Sada je: čet mar 28, 2024 5:02 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned apr 06, 2014 7:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Pozdrav

Malo da se uključim, pratim vas, lepa rasprava...

Prosvećena osoba nije ni dobra ni zla, ona je pametna!
Stoji to da je iza nje Univerzum, jer ga je prepoznala kao njegov deo. Kreator, Jedan, 7D, Apsolutno Sunce, nazovite to kako hoćete, jer to je Apsolutna i Beskonačna Svest.

To da prosvećena osoba nije ni dobra ni zla, govori o prilagođavanju, pazite sad, drugo je IZBOR!
Suština prosvećenja jeste ljubav i svetlo, ali ta suština u ovom 3d ops svetu, nema šta da traži pored psihopata, organskih portala ili tuđinaca... Zato ćete prosvećene osobe naći tamo gde i ne pretpostavljate, među običnim ljudima koji jedva sastavljaju kraj sa krajem, među ljudima sa porodicama, fizičkim radnicima, ljudima koji se bave umetnošću na jedan prirodniji način gde je to njihovo ispoljavanje došlo kroz unutrašnju intiuciju... Skoro svuda su to osobe nenametljive i koje poštuju slobodnu volju drugih, takve osobe daju samo uvek kada su pitane, i one ne idu okolo i ne trube o tome, jer to je prirodan i jednostavan proces.

Prosvećenje je unutrašnji mir, i taj mir je oslonjen na znanje, na povezanost sa Kreatorom.
Prosvećene osobe su Božanske sonde Jednog, i one su svesne jedinsta i celokupnosti Kreacije, tako da one znaju da je u njima celokupno postojanje, i da ne postoji nešto što nije izvodljivo...

Ta moć prosvećenih osoba, svakako regeneriše fizičko vozilo(telo), i ta moć može učiniti šta god joj je volja. Naravno, one ne idu okolo i ne izigravaju fakitre i opsenare da bi sablaznile neprobuđene, usnule u dubokom snu...

Unutrašnja tišina prosvećenih osoba je Hram jedinstva svih Duša, jer one su sva Jednota, i ta tišina ipak bruji mislenim svetlom, makar to bila i molitva, ili zahvalnost za Apsolutnu Svest.

Postoje reči koje opisuju prosvećenu osobu, a to je da u svakom trenu živi prirodnost Spoznaje, povezanost, a ne razjedinjenost za Postojanjem.

I za kraj, koliko god prosvećena osoba opisivala to prirodno stanje duše, za druge, to skoro da ništa ne vredi, dok i one same, ne dostignu prosvećenje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: ned apr 06, 2014 9:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
bojo; =D>
:thumbup: :thumbup: :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 1:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
bajs je napisao/la:

---
Da sumiramo, osjetiti i upoznati sebe i svoju pravu prirodu, a onda živjeti tako da iz dana u dan obitavamo u njoj.
Naravno, mi uvijek jesmo povezani ali biti svjesno povezan je nešto drugačiji kvalitet ako tako mogu kazati
:D


Ovo što si napisao me mnogo podseća na Samo-Prisećanje Gurđijeva(jbg, kako da se prevede Self-Remembering a da bude u duhu jezika?). Samo kako do toga doći? On je uvek pitao kad se pomene Samo-Prisećanje "kojeg ja?". Sve, u njegovom učenju, se koliko vidim vrti oko toga. I stvarno, kojeg ja? Sve što vidim je ličnost, ličnost... i to naravno nisam ja a ko sam ne znam. Da znam, umeo bih da odgovorim Gurđijevu na pitanje. :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 8:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Ako je ličnost misaono-emotivno-fizički kompleks onda ono što može da se izdvoji pored toga je pravo Sebstvo, pravo "Ti."
Ono može da posmatra misaone procese, emotivna stanja i osjete kao i fizičke oblike stoga nije niti jedno od njih, a opet se prožima kroz sve njih.
Tvoje pravo "Ja" nema oblik niti ga možeš čuti, to je tišina i ispunjena praznina.
U toku posmatranja izmjenjivaće se tvoje ličnosti koje će kometarisati stvari koje vidiš, radnje koje činiš i same sebe, i davati sud i etiketirati sve što se događa.
Ako možeš izbjeći komentar dok posmatraš, ili kada se komentar pojavi posmatrati i tu misaono-emotivnu pojavu, približavaš se pravom Ja.
Odnosno, ti uvijek jesi Ti ali ne djeluješ iz svog pravog Ja već kroz ličnost.
Kada uspiješ posmatranjem dovesti ličnost na vidjelo shvatićeš razliku i ličnost više neće biti sve što znaš.
Ovdje prestaje laganje sebe.

Ovakvi uspjesi su u početku rijetki i kratkotrajni, prepuni uplitanja, miješanja, dobacivanja i verifikacije od strane nas samih, naših ličnosti ali to je normalno i ne treba da nas obeshrabri nikako!

:)

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 12:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
kako iskreiramo svoje ličnosti il nam jos neko pomogne iskreirat ih?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 1:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Sjenko je napisao/la:
arwen dor je napisao/la:
možeš pogledati moje starije postove ..stalno pišem o tome ....


U tvojim postovima piše što znaš, ali ne i kako si došla do tog znanja. Ne želim biti nepristojan, no prosvjetljenje je na neki način moj osobni interes, pa me zanima odakle dolaze te informacije. Ne vidim, doduše, kako netko može znati o stanju prosvjetljenja, ako i sam nije prosvjetljen.


Piše, ali u starijim postovima...onima iz 2005., 2006.
Ja nisam tražila prosvjetljenje. Nije mi bilo ni na kraj pameti. Ne znam jesam li ja prosvijetljena.
Samo sam, na poticaj jedne doktorice koja mi je rekla "zašto vi to sebi radite, vi rasipate svoju energiju.", počela tražiti odgovor na pitanje zašto se moje zdravlje tako narušilo, i kakvu ja to energiju rasipam, i to toliko jako da sam imala sve naznake skorog moždanog udara. I još, tražila sam odgovor na pitanje kako da izbjegnem taj moždani udar koji mi je prijetio.
Pošto je uzrok bio u odnosima s ljudima oko mene , i naravno, u mojem karakteru i ličnosti koja je sve to omogućila da se desi. Bilo je to jako komplicirano klupko, ali prijetnja je bila ozbiljna i nije bilo druge nego početi otpetljavati pa šta bude.

Sve je povezano, svaka situacija koja nam se događa u životu i svako stanje tijela - od zdravlja do svake bolesti, sve je to povezano sa našom ličnosti, s karakterom, s načinom kako izražavamo emocije, kako smo integrirali svoju ličnost od raznih njezinih dijelova, povezano je i s time koliko smo svjesni svojeg pravog ja ili drugih ja koje imamo (ima ih najmanje tri) , i to kroz sva naša tijela u svim našim inkarnacijama kroz sva vremena ...i sve se to reflektira kroz odnose s drugim ljudima od onih najbližih s kojima dijelimo život, do onih površnih poznanika, poslovnih suradnika.. ..jedno utječe na drugo i sve je sa svime povezano i mi sa svime time možemo upravljati, privlačiti i odbijati, podgrijavati da se jače razvije ili korigirati ako nam se nešto ne sviđa ili ako se od nečega osjećamo loše. To mi možemo, i da bismo to mogli ne treba biti skroz do kraja prosvijetljen ali treba biti bar malo...
Da sam baš prosvijetljena , ne mislim da jesam...
Ja mislim da su prosvijetljeni oni ljudi koji su dostigli krajnji stupanj evolucije duha, ali tu se javlja pitanje jesu li to više ljudi ili neki drugi oblici života...Takvi prelaze u više denzitete, od tamo se možda mogu javiti mentalnom porukom kao duhovni vodiči ali sigurno ne pišu po forumima....

Do znanja kojeg sada imam došla sam usput, tražeći odgovore na glavna pitanja koja su me mučila u vezi konkretnog funkcioniranja mog tijela i mog svakodnevnog života.
Zbog toga a ne zbog prosvijetljenja ja sam meditirala, izučavala, čitala, išla na radionice, molila, mantrala, vježbala......svašta....dakle, ne zbog toga da nađem prosvjetljenje nego da sredim svoj život i svoje tijelo.
Za mene je taj put bio jedini moguć, i najbolji. Znači, kad me nešto boli idem po tome "čačkati" . Ako ne boli - ne diram.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 5:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
+1 bajs :thumbup:

@ Judziin

Puki slučaj je stvara, kako se čini, ili što bi rekli, uticaj okoline. Ono što prihvatamo i odbijamo iz okruženja. Ima nečeg korisnog u njoj, ono što te hrani hlebom u životu, ali ima i loših i beskorisnih stvari mnogo više. Ali najgore je što je to mrtva "stvar". Ko je postao/ostao samo ličnost(kao možda ja) taj je the living dead.


Zadnja izmjena: lezilebovic; pon apr 07, 2014 5:39 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 5:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
arwen dor je napisao/la:
To bi značilo da je ta osoba došla do zdravlja i do blagostanja ne u smislu da sad ima bogatstva nego u smislu da joj svemir stalno daje ono što joj treba...tada joj daje i hranu koja je zdrava, tj ako i nije stoposto zdrava ta osoba zna kako će iscijeliti i svoju hranu (znamo priču o Emotu i djelovanju na vodu..)
Na takvu osobu ne djeluju previše vanjski faktori ni zagađeni zrak, ni zagađeni ljudi..takvoj je osobi dobro, smirena je, radosna, ima svoj mir i sve oko nje je harmonično....


Pa, jel tvoj život takav?

Ja sam oduvijek mislio da je prosvjetljenje riješenje za sve patnje i ovosvjetovne muke, no nažalost, bojim se da tad patnja tek počinje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 9:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
,,nužnost ne sluša uverenja‚‚

Život u trodimenzijonalnom svetu ne sluša uverenja
ili bolje rečeno egzistencija ne sluša život.

Kad pročitam reči koje govore kakva je i kakva treba da bude prosvetljena osoba,
dolazim do toga da je prosvetljena osoba ustvari ravnodušni egoista.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 9:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Mislim da je patnja stvar osobnog izbora i osobnog stava. Mi stalno imamo na raspoalganjus voju slobodnu volju da izaberemo što god nam drago, pa tako i osjećaj patnje . Nešto što je za nekoga teška patnja za drugog ne skroz nebitno. Slično i sa stresom. Nije situacija ta koja nama uzrokuje stres ili patnju, nego naš stav i ono što mi o toj situaciji mislimo. A misli odabiremo prema tome kakav nam je karakter, tj. što imamo u egu , u podsvijesti...
Ako osjećamo patnju znači da nešto ne valja s našim mislima, posljedično tome, s karakterom, stavovima, idejama.

Dobra je vijest da misli možemo birati i prema tome, mi možemo mijenjati svoj karakter.
Neki mudrac reče: Tvoj karakter je tvoja sudbina.
Ako mi se sudbina ne sviđa, znači nešto s karakterom ne valja. Sudbinu mogu primijeniti tako da mijenjam svoj karakter. Ako mogu mijenjati karakter mogu i sudbinu.
I to nije neki problem uraditi kad jednom kreneš. Problem je krenuti. Priznati sam sebi da sranja u kojima sam se našla da sam ih sama stvorila. Lakše je nekog okriviti, ili barem pronaći sukrivca. Ali ne...mi iz svake situacije možemo u svakom trenutku otići. Nitko nas ne veže. (Osim dako smo u zatvoru)
Najteže je sebi priznati da sa mnom nešto ne valja i da to sagledam i promijenim. Da mislim drugačije, reagiram drugačije... Dobro je što niitko ne može vladati našim mislima. Iako su nas učili kako da mislimo i što da mislimo, mi to ne moramo, mi možemo po svom. Nitko enma tu vlast nad nama. Kad jednom shvatimo kolika se moć krije u tome što jedino mi vladamo sobom onda je sve lakše.
Naravno, nije to samo tako, puknut prstima i čiribučiriba ...
Nešto treba naučiti, prihvatiti da je to tako, prakticirati, vježbati, uhvatiti se za nešto (svaki utopljenik shvaća da će lakše doplivati do obale ako se uhvati za neku dasku ) prepustiti se tom novom znanju i novoj filozofiji...

I da odgovorim na tvoje pitanje: da, moj život je većinom takav.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 10:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Drago mi je.

Ja doduše ne pričam o patnji na razini ličnosti. Pričam o jazu koji nastane nakon što spoznaš onoga ja koji jednostavno je. "Razlika" između onoga što smo tu u svijetu objekata i onoga što zapravo jesmo je tolika da stvara raznorazne diskorde u "normalnom funkcioniranju". Slikovito, to je kao da probaš nagurati nešto veliko u veoma malu kutiju, uzrokuje bol i probleme prožete kroz sve zamislive razine ljudskog bića. Moglo bi se reći, makar to baš i nije precizan izraz, da su to patnje na razini duše.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 10:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ostrov je napisao/la:
,,nužnost ne sluša uverenja‚‚

Život u trodimenzijonalnom svetu ne sluša uverenja
ili bolje rečeno egzistencija ne sluša život.

Kad pročitam reči koje govore kakva je i kakva treba da bude prosvetljena osoba,
dolazim do toga da je prosvetljena osoba ustvari ravnodušni egoista.


Tako to može da izgleda samo spolja. Da ne bude da blatim druge jer se odnosi i na mene ali tzv. "obični" ljudi su u stvari ravnodušni egoisti. Seti se "spoljašnjeg uvažavanja" - toga nema skoro uopšte u životu. Mislim da prosvetljena osoba ne može svesno da naudi nikome. Mislim može, ali neće jer je jako bolno ispasti šupački egoista u sopstvenim očima bez mogućnosti zataškavanja a nema ga jer ona ima samo jedno ja i onu Božansku savest. Crta običnih ljudi je da opravdavaju sve svoje postupke ma kakvi oni bili zbog lažne slike o sebi i ne videći da se ta slika ni najmanje ne poklapa sa realnošću zbog uticaja imaginacije i bafera u ličnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: pon apr 07, 2014 11:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
Ostrov je napisao/la:
,,nužnost ne sluša uverenja‚‚

Život u trodimenzijonalnom svetu ne sluša uverenja
ili bolje rečeno egzistencija ne sluša život.

Kad pročitam reči koje govore kakva je i kakva treba da bude prosvetljena osoba,
dolazim do toga da je prosvetljena osoba ustvari ravnodušni egoista.


prosvjetljeni je bas suprotno od ravnodušja i egoizma.
Ogromno znanje, empatija i osjećanje istinske stvari u svemu, omogućuje da djeluje na optimalan način.
Tako npr. pored njega čovjek umrijeti, a on mu pomaže time što mu ne pomaže; jer ce mozda tek smrt ga naučit nečemu; il da pusti da se nešto dešava gdje bi mozda svak normalan reagirao; ili pak reagira gdje mozda nitko ne bi. Ali to je plod povezanosti sa univerzumom, povezivanje s kreatorom, gdje sebe stavlja u sluzbu viseg cilja i osjecajuci pusta da ga svemir vodi; gdje istinski radi za dobrobit drugoga, a ne zato što generacijski učimo neki obrazac ponašanja.
Zato je on često "lud, egoista, ravnodušan", pogotovo ako je aktivan, i to tako moze izgledat izvana, a ubiti iznutra je puno ljubavi i razumijevanja, i zato se da bi takve uočili trebamo kloniti mišljenja o bilo čemu,, vec posmatrat i osjećat ljude


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 9:23 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
Što mislite, je li u redu nekom tko zabrijava, reći da zabrijava, ili je bolje da ga se pusti da priča stvari koje ne drže vodu i da sam povjeruje u to što priča, pa ga pustiti da se saplete a ti vidiš da će se saplesti?

Što je više fer?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 10:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Moderni Koan: Dok Ouspenski žeđa

Uputstvo:
Možda ste do sada već čuli, možda ne, koan potiže iz Zen Budizma i upotrebljava se u Rinzai školi.
Mada je dosta puta u formi pitanja, ipak nije tu da bi se na njega dalo konkretan odgovor već da bi se dosegla poenta. To je priča o kojoj se kontemplira.

Prije par godina našao sam isječak sa Oshovim komentarom na jedan slučaj između Gurđijeva i Ouspenskog.
Sve da i priča nije tačna, nije uopšte važno jer poenta je ono što tražimo.
Sada neću mnogo ulaziti u to šta je koji radio, o tome se na forumo mnogo pisalo, ali zarad onih koji nisu mnogo imali prilike pročitati, napisaću kratak uvod.


Dok Ouspenski žeđa; Uvodni dio:
Ouspenski, najbliži učenik Gurđijeva, radio je pod njegovim vodstvom deset godina.
Kaže se i da mu je Ouspenski bio najbolji „medij“ jer je ljudima tog doba mogao prenijeti ideje koje je iznosio Gurđijev i uprostiti ih, uslovno rečeno, kako bi ih oni oko njih, također učenici, mogli najbolje shvatiti.
Interesantni su radovi na temu transmutacije energija, od grubih do suptilnih, i njihova upotreba u 4. Putu kao i inače u životu.
Sve ovo je Ouspenski doveo do savršenstva i nije bilo teško pratiti ovakav način predavanja.
S druge strane, nije bilo lako raditi sa Gurđijevom.
Kako kaže Osho:“ On je bio čovjek beskrajnog magnetizma. Ko god bi mu se približio, bio je privučen. S takvim ljudima ili ste privučeni ili se iz straha povučete i postanete protivnik, nemoguće je ostati ravnodušan. Protivljenje je odbrambeni mehanizam, sasvim prirodan proces.“
Gurđijev bi davao tehnike, učenici bi radili.
Ouspenski je vremenom postigao određenu kristalizaciju. Postao je integrisan, preobražen čovjek.
Nije doživio potpuno prosvjetljenje, ali nije ni spavao. Bio je negdje između, na rubu.
Nikad se ne zna, niste došli do kraja, možete se i vratiti u san, na površini ste, jako blizu cilja.
Kada je dakle Ouspenski došao u tu fazu mislio je da će mu Gurđijev pomoći jer je to bio „taj“ trenutak.
Ali odjedanput, Gurđijev se počeo toliko čudno ponašati da ga je Ouspenski morao napustiti.
Sve je činio suprotno od onoga što je Ouspenski očekivao i na kraju ga je ovaj napustio.
Gurđijev mu nikada nije rekao „Odlazi!“
Ovaj je nadalje tvrdio da je Gurđijev izludio, zabudalio, govoreći:“Prenosim znanje mog učitelja Gurđijeva koji je sada frcio s uma.“ Ili:“Prema ranom Gurđijevu...“ O kasnijem Gurđijevu nije govorio.


Oshov rani komentar:
Glavni razlog Gurđijevog ponašanja je duboka ljubav i razumijevanje.
To je bio trenutak koji je Ouspenski trebao sažvakati sam ili bi ostao konstantno zavisan od Gurđijeva.
Moment kada je odbačen na takav način da ne skonta da je odbačen svjesno i ciljano.


Glavni dio:
Dok je Gurđijev bio na Kavkazu poslao je telegram Ouspenskom, koji je u to vrijeme bio u Londonu, u kojem se kaže: „Dolazi odmah!“ a kad Gurđijev kaže „odmah“ to znači odmah.
Ouspenski je bio zauzet, ali je je morao ostaviti posao i sve iza sebe, spakovati se, sjesti na voz i put pod noge.
U to vrijeme u Rusiji je bujala revolucija i odlazak na Kavkaz je bio više nego opasna misija.
Ljudi su bježali iz Rusije da spasu svoje živote, pa je odlazak tamo, pogotovo za poznatu facu kao što je Ouspenski, poznat matematičar, anti komunist, protivnik revolucije, bio sve samo ne normalan.
Pozvati ga tamo, i to na daleki Kavkaz, moraće proći kroz cijelu Rusiju da bi došao u Tifilis, jedno malo mjesto, ali... kad Gurđijev zove Ouspenski ide.


Moj rani komentar:

Gurđijev je Ouspenskom dao ćuturu sa vodom, a ovaj ju je premda jako žedan samo nosio sa sobom kao ukras.


Kada je stigao, atmosfera je bila uzavrla, zapaljeni vozovi, stanice, iskasapljeni ljudi, leševi na sve strane.
Bog zna kako ali je uspio proći sve to mada i sam nije vjerovao šta radi i zašto uopšte ide posjetiti Gurđijeva, a kada je stigao Gurđijev mu veli:“Došao si, a sada idi. To je sve. Vidimo se u Londonu.“


Moj komentar:
Gurđijev ga sada nudi rakijom od crne kruške koju je hladio u dubokom kavkaskom bunaru i čuvao samo za ovu priliku, a ovaj i dalje skuplja pljuvačku u ustima.


Ouspenski se toliko naljutio da je prekinuo svaku vezu sa Gurđijevom smatrajući da je nizašta rizikovao život stavljajući glavu u torbu.

Oshov komentar:
Ovakav čovjek imao je jasnu namjeru ali metod je bio čudan i Ouspenski ga nije uspio razumjeti. Da je iskulirao i tihovao na putu nazad, do Londona bi najvjerovatnije postao prosvjetljen.


Iskontemplirajte ovaj koan kako god znate i možete.
Sjetite se transmutacije energije o kojem se u 4.Putu govori.
Uzmite u obzir vrijeme i mjesto radnje.
Onda možemo secirati priču i zaći malo dublje.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 10:48 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
vjetar je napisao/la:
Što mislite, je li u redu nekom tko zabrijava, reći da zabrijava, ili je bolje da ga se pusti da priča stvari koje ne drže vodu i da sam povjeruje u to što priča, pa ga pustiti da se saplete a ti vidiš da će se saplesti?

Što je više fer?


Ovo drugo osim ako dotična osoba eksplicitno ne očekuje potpunu iskrenost. U tom slučaju je bolje prvo. Biti iskren prema nekome ko to nije tražio nije samo nametljivo nego i okrutno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 11:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
bajs je napisao/la:
[size=150][b]
Iskontemplirajte ovaj koan kako god znate i možete.
Sjetite se transmutacije energije o kojem se u 4.Putu govori.
Uzmite u obzir vrijeme i mjesto radnje.
Onda možemo secirati priču i zaći malo dublje.


Da probijem led: Kao prvo, po pisanju samog Uspenskog u Fragmentima ova priča ne može biti istinita, on je u London stigao kad i Gurđijev u Zapadnu Evropu iz Istanbula. A ako ovo gledam kao koan i na osnovu ono malo što znam onda je poenta da je želeo je da mu priredi uslove (i to teške) u kojima se mogao ne poistovetiti i tako ojačati u sebi(when the going gets tough, the tough get going) što mu, čini se, nije pošlo za rukom.

Nešto slično ovome, ne znam sad u kojoj sam knjizi pročitao - autor navodi kako je imao priliku da prisustvuje kako se Gurđijev dernja i izliva sav bes na nekoga a kad bi ga posle pitali zašto, rekao bi "zato što mu se tata nije drao, pa sad moram ja". :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 12:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Sjenko je napisao/la:
Drago mi je.

Ja doduše ne pričam o patnji na razini ličnosti. Pričam o jazu koji nastane nakon što spoznaš onoga ja koji jednostavno je. "Razlika" između onoga što smo tu u svijetu objekata i onoga što zapravo jesmo je tolika da stvara raznorazne diskorde u "normalnom funkcioniranju". Slikovito, to je kao da probaš nagurati nešto veliko u veoma malu kutiju, uzrokuje bol i probleme prožete kroz sve zamislive razine ljudskog bića. Moglo bi se reći, makar to baš i nije precizan izraz, da su to patnje na razini duše.


Istina je da uzrokuje određene probleme ali ti su problemi zanemarivi u odnosu na "korist" koju se dobije i daleko manji od onih starih problema kojih si se riješio kad napraviš taj korak.
"Normalno funkcioniranje" (život u svijetu čvrstih objekata) se još više unormali...doduše , prestanu se igrati igre, neki teatri izgube publiku pa propadnu i zatvore se , otpadnu ljudi koji ionako nisu iskreno bili tu, pa iako to može zaboljeti, i stvarno boli neko kratko vrijeme, kao kad bi iščupao krpelja pa bi zaboljelo, dugoročno gledano, dobro je da se to desi.

Ja tu razliku života na razini fizičkog svijeta i onog na razini duše ne doživljavam tako - kao razliku, nego suprotno. Ubrzo shvatiš da je sve isto. Ovo prizemno je samo odraz i materijalzacija onog nevidljivog , onog "gore"...Postoje blikade i zapreke koje sprečavaju "ono gore" da se realzira u fizičkom svijetu, ali, pošto radom na sebi uklanjaš prepreke i blokade sa ovog "dolje", onda se "ono gore" može jasnije manifestirati, ..
.A "ono gore" je uvijek pametnije, veće i jače od ovoga dolje, prema tome-ne može nikako biti lošije od onoga što smo imali ranije.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 12:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
vjetar je napisao/la:
Što mislite, je li u redu nekom tko zabrijava, reći da zabrijava, ili je bolje da ga se pusti da priča stvari koje ne drže vodu i da sam povjeruje u to što priča, pa ga pustiti da se saplete a ti vidiš da će se saplesti?

Što je više fer?



Hahaha :queen:

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prosvjetljenje/Satori/Samadhi/Nirvana
PostPostano: uto apr 08, 2014 1:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
vjetar je napisao/la:
Što mislite, je li u redu nekom tko zabrijava, reći da zabrijava, ili je bolje da ga se pusti da priča stvari koje ne drže vodu i da sam povjeruje u to što priča, pa ga pustiti da se saplete a ti vidiš da će se saplesti?

Što je više fer?


u realnosti ne postoji kocept poštenog i fer-playa, jer je to ponašanje proizišlo iz dogovora između grupacije individua, a ne iz univerzalnih zakona.

Ono što je bitno je vlastita procjena, koja se zasniva na osjećanju druge individue i razumjevanju, empatiji, a ne razmišljanju. Moramo bit svjesni toga, da se naša pomoć treba bazirati na tome da onaj drugi nešto nauči, zadovolji istinsku potrebu, a ne potrebu ličnosti tj da rješi određeni često banalan problem.
Tako da ce se procjena bazirati na tome koliko će drugi naučiti ako mu se nešto kaže hoce li ta informacija biti dovoljna na pređe zadnju stepenicu i nešto spozna ili promjeni put; ili će ta isto informacija na jedno uho ući a na drugo izaći jer jednostavno informacija nije njegov nivo i nemoguce ju je shvatiti, te je ona bolje pustit čovjeka da kenja okolo, brlja i da se sapliće i pada dok sam ne izgradi tlo na koje će leći vaša informacija.

btw koliko se puta desilo da vam netko kaže " znaš bio si u pravu. ono od prije tolko i tolko vremena sve je točno" ili sl. Od toga generalno nema niša, ali i tada informacija može pomoći u smislu "ubaciti bubu u uho".
I baš zbog takvog principa, prave ljubavi, ljudi zbog svojih prljavština i odlaze i dolaze, a na nama nije da sudimo, vec samo sirimo ljubav.

primjer. imao sam kolegicu veoma dobru i finu osobu, kojoj sam informacijama uspio pomoći "otvorit oči" i promjenila je dosta toga. Ali kad sam došao do jedne stvari da počne sama stajat i jačat, da joj ne treba nitko da se izjada i ispriča i da povrati kolko tolko unutarnjeg mira, isto košto joj netrebaju ni takvi ljudi da se osjeća kako stoji tu za nekog i da pomaze, sve je stalo. Jednostvno ne spremna, i ne samo ne spremna nego i bez želje da to promjeni misleći da joj je to njena priroda a ne neko naučeno ponašanje. Više se ne družimo, ne zbog svađe il neceg slicnog, nego prirodnog razilaženja. Više nisam imo potrebu da budem tu i da "pomažem" ko prolaznik prosjaku, jer vec sam uradio kolko sam po procjeni mogao, a i procjena je bila ta da se maknem i pustim osobu il da sama to rješava il da se vrti u krug jer to je vec stvar slobodne volje, a ne moje spremnosti da prenesem spoznaju.

Bitno je u procesu podučavanja a i učenja, poštovati svačiju slobodnu volju, ali rjetko tko ce vam je reći, jednostavno ju morate osjetiti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 221 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz