 8:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 07, 2011 8:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 26, 2009 10:59 am
Postovi: 171
Lokacija: Tu i tamo
možda malo banalno pitanje, ali...
jeli u redu težiti prosvjetljenju?u biti mislim, tražiti da saznaš tko si ti, ta energija koja prolazi kroz lekcije po životima?
Onda mi se čini da lekcija koju živim nebi imala smisla?
nakon što saznaš ili si prosvjetljen-ima li daljnji život smisla(mislim ostanak-kuća-posao-žena-djeca-otac-majka), šta sa tvojom obitelji?bližnjima koje voliš?
Ili jednostavno se treba truditi nešto naučiti, a saznanje da bude krajni cilj?ali opet, ako ti je nešto cilj, vjerovatno ćeš doći do njega.
neznam.....

_________________
pamet u glavu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 07, 2011 10:53 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned mar 21, 2010 12:44 pm
Postovi: 16
2.znam je napisao/la:
možda malo banalno pitanje, ali...
jeli u redu težiti prosvjetljenju?u biti mislim, tražiti da saznaš tko si ti, ta energija koja prolazi kroz lekcije po životima?
Onda mi se čini da lekcija koju živim nebi imala smisla?
nakon što saznaš ili si prosvjetljen-ima li daljnji život smisla(mislim ostanak-kuća-posao-žena-djeca-otac-majka), šta sa tvojom obitelji?bližnjima koje voliš?
Ili jednostavno se treba truditi nešto naučiti, a saznanje da bude krajni cilj?ali opet, ako ti je nešto cilj, vjerovatno ćeš doći do njega.
neznam.....


Prosvjetljenje ne znači oslobađanje od karme. Znači, bez obzira što si prosvjetljen imaš još dosta rada na sebi, zapravo dok postojiš u 3D.
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 07, 2011 7:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned nov 07, 2010 2:21 am
Postovi: 35
2.znam je napisao/la:
možda malo banalno pitanje, ali...
jeli u redu težiti prosvjetljenju?u biti mislim, tražiti da saznaš tko si ti, ta energija koja prolazi kroz lekcije po životima?
Onda mi se čini da lekcija koju živim nebi imala smisla?
nakon što saznaš ili si prosvjetljen-ima li daljnji život smisla(mislim ostanak-kuća-posao-žena-djeca-otac-majka), šta sa tvojom obitelji?bližnjima koje voliš?
Ili jednostavno se treba truditi nešto naučiti, a saznanje da bude krajni cilj?ali opet, ako ti je nešto cilj, vjerovatno ćeš doći do njega.
neznam.....


Ako i smisao zivota postoji, to je samo onaj koji ces mu ti dati. Ja licno ne vidim smisao zivota. Mozda ljubav, sloboda. Ali to su onda pojmovi koji moraju da se osete bicem. Znaci apstraktne ideje koje se ne prihvataju olako, niti razumeju olako. Necije prosvetljenje na kraju konca mora ici uporedo sa karakterom i prirodom te indivudue. Zamisli jednacinu u kojoj sve dobijamo isti rezultat ali je tokom zivota resavamo na razlicite nacine. Znaci problerm je ego..aha..bla bla
Radjamo se prosvetljeni, ali se onda napunimo pojmova....

Ciceron je rekao da porodicu mozes da obesis macku o rep..ukratko. Ako te vezuje samo krv, mozes komotno da zaboravis na tu vezu, jer ne vredi ni pisljiva boba. Ako osecas privrzenost to je nesto drugo. U stanju smo da volimo osobu van kruga porodice kao clana, cak i vise.
Sta ti to govori o tebi i tvojim osecanjima...U mom slucaju je bila vezanost i sigurnost za te iste clanove. A onda shvatis da ce sve umreti oko tebe i da ces ostati bez bliznjih i onda nestane emotivna vezanost i sigurnost i pocnes da volis iste te na drugaciji nacin. Nije ni cudo sto ljude ubijaju koji govore istinu. Sve te stvari zvuce radikalno i istina treba da probije omotac. A on je debeo :D
Ako sam nesto naucio, to je da su ljudi vecinom govna koji ti daju pogresne lekcije u zivotu(kao sto se i ja nisam razlikovao) a oni su tvoj uzor jer nemas izbora niti nekog drugog.

Nema kraja, jer je sve voznja

Znaci, uzivaj u zivotu. :D


_________________
Today, a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration — that we are all one consciousness experiencing itself subjectively. There is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves... Here's Tom with the weather - Bill Hicks


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 88 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz