Sada je: sub apr 27, 2024 8:21 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 11:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Što se tiče materijalnosti znanja. Ne postoji ništa isključivo duhovno i ništa isključivo materijalno. Duhovnost i materijalnost su dva načina gledanja na istu stvar. Recimo Jack kaže da je misao nematerijalna. Ono zamišljeno je nematerijalno ali sama misao je vrlo materijalna. Kada razmišljate o seksu to se može neurološki očitati. Kada razmišljate o nekoj traumi također. Hrani također. Voljenoj osobi također. Oko toga nema rasprave, osim ako netko nije završio neurologiju i sad je spreman srušiti joj same temelje. A vjerujem da nitko nije.

Cijela poanta Gurđijevljevog objašnjenja je, po mom skromnom i vjerojatno iskrivljenom viđenju, u tome da je znanje ograničeno. Materijalnost je tu samo pomoćan pojam da se objasni. S tim se uostalom susrećemo stalno. Koliko ima vrhunskih fizičara na svijetu? Šačica. Koliko ima vrhunskih nogometnih trenera na svijetu? Šačica. Zašto? Da bi se znanje prenijelo potrebno je mnogo truda i vremena. S vremenom koje nam je na raspolaganju u ovom životu svo to znanje se ne može prenijeti. Otud je znanje ograničeno. Vrlo jednostavna stvar, onaj tko ima problema s Gurđijevljevim objašnjenjem zapravo traži predaleko i zato promašiva. Tako barem ja vidim stvari.


Pišem s tuđeg kompjutora pa sam evo napisao 3 poruke. Bilo bi lijepo ako bi moderator ili netko drugi to spojio u jednu.

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 11:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Jack987 je napisao/la:
Kako bilo, Pantelija je izrekao zanimljivu rečenicu:
Citat:
Um projektuje materiju, a materija se ponaša umno.


Ovo je točno, samo da se "um" zamijeni sa "svijest"!


Ne. Svest ne uobličava materiju nego to čini samo um kao aktivnost svesti.
Svest sama po sebi oslobađa od tih aktivnosti i identifikacija uma sa imenima i oblicima. Ona dematerijalizuje i oslobađa. Um materijalizuje i vezuje.


Što se tiče toga da li znanje treba da se deli svima podjednako i ne, dovoljno je da pogledaš ljude oko sebe i da ti bude jesno zašto je Gurđijev rekao da znanje ima svoju vrednost kao zlato i da jednostavno po prirodi stvari ne može svima da bude dostupno jer i svi ljudi nisu isti niti ih sve interesuje znanje.
Njegovo poređenje znanja sa zlatom koje gubi svoju vrednost ako se usitni i svima razdeli tako da svi dobiju samo beznačajne mrvice, dok ako se akumulira na jednom mestu njegova vrednost raste - ima veze sa energijom i integracijom mnoštva Ja u jedno celovito Ja.
Da bi se to postiglo neophodna je energija.
Ona se sakuplja samo procesom individuacije, u sebi. Taj proces i iskustvo se ne može deliti ni sa kim. To je isključivo lično.
To zaista nije nešto što se na trgu kupuje ili deli svima kao socijalna pomoć.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 06, 2008 3:22 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Citat:
Jack, je li stvarno misliš da si na toj razini da možeš ocjenjivati Gurđijevljeve izjave? Ljudi kao Gurđijev se rađaju rijetko i slijepci poput nas nisu u stanju slagati se ili ne slagati s njime. To je sve fantaziranje i precjenjivanje sebe. Nikad ne smijemo zaboraviti gdje smo mi a gdje je on.


Felipe de . . .

Pa ti si za Vatikan, ne za ovde. Sta mislis koliko bi te Gurdjijev postovao da mu ovako prospes vernost.

Jack ti je rekao, sada ti kazem i ja: Da, ja mislim da sam na nivou da mogu da ocenjujem Gurdjijevljeve izjave, bas kao i tvoje.

Sama tvoja konstrukcija recenice i njena semantika me navodi na zakljucak da si ti drugaciji covek od mene, pantelije ili jacka. To me dalje vodi ka tome da shvatim da ti ne mozes da shvatis zasto ja mogu da tvrdim da sam na nivou da ocenjujem Gurdjijevljeve izjave.

Kada ne bih procenjivao Gurdjijeva, koji je bio obican covek, jer drugaciji ne postoje, covek kao ja, ti, Jack ili onaj "Isus od hrista", ne bih mogao i ne bih smeo ni da procenjujem ni samog sebe.

Da li to znaci da ti ne procenjujes sam sebe?

Ja znam da je mentalnom sklopu tvoje licnosti nemoguce da shvati da mi ne vidimo "nivoe" i "barijere" izmedju ljudi onako kako ih ti vidis i shvatas. Takodje znam da te to sto ti to ne mozes da shvatis veoma zbunjuje i ljuti. Tim tonom odisu tvoji postovi.

Ja priznajem tvoju slobodnu volju da "razmisljas" tako kako razmisljas.

Ali sam ipak ovde moderator i moja je mogucnost i duznost, da te, ako nastavis u tom tonu, onemogucim da nastavis ucestvovanje na ovom forumu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 06, 2008 6:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Izgleda da je Gurđijev mislio na Veliko Znanje kao ograničeno...zato ne mogu svi biti kao Einstein, Mozart, Michelangelo,
ali svi mogu naučiti čitati i voziti auto jer to je u skladu s mogućnostima većine ljudi, mislim kad bi određeni broj ljudi stekao Einsteinov nivo znanja da bi to znanje postalo jednako kao znanje čitanja. (fenomen 100-tog majmuna)
Pantelija, slažem se da su um i materija isti. rekao bih da um stvara materiju iz energije. ionako samo Energija (Jedno) postoji.
Priroda je vidljiv duh, duh je nevidljiva priroda. Schelling

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 07, 2008 2:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Arboretume,

to je tipičan post za tebe. Puno velikih riječi, malo sadržine i jako puno dokazivanja.

Nemoj si umišljati to što si umišljaš. Je li tebi zaista tako teško zamislivo da sam ja one postove pisao dobro raspoložen i dobronamjeran? Ja ti se kunem da jesam. Na kraju krajeva, pogledaj kako se uvijam Jacku i trudim se da ne budem bezobrazan. Mi se očito ne možemo razumjeti.

Istovremeno, mogu ti obećati da će moj "ton" odsad biti isti kao i dosad. Nema razloga da imalo čekaš spustiti tu giljotinu koja će tako duboko promijeniti tijek mog života i učiniti od mene moralnog i životnog bogalja. :(

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 07, 2008 4:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Vidim da clan nastavlja sa negativnim energetskim udicama. Sto ce reci da su mu prepirka i nametanje draze od razmene misljenja

Nije neobicno da neki ljudi nesvesno udaraju samo u donje centre, ali, sta je tu je.

Disekcija fenomena poznatog kao "Word Salad" autora "Faaip de Oiad"

Objasnjenje fenomena:

http://en.wikipedia.org/wiki/Word_salad

Citat:
Što se tiče materijalnosti znanja. Ne postoji ništa isključivo duhovno i ništa isključivo materijalno.


Da li mozes ovu tvrdnju necime da potkrepis?

Citat:
Duhovnost i materijalnost su dva načina gledanja na istu stvar.


Koja je to stvar? Da li mozes ovo da objasnis?

Citat:
Recimo Jack kaže da je misao nematerijalna. Ono zamišljeno je nematerijalno ali sama misao je vrlo materijalna. Kada razmišljate o seksu to se može neurološki očitati. Kada razmišljate o nekoj traumi također. Hrani također. Voljenoj osobi također.


Ako sam dobro shvatio, ti tvrdis da je misao materijalna zato sto moze da se ocita?

Cenim tvoje misljenje, ali te molim da ga objasnis.
Sta znaci "neuroloski ocitati"? Da li znas sta se tim "neuroloskim ocitavanjem" ocitava? Da li mozes da objasnis?

Da li onda znaci i da je recimo (najbanalnije) struja materijalna? Pa i struja se jako lepo i lako ocitava. Pretpostavljam, po onome sto kao laik o tome znam, na slican nacin kao "misli"?

Da li ti cak tvrdis da znas sta su i same misli?

Citat:
Oko toga nema rasprave, osim ako netko nije završio neurologiju i sad je spreman srušiti joj same temelje. A vjerujem da nitko nije.


Ova recenica je tu samo da ti malo podigne cenu "da legitimiteta".

Citat:
Cijela poanta Gurđijevljevog objašnjenja je, po mom skromnom i vjerojatno iskrivljenom viđenju, u tome da je znanje ograničeno. Materijalnost je tu samo pomoćan pojam da se objasni.


Da li mozes ovo da rastumacis?

Citat:
S tim se uostalom susrećemo stalno. Koliko ima vrhunskih fizičara na svijetu? Šačica. Koliko ima vrhunskih nogometnih trenera na svijetu? Šačica. Zašto? Da bi se znanje prenijelo potrebno je mnogo truda i vremena. S vremenom koje nam je na raspolaganju u ovom životu svo to znanje se ne može prenijeti. Otud je znanje ograničeno. Vrlo jednostavna stvar, onaj tko ima problema s Gurđijevljevim objašnjenjem zapravo traži predaleko i zato promašiva.


Cekaj, prvo kazes da ni ti ni mi nismo dorasli Gurdjijevu, a odmah zatim ga dosta slobodno i svojevoljno tumacis? Dodao si "po tvom vidjenju" ali ga tumacis. Da li to znaci da ti mozes da ga tumacis, ali mi ostali ne, zato sto eto "nismo na tom nivou"?

Objasni.

Citat:
Je li tebi zaista tako teško zamislivo da sam ja one postove pisao dobro raspoložen i dobronamjeran?


Pretpostavljam da jesi.

Citat:
Na kraju krajeva, pogledaj kako se uvijam Jacku i trudim se da ne budem bezobrazan. Mi se očito ne možemo razumjeti.


Zasto se "uvijas"? Da li osecas potrebu za time? Da li se osecas ugrozeno sa njegove strane? Da li mislis da je i Jack kao Gurdjijev, nesto vise od tebe? Zasto mislis da ne mozemo da se razumemo?

Citat:
Istovremeno, mogu ti obećati da će moj "ton" odsad biti isti kao i dosad.


Ton koji je prisutan u tvojim postovima nije prijatan vecini clanova sa kojima sam ja u kontaktu. Zvuci kao da ti nesto nedostaje, da si zbog necega isfrustriran, pa eto ovde sebi dajes oduska.

Iako te razumem i postujem to, ovaj forum nije mesto za to. Clanovi ne vole takve postove da citaju, i ne moraju. Ovde tom tonu jednostavno nije mesto.

Nemoj da me razumes pogresno, kazes ti i pametne stvari, ali to zbog tog pljuvackog tona vecini promakne. Bar kad bi se potrudio da objasnis bar ponesto od toga sto kazes, mozda bi bilo bolje.


Citat:
Nema razloga da imalo čekaš spustiti tu giljotinu koja će tako duboko promijeniti tijek mog života i učiniti od mene moralnog i životnog bogalja.


Ovo govori dosta o tebi. O tome koliko i kakvih mentalnih programa te drma, kao i svakog od nas. Ali ovde tome jednostavno nije mesto. Mi ti ne mozemo pomoci u tom smislu, iskreno mi je zao.

Ako te zaista zanima naprimer ono sto si rekao da ne mozemo da se razumemo, da li mogu da ti predlozim da procitas Om-ova razmisljanja na ovom linku? Ako vec i nisi . . .

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=815

Ovo je sada edit:

Faaip, da li mozes da objasnis zasto si veceras obrisao pola svojih postova? Evo sada sam primetio. O cemu se radi?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 07, 2008 1:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Pa verovatno si ga naljutio.
Mislim da vaša prepucavanja više spadaju u razlike u mišljenju koje su potrebne na jednom forumu, nego u nešto što bi moderator trebao da koriguje i kažnjava.
To mnogo više zaslužuje onaj Drakula.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 07, 2008 2:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Da li onda znaci i da je recimo (najbanalnije) struja materijalna? Pa i struja se jako lepo i lako ocitava. Pretpostavljam, po onome sto kao laik o tome znam, na slican nacin kao "misli"?


http://hr.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dna_struja

Sad se možemo ,naravno, pitati je li elektron materijalan?
Ja bih rekao da jeste.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 07, 2008 6:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Ima teorija koja kazu i da nije tako. Ali ako je elektron materijalan, da li bi to znacilo da ne postoji nista sto nije materijalno? Znaci sve je materija?

Evo zanimljive knjige ko nije citao:

http://www.4shared.com/account/file/618 ... Polje.html


Citat:
Pa verovatno si ga naljutio


Da li to znaci da bi bilo opravdano da ja obrisem sve topike sa podforuma na kojima sam moderator ako se naljutim. Ili da se Galaksija naljuti i obrise ceo forum?

O tome sam i pricao, meni je zao ako je neko povredjen ili "ljut" ali on od mog sazaljenja nema nikakve koristi i ovde tome nije mesto.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet nov 07, 2008 8:11 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Sad se možemo ,naravno, pitati je li elektron materijalan?
Ja bih rekao da jeste.


Ponekad se ponaša kao materija, a ponekad kao energija ( val ). Ovisi o tome kako ga se percipira.

Faaip de Oiad-u sam odgovorio unutar njegovog posta na prošloj stranici ( kojeg nije obrisao, a niti neće jer je radi brisanja mnogih postova isključen, kao i neki članovi prije nekog vremena, pa zašto bi on bio iznimka?! ).

Dakle, vidim da misao izjednačava sa posljedicom koja nastaje kad se misao "pusti u svemir", a to su - kemijske reakcije u materijalnom tijelu. Da, kemija tijela se mijenja kad se "podraži" sa određenim mislima - frekvencijama. Mi kao radio-stanice odašiljemo misao u svemir, a radi tog "uzburkivanja gravitacijskog polja" - naše tijelo reagira određenim kemijskim reakcijama, i dalje, što sve slijedi iz toga.

Univerzum se isprepliće materijalno-eteričkim podskupovima, a vjerojatno i nebi postojao da nema obe komponente. Svaka služi za neku svrhu, a tko se gdje trenutno nalazi - ovisi o stupnju svijesti na kojoj se trenutno nalazi u tom dotičnom realitetu gdje obitava taj entitet.

Misao ( ne kemijska reakcija materijalnog tijela, koja jest materijalna ) je isključivo eteričke prirode.

Eh sad... što podrazumijevamo pod znanjem...

Eto - idemo prvo to objasniti, pa ćemo onda lako vidjeti da li je to materijalno ili eteričko.

Što je ( istinsko ) ZNANJE?

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 11:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
Jack987 je napisao/la:
Citat:
Sad se možemo ,naravno, pitati je li elektron materijalan?
Ja bih rekao da jeste.


Ponekad se ponaša kao materija, a ponekad kao energija ( val ). Ovisi o tome kako ga se percipira.

Ja sam razumio da to ne ovisi o tome KAKO ga se percipira, nego DA LI ga se percipira ili ne.
Po sebi je val.
Po nama - materija.
Ali naravno da ja o tom pojma nemam, i da mogu samo filozofirati.
No kad god uzmem da filozofiram, nekako mi se svi dualistički sistemi jave kao - prevara.
Vrhunac (ili dno) te prevare su novovjeki materijalisti.Poslije njih je svijet definitivno podjeljen na MATERIJU (stvarnost) I DUH (po njima - maštarija).
Meni se čini da bi tu moralo biti sve - JEDNO.
A da bismo izbjegli prevaru morali bi smo shvatiti da su materijalno i duhovno jedno.Mislim , ZAISTA SHVATITI!Usvojiti , primiti...mislim da se ovdje razumije šta hoću rijet.
Inače mi sva priča o denzitima (gustinama - čega?), kao i priča o fraktalima ili priča "kako gore - tako i dolje", gubi smisao.
Pozdrav
F.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 8:39 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Kada govorimo o materiji, mi po pravilu mislimo na materiju koju sami možemo opipati ili eventualno videti pod mikroskopom, izjednačavajući materiju sa čvrstoćom. Mislim da je materija mnogo kompleksnija i da zadire i u druge oblasti postojanja.

Elkins je na primer još pre Ra kontakta uveo pojam denzitet za različite ravni postojanja (a i postavio teoriju o polarizaciji u svesti) i gustinu denziteta izveo iz udaljenosti elektrona od nukleusa. Manja udaljenost elektrona od jezgra - viši denzitet - "gušća" (informisanija) materija.

Ako krenemo od ove ideje, upravo bi manja udaljenost od jezgra podrazumevala veću brzinu kretanja oko jezgra, više vibracije i „informisaniju“, „gušću“ materiju. Umesto 99% praznine materije (prema proračunima današnjih fizičara), na primer 85% (lupam). Viši denzitet – „gušći“, „informisaniji“ prostor i vozilo duše, sposobno da akomodira više „informacija“ i omogući „eteričniju“ manifestaciju (veća brzina, više vibracije). „Svest kreira vibraciju, koja je foton/svetlo“.

Drugim rečima, za nas opipljiva supstanca/materija, je supstanca našeg denziteta (iluzija, naravno), ali to nije definicija materije/supstance. (uvek je korisno zapitati se oko čega se u stvari okreće :wink: ).

Gurdjejevljevi viši vodonici ne pripadaju opipljivoj stvarnosti - to je mnogo eteričnija tvorevina, ali supstancijalna. Uzgred, Štajner, govoreći o eteričnijim oblastima postojanja, konkretno o našim eteričnijim telima, takođe koristi reč supstanca.

Citat:
Ja sam razumio da to ne ovisi o tome KAKO ga se percipira, nego DA LI ga se percipira ili ne.


I ja. Nema čestice dok ne dođe u dodir sa svešću, pre toga ona je talas, tako barem proizilazi iz opisa fizičara.

I ja mislim da kvantna fizika daje veoma upečatljivu sllku nastanka supstance. Slično kao talasna priroda subatomskih čestica, koje postoje u stanju mogućnosti/verovatnoće dok ne dođu u dodir sa inteligentnom svešću koja ih posmatra i „zgusnu“ se, tako i materijalnu stvarnost možemo posmatrati kao beskrajan splet različitih energetskih frekvencija koje stoje u interakciji sa inteligentnom svešću i iz stanja mogućnosti/verovatnoće prelaze u manifestovani oblik. Svest i ono što opažamo kao materiju stoje u nerazdvojnoj međusobnoj vezi, pri čemu veća koherentnost svesti proizvodi veću frekvenciju i višu vibraciju, omogućavajući suptilnije i informisanije vozilo duše, sposobno da nosi svest viših vibracija (Ostala bih ipak kod reči svest umesto um, mada je stepen naše svesnosti/prisutnosti neuporedivo manji, nego što bi mogao biti. Um posmatram kao operativni sistem.) Tako otprilike gledam na stvari.

Misli su elektromagnetni talasi, baš kao i svetlo/foton, dakle, takođe poseduju tu talasno/čestičnu prirodu, mogućnost da se „zgusnu“. Naš um (operativni sistem svesti) kreira misao, elektromagnetni talas, koji ima mogućnost da se materijalizuje.

E, sad, šta bi značilo da je znanje materijalno/supstancijalno? Znanje u smislu informacija i njihovog shvatanja u širem kontekstu se takođe može posmatrati kao elektromagnetni talas određene brzine frekvencija, koji stoji u kontaktu sa inteligentnom svešću.

Mala digresija na Štajnera: Štajner je tvrdio da se – parafraziram - izlaganjem određenim uticajima/informacijama i svesnim bavljenjem njima (kreiranje vibracije, prim.me.) praktično izgrađuju naša eteričnija tela. (uporedi sa B uticajima: ova dva sistema su spolja toliko različita, ali pokazuju izuzetno mnogo unutrašnjih podudarnosti – uz korišćenje drugačijih termina, naravno. I mada sam veoma daleko od toga da razumem Štajnera, mali pogled na njega mi uvek pomogne da razumem stvari iz drugih sistema).
Mi na taj način praktično u svojoj sopstvenoj alhemijskoj fabrici „proizvodimo“ tu eteričniju „supstancu“. Ili rečeno Gurdjejevljevim rečnikom, proizvodimo više vodonike, koji su neophodni za rad viših centara.

Da citiram ponovo autora „Hiperiona“ :wink: : „Informacije se uvek brižljivo moraju čuvati. U tvom pokušaju da shvatiš Univerzum, one stoje odmah iza ljubavi i poštenja (ne-željnog mišljenja).“

Da li bi znanje trebalo da bude dostupno mnogima ili malobrojnima, je, mislim, pitanje o kojem niko od nas ne može da odlučuje, pa ni Gurdjejev. Znanje je dostupno u našem morfo-polju. Da li će neko tragati za njim je odluka pojedinca, razlučivanje A od B uticaja je takođe isključivo posao pojedinca. Tako, učiniti informacije dostupnim znači pomoći drugome da lakše manifestuje svoju slobodu izbora. Njihovo naturanje i otežavanje samostalnog razlučivanja A od B uticaja – na bilo koji mogući način, otvoren ili suptilan – je ugrožavanje tuđe slobodne volje. Sistem to sasvim lepo radi i bez nas :wink: .

A granica između ova dva je – kao i uvek - tanka kao žilet i zahteva stalno preispitivanje i balansiranje između krajnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 8:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Jack987 je napisao/la:
Što je ( istinsko ) ZNANJE?

za mene je znanje količina informacija i iskustava koju netko posjeduje.
do znanja je relativno lako doći. ono što smatram važnijim i boljim od znanja je mudrost. a sad, što je mudrost?
mudrost je pravilna/pravovremena upotreba znanja...tako nešto...dajte svoje poglede na znanje i mudrost.
Arja, jako dobar post.
Na kraju, nema smisla dijeliti stvari na materijalne i eteričke kad je to isto :)

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 10:31 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Ja sam razumio da to ne ovisi o tome KAKO ga se percipira, nego DA LI ga se percipira ili ne.
Po sebi je val.
Po nama - materija.


Pa ako je sve JEDNO, JEDAN... onda bar TAJ percipira taj elektron... na neki način... jer da ga ne percipira, da ga nije izmislilo/a/o ( bez roda ) - nebi elektron ni postojao...

Citat:
Na kraju, nema smisla dijeliti stvari na materijalne i eteričke kad je to isto


Je ako gledaš to sa 7D ( ili možda 4-7D kad su entiteti toga svjesni )... ali KAKO to objasniti 3D ljudima "uobičajene" ( iskrivljene ) percepcije, sa velom iluzija oko sebe? Puno puta sam pokušao, ali već znate "klasična" reagiranja...

Znanje bih po nekom svom subjektivnom viđenju mogao opisati kao trenutnu sinhronizaciju sa okolinom ( primjena informacija kojih smo trenutno svjesni ). Ono... svjetlost, ljubav, informacije - koje bi nekome mogle pomoći kod razvoja ( sad... tko hoće - nek uzme, tko neće - ne mora ). Nešto kao "rezonancija" ( gledano očima fizike, valni obrasci koji su u rezonanciji s okolinom ).



:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Zadnja izmjena: Jack987; pon nov 10, 2008 10:52 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 10, 2008 12:36 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Znanje bi znači bilo nešto što je proporcionalno količini svjesnosti.
Dokle u dubinu si možemo dopustiti da naša svijest seže, a da trajno ne izgubimo identitet. Da li možemo do 6D? Možemo ih kanalizirati ako ih zamolimo da apstraktnom daju obličje koje možemo primiti kao informaciju.
Da li možemo naslutiti 7D? Mislim da možemo onaj tren kad spoznamo da je sve jedno.

Po tome svemu bi znanje bilo nematerijalne prirode, sa mogučnošću varijabilne materijalnosti. #-o


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 11, 2008 1:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
od svih znanja najomiljenije mi je nijemo (ili njemo :? )


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned dec 21, 2008 7:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jun 02, 2006 9:59 pm
Postovi: 257
Gurđijev:

"Vi ovo ne razumijete, jer ne razumijete to da je znanje, kao i sve ostalo u ovom svijetu, materijalne prirode a materija je ograničena. Znači, ukoliko je znanje materijalno, to podrazumijeva da postoji jedna određena količina znanja koja nam je dostupna."

extranoize:

"Stvarno mi je neshvatljivo kako znanje može biti materijalno.
Što vi mislite?"


Ništa, pa ni znanje nije suštinski materijalno (zašto tako mislim objasnih na demiurgovom topiku “Postoji li objektivna stvarnost/Istina?”...

Pantelija:

“...
...U tom smislu je i Gurđijev govorio da je um materijalan.
Um projektuje materiju, a materija se ponaša umno.”


Gurđijev nije tvrdio da je um materijalan, nego da je znanje materijalno.

Extranoize nije pitao može li um biti materijalan, nego može li znanje biti materijalno.

A to nisu sinonimi (znanje je sadržaj u posudi uma).
Um projektuje materiju, ali nije materijalan ...,

Materija se ponaša umno ...? ... Misliš ponaša se onako kako joj se zapoveda ...Voljom?...

......

“...
...Njegovo (Gurđijevo) poređenje znanja sa zlatom koje gubi svoju vrednost ako se usitni i svima razdeli tako da svi dobiju samo beznačajne mrvice, dok ako se akumulira na jednom mestu njegova vrednost raste - ima veze sa energijom i integracijom mnoštva Ja u jedno celovito Ja."


Čini mi se da ovde grdno grešiš:

Nit postoji mnoštvo ja, nit je Jedno Ja razdeljeno u delove (Ono nije necelovito), da bi od “mnoštva” “integracijom”“postalo” celovito ja.

Jack:

“Ne slažem se sa gospodinom Gurdjieffom da bi znanje trebalo ostati među manjim brojem ljudi. Ne, trebalo bi biti dostupno SVIMA, ali ionako će ga tražiti i usvajati oni koji su i spremni za to znanje.”

U potpunosti podržavam!
...

Felix:

“Mene više zanima : da li su i FANTAZIJE – materijalne?”

Ako materija nije materijalna, onda nisu ni fantazije, garant!

demiurge:

“od svih znanja najomiljenije mi je nijemo (ili njemo )”

I meni.

:occasion5: :thumbup:

_________________
http://www.galaksija.com/literatura/IGRA_SNA_I_JAVE.pdf


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 23, 2008 2:53 pm 
Arja je napisao/la:
Kada govorimo o materiji, mi po pravilu mislimo na materiju koju sami možemo opipati ili eventualno videti pod mikroskopom, izjednaèavajuæi materiju sa èvrstoæom. Mislim da je materija mnogo kompleksnija i da zadire i u druge oblasti postojanja.


Ma to sam cekao lol...

Dake, mi "ljudi" o svemu zapravo samo fantaziramo. Mi doduse klinca neznamo i da odemo u recimo Vatikan i saznamo iz tajnih te nevidljivih spisa zapravo o cemu se radi u nekim aspektima, opet bi KLINCA znali jer nikad nemos znat dali je i to istina. Svijest sama po sebi kako je ja vidim je istina. Ti svakim danom mijenjas svoje misljenje u dal svim ili malenim aspektima no poanta je ta da uvjek ides nekim putem koji vodi ka nekakvoj istini koja opet moze i ne mora biti istina.

Zasto evo gledao sam u jednom dokumentarcu da su cca 1994 godine znali za 12 a ne 7 denziteta te da ni oni kao takvi jos uvjek nisu spoznali boga. Bog je samo istina. Istina varira i zapravo sve sto mi mislimo i je istina koja vodi vecoj istini i ocito NEMA JOJ KRAJA u nasim pojmovima jer opet beskonacno dugo ne mora znacit da je beskonacno vec da ima kraj. Cim ti nesto definiras znaci da ima kraja tome.

Sve sto covijek kaze na ovoj zemlji, svaka rijec koja je proizvedena iz nasih usta moze i ne mora biti kod. Svaki jezik koji je do danasnjeg dana izmisljen moze biti kodirana struktura necega.

Mi samo laprdamo, tj. ojacavamo svijest i moguce je da cemo za 20 godina rec na sve sto sad znamo, kako smo bili "primitivni" sto opet sta znaci rijec primitivizam. Sta je iluzija. Sta je voda. Sta je bilo sta. To je sve definirano staticki tu u ovom svijetu.

Smatram da se informacije i otkriju, da one nebi apsolutno nista napravile osim povecale nasu svijest o nekakvim teorijama tipa.. Aha izvanzemaljci postoje, tu su blizu nas i ima ih pun klinac i svaki dan su oko nas. Oni bi to recimo znali, posjecivali bi nas, usli bi u to drustvo "tajni" ali opet, mi bi bili ljudi sa malo vecom svijesti.

Dapace smatram da ljudi trebaju saznat za sve te stvari ali nikako ne prije nego li se barem prosvijetle do nasih granica jer inace to nece nista u njima mijenjat. Bez obzira na to da i vatikan kaze da TO JE ISTINA, ljudima ce to biti nepojmljivo.

A sorry, koliko god "Faaip de Oiad" ti govorio od srca stvari, zvucis kao illuminat. Citao sam te malo, pokusao shvatit sta ti pricas i uvidio da volis ideolizirat nekoga kao sto i pricas o sakrivanju informacija. Ja takodjer smatram da momentalno treba sakrit dosta toga jer ljudi bi se poubijali da cuju sve zbog njihovih sklopova koje imaju no takodjer smatram da bi trebalo napravit tipa stand di se mozes prijavit da saznas stvari u koliko imas dovoljno svijesti kao takve u sebi da mozes ici dalje u dublje informacije i to one najhladnije kako shvacas prethodne.

Nije bezveze vatikan rekao nesto ovog tipa: "Hladne informacije svega se cuvaju iz razloga sto bi se svi poubijali i nastao bi opci kaos".

Treba zasluzit da imas takva saznanja. Znaci treba HTJET imat takvu svijest. No problem je kod njih sto su oni sebicni i ne zele to dijelit niti sa osvijestenima.


Tipa shvatis da je crkva kurac, onda imas pravo da saznas malo vise. Pa kad to vise shvatis onda da ides malo dalje. No opet to ce te dovest do LIMITIRANIH informacija jer stvarno znat nesto, ne moze niti jedna osoba opisat. Tipa probaj neku svoju teoriju koju ZNAS da je takva objasnit nekome drugom. Neces uspijet jer rijeci vise ne vrijede. Trebao bi 1000 godina da uopce to rijecima objasnis. Zato i postoji takozvana telepatija u kojoj shvatis odma srz misli te osobe i ne treba ti 1000 godina da ju shvatis. Mi koristimo spore nacine komunikacije.

Ja sam malo otisao dublje, no poanta je ista a to je da mi klinca zapravo neznamo te da svaki nas pokret koji napravimo pa cak i dok spavamo ne mora biti ispravan ili dobar ili los.


Vrh
  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 23, 2008 3:12 pm 
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Jack ti je rekao, sada ti kazem i ja: Da, ja mislim da sam na nivou da mogu da ocenjujem Gurdjijevljeve izjave, bas kao i tvoje.


Problem je u tome da cim nesto kao takvo ocijenjujes, ti stvaras negativan stav prema tome kao i prema bilo cemu.

Treba prestat ocijenjivat stvari te usvajat stvari jer stagod da ti je zapravo receno ima svoj razlog zasto je receno. Svaka stvar na ovom svijetu koja je ikada napisana ima svoje znacenje zasto je napisana i mi samo trebamo sve to usvajat a ne stat na recimo shvatimo da je Rat kao rat dobar zbog istrebljenja idiota. Oke, onda treba pogledat i drugu stranu, procitat 2000 ostalih stvari i tek onda shvatis da je rat put kojim vecina ne zeli ici. No opet ko kaze da taj put nije ispravan jer opet taj put je doveo do toga da mi shvatimo da je on neisprava. Znaci on kao takav nam je dao itekako puno informacija zasto NE TO pa smo sami shvatili da to stvarno nije jedini put ka necemu te da postoje i bolji putevi do necega.

Zasto se inace stvari desavaju kad bas to zelis ali stvarno zelis ili bas kad to apsolutno uopce ne zelis. Bit toga je da imas informacije kako je to dobro, i onda se trudis trudis trudis, a zapravo, nema nista od truda. Treba radit na tome. Znaci opet trud kao takav ima svoj kraj, te po tome on te kao takav ogranicava do necega. Treba radit na tome znaci a problem je najveci zapravo kojeg mi imamo sto sam sad shvatio shvatit sto znaci RADIT na necemu.

Joj ovo ne mogu objasnit lol. Stajem.


Vrh
  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 23, 2008 5:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Noxten, evo ako smem da predlozim da procitas ovaj Arjin tekst.


Citat:
Vidiš, za razliku od situacije u Gurđejevljevom tekstu, internet je baš zbog toga dobar: možeš da ideš kamo ti duša ište, niko ne crpi tvoje resurse, ne traži tvoju energiju, ne zahteva da budeš tamo gde ti se ne dopada i da radiš ono što ne želiš. Nema nikoga ko je zakupio kompletan internet prostor i ucenjuje druge, niti preti da svojim neodgovornim ponašanjem digne ceo internet-planetu u vazduh, zajedno sa svim virtuelnim česticama svesti koje plutaju po njemu. Njih ima napolju.

Naprotiv, stavlja ti svoje resurse na raspolaganje: Gomile materijala, gomile stranica, najrazličitiji pogledi na svet: možeš da čitaš, ne ono što ti neko propisuje, već ono što te zanima, možeš da istražuješ, ne ono što neko zahteva, već ono što sam smatraš istraživanja vrednim, možeš da kreiraš ono što želiš i odeš kada ti se više ne dopada i boraviš na više mesta odjednom. Nema nikoga da vlada nad tobom, niti da te kontroliše, niko ne traži tvoje verovanje, pokoravanje, niti tvoje resurse.

Želeo bi da uz to i razmeniš svoje misli sa drugima i eto, ...
Na internetu su i neke druge autonomne čestice svesti koje ulaze jedne sa drugima u interakciju. Najzad, apsolut se i jeste podelio da bi iskusio odnos. Ali gle, mnoge od njih nam ne prijaju baš sasvim. Prođemo pored nekog sajta, sadržaj nas ne privlači, pored nekog foruma, vode se razgovori koji nas ne zanimaju. Na trećem nam ostale autonomne jedinice svesti deluju zanimljivo, ali bi bilo fino usmeriti ih u istom pravcu u kojem i ja idem. Samo kada bi se još zanimale za isto što i ja na potpuno isti način kao i ja, imale isto razumevanje kao i ja, kada bi im se dopadale iste stvari kao i meni, kada bi se igrale baš kao i ja, tolerisale ono što ja tolerišem, usprotivile se onom što ja ne volim. Ali one to ne mogu, poenta upravo i jeste u tome da su autonomne. Pa, kada se suočimo sa ovom strašnom činjenicom, malo im pripretimo da će trpeti sankcije (božiju kaznu) ili ponavljati igru do besvesti ako se ne igraju onako kako se mi igramo. Ako smo Jedno (onaj podeljeni Apsolut), valjda znamo kako treba da se misli/oseća/igra.
Ne vredi. Autonomne čestice svesti ostadoše autonomne.

Na internetu, ako ta pojedinačna, autonomna manifestacija Apsoluta nije u skladu sa našim sopstvenim vibracijama, nismo prinuđeni da se mučimo. Možemo poželeti sretan dalji put i razdvojiti se. Jednostavno nisi u interakciji. Niko nas ni na šta ne primorava. A možemo i vređati, pretiti i provocirati. Već prema afinitetima .

Uz određeni trud, posle određenih pokušaja, možda nađemo one sa kojima možemo zajedno tragati, a da pri tome niko ne bude prosvetljivan/podučavan/ pomagan/primoravan. A i kada nađemo te druge, čija nam frekvencija odgovara i sa kojima možemo zajedno tragati, neće uvek biti lako da se ta pojedinačna manifestacija drugog prihvati u svim njenim fasetama i da se dođe do stepena kada se individualne razlike izgovaraju da bi se harmonizovale koncenzusom grupe.

Gurdjijev – kada smo već kod njega - je rekao da znanje mora da se vrati (ne plati; ne obavezno direktno vrati onom ko ga je dao). Ne zato što to neko sa strane traži, već zbog prirodnih zakona. Zaista je razumeo stvari.
Moramo davati da bismo mogli da primamo. Možemo dati samo ono što imamo. Nemamo mnogo. Za sada nam i dalje daju onoliko koliko možemo da primimo s obzirom na mali kapacitet onoga što možemo dati.

Ja sam svesna da podsećanje da nismo u stanju da činimo nije prijatno. Ali ćemo u jednom trenutku morati da donesemo odluku o tome da li ćemo davati/primati ili uzimati ili biti u stalnoj poziciji da se žalimo kako nas eto drugi taker-i eksploatišu i ograničavaju našu slobodu. Bilo bi dobro da se ne žuri na neki put, dok se ovo dobro ne razmotri.

A onda, kada sve to razmotrimo, možda i udruživanje na internetu ili RL uspe a da se ne završi kao u Belzebubovoj priči.

Pod davanjem se ne podrazumeva da se učlanimo na vegetarijanski forum i počnemo da “dajemo” recepte za pripremu jagnjetine ili objašnjavamo ljudima na katoličkom forumu da su u teškoj zabludi, šireći svoju istinu i koristeći tuđe morfo-polje za promociju sebe i sopstvenih pogleda na svet. Pod davanjem se ne podrazumeva crpljenje energije iz tuđeg morfo-polja. To je uzimanje.
Nije valjda da je neko odmah za nama postao recept za čorbu od kopriva.
Pod davanjem se podrazumeva deljenje plodova sopstvene potrage sa drugima.

A kada naučimo da dajemo, onda dajemo i onima, sa kojima nismo sasvim na istim frekvencijama, i sa kojima za sada možda ne možemo zajedno tragati. Možda ćemo jednom moći, kada stepen svesnosti/razumevanja sa obe strane poraste. Do tada možemo davati/primati ono što jedni drugima možemo da damo/primimo.

Toliko o “udruživanju”, povezivanju i odnosima.

Još nešto o ovom određenom “udruživanju”. Moguće je da sam pogrešno interpretirala intenciju, ali za slučaj da nisam :

Da ne bi došlo do toga, da neko u ovaj forum ulaže energiju i zatim pomisli kako ga neko obmanjuje, crpi njegove resurse i pokušava da nad njime vlada, dobro je znati: pored stalne razmene misli i pogleda na svet, koja meni lično zaista prija, ovde je sada tako, a i dalje će biti tako, da postoji raznolikost pogleda na svet , da se sasvim slobodno iznosi svoje mišljenje, postaju linkovi ili izlažu stavovi, čak i ako se oni veoma razlikuju od nekog osnovnog pristupa na ovom forumu. Najmanje 50% postova se ne poklapa na primer sa mojim pogledom na svet. Možda će se doduše na to čuti drugačije mišljenje/možda će vam neko postati recept za čorbu od kopriva , no, to i jeste diskusija.

Za ispunjavanje misija, nacionalističke kampanje, organizovanje kurseva, prosvećivanje forumaša i širenje “istine” bi bilo dobro potražiti/kreirati drugo mesto na netu.

Kompulzivno ponašanje ima velike izglede da rezultira uskraćivanjem mogućnosti da se na ovom forumu dalje piše. Verovatno je to posledica mog ograničenog razumevanja, ali dopuštanje da vam se neko popne na glavu ne podvodim pod poštovanjem tuđe slobodne volje.


Ovo mozes da shvatis i kao upozorenje.

Pozdrav :D :hello2:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 85 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz