Sada je: sub apr 27, 2024 12:11 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned maj 08, 2011 12:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
2.znam je napisao/la:
možda malo banalno pitanje, ali...
jeli u redu težiti prosvjetljenju?u biti mislim, tražiti da saznaš tko si ti, ta energija koja prolazi kroz lekcije po životima?
Onda mi se čini da lekcija koju živim nebi imala smisla?
nakon što saznaš ili si prosvjetljen-ima li daljnji život smisla(mislim ostanak-kuća-posao-žena-djeca-otac-majka), šta sa tvojom obitelji?bližnjima koje voliš?
Ili jednostavno se treba truditi nešto naučiti, a saznanje da bude krajni cilj?ali opet, ako ti je nešto cilj, vjerovatno ćeš doći do njega.
neznam.....


Pa pitanje i nije nimalo banalno. Zapravoi ne znam što se misli pod prosvijetljenjem. Ako je to sasznavanje svoje prirode onda znam o čemu se radi. Meni je to saznanje bilo kao preporod i dalo mi je (i sad mi daje) snage da s lakoćom prelazim preko svih teškoća koje me snađu. Uporedo sa shvatanjem sebe kao dijela nečega neizmjerno blistavog i dobrog i saznanjem da si neuništiv i vječan kao to dobro shvatiš da i ova igra koju igramo mora biti odigrana do kraja. Koliko god nam se život činio dosadan i besorisan njegva prikrivena složenost nas mora ispuniti poštovanjem. Fizički svijet pa i mi sami u njemu se ponašamo po nekakvim fizičkim zakonima koji i pored svoje ograničenosti imaju magičnu privlačnost. Složenost svih stvari i stvorenja i njihovi međusobni odnosi u ogromnoj količini prevazilaze naše moći shvatanja i nikad nam ne može biti dosadno otkrivati ih. S druge strane duhovni svijet svojom fantastičnom raznolikošću i nepostojanošću nas privlači na još magičniji način. Njega tek ne možemo razumjeti ni kad smo tamo a kamo li odavde. Ali sve to ima nekakav neobičan sklad koji se vrlo teško može primjetiti. To je odprilike nastavi đe god da si (tu si s nekom namjerom) i uzput se možeš zabaviti zanimljivostima oko sebe (to nikad ne šteti). :occasion5:

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 11:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Imam neke nejasnoće, posebno s obzirom na učenje advaita i 'vanzemaljce'. Ne znam kako to dvoje povezati? Ako je ovaj svijet 'privid' i postoji samo 'Sopstvo' - onda kako tu uklopiti vanzemaljske entitete i njihovo djelovanje na ljude kroz prošlost? Advaiti uče da postoji samo Sopstvo, a da je naš svijet (pojavnosti) samo prividan itd. onda tko su vanzemaljci u cijeloj toj priči?
Koliko god je objektivno teško nama zapadnjacima shvatiti učenje advaita, ipak mi se čini dosta logično i meni osobno dosta prihvatljivo... Ali ipak imam neke sumnje. Npr. što mislite nisu li oni koji su doživjeli 'prosvjetljenje' zapravo izmanipulirani da se tako osjećaju i 'zamišljaju' da su Sopstvo? (putem npr. nekog implantata i sl.) Ovo učenje, koliko god mi izgledalo vrlo zanimljivo... ali ipak - nije li to zapravo neka vrsta nihilizma - jer negira sve što postoji - pa i nas same u ime Sopstva koje jedino 'zapravo postoji'... U tom učenju, mi smo zapravo 'ego', a ego je iluzija itd.
Imam veliko poštovanje prema tim učiteljima s Istoka, ali ipak, kao što sam naveo, postoji li ta mogućnosti da je i to možda samo jedna vrsta manipulacije i ipak pogrešnog učenja? Na ovaj način negira se osoba, duša, identitet i čini se dosta negativno prema svemu što postoji u ovom pojavnom svijetu... Molio bih nekog tko je upoznati s ovim učenjem i vanzemaljskim manpulacijama čovječanstva i ljudi da prokomentira ovo pitanje.
Možda pitanje nije na odgovarajućoj temi - ali ovdje se razgovara o prosvjetljenju. Poanta advaita je uništiti ego i otkriti Sopstvo (drugim riječima doživjeti Prosvjetljenje)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 1:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Sigurno su ti istočnjački mudraci otkrili mnogo toga. Na žalost ništo ih ne razumijem o čemu govore. Vrlo teško mi je zapamtiti imena i nazive koje oni koriste pa se za jednu stranu teksta moram vraćati po deset puta unazad kako bi se priśetio o čemu govore. Zbog toga su mi vrlo zamorni i na kraju ništo ne shvatim.
Ono što sam ja vidio jeste da postoji nekoliko svjetova. Ti svjetovi postoje uporedo jedan sa drugim. Mi smo na dosta "niskom" ili bolje reći u materijalnom svijetu koji ima velika ograničenja. Svijet odmah do njega je takođe materijalan ali je ta materija drugačija od naše. Nekako je praznija odnosno više je sijenka materije. Utoliko ukoliko je ona manje materijalana ona je srezmjerno manje ograničena. Postoji još jedan svijet odmah uz ova dva ali u njega mi ne možemo ići, zapravomožemo ali to je toliko teško da zapravo ne znam jeli 10-etak ljudi bilo tamo od ka postoji ljudska vrsta. I on je materijalan ali je mnogo slobodniji od našeg svijeta. Postoji i nematerijalni svijet tamo se nalazi sve ostalo i tamo nema materije, tamo je samo svijetlo. Postoji vjerovatno još finija podjela svjetova i možda još svjetova drugih vrsta ali ih ja nijesam vidio a nije me ni interesovalo. Svi ti svjetovi postoje uporedo jedan do drugoga ali se međusobom ne mogu miješati. Istina svako može prelaziti iz jednog svijeta u drugi jer u svakom od svjetova imamo tijela pa se svijest može premiještati u ta razna tijela i tako prelaziti u druge svjetove. No i tu postoje neka ograničenja koja se ne mogu prevazići samo našom voljom. Dok smo u fizičkom tijelu gotovo ništo od toga ne možemo ni naslutiti a kamoli nešto saznati. Međutim kako je prirodno da se svijest prebaci u astralno tijelo i jednako lako u tijelo špice istovremeno nam se proširuju duhovne moći i obezbjeđuje pristup znanju tako da nam je prilično lako shvatiti sve te sisteme podjela i svrhe našeg boravka ovđe. Takođe je kasnije vrlo teško ta znanja očuvati u fizičkom svijetu jer nam nedostaju riječi i misaone matrice kojima bi mogli objasniti, u prvom redu sebi, o čemu se sve tu radi. Za to su potrebni izuzetni napori volje i vrlo moćna svijest koja bi bila u stanju stvoriti nove misaone slike razumljive drugim ljudima i na taj način objasniti do tad neobjašnjivo.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 5:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Da Formice, ova tvoja iskustva su vrlo zanimljiva! Ali ipak, npr. advaiti bi rekli da su ti svjetovi isto samo 'privid stvarnosti', jer Stvarnost je samo jedna. (advaiti uče o nedualnosti, da istinski ne postoji ništa osim Sopstva). A sve ostalo je samo plod Ega i Uma koji kreiraju razne stvari da izgledaju realno, ali to nisu. To je ono što bi se modernim jeziikom reklo nešto kao holografski prikaz...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 5:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Bez obzira što ne postoji ništa sem sopstva ti moraš proći kroz kreaciju zarad lekcija.
Frakcija Tvorca kompresovana u svakog od nas uči o sebi radeći kroz svjetove.
Zaista, šta vrijedi što ti neko kaže da si Bog ako sam to ne spoznaš?

_________________
The true Self is No-Self.


Zadnja izmjena: bajs; sub maj 14, 2011 6:57 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 6:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Maximilian je napisao/la:
Da Formice, ova tvoja iskustva su vrlo zanimljiva! Ali ipak, npr. advaiti bi rekli da su ti svjetovi isto samo 'privid stvarnosti', jer Stvarnost je samo jedna. (advaiti uče o nedualnosti, da istinski ne postoji ništa osim Sopstva). A sve ostalo je samo plod Ega i Uma koji kreiraju razne stvari da izgledaju realno, ali to nisu. To je ono što bi se modernim jeziikom reklo nešto kao holografski prikaz...


A Tolteci i Kinezi bi rekli da je sve dualnost,igra 2 sile koje se medjusobno preplicu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 9:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
(i informaticar bi rekao: imas 1 i 0 , i to je istina) :P


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 9:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
bajs je napisao/la:
Bez obzira što ne postoji ništa sem sopstva ti moraš proći kroz kreaciju zarad lekcija.
Frakcija Tvorca kompresovana u svakog od nas uči o sebi radeći kroz svjetove.
Zaista, šta vrijedi što ti neko kaže da si Bog ako sam to ne spoznaš?


U knjizi npr. Maha Yoga je to objašnjeno - da je to zapravo velika greška tumačiti su su ljudi (mali) bogovi. Takvo shvaćanje je kontraproduktivno, jer time zapravo samo veličaš ego, a on treba umrijeti. Drugim riječima 'mi' smo ego, a ne Bog, Sopstvo, plod ego-osjećaja kako se tamo kaže... Tek kad ego umre - ostaje samo Sopstvo - ali to više nisi ti-ja-on itd. Radi se o identifikaciji. Dok se identificiraš sa sobom (egom) nisi Sopstvo, a kad se identificiraš sa Sopstvom tebe - kao tebe više nema...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 9:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Samo bez žurbe, ego će se istopiti.
Ne treba mnogo oko toga polemisati, ljudi imaju ego i on je prva stepenica u samospoznaji.
Dok ne dođe vrijeme da ga ostavimo iza sebe ostaje nam da ga budemo svjesni.
Bilo nebilo kontraproduktivno mi jesmo frakcije svijesti, a samim time dio Boga.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sub maj 14, 2011 10:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Možda se u ovom tekstu krije odgovor:
http://www.galaksija.com/metafizika/kvarenje_demijurga.htm
... Demijurg bi tu bio onaj koji 'stvara''ovaj svijet, tijelo, ego, um itd.
Nemam pojma, prekomlicirano je to za mene...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned maj 15, 2011 9:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Maximilian je napisao/la:
Da Formice, ova tvoja iskustva su vrlo zanimljiva! Ali ipak, npr. advaiti bi rekli da su ti svjetovi isto samo 'privid stvarnosti', jer Stvarnost je samo jedna. (advaiti uče o nedualnosti, da istinski ne postoji ništa osim Sopstva). A sve ostalo je samo plod Ega i Uma koji kreiraju razne stvari da izgledaju realno, ali to nisu. To je ono što bi se modernim jeziikom reklo nešto kao holografski prikaz...

Da to je vrlo moguće i ima logike.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon jun 06, 2011 11:44 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jun 15, 2009 3:55 pm
Postovi: 5
Tomo K je napisao/la:
JUČER SAM MEDITIRAO NAD KOANOM ako je zvuk dva dlana pljesak, koji je zvuk jednog dlana, i mislim da sam je riješio.


Zaista? I ja sam imao nedavno uvid na taj koan.

Zanima me da li je netko ovdje sreo prosvjetljeno biće na na način da mu je pokazano od strane bića nešto što mu je izokrenulo život totalno naopačke?

Zašto mnogi misle da se samo na Istoku rađaju prosvjetljeni, zar nismo svi sačinjeni od istog materijala?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 12:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Aladin je napisao/la:
Zašto mnogi misle da se samo na Istoku rađaju prosvjetljeni, zar nismo svi sačinjeni od istog materijala?

Jesmo ali je izgleda njihov pristup drugačiji, da ne kažem djelotvorniji.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 12:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Na putu prosvjetljenja
(odlomak iz knjige "Sazrevanje svesti" Z. Gruičić, B. Kostić)

Svaki proces koji doprinosi Samoprepoznavanju individualne Svesti je put prosvjetljenja.
Prosvjetljenje je proces individualizacije Svesti koji završava sazrevanjem Svesti. U osnovi ovaj proces ima dva aspekta: Ljubav i Znanje. Oni se međusobno prožimaju i ne mogu jedno bez drugog. Zbog naglašenosti jednog u odnosu na drugi aspekt, puteve u principu možemo označiti kao:

-put Ljubavi (ili put Duše), odnosno prepuštanja i
-put Znanja ili put spoznaje

O navedenim putevima je mnogo napisano pa bi smo želeli da ukažemo na njihov energetski aspekt. Obradićemo ih posebno mada treba znati da se u suštini radi o jednom putu.


Put prepuštanja

To je put usmeravanja misli i emocija ka Stvaraocu. Pošto je Ljubav Vibracija koja potiče iz beskonačnog stanja blaženstva, onda je usmeravanje emocija i misli ka Stvaraocu usklađivanje individualnih vibracija sa univerzalnom Vibracijom - Ljubavi.

"Ljubi Gospoda Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom i svom misli svojom i svom snagom svojom."

Sama molitva (kao najčešći vid prepuštanja), uz propratne elemente, kao što su čitanje svetih knjiga, vizuelizacija likova svetaca, ritmičko pevanje... - dovode do transformacije emocija i misli u takve Vibracije, koje na svest deluju harmonizujuće. Pri tome se značajno eliminišu negativne misli i emocije, a usmeravanje Svesti dovodi do snižavanja i ujednačavanja moždanih talasa približno kao u stanju "flow-a".
Praktično uz pomoć uma se izazivaju Vibracije koje harmonizuju Svest, a preko tog procesa i strukturu Duše.
Proces izazivanja Vibracija Ljubavi pomaže širenju i sazrevanju Duše. Proces izazivanja Vibracija Ljubavi, zbog harmonizujućeg delovanja, u Svesti vrši proces samoprepoznavanja. Ovaj vibratorni proces ne reflektuje se samo unutar sebe, nego se vibracije šire i idu ka drugima. U suštini, onaj ko je u stanju da se prepusti, utapa se u svekoliki proces izražen Vibracijama Ljubavi i te vibracije prenosi dalje.

Ljubav prema Stvaraocu je svrha života.
Refleksija ovog procesa odražava se i na međusobne odnose ljudi. Kvalitet međusobnog odnosa ljudi određen je otvorenošću za proces Ljubavi. Proces Ljubavi među ljudima, uslovljen slobodnom voljom, predstavlja mogućnost čoveka (odnosno njegove Svesti) da "emituje" prema drugome Vibracije, ali i da ih "primi". Viši oblici Svesti su to definisali: "Ljubav je međusobna rezmena Svesti."

U Bibliji se to lepo kaže:
"Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe."

Emocije, među kojima je ljubav najvažnija, neophodne su za razvoj Duše, dok god je Svest čoveka vezana za materijalnu formu. Za razvoj samosvesti potrebno je prepoznavanje putem čula, a preko duše putem raznih impresija, da bi se kasnije Svest tih impresija oslobodila.
Nesvesna (neosvešćena) Svest, po zadatku Stvaraoca treba da postane svesna (da sazri). Forma čoveka sa energetskom strukturom Duše, najpogodnija je za proces osvešćivanja individualne Svesti.
Sazrevanjem Duše, kroz proces prepuštanja, sazreva i Svest da bi se jednog trenutka apsolutna "prohodnost" Duše transformisala i stopila u jedno sa Svešću. Takvoj individualnoj Svesti je jedino blažestvo i dostupno kao večno stanje.
U suštini, prepuštanje je jednovremeni proces transformacije uma i prožimanje uma Svešću.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 2:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Put spoznaje

Put spoznaje sastoji se od osvešćivanja Svesti kroz sticanje Znanja. U principu to znači aktivnost Svesti odnosno korišćenje raznih metoda samospoznavanja. To su razne tehnike meditacije koje pokušavaju da, kombinujući oblike fizičkog vežbanja, disanja, umirivanja toka misli, aktiviranja podSvesti, usmeravanja misli i emocija itd., u suštini izazovu instrumentalizaciju uma. Pri tome se Svest "oslobađa" ropstva uma i postepeno dolazi u stanje (proces) harmonizovanja Vibracija.

Tako harmonizovana Svest, postepeno je u mogućnosti da sve više koristi Znanje kao Vibraciju. Usklađivanjem Vibracija individualne Svesti sa Vibracijama Znanja, Svest sazreva, a kao posledica toga umanjuje se uloga uma, da bi ga jednog dana Svest potpuno instrumentalizovala.

Na ovaj način postepeno dolazi i do prožimanja Duše od strane Svesti, tako da se njihove međusobne Vibracije usklađuju sve dotle dok ne postanu jedno.

Biti na putu prosvetljenja znači da svaka delatnost treba da je:

- kreativna, što znači da za posledicu ima prenošenje, odnosno konstituisanje Vibracija kao relativno trajnih struktura sa individualnim obeležjem, i
-humana, što znači da ne ugrožava ničiju slobodu i doprinosi razvoju drugih i sopstvenom razvoju

Put prosvjetljenja označava i sledeće procese:

1) Individualizaciju Svesti - proces traje dok Svest ne sazri.
Ona potom i dalje "sazreva", što znači da sve više i više učestvuje u svekolikom procesu Postojanja.

2) Postojanje sa Kolektivnom Svešću - zrela Svest učestvuje u njenom razvoju, ali i obrnuto, Kolektivna Svest deluje na pojedinačnu Zrelu Svest. Neposredna funkcija ovog procesa je prenos znanja čovečanstvu redi njegovog razvijanja.

3) Postojanje u Kosmičkim Svestima - znači mogućnost individualne Svesti da ostvari neposrednu komunikaciju sa njima, i na taj način aktivno učestvuje u procesima Kosmičke Svesti, i obrnuto, da prepozna kosmički proces unutar sopstvene Svesti.

4) Postojanje u Višim Oblicima Svesti - predstavlja najviši nivo komunikacije koji individualna Svest može da dostigne.
Ovaj odnos može biti dvostruk:

- individualna Zrela Svest po svom nahođenju aktivira i koristi Više Oblike Svesti. Kada je ovaj proces kod neke osobe stalan, onda takvu osobu zovu - savršeni učitelj.

- Viši Oblici Svesti koriste sazrele individualne Svesti koje su tada u funkciji Viših Oblika Svesti. U literaturi ih zovu avatari, Božiji Glasnici ili Božiji Poslanici.

Navedeni procesi počinju postepeno da se odvijaju u određenim stanjima Svesti. Potrebno je produžavati njihovo trajanje, ali i kvalitetno "potrošiti" vreme u cilju sve dubljeg sagledavanja sebe.

Snižavajući moždane talase, čovek polako navodi sopstvenu Svest da se "samoupoznaje", ali i da se "upoznaje" sa Kolektivnom Svešću, Kosmičkim Svestima i drugim Višim Oblicima Svesti. U suštini uspostavlja se komunikacija.
Povremeno uspostavljanje komunikacije sa Kosmičkim Svestima ili Višim Oblicima Svesti ne znači jednakost sa njima nego samo ukazuje na to da je dostignut određeni nivo sazrevanja individualne Svesti.
Sazrela individualna Svest ima potpunu komunikaciju sa Kosmičkim Svestima i Višim Oblicima Svesti. Ta komunikacija, odnosno međusobne relacije, rastu i razvijaju se do beskonačnosti.

Navedeni procesi u realnom životu izgledaju na sledeći način:
Vežbanjem na niskim moždanim talasima, čovek se, kroz komunikaciju postepeno upoznaje sa Energijama - Vibracijama - Svestima, i tako sa njima uspostavlja odnos. Kako se ovaj odnos razvija, tako počinje postepeno da se prenosi u čovekov svakodnevi život, prožimajući sve njegove aktivnosti.
Na taj način čovek živi u stanju meditacije. Konstituisanje i emitovanje Vibracija i Energija postaje osvešćen proces i sastavni deo svega što čini.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 3:43 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Bajs, ovaj put si se jako poljepšao.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 3:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Nikada do sada, nije bio, ovako lep.
hvala ti, Bajs.

:love9:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Hvala drugari.
Šta da vam kažem, ovo prosvjetljenje podmlađuje i revitalizuje.
:love3:

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: sri jul 27, 2011 6:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Jednost

Imanentno Postojanju, Kreaciji i Svesti je večni Proces Samoprepoznavanja. Iz Procesa Samoprepoznavanja proizilaze i mnogi drugi procesi preko kojih se ostvaruju manifestacije Beskonačne Svesti, Beskonačne Kreacije i Beskonačnog Postojanja, kao što su: nevidljivi i vidljivi Kosmos, vreme, prostor itd.

Put kojim se individualna Svest postepeno uliva u navedene procese je put ka jednosti.

Suština Jednosti sa aspekta čoveka, odnosno njegove individualne Svesti, jeste mogućnost dostizanja jednosti. To znači da samoprepoznata individualna Svest postoji u Postojanju, Kreaciji i Svesti, ali i da je svesna tog „stanja“, znači osvešćena.

Beskonačna Svest Stvaraoca nalazi sebe u individualnoj konačnoj (sazreloj) Svesti i tako se prepoznaje, dok individualna konačna (sazrela) Svest nalazi sebe u Beskonačnoj Svesti Stvaraoca i tako se samoprepoznaje.

U tom smislu, različiti oblici manifestacije Svesti koji deluju u Kosmosu, sav nematerijalni i materijalni svet, pa i čovek su – iluzija, i služe tome da se preko njih proces Postojanja, Kreacije i Svesti, manifestuje.

Jedan od vidova procesa Beskonačnog Samoprepoznavanja je i proces individualizacije Svesti, koji se završava Jednošću.

Jednost je nemoguće opisati, jer je to stanje i proces pri kojem je eliminisan um. Misao, jednostavno, ne doseže Jednosti, pa zato nema ni reči kojima bi se mogla opisati.
Izrazi „Beskonačno“, „Blaženstvo“, „Znanje“, „Ljubav“, „Moć“ i sl., ne mogu puno da pomognu da se razume Jednost.

Jednost je beskonačna individualnost u Beskonačnom Postojanju, Beskonačnoj Kreaciji i Beskonačnoj Svesti.

Jednost je kada pojedinačno SVE nalazi u SVEMU i kada se SVE nalazi u pojedinačnom SVEMU...

Jednost je SVE!

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: čet jul 28, 2011 3:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Prosvjetljenja

(odlomak iz knjige "Kako se stječu spoznaje Viših Svjetova" R. Steiner)


Prosvjetljenje proizlazi iz vrlo jednostavnih postupaka.
I tu se radi o tome da se razviju određeni osjećaji i misli što drijemaju u svakom čovjeku i koji se moraju probuditi. Samo onaj tko s potpunim strpljenjem strogo i ustrajno provodi ove jednostavne postupke, može, zahvaljujući njima, doći do opažanja unutar­njih pojava svjetla.

Počinje se tako da se na određen način promatraju pojedina bića prirode kao primjerice: neki proziran, lijepo oblikovan kamen (kristal), neka biljka i neka životinja. Najprije se sva pozornost usmjerava na usporedbu kamena sa životinjom. To se čini tako da misli koje se ovdje navode moraju prolaziti kroz dušu praćene živim osjećajima. Nijedna druga misao, nijedan drugi osje­ćaj ne smije se umiješati i smetati intenzivnom, pozor­nom promatranju. Treba reci samome sebi: "Kamen ima neki oblik i životinja ima neki oblik. Kamen ostaje miran na svom mjestu. Životinja mijenja svoje mjesto. Nagon (žudnja ) je taj koji tjera životinju da mijenja svoje mjesto, a životinjsko obličje takoder služi nagonima . Njeni organi , njena oruđa izgrađeni su prema tim nagonima . Oblik kamena nije načnjen prema žudnjama , vec snagom bez žudnje." Ak o se čovjek intenzivno unese u te misli i pritom s napetom pozornošcu promatra kamen i životinju, onda u njegovoj duši oživljavaju dvije sasvim različite vrste osjecaja.

Iz kamena struji u našu dušu jedna vrsta osjećaja, a iz životinje druga . To nam u početku vjerojatno neće uspjeti , ali uz stalno strpljivo vježbanje ti će se osjećaji postupno pojaviti . Potrebno je neprestano i stalno vježbati . U početku su ti osjećaji prisutni samo dok traje promatranje, kasnije djeluju i naknadno.
Tada oni u duši postaju nešto živo. Potrebno je da se čovjek samo podsjeti, i oba će se osjećaja uvijek pojaviti i bez promatranja nekog vanjskog predmeta .
Iz tih osjećaja i iz misli povezanih s njima oblikuju se vidoviti organi. — Uključimo li u promatranje i biljku , primijetit ćemo da je osjećaj koji proizlazi iz nje, po svom svojstvu pa i stupnju, u sredini između onoga što struji iz kamena i onoga što struji iz životinje.
Organi koji se na takav način stvaraju jesu duhovne oči. Njima čovjek postupno uči gledati nešto poput duševnih i duhovnih boja. Tako dugo dok je čovjek usvojio tek ono što je opisano kao "priprema" , duhovni svijet sa svojim linijama i oblicima ostaje taman; prosvjetljenjem on postaje svijetao. — Naravno, riječi "taman" i “svijetao" kao i drugi upotrijebljeni izrazi samo približno označavaju ono na što se misli, ali drugog izbora nemamo ako se želimo poslužiti uobičajenim jezikom. Taj jezik stvoren je samo za fizičke okolnosti. — Tajna znanost oznacava kao "plavo " ili "plavo-crveno" ono što za vidoviti organ struji iz kamena, a ono što se osjeća od životinje označava se kao "crveno " ili "crveno-žuto".
Zapravo su boje koje se vide "duhovne vrste" . Boja koja dolazi od biljke jest "zelena" i postupno prelazi u svijetlu, etersko ružičasto-crvenu. Biljka je , naime , takvo biće prirode koje u višim svjetovima u izvjesnom smislu nalikuje svome ustroju u fizičkom svijetu . Međutim, nije isto s kamenom i životinjom . Treba nam biti jasno da su sa spomenutim bojama navedene samo glavne nijanse u kamenom , biljnom i životinjskom carstvu . U stvarnosti postoje sve moguce međunijanse . Svaki kamen, svaka biljka, svaka životinja ima svoju sasvim određenu nijansu. Ovome se pridružuju sa svojim često predivnim, a često i užasnim bojama, bića viših svjetova, koja se nikada fizički ne utjelovljuju. Doista, bogatstvo boja je u višim svjetovima neizmjerno veće nego u fizičkom svijetu.

Kad je čovjek jednom stekao sposobnost gledanja "duhovnim očima" , on će prije ili poslije susresti spomenuta viša , dijelom i niža bića od sebe , a koja nikada ne stupaju u fizičku stvarnost .
Kad čovjek postigne onoliko koliko je ovdje opisano, otvoreni su mu putovi za mnogo toga. Međutim, nikome se ne savjetuje da ide dalje bez pomnog uvažavanja uputa duhovnog istraživača ili onoga što je on inace priopćio . I za sve što je do sada rečeno , najbolje je uvažavati takvo iskusno vodstvo .
Uostalom, ako je covjek smogao u sebi toliko snage i ustrajnosti da dođe do odgovarajućih navedenih elementarnih stupnjeva prosvjetljenja, onda će također sasvim sigurno potražiti i naći pravo vodstvo. Oprez je u svakom slučaju nužan, i tko ga ne želi primijeniti , najbolje će učiniti ako odustane od svih koraka na putu tajne znanosti . Nužno je da onaj tko postane tajni učenik ne izgubi ništa od svojstava plemenita , dobra i za svu fizicku stvarnost primljiva čovjeka. Dapače, kao tajni učenik on neprestano mora povećavati svoju moralnu snagu za vrijeme svog učenja, svoju unutarnju čistoću i svoj dar promatranja .

Spomenimo samo jedno : za vrijeme osnovnih vježbi prosvjetljenja učenik stalno mora uvećavati svoje suosjećanje sa svijetom ljudi i životinja i svoj smisao za ljepotu prirode . Ukoliko se o tome ne bi brinuo , taj osjećaj i smisao stalno bi se otupljivali uslijed takvih vježbi . Srce bi otvrdnulo , a osjećaji otupjeli . To bi nužno dovelo do opasnih posljedica .

U naše vrijeme mnogi ljudi traže put do tajne znanosti . Oni to čine na razne načine i iskušavaju vrlo opasne , čak i nedostojne postupke. Zato oni koji smatraju da znaju nešto istinito o tim stvarima trebaju drugima pružiti mogućnost upoznavanja s ponečim iz tajnog školovanja . Ovdje je priopćeno samo toliko koliko je u skladu s tom mogućnosti . Treba objaviti istinito , kako pogrešno ne bi nanijelo veliku štetu . Putovi koji su ovdje označeni nikome ne mogu nanijeti štetu ako ne sili . Tek se na jedno mora paziti : nitko ne smije na takve vježbe potrošiti više vremena i snage nego što mu stoji na raspolaganju s obzirom na njegov životni položaj i njegove dužnosti . Nitko ne smije zbog svog tajnog puta smjesta promijeniti bilo što u svojim vanjskim životnim okolnostima . Želimo li doci do istinskih dostignuća , moramo imati strpljenja; čovjek mora nakon nekoliko minuta biti u stanju prestati s vježbom i mirno prijeći na svoj dnevni posao . Nikakve misli o vježbama ne smiju se umiješati u dnevni posao . Tko nije naučio u najvišem i najboljem smislu čekati, nije sposoban biti tajnim učenikom i nikad neće postici učinke značajne vrijednosti .

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 90 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz