Sada je: čet mar 28, 2024 4:08 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 21, 2016 12:56 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Za one koji mozda nisu sigurni sta se smatra energetskim vezbama:
Radi se o Yogi ili Tenzegritetu

Kvaliteti:

YOGA:
dostupnost*: vrlo visoka
verodostojnost**: vrlo niska

TENZEGRITI:
dostupnost*: vrlo niska
verodostojnost**: vrlo visoka

* znaci da prakticno mozete izadji iz kuce, i na 200 metara mozete naci joga centar gde cete imati ucitelja
** znaci koliko je to znanje cisto.

Znam ljude koji treniraju jogu par godina a uporedo treniraju i da budu ucitelji.
To je lutrija a velika verovatnoca, kao i sa lutrijom je da cete izgubiti zato sto ljudi koji druge uce nemaju pojma o dubljim pravilima te discipline.
Sa druge strane imate tenzegriti, koji prakticno mozete vezbati jedino sami zato sto trenera skoro da nema ali je sustina u knjizi prenesena do vrlo sitnih detalja tj. opisano je do tancina sto bi rekli.
Pored toga, sve te vezbe prati prica tako da covek dobije duhovnu potporu tj. razume sta radi.

Sve ostalo je na vama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 21, 2016 3:40 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
snoopy je napisao/la:
galaksija je napisao/la:
Gurđijev je govorio o 200 svjesnih ljudi a neposjedovanje razvijene ličnosti, kao što je slučaj kod male djece, ne podrazumijeva i dovoljnu svjesnost.


Don Huan tvrdi upravo suprotno od toga.
Novorodjencad su potpuno svesna, tj njihova svest je potpuno razvijena...


Mislim da se ne razumijemo kad se o ovoj vrsti svjesnosti radi?!

Citat:
Gurđijev: Ti ljudi ne mogu poduzimati radnje koje su u suprotnosti sa njihovim razumijevanjem, niti imati razumijevanje koje nije odraženo u njihovim radnjama.”(...)


... a ostalo, po volji...

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 21, 2016 8:01 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Nešto šira verzija teksta i u malo drugačijem formatu, nego na forumu:

Zatvorski čuvari

Verzija istog teksta na engleskom jeziku:

The Prison Warders

..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 21, 2016 1:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Kakve vrste svesnosti ?
Ja znam samo za jednu svest, bilo ona u snovima ili na javi, i bilo ona u macki ili ljudskoj glavi.

Podsecas me na nekog srednjevekovnog botanicara koji revnosno belezi, stvalja u grupe, vrste i analizira beskrajne pojedinosti svega sto vidi.

Ili u tvom slucaju,to su kontejneri :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto jun 21, 2016 1:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Procitao sam poglavlje iz tvog teksta.
kazes na samom pocetku:

"Tako, mi nismo odgovorni za sebe i svoje ponašanje"

To je jako bedan stav za moje glediste.
Da nije mozda moja mama odgovorna za mene i moje ponasanje ??
Pa moze biti, ako se ja saglasim da tako bude.

Mozda mi kao ljudi ne mozemo da produkujemo novo jer je AI sistem sve vec odredio i kod vec postoji, ali svakako mozemo da biramo.

Odgovornost je biti ziv, to sam osetio, tako da je sto se mene tice potpuno isto da li svoju odgovornost prepustas mami ili nekom velikom neshvatljivom AI sistemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 7:53 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Ovdje slijedi proširena verzija jednog od predhodnih postova pod naslovom:

Zatvor i Sudnji Dan

Uz pomoć ovog dijagrama kojeg sam posudio iz – ovog izvora; zajedno sa definicijama, pokušaćemo sagledati situaciju na terenu (matriksu/kokošinjcu).

slika
(Ovo na prvi pogled može izgledati komplikovano ali ne trebamo se plašiti jer se stvar može i pojednostaviti.)

Znači, radilo bi se o prikazu 9 komponenti „zatvorskog kompleksa“ ili „svijeta-matriksa“ (“kokošinjca”) u kojem vlada iluzija i prevara... gdje smo se zadesili... kroz koji kružimo, ko zna od kad i... ko zna do kad i... odakle nam se valja izvlačiti ili mijenjati situaciju na terenu.

Istinsko ja (nazvano u navedenom izvoru: „Sovereign Integral“ ili „Suvereni Integral“) bila bi jedna destilacija Prvog Izvora u singularnoj, ljudskoj manifestaciji ili izrazu; Istinsko ja raspolaže istinskom svijesti Izvora (ovdje „Izvor“ nema nikakve veze s onim što mi kao ličnosti-strane instalacije-lažna ja-mašine… podrazumijevamo pod „bogom“). Prvi izvor se može označiti i kao jedan kolektiv ljudskih bića neometan od strane HMS-a (ispod opisano). Prvi izvor se podijelio na individualne jedinke u obliku nas, a neki od nas su se u međuvremenu ovdje zaglavili, odnosno, postali zarobljenici, nekih drugih entiteta, čija priroda nije ljudska.

1. HMS (Human Mind System) ili Sistem ljudskog uma, sastojao bi se od tri funkcionalna mehanizma; nesvjesnog uma, podsvijesti i svjesnog uma; te tri komponente bi zajedno činile ono što mi nazivamo – svijest. Ta svijest je lažna; ona je vještačka, kompjuterski program, ona nije naša; njen predstavnik je “naša” – ličnost-mašina-strana instalacija-implant...; svako od nas se neposredno prije rođenja implantira tom instalacijom koju nazivamo – ličnost; ona je programljiva i posao joj je da nas drži u lažnoj realnosti, poistovijećene s njom… tako da je ona… “sve što znamo o sebi”.

2. MPG-Money Power Grid ili Finasijski sistem moći – (samo ime kaže); tu spada tzv.“elita“ koja kontroliše ovu realnost odavdje; oni su takođe pripadnici zatvora ali imaju beneficije zato što aktivno učestvuju u kontroli i manipulaciji zatvorenika; (zatvorenik je ljudsko biće koje ima u sebi Istinsko ja ali mu je nakalemljena „mašina“ u obliku ličnosti u sklopu HMS-a, koja bi bila nešto kao „prvi ili neposredni čuvar“, čiji je posao da spriječi povezivanje njenog domaćina s Istinskom svijesti, preko njegovog Istinskog ja, pa tako i njegovo oslobađanje iz lažne reanosti. Tako, kao oni „podrumaši“ iz Kusturicinog filma Podzemlje, rađamo se i umiremo u podrumu, nesvjesni da postoje i druge realnosti, pored ove podrumske koju jedino znamo.

Elita, uglavnom sastavljena od antropoida, bila bi nešto kao pripadnici onih „sonderkommando“ jedinica sastavljenih od Jevreja u nacističkim kocentracionim logorima za vrijeme Drugog svjetskog rata, čiji je posao bio da izvode najprljavije poslove nad logorašima koje su većinom činili takođe Jevreji a za te usluge dobijali su od Nacista određene beneficije, što im je omogućavalo jedan lagodniji život u logoru). Tako, novac im obezbjeđuje moć u ovom kokošinjcu-logoru-zatvoru- farmi-lažnoj realnosti kao i upravne pozicije, odnosno, kontrolu nad svim segmentima ljudskog društva.

3. IUS – Interdimensional Universe Structure ili Interdimenzionalna struktura univerzuma; tu bi spadali razni realiteti u okviru kokošinjca-matrixa (uključujući tzv. astralne zone; gdje je moguće i „astralno odletjeti“ ili se projicirati, odnosno, obići i te zone matriksa-lažne realnosti... i osmotriti ih uz pomoć instalacije-ličnosti... međutim, to nema nikakve veze sa izlaskom iz matrixa-kokošinjca, niti s nekom istinskom percepcijom. Po matrix-u se može astralno letjeti ali se ne može iz njega... izletjeti.

4. GSSC – God Spirit Soul Complex; ovdje spadaju razni programi koji nam se nude u obliku religija i duhovnosti gdje bi religija i duhovnost predstavljali dvije „različite“ strane istog novčića; ukratko, ovi programi su dizajnirani za svrhu našeg brčkanja u njima... do... daljnjeg... bez postizanja ičega konkretnog u smislu oslobađanja našeg bića... mada se može reći da nekima od nas može doći iz dupeta u glavu, u smislu, da u toku brčkanja, neki napokon shvate da se brčkaju u lažima... pa onda da počnu tražiti... Istinu... U sklopu GSSC programa, odnosno, kao produžeci HMS-a, nalazile bi se i neke „duhovne“ komponente koje mi kao mašine percipiramo u obliku duše i duha. Znači, u lažnoj realnosti imali bi i lažnu dušu i lažni duh?!

(U istočnoj gnostici, ono što mi percipiramo kao “duša”, bio bi u stvari samo jedan lažni izraz ličnosti-lažnog ja:

Citat:
„Osim rijetkih slučajeva, čovjek ne zna ni o čemu drugom unutar sebe samog, osim svoje Ličnosti. Ona mu se, u odnosu na njegovo tijelo, često predstavlja njegovom dušom. Međutim, zbog svog neprijateljskog stava prema istinskom ‘Ja’, Ličnost je mnogo čvršće vezana za tijelo, nego za njega. Taj kompleks duše-Ličnosti je kao takav nestalan i osuđen je na propast.
(...)
U stvari, postoji samo jedan način za spasenje ove ovakve duše-Ličnosti, a to je stvaranje njene čvrste veze sa istinskom, vječnom i neuništivom Dušom, preko medijuma kojeg čine tzv. viši centri svijesti“.(…) Mouravieff; Gnosis I


…odakle se implicira da postoji Stvarna Duša, koja se može dosegnuti preko “viših centara svijesti” koje za razliku od donjeg intelektualnog, motornog i emocionalnog centra kojima raspolaže naše lažno-ja/ličnost, podrazumijevaju - gornji intelektualni, emocionalni i seksualni centar, čiji integral bi podrazumijevao – Istinsko ja. Znači, u ovoj realnosti, bilo čime da baratamo, bilo bi – lažno.

Kad bi se povezali s Istinskim ja i dosegli Istinsku svijest, mi bi napustili ovu „sivu zonu“ ili bi je ofarbali u neku drugu boju, odnosno, promijenili ju iz lažne u istinsku. Tako bi i otpalo odavdje i od nas... sve ono što je... lažno. Samo povezivanje s Istinskim Ja, predstavljalo bi jedan proces prelaska iz... lažnog... u... istinsko.Naravno, sve dok smo poistovjećeni s lažnim dijelom sebe, sve laži koje su nam prezentirane u lažnoj realnosti, doživljavaćemo istinitim, što za neke od nas može potrazumijevati i dosta patnje... pa se tako možemo patiti sve dok ne dođemo sebi.

Ovaj program u svom sklopu sadrži i podprograme koji su nam poznati kao satori, nirvane, prosvjetljenja itd. i koji su dizajnirani kao neke „naprednije duhovne zone“ koje duhovnjaci kao trebaju da dosegnu kad se dovoljno duhovno razviju… u sklopu… cijele prevare. Dakle, to bi bile samo još neke… od… bezbroj… zamki.

5. DSIND; - Ovo bi bilo nešto kao dodatni program u sklopu HMS-a koji nas navodi da se bojimo budućnosti i smrti a takođe bi mogao da ima i neke veze sa Štokholmskim sindromom.

6. PS – Polarity System; Sistem polariteta - ovo bi nam trebalo biti već poznato u smislu našeg doživljavanja i prosuđivanja svega u crno-bijeloj tehnici; naša egzistencija u sklopu HMS-a, istovremeno podrazumijeva i egzistenciju u dualizmu; ovdje slijedi izvod iz teksta Bitka za dušu:

Citat:
Radi se o jednom “glupom” vicu kojeg sam čuo kad sam još bio dijete. Čuo sam i zaboravio mnogo viceva u životu a vjerovatno ima razloga zašto sam ovog zapamtio?! U svakom slučaju, on predstavlja naš binarni način razmišljanja a ide kao priča o bitci između “sila zla” i “sila dobra”. U vrijeme kad sam čuo taj vic, partizani su bili smatrani oličenjem dobra a Švabe, oličenjem zla. Tako je bila jedna šuma koja se nalazila na strateški važnom mjestu. Šumu su prvo zauzeli partizani, međutim, Švabe su izvršile napad, razvila se žestoka bitka uz puno vatre i dima... Švabama pođe za rukom da istjeraju partizane iz šume, međutim, partizani se prestroje, pa izvrše kontra-napad i istjeraju Švabe iz šume... ovi se naravno nisu mogli pomiriti sa gubitkom strateški važne pozicije, tako da izvrše napad na partizane i istjeraju ih iz šume... i tako cijeli dan, partizani u šumu, Švabe iz šume, Švabe u šumu, partizani iz šume, partizani u šumu... (ovdje pripovjedač zastane i onako sjetno se zamisli nad cijelom situacijom)..., naravno, ne prođe dugo kad neki od slušaoca nestrpljivo zapita: „Pa, reci šta je bilo na kraju, ko je pobjedio“!?! ... a ovaj, onako sjetno odgovori: “Ma, ništa, došo šumar i sviju ih rastjero“.

...onda obično slijedi uzdah od strane slušaoca: „E, đe je našo da naiđe baš kad je bilo najdramatičnije!?“

...pa onda pitanja:

„Ko je sad šumar!? Je li je on dobar ili loš, pravedan ili nepravedan, koga on voli a koga ne voli...?! Mogao bi biti dobar jer je istjerao Švabe a opet, ako je dobar, zašto je onda istjerao i partizane za koje svi znamo da su – dobri“.

Dakle, ovdje imamo naglu pojavu treće stranke između „pozitivne“ i „negativne,“ koja ima razum/razumijevanje, koja je zaustavila psiho-patološke aktivnosti upražnjavane od strane obe zaraćene strane, zavela red, uspostavila mir i ravnotežu u životnoj sredini, spriječila daljnje uništavanje života i prirode... Treća sila?!

(Naravno, ne moramo ni pominjati to da su partizani u međuvremenu izgubili status pozitivne sile u nekim dijelovima Balkana, dok su ga zadobile Švabe, što nam govori koliko su „pozitivno“-„negativno“ ili „crno-bijelo“ isparljive, zamjenljive, odnosno - nestabilne vrijednosti, te kao takve često nemaju veze sa objektivnom realnošću.)

S aspekta binarne svijesti ličnosti, ova sila, koja se u gnostici naziva “treća sila” ili “neutralizirajuća sila” je skoro nevidljiva i teško objašnjiva jer često ovisi i od konteksta određene situacije. Tako, mi smo u ovoj realnosti uveliko kontrolisani kroz taj dualizam, ne bivajući u stanju da vidimo treću opciju između dvije koje su nam ponuđene i od kojih su obe obično pogrešne. (Jedan od primjera bi bili izbori gdje se od nas na kraju traži da biramo između dvije osobe, obično psihopate, koje u suštini predstavljaju isto sranje u različitim pakovanjima. Drugi primjer bi bili ratovi gdje na jednoj strani imamo ljudska bića programirana ovim ideologijama ili religijama a na drugoj, ljudska bića programirana onim ideologijama ili religijama itd.) Tako se obezbjeđuju uslovi za likvidaciju ljudskih bića od strane ljudskih bića u korist – treće strane.

S obzirom da naše ličnosti operišu u sklopu onog lažnog Sistema ljudske svijesti, njima bi ponašanje nekoga ko raspolaže Istinskom svijesti, kao što bi bio onaj “šumar”, bilo - nerazumljivo. Istinska svijest je objektivna svijest dok ova svijest koju mi smatramo nekom čistom ili budnom svijesti, lažna. To je svijest koja nas drži u stanju “sna” koji je gori od onog sna, noću u krevetu (kako je to ruski ezoteričar Gurđijev često govorio.)

7. GMS – Genetički manipulativni sistem; podrazumijeva razne programe manipulacije našeg genoma kako bi se dobio naš „optimalan“ genom koji bi, naravno, više odgovarao manipulatorima, nego nama.

8. Wholeness Navigator – takođe još jedan od programa u sklopu HMS-a koji je dizajniran za navođenje ljudi u pravcu jedne iskonske potrage za bogom (kojeg će oni tražiti sve do... „bogojavljenja“...)

9. PDS – Post Death System; program dizajniran za doček i prihvat onih od nas koji su friško “odjavljeni” odavdje, kao i za njihovo daljnje programiranje. Dakle, kad pređemo na „drugu stranu“, zadržaćemo „astralno“ tijelo koje će donekle odgovarati onom fizičkom kojeg smo imali ali i stranu-instalaciju koja će opet poslužiti kao medijum za naše reprogramiranje i reciklažu. „Anđeli“, „uskrsnuti majstori“, „duhovi vodiči“ i ko zna ko, koji nas dočekuju s „druge strane“, takođe bi bili zatvorenici s tim što bi radili u sklopu one druge strane zatvora, gdje idemo kad se odavdje odjavimo. Oni nas tamo dočekaju uz ’vaku ili ’naku muziku i određene specijalne, svjestlosne efekte i naravno, uz puno“ ljubavi“, te nam, nakon što malo odmorimo, skrenu pažnju na neke naše greške koje smo napravili u prošlom životu i neke stvari koje nismo baš najbolje naučili ili odradili a onda nas navedu da se vratimo „samo još jednom,“ kako bi pozavršavali nezavršene poslove, ubacujući nas opet u igru, čiji je tok i ishod kontrolisan?! Programirani kakvi jesmo, nismo u stanju ni tamo da se otrijeznimo, da ih tamo prepoznamo kao takve, nabijemo ih nogom u dupe i kulturno im kažemo: „Odjebite od mene, mater vam jebem fašističku“! A i da jesmo nešto svjesniji, ni s one strane, vjerovatno, ne bi uspjeli prepoznati zidove zatvora i izaći iz njega. (Ovaj zatvor može biti i veličine univerzuma ali takođe i mi možemo biti iste veličine ili veliki koliko god je to potrebno, kad dođemo sebi!? Dakle, „karta za izlazak“ ili uslov za promjenu stanja u ovoj realnosti, bilo bi jedino ono Istinsko Ja, odnosno, raspolaganje - Istinskom svijesti.

**

Bez obzira na drugačiju terminologiju kojom se navedeni izvor služi, ukoliko se uzme u obzir osnovna konstrukcija, ovo bi mogao biti jedan prilično dobar opis ove multidimenzionalne virtuele pušione u kojoj smo pušili, pušimo i... valjda... nećemo još dugo, tj... kako ko?! Zidovi ovog zatvora za nas su nevidljivi a takođe i njegovim čuvarima, koji imaju beneficirana radna mjesta s kojim idu i prateći mentalni programi. Znači, s aspekta istinske svijesti, ovdje bi bilo SVE lažno, uključujući i nas, naravno, ovakve kakvi trenutno jesmo, kao i sve one naše „stavove“ koje bi mi, kao takvi... imali... prema svemu ovome ili... prema... bilo čemu drugom.

I tako, sve što znamo o sebi je naša… mašina-ličnost… a sve što znamo o onome izvan sebe je… zatvor ili jedna lažna realnost... koju mi vidimo kao istinitu… a da bi saznali istinu o sebi… morali bi isključiti mašinu… preuzeti kontrolu nad njom… povezati se s Istinskim Ja… koje će nam omogućiti dosezanje… Istinske Svijesti… pa kad postanemo… istinski svjesni… onda ćemo znati i sve ono… što trebamo znati...

********************

Ovdje se postavlja pitanje, da li se jedno ovakvo stanje može uopšte prevazići?

Ako bi uzeli kao jedan radni model situacije u kojoj se nalazimo, onaj podrum iz Kusturicinog filma Podzemlje, i zamislimo da smo se mi rodili u tom podrumu u kojeg nas je zatvorio Drug Marko koji bi simbolično predstavljao lažnu svijest s maskom trezvenosti, onda bi za nas taj podrum u kojem smo se zadesili bio jedina realnost a zbivanja u podrumu bi interpretirali i racionalizovali u skladu s našom podrumaškom svijesti čiji bi predstvnik bila naša programirana ličnost koju bi mi smatrali sasvim normalnom jer ne bi znali šta je stvarno normalno.

Ličnost, kao programirana komponenta ljudskog bića ide zajedno sa realnošću u kojoj živimo. Tako, podrumska realnost bi bila jedna lažna realnost u kojoj žive ličnosti ili entiteti koji su takođe lažni a mi se poistovjećujemo s njima.

Da stvar bude komplikovanija, podrumaška populacija je izmiješana u smislu “sastava” ljudskog bića:

Citat:
“U prvom volumenu Gnostike, već smo nekoliko puta pomenuli koegzistenciju dvije suštinski različite rase: jednu koja se sastoji od ljudi i drugu, od antropoida. Moramo naglasiti to da s ezoteričke tačke gledišta, ovaj drugi pojam nema podređeno značenje.
(…)
(...)ta dva čovječanstva su slična po izgledu ali nisu slična po suštini. Možemo čak reći i to da je cijela dramatična istorija čovječanstva, od Adamovog pada pa sve do danas, nadsjenjena koegzistencijom ove dvije ljudske rase, do čijeg će razdvajanja doći tek na Sudnji dan“. (Izvod iz Gnosis III, B. Mouravieff, Poglavlje XIV)

Dakle, u podrumu bi imali, uglavnom, dvije vrste ljudi. Jedni bi imali u sebi predstavnika istinske svijesti, Istinsko ja ili Istinsku Dušu, dok drugi ne bi imali tu komponentu.

Tako bi se moglo reći da postoje tri načina egzistencije:

Prvi način bi podrazumijevala jedna egzistencija čisto na bazi ličnosti, bez prisustva Istinskog ja (individue opisane kao antropoidi ili organski portali, gdje bi malo žešće slučajeve te vrste predstavljale one naše klasične psihopate.) Oni će da raspolažu s tzv. „budnom svijesti koja ljude drži u jednom snu koji je gori od onog sna, noću u krevetu“ (kako je to Gurđijev govorio). To je subjektivna svijest lažnog ja-ličnosti.

Drugi način egzistencije podrazumijevaju ljudi koji takođe egzistiraju usko povezani i identifikovani sa svojim Lažnim ja-ličnošću-stranom instalacijom-implantom-kočijašem-predatorovim umom-mašinom-trojanskim konjem... ali imaju u sebi i Istinsko Ja („gornje centre Duše“) s kojim imaju veoma slabu vezu. Oni će da raspolažu s tzv. „budnom svijesti koja ljude drži u jednom snu koji je gori od onog sna, noću u krevetu“ (kako je to Gurđijev govorio). To je subjektivna svijest lažnog ja-ličnosti.

Treći način egzistencije bio podrazumijevao ljude koji su razotkrili svoju ličnost-lažno ja-stranu instalaciju-mašinu-trojanskog konja-implant... kao takvu i koji su je uspjeli savladati i povezati se sa svojim Istinskim ja, te tako dosegli i ’Svijest Istinskog Ja’.

Kao što je ličnost predstavnik lažne svijesti koja se manifestuje u sklopu onog “Sistema ljudskog uma”, tako je Istinsko Ja predstavnik istinske svijesti Prvog Izvora, odakle smo potekli a u međuvremenu postali zarobljeni ovdje.

Tako, u podrumu imamo antropoide koji predstavljaju “lažnjake”, a takođe imamo i ljude koji u sebi imaju Istinsko ja, kojeg skoro da nisu svjesni jer su takođe poistovjećeni s onim lažnim dijelom svog bića do te mjere da sve što znaju o sebi, to bi bio taj lažnjak ili njihova ličnost.

Tako, život u podrumu može da se odvija sve dok “Drug Marko” ne napravi kataklizmu dok, s druge strane, postoji i mogućnost da majmun (prirodna ili istinska svijest) “opali iz topa” i sruši zidove podruma. Ova druga opcija bi se nazivala Sudnji dan ili Poslednji sud kojeg je Moravjev pomenuo u gornjem navodu kao “dan” kad će doći do razdvajanja ljudi i antropoida, odnosno, kada će doći do razdvajanja istinskog i lažnog. Ko će ovdje biti “sudija” ako pod “sudijom” podrazumijevamo nekoga ko je nepristrasan, pošten i objektivan?! Sudija može biti samo ona Istinska Svijest koja našim ličnostima nije, niti može biti poznata jer one same po sebi, kao lažni dijelovi našeg bića, nisu u stanju da dožive ili razumiju nešto što je istinito. Dakle, do Sudnjeg Dana bi došlo u slučaju jednog prodora Istinske Svijesti u ovu lažnu realnost kojom operiše ili upravlja lažna ili vještačka svijest, uglavnom preko njenih “proxy-servera” tj. lažnih komponenti naših bića, što podrazumijeva naše – ličnosti, zajedno s njihovim imenima i prezimenima.

Znači, u slučaju prodora Istine u jednu oblast u kojoj dominira laž i kojom upravlja laž i u kojoj egzistiraju bića koja su se poistovjetila s tom laži, sve što je lažno, početi će da otpada odatle i formiraće se istinska realnost koju će moći naseliti samo ono što je… istinito. Istina će biti sudija. Naravno, kao nešto što je po svojoj suštini lažno, naše ličnosti neće biti nimalo oduševljene s ovim konceptom, što možete i sami primjetiti jer vi ovo čitate i tumačite uz pomoć “svoje” ličnosti. Vi, uz pomoć nečega što je lažno, pokušavate doći do istine a ono što je lažno, nije u stanju da vidi istinu, kao takvu, nego uglavnom interpretira ono što percipira, na bazi: “sviđa mi se”-“ne sviđa mi se” (kako se jednoj ličnosti-laži uopšte može svidjeti jedna informacija koja nju otkriva kao takvu?! Nikako!?)

Dakle, sviđalo se to nama ili ne, ukoliko bi se postigao određeni prag ili tzv. “kritična tačka”… Istinske Svijesti u ovoj realnosti, što bi se desilo ukoliko bi broj individua iz one treće grupe bio dovoljan za tako nešto (istinska svijest bi se ovdje manifestovala preko njih), onda će doći do formiranja jedne nove realnosti čije stanovnike neće moći podrazumijevati ništa što je lažno, pa tako ni naše… ličnosti. Tako, oni od nas, koji imaju u sebi ono Istinsko ja, dobiće mogućnost da se presele u novu realnost, s tim što će prethodno morati da izduvaju svoju ličnost i stave ju pod kontrolu od strane onog istinskog dijela njihovog bića. Samo taj istinski dio bića može da prevede nekoga preko mosta, iz jedne lažne egzistencije ili realnosti u - istinsku realnost. Tako, oni koji budu u stanju da prepoznaju ovu dinamiku na nivou bića (ako ne u ovom momentu, onda možda nešto kasnije!?), te tako budu u stanju da vide svoju ličnost kao jedan lažni dio sebe, te ga izduvaju i stave u džep a onda povremeno vade iz džepa čisto za svrhu interakcije s drugima… neće imati problema ukoliko dođe do Sudnjeg Dana a možda će tako pospiješiti i njegovo svanjivanje u ovoj realnosti. (Oni će kasnije shvatiti i to da nisu nikad ni bili ta ličnost i da su oni bili ti koji su se odavno reinkarnirali u ovoj realnosti a ne ta ličnost koja im je sada u džepu i s kojom su se sve do sada poistovjećivali u ovom životu.)

[Ovdje jedna mala digresija. U stvari, u slučaju istinitosti ovih informacija, samim čitanjem ovog teksta, već ste napravili jedno dobro djelo. Ubrzali ste svitanje “sudnjeg dana”, odnosno, održavanje “posljednjeg suda” jer ste automatski prenjeli ove informacije na nivo onoga što je C.G. Jung zvao - “kolektivno nesvjesno”, odnosno, nivo lažne svijesti koju svi dijelimo i koja nam diktira razmišljanje i ponašanje. S obzirom da istina djeluje u odnosu na laži kao penicilin, na tom nivou, unošenjem istinskih informacija tamo, istovremeno doprinosimo i postizanju one kritične tačke Istinske Svijesti koja će biti potrebna za izazivanje svitanja “sudnjeg dana”.]

Onaj istinski dio bića s kojim će se sada poistovjećivati oni od nas koji ga imaju (za razliku od prije, kad su se poistovjećivali s onim svojim lažnim dijelom), “govoriće” im (u obliku jednog unutrašnjeg znanja) šta da rade u svakom momentu u kojem jesu (a ne u budućnosti koja ne postoji). U slučaju bilo kakve pojave straha ili panike, to bi značilo da je ličnost iskočila iz džepa i počela se opet naduvavati, te tako, po svom običaju i – mahnitati; naravno, tu se čovjek ne treba zbunjivati. Bitno je da sada znamo da je stvar čisto mehaničke prirode. U takvim slučajevima, ličnost trebamo samo klepiti po ušima, ponovo je izduvati i vratiti u džep. Nakon što nas par puta pokušaju zaskočiti, nakon tih nekoliko neuspješnih pokušaja preuzimanja volana, dosta ličnosti će napokon shvatiti to da samo u džepu Istinskih ja, mogu biti spašene sigurne smrti, prelaskom iz podrumske realnosti u istinsku, koja će im obezbijediti besmrtnost.

I na kraju, želim vam što više… Istinske Svjesnosti!

***
P.S. Ovaj tekst, Zatvor i sudnji dan, može se naći u pdf verziji – OVDJE

_______________
Kokoši kokodaču… karavani prolaze… (ili tako nekako?!)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 10:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
Citat:
Ovaj program u svom sklopu sadrži i podprograme koji su nam poznati kao satori, nirvane, prosvjetljenja itd. i koji su dizajnirani kao neke „naprednije duhovne zone“ koje duhovnjaci kao trebaju da dosegnu kad se dovoljno duhovno razviju… u sklopu… cijele prevare. Dakle, to bi bile samo još neke… od… bezbroj… zamki.


stanje u kojem se nadjes kada majmun ispali iz topa, kako kazes, je satori


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Citat:
To je svijest koja nas drži u stanju sna (izbrisani navodnici) koji je gori od onog sna, noću u krevetu



________________________________________________________________________________________________

crtica- san prazan (.) prostor crtica-nocna mora prazan ( . ) prostor crtica-ne samo nocna, nego i dnevna mora, tj. pakao od zivota prazan ( . ) prostor... . ... . ... .



.
.
.




:love3: dobro jutro!

ti prazni prostori su prolazi, vrata nisu samo otvorena, nego ni ne postoje, jer tada uvidjas da ni zidovi (vise) ne postoje. to je jedini slobodan prostor koji imamo... jedina prilika za izlazak iz patnje- ovog (do tada) celozivotnog pakla. provuci se, prodji, udji... nauci majmuna da se smiri, i ispaljivace iz topa non stop, sto stvara uslove za ulazak u samadi, jedno stabilnije stanje, i takdalje



ne umes samo ti da crtas :tongue:

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 12:05 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
sigma je napisao/la:

stanje u kojem se nadjes kada majmun ispali iz topa, kako kazes, je satori



Satori, samadi, nirvane… “prosvjetljenja”, s gnostičkog aspekta bi bila stanja svijesti koja se mogu doživjeti u sklopu matriks-realnosti, na slici ispod:

slika

…te kao takva, ne bi imala nikakve veze s Istinskom Svijesti. Dakle, lažna stanja… organizovana… u… režiji…i...na...terenu... lažne… svijesti… pa, s tim u vezi, ne bi bila u funkciji oslobađanja ljudskog bića, nego upravo... suprotno, u funkciji njegovog zadržavanja u lažnoj realnosti.

Naravno, ličnost uvijek može reći da istočna gnostika nije “ispravna”.

_______________
Kokoši kokodaču… karavani prolaze… (ili tako nekako?!)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 12:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Nirvana nebi spadala u tu kategoriju pošto bi uključivala i fizičko nestajanje iz realnosti, čisto terminologije radi.

Edit: ili ju bar ja tako shvaćam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 1:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
edit


Zadnja izmjena: Rajko; sri jan 18, 2023 9:46 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 1:21 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Sjenko je napisao/la:
Nirvana nebi spadala u tu kategoriju pošto bi uključivala i fizičko nestajanje iz realnosti, čisto terminologije radi.

Edit: ili ju bar ja tako shvaćam.

Kad uzmemo u obzir onaj IUS kao dio kokošinjca-matriksa, koji je ukratko opisan pod tačkom 3, to podrazumijeva da kokošinjac ima različite ekskluzivne („interdimenzionalne“) oblasti. Kad neko pređe u drugu oblast, on još uvijek ostaje u sklopu kokošinjca i unutar tzv. „Ljudskog sistema svijesti“ koji je po svojoj suštini lažan.

Na primjer, na našem nivou, koze podrazumijevaju „čudne“ životinje u smislu da vole prolaziti kroz ogradu, pa tako često pobjegnu s farme. Međutim, kad napraviš više obora jedan do drugog u sklopu farme, one kad „fizički nestanu“ iz jednog obora tj. pređu kroz rupu u ogradi iz glavnog obora u neki drugi, one onda tamo ostanu neko vrijeme i mirno pasu. Tako je koza ostala koza a još uvijek se nalazi u sklopu farme koza.

Princip kontrole je u suštini jednostavan. Oko glavnog obora farme ili kokošinjca, napraviš ekskluzivne obore ili prostrane kaveze za određene tipove ljudi, odnosno, ličnosti koje strijeme za ostvarivanjem nekih viših ideala ili ciljeva. Tako, kad se nekima od njih dozvoli da pređu u drugu zonu ili da dožive neka stanja svijesti koja su drugačija od klasičnih, oni će to podrazumijevati napretkom ili ispunjenjem cilja a onda će to promovisati drugim kokošima u kokošinjcu kao nešto posebno.

S gnostičkog stanovišta, te laži je lako prepoznati jer se prvo gleda „ko dobija“. Ako je ličnost ta koja dobija, onda je pušiona u pitanju, pogotovo ako duhovno učenje koje promoviše kojekakve „više zone“ svijesti, ne vidi ličnost kao jednu „stranu-instalaciju“ ili vještačku komponentu ljudskog bića, koja po svojoj suštini, nigdje nije prispjela tj. može se brčkati samo u lažnim realnostima koje joj obezbjeđuje lažna svijest.

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 3:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Krivo sam se izrazio, dopusti da parafraziram. Kužim ja poantu i kužim zašto navedene termine shvaćaš djelom kontrolnog sistema. Dapaće, ćini mi se da je logično za pretpostaviti: da ako postoji sveobuhvatni kontrolni sistem kojem je počelo van ove realnosti, taj kontrolni sistem može obuhvaćati/obuhvaća više realnosti, te nekom "subjektu", koji želi izaći iz svoje dane realnosti, nudi neku drugu realnost kao "izlaz".

Ono što hoću reći, čisto teoretski, jest da nirvana nije određen svijet, svemir, oblast, pa čak ni stanje svijesti, nego mogućnost da se postoji van bilo kakvih ograničenja, bilo onih koje ti nameću realnosti sa svojim "fizičkim" zakonistima, bilo ograničenja koje ti nameće ličnost, strana instalacija, kontrolni sistem ili bilo što drugo. Ličnost pak tu i ne igra neku ulogu, niti išta dobiva jer nema uopće nikakvu referentnu točku spram koje bi nešto dobila ili gubila. Naravno, o ovom pričam samo teoretski i terminski. Na isti način shvaćam i Juanov/Kastanedin koncept slobode.

Kako bi to praktično izgledalo, to je drugi par rukava. Dapače, čini mi se ovo Nirvana/Sloboda (ovo je pak subjektivni utisak), nije konkretno determinirana jednim načinom postojanja. Moglo bi se paralelno postojati negdje, svugdje, nigdje, sve od navedenog, pa i ništa od svega navedenog. Ali sad već zadirem u tešku apstrakciju i špekulaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
da li ti, borise, znas sta zelis?

ako znas, znas li kako doci do toga?

ako ne znas, to znaci da ces pitati. ili ces cutati, a to nije slucaj.

koga ces pitati, ako je po tvome misljenju, svaki put prevara, manipulacija, guzenje... pitas li ti nas na forumu ili se pitas, 'nako, dopisujes sam sa sobom?

svi putevi vode do onoga sto zelis, koja ironija... medjutim, ti vidis, osecas, da ni prema jednome nemas afiniteta. ok, posteno.


oprez, sumnja, duboka ukorenjenost u umu? mislis da si jedini, da si nesto poseban u toj sumnji? svako ko ima i malo zdravog razuma ce biti skeptican prema "guruima" i ucenjima. svi smo prosli kroz to ili prolazimo. radi se o procesu, on traje, ima svoju dinamiku. nekada nam se cini da smo se zaglavili, da nema napretka, i onda, ako si dosledan u praksi, rezultat dodje kada ga ne ocekujes. i tako, polako... malo po malo.

kakvo vas je spopalo polemisanje o nirvani, zar nemate pametnija posla? kad smo vec toliko inteligentni, mozemo, je l', bez poteskoca, da zakljucimo sta je prioritet?

USUDI SE ili nemoj slika

:love12:

P.S. kako vidim, postoji vise "krajnjih" mogucnosti. navescu samo dve, mada naviru li naviru :) jedna je da nastavis u tom pravcu... koristis podatke prikupljene sa interneta, maksimalno, znaci satres se od traganja za novim informacijama (novim za tebe), i istom silinom, do krajnjih granica svoga poimanja ih preradjujes, sortirajuci ih i klasifikujuci sto je moguce detaljnije. kad tad ce ti puci pred ocima.

druga krajnost je, da uskratis sebi taj komfor koji pruza internet (a forum(i)? -sta ce biti s kucom? spalicu je!), i pozabavis se obradom informacija kojima raspolazes do tada. ionako nista novo neces saznati, jer ne radi se ovde o saznavanju, nego o spoznavanju. sigurna sam da ces jednog dana zakljuciti, da ti nisi onaj za kojeg se smatras. poenta je da se ego rastoci? da budemo ono sto jesmo bez stranih instalacija? to zelis? pa hajde... spaljuj ili- nemoj :roll:


:love9:

_________________
sigma


Zadnja izmjena: sigma; sri jun 22, 2016 10:23 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri jun 22, 2016 6:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1190
Citat:
Onaj istinski dio bića s kojim će se sada poistovjećivati oni od nas koji ga imaju (za razliku od prije, kad su se poistovjećivali s onim svojim lažnim dijelom), “govoriće” im (u obliku jednog unutrašnjeg znanja) šta da rade u svakom momentu u kojem jesu (a ne u budućnosti koja ne postoji).


Živ bio pa poživio malo od pravog "odatle"... jer, ovako formulirano... podsjeća na akvarijansku i new-age prop, pa čak i neku metafizičku varijaciju "earth charter". Čak i dio gdje bi ćušnuo ličnost (u totali?) natrag u džep vuče na Hubbardino "evoluiraj ili umri"...
?


Citat:
ako postoji sveobuhvatni kontrolni sistem kojem je počelo van ove realnosti, taj kontrolni sistem može obuhvaćati/obuhvaća više realnosti, te nekom "subjektu", koji želi izaći iz svoje dane realnosti, nudi neku drugu realnost kao "izlaz".


Oliti, ako postoji takav kontrolni sistem, da li je i on sam u sklopu samoga sebe? Čak i gnostička logika ili stanovište mora dozvoliti da utemeljitelj takvog nekakvog kontrolnog sistema bude izvan istoga.

Jer ako bi i sebe samoga postavio (samonametnuo si iz nekog 'neznanog' razloga ili 'neznane' svrhe... za nas "nagual" recimo) unutar tog sistema... ooo, dramaturgije li! ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 23, 2016 12:39 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Ako uzmemo u obzir Kastanedinu terminologiju gdje on naziva ličnost stranom-instalacijom od koje nakon što se neko oslobodi, nema više nikoga ko će mu govoriti šta da misli i šta da radi, prvi „kuriouzitet“ kojeg ovdje imamo je to da će taj koncept biti predstavljen... stranim-instalacijama jer će one biti ti koji će čitati Kastanedine knjige.

Sada imamo jedno interesantno pitanje. Kastaneda reče da se ista ta instalacija „boji da svakog časa može biti otkrivena“, a pitanje bi bilo – od strane koga ili čega... otkrivena? Koji to dio ljudskog bića može da otkrije lažni dio sebe?

Nadalje, koji to dio bića može da „istjera“ napolje tu instalaciju uz pomoć „discipline“, koju je Kastaneda pominjao? (Što može samo da podrazumijeva ono „isključivanje misli“ i „posmatranje“ te instalacije, nereagovanje na njen „input“ koji se manifestuje na mnogo načina itd.)

Može li se reći da kad grupa ljudi koji su upoznati s Kastanedom, diskutuje tu tematiku, da u stvari, imamo slučaj gdje grupa stranih-instalacija diskutuje tu tematiku a onda iste strane-instalacije donose zaključke u vezi s tim šta bi trebalo poduzeti u smislu rješavanja problema, čiji su one dio?

Može li iko uz pomoć strane-instalacije nadoći do načina kako da se oslobodi od iste? Ili, kome će to uopšte strana-instalacija dozvoliti da „razmišlja“ o oslobađanju od nje, kad je ona ta koja obavlja razmišljanje? Čak i ako ona razmišlja o tome, može li se očekivati da će ona donjeti odluku o tome da se riješi same sebe tj. da počini "samoubistvo"?

To bi bio onaj „začarani krug“ kojeg već nekoliko puta pominjem.

Tako, mi, kao strane-instalacije koje upravo diskutuju same sebe, trebali bi odgovoriti na pitanje:

Ko bi bio taj koji se nalazi pored nas u ovom fizičkom tijelu za koje smo prikačeni i kojim upravljamo, ko nas uopšte može razotkriti kao takve i neutralisati a onda preuzeti volan iz naših ruku u svoje?

(Gospodo strane-instalacije, samo bih vas zamolio da radije ne odgovarate na ovo pitanje ako niste sigurni, nego da se opet upuštate u laganje, kako samih sebe, tako i drugih.)

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 23, 2016 1:43 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 10, 2016 11:05 pm
Postovi: 9
Definitivno nije pored nas. Cetvrtoputasko posmatranje i nadogradnja Julian Johanson- The path of masters daju odg. Mislim na 300 i nekoj stranici. Ali ovo masters te .....100% , :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet jun 23, 2016 1:57 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Oni koji su povezani s Istinskim ja u gnostičkom smislu ili idu u tom pravcu, sebe ne predstavljaju „majstorima“, (za razliku od antropoida koji se bave Četvrtim putem, kod kojih ne postoji Istinsko ja, kojeg mogu primjetiti i s kojim se mogu povezati.) Taj pojam jednostavno nije u upotrebi u istočnoj gnostici jer bi ličnosti kao strane-instalacije bile te koje daju sebi i drugima titule „majstora“ (za presipanje-iz-šupljeg-u-prazno).

U ovom gornjem navodu istovremeno vidimo kako strana-instalacija dostiže vrhunac hipokrizije što je ujedno i prilično tragikomično, citirajući stranu-instalaciju nekoga ko je napisao knjigu Put majstora, gdje je napisano nešto iz čega se zaključuje da „definitivno nema nikoga pored nas (stranih-instalacija) u našem fizičkom tijelu.“ Istovremeno, Četvrti put kao učenje kojim se strana-instalacija autora knjige bavi, kako je izvorno predstavljen od strane Gurđijeva, podrazumijeva jedan – proces povezivanja sa svojim Istinskim ja.

?!?

I tako, na osnovu onoga što tuđa instalacija kaže u vezi s njenim slučajem, mi trebamo izvesti zaključak kad se o našem vlastitom biću radi?!? Kako vidimo, kad smo mi kao strane-instalacije u pitanju... svakojake vratolomije su moguće.

***

Znači, odgovor na pitanje bi podrazumijevao odgovor naše vlastite strane-instalacije (bez citiranja tuđih instalacija i uzimanja u obzir njihovih mišljenja). Dakle, ponovićemo pitanje:

Ko bi bio taj koji se nalazi pored nas u ovom fizičkom tijelu za koje smo prikačeni i kojim upravljamo, ko nas uopšte može razotkriti kao takve i neutralisati a onda preuzeti volan iz naših ruku u svoje?

***************
P.S. S obzirom da mi kao strane-instalacije automatski dobijemo nagon da reagujemo nebulozama kad percipiramo bilo šta što nas potencijalno ugrožava, ova tema će biti zaključana dva dana, iz preventivnih razloga, kako bi nam se dalo malo vremena za kontemplaciju u vezi s ovim pitanjem. Isto tako, imaćemo priliku da uporedimo odgovor na ovo pitanje kojeg sada imamo s onim odgovorom kojeg ćemo imati za dva dana i vidjeti da li ima kakve razlike?! Uzećemo u obzir i mogućnost da bi jedno „pametno ćutanje“ mogla biti najoptimalnija reakcija, čisto da ne skrećemo pažnju na sebe.

Osim toga, možda bi bilo sasvim dovoljno da odgovorimo samima sebi na to pitanje?!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub jun 25, 2016 2:19 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
S obzirom da smo imali dovoljno vremena da bi odgovorili samima sebi na gornje pitanje, sada se možemo vratiti na gnostički koncept prema kojem smo mi, kao mašine-lažna ja, priključeni na Generalni zakon ili AI, koji nam diktira percepciju, razmišljanje i ponašanje, pa u vezi s tim, postaviti još jedno pitanje.

Na primjer, davno sam pisao o tome kako je primjećeno da raznorazni psiho-somatski simptomi ili poremećaji koji se javljaju kod nekih mašina mogu da potiču od kojekakvih „nakačenja“?! (Jedan od članaka na tu temu, može se naći – ovdje)

Zamislite, molim vas, situaciju gdje se na nas, mašine-ličnosti, koji smo u fizičkim tijelima, kače druge mašine-ličnosti kojima obično nedostaju fizička tijela, pa nas oni onda, na neki način, manipulišu i iskorištavaju?! I ne samo to, nego nam umeću još i kojekakve implante. Znači, pored one AI-vještačke inteligencije koja već upravlja nama, ovdje bi imali još kamaru nekih njenih predstavnika koji nam se kače iz raznoraznih razloga?! Ovo nema ni u filmovima!? Međutim, mi kao mašine, imamo mogućnost da odemo kod druge mašine koja će nam pomoći da se riješimo tih nakačenja. Tako, iz navedenog članka vidimo kako je mašina koja se zvala William Baldwin, uz pomoć hipnoze, pomagala drugim mašinama kako da se otarase kojekakvih nakačenja i implanata, nakon čega su te mašine mogle mirno da idu kući i nastave s njihovim mašinskim životom u lažnoj realnosti.

[Ukoliko se vratimo na gornji dijagram koji predstavlja našu lažnu realnost, gdje lažna svijest vlada na sva tri novoa, nesvjesnom, podsvjesnom i svjesnom, tako sve što mašina percipira pod hipnozom može jedino biti lažno. Međutim, pošto je i ona takva, onda će sve što se tu dešava doživljavati istinitim.]

Isto tako, iz gnostičkih izvora saznajemo da u nama postoje Istinska-ljudska-bića, kojima mi, mašine, dođemo kao jedno nakačenje i manipulišemo ih do te mjere da ovi skoro da nemaju nikakve šanse da dođu sebi, odnosno, da dođu do nekog izražaja.

[Ukoliko se vratimo na gornji dijagram koji predstavlja našu lažnu realnost, gdje lažna svijest vlada na sva tri novoa, nesvjesnom, podsvjesnom i svjesnom, tako, sve što mašina percipira pod hipnozom može jedino biti lažno. To bi značilo da ona ne bi bila u stanju ni pod hipnozom percipirati u sebi ono Istinsko-ljudsko-biće jer ono ne pripada lažnim realitetima koje mašina može jedino da percipira uz pomoć svoje lažne svijesti. S obzirom da se u lažnoj realnosti može samo OPONAŠATI ono što je Istinsko, tako se može desiti da u toj sredini i Istinsko ja dobije neki svoj simbolični lik, koji će naravno biti izvitoperen, odnosno, lažan!? U takvom jednom slučaju, ličnost bi mogla čak i poduzimati nešto u vezi s tim likom, ovisno s tim kako ga percipira a percipirati ga nije u stanju objektivno. Naravno, u skladu s tim, i mi bi kao „ljudska bića“ u ovoj lažnoj realnosti u kojoj se nešto što je Istinsko može samo oponašati, podrazumijevali samo - „KOPIJE-istinskih-ljudskih-bića“ koje mogu samo da oponašaju Istinska ljudska bića. To bi za nas, kao takve, bilo sasvim dovoljno jer za bolje ne znamo.]

S tim u vezi, pitanje bi bilo:

Kako bi se Istinsko-ljudsko-biće koje se nalazi u sklopu „našeg“ fizičkog tijela, moglo uopšte otarasiti nas, mašina, kao - njihovih nakačenja?!

***************
P.S. S obzirom da mi kao mašine automatski dobijemo nagon da što brže reagujemo jednim rafalnim ispaljivanjem nebuloza kad percipiramo bilo šta što narušava iluziju u kojoj živimo, ova tema će ostati još malo zaključana, iz preventivnih razloga. To će nam dati malo vremena za kontemplaciju u vezi s ovim pitanjem. Isto tako, imaćemo priliku da uporedimo odgovor na ovo pitanje kojeg sada imamo s onim odgovorom kojeg ćemo imati nešto kasnije i vidjeti da li ima neke razlike?!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 25, 2016 10:54 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Naravno, jednoj mašini-nakačenju, nije nimalo lako dati odgovor na gornje pitanje. Kad se o takvim pitanjima radi, mi kao mašine-nakačenja, možemo samo nagađati u vezi s odgovorom na njih, međutim, možda nije ni to loše?! Bar se trudimo.

Prema istočnoj gnostici, Istinsko ja se može teoretski osloboditi nakačenja-Ličnosti-mašine, tako što bi tokom života tog nakačenja koje mu je dodijeljeno, uticalo na njega, a ti uticaji (“B-uticaji”) bi onda “omekšavali” ličnost-nakačenje i dovodili ju do jednog određenog nivoa svjesnosti gdje bi ova, na neki način, bila osposobljena da se usko poveže sa Istinskim-ljudskim-bićem, kojem je sve do tada služila kao tamničar ili nakačenje. Naravno, takvi slučajevi bi bili rijetki iz razumljivh razloga. Međutim, oni bi postojali i iskustva tih ljudi bi bila na neki način zabilježena. Odatle, u istočnoj gnostici se govori da mi kao ličnosti, “živimo na kredit” a njega bi iskoristili samo u slučaju našeg povezivanja sa Istinskim-ljudskim-bićem, koje je u nama.

Drugi mogući način bi podrazumijevao jedno kolektivno oslobađanje Istinskih-ljudskih-bića od nas, kao njhovih nakačenja i iz ove realnosti ili njeno mijenjanje u svoju korist, nakon što bi se oslobodili. To se vjerovatno i prije dešavalo nakon nekih dužih vremenskih perioda, koji bi bili potrebni za dostizanje jedne “kritične mase” Istinske Svijesti koja bi bila potrebna za pravljenje “rupe” u ogradi kokošinjca-matriksa, ili otvaranje “kapije” kroz koju bi došlo do prodora Istinske Svijesti u ovu realnost?! Uostalom, ako zagrabimo malo informacija u vezi s tom tematikom iz nekih dezinformativnih izvora, imali bi sljedeće:

Citat:
24. 15. Kada ugledate mrzost opušćenja, o kojoj govori prorok Danijel, gdje stoji na mjestu svetome (koji čita da razumije):*Dan. 9,27;12,11
16. Tada oni koji budu u Judeji, neka bježe u gore;
17. I koji bude na krovu da ne silazi uzeti šta mu je u kući;
18. I koji bude u polju da se ne vrati natrag da uzme haljine svoje;
22. I da se oni dani ne skrate, niko ne bi ostao; ali izabranijeh radi skratiće se dani oni;
23. Tako ako vam neko reče: Evo ovdje je Krst ili ondje, ne vjerujte.
24. Jer će izaći lažni Krsti i lažni proroci, i pokazaće znake velike i čudesa da bi prevarili, ako bude moguće i izabrane.
27. Jer kako što munja izlazi od istoka i pokazuje se do zapada, taki će biti dolazak sina čovječijega.
29. I odmah će se po nevolji dana tijeh sunce pomračiti, i mjesec svoju svjetlost izgubiti, i zvijezde s neba spasti, i sile nebeske pokrenuti se.
30. I tada će se pokazati znak sina čovječjeg na nebu; i tada će proplakati sva plemena na zemlji; i ugledaće sina čovječijega gdje ide na oblacima nebeskim sa silom i slavom velikom.
(…)
32. Od smokve naučite se priči: kad se već njezine grane podmlade i ulistaju, znate da je blizu ljeto.
33. Tako i vi kad vidite sve ovo, znajte da je blizu kod vrata.
(…)
36. A o danu tome i času niko ne zna, ni anđeo nebeski, do otac moj sam.
37. Jer kao što je bilo u vrijeme Nojevo tako će biti i dolazak sina čovječijega.
38. Jer kako što pred potop jeđahu i pijahu, ženjahu se i udavahu do onog dana kad Noje uđe u barku,
39. I ne osjetiše dok ne dođe potop i odnese sve; tako će biti i dolazak sina čovječijega.
40. Tada će biti dva na njivi; jedan će se uzeti, a drugi će se ostaviti.
41. Dvije će mljeti na žrvnjevima; jedna će se uzeti, a druga će se ostaviti.
42. Stražarite dakle, jer ne znate u koji će čas doći Gospodin vaš.
43. Ali ovo znajte, kad bi znao domaćin u koje će vrijeme doći lupež, čuvao bi i ne bi dao potkopati kuće svoje.
44. Zato i vi budite gotovi; jer u koji čas ne mislite, doći će sin čovječij.
25.1. Tada će biti carstvo nebesko kao deset djevojaka koje uzeše žiške svoje i izađoše na susret *ženiku.
2. Pet od njih bijahu mudre a pet glupe.
3. I glupe uzevši žiške svoje ne uzeše sa sobom ulja.
4. A mudre uzeše ulje u sudovima sa žišcima svojima.
5. A budući da ženik odocni, zadrijemaše sve, i pospaše.
6. A u ponoć stade vika: eto ženika gdje ide, izlazite mu na susret
7. Tada ustaše sve djevojke i ukrasiše žiške svoje.
8. A glupe rekoše mudrima: dajte nam ulja svojega, jer naši žišci hoće da se ugase.
9. A mudre odgovoriše govoreći: da ne bi nedostajalo i nama i vama, bolje je idite k trgovcima i kupite sebi.
10. A kad one otiđoše da kupe, dode ženik, i gotove odoše s njim na svadbu, i zatvoriše se vrata.
11. A poslije dođoše i one druge djevojke govoreći: gospodaru! gospodaru!
Otvori nam.
12. A on odgovarajući reče im: zaista vam kažem, ne poznajem vas.
13. Stražarite dakle, jer ne znate ni dana ni časa u koji će sin čovječij doći.

… i ako dešifrujemo ovo uz pomoć gnostike, radilo bi se o nekoj vrsti drastične “promjene” stanja na terenu, gdje bi došlo do spašavanja Istinskih-ljudskih-bića (“sinova čovječjih”) iz ovog kokošinjca-matriksa, i iz zagrljaja “sinova božjih”, odnosno, antropoida, čija lažna realnost podrazumijeva i boga/bogove, koji idu zajedno s njom. Ukoliko bi gnostičke postavke bile tačne, problem bi bio u tome što među “spašenima” ne bi obavezno bilo nas kao ličnosti, ovakvih kakve mi sebe poznajemo, čak i u slučaju ako bi imali u sebi Istinsko-ljudsko-biće. Istinsko-ljudsko-biće bi bilo to koje bi bilo oslobođeno… IZ nas i OD nas… u slučaju da nismo u “rezonanciji” s njim.

Ovaj koncept nije lako za predočiti jer mi kao ličnosti smatramo da je ovo fizičko tijelo naše, da smo mi ti koji se reinkarniramo itd., međutim, mi bi tu bili samo “tamničari-za-jednokratnu-upotrebu” kojima je u ovom životu dodijeljen posao “čuvara” jednog Istinskog ljudskog bića u ovom fizičkom tijelu. Tako, ono bi nam moglo reći “doviđenja” i nastaviti dalje sa svojom nezavisnom egzistencijom, na slobodi… u slučaju dolaska “Talasa”… odnosno, Istinske Svijesti u ovu lažnu realnost, baziranoj na jednoj - lažnoj svijesti. Čini se da bi tu Istinska Svijest spašavala njene "predstavnike" ili individualne jedinke u ovoj realnosti koji su sve do tada bili zarobljeni u njoj?! Šta bi se tu desilo s nama, ličnostima-mašinama-nakačenjima, možemo samo nagađati?!

Isto kao i one djevojke koje su održavale svoje žiške sve do dolaska Istinske Svijesti kojoj žišci pripadaju i koje će ona prepoznati kao svoje, tako bi se možda moglo prepoznati svoj “žižak” i održavati ga, odnosno, svoju vezu s njim, poistovjećujući sebe s njim a ne sa svojom ličnošću. Tako bi postali, na neki način, jedna cjelina i pretvorili se iz lažnog u istinsko.

Možda je moguće i to da se pojačan priliv Istinske svijesti u ovu lažnu realnost manifestuje kod ljudi na individualnom nivou i jednim bržim i lakšim “buđenjem”, u smislu njihovog povezivanja s Istinskim dijelom bića, nego što je to bio slučaj prije; a na nivou planete, sve češćim i jačim zemljotresima, klimatskim promjenama itd. sve dok ne dostigne onu zadnju fazu koja mnogima od nas može izgledati “kataklizmično”, mada sama njena suština, ne bi bila “kataklizmična” sa istinske tačke gledišta?! Znači, ono što bi jedni vidjeli i doživljavali kao “kataklizmu”, drugi ne bi!?

Na kraju krajeva, ovo bi bio samo jedan prikaz situacije na terenu s gnostičkog aspekta što istovremeno ne podrazumijeva i to da je on potpuno ispravan.



Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pon jun 27, 2016 2:49 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
I na kraju, u vezi s gornjim dijagramom zatvora/matriksa/kokošinjca/podruma/lažne realnosti... gdje egzistiramo, pojasniću malo bolje onaj „IUS“ pod tačkom 3 ili tzv. „Interdimenzionalnu strukturu univerzuma“.

Tu spadaju, pored one oblasti gdje idemo nakon fizičke „odjave“ odavdje i - mnogobrojne druge oblasti koje posjećujemo prilikom tzv. „promijenjenih stanja svijesti“. Zamislite jednu lažnu svijest koju mi „mijenjamo“ uz pomoć nekih meditativnih tehnika ili psihodeličnih supstanci (ili droga) i možemo ju mijenjati ovako ili onako a jedino što ne možemo, to je da ju promijenimo iz lažne... u... istinsku!?

Tako, kako god ju promijenimo, ostajemo unutar njenog domena. To bi bilo nešto kao kad mijenjamo kanale na radiju ili TV gdje promjenom kanala dobijamo drugačiji opseg frekvencija ili sadržaj koji se emituje iz istog ili nekog drugog izvora koji je u našoj realnosti. Tako, ličnosti koje se bave određenim meditativnim tehnikama mogu da dosegnu i neke druge oblasti ili dimenzije, gdje doživljavaju onaj šou-program koji te oblasti nude, međutim, one se nalaze takođe u sklopu ovog zatvora-matriksa. Isto je i sa hipnozom. U nekima od tih oblasti, ličnosti mogu da ulaze u interakciju i sa drugim entitetima, kojima su one naseljene, pa čak i da dobijaju od njih kojekakve mudrolije ili „duhovne uvide“. Gdje god da se tako prošetaju, ličnosti ostaju unutar zatvora, a kad se vrate u glavnu zonu, onda pričaju ili pišu knjige o tim ekskluzivnim zonama kokošinjca-matriksa koje su posjetili i gdje su doživjele puno ljubavi, svjetlosti... ovoga i onoga... a druge ličnosti se dive, kao ono – „Svaka čast... kako si to postigao... ’oću i ja!“ ... i stvara se jedan utisak slobode, kao i da imamo priliku da napredujemo na jednom širokom terenu... U suštini, šta se dešava, - Pinokio ide na „Otok Sreće“, koji se nalazi u sklopu onog... zatvora.

Citat:
(...)Pinokio sutradan krene u školu. Ali da, na putu sretne kočiju punu razdraganih dječaka, koji su se dobro zabavljali, a kočijaš ga sa širokim osmijehom pozove da pođe s njima na Otok Sreće. Malo tko bi takvom pozivu mogao odoljeti, pa Pinokio, sav sretan, uskoči unutra. Nije htio čuti dva tužna magarčića, koja su vukla kola, kako ga upozoravaju da ne ide. Nije htio čuti ni Cvrčka koji je vapio: "Ne ulazi, Pinokio, ne ulazi!"Na Otoku Sreće Pinokio i dječaci su se povazdan igrali, dobro zabavljali, jeli slatkiše do iznemoglosti i činili baš sve što žele. Pinokijeva sreća je bila neizmjerna! Kako su magarčići i Cvrčak bili u krivu! Dobro je što ih nije poslušao! Ali da, nije ta sreća baš dugo trajala! Probudi se, naime, jedno jutro Pinokio, i ima što vidjeti - izrasli mu uši i rep baš kao u magareta.


Tako se nama, Pinokijima, ovdje promovišu raznorazni paket-aranžmani za posjete „otocima sreće“, hoćeš li uz pomoć kojekakvih meditacija, joga ili droga, od kojih svaka obezbjeđuje kartu za neki poseban „otok sreće“; nema veze koji, jer gdje god da si otišao, popušio si i ostao... Pinokio-ličnost-lutka... unutar... lažne realnosti... bazirane... na... lažnoj svijesti.

Istovremeno, nekim „slučajem“, nijedna mudrolija koja dolazi iz tih zona i kojekakvih drugih „alternativnih“ ili duhovnih izvora, ne priča o tome da bi Pinokio (ličnost) trebao da se poveže malo čvršće sa svojim „cvrčkom“ (Istinskim ja), te tako pretvori svoju egzistenciju iz lažne u istinsku?!

Iz matriksa-kokošinjca-zatvora, koji je često simbolično predstavljan i jednim lavirintom, Pinokio ne može izaći bez cvrčka, bilo kojim kojim putem da krene jer je on sam po sebi dio tog lavirinta, baratajući s onom istom sviješću koja vlada u lavirintu. Naravno, pored raznih puteva unutar lavirinta, stajaće i „znakovi obavještenja“ sa strelicama koje će pokazivati u kojem pravcu treba da idemo ka „slobodi“, „prosvjetljenju“, „raju“ i kojekvim drugim „otocima sreće,“ namjenjenim Pinokiju za brčkanje i uživanje u njima. Isto tako, imaćemo i razne individue koje će promovisati takve „paket-aranžmane“, pa ko šta od toga kupi, kupio je na svojoj odgovornost... ali... nakon čitanja ovog materijala, neće imati pravo na... „nisam znala... ja sam mislila“.

I na kraju, kako Gurđijev reče – „Određene stvari se moraju uraditi u određeno vrijeme i ako se to ne uradi u određeno vrijeme“... (...otićemo u pičku materinu... kako bih ja to, figurativno i anti-duhovno... izrazio). Predočavanje istine u obliku laži, direkto, ’vako ili ’nako..., ne može ići u nedogled. Postoji vrijeme kad se ono što je predočeno ’vako ili ’nako, mora napokon - vidjeti i razumjeti, na nivou bića.

I to vrijeme je – sada!

***************************
Ovim je, ujedno, završena i ova serija poruka i tekstova, gdje sam pokušao predstaviti na razne načine i iz raznih uglova... jedno te isto.

Kontejneri i oslobađanje ljudskog bića

Iz praktične gnostike

Zatvor i sudnji dan

Zatvorski čuvari

Talas III

Verzije na eng. jeziku nekih od tih članaka – OVDJE

...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz