Sada je: sub apr 27, 2024 2:54 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sloboda
PostPostano: čet okt 29, 2009 8:59 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet okt 16, 2009 9:50 am
Postovi: 70
Ako je netko, kao Isus, utemeljen u istini , ljubavi i vjeri, onda, mislim može vidjeti budućnost kao sliku jednu ili više, kao putokaze i "poklone" od istine, ljubavi tj. Boga. Budućnost je uvijek otvorena i skrivena mnogima a opet mnogi kao i igrači šaha, mogu naslutiti sudbinu iz niza logičnih poteza. Ako je igra šaha predodređena jer je determinirana matematikom onda je i život predodređen jer se kreće po istom zakonu. Ali teško je naučiti tu igru života ima puno nepoznanica i kao pijuni na ploči, subjektivni smo i nemamo dobar pogled. Da li je život unaprijed poznat - ne , da li se može vidjeti i predvidjeti budućnost - da ako poznaješ zakone života ili imaš dobar pregled sa mjesta gdje stojiš


Slobodni smo raditi što hoćemo ali nismo slobodni od zakona uzroka i posljedice jednostavno zato jer je on jedan od temeljnih zakona života. Može se reći, ako izuzmemo da se naša sloboda ne ostvaruje jedino u činjenici ili činjenicama koja je osnova našeg postojanja, da imamo potpunu slobodu u svom životu.


Da li je Bog slobodan od zakona uzroka i posljedice? Da on je slobodan od tog zakona jer je njegovo postojanje temeljeno na tome da on ne čini ništa što bi bilo u neskladu s prirodom i svemirima. Dakle on je slobodan ako izuzmemo činjenicu da se njegova sloboda ne ostvaruje jedino u svezi činjenica koje su osnova njegovog postojanja.


Da li svi "robujemo" zbog činjenice da postojimo jer se naša sloboda ne može ostvariti u potpunosti zbog određenih činjenica koje su uvjet postojanja. Ne robujemo jer u svakom trenutku možemo izabrati i nepostojanje koje je pravo ropstvo u odnosu na postojanje zbog toga jer u času kad nastupa nepostojanje gubimo sve "instrumente" djelovanja koje je jedan od osnovnih oblika slobode.


Da li znači da, zbog činjenica koja u svakom slučaju priječe ostvarivanje potpune slobode, u konačnosti nismo u potpunosti slobodni. Ne jer imamo potpunu slobodu svojim osobnim djelovanjem stvoriti "uvjete" za život u kojem ćemo biti oslobođeni od svih uvjeta i činjenica, teoretski.


Da li je Bog svemoguć s obzirom da je određen činjenicom da je uvjet njegovog postojanja determiniran zakonom da on ne čini ništa što bi bilo u neskladu s dobrim. Da, jer postoji mogućnost da on ipak počini nešto suprotno od tog zakona i postojanjem te mogućnosti postoji i đavao koji je za njega samo mogućnost a za nas realnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: čet okt 29, 2009 1:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet nov 16, 2006 12:30 am
Postovi: 305
Dok god je čovjek zarobljen u sistem vjerovanja, ne može biti slobodan.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: čet okt 29, 2009 2:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet okt 16, 2009 9:50 am
Postovi: 70
Isus - bilo koji čovjek koji je istinit, moralan, iskren, metafizički čovjek 7 nivoa
Bog - dobro, svijetlo, život, istina, sve
đavo - zlo, neistina, svi koji podržavaju ovaj princip


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: čet okt 29, 2009 5:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Nioivo meni to izgleda ovako. U svijetu u kojem postojimo trenutno postoji ta iluzija slobode i postoji to pravilo da posljedica slijedi uzrok. Međutim u svijetu malo iznad našeg to ne ide tako čak bih rekao da poslije poslijedice slijedi uzrok, odnosno da ako se zna što se treba postići podešavaju se uzroci da bi posljedica bila kakva treba biti. To je zbog našeg shvatanja vremena i ograničenja naših umnih mogućnosti. A sve druge priče nekako nemaju puno smisla. Ako znaš svoj budući život prije nego se rodiš do najsitnijeg detalja o kakvoj se slobodi priča? Mi igramo po davno utvrđenoj muzici i to je sve. Pri tome ne bi blo pametno da griješimo i pravimo razne gluposti. Muka je velika to poslije ispravljati, ali ako ti je volja možeš se i toga poduhvatiti no tad nemaš mogućnosti da odradiš sve zbog čega si i došao u tjelo.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: pet okt 30, 2009 9:12 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet okt 16, 2009 9:50 am
Postovi: 70
Sloboda je nerazdvojivo, kao i sve ostalo. Ovdje je razdvojiva, postoje i postojali su robovi koji su najprimitivniji dokaz postojanja slobode. Zar je moj život unaprijed poznat negdje? Ja osobno osjećam da nije, vidim u sebi energiju cijelog svemira iako sam trenutno ovdje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: pet okt 30, 2009 9:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet okt 16, 2009 9:50 am
Postovi: 70
Nas riječi razdvajaju. Riječ sloboda bi trebala naslikati pojavu u postojanju koja je povezana s tom riječju. Sloboda: mogućnost kretanja ili nekretanja i stvaranja ili nestvaranja u trenutnom i ostalim realitetima (realitet: sve )


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: pet okt 30, 2009 9:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
nioivo je napisao/la:
Sloboda je nerazdvojivo, kao i sve ostalo. Ovdje je razdvojiva, postoje i postojali su robovi koji su najprimitivniji dokaz postojanja slobode. Zar je moj život unaprijed poznat negdje? Ja osobno osjećam da nije, vidim u sebi energiju cijelog svemira iako sam trenutno ovdje.


Naravno da je poznat. Ne znam ko je napravio te živote ali se tebi pruža mogućnost da od raspoloživih života izabereš koji hoćeš. Poslije nemoj da se žališ da nijesi znao. Neznanje ne opravdava.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SLOBODA
PostPostano: ned nov 01, 2009 12:33 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 14, 2008 11:37 pm
Postovi: 264
SLOBODA u ovom našem (3D) svetu postoji ali samo kao reč, svaka reč se lako izgubi u prevodu pa i ova. SLOBODA je kao i sve ostalo veoma relativan (rastegljiv) pojam, robijašu nije uskraćena već ograničena. U okviru svoje ćelije ima punu slobodu da čini šta mu volja.
Pre mnogo godina, shvativši neka svoja ograničenja (nevezano za patokratiju), pokušao sam proširiti svoju "SLOBODU" ali sam se suočio sa realnim preprekama tipa život-smrt. Pokušao sam promeniti svoj "usud" (sudbinu) i shvatio da to ne ide baš tako, i nešto kasnije skontao da svako od nas možda ima svog Anđela čuvara (ovom prilikom ga pozdravljam :D ). Dakle sudbina, karma, sled događaja uzrok-posledica, akcija-reakcija ili kako se već može nazvati, uzrokuje nepostojanje ili relativno (prividno) postojanje SLOBODE. Svako ima punu SLOBODU ali u nekom svom predodređenom "tunelu" postojanja.
Sva ova ograničenja su me navela na pomisao (fikciju) da živim(o) u već prošlom vremenu ili drugačije rečeno: Sve je već bilo i prošlo, ovo je samo veliki eho Big Bang-a...
Shodno tome ma šta da se desi ili će se desit ... don't worry be happy... ili ...don't panic...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Sloboda
PostPostano: čet nov 05, 2009 12:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet okt 16, 2009 9:50 am
Postovi: 70
Ne sanjam slobodu van svojih mogućnosti, običan sam čovjek?! ](*,) Glavom kroz zid, glava ne služi tome. Meni izgleda naivno da su nam određeni mogući životi pa mi biramo koji hoćemo. Čemu trošenje tolike energije na neproduktivno gacanje u ustajalom blatu to je mrtva kreacija. Ova mi se čini vrlo živa i produktivna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 82 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz