Sada je: pet mar 29, 2024 4:16 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Je li znanje materijalno?
PostPostano: uto nov 04, 2008 7:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Prema Gurđijevu je. Čitao sam to u tekstu Metafizika Znanja.
Citat:
Uspenski pita Gurđijeva (iz knjige - U Potrazi za Čudesnim; P.D. Uspenski):

"Zašto, ako su prastara znanja sačuvana, uopšteno govoreći, i ako postoji jedno znanje različito od onoga koje je karakteristično za našu nauku i filozofiju, koje ono čak možda daleko i prevazilazi, zašto je ono tako pažljivo sakriveno tj. zašto se ono nije učinilo dostupnim svima nama u smislu zajedničke imovine? Zašto oni koji posjeduju ta znanja ne žele da ih puste u javni opticaj u ime jedne uspješnije borbe protiv prevare, zla i ignorancije?"

Gurđijev je odgovorio: "postoje dva odgovora na to. Na prvom mjestu, to znanje nije sakriveno; a na drugom mjestu, ono ne može po samoj svojoj prirodi postati zajednička imovina. Prvo ćemo uzeti u obzir ovu drugu tvrdnju.

Vi ovo ne razumijete, jer ne razumijete to da je znanje, kao i sve ostalo u ovom svijetu, materijalne prirode a materija je ograničena. Znači, ukoliko je znanje materijalno, to podrazumijeva da postoji jedna određena količina znanja koja nam je dostupna. Ako se ono preuzme u većim količinama na određenom mjestu, recimo od strane jednog čovjeka ili manje grupe ljudi, onda ono može da proizvede dobre rezultate; ukoliko se ono uzme u jednoj manjoj količini (tj. od strane svakog čovjeka u nekoj većoj grupi), onda od njega nema nikakve koristi; ili ono onda čak može da donese negativne rezultate, što je obrnuto od onoga što se očekivalo. Stoga, ako se jedna određena količina znanja raspodijeli između miliona ljudi, svaki od njih će dobiti veoma malo, i ta mala količina znanja koju je dobio neće promijeniti ništa ni u njegovom životu niti u njegovom poimanju stvari. "Međutim, ako su, na suprot tome, velike količine znanja koncentrisane u malom broju ljudi, onda će to znanje dati veoma velike rezultate. S te tačke gledišta mnogo više prednosti je u tome ukoliko se znanje čuva između malog broja ljudi a ne da se ono raspršava po masama.

Kad bi znanje bilo dato svima, onda niko ne bi dobio ništa od njega. Ukoliko se ono čuva među malim brojem ljudi, onda će svaki od njih dobiti dovoljno njega, ne samo da ga čuva, nego i da poveća ono što je dobio. "Na prvi pogled ova teorija se čini nepravednom, jer se situacija u kojoj se nalaze oni kojima se to znanje uskraćuje, da bi ga drugi više dobili, čini veoma tužnom i nezasluženo težom, nego što bi ona trebala biti. Međutim, u suštini, to uopšte nije tako; i u raspodjeli znanja nema ni najmanje nepravde. "Činjenica je da ogromna većina ljudi ne želi da ima bilo kakvo znanje; oni odbijaju svoj dio tog znanja, pa čak ne uzimaju ni onu porciju koja im je dodijeljena za životne potrebe.”


Stvarno mi je neshvatljivo kako znanje može biti materijalno.
Što vi mislite?

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 04, 2008 8:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Ni meni nije jasno,čini se da ću morati pročitati tu knjigu.uf :read: zato za sada :-#

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 04, 2008 10:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 08, 2007 9:51 pm
Postovi: 32
Lokacija: beograd
Zbilja je malo cudno kako je znanje materijalno. Razumem recimo za druge stvari. Naprimer uvek kada sam gledala neku staru monumentalnu prekrasnu gradjevinu nisam mogla diveci se tom delu da ne razmisljam o mnostvu ljudi koji su bili uskraceni za osnovne stvari u zivotu jer se bogatstvo nalazilo kod malog broja ljudi koji su mogli graditi takve zamkove, arene itd. Tesko bi postojale te velelepne gradjevine da su svi imali dovoljno. U sustini robovi i siromasi su stvorili ta dela.

E sad kad je znanje u pitanju ni meni nije jasno. Ako ja znam nesto iz neke oblasti pa to znanje podelim sa nekim ili obratno zar nismo bogatiji, zar se to znanje ne umnozava, mozda bas padne na plodno tle i sa postojecim znanjem ucini da se i nadogradi ili dodje do neceg novog odnosno do povecanja celokupnog znanja. Pre bih rekla da je deljenje znanja obrnuto proces od deljenja cisto materijalnih stvari.

A opet cinjenica je da su mnoga znanja skrivana i jos uvek se skrivaju, ali po meni iz sasvim drugih razloga.

_________________
ponekad je sve nista, a ponekad nista je sve


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 04, 2008 11:37 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Prvo bi uopće trebali napraviti neki "sporazum", odnosno - definirati što je to - znanje.

Ne slažem se sa gospodinom Gurdjieffom da bi znanje trebalo ostati među manjim brojem ljudi. Ne, trebalo bi biti dostupno SVIMA, ali ionako će ga tražiti i usvajati oni koji su i spremni za to znanje.

Dakle, kao neka rezonancija... onaj tko traži - taj će i naći...

Da li je znanje materijalno... ovisi o tome kako to percipiramo. Ako postoje entiteti na višim nivoima svijesti, denziteta, koji nisu materijalni - a ipak - znaju nešto ( zapravo, puno više nego trenutno mi ) - onda bi znanje ipak trebalo biti nematerijalno.

Znanje bi mogli opisati kao neke misaone obrasce koji djeluju na sveukupno POLJE ( gravitaciju, elektromagnetizam ) - a to je eterične prirode - dakle - antimaterijalno...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 04, 2008 11:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
Ako je znanje „stvarno“ onda ne može ni biti drugačije nego – materijalno.
Na koji bi način uopšte onda moglo postojati?
Od čega bi bilo gadjeno?
„…da je znanje, kao i SVE ostalo u ovom svijetu, materijalne prirode…“

Nama to na prvi pogled može izgledati čudno, i to iz više razloga.
Glavni je taj što smo naučeni da realnu egzistenciju priznajemo isključivo onim dijelovima stvaronsti koju možemo, i tokom svog uobičajenog stanja svijesti, percipirati sa svojih 5 čula, ili koje mogu registrovati i izmjeriti instrumenti , već prema trenutno dosegnutom tehnološkom napretku.
I onda kada za nešto ZNAMO da postoji, ali nit ga vidimo nit uredjaj detektuje, zaključimo kako to - postoji, ali , nije materijalno. Nego je - duhovno.
Tako smo, koliko shvatih došli do toga da matematičari i astro fizičari izračunaše da tu zapravo mora da postoji i mnogo, mnogo toga materijalnog što mi ne možemo normalno percipirat a (još uvijek) niti izmjeriti, ali ukoliko ne bi postojalo – onda matematika ne bi važila.
A matematika mora da važi.
Jer – „ svijet ovaj , isti za sve , nije stvorio ni jedan od bogova i nijedan od ljudi, nego je – vatra, vječno živa , koja se s mjerom pali i s mjerom gasi.“
Iliti
-Šta ne bi mogao ni sam gospod bog da učini?
-Ne bi mogao da dvojkom prebije keca!

Preporučujem
PREDAVANJA IZ KOSMOLOGIJE
Obratiti pažnju na tabelu vodonika!
Opširnije o tome
ČETVRTI PUT
(sve imate kod Pantelije za džabe)

Mene više zanima : da li su i FANTAZIJE – materijalne?

Pozdrav
F


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 12:09 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Evo mogu ja malo buncati:

Dosta je pojmova ovdje ušlo pod nazivom "znanje", recimo: svijest, postojanje, sjećanje, razum, percepcija... gravitacija.

Ako uzmemo da je znanje nešto kao razum, sjećanje, onda je materijalno.
Ako pod znanje uzmemo pojmove svijest, postojanje, percepcija - onda je nematerijalno pa sve do onog na putu, da bude materijalno.
Percepcija čini materijalno od nematerijalnog. A svijest je samo postojanje, koje je potrebno da bi bilo percepcije.

A što je onda znanje? Naš intelekt? Nijemo znanje? Know how svega?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 12:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Dakle Gurđijev kaže da je SVE na svijetu materijalno. Ako je naš um zapravo više manje mozak (koji je materijalan), onda je i sve što on nosi u sebi (memorija, emocije, spoznaje) materijalno. Prema tome i znanje koje prosvijetljeni ljudi nose u sebi.

Uvijek sam se dvojio koliko doslovno treba shvaćati sve ta Gurđijevljeva objašnjenja. Kasnije sam vidio da je Osho negdje rekao da to uopće nije istina, nego da se Gurđijev igrao s njima i mazao im oči. Meni iskreno cijeli Gurđijevljev sistem izgleda takav.

Jack987 je napisao/la:
Ne slažem se sa gospodinom Gurdjieffom da bi znanje trebalo ostati među manjim brojem ljudi. Ne, trebalo bi biti dostupno SVIMA, ali ionako će ga tražiti i usvajati oni koji su i spremni za to znanje.


Jack, je li stvarno misliš da si na toj razini da možeš ocjenjivati Gurđijevljeve izjave? Ljudi kao Gurđijev se rađaju rijetko i slijepci poput nas nisu u stanju slagati se ili ne slagati s njime. To je sve fantaziranje i precjenjivanje sebe. Nikad ne smijemo zaboraviti gdje smo mi a gdje je on.

Moje mišljenje, naravno. :)

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 1:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
felix je napisao/la:
Mene više zanima : da li su i FANTAZIJE – materijalne?

Pozdrav
F

F,
lep post =D>
svakako,nekad i negde :mrgreen:
a Sve je Sada i Ovde 8) :wink:
evo ovde lepa tema o tome:
http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=1184&start=0
POzdrav
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 10:19 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 27, 2008 10:14 pm
Postovi: 63
Ako SVE JESTE,i SVE JE JEDNO ,onda je i znanje(ljubav,svest itd.) materijalno .Ili,ako je sve nematerijalno,onda je to i nasim culima percipirana materija.Uzmimo po delovanju ili cinjenju-znanje MENJA materiju,uslovljava je,CINI je.Dakle,ili imamo kontradiktornost ili je razresavamo u jedinstvu.
Na faxu me profesor pitao:"Mislite li vi da ste stvarniji od Ane Karenjine?!" :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 10:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub sep 27, 2008 10:14 pm
Postovi: 63
Felix,je l se ti to nadas da ce ti se fantazije"materijalizovati"? :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 12:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 18, 2006 3:19 am
Postovi: 120
Ovaj komentar koji slijedi je mogućnost percepcije izvan uobičajenog načina razmišljanja.

Citat:
Stvarno mi je neshvatljivo kako znanje može biti materijalno.


Činjenica je da je Guređijev živio u doba parnih lokomotiva. I pored toga se indirektno dotakao uskladištenog znanja u formi milijarde elektrinskih naboja u radnoj ili promjenjivoj memoriji uređaja predviđenog za određenu namjenu. Taj uskladišteni kapacitet je kroz namjenu ograničen na samo određene probrane informativne jedinice (civilizacijske pojmove), ograničen po količini tih informativnih jedinica i ograničen po tačno određenom načinu i redosljedu njihovog ispoljavanja. Gurđijev je taj hologramski sindrom osjećao i prezentirao kroz tu namjenu, tj na jedino mogući način. Sam pojam znanje je jedna od tvorevina tog uređaja sastavljena od određenog broja tih informativnih jedinica po strogo uređenom logičkom redosljedu. Zbog toga je sasvim normalna reakcija sa citiranim pitanjem.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 5:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
Faaip de Oiad je napisao/la:
Ako je naš um zapravo više manje mozak (koji je materijalan), onda je i sve što on nosi u sebi (memorija, emocije, spoznaje) materijalno.

Ne slažem se s ovim. Ako je um u mozgu i materijalan je (kao mozak), zašto ga onda ne možemo izvaditi, izvagati, opipati ili presaditi u svoj mozak više umova....
Rekao bih da je znanje nešto univerzalno i apstraktno.

Om, o kakvom ti uređaju govoriš? Nisam baš shvatio tvoj post :?

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 5:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Citat:
Ne slažem se s ovim. Ako je um u mozgu i materijalan je (kao mozak), zašto ga onda ne možemo izvaditi, izvagati, opipati ili presaditi u svoj mozak više umova....

Možeš li izvagati zrak,svjetlost....
Nje mi problem shvatiti da je znanje materijalno nego da kaže Guruđijev
Citat:
Kad bi znanje bilo dato svima, onda niko ne bi dobio ništa od njega.
To nemože biti:Svima je dato znanje kako se diše ili hoda ili...To što on kaže znači da nebi svi ljudi SMJELI znati recimo pisati,čitati,voziti auto,..
A kad kaže
Citat:
Činjenica je da ogromna većina ljudi ne želi da ima bilo kakvo znanje; oni odbijaju svoj dio tog znanja, pa čak ne uzimaju ni onu porciju koja im je dodijeljena za životne potrebe.”
to je već druga stvar.
Opet moramo uzeti u obzir da to može biti i neka manipulacija s njegovim tekstom.
Faaip de Oiad
Citat:
Jack, je li stvarno misliš da si na toj razini da možeš ocjenjivati Gurđijevljeve izjave?

Znači ti misliš vjerovati mu na riječ bez propitivanja samog sebe?
:thumbup:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 5:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1802
Pre nego što sudite da li je um meterijalan, treba dobro da razumete šta je to 'materijalno'.
Kada to uvidite, uvidećete i prirodu uma.
Imate o tome u novoj fizici, koja se dosta zabavlja činjenicom da se elementarne čestice ponašaju kao materija samo za posmatrača, tj. za um koji posmatra. Bez posmatrača su čista energija a u suštini ništa.
Zato je razumevanje prirode uma i materije prilično povezano, toliko da izgleda da je to jedan te isti problem.
U tom smislu je i Gurđijev govorio da je um materijalan.
Um projektuje materiju, a materija se ponaša umno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 6:04 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 31, 2008 12:33 am
Postovi: 6
Lokacija: Matrix
Citat:
To nemože biti:Svima je dato znanje kako se diše ili hoda ili...To što on kaže znači da nebi svi ljudi SMJELI znati recimo pisati,čitati,voziti auto,..


Gurdjieff govori o ovoj vrsti znanja:

Onaj ko želi znanje mora sam učiniti početne napore da
pronađe izvore znanja i da im priđe, koristeći pomoć i putokaze
koji su svima dati, ali koje ljudi, po pravilu, ne žele da vide ili
prepoznaju. Znanje ne dolazi ljudima bez njihovog sopstvenog
napora. Oni to dobro razumeju kada su u pitanju uobičajena
znanja, ali kada je u pitanju VELIKO ZNANJE, kada priznaju
mogućnost njegovog postojanja, oni misle da mogu očekivati
nešto drugo. Svako zna, da ako čovek, na primer, želi da nauči
kineski to podrazumeva nekoliko godina intenzivnog rada; svima
je poznato da je potrebno pet godina da se shvate principi
medicine, i možda duplo duže da bi se proučavalo slikarstvo i
muzika. A ipak postoje teorije koje potvrđuju da znanje može
doći ljudima bez napora sa njihove strane da ga mogu postići
ČAK U SNU. Samo postojanje tih teorija stvara dodatno objašnjenje
zašto znanje ne može doći ljudima
. U isto vreme veoma
je važno razumeti da POJEDINAČNI napori čoveka da
postigne bilo šta u tom pravcu takođe ne mogu dati rezultate.
Čovek može doći do znanja samo uz pomoć onih koji ga poseduju.
To se mora razjasniti u samom početku. ČOVEK MORA
UČITI OD ONOGA KO ZNA.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 7:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Slažem se Green Goblin zbog toga sam i napisao da je sasvim drugo kad kaže
Citat:
Činjenica je da ogromna većina ljudi ne želi da ima bilo kakvo znanje; oni odbijaju svoj dio tog znanja, pa čak ne uzimaju ni onu porciju koja im je dodijeljena za životne potrebe.”
Citat:
U isto vreme veoma
je važno razumeti da POJEDINAČNI napori čoveka da
postigne bilo šta u tom pravcu takođe ne mogu dati rezultate.
Čovek može doći do znanja samo uz pomoć onih koji ga poseduju.
To se mora razjasniti u samom početku. ČOVEK MORA
UČITI OD ONOGA KO ZNA.

I to mi je jasno,ali se ne poklapa s njegovim tekstom u vezi materijalnog znanja,sim ako postoji i nematerijalno znanje ,a kako Pantelija kaže to je jedno te isto tj ne postoji materijalno i nematerjalno znanje(osim vjerojato ovdje u 3d gde je dualizam neš sasvim normalno)
#-o
Haha rekao sam da ću zaćepit sve dok ne pročitam knjigu :?

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 8:06 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Jack, je li stvarno misliš da si na toj razini da možeš ocjenjivati Gurđijevljeve izjave? Ljudi kao Gurđijev se rađaju rijetko i slijepci poput nas nisu u stanju slagati se ili ne slagati s njime. To je sve fantaziranje i precjenjivanje sebe. Nikad ne smijemo zaboraviti gdje smo mi a gdje je on.


Iako ne priznajem nikakve "face", u bilo kojem segmentu - nisam rekao da je sve što je Gurdjieff napisao - netočno.

Samo se ne slažem sa ovom njegovom izjavom.

Boli me ona stvar sa nečijom "veličinom" - sve duše su iste važnosti JEDNOM jer se kroz svaku dešava proces samospoznaje. "Veličina" i "važnost" je samo u očima promatrača. Svejedno mi je što će netko na ovo reći ili misliti - sve su to lekcije sudionika.

Kako bilo, Pantelija je izrekao zanimljivu rečenicu:
Citat:
Um projektuje materiju, a materija se ponaša umno.


Ovo je točno, samo da se "um" zamijeni sa "svijest"!

Dalje, materija je samo cca. 1/5 univerzuma, pa još veliki dio - ne percipiramo ( svojim osjetilima ili tehnologijom kojom to možemo mjeriti ). A i tom našom ( ograničenom ) tehnologijom smo otkrili sljedeću stvar:

elektron ( za koji se pretpostavljalo da je materija ) - ponekad se ponaša kao materija, a ponekad kao VAL, ovisno o tome da li ga netko percipira ili ne. Nečija percepcija određuje formu u kojoj se pojavljuje, ponaša, itd.
Za razumijevanje, filmić je tu:
http://www.val.hr/php/index.php?option= ... 4&Itemid=1

Ako se nešto ponaša tako da se odjeljuje, razdvaja, pa spaja, itd... to je teško materija.

Evo najgluplji primjer da sve nije materijalno:

Zamislite si neku misao. Ta misao je stvarna ( realna ) jer ste ju ( vi ) izmislili, stvorili, uobličili... i ona NIJE materijalna. A postoji. Realna je. I nije, opet, materijalna. To je val koji ste emitirali u eterički svijet postojanja.

Sviđalo se to "materijalistima" ili ne... hehe!

I ZNANJE nemojmo brkati s umom, mislima, mozgom, informacijom, realnošću i što god je još tu gore spomenuto i što vodi na stranu.

Znanje je isključivo svjesnost.


:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 10:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Znanje se nalazi u odnosima među materijalnim stvarima i nije materijalno. Knjiga jeste matrijalna ali znaje u njoj se nalazi u nanosima boje kojim su prikazani grafički znaci. Ako ne znaš čitati džabe ti sve. :)

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 11:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Jack, na tebe se savršeno može primijeniti ona da spavaš i sanjaš da se budiš. Ponosan si na to što "ne priznaješ face" a to samo pokazuje dubinu tvog sljepila i prenapuhanost pojma o sebi. Ne bih ti ja ništa govorio da ne vidim kako te mnogi idealiziraju, ugledaju se na tebe i čak te pitaju za savjete. Ti ih i daješ. Šteta jer postoji toliko dobre literature s kojom tvoji postove ne mogu stati u istu rečenicu. Nemoj me krivo shvatiti, nemam ništa protiv tebe, ali ovako ja vidim stvari.

:|

Citat:
Jack987:
Jel spavam ili ne - to je moja lekcija. A tvoja - samo percepcija.
Ne priznajem "face" jer ne podržavam "veličanje", što je jaka OPS frekvencija. Dakle, po tebi bi trebali "priznavati face" i dalje ostati u ovoj školi zauvijek? Mislim, zašto ne postati neka vrsta OPD-a? Uglavnom - osobni izbor.
Ako mene netko idealizira - njegova/njezina lekcija. Ne treba me nitko idealizirati, niti to tražim/želim, itd. Ako netko tako želi - na njemu je. Slobodna volja. Ako me netko pita za savjet - pa zašto mu/joj nebi odgovorio?! Taj dotični je sam izabrao hoće li čitati neku knjigu ili pitati mene ili i jedno i drugo ili i pitati još nekog trećeg... pa sve usporediti, kontemplirati... jer tako se uči. Neka svatko sam odluči što će čitati, ima slobodnu volju.

Znam da nemaš ništa protiv mene.
Isključen si jer si izbrisao mnoge svoje postove po forumu, a tako smo već to imali i prije sa nekim drugim ljudima, pa eto... sve ima svoje posljedice.

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Zadnja izmjena: Faaip de Oiad; sri nov 05, 2008 11:29 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 05, 2008 11:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet maj 19, 2005 6:45 pm
Postovi: 168
Kolos, ne mislim ništa prihvaćati nekritički (mada to zbog svoje gluposti i sljepila sigurno radim). Stvar je samo u tome da smo ja i Gurđijev ljudi različitog kalibra i da sam ja toga svjestan. Pročitaj malo njegovih stvari i malo priča o njemu i vrlo brzo ćeš vidjeti da je taj čovjek znao stvari o kojima ti nisi ni razmišljao i mogao stvari o kojima ti i ne sanjaš.

_________________
On izgubi mnoge stvari: bijedu, bol, muku, tjeskobu, ambiciju, ljubomoru, mržnju, posesivnost, nasilje - sve izgubi. Postigne ono što je već bilo tu, on se sjeti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz